PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DSG HAKKINDA BİLGİ, DENEYİM, SEVİNÇ VE ÜZÜNTÜLERİNİZE TALİBİM...

biancoangelo
27-06-2015, 21:30
Arkadaşlar herkese hayırlı forumlar.
Öncelikle Yeni bir DSG kullanıcı olarak henüz 1 haftadır kullandığım aracımdan inanılmaz sürüş keyfi alıyorum. Ancak Yoğurdu üfleyerek yeme misali DSG şanzımana nazik de davranmak istiyorum. Daha önceki yorum ve sohbetlerden bu şanzımanın kullanıcı hatasından pekde hoşlanmadığını anlıyorum.

Şimdi sizlere nacizane sorum şudur. Aracı normal ve sport kullanımda baştan sona ne yapmam gerekiyor? Adım adım nedir bu şanzımanın huyu suyu bilmek istiyorum. Pek de ucuz olamayan bu makinanın kusurları ve dezavantajlarını ve sizlerin deneyim ve tecrübelerinizi çok merak ediyorum.

Daha önce triptronik (duologic) kullanıcısı olarak bizleri yanıltacak hareketlerimiz olabilir mi? Doğru yaptığımızı düşündüğümüz ancak aslında hiç de doğru olamayan hareketler var mıdır?

Birde hareket halinde iken vites değiştirmek (boşa almak- yada sport) mümkün müdür? İllaki durmamız mı lazımdır?

Şimdiden değerli deneyim, fikiri ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Hayırlı ve yararlı forumlar arkadaşlar. Herşey gönlünüzce olsun.... Biancoangelo

sainz
27-06-2015, 22:16
1- Durduğunuzda frene aracı ancak durduracak kadar değil, sıkı sıkı basın. Eğer sadece aracı durduracak kadar basmışsanız devir saatinin yüksekte durduğunu görürsünüz. Bu, sistem her an kalkacağını algıladığı için yarım debriyaj pozisyonunda bekliyor demektir. Yani kavrama olarak isimlendirilmiş parçalar hafif hafif rendeleniyor demektir. Rendelenmeden başka DSG şanzıman da ısınmış oluyor.

2- Sıkışık trafikte, yani tamamen dur-kalk trafikte manuel moda alıp kullanmak gerek bence zira araç kalkar kalkmaz 2. vitese geçiyor sistem; hemen akabinde durduğunuzda da hemen 1. vitese geçiyor. Kısacası 1-2-1-2-1-2 derken kavramalar da şanzımanın kendisi de çok ısınıyor. Manuel modda kullanılırsa, bunun önüne geçilmiş olur bana göre.

3- Araç hareket halinde iken N' ye yani boşa almak mümkün ancak ben bunu manuel vitesli araçta bile önermiyorum zira böyle bir durumda şanzımanın hızı tekerleklerin hızı ile bağlantılı olmuş oluyor yani hızlı dönüyor; ancak motor sadece rölanti seviyesinde dönüyor. Wash-up sistemle yağlanan şanzımanda boşa almak (ki DSG de bir nevî manuel vitesli araçtır) yağlamada sıkıntı olacağı için hiç tavsiye etmiyorum.

4- Hareket halinde iken S moduna alınabiliyor. S moduna aldığınızda araç o anda hangi vitesteyse bir alt vitese alıyor. Yalnız bu her zaman olmuyor. O anki motor devri ve araç süratinin uygun olması gerekiyor. S modunda ilerlerken D moduna da alınabiliyor ve bunları yapmak için aracın durmasına gerek yok zaten öyle olsa bir mânâsı kalmayacak.

5- Araç tamamen durmadan 1. vitese geçirmiyor sistem. Mesela yavaşlayarak bir rampa başlangıcına geldiniz ve harekete devam etmek üzere gaza bastınız. Vites 2' de olduğu için ve rampa tırmanmaya çalışacağı için yarım debriyaj yaparak bir nevî 2. viteste kalkış yapmaya çalışıyor. Bu durumlarda da hemen manuel moda alarak bir an önce 1. vitese geçmesini ve rampa çıkıldığı için hemen 2. vitese geçmesini önlemek gerekiyor.

