PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cordoba 2005 200.000 bakımı

CounTDowN
13-08-2015, 15:31
Selamlar,

Aracım şu an 199 900 km civarında. 200.000 km ye az kaldı. Bu km de bakım gerekiyor mu ? gerekiyorsa neleri yaptırmam gerekiyor acaba ?

En son
Fren balataları ve diskler kontrol ettirildi.
Sağ teker rot kolu değiştirildi.

190 000 de gerekli bakımı yapılmış halde almıştım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

ismail
13-08-2015, 15:47
CounTDowN kardeşim aracında olumsuz giden herhangibirşey yok ise rutin yıllık bakım yaptırman yeterli olacaktır diye düşünüyorum
motor yağı vw 505.01 (mobil 1 esp formula 5w-30 veya castrol edge turbo diesel 5w-40)
yağ filtresi
hava filtresi
yakıt filtresi
polen filtresi

CounTDowN
13-08-2015, 16:08
CounTDowN kardeşim aracında olumsuz giden herhangibirşey yok ise rutin yıllık bakım yaptırman yeterli olacaktır diye düşünüyorum
motor yağı vw 505.01 (mobil 1 esp formula 5w-30 veya castrol edge turbo diesel 5w-40)
yağ filtresi
hava filtresi
yakıt filtresi
polen filtresi

Çok şükür yok abicim, teşekkür ederim.

Motor Yağı 4,0 lt 100 Tl diğerleride 100 Tl tutarmı ? İşçiliğe zaten 50 Tl kafadan kesiyorlar :)

ismail
13-08-2015, 16:16
Çok şükür yok abicim, teşekkür ederim.

Motor Yağı 4,0 lt 100 Tl diğerleride 100 Tl tutarmı ? İşçiliğe zaten 50 Tl kafadan kesiyorlar :)

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 4LT DPF Araçlara Uygun Benzinli Fiyatı (http://www.hepsiburada.com/mobil-1-esp-formula-5w-30-4lt-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-motor-yagi-p-OTYAGMBL0003)

Otostart.com | Yedek Parça | Lastik | Motor Yağı | Aksesuar (http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&kss=&tip=or&urunid=31027)

puncher
16-08-2015, 00:11
CounTDowN erdal abi ismail abi gerekli bilgileri vermiş yanlız şöyle bir konuya değinmek istiyorum aracın km si yüksek mobil 5-30 kullanmanı tavsiye etmem.castrol edge turbo diesel 5-40 kullanmanı tavsiye ederim özellikle turbo diesel ibaresi olanı al ustalar genelde içindeki aynı kutusu değişik diyorlar ama sen inanma bu ibareye dikkat et ondan al içindeki mineraller farklı çünkü.polen filtresi olarakta karbonlu almaya çalış bu karbonluların sahteside var ona dikkat et.filtreler mahle olması iyidir.mazot filtresi uzun tip bizim arabaların o konudada ustayı uyar bide kısa tipi var çünkü benimkine ilkten yanlış getirmişti malzemeci koyduk hazneye içinde kayboldu sonra yeniden değiştirdik 1 hafta onun peşinden dolandım:Sct 001:

capslocksmith
16-08-2015, 00:23
puncher bu ustalara kalsa arabaya ayçiçekyağı gene koyarlar , forumlar sayesinde bir nebze olsun ustaların kazıklarından kurtuluyoruz.

ismail
16-08-2015, 00:57
CounTDowN erdal abi ismail abi gerekli bilgileri vermiş yanlız şöyle bir konuya değinmek istiyorum aracın km si yüksek mobil 5-30 kullanmanı tavsiye etmem.castrol edge turbo diesel 5-40 kullanmanı tavsiye ederim özellikle turbo diesel ibaresi olanı al ustalar genelde içindeki aynı kutusu değişik diyorlar ama sen inanma bu ibareye dikkat et ondan al içindeki mineraller farklı çünkü.polen filtresi olarakta karbonlu almaya çalış bu karbonluların sahteside var ona dikkat et.filtreler mahle olması iyidir.mazot filtresi uzun tip bizim arabaların o konudada ustayı uyar bide kısa tipi var çünkü benimkine ilkten yanlış getirmişti malzemeci koyduk hazneye içinde kayboldu sonra yeniden değiştirdik 1 hafta onun peşinden dolandım:Sct 001:

kardeşim mobil 1 esp ile castrol edge turbo diesel parlama noktası dereceleri arasında epey bir fark var
eğer ki segman veya gömlekte aşınma var ise ve motor yağı yanma odasında kalıyor ise parlama noktası derecesi düşük olan castrol edge turbo diesel motor yağı yanıp eksilecektir
benim görüşüm ve mantıksal düşüncem bu yönde

puncher
16-08-2015, 11:06
kardeşim mobil 1 esp ile castrol edge turbo diesel parlama noktası dereceleri arasında epey bir fark var
eğer ki segman veya gömlekte aşınma var ise ve motor yağı yanma odasında kalıyor ise parlama noktası derecesi düşük olan castrol edge turbo diesel motor yağı yanıp eksilecektir
benim görüşüm ve mantıksal düşüncem bu yönde
Sen daha iyisini bilirsin ismail abi dogrudur.ben hani halk arasinda soylenen yuksek km ye kalin yag konar ilkesinden gittim.sen daha bilimsel yag faktorlerine gore konusuyorsun.yani dogrudur. Bendemi mobil 5-30 a gecsem eksilme cok yaparmi acaba bide havalar sicak mobil iyice incelmezmi abi ozman

ismail
16-08-2015, 22:24
Sen daha iyisini bilirsin ismail abi dogrudur.ben hani halk arasinda soylenen yuksek km ye kalin yag konar ilkesinden gittim.sen daha bilimsel yag faktorlerine gore konusuyorsun.yani dogrudur. Bendemi mobil 5-30 a gecsem eksilme cok yaparmi acaba bide havalar sicak mobil iyice incelmezmi abi ozman

estağfurullah kardeşim
halk arasında bilinenler sene 1990 lardan ibaret bana göre
bahsi geçen motor yağı mineral bir yağ değil kimyasal bileşenli tam sentetik bir motor yağı
yazdığım gibi olaki yanma odasında yağ kalır ise mobil 1 esp parlama noktası derecesi yüksek olduğundan mobil 1 esp kadar dayanacak yağ pek göremiyorum piyasada
acilen yağ değiştirmene gerek yok diye düşünüyorum
bakım için yılın yada km dolduğunda mobil 1 esp formula 5w-30 a geçiş yapabilirsin
özellikle 3 silindirli motorun sesinin azaldığını hissedeceğini sanıyorum

puncher
17-08-2015, 00:59
estağfurullah kardeşim
halk arasında bilinenler sene 1990 lardan ibaret bana göre
bahsi geçen motor yağı mineral bir yağ değil kimyasal bileşenli tam sentetik bir motor yağı
yazdığım gibi olaki yanma odasında yağ kalır ise mobil 1 esp parlama noktası derecesi yüksek olduğundan mobil 1 esp kadar dayanacak yağ pek göremiyorum piyasada
acilen yağ değiştirmene gerek yok diye düşünüyorum
bakım için yılın yada km dolduğunda mobil 1 esp formula 5w-30 a geçiş yapabilirsin
özellikle 3 silindirli motorun sesinin azaldığını hissedeceğini sanıyorum
Çok sağol ismail abi bu bakımda mobil koycam o zaman kurbanda memlekete gidicez bakıma erken sokucam arabayı 7 bin civarı filan olur heralde o zmana kadar. gecenki bakımda filtreler yag dahil 220 lira vermiştim.bu bakımda şanzıman yagı hidrolik yagı ve direksiyon yagınıda değiştircem.şuan 4 litre mersedesin dot 4 plus hidrolik yagı var.benim araba 2 lt alıyor.ustayla konusup 2 litre hidrolik yagın yerine ya sanzumana yag koydurcam yada direksiyona devir tasarruf devri:Sct 001: bide abi son bir soru benim şanzıman ggv sanzımanmı

puncher
17-08-2015, 01:06
puncher bu ustalara kalsa arabaya ayçiçekyağı gene koyarlar , forumlar sayesinde bir nebze olsun ustaların kazıklarından kurtuluyoruz.

aynen ibrahim abi gecen direksiyon yagını degiştirelim dedim gittim adam kırmızı atf yag çıkarttı dedim bu ne orjinal direksiyon yagı diyo:Sct 001:bide orjinal kelimesini dillerine dolamıslar her halta orjinal diyorlar:Sct 001:seytan dedi yatır yere dök agzından atf yagı ama neyse dedim seytana uymayalım.sen wv ustası oldugundan eminmisin dedim.evet diyo wv metalden ayrıldım ben diyo.dedim iyiki ayrılmışsın yoksa halimiz nerde kalırdı. bu direksiyon trw tip mineral yag kullanılıyo yeşil renk dedim heee dogru yaaa diyo:Sct 001:koydurmadım çıktım geldim

capslocksmith
17-08-2015, 01:23
aynen ibrahim abi gecen direksiyon yagını degiştirelim dedim gittim adam kırmızı atf yag çıkarttı dedim bu ne orjinal direksiyon yagı diyo:Sct 001:bide orjinal kelimesini dillerine dolamıslar her halta orjinal diyorlar:Sct 001:seytan dedi yatır yere dök agzından atf yagı ama neyse dedim seytana uymayalım.sen wv ustası oldugundan eminmisin dedim.evet diyo wv metalden ayrıldım ben diyo.dedim iyiki ayrılmışsın yoksa halimiz nerde kalırdı. bu direksiyon trw tip mineral yag kullanılıyo yeşil renk dedim heee dogru yaaa diyo:Sct 001:koydurmadım çıktım geldim

bilmesen dökecek işte. ne adamlar var ya, bir de ağızlarını en ufak iş için 30-40 liradan aşağı açmıyorlar!

puncher
17-08-2015, 01:57
bilmesen dökecek işte. ne adamlar var ya, bir de ağızlarını en ufak iş için 30-40 liradan aşağı açmıyorlar!

aynen abi sanki uzay mekiği tamir ediyorlar alt tarafı dört tekerlekli motorlu taşıt:Sct 001:bide bazen gidersin ya böyle kaputu acar basına gecer arac rölantide calışırken sanki böyle uzak diyarlara dalar gider gibi dalarlar motora sonra sana dönüp yüzünü ekşiterek durum kötü diyip senin anlamadıgın parçaları saymaya başlarlar değişmesse motoru kucagına alırsın derler:Sct 001:işte onları orda tıkıcaksın kaputun içine kapatıcaksın kaputu yüksek devirde seyahat ediceksin:Sct 001:

CounTDowN
17-08-2015, 10:17
puncher ismail teşekkürler bilgilendirmeniz için :) Mobil 1 Esp Formula 5w 30 koysak iyi olacak sanırım :) Filtrenin de uzun tip , Polen de karbonlu olacak, anlaşıldı :)

Birde herzaman kullanılan Yağ değiştirildiği zaman araçlarda bi takım sorunlar oluyormuş. Acaba böyle birşey ile karşılaşırmıyım ki ?? Önceden ne koymuşlar bi bakmam lazım unuttum :)

puncher
17-08-2015, 17:21
puncher ismail teşekkürler bilgilendirmeniz için :) Mobil 1 Esp Formula 5w 30 koysak iyi olacak sanırım :) Filtrenin de uzun tip , Polen de karbonlu olacak, anlaşıldı :)

Birde herzaman kullanılan Yağ değiştirildiği zaman araçlarda bi takım sorunlar oluyormuş. Acaba böyle birşey ile karşılaşırmıyım ki ?? Önceden ne koymuşlar bi bakmam lazım unuttum :)

aynen abi mazot fitresi uzun tip polende karbonlu tabi bi sürü sahtesi var karbonlu filtrenin ona dikkat et çok ucuzuna kaçma yoksa koku yapıyor cabuk tıkanıyor.bende bakımda mobil koycam bakalım güveniyorum ismail abiye.sende mobil dene abi piyasadaki en az reklamı olan ama en kaliteli bir duruşu olan bir marka aynı motul gibi.

CounTDowN
17-08-2015, 17:26
Hadi hayırlısı bakalım :sct-003: puncher

ismail
17-08-2015, 18:20
aynen abi mazot fitresi uzun tip polende karbonlu tabi bi sürü sahtesi var karbonlu filtrenin ona dikkat et çok ucuzuna kaçma yoksa koku yapıyor cabuk tıkanıyor.bende bakımda mobil koycam bakalım güveniyorum ismail abiye.sende mobil dene abi piyasadaki en az reklamı olan ama en kaliteli bir duruşu olan bir marka aynı motul gibi.

Hadi hayırlısı bakalım :sct-003: puncher

Allah ın izni ile tavsiye ettiğim kimseden olumsuz bir geri bildirim olmadı

CounTDowN
24-08-2015, 12:17
ismail abi 190 bin bakımında 10 w 40 koyulmuş aracıma, şimdi 5w-30 a geçince herhangi bir sorun yaşarmıyım acaba ?

ismail
24-08-2015, 12:23
ismail abi 190 bin bakımında 10 w 40 koyulmuş aracıma, şimdi 5w-30 a geçince herhangi bir sorun yaşarmıyım acaba ?

yağın viskozitesinden ziyade motoruna uyumlu olup olmadığı yani vw 505.01 özelliğinin olup olmadığı önemli
zaten daha önce kullanılan 10w-40 yağ senin aracın için uygun bir yağ değil ki
bana göre sen aynı yağı kullanmakla hata edersin
mobil 1 esp formula 5w-30
veya
castrol edge turbo diesel 5w-40 kullandığında aracının motoruna ait kullanman gereken yağı kullanmış oluyorsun

CounTDowN
24-08-2015, 12:37
yağın viskozitesinden ziyade motoruna uyumlu olup olmadığı yani vw 505.01 özelliğinin olup olmadığı önemli
zaten daha önce kullanılan 10w-40 yağ senin aracın için uygun bir yağ değil ki
bana göre sen aynı yağı kullanmakla hata edersin
mobil 1 esp formula 5w-30
veya
castrol edge turbo diesel 5w-40 kullandığında aracının motoruna ait kullanman gereken yağı kullanmış oluyorsun

Yok abi zaten ben herşekilde Mobil 1 Esp Formula 5w 30 kullanıcam o ayrı :) Sadece merak ettim sorayım dedim. Demekki bilmeden koymuşlar yağı araca, motorum kendine gelecek desene :)

ismail
24-08-2015, 12:45
Yok abi zaten ben herşekilde Mobil 1 Esp Formula 5w 30 kullanıcam o ayrı :) Sadece merak ettim sorayım dedim. Demekki bilmeden koymuşlar yağı araca, motorum kendine gelecek desene :)

aynen öyle
hatta öncelikle würth motor içi temizleyici ve daha sonrasında kullanma kılavuzuna bağlı kalmak kaydı ile nnt bor power kullanmanı tavsiye ederim
MOTOR İÇ TEMİZLEME 400ML - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj (http://shop.wurth.com.tr/motor-ici-temizleme-400ml)

NNT Bor Power NANO 250 ml Motor Yağ Katkısı 092090 Fiyatı (http://www.hepsiburada.com/nnt-bor-power-nano-250-ml-motor-yag-katkisi-092090-p-OTM092090)
ben her iki ürünü de aldım
inşallah cumartesi yıllık bakımda kullanacağım
hem böylelikle 1 lt ekstra yağ almamış oldum
benim araç 4,3 lt yağ kullanıyor
4 lt mobil 1 esp formula
250 gr nnt bor power

