PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seatcilar Yardimlarinizi Bekliyorum

rochss
07-04-2008, 23:53
Arkadaslar 2 gunluk bekleyısten sonra anca uye olabıldım :)Bekledıgıme de deydiğine ınanıyorum.Bırcok yorumu okudum ve gercekten dayanısmanın guclu oldugunu gordum.
Sımdı eskı yenı seatcılar bana yardım ederse sevınırım.Ben 1 ay ıcerısınde yenı bır araba almayı dusunuyorum ama aklıma takılan bırcok soru var.Suan kullandıgım arac fiat bravo arabamı gercekten cok sevıyorum ama yası epey oldu :)Bır cok elemelerden sonra aklımda Seat Leon-Altea, Toyota Corolla,WV Golf var sımdı sızlerden tarafsızca(en ıyısı benımkı mantıgı olmadan) arac secımıme yardımcı olmanızı beklıyorum
1-Nıcın seat almalıyım
2-Tasarımı saymadan ne gıbı ustunlugu var
3-Parca fıyatları-bakım ucretlerı-Yakıt tuketımı hangı ayardadır
4-Saglamlıgı nasıldır(Boya kavlaması,tıkırtılar,plastık kalıtesı vs vs...)

koraybilge
08-04-2008, 00:08
öncelikle senin araçtan beklentilerin ne onu bilme şansımız olsaydı daha sağlıklı yorum yapabilirdik ama elimizdekilerle yetinicez artık:)
cevap no 1- makul ve mantıklı fiyatlara zengin bir donanım sunan bir iki araç markasından biri olduğu için
cevap no 2- tasarımı saymazsak demişsin ama tasarımı saymadan olmaz:) çok objektif bir yorum yapmak istiyorum 1994 model 3.20i m tech donanımlı bir aracım vardı ondan sonra sayısız araç değiştirdim ama hiçbirisinde sürüş keyfi bulamadım taa ki yeni leon alana kadar;) bu soruya kesinlikle sürüş keyfi diyorum
cevap no 3- yakıt tüketimi motordan motora farklılık gösteriyor seçeneği belirtmediğinden yoru yapamıyorum ama parça olsun servis bakım ücreti makul değerlerde fahiş bir durum yok ortada
cevap no 4- sağlamlