PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fr dsg act motor yağ değişimi

Ckara
06-08-2015, 18:08
arkadaşlar aracı alalı 2 ay oldu. kilometre 4600 oldu :) 2 hafta once baktıgımda motor yağı normal seviyenin biraz daha altındaydı. bunun üzerine servisi aradım onlar ışık yanmadığı surece bi sorun yok rahat olun dediler. dün tekrar baktım bu sefer olması gereken yerden cok daha aşagıda gozukuyor .. yani 3 milim falandır en fazla. yağ göstergesini beklemelimiyim servisin söylediği gibi. yoksa üzerine eklememi yapmalıyım yoksa servise gidip doğru duzgun bakımını yaptırmalımıyım. karar veremedim bi türlü.

ImmortalTurk
06-08-2015, 18:15
Arkadaşım sen ışığın yanmasını bekleme mutlaka tamamla servis aman müşteri gelmesinde ne olursa olsun derdinde.Servise gidip mutlaka üzerini tamamlattır.

Junkers
06-08-2015, 18:16
arkadaşlar aracı alalı 2 ay oldu. kilometre 4600 oldu :) 2 hafta once baktıgımda motor yağı normal seviyenin biraz daha altındaydı. bunun üzerine servisi aradım onlar ışık yanmadığı surece bi sorun yok rahat olun dediler. dün tekrar baktım bu sefer olması gereken yerden cok daha aşagıda gozukuyor .. yani 3 milim falandır en fazla. yağ göstergesini beklemelimiyim servisin söylediği gibi. yoksa üzerine eklememi yapmalıyım yoksa servise gidip doğru duzgun bakımını yaptırmalımıyım. karar veremedim bi türlü.
Arac yag ısıgı yaktıgında yag cubugunun en alt seviyesinde yag bulunur aracta. Bu seviye yetersizdir. Motora zarar verirsiniz. Yag cubugunun ucundaki cukur kısmın ortasında veya biraz uzerinde yag bulunmalı aracta. Aracın km si daha dusuk. Servisten 1 lt castrol edge 5-30 yag alın yarısını ekleyin. (Servisten almayadabilirsiniz ama sonra bir sey olursa yagı servisten almadıysanız dısardan yag aldım ekledim demeyin) yagın 1 Ltlik kutusu 58 tl.

Dikkat edin motor daha sessiz calısacak ve genel hali yumusayacaktır.

Bakım 15 bin kmde yapılıyor. 10 bin km once 4.5 lt den 300 tl ye yakın yag parası vermenize gerek yok.

Ha ben yagı degistiriyim istiyorum derseniz hic servise gitmeyin, yag alıp eklemeyin, gidin bir yersen mobil 1 yag alın ozel bir serviste veya yag degisimi yapan benzin istasyonunda yagınızı degistirin.

Ancak... ilk bakım oldugu icin rodaj doneminde motorun icinde olusan olası metal tozlarını toplayan mıknatıslı bir karter tıpası mevcut aracınızda. Onu da degistirmeniz lazım.

BeYaSLaN
06-08-2015, 18:19
Ckara aracınıza yağ eklemenizi tavsiye etmem açıkcası boşaltırın yağ değişimi yaptırın
lakin mobil1 önerdiği bir yağ olursa onun verimini kendi aracımda da görüyorum sizde göreceğinizi düşünüyorum açıkcası yine de kendiniz daha iyisini bilirsiniz
Yağ eklettirme taraftarıyım diyemem

Ckara
06-08-2015, 18:25
hepinize teşekkürler.. en sağlıklısı servisin tepesine binmek ve yağı tamamen değiştirmek olacak. zorlayacam biraz. servisler sıkıntılı anladığım kadarıyla... bide bu arada o telefonda konuştugum servis yetkilisi önce turuncu ışık yanacak sonra kırmızı dedi. turuncuyken getirebilirsin dedi. şu haliyle araç cok hissetrriyor beni yağla diye..

Junkers
06-08-2015, 18:29
hepinize teşekkürler.. en sağlıklısı servisin tepesine binmek ve yağı tamamen değiştirmek olacak. zorlayacam biraz. servisler sıkıntılı anladığım kadarıyla... bide bu arada o telefonda konuştugum servis yetkilisi önce turuncu ışık yanacak sonra kırmızı dedi. turuncuyken getirebilirsin dedi. şu haliyle araç cok hissetrriyor beni yağla diye..
Hocam yagı degistirirler ancak lt si 45 tl den 5 lt ye yakın yag koyuyorlar.

İlk bakım komple 430 tl civarı tutuyor. Bunun 200-250 tl si yag.

4600 kmdeki aracın yagını komple degistirmek cok mantıklı degil. Yazık icindeki yaga

Bir onceki mesajımı da editledim. Son kısmını tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Zaten servise yag eksik diye giderseniz yedek parcadan 1lt kutu al ekle derler...

Ckara
06-08-2015, 18:35
Ozman durduk yerde okadar para ve zaman harcamasam Servise gitmek yerine kaputta yazan yağdan alıp koysam olurmu 1 lt. ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Junkers
06-08-2015, 18:48
Ozman durduk yerde okadar para ve zaman harcamasam Servise gitmek yerine kaputta yazan yağdan alıp koysam olurmu 1 lt. ?

Aynen. Castrol edge 5-30 yag almanız lazım. Yalnız dısarıda satılanla serviste satılanın farklı oldugu soyleniyor. 1 lt lik kutuda olandan alıp yarısını ekleseniz normal seviyeye gelir. (Dip cizgide yag varsa yarısını ekleyin. Yoksa daha az ekleyin)

Orjinal yag bu

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/06/74ee5439de5bb3c8312dee16d165d39e.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/08/06/3ad9bb3f220e3b084ff5303f001911ba.jpg

Hisarlı
06-08-2015, 18:59

Cumhur kardeşim servisten yağ almak istemiyorsan BP istasyonları Castrol Edge 5W30 504 00 / 507 00 spesifikasyonlu VW onaylı yağ satıyorlar 1 litresi 35 & 40 lira civarında fabrika dolum yağı Castrol olduğu için başka marka yağ koyma ilk yağ değişimine kadar Castrol koy çünkü her markanın ürettiği yağın içerisinde farklı formülde kimyasal katık vardır farklı marka katacağın yağ karterin içindeki yağ ile ayrışırsa büyük hasar açabilir garantideki arabanı sıkıntıya sokma millet bellemiş bir mobil 1 gidiyor sanki memlekette başka marka yağ yok. kolay gelsin.

Junkers
06-08-2015, 19:03
Cumhur kardeşim servisten yağ almak istemiyorsan BP istasyonları Castrol Edge 5W30 504 00 / 507 00 spesifikasyonlu VW onaylı yağ satıyorlar 1 litresi 35 & 40 lira civarında fabrika dolum yağı Castrol olduğu için başka marka yağ koyma ilk yağ değişimine kadar Castrol koy çünkü her markanın ürettiği yağın içerisinde farklı formülde kimyasal katık vardır farklı marka katacağın yağ karterin içindeki yağ ile ayrışırsa büyük hasar açabilir garantideki arabanı sıkıntıya sokma millet bellemiş bir mobil 1 gidiyor sanki memlekette başka marka yağ yok. kolay gelsin.
+1 hay bin yaşa abi :) o onay isini tam bilmedigim icin servisten alın dedim:)

bana da arkadaslarım ya 60 tl ye yag mı alınır dedi... orda olay 60 tl ye yag almak degil. Yag eksilten 60 bin tl lik aracı riske atmamak...

En guzeli servisten 1 lt kutulu yag alıp eklemek. Yarın obur gun bir sey olursa sizden aldım ekledim der sıyrılırsınız...

ismail
07-08-2015, 00:24
Ckara kardeşim en güzeli en yakın bir servise git 200 gm mı 300 gr mı ne kadar ekleyeceklerse onlar eklesin
dsg aracına servis harici birşey yapmamaya gayret göstermeni tavsiye ederim

Ckara
07-08-2015, 14:30
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/07/1a8cb8abcd40b9d4d1f0a117a9bf59ab.jpg

ismail
10-08-2015, 16:20
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/07/1a8cb8abcd40b9d4d1f0a117a9bf59ab.jpg

kardeşim bu yağa ilave yapılsa iyi olur
araç düz bir zeminde minimum 5 dk dinlenmiş araçta tekrar bakman iyi olacaktır
halen aynı durumda ise eklettirme yapmanı tavsiye ederim