PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik Vites vuruntusu yardım.

Redcorvette
05-08-2015, 00:07
Dostlar 2004 Cordoba Oto. Vites aracım motor soğukken ilk çalışma esnasında P den R ye geçerken hafif vuruntulu olarak geçiş yapıyor, Km 170.000 de, motor sıcaksa sorun yapmadan geçiş sağlıyor. 2 senedir aldığım günden beri park ederken önce N ye çekip el frenini çekiyorum, sonra P ye alıyorum. Yani durum normalmidir yoksa daha büyük bir arızanın ayak seslerimidir bilemedim, şimdi hafif vuruntu yapıyor ilerde dahada büyür mü aceba? Aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlarımda varsa çözümlerinizi bekliyorum. Şanzıman yağını ne değiştirdim nede ekleme yaptırdım, değiştirmek mi gerekir, yoksa ekleme yapmak mı gerekir. Konya Yetkili servis Seat Attarlara götürdüm, arabanızı bırakıp ertesi gün test edecez, varsa sorun şanzımanı indirip bakacaz dediler, ben sadece yağ seviyesine bakalım dedim, sizi klasik olarak arabada hiç birşey yokmuş gibi yağınızı değiştirip sizi yollayamayız dediler. Ne yapmalıyım sizce?

ismail
05-08-2015, 07:35
Redcorvette kardeşim ilk etapta şanzıman yağını değiştirmeni tavsiye ederim

lostar58
05-08-2015, 08:23
mrb geçmiş olsun öncelikle ismail abinni dediği gibi şanzıman yağı ve altında filtre var süzgeç onu değiştir tavsiyem

Redcorvette
05-08-2015, 23:07
Tavsiyeleriniz için tşk. ilk etapta yağını ve filtresini değiştiricem, peki değiştirirken ATF G 052 162 diye özel bir yağdan bahsediyorlar sizce bu yağ uygunmudur? Birde değiştirirken normal motor yağını değiştirir gibi alttan tapayı açıp, yağı boşaltıp sonra üstten yağ ekleme şeklindemi yapılıyor, böyle mi yaptırmalıyım? yoksa bir sitede gördüğüm motor çalışırken sisteme bir yandan yağ pompalayıp diğer yandan eski yağın alınması şeklinde mi yapılıyor? Aydınlatırsanız sevinirim.

ismail
06-08-2015, 09:42
Tavsiyeleriniz için tşk. ilk etapta yağını ve filtresini değiştiricem, peki değiştirirken ATF G 052 162 diye özel bir yağdan bahsediyorlar sizce bu yağ uygunmudur? Birde değiştirirken normal motor yağını değiştirir gibi alttan tapayı açıp, yağı boşaltıp sonra üstten yağ ekleme şeklindemi yapılıyor, böyle mi yaptırmalıyım? yoksa bir sitede gördüğüm motor çalışırken sisteme bir yandan yağ pompalayıp diğer yandan eski yağın alınması şeklinde mi yapılıyor? Aydınlatırsanız sevinirim.

kardeşim benin etka da G 052 990 A2 şeklinde ve 5,7 lt bilgisine ulaştım
mobil karşılığı MOBIL ATF LT 71141 oluyor
febi markada 27001 şeklinde bir ürün var
bu iki ürünü de kullanabilirsin veya VW TL52162 onay kodlu başka marka / model yağlar da olur
Mobil ATF LT 71141 1lt Otomatik Şanzıman Yağı Fiyatı (http://www.hepsiburada.com/mobil-atf-lt-71141-1lt-otomatik-sanziman-yagi-p-OTMBL1510111)
Mobil ATF LT 71141 - 1 Litre Mobil Şanzıman Yağları fiyatı ürün incelemesi, en uygun fiyat (http://www.turkoilmarket.com/Mobil-ATF-LT-71141-1-Litre,PR-2037.html)
sana zahmet olmazsa bir ricam olacak
"Alıntı yapmak sureti ile soru / cevap yazabilirsen hem daha düzenli hem daha anlaşılır olur
ayrıca yukarıda bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı yapıldı" şeklinde uyarı verir
veya / yada
etiketleme yaparak mesaj yazarsan ulaşmak istediğin kişinin daha çabuk haberi olur
etiketleme yapmak için kullanıcı adı önüne @ işareti eklemen yeterli olacaktır
etiketlemeyi yada alıntıyı aynı anda kullanmana gerek yok
zira her iki taraftan da bildirim gelmekte
birinden birini kullanman yeterlidir
eline sağlık
teşekkürler

Redcorvette
06-08-2015, 15:32
bu iki ürünü de kullanabilirsin veya VW TL52162 onay kodlu başka marka / model yağlar da olur
Mobil ATF LT 71141 1lt Otomatik Şanzıman Yağı Fiyatı (http://www.hepsiburada.com/mobil-atf-lt-71141-1lt-otomatik-sanziman-yagi-p-OTMBL1510111)
Mobil ATF LT 71141 - 1 Litre Mobil Şanzıman Yağları fiyatı ürün incelemesi, en uygun fiyat (http://www.turkoilmarket.com/Mobil-ATF-LT-71141-1-Litre,PR-2037.html)
"Alıntı yapmak sureti ile soru / cevap yazabilirsen hem daha düzenli hem daha anlaşılır olur
ayrıca yukarıda bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı yapıldı" şeklinde uyarı verir
veya / yada
etiketleme yaparak mesaj yazarsan ulaşmak istediğin kişinin daha çabuk haberi olur
eline sağlık
teşekkürler

Tavsiyeleriniz için tşk. Alıntı yapmayıda böylelikle öğrenmiş oldum sayenizde. Merak ettiğim yağın değişim metodu nasıl olmalıdır? dediğim gibi alttan tapayı acıp yağı boşaltıp üstten yeni yağımı doldurmak, yoksa cihaza bağlayıp motor çalışırken eski yağı kompresörle cekerken sisteme yeni yağı doldurma yöntemimidir, hangisi daha sağlıklıdır sizce? nasıl yaptırmalıyım?

ismail
06-08-2015, 16:23
Tavsiyeleriniz için tşk. Alıntı yapmayıda böylelikle öğrenmiş oldum sayenizde. Merak ettiğim yağın değişim metodu nasıl olmalıdır? dediğim gibi alttan tapayı acıp yağı boşaltıp üstten yeni yağımı doldurmak, yoksa cihaza bağlayıp motor çalışırken eski yağı kompresörle cekerken sisteme yeni yağı doldurma yöntemimidir, hangisi daha sağlıklıdır sizce? nasıl yaptırmalıyım?

rica ederim
1. yöntem
yani şanzıman altındaki tapadan yağı boşaltıp daha sonra üstten yeni yağı doldurmaktır
yağın değişim periyodu kullanma kılavuzunda yazıyordur
mesela 6 ileri ıslak kavrama diye tabir edilen dsg şanzımanda 60 bin km de bir şanzıman yağı değiştirilir

Redcorvette
06-08-2015, 18:13
rica ederim
1. yöntem
yani şanzıman altındaki tapadan yağı boşaltıp daha sonra üstten yeni yağı doldurmaktır
yağın değişim periyodu kullanma kılavuzunda yazıyordur
mesela 6 ileri ıslak kavrama diye tabir edilen dsg şanzımanda 60 bin km de bir şanzıman yağı değiştirilir

Bilgilendirmeleriniz için çok tşk. Bayağı tecrübelisiniz sanırım. Yine benim rumuzumda (ateşleme bobini sorunları) adı altında bir sorunum daha var. O konudada yardımcı olabilir misiniz?

ismail
06-08-2015, 23:17
Bilgilendirmeleriniz için çok tşk. Bayağı tecrübelisiniz sanırım. Yine benim rumuzumda (ateşleme bobini sorunları) adı altında bir sorunum daha var. O konudada yardımcı olabilir misiniz?

rica ederim
tmm dır kardeşim bakıp cevap yazmaya çalışayım

Redcorvette
09-08-2015, 08:11
veya / yada
eline sağlık
teşekkürler

İsmail abi Otomatik Şanzıman yağı olarak Mobil ATF LT 71141' i önermişsin, Hepsi...Comda satılan 29,77 TL. lik bu yağdan 6Lt yi gönül rahatlığıyla alarak arabamda kullanabilirim dimi? 1) Araştırmalarım neticesinde Mobil ATF LT 71141 in arka etiketinde sizin dediğiniz gibi VW TL52162 ve G052 162 A1 yazmalarından dolayı sanırım doğrumudur? 2) Bugün şanzımancının birini aradım, 35 tl 1 LT yağ, 5.7Lt yağ, 55 tl Filtre, 100 tl işcilik alıyoruz dedi, toplam 365tl fiyat verdi, sizce nasıl?

ismail
10-08-2015, 11:00
İsmail abi Otomatik Şanzıman yağı olarak Mobil ATF LT 71141' i önermişsin, Hepsi...Comda satılan 29,77 TL. lik bu yağdan 6Lt yi gönül rahatlığıyla alarak arabamda kullanabilirim dimi? 1) Araştırmalarım neticesinde Mobil ATF LT 71141 in arka etiketinde sizin dediğiniz gibi VW TL52162 ve G052 162 A1 yazmalarından dolayı sanırım doğrumudur? 2) Bugün şanzımancının birini aradım, 35 tl 1 LT yağ, 5.7Lt yağ, 55 tl Filtre, 100 tl işcilik alıyoruz dedi, toplam 365tl fiyat verdi, sizce nasıl?

kardeşim hangi yağı (marka / model) kullanacağını sormuşmuydun
birde işçilik olarak çok alıyor gibi geldi 50 - 60 tl yeterli olur sanırım

Redcorvette
15-08-2015, 22:51
Arkadaşlar bugün otomatik şanzıman yağını değiştirdim, p konumundan r ye gecerken artık daha hissedilir bir şekilde vuruyor, bu gidişle şanzımanı kucaklıcaz sanırım, filtresinde toplu iğnenin ucu kadar küçük küçük tanecikler birikmiş, bir yerlerden sıyrıntı var ama nerden, bu sadece filtrede gözüken kısmı, motor sıcakken 1,2,3,D,N,R konumlarında hiç bir sıkıntı yok yağ değiştikten sonra vitesler dahada rahat geçer oldu, lakin vites kolu P den cıkarken daha sert ve birazda vuruntulu çıkmaya başladı, usta dediki bir müddet kullan gecmezse şanzıman işçiliğine sadece 1000tl alırım tamirinede 1500tl toplam 2500tl yi, bulur sana dedi. Konyada' yım önerilerinizi bekliyorum.

ismail
17-08-2015, 20:07
Arkadaşlar bugün otomatik şanzıman yağını değiştirdim, p konumundan r ye gecerken artık daha hissedilir bir şekilde vuruyor, bu gidişle şanzımanı kucaklıcaz sanırım, filtresinde toplu iğnenin ucu kadar küçük küçük tanecikler birikmiş, bir yerlerden sıyrıntı var ama nerden, bu sadece filtrede gözüken kısmı, motor sıcakken 1,2,3,D,N,R konumlarında hiç bir sıkıntı yok yağ değiştikten sonra vitesler dahada rahat geçer oldu, lakin vites kolu P den cıkarken daha sert ve birazda vuruntulu çıkmaya başladı, usta dediki bir müddet kullan gecmezse şanzıman işçiliğine sadece 1000tl alırım tamirinede 1500tl toplam 2500tl yi, bulur sana dedi. Konyada' yım önerilerinizi bekliyorum.

kardeşim geçmiş olsun
fuatsahin970 abi yanlış hatırlamıyor isem istanbul da senin önerdiğin bir otomatik şanzımancı vardı
ats miydi neydi bir türlü bulamadım

erdcan
17-08-2015, 20:19
Yani benim anlamadığım esnafımız iş yok diye önüne gelene dükkan kirasını çıkartacağı tavuk gözüyle mi bakıyor? Bu nasıl bir sorun çözme mekanizmasıdır? "biraz kullan geçmezsse cüzdanın dolu gel" Bilinen tanıdık bir usta var ise ona göstermenizde bence de fayda var. Mantıkten şanzıman yağı değiştiğinde daha rahat hareket eden kırık bir dişli ya da mekanikbir şey daha fazla ses yapmaya başladı. Ustada bunufırsat bilip "oo şanzıman inecek bunda iş çok" diye insanı arabdan tamirden soğutuyorlar. Düzgün bir usta bumanız dileğiyle

Fuat_Şahin
17-08-2015, 21:45
kardeşim geçmiş olsun
fuatsahin970 abi yanlış hatırlamıyor isem istanbul da senin önerdiğin bir otomatik şanzımancı vardı
ats miydi neydi bir türlü bulamadım
İsmail kardeşim ben burayı tanımıyorum ama farklı forumlarda dolanırken bulmuştum.
Sitedeki videoları izleyince güven veriyor ama dediğim gibi tanımıyorum.
Garantiye girmeyen durumlar için görüşülebilir bence.
ATTS – Can Otomotiv (http://www.attstr.com/)

ismail
17-08-2015, 22:03
İsmail kardeşim ben burayı tanımıyorum ama farklı forumlarda dolanırken bulmuştum.
Sitedeki videoları izleyince güven veriyor ama dediğim gibi tanımıyorum.
Garantiye girmeyen durumlar için görüşülebilir bence.
ATTS – Can Otomotiv (http://www.attstr.com/)

eyvallah fuat abi
bir t eksik yazdığımdan bir türlü bulamamışım
teşekkürler

Redcorvette
20-08-2015, 18:11

Arkadaşlar sorunum çözüldü, hemen konuya gireyim, ilk gittiğim ustanın şanzıman yağını değiştirdiğim halde, 80-90 km git olmazsa şanzımanı indiririz, sözleri beni arabadan buzzz gibi soğutmuştu, lakin bu durumu bir arkadaşıma anlattım onunda Ankarada arkadaşı varmış ve Seat özel servisine bakıyormuş durumu anlattım, sabahları P den R ye çıkarken vites uruntulu çıkıyor, diğer geçişlerde hiç bir sıkıntı yok diye anlattım, usta senin şanzımanda problem yok sorun sende dedi, bir an şaşırdım, bana arabayı park ettiğim yerin meyilli mi olduğunu sordu, evet dedim, nasıl park ettiğimi sordu, arabayı durudurduğum esnada ayağım frene basılıyken vitesi N ye getiriyorum, sonra el frenini çekip, P konumuna alıyorum dedim, hayır yanlış dedi. Çok küçük ama önemli bir ayrıntı var orayı atlıyorsun dedi. Arabayı durudurduktan sonra ayağını frenden çekip N konumuna aldıktan sonra el frenini çekeceksinki yük el frenine binsin, sen ayağını frenden kaldırmadığın için yük hala şanzımanda bekliyo, yük boşalmadığı için senin N ye atıp el frenini çekmenin önemi yok dedi, mantıklı geldi, bende eyvallah birde öyle deneyim dedim, 4 gündür böyle bir problemle karşılaşmadım çok şükür, yani araştırmasak sormasak şanzımanı indir kaldır hop ustanın cebi dolsun yapacaktık, neyse bereket böyle uzun süre kullanıp daha fazla arıza verdirmeden işin ucundan döndüğümü düşünüyorum. Hepinize katkısı bulunan arkadaşlarım için çok teşekkür ederim.

ismail
20-08-2015, 22:07
Arkadaşlar sorunum çözüldü, hemen konuya gireyim, ilk gittiğim ustanın şanzıman yağını değiştirdiğim halde, 80-90 km git olmazsa şanzımanı indiririz, sözleri beni arabadan buzzz gibi soğutmuştu, lakin bu durumu bir arkadaşıma anlattım onunda Ankarada arkadaşı varmış ve Seat özel servisine bakıyormuş durumu anlattım, sabahları P den R ye çıkarken vites uruntulu çıkıyor, diğer geçişlerde hiç bir sıkıntı yok diye anlattım, usta senin şanzımanda problem yok sorun sende dedi, bir an şaşırdım, bana arabayı park ettiğim yerin meyilli mi olduğunu sordu, evet dedim, nasıl park ettiğimi sordu, arabayı durudurduğum esnada ayağım frene basılıyken vitesi N ye getiriyorum, sonra el frenini çekip, P konumuna alıyorum dedim, hayır yanlış dedi. Çok küçük ama önemli bir ayrıntı var orayı atlıyorsun dedi. Arabayı durudurduktan sonra ayağını frenden çekip N konumuna aldıktan sonra el frenini çekeceksinki yük el frenine binsin, sen ayağını frenden kaldırmadığın için yük hala şanzımanda bekliyo, yük boşalmadığı için senin N ye atıp el frenini çekmenin önemi yok dedi, mantıklı geldi, bende eyvallah birde öyle deneyim dedim, 4 gündür böyle bir problemle karşılaşmadım çok şükür, yani araştırmasak sormasak şanzımanı indir kaldır hop ustanın cebi dolsun yapacaktık, neyse bereket böyle uzun süre kullanıp daha fazla arıza verdirmeden işin ucundan döndüğümü düşünüyorum. Hepinize katkısı bulunan arkadaşlarım için çok teşekkür ederim.

gözün aydın kardeşim
dsg şanzımana sahip aracı olan arkadaşlara sürekli tavsiyelerimiz bu yönde
şanzıman otomatik olunca maksimum özen ve minimum yük altında bırakmak lazım
bunun içinde aracın ağırlığını özellikle rampalarda el frenine yüklemek lazım
http://www.seatclubturkey.com/leon-mk3-5f-2013-gunumuz/59530-dsg-ilgili-2.html#post1358214
aracını sorunsuzca kullanman dileği ile

acarbaran
20-08-2015, 22:17
2014 model skoda superb var bende el frenini çekmeden yokuş olan yada çok az egim olan yerde P ye alıp bıraktıgımda hem motorda titreme yapıyor hemde geçerken tak diye bir ses geliyor bence kendi kanaatimi söyleyeyim bu şanzımanların yarısı motorun içinde oldugu için oluyor olabilir o el frenini boşuna koymamışlar galiba :D ben nerde dursam ilk el frenini çekip sonra P ye alıyorum olmuyor bişey YANİ bir şanzıman düşünün yarım şekilde kapalı degil o yarusu motorun yanına takılıp kapatılıyor haliyle duran vites çarkı motor titremesini hissetmemize geçişte takıntıya neden oluyor