PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KENDİ YAPABİLECEĞİMİZ BAKIMLAR , UFAK ARIZALARIN GİDERİLMESİ VE KULLANILAN ÜRÜNLER

scubadiver
08-07-2015, 22:30
Tekrardan herkese merhaba ,

aracımı alalı 1 ay oldu ve ilk aracım.teorik olarak birşeyler bilsemde pratikte aracıma günlük haftalık ve aylık olarak nasıl bir bakım yapacağımı nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum.arızaların neden kaynaklanabileceğini bilemiyorum.hangi marka ürün daha verimli olur.hangi benzin hangi lpg.lastik,jant v.s.

forum yöneticileri başta olmak üzere tecrübeli abilerimiz ve kardeşlerimizden bilgi ve tecrübelerini , varsa ellerindeki dökümanları paylaşmalarını rica ediyoum.çünkü hepimiz için herşeyden önemlisi güvenli sürüş.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

scubadiver
09-07-2015, 00:11
https://www.youtube.com/playlist?list=PLsyCf8lSWhr8vKsPuHk2yYILwNuPq0nyB

araştırırken yukarıdaki videoyu buldum.Seat Türkiye tarafından eklenmiş 10 adet sıralı video.benim gibi acemiler için faydalı olabilir.

eneSene
09-07-2015, 00:57
Aslında Seat a özgü bir şey yok. Genel araç bakım videoları olarak izlenebilir. Bilgi için teşekkürler.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sinan3405
09-07-2015, 01:07
Araciniz hayirli olsun mevlam kaza beka vermesin. Aracin nasil kullanildigi ve nasil bakim yapildigiyla ilgili bilgin yok ise oncelikle aracin sivilarini degistir. Hidirolik sivisi,sanziman,fren sivisi,antifiriz olcumu hatta komple degisim, motor yagi degismeden motor ic yikamada yaptir ben cok aracimda yaptirdim faydasini gordum. Buji,hava yag polen filitresi degistir, fren balatalarina baktır,lastik ps olcumleri yaptirabilirsin.
Kendi yapacaklarimiz elinden geliyorsa detayli temizlik yapabilirsin motor,ic ve dis yikama, cila uygulama,jant temizligi,aracin icine guzel bir koku,plaka ve ic aydinlatmalari led yaparak gorsellik kazandirabilirsin,aklima gelenler bukadar simdi.

ismail
09-07-2015, 02:02
scubadiver kardeşim aracın hayırlı olsun
Mevlam iyi günlerde kullanmanı nasip etsin
lpg opetten almanı tavsiye ederim
lpg kullandığın için benzin deposunu kesinlikle çeyrek deponun altına düşürmemeni tavsiye ederim zira yakıt pompanı bozabilirsin
2 haftada bir lastik basınçlarını depo kapağındaki değerler ile kontrol etmen iyi olacaktır
lastik ebadı değişikliklerindeki tolerans dahilinde (yurt dışı %2 yurtiçi %3 tolerans var fakat değişim yapacağın ebat %0 a ne kadar yakın olur ise o kadar iyi olur) değişim yapman yol tutuş fren ve yakıt tüketimi açısından iyi olur

scubadiver
09-07-2015, 23:33
Araciniz hayirli olsun mevlam kaza beka vermesin. Aracin nasil kullanildigi ve nasil bakim yapildigiyla ilgili bilgin yok ise oncelikle aracin sivilarini degistir. Hidirolik sivisi,sanziman,fren sivisi,antifiriz olcumu hatta komple degisim, motor yagi degismeden motor ic yikamada yaptir ben cok aracimda yaptirdim faydasini gordum. Buji,hava yag polen filitresi degistir, fren balatalarina baktır,lastik ps olcumleri yaptirabilirsin.
Kendi yapacaklarimiz elinden geliyorsa detayli temizlik yapabilirsin motor,ic ve dis yikama, cila uygulama,jant temizligi,aracin icine guzel bir koku,plaka ve ic aydinlatmalari led yaparak gorsellik kazandirabilirsin,aklima gelenler bukadar simdi.

zaten aracı alır almaz servise goturdum.1 ay falan oldu.sadece silecek suyu borusu patlamis.araya bi parca takip halletiler onuda.yag degisimi yeni yapilmis.triger baski balata.lastiklerde 6 aylik falan.araba gayet iyi durumdaydi.tamponlarda boya.pasta cila.boya koruma ve familya yapildi.motorda yikandi.gayet temiz durumda.bundan sonra yapacaklarim insallah gorsel konusunda olacak.oda yavas yavas tabi bütceyi sarsmadan

scubadiver
09-07-2015, 23:39
scubadiver kardeşim aracın hayırlı olsun
Mevlam iyi günlerde kullanmanı nasip etsin
lpg opetten almanı tavsiye ederim
lpg kullandığın için benzin deposunu kesinlikle çeyrek deponun altına düşürmemeni tavsiye ederim zira yakıt pompanı bozabilirsin
2 haftada bir lastik basınçlarını depo kapağındaki değerler ile kontrol etmen iyi olacaktır
lastik ebadı değişikliklerindeki tolerans dahilinde (yurt dışı %2 yurtiçi %3 tolerans var fakat değişim yapacağın ebat %0 a ne kadar yakın olur ise o kadar iyi olur) değişim yapman yol tutuş fren ve yakıt tüketimi açısından iyi olur

opet hep tavsiye ediliyor abi.tavsiyene uyucam.daha oncede okumustum benzini ceyrek depodan asagiya indirmiyorum.lastikleride ins.bu hafta baktiracam.stepneye baktirdik.lastikleri unuttuk��