6- Trafik ışıklarında D modu yerine N modunda beklemek yine yağlama için gerekli bence zira D' de beklerseniz araç debriyaj basılı olarak bekleyecek ve şanzıman dönmeyeceği için wash-up yağlama olmayacaktır.

Benim ilk anda aklıma gelenler bunlar. Diğer arkadaşlar da mutlaka bilgi ve tecrübelerini ileteceklerdir.

Kazasız belasız İnşaallah.

biancoangelo
27-06-2015, 23:38
Teşekkürler Uğur Bey.... Diğer arkadaşlarda birikimlerini paylaşırlarsa sevinirim....

karadayı
28-06-2015, 01:01
Gerekli şeyler yazılmış zaten bas gaza keyfine bak :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

OkNisT
28-06-2015, 01:43
1- Durduğunuzda frene aracı ancak durduracak kadar değil, sıkı sıkı basın. Eğer sadece aracı durduracak kadar basmışsanız devir saatinin yüksekte durduğunu görürsünüz. Bu, sistem her an kalkacağını algıladığı için yarım debriyaj pozisyonunda bekliyor demektir. Yani kavrama olarak isimlendirilmiş parçalar hafif hafif rendeleniyor demektir. Rendelenmeden başka DSG şanzıman da ısınmış oluyor.

2- Sıkışık trafikte, yani tamamen dur-kalk trafikte manuel moda alıp kullanmak gerek bence zira araç kalkar kalkmaz 2. vitese geçiyor sistem; hemen akabinde durduğunuzda da hemen 1. vitese geçiyor. Kısacası 1-2-1-2-1-2 derken kavramalar da şanzımanın kendisi de çok ısınıyor. Manuel modda kullanılırsa, bunun önüne geçilmiş olur bana göre.

3- Araç hareket halinde iken N' ye yani boşa almak mümkün ancak ben bunu manuel vitesli araçta bile önermiyorum zira böyle bir durumda şanzımanın hızı tekerleklerin hızı ile bağlantılı olmuş oluyor yani hızlı dönüyor; ancak motor sadece rölanti seviyesinde dönüyor. Wash-up sistemle yağlanan şanzımanda boşa almak (ki DSG de bir nevî manuel vitesli araçtır) yağlamada sıkıntı olacağı için hiç tavsiye etmiyorum.

4- Hareket halinde iken S moduna alınabiliyor. S moduna aldığınızda araç o anda hangi vitesteyse bir alt vitese alıyor. Yalnız bu her zaman olmuyor. O anki motor devri ve araç süratinin uygun olması gerekiyor. S modunda ilerlerken D moduna da alınabiliyor ve bunları yapmak için aracın durmasına gerek yok zaten öyle olsa bir mânâsı kalmayacak.

5- Araç tamamen durmadan 1. vitese geçirmiyor sistem. Mesela yavaşlayarak bir rampa başlangıcına geldiniz ve harekete devam etmek üzere gaza bastınız. Vites 2' de olduğu için ve rampa tırmanmaya çalışacağı için yarım debriyaj yaparak bir nevî 2. viteste kalkış yapmaya çalışıyor. Bu durumlarda da hemen manuel moda alarak bir an önce 1. vitese geçmesini ve rampa çıkıldığı için hemen 2. vitese geçmesini önlemek gerekiyor.

6- Trafik ışıklarında D modu yerine N modunda beklemek yine yağlama için gerekli bence zira D' de beklerseniz araç debriyaj basılı olarak bekleyecek ve şanzıman dönmeyeceği için wash-up yağlama olmayacaktır.

Benim ilk anda aklıma gelenler bunlar. Diğer arkadaşlar da mutlaka bilgi ve tecrübelerini ileteceklerdir.

Kazasız belasız İnşaallah.

Abi millet 60 binde felan dsg şanzımanı kucağına alıyormuş sen bu şekil 200 bin gidersin herhalde :)

vivaaa
28-06-2015, 03:34
@bisncoangelo sainz gerekeni herşeyi yazmış buna ek olarak
1- aracınız tam olarak ısınmadan spor sürüş yapmayınız şanzımada ısındığında daha verimli olacaktır.

2- aracı park ederken bulunduğunuz yerde ufak bi eğim dahi olsa vitesi önce "N" alıp el frenini çekip boşluğu el frenine yüklemeniz en son olarak "P" konumuna almanız şanzımanın üzerindeki yükü alacaktır.

remy
28-06-2015, 03:43
@bisncoangelo sainz gerekeni herşeyi yazmış buna ek olarak
1- aracınız tam olarak ısınmadan spor sürüş yapmayınız şanzımada ısındığında daha verimli olacaktır.

2- aracı park ederken bulunduğunuz yerde ufak bi eğim dahi olsa vitesi önce "N" alıp el frenini çekip boşluğu el frenine yüklemeniz en son olarak "P" konumuna almanız şanzımanın üzerindeki yükü alacaktır.

Bu 2.maddeyi skodadaki arkadasta soyluyordu 👍

Sony Xperia Z3 Compact

biancoangelo
28-06-2015, 07:56
Çok teşekkür ederim arkadaşlar

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yusuf yılmaz
28-06-2015, 09:29
bunlara dikkat etmezseniz ve istanbul gibi bir trafikte yaşıyorsanız ve arabanız modifiyeli ise 30-35 binlerde stock araçsa 45 50 bin lerde kavrama gidecektir
buda max 2 bin tl dir
çok korkulacak birşey yok

Fuat_Şahin
28-06-2015, 10:21
Tüm bu yazılanlara dikkat etseniz dahi aracınızın kavrama si km limiti olmaksızın bozulabilir. Yazılan her şey son derece doğru ve tamamına imza atılır. Benim aracım 600 km de titreme ye başladı direksiyonu çevirirken. 1000 km de 1 den 2 ye geçerken 1 sn titriyor. Şu anda 3300 km de ve durum aynı. Servis ise 1 yıl da 3 kere değişim riskini göze alamadığın dan 1 sn titreme tolerans dahilinde dir raporu verdi :)
O yüzden aracınızı sıfır olarak aldıysanız rahat rahat kullanın. Bu uyarıları garanti niz bittikten sonra dikkate alın derim.

biancoangelo
28-06-2015, 10:26
Tüm bu yazılanlara dikkat etseniz dahi aracınızın kavrama si km limiti olmaksızın bozulabilir. Yazılan her şey son derece doğru ve tamamına imza atılır. Benim aracım 600 km de titreme ye başladı direksiyonu çevirirken. 1000 km de 1 den 2 ye geçerken 1 sn titriyor. Şu anda 3300 km de ve durum aynı. Servis ise 1 yıl da 3 kere değişim riskini göze alamadığın dan 1 sn titreme tolerans dahilinde dir raporu verdi :)
O yüzden aracınızı sıfır olarak aldıysanız rahat rahat kullanın. Bu uyarıları garanti niz bittikten sonra dikkate alın derim.
Sizin araç takı titreme nasıldır. Tarif edermisiniz.

Fuat_Şahin
28-06-2015, 10:31
Kalkış da 1 den 2 ye geçerken 1 sn titreme yapıyor. Eğer manuel modda kalkarsanız bu 1.5 sn gibi oluyor. Zaten arkadaşların da dediği gibi araç ilk hareketi aldığında 2 ye atıyor dolayısıyla otomatik modda titreme daha kısa sürüyor.
1 e 1 aynı sorun modifiye siz MK 2 1.6 tdi dsg aracımda 27.000 de olduğunda kavrama garantiden değişmişti.

biancoangelo
28-06-2015, 10:33
Kalkış da 1 den 2 ye geçerken 1 sn titreme yapıyor. Eğer manuel modda kalkarsanız bu 1.5 sn gibi oluyor. Zaten arkadaşların da dediği gibi araç ilk hareketi aldığında 2 ye atıyor dolayısıyla otomatik modda titreme daha kısa sürüyor.
1 e 1 aynı sorun modifiye siz MK 2 1.6 tdi dsg aracımda 27.000 de olduğunda kavrama garantiden değişmişti.
Bendede araç ilk kalkarken hani gaz vermeden çok hafif oluyor ama sanzimandan d3gil gaz vermediği için benim ki sanırım. Bariz bişey de yok kafama takmiyorum

Fuat_Şahin
28-06-2015, 11:12
Seninki de aynı şey gibi geldi bana. Bir ara servise uğrayıp bir tespit yaptır varsa şayet elinde Belgen olur. Sonra sana kullanıcı hatası falan diyemezler.

sainz
28-06-2015, 11:16
Abi millet 60 binde felan dsg şanzımanı kucağına alıyormuş sen bu şekil 200 bin gidersin herhalde :)
Firmadaki TDI Rapid araçlar da bu şekilde kullanılıyorlar ve 60' ar bin km' deler ve an itibariyle hiçbir sıkıntıları yok şanzımanlarında.:wnk:

Cepten yazdım. Yazım hataları affola.

biancoangelo
28-06-2015, 12:07
Firmadaki TDI Rapid araçlar da bu şekilde kullanılıyorlar ve 60' ar bin km' deler ve an itibariyle hiçbir sıkıntıları yok şanzımanlarında.:wnk:

Zaten pipirikli adamların ssg leri sıkıntı oluyo[emoji3]

Cuprella
28-06-2015, 14:40
Stop etmeden önce aracı frene basarak n ye alıp el frenini çekin. Sonra frenden ayağı çekip yükü azaltın. Sonra tekrar frene basıp P konumuna alın.

Yolda bi manele bi otomatiğe alıp oynamayın( kendi kanaatim)

Yokuşta frene tam basın.

Işıklarda ve trafikte N konumunda bekleyin. D ile beklemem ben yükü azaltırım.

Direksiyondan kullanırken eğer aracı uygun vitese düşürmezseniz o düşürür zaten.

Aracınız Turbo ise kapatmadan önce 2 dk bekleyin. Benim aracım twincharger mesela. Nerde turbo, nerde supercharger acacak biliyorum. Hangi modda hangi gazı verirsem egzosu çatlacak biliyorum. ( bunlar başka konular gerçi) Yani bence bütün mesele araba ne olursa olsun onu dinlemek. Giderken, calıştırırken vs bi tuhaflık var mı diye erkenden farketmek. Yağını, suyunu sıklıkla kontrol etmek. Bunun dışında olacak olan olur.

sainz
28-06-2015, 17:01
...bence bütün mesele araba ne olursa olsun onu dinlemek. Giderken, calıştırırken vs bi tuhaflık var mı diye erkenden farketmek. Yağını, suyunu sıklıkla kontrol etmek. Bunun dışında olacak olan olur.
Çok haklısınız olacaksa da olacaktır. Biz gereken ihtimâmı gösterelim de, olunca da çaresine bakarız.

OkNisT
02-07-2015, 01:02

İnş hiç bir sıkıntınız olmaz, ben ilk başlarda otomatik araç bakıyordum dsgnin namına duydum manuel aldım. amcam skoda servisinde bir araç ile test sürüşüne çıkmış 63bindeymiş araç Rampa çıkarken bir gümbürtü kopmuş arabaya vurdular sandım dedi sonra bir bakıyor vites kolu lambır lumbur oynuyor şanzumanı almış kucağa aracın garantisinin bitimine 2gün kala adam yırtmış paçayı :)

IbizaFR150
02-07-2015, 10:18
İnş hiç bir sıkıntınız olmaz, ben ilk başlarda otomatik araç bakıyordum dsgnin namına duydum manuel aldım. amcam skoda servisinde bir araç ile test sürüşüne çıkmış 63bindeymiş araç Rampa çıkarken bir gümbürtü kopmuş arabaya vurdular sandım dedi sonra bir bakıyor vites kolu lambır lumbur oynuyor şanzumanı almış kucağa aracın garantisinin bitimine 2gün kala adam yırtmış paçayı :)

Otomatik vites kolu mu langur lungur oynuyormuş? İlginç...

biancoangelo
02-07-2015, 10:20
Yalanini sevsinler

OkNisT
02-07-2015, 18:34
Otomatik vites kolu mu langur lungur oynuyormuş? İlginç...

Aynen öyle amcamın anlattığı olay bu.

Yalanini sevsinler

Dostum yaşın 18 olsa uyarma gibi bir msj yazma niyetinde bulunurdum satırlarca yazı yazardım buraya fakat o yaşta da koyar bu adama
insan gibi duyduğumu yazdım buraya yalancılıkla suçlayamazsın ağzından çıkanı kulağın duysun, terbiyesizliğin luzumu yok.

biancoangelo
02-07-2015, 19:05

Dostum yaşın 18 olsa uyarma gibi bir msj yazma niyetinde bulunurdum satırlarca yazı yazardım buraya fakat o yaşta da koyar bu adama
insan gibi duyduğumu yazdım buraya yalancılıkla suçlayamazsın ağzından çıkanı kulağın duysun, terbiyesizliğin luzumu yok.
Şii şaka yi kakaya cevirme yaşım 16 olsa ne olur 18 olsa ne olur salatalık. Terbiyeyi sana mi soracam.

OkNisT
02-07-2015, 19:24
Şii şaka yi kakaya cevirme yaşım 16 olsa ne olur 18 olsa ne olur salatalık. Terbiyeyi sana mi soracam.

Okuduğunu anlayamıyorsun herhalde ?
Adamlık ispatını klavyeden hakaret edecek düzeye düşürme seviyesiz.

biancoangelo
02-07-2015, 19:26
Tamam sen adamsın birader hadi işine bak...

ismail
02-07-2015, 22:01

kardeşim o kelime hiç yakışmamış
tekrarı olmazsa memnun olurum

kardeşlerim klavye den yazdıklarımızda mimik olmadığından bazen sert anlaşılma olabiliyor
birbirimizi incitmememiz, kırmamamız adına yazdıklarımızı 2 kez okursak iyi olacaktır
buradaki amacımız birbirimize çıkarsız bir şekilde yardımcı olmak
güzel dostluklar kurmaktır abizi olmayanlara abi kardeşi olmayanlara kardeş olmaktır
dostluklarımızı zarar vermemek adına karışızdakinin fikir ve yorumlarına dolu bardak tarafından bakmak sureti ile cevap yazabilirsek memnun olurum

biancoangelo
02-07-2015, 22:08

kardeşlerim klavye den yazdıklarımızda mimik olmadığından bazen sert anlaşılma olabiliyor
birbirimizi incitmememiz, kırmamamız adına yazdıklarımızı 2 kez okursak iyi olacaktır
güzel dostluklar kurmaktır abizi olmayanlara abi kardeşi olmayanlara kardeş olmaktır
dostluklarımızı zarar vermemek adına karışızdakinin fikir ve yorumlarına dolu bardak tarafından bakmak sureti ile cevap yazabilirsek memnun olurum
Eyw ismail bey tesekkurler

OkNisT
02-07-2015, 22:23

Teşekkür ederim ismail abi,
sırf ilginç bulan arkadaşlar için amcama sordum yukarıdaki bahsettiğim arızanın nedenini kavramadan kaynaklıymış mekatronik mi patladı öyle birşey dedi 6 bin tl civarı masrafı çıkmış, amcanın elinde test sürüşü sırasında patladığı için de sorgusuz sualsiz garantiden karşılanmış bilgilerinize.