PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçta titreme çekiş sorunu ve dönerken gelen ses yardım :(

Fumad
20-08-2015, 00:27
Aracım 2004 model 1.4 basic cordoba lovato marka tüp takılı. Aracımda sık sık rolantide titreme oluyor ve rölanti ibresi 500 ile 1000 devir arasında geziniyor yani bi çıkıyor bi iniyor kafasina göre(kısa videosu vardi sanırım tam belli olmasada derdimi anlatabilir sanirim bulunca atarim) arada bir ise motor aşırı biçimde tekliyor ve arabayı fazlasıyla sarsıyor ve bir kac defa bu tekleme esnasında kalkış yapmak istediğimde araç 2500-3000 devire kadar tekleyerek yürüdü, yokuşta ise kaldirmak istedigimde her zaman kaldırdığım devirlerdeyken arac bayıldı ve hemen stop ediverdi ikinci deneyisimde devri yükseltip kalkayim dedim yine bayıldı ve stop etti ve en sonuncusunda arkamda uzun bir kuyruk oldu ve mecbur çok yüksek devir, patinaj ve yarım debriyajla tüm yokuşu çıktım çünkü yokusu cikarken debriyajdan ayağımı çekince araba hemen bayılıyordu. Bir ustaya gösterdim beyinden dolayi elektroniksel bir arizasi var dedi ama emin olamadim. Diğer sorun ise direksiyonu saga ya da sola cevirip kalkmak ya da yavaşça dönmek istedigimde ön taraftan takır tukur bi ses geliyor bu ses tam direksiyonu kırınca da yarım dönüşlerde de oluyor. Ve bazen vitesteyken debriyaja basıp geri gaza basıp debriyajdan ayağımı cektigimde bu sefer arkadan takir tukur ses geliyor.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

by_carisma33
20-08-2015, 00:44
1. Aku kutupbasini kontrol et yerine tam oturmus mu?
2. Buji ve kablolari kontrol ettir.
3. Sadece lpg de tekleme yapiyorsa enjektorleri kontol ettir.
Bunlar tekleme icin.
Rolantide dalgalanma icin bunlari yaptiktan sonra düzelmemişse
1. Gaz (bogaz ) kelebegi ve emme malofotu temizligi ve pc den adaptasyonu.
Bunlar yapildiktan sonra, eger bu sorunlar gitti cekis duzelmedi rampada bayiliyorsa
1. Debriyaj baski balata kontrolu
2. Egsoz tikali mi kontrol ettirilecek.

Not. Tamirci degilim tecrube ve tahmin icerir. Umarim size fikir verir. Cekis problemi bende de var ama tamirciye sadece baski balatayi sordum egsoz o zaman aklima gelmedi. Aslinda iyi bir usta bulup sorunu cozmem gerekir. Yaptirdiklarini ve sonuclarini paylasirsan sevinirim. Birde alinti yaparsan iyi olur. Teskler Allah yardim etsin.

by_carisma33
20-08-2015, 00:46
Tekerlerden gelen ses icin de bir rot balansciya gitsen iyi olur. Onlar fikir verir. Rot ayari mersinde 30 tl

Fumad
20-08-2015, 05:30
1. Aku kutupbasini kontrol et yerine tam oturmus mu?
2. Buji ve kablolari kontrol ettir.
3. Sadece lpg de tekleme yapiyorsa enjektorleri kontol ettir.
Bunlar tekleme icin.
Rolantide dalgalanma icin bunlari yaptiktan sonra düzelmemişse
1. Gaz (bogaz ) kelebegi ve emme malofotu temizligi ve pc den adaptasyonu.
Bunlar yapildiktan sonra, eger bu sorunlar gitti cekis duzelmedi rampada bayiliyorsa
1. Debriyaj baski balata kontrolu
2. Egsoz tikali mi kontrol ettirilecek.