CounTDowN
24-08-2015, 12:52
aynen öyle
hatta öncelikle würth motor içi temizleyici ve daha sonrasında kullanma kılavuzuna bağlı kalmak kaydı ile nnt bor power kullanmanı tavsiye ederim
MOTOR İÇ TEMİZLEME 400ML - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj (http://shop.wurth.com.tr/motor-ici-temizleme-400ml)

NNT Bor Power NANO 250 ml Motor Yağ Katkısı 092090 Fiyatı (http://www.hepsiburada.com/nnt-bor-power-nano-250-ml-motor-yag-katkisi-092090-p-OTM092090)
4 lt mobil 1 esp formula
250 gr nnt bor power

Abi 4 depo önce

EnergyRelease :: Diesel Fuel System Conditioner - ?16 fl.oz. / 473 ml (http://energyrelease.com/products/p030e(c))

linkteki üründen kullandım motor için, eğer sen al kullan mutlaka diyorsan alırım abi sorun değil. Bakımı bende bu haftasonu olarak planladım. Yağımı da otostart tan sipariş vericem birazdan. ekstra 1 lt yağ almama gerek yok sanırım değilmi

ismail
24-08-2015, 13:05
Abi 4 depo önce

EnergyRelease :: Diesel Fuel System Conditioner - ?16 fl.oz. / 473 ml (http://energyrelease.com/products/p030e(c))

linkteki üründen kullandım motor için, eğer sen al kullan mutlaka diyorsan alırım abi sorun değil. Bakımı bende bu haftasonu olarak planladım. Yağımı da otostart tan sipariş vericem birazdan. ekstra 1 lt yağ almama gerek yok sanırım değilmi

bu ürün yakıt sistemin geçtiği yerleri temizliyor gibi gözüküyor
senin aracın için kimi yerde 3,8 lt kimi yerde 4,3 lt yazıyor
bir önceki bakımda kaç lt kullanıldığı faturada falan yazıyor mu
ben yağ ve ntt bor power hepsiburada dan aldım
würth ürünü için würth aracına telefon numaramı bıraktım shell istasyonlarında bulabileceğimi söylediler baktım bulamadım fakat sanayide bir yer daha tarif etmişti oradan buldum
ankara da çok rahat bulursun diye tahmin ediyorum

CounTDowN
24-08-2015, 13:23
bu ürün yakıt sistemin geçtiği yerleri temizliyor gibi gözüküyor
senin aracın için kimi yerde 3,8 lt kimi yerde 4,3 lt yazıyor
bir önceki bakımda kaç lt kullanıldığı faturada falan yazıyor mu
ben yağ ve ntt bor power hepsiburada dan aldım
würth ürünü için würth aracına telefon numaramı bıraktım shell istasyonlarında bulabileceğimi söylediler baktım bulamadım fakat sanayide bir yer daha tarif etmişti oradan buldum
ankara da çok rahat bulursun diye tahmin ediyorum

Evet abi depoya koydum enjektör temizleyici diye geçiyor o ürün.
bakıma ait bi fatura yok abi elimde.
otostartta 4 tl daha ucuz motor yağı. nnt yi de alırım. würth de internette çeşitli sitelerde satılıyor. Ankarada bulurum mutlaka ama harcıyacağım mazot parasına kargo ücreti öderim diye düşündüm.
http://urun.n11.com/motor-temizleyici/wurth-motor-ic-temizleyici-400-ml-ucretsiz-kargo-P64752493

Birde bakımda kullanılacak ürünler aşağıdaki gibi sanırım. Ankara Mass oto dan fiyat aldım, toplamda 350 tl dediler. Yağımı kendim götürürsem 225 tl fiyat verdiler. filtrelerde 4 çeşit marka var "xengst,knecht,bosch,mann filter" bosh marka seçtiğimde aşağıdaki gibi fiyat çıkıyor sadece malzemelere:) Sanırım çok kurcalıyorum bu işi ben :sct-028:
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/2.png
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/1.png

ismail
24-08-2015, 13:50
CounTDowN kardeşim hepsiburada da kampanya olabilir 100 tl üzeri kargo bedava yada 4 tl gibisinden
yağ ve nnt bor power ı aldığında otostartan daha ucuza gelebilir
sen hesabını yaparsın artık
filtreleri de motor koduna (amf, bnv) göre seçtin mi tamamdır
hadi şimdiden hayırlı olsun

CounTDowN
24-08-2015, 14:01
CounTDowN kardeşim hepsiburada da kampanya olabilir 100 tl üzeri kargo bedava yada 4 tl gibisinden
yağ ve nnt bor power ı aldığında otostartan daha ucuza gelebilir
sen hesabını yaparsın artık
filtreleri de motor koduna (amf, bnv) göre seçtin mi tamamdır
hadi şimdiden hayırlı olsun

Teşekkür ederim abi, darısı seninde başına diyelim o zaman :)

CounTDowN
27-08-2015, 10:14
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/20150827_080322.jpg
bakıma girmeye hazırız artık :) ismail abinin önerdiği ürünleri aldık bakalım..

ismail
27-08-2015, 10:18
bakıma girmeye hazırız artık :) ismail abinin önerdiği ürünleri aldık bakalım..
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/20150827_080322.jpg

hayırlı olsun
harika üçlü
kullanma talimatlarına kesinlikle uymak kaydı ile kullanmanı tavsiye ederim
yarar yerine zarar getirmesin
memnun kalacağına emin gibiyim
akıllı telefonlara ses (dB) ölçme programı falan var ise motor sıcakken ürünleri kullanmadan önce
yine motor sıcakken ürünleri kullandıktan sonra motor sesini ölçmeni tavsiye ederim

CounTDowN
27-08-2015, 10:33
ismail Unutmazsam eğer sesi ölçmeye çalışırım abi :)

Würth ü yağı değiştirmeden hemen önce yağa koyduktan sonra 10 dk rölantide çalıştıracağım. Sonra yağı ve filtreleri değiştirdikten sonra bor yağ katkısını koyacağım. Sanırım bu kadar kullanımı ?

ismail
27-08-2015, 11:04
ismail Unutmazsam eğer sesi ölçmeye çalışırım abi :)

Würth ü yağı değiştirmeden hemen önce yağa koyduktan sonra 10 dk rölantide çalıştıracağım. Sonra yağı ve filtreleri değiştirdikten sonra bor yağ katkısını koyacağım. Sanırım bu kadar kullanımı ?

hatırladığım kadarı ile
würth kullanımı
motor çalışma sıcaklığında iken (yani hararet göstergesi 90) motoru durdur
yağ kapağını açıp motor içi temizlemeyi dök
aracını çalıştır ve 10 dk kadar rölantide bekle

nnt bor power kullanımı
oda sıcaklığında tutulmuş ve en az 5 dk çalkalanmış nnt bor power ı yağ kapağını açıp motor içine dök
aracını çalıştır ve en az 10 dk kadar mesafelik yolda kullan yada çalışır vaziyette bırak

diye hatırlıyorum

CounTDowN
27-08-2015, 11:16
hatırladığım kadarı ile
würth kullanımı
yağ kapağını açıp motor içi temizlemeyi dök
aracını çalıştır ve 10 dk kadar rölantide bekle

nnt bor power kullanımı
oda sıcaklığında tutulmuş ve en az 5 dk çalkalanmış nnt bor power ı yağ kapağını açıp motor içine dök
aracını çalıştır ve en az 10 dk kadar mesafelik yolda kullan yada çalışır vaziyette bırak

diye hatırlıyorum

Yazının resmini çektim abi aynen öyle yaparım :) kendi kullanma klavuzlarınada tekrar bi bakarım

CounTDowN
31-08-2015, 17:28
Planladığımız üzere yapılan işlemler ve ekstralar;

Würth Motor içi temizleme ürünü kullanıldı.
Mahle marka Yağ , yakıt , hava ve polen filtreleri değişti.
NNT Bor Power yağ katkısı kullanıldı.
Fren Sensör Müşürü arızası vermişti daha önce onu değiştirdik.
Ön farlarımdan pek memnun değildim, Osram marka H7 yeni nesil ampuller ile değiştirip Far ayarı yaptırınca %20 gibi bir artış sağladım yeni ampullerle birlikte. Cillop giibi oldu.
Fren Lambalarımdan bir tanesi patlaktı onu değiştirdik.

Mazot filtrem bayağı bir şişmiş. Shellden alıyorum devamlı mazotu.
Not: Bir shell istasyonu vardı ivedik osb girişinde adam yıllardır kaçak mazot satmış insanlara. Sonra shelle farkedince almış elinden adamın. Değiştirsemmi diye düşündüm bi an shelli..

Tabi bu rütun bakım bana bayağı bir külfetli oldu :'d
Mobil 1 Esp Formula 5W-30 yağ 90 TL
Yağ filtresi 20 TL
Hava Filtresi 38 TL
Polen Filtresi 32 TL
Mazot Filtresi 45 TL
Fren Pedal Müşürü 40 TL
Würt Motor Temizleyici 33,50 TL
NNT Bor Power Yağ Katkısı 35 TL

Osram Ampul çift 70 TL
Fren Lambası tek 10 TL
İşçilik 100 TL

Toplam 513,50 TL :sct-030: Hesaplayınca bayağı masraf etmişim rütun bakım için :'d :'d

http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/20150829_085538.jpg
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/20150829_090035.jpg
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/20150829_090117.jpg
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/20150829_090343.jpg

Tablanın hali bu olmuş, ancak idare eder dendi..
http://i1057.photobucket.com/albums/t382/erdalelmastas/20150829_090502.jpg

Ayrıca ismail abi dediğin gibi bakımdan önce ve sonra desibel ölçümü yapmaya çalıştım. 2 farklı programda denedim. birisi aynı değerleri verirken, diğeri bakımdan önce 80 dsb, bakımdan sonra 77 dsb gibi bir ölçüm yaptı.

Ama motorumun şu an tabiri caizse kaymak gibi olduğunu hissediyorum. Sarsıntılarım yok gibi birşey. Ayağımı gazdan çektiğimdeki ve vites küçülttüğümde yaşadğım sarsıntılar artık yok.

Ses olarak daha net birşey söyleyemicem, ancak yakıtım 1 - 2 lt /100km gibi bir artış oldu şehir içinde. O da zamanla normale dönecektir zaten..

ismail
31-08-2015, 20:32
CounTDowN kardeşim hayırlı olsun
daha nice km ler sorunsuzca kullanırsın inşallah
ben sürekli kullandığım yolda 6,8 lt ile giderken bu kez 6,6 lt ile gittim
genelde dönüşte sarfiyat artıyor idi bakalım bu dönüşte sarfiyat ne olacak
salıncak burcu değiştireceğinde ibiza cupra salıncak burcu kullanmanı tavsiye ederim
araç virajlarda daha keskin oluyor
http://www.seatclubturkey.com/cordoba/36887-bozuk-zeminde-aracin-saga-sole-cekmesi.html#post799174

http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/38990-ani-frenlemede-anormal-direksiyon-hareketi.html#post851038

CounTDowN
01-09-2015, 09:51
CounTDowN kardeşim hayırlı olsun
daha nice km ler sorunsuzca kullanırsın inşallah
ben sürekli kullandığım yolda 6,8 lt ile giderken bu kez 6,6 lt ile gittim
genelde dönüşte sarfiyat artıyor idi bakalım bu dönüşte sarfiyat ne olacak
salıncak burcu değiştireceğinde ibiza cupra salıncak burcu kullanmanı tavsiye ederim
araç virajlarda daha keskin oluyor
http://www.seatclubturkey.com/cordoba/36887-bozuk-zeminde-aracin-saga-sole-cekmesi.html#post799174

http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/38990-ani-frenlemede-anormal-direksiyon-hareketi.html#post851038

Teşekkür ederim abi, sende bakımını yaptırdın sanırım, kazasız belasız kullanalım inşallah.

İbiza Cupra Salıncak burçları aklımda olsun abi inşallah ona da bakarım önümüzdeki ay içerisinde..

Bu gidişle hanım beni eve almayıp git arabada yat diyecek :sct-005: Zaten Kuma' na benden fazla para harcıyorsun diyip duruyor :'d :'d

ismail
01-09-2015, 10:01
Teşekkür ederim abi, sende bakımını yaptırdın sanırım, kazasız belasız kullanalım inşallah.
İbiza Cupra Salıncak burçları aklımda olsun abi inşallah ona da bakarım önümüzdeki ay içerisinde..
Bu gidişle hanım beni eve almayıp git arabada yat diyecek :sct-005: Zaten Kuma' na benden fazla para harcıyorsun diyip duruyor :'d :'d

evet kardeşim bende geçtiğimiz cumartesi bakımı yaptırdım
sağolasın Mevlam cümlemizi görünür görünmez kazalardan esirgesin araçlarımızı sorunsuzca kullanmamızı nasip etsin
ah bu bayanların araçlarla ne alıp veremediği var anlayamıyorum
neden kendilerini araçlarla kıyaslarlar / kendilerine kuma olarak görürler onu da anlayabilmiş değilim :)

CounTDowN
01-09-2015, 14:56
evet kardeşim bende geçtiğimiz cumartesi bakımı yaptırdım
sağolasın Mevlam cümlemizi görünür görünmez kazalardan esirgesin araçlarımızı sorunsuzca kullanmamızı nasip etsin
ah bu bayanların araçlarla ne alıp veremediği var anlayamıyorum
neden kendilerini araçlarla kıyaslarlar / kendilerine kuma olarak görürler onu da anlayabilmiş değilim :)

Anlayan varsa bize de anlatsın abi :d bayanların genetiğinde var sanırım birşeyleri kıyas yapmak :sct-019:

ismail
01-09-2015, 14:57
Anlayan varsa bize de anlatsın abi :d bayanların genetiğinde var sanırım birşeyleri kıyas yapmak :sct-019:

eminim kendileri bile kendilerini anlayamaz çekemezler

CounTDowN
01-09-2015, 15:11
eminim kendileri bile kendilerini anlayamaz çekemezler

Doğru dedin abi valla kurcalamayalım fazla :)

by_carisma33
01-09-2015, 15:46
Ben söylediğiniz salıncak burcunu mersinde wv parçacısında bulamadım. Arefe günüydü bekleyemedim. Orijinalindekinden taktırdım. :(

CounTDowN
01-09-2015, 17:17
Ben söylediğiniz salıncak burcunu mersinde wv parçacısında bulamadım. Arefe günüydü bekleyemedim. Orijinalindekinden taktırdım. :(

Abi hayırlı olsun, İzlenimlerini bizimle paylaşabilirsen sevinirim.

Ayrıca etiketleme yada alıntı yaparak cevaplaya bilirsen daha kısa sürede konuya vakıf olabiliriz.

by_carisma33
01-09-2015, 21:06
Abi hayırlı olsun, İzlenimlerini bizimle paylaşabilirsen sevinirim.

Ayrıca etiketleme yada alıntı yaparak cevaplaya bilirsen daha kısa sürede konuya vakıf olabiliriz.

Benim ön iki amartisorde patlakmış onlarda değişti. Kasisten geçerken pıs pıs ses gelir oldu. Konforu arttı. Eski burçlar çok da kötü değilmiş araç muayeneden geçmez dediler. O yüzden değiştirdim. Ben memnunum. Ara şu çupra burcu olayı yaptırabilsem daha da mutlu olacaktım. ;)

ismail
01-09-2015, 22:55
Benim ön iki amartisorde patlakmış onlarda değişti. Kasisten geçerken pıs pıs ses gelir oldu. Konforu arttı. Eski burçlar çok da kötü değilmiş araç muayeneden geçmez dediler. O yüzden değiştirdim. Ben memnunum. Ara şu çupra burcu olayı yaptırabilsem daha da mutlu olacaktım. ;)

hayırlı olsun
ibiza cupra salıncak burçları takıldığında araç virajlarda daha keskin oluyor

CounTDowN
22-06-2016, 11:08
ismail abi tekrar merhaba,

210.000 bakımına gireceğim. Yağ olarak yine Mobil 1 Esp formula tercih edeceğim. Mazot filtresini 200.000 km de değiştirmiştim. Tekrar değiştirmeme gerek varmı ?

Birde filtre olarak hangi marka önerirsin? Bir öncekilerin hepsi Mahlee idi.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail
22-06-2016, 11:11
ismail abi tekrar merhaba,
210.000 bakımına gireceğim. Yağ olarak yine Mobil 1 Esp formula tercih edeceğim. Mazot filtresini 200.000 km de değiştirmiştim. Tekrar değiştirmeme gerek varmı ?
Birde filtre olarak hangi marka önerirsin? Bir öncekilerin hepsi Mahlee idi.

mrb kardeşim
maşallah daha nice sorunsuz km ler dileyeyim
ben şahsen yakıt filtresini her bakımda değiştirtiyorum
senin tercihindir diyeyim
filtre markası bosch, mann, mahle gibi bilindik markaları tercih edebilirsin

CounTDowN
22-06-2016, 12:14
mrb kardeşim
maşallah daha nice sorunsuz km ler dileyeyim
ben şahsen yakıt filtresini her bakımda değiştirtiyorum
senin tercihindir diyeyim
filtre markası bosch, mann, mahle gibi bilindik markaları tercih edebilirsin
Teşekkür ederim abi, 45 tl filan olması lazım olmazsa değiştiririm. Filtreleride bu markalardan alırımm yine tamamdır [emoji106] [emoji106]

CounTDowN
25-06-2016, 11:51
ismail abi merhaba, şu an bakımımı yaptırıyorum. Bir önceki bakımımda 4 lt yağ koymuştuk ve bu şekilde 9000 km yaptım. Burdaki usta bu araç 5 lt yağ alıyor 1 lt daha eklemeniz gerekiyor dedi. Sence ne yapmayalım ? Seviyesini konyrol edip ona göremi hareket etmeliyim ?

ismail
26-06-2016, 03:39
ismail abi merhaba, şu an bakımımı yaptırıyorum. Bir önceki bakımımda 4 lt yağ koymuştuk ve bu şekilde 9000 km yaptım. Burdaki usta bu araç 5 lt yağ alıyor 1 lt daha eklemeniz gerekiyor dedi. Sence ne yapmayalım ? Seviyesini konyrol edip ona göremi hareket etmeliyim ?

aracın düz bir zeminde iken motoru çalıştırıp durdurduktan sonra 5 dk bekleyip sonrasında seviye kontrolü yapıp ona göre 100 er ml lik eklemeler yapabilirsin
zira yağın fazlalığı turboya zarar verebilir

CounTDowN
26-06-2016, 08:32
aracın düz bir zeminde iken motoru çalıştırıp durdurduktan sonra 5 dk bekleyip sonrasında seviye kontrolü yapıp ona göre 100 er ml lik eklemeler yapabilirsin
zira yağın fazlalığı turboya zarar verebilir
Tamamdır abi dediğin gibi yapacağım [emoji106]

ametal
19-07-2016, 13:44
aynen öyle

4 lt mobil 1 esp formula
250 gr nnt bor power

Merhaba; ismail aracıma rutin bakım yaptıracağım, cordoba 2008 1.4 tdi ( 80 hp ) bu yazdığınız bor katkı ve würtz motor içi temizle faydalı mıdır ? Sizce denemeli miyim ? en son bakımı 193k da yaptırmıştım ( hava, yağ, mazot filtreleri değişmişti) su an 202-203 k arası bugun yarın yaptırmayı planlıyorum polen filtresi hariç hava, yağ , mazot filtrelerini değiştirmeli miyim? her filtre için bosh,man ve mahle dışında başka marka var mıdır ? son olarak sanırım castrol de yağ ismi değişmiş castrol edge 5-30LL die bir ürün çıkarmış,
Castrol Edge 5w-30 Ll 4 Litre Vw Grubu Ni?san 2015 Hedi?yeli? - n11.com (http://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-edge-5w-30-ll-4-litre-vw-grubu-nisan-2015-hediyeli-P59499462)

Bir yorumunuzda mobil formula esp 5-30 parlama sıcaklığı yüksek olduğundan daha uzun ömürlü diye bahsetmiştiniz. Acaba bu yeni ürün le mobil formula kıyaslandığından hangisini tavsiye edersiniz.

Bakım için ürünleri kendim alacağım büyük ihtimalle internetten olacak büyük ihtimal önereceğiniz site var mı?

ismail
25-07-2016, 15:35
Merhaba; ismail aracıma rutin bakım yaptıracağım, cordoba 2008 1.4 tdi ( 80 hp ) bu yazdığınız bor katkı ve würtz motor içi temizle faydalı mıdır ? Sizce denemeli miyim ? en son bakımı 193k da yaptırmıştım ( hava, yağ, mazot filtreleri değişmişti) su an 202-203 k arası bugun yarın yaptırmayı planlıyorum polen filtresi hariç hava, yağ , mazot filtrelerini değiştirmeli miyim? her filtre için bosh,man ve mahle dışında başka marka var mıdır ? son olarak sanırım castrol de yağ ismi değişmiş castrol edge 5-30LL die bir ürün çıkarmış,
Castrol Edge 5w-30 Ll 4 Litre Vw Grubu Ni?san 2015 Hedi?yeli? - n11.com (http://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-edge-5w-30-ll-4-litre-vw-grubu-nisan-2015-hediyeli-P59499462)

Bir yorumunuzda mobil formula esp 5-30 parlama sıcaklığı yüksek olduğundan daha uzun ömürlü diye bahsetmiştiniz. Acaba bu yeni ürün le mobil formula kıyaslandığından hangisini tavsiye edersiniz.

Bakım için ürünleri kendim alacağım büyük ihtimalle internetten olacak büyük ihtimal önereceğiniz site var mı?

mrb hakan cım
motor içi temizleme de nnt bor power da kullandığım ürünler ve hiçbir olumsuz yönünü görmedim
yıllık bakımlarda hava, yakıt, yağ ve polen filtrelerini değiştirmen aracının sağlığı açısından iyi olacaktır
bosch, mann, mahle dışında meyle marka ürünleri de kullanabilirsin
yalnız yağ olayına gelince castrol edge 5w-30 LL senin aracının motoru için uygun değil diye biliyorum
zira senin aracının motoru vw 505.01 normunda yağ ister
bu normu karşılayan yağ da mobil 1 esp formula 5w-30 veya Castrol EDGE 5w-40 (eskiden castrol edge turbo diesel 5w-40 yağ vardı) alman lazım
castol edge 5w-40 alsan dahi arkasındaki etikette mutlaka vw 505.01 yazılı olmasına dikkat etmeni tavsiye ederim
çünkü castrol edge 5w-40 olup etiketinde vw 505.01 yazmayan modeller de mevcut gibi gördüm
yağ markası sıralaması yapacak olur isem
mobil, liqui moly, motul, castrol şeklinde olabilir
otostart, otosupermarket, üçel otomotiv, simkan otomotiv
yağ için sanırım kolayoto en uygunu ve güvenilir olanı

http://www.mercedesforum.nl/forum/download/file.php?id=113669&mode=view

karapanter21
25-07-2016, 23:00
mrb hakan cım
motor içi temizleme de nnt bor power da kullandığım ürünler ve hiçbir olumsuz yönünü görmedim
yıllık bakımlarda hava, yakıt, yağ ve polen filtrelerini değiştirmen aracının sağlığı açısından iyi olacaktır
bosch, mann, mahle dışında meyle marka ürünleri de kullanabilirsin
yalnız yağ olayına gelince castrol edge 5w-30 LL senin aracının motoru için uygun değil diye biliyorum
zira senin aracının motoru vw 505.01 normunda yağ ister
bu normu karşılayan yağ da mobil 1 esp formula 5w-30 veya Castrol EDGE 5w-40 (eskiden castrol edge turbo diesel 5w-40 yağ vardı) alman lazım
castol edge 5w-40 alsan dahi arkasındaki etikette mutlaka vw 505.01 yazılı olmasına dikkat etmeni tavsiye ederim
çünkü castrol edge 5w-40 olup etiketinde vw 505.01 yazmayan modeller de mevcut gibi gördüm
yağ markası sıralaması yapacak olur isem
mobil, liqui moly, motul, castrol şeklinde olabilir
otostart, otosupermarket, üçel otomotiv, simkan otomotiv
yağ için sanırım kolayoto en uygunu ve güvenilir olanı

http://www.mercedesforum.nl/forum/download/file.php?id=113669&mode=view

İsmail abi merak ettim nedense sende bi castrol fobisi var :) ama gittiğim bütün servislerde ve yedek parça satanlarda hatta yağcılarda seat için önce castrol öneriyorlar :) sen mobilcisin ama :)

ismail
25-07-2016, 23:07
İsmail abi merak ettim nedense sende bi castrol fobisi var :) ama gittiğim bütün servislerde ve yedek parça satanlarda hatta yağcılarda seat için önce castrol öneriyorlar :) sen mobilcisin ama :)

uygun yağı bulduktan sonra kullanabilirsin benim için sorun yok kardeşim
zira castrol ün uygun yağını bulmak biraz mesele oluyor
ayrıca teknik özellikleri bakımından mobil in gerisinde olduğundan ben tercih / tavsiye etmiyorum
kullanmadığım / kullanmayacağım bir ürünü neden siz kardeşlerime tavsiye edeyim ki
sadece fikir / tavsiye istenildiğinden ben mobil öneriyorum
tabiki herkesin kendi özgür hür iradesi var ne pahasına olursa olsun istediği marka model ürünü almakta serbesttir :p

ametal
03-08-2016, 17:04
ismail Castrolün sitesinden aracıma uygun yağı bul dediğimde castrol edge 5W-30 LL yi önermişti. Tavsiyeleriniz için tşk ederim Bende riske girmeyip Mobil tercih edeceğim. Peki bu üretim yılının 2015 veya 2016 olması yağın yapısında bozulmaya neden olur mu yoksa üretim yılı çok önemli değil mi ?

ismail
03-08-2016, 21:09
ismail Castrolün sitesinden aracıma uygun yağı bul dediğimde castrol edge 5W-30 LL yi önermişti. Tavsiyeleriniz için tşk ederim Bende riske girmeyip Mobil tercih edeceğim. Peki bu üretim yılının 2015 veya 2016 olması yağın yapısında bozulmaya neden olur mu yoksa üretim yılı çok önemli değil mi ?

rica ederim kardeşim
yağ açılmadığında bir sorun olacağını düşünmüyorum
zira marketlerin raflarında en temel ve doğal diyebileceğimiz çocuklarımıza içirdiğimiz sütlerin bile 4 - 5 aylık bir tütketim tarihi var
motorun içinde yüksek sıcaklıklara mağruz kalmasına rağmen yağ üreticisi tarafından 2 yıl 30 - 40 bin km yapar denilen kimyasal yağların 2015 üretimli olmasının bir öneminin olduğunu düşünmüyorum

karapanter21
03-08-2016, 21:59
rica ederim kardeşim
yağ açılmadığında bir sorun olacağını düşünmüyorum
zira marketlerin raflarında en temel ve doğal diyebileceğimiz çocuklarımıza içirdiğimiz sütlerin bile 4 - 5 aylık bir tütketim tarihi var
motorun içinde yüksek sıcaklıklara mağruz kalmasına rağmen yağ üreticisi tarafından 2 yıl 30 - 40 bin km yapar denilen kimyasal yağların 2015 üretimli olmasının bir öneminin olduğunu düşünmüyorum

abi ama yağın içerisindeki bazı maddelerin zamanla çözünüp özelliğini kaybettiğini söylüyorlar..o yüzden en yeni yağı alın diyorlar.. :)

ismail
04-08-2016, 08:12
abi ama yağın içerisindeki bazı maddelerin zamanla çözünüp özelliğini kaybettiğini söylüyorlar..o yüzden en yeni yağı alın diyorlar.. :)

olabilidir doğrudur da o süre ne kadardır
tabiki imkanlar doğrultusunda bulunabilecek en yeni ürünü almak daha iyidir
bunun içinde güvendiğiniz sirkülasyonu bol olan firmalar ile çalışmak olacaktır
belirttiğim gibi yağ üreticileri aracın yağı değiştirildikten sonra 2 yıl 30 - 40 bin km aynı yağı kullanabilirsiniz diyorken açılmamış kullanılmamış yağ 2015 olsa birşey olmaz gibime geliyor

mrtmtlu
10-08-2016, 14:53
Merhaba abilerim ve kardeşlerim, motor yağı seçimi konusunda çok kararsız kaldım ve benzer olduğu için buradan devam etmek istedim.

Aracımın bakım zamanı geldi ve ben de araştırmaya koyuldum. önceliğim @ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abimin dediği gibi Mobil 1 Esp 5-30 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx) ancak aracımda dizel partikül filtresinin de olmadığını biliyorum. (belki de yanlış biliyorumdur. :) ) mobil 1 sitesinde aracımın motoruna uygun (Seat>Cordoba>Dizel>1.9>Cordoba 1.9 TDI AGR ALH 66 kw (DT) ) seçimi yaptığımda Mobil 1 New Life 0-40 (http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/new-life-0w-40.aspx) yağ tipini gösteriyor. Hangisini seçeceğim konusunda çok kararsız kaldım. Sizlerin tavsiye ve fikirlerinizi beklerim.

Aynı zamanda hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi, yağ filtresini değiştirmeyi, şanzıman yağını kontrol ettirmeyi, fren aksamını (disk ve balata kontrolünü ) yaptırmayı planlıyorum. Mavi Şimşeğimin (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_diesel_engines#1.9_R4_TDI _29-81kW) kmsi 210000 km. de. bunların dışında baktırmam gereken birşeyler de varmıdır?

Bir de bir sorum var. bu yukarıda yağ türü bulucu da motor seçerken DT yazan bir kısım var bu DT'nin anlamını araştırdım ama bulamadım. Bu DT neyin nesidir çok merak ediyorum.

CounTDowN
10-08-2016, 15:10
Merhaba abilerim ve kardeşlerim, motor yağı seçimi konusunda çok kararsız kaldım ve benzer olduğu için buradan devam etmek istedim.

Aracımın bakım zamanı geldi ve ben de araştırmaya koyuldum. önceliğim ismail abimin dediği gibi Mobil 1 Esp 5-30 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx) ancak aracımda dizel partikül filtresinin de olmadığını biliyorum. (belki de yanlış biliyorumdur. :) ) mobil 1 sitesinde aracımın motoruna uygun (Seat>Cordoba>Dizel>1.9>Cordoba 1.9 TDI AGR ALH 66 kw (DT) ) seçimi yaptığımda Mobil 1 New Life 0-40 (http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/new-life-0w-40.aspx) yağ tipini gösteriyor. Hangisini seçeceğim konusunda çok kararsız kaldım. Sizlerin tavsiye ve fikirlerinizi beklerim.

Aynı zamanda hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi, yağ filtresini değiştirmeyi, şanzıman yağını kontrol ettirmeyi, fren aksamını (disk ve balata kontrolünü ) yaptırmayı planlıyorum. Mavi Şimşeğimin kmsi 210000 km. de. bunların dışında baktırmam gereken birşeyler de varmıdır?

Bir de bir sorum var. bu yukarıda yağ türü bulucu da motor seçerken DT yazan bir kısım var bu DT'nin anlamını araştırdım ama bulamadım. Bu DT neyin nesidir çok merak ediyorum.
Burdan devam etmek daha mantıklı olmuş,

Yağ olarak mobil 1 esp formula 1 5w-30 tercih sebebi olmalı.

Bakımlar konusunda zaten yazmışsınız. Aracınızda bir sorun yoksa başka bir şeyede gerek yoktur 😊 Bi ara salıncak burçlarına baktırın yeter.

ismail
10-08-2016, 15:29

Aracımın bakım zamanı geldi ve ben de araştırmaya koyuldum. önceliğim @ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abimin dediği gibi Mobil 1 Esp 5-30 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx) ancak aracımda dizel partikül filtresinin de olmadığını biliyorum. (belki de yanlış biliyorumdur. :) ) mobil 1 sitesinde aracımın motoruna uygun (Seat>Cordoba>Dizel>1.9>Cordoba 1.9 TDI AGR ALH 66 kw (DT) ) seçimi yaptığımda Mobil 1 New Life 0-40 (http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/new-life-0w-40.aspx) yağ tipini gösteriyor. Hangisini seçeceğim konusunda çok kararsız kaldım. Sizlerin tavsiye ve fikirlerinizi beklerim.

Aynı zamanda hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi, yağ filtresini değiştirmeyi, şanzıman yağını kontrol ettirmeyi, fren aksamını (disk ve balata kontrolünü ) yaptırmayı planlıyorum. Mavi Şimşeğimin (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_diesel_engines#1.9_R4_TDI _29-81kW) kmsi 210000 km. de. bunların dışında baktırmam gereken birşeyler de varmıdır?

kardeşim sanırım sizin motorlar VP ((VerteilerPumpe) electronic distributor injection pump) diye geçiyor
yani yakıt dağıtıcısına sahip enjeksiyon sistemi oluyor
bu sistemlerde yağın özelliği olduğunu sanmıyorum
ancak kullanma kılavuzunda ne yazdığını okumak lazım
fakat biraz cr motora benzediğinden pd motorlar gibi vw 505.01 normuna sahip yağ istemeyebilir
fakat mobil 1 esp formula 5w-30 genel olarak vw nin neredeyse bütün normlarını karşıladığından kullanmanda sorun olacağını düşünmüyorum

mrtmtlu
10-08-2016, 16:04
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/804c9dc7a33e626579a19ed3c1cabe20.jpg ismail abi kılavuzda yazanlar bunlar.. Çok birşey anlamadım bundan.. :(

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail
10-08-2016, 16:17
ismail abi kılavuzda yazanlar bunlar.. Çok birşey anlamadım bundan.. :(

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/804c9dc7a33e626579a19ed3c1cabe20.jpg

aşağıdaki resme göre mobil 1 esp uyuyor gibi gözüküyor

http://www.led-japaoil.cz/images/mobil1_zazehove.jpg

mrtmtlu
10-08-2016, 16:25
aşağıdaki resme göre mobil 1 esp uyuyor gibi gözüküyor

http://www.led-japaoil.cz/images/mobil1_zazehove.jpg

ismail abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.. :sct-102:

Tüm yollarımız mobil 1 esp formula 5-30 a çıkıyor :)

ismail
10-08-2016, 16:49
ismail abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.. :sct-102:

Tüm yollarımız mobil 1 esp formula 5-30 a çıkıyor :)

rica ederim kardeşim
bedeli gözünden çıkar ise liqui moly top tec 4200 5w-30 da olur

mrtmtlu
10-08-2016, 19:51
ismail abi tavsiyeni inceledim.. Aslında bir yanım ısındı bu markaya ama daha önce hiç duymadığım bir yağ markası.. İleride istediğim gibi temin edebileceğimi düşünmüyorum.. Mobil de bile yeni üretim bulması zor iken liqui moly yi nasıl bulurum :) CounTDowN arkadaşımın da tavsiyesi ile burçlara da baktıracağım ve bu ilk kendi yaptıracağım bakım olacak.. Almadan önce çoğu bakımları yapılmış ama yine aklına gelen birşeyler olursa paylaşırmısın? :)

ismail
11-08-2016, 01:00
ismail abi tavsiyeni inceledim.. Aslında bir yanım ısındı bu markaya ama daha önce hiç duymadığım bir yağ markası.. İleride istediğim gibi temin edebileceğimi düşünmüyorum.. Mobil de bile yeni üretim bulması zor iken liqui moly yi nasıl bulurum :) CounTDowN arkadaşımın da tavsiyesi ile burçlara da baktıracağım ve bu ilk kendi yaptıracağım bakım olacak.. Almadan önce çoğu bakımları yapılmış ama yine aklına gelen birşeyler olursa paylaşırmısın? :)

ben satli kardeşimden liqui moly top tec 5w-30 yağ aldım
sanırım cuma günü elimde olur
liqui moly alman üretimi bir marka olduğundan sorun olmayacağını düşünüyorum
fiyatı 2 katı kadar yüksek ya bakalım bir de bu yağı deneyelim
salih kardeşim sana zahmet bana gönderdiğin resimleri buraya da ekleme imkanın olur mu

satli
11-08-2016, 02:12
ben @satli (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=6953) kardeşimden liqui moly top tec 5w-30 yağ aldım
sanırım cuma günü elimde olur
liqui moly alman üretimi bir marka olduğundan sorun olmayacağını düşünüyorum
fiyatı 2 katı kadar yüksek ya bakalım bir de bu yağı deneyelim
salih kardeşim sana zahmet bana gönderdiğin resimleri buraya da ekleme imkanın olur mu

liqui moly 4200 5w30

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/57c32b49e7851fceb46cf4072f745a45.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/4b0a0b41616e67302e85c4c1e0442c9e.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/f1e82aabdc9191402300304fac220a40.jpg

ismail
11-08-2016, 08:21
liqui moly 4200 5w30

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/57c32b49e7851fceb46cf4072f745a45.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/4b0a0b41616e67302e85c4c1e0442c9e.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/f1e82aabdc9191402300304fac220a40.jpg

salih im eline sağlık
mrtmtlu kardeşim salih kardeşimin eklediği resimlerdeki etiketlerde yazanlara göz gezdirmeni tavsiye ederim

mrtmtlu
11-08-2016, 13:05
salih im eline sağlık
mrtmtlu kardeşim salih kardeşimin eklediği resimlerdeki etiketlerde yazanlara göz gezdirmeni tavsiye ederim
satli kardeşimin yüklediği resimleri ve Top Tec 4200 5W-30 (http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3706.html?OpenDocument&land=DE) sitesinden ürünü inceledim. Beğendim abi. Önümüzdeki hafta satli kardeşim ile iletişime geçip ben de sipariş vereceğim. Sitede motora 4,5 L yakıt pompasına da 0,7 L kapasite söylüyor ilk etapta 5+1 L litre alacağım artanı da bagajda bulunsun. bir de şunu beğendim Motor Temizleyici (http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_2865.html?Opendocument&land=GB) bundan da varsa alacağım.
ismail abi, CounTDowN ve diğer arkadaşlar sayenizde güzel bir bakım olacak..

Teşekkürler SCT ailesi :)

ismail
11-08-2016, 13:40
satli kardeşimin yüklediği resimleri ve Top Tec 4200 5W-30 (http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3706.html?OpenDocument&land=DE) sitesinden ürünü inceledim. Beğendim abi. Önümüzdeki hafta satli kardeşim ile iletişime geçip ben de sipariş vereceğim. Sitede motora 4,5 L yakıt pompasına da 0,7 L kapasite söylüyor ilk etapta 5+1 L litre alacağım artanı da bagajda bulunsun. bir de şunu beğendim Motor Temizleyici (http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_2865.html?Opendocument&land=GB) bundan da varsa alacağım.

benim bir önceki 1,9 tdi aracım da bu 2,0 tdi aracım da 4,3 lt yağ alıyor
satli kardeşimde valvoline motor temizleme de var
ben o üründen de aldım
sağolsun salih im kargoya vermiş geliyor
elinden geldiğince imkanları dahilinde gereken yardımı yapacaktır

satli
11-08-2016, 13:43
benim bir önceki 1,9 tdi aracım da bu 2,0 tdi aracım da 4,3 lt yağ alıyor
satli kardeşimde valvoline motor temizleme de var
ben o üründen de aldım
sağolsun salih im kargoya vermiş geliyor
elinden geldiğince imkanları dahilinde gereken yardımı yapacaktır

Yardımcı olurum her zaman valvoline engine flush her araçta kullanıyorum ben . Farkı anlaşılıyor.

CounTDowN
11-08-2016, 18:31

Olur olur inşallah güzel ürünler aldın. Bakımlarıda adam gibi yaparlarsa cillop gibi olur. Polen filtresini de karbonlu olandan taktırabilirsin 10 tl daha pahalı sadece. Araç lifte kalkınca salıncak burçlarını kontrol ettirmeyi unutma. Gözle kontrol edilebilir bir parça.

mrtmtlu
15-08-2016, 13:34
Sağolasın CounTDowN inşallah güzel olur..
ismail abi liqui moly den edindiğin tecrübeleri paylaşırmısın?

ismail
15-08-2016, 13:47
Sağolasın CounTDowN inşallah güzel olur..
ismail abi liqui moly den edindiğin tecrübeleri paylaşırmısın?

sadece alımını gerçekleştirdim
daha değişim yaptıramadım
değişimi yaptırdıktan sonra izlenimlerimi paylaşayım :)

mrtmtlu
15-08-2016, 14:19
Tamamdır abi :) ben de salih kardeşimle görüştüm.. Güzel bilgiler verdi sağolsun..

ametal
16-08-2016, 13:31
merhaba;

Cordoba 2008 model 1.4 TDI BNV 80 HP için filtre kodlarını çıkardım belki işinize yarar.

Yakıt
BOSH: 0450 906 500
MAN WK823/2
Hava Filtresi
BOSH: 0986 TF 0078/1 457 433 575
MAN: c 2295/3
POLEN (KARBONSUZ)
BOSH: 0 986 TF 0113/ 1 987 432 057
MAN: CU 2545
YAĞ
BOSH: 0986 TF 0037/1 457 429 192
MAN: HU 719/7x

mrtmtlu
18-08-2016, 09:20
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160817/cd5ee77f91c68a8e80d16f4dc24b8217.jpg
satli kardeşim yağlarımızı gönderdi. Bu hafta sonu değişimini yapacağız.. :)

hızlı kargo ve güzel ambalaj için çok teşekkür ederim :)

CounTDowN
18-08-2016, 10:09
mrtmtlu hadi hayırlı olsun stickerlarda güzelmiş :sct-003:

AknKlc
17-10-2016, 16:44
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi 150.000 km bakım yaptıracağım arkadaştan farklı bana önerin var mı?

(Karbonlu polen filitresinin farkı nedir... Filitrelemeyi daha mı iyi yapıyor)
(Yakıt filitresi ile ilgili senden öğrenmem gereken bir konu; bocsh yakıt filitresi ile çalışmadı benim araç bunun sebebi nedir)

ismail
17-10-2016, 21:58
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi 150.000 km bakım yaptıracağım arkadaştan farklı bana önerin var mı?

(Karbonlu polen filitresinin farkı nedir... Filitrelemeyi daha mı iyi yapıyor)
(Yakıt filitresi ile ilgili senden öğrenmem gereken bir konu; bocsh yakıt filitresi ile çalışmadı benim araç bunun sebebi nedir)

kardeşim alt takımlar
frenler (disk, balata, fren hidroliği)
bildiğim kadarı ile karbonlu filtre daha iyi süzme yapıyor
aracına uygun bosch yakıt filtresi takıldığında sorun olacağını düşünmüyorum
takılan filtrenin modeli aklında mı yada bir yere kayıtlı mı
aracının tam modelini
biliyorsan üretim tarihini ve motor kodunu verebilirsen birde ben bakayım

AknKlc
21-10-2016, 08:57
kardeşim alt takımlar
frenler (disk, balata, fren hidroliği)
bildiğim kadarı ile karbonlu filtre daha iyi süzme yapıyor
aracına uygun bosch yakıt filtresi takıldığında sorun olacağını düşünmüyorum
takılan filtrenin modeli aklında mı yada bir yere kayıtlı mı
aracının tam modelini
biliyorsan üretim tarihini ve motor kodunu verebilirsen birde ben bakayım
ismail abi Model 2005 Motor Kodu AMF...

ismail
21-10-2016, 10:49
ismail abi Model 2005 Motor Kodu AMF...

kardeşim oem parça kodu 6Q0127401B şekilde servis fiyatı yaklaşık 75 tl
bosch tarafında ki parça kodları aşağıdaki gibi

2005 5. ay öncesi 0 450 906 322

http://emea.resource.bosch.com/AA/internet/enfinity/img/products/0450906322PHFRWHCO0000.jpg

2005 6. ay sonrası 0 450 906 500

http://emea.resource.bosch.com/AA/internet/enfinity/img/products/0450906500PHFRWHCO0000.jpg

bayramtkm
14-05-2017, 14:13
benimde araç 197 binde 200 binde bakıma girdigimde ismail abinin dedigi Mobil 1 Esp Formula 5w 30 yagı kendim alıp götürecegim bu yagı kullanacaksın diye 4 litrelik alsam yeter sanırım ustanın insiyatifine buda aynı farkı yok demesine fırsat vermemek için kendim alacagım yagı hazır aklıma gelmişken ismail abi 7000 km oldu neredeyse 1 litreye yakın yag eksilmişti ilave yaptım mecburen bu eksiltme kullanılan yagdan kaynaklanabilirmi yoksa aracım yagmı yakıyor bir önceki bakımda ne yagı kullanıldı bilmiyorum

ismail
14-05-2017, 22:49
benimde araç 197 binde 200 binde bakıma girdigimde ismail abinin dedigi Mobil 1 Esp Formula 5w 30 yagı kendim alıp götürecegim bu yagı kullanacaksın diye 4 litrelik alsam yeter sanırım ustanın insiyatifine buda aynı farkı yok demesine fırsat vermemek için kendim alacagım yagı hazır aklıma gelmişken ismail abi 7000 km oldu neredeyse 1 litreye yakın yag eksilmişti ilave yaptım mecburen bu eksiltme kullanılan yagdan kaynaklanabilirmi yoksa aracım yagmı yakıyor bir önceki bakımda ne yagı kullanıldı bilmiyorum

kardeşim kullanma kılavuzunda aracının ne kadar yağ ihtiyacı olduğu yazması lazım gibime geliyor
eğer ki kullanma kılavuzun yok ise sağolsun CounTDowN kardeşimin paylaşımından yararlanabilirsin
SEAT CORDOBA KULLANIM KILAVUZU GÜNCEL TR (http://www.seatclubturkey.com/cordoba-mk2-2002-2009-/55056-seat-cordoba-kullanim-kilavuzu-guncel-tr.html)
muhtemelen 4,3 lt yağ kullanmakta ki 4 lt yağ yetmeyecektir
ayrıca aracının o kadar yağ eksiltmesi sanırım rektifiye zamanının gelmiş olduğunu gösteriyor
bu işleme kesin karar vermek için silindirlerin sıkıştırma oranının ölçülmesi lazım
sıkıştırma oranı durumuna göre rektifiye yapılmaya karar verilse daha iyi olacaktır
tamirat tadilat programının bir bölümünde göstermişti bende paylaşmıştım
http://www.seatclubturkey.com/toledo/13676-toledo-icin-yag-tercihi-5.html#post1431510
fakat videolar uçmuş
şu mesajdaki video da yardımcı olacaktır
Motor kompresyon testi (http://www.seatclubturkey.com/faydali-bilgiler/28452-motor-kompresyon-testi.html)