Not. Tamirci degilim tecrube ve tahmin icerir. Umarim size fikir verir. Cekis problemi bende de var ama tamirciye sadece baski balatayi sordum egsoz o zaman aklima gelmedi. Aslinda iyi bir usta bulup sorunu cozmem gerekir. Yaptirdiklarini ve sonuclarini paylasirsan sevinirim. Birde alinti yaparsan iyi olur. Teskler Allah yardim etsin.
Araçların mekanik aksamiyla ilgilenen ustaya götürdüğümde aku kutupbaslarini buji ve kablolari kontrol etti bende daha önceden benzinde denemiştim benzinde de tekleme yapıyor usta da beyinle ilgilenen tanıdığın bi ustaya götür sorun beyin de olabilir bilgisayara bağlayıp baksınlar dedi. Ben bu aralar yoğun çalıştığım için fırsatım olmadı bir kac gün sonra da uzun yola gidecez gitmeden baktirmaya çalışacağım ama baktiramazsam yolda bırakmaz insallah zaten gideceğim yere kadar götürürse orada baktiririm. Yokuşta her zaman bayılmıyor araç hatta çoğu zaman bekledigimden iyi tırmanıyor sadece bu tekleme olduğu zamanlar fazlasiyla bayilma oluyor mecburen el freni patinaj yarım debriyaj kombinasyonu yapmam gerekiyor. Ama gösterdikten sonra yapılan işlemleri ve sonucunu mutlaka yazacağım.

Fumad
20-08-2015, 05:37
Tekerlerden gelen ses icin de bir rot balansciya gitsen iyi olur. Onlar fikir verir. Rot ayari mersinde 30 tl
Bu arada yukarıda dediğin emme manifoldu ve egsoz a baktırmak mantıklı geldi mutlaka söyleyeceğim ustaya. Tekerlerden gelem ses için aks lardan şüphelenmistim rot balans ayarından dolayı da olabilir. Ben hatay iskenderun da oturuyorum uzun yol dediğimde K.Maraş Elbistana gideceğim bu iki yerden birinde baktiricam artık. Fazla fiyat farkı olacağını sanmıyorum zaten orda da 30 40 lira biseydir. Bu arada teşekkür ederim verdiğin fikirler için yardımcı oldu gerçekten aklıma gelmemişti söylediğin bazı şeyler.

_EFE_
21-08-2015, 00:46
2005 Otomatik Seat Ibizam da benzer sorunlar vardı. Rolantide titreme hatta dalgalanma ve stop eme. Sorun ise, Triger seti değişimi sonrası sente boşluğu kalması idi.

Fumad
21-08-2015, 06:14
2005 Otomatik Seat Ibizam da benzer sorunlar vardı. Rolantide titreme hatta dalgalanma ve stop eme. Sorun ise, Triger seti değişimi sonrası sente boşluğu kalması idi.
Dediğiniz sey su an fazlasıyla mantıklı geldi mutlaka soracağım bunu.

Fumad
21-08-2015, 09:45
Bu arada bu işlem size ne kadara mal oldu ve ne kadar sürdü?

_EFE_
24-08-2015, 00:46
Bu arada bu işlem size ne kadara mal oldu ve ne kadar sürdü?

Bu arıza 2014 haziranı gibi başıma geldi.

Arıza 4-5 ay kadar sürdü.

Triger seti değişimi 400-500 TL civarı idi.

Sente boşluğunu giderme 100-150 TL civarı.

Ama ertesi gün hemen fark etti. Araç sanki kabuk değiştirdi. Soğuduğum aracı, nerdeyse satmaktan vazgeçirmişti :)

Fumad
24-08-2015, 00:54
_EFE_ Eğer 100 150 tl ye kapatabilirsem bu işi süper olur ben bu arabayi uzun süre kullanmayi düşünüyorum çünkü :)

_EFE_
25-08-2015, 23:05
_EFE_ Eğer 100 150 tl ye kapatabilirsem bu işi süper olur ben bu arabayi uzun süre kullanmayi düşünüyorum çünkü :)

Furkan 2014 Ekim yada Kasım ayında sente boşluğu için Maslak oto sanayiden EMNİYET otoya gitmiştim. Tanıdık değildi ama arkadaşın tavsiyesi ile gitmiştim. Motor konusunda çok başarılı bir firma.

Şuan numarası yok, internetten bir bak istiyorsan. Talep edersen Bende arkadaştan numarasına bakayım.

Fumad
25-08-2015, 23:13
Furkan 2014 Ekim yada Kasım ayında sente boşluğu için Maslak oto sanayiden EMNİYET otoya gitmiştim. Tanıdık değildi ama arkadaşın tavsiyesi ile gitmiştim. Motor konusunda çok başarılı bir firma.

Şuan numarası yok, internetten bir bak istiyorsan. Talep edersen Bende arkadaştan numarasına bakayım.
Valla süper olurdu da ben hataydayim istanbul biraz sıkıntı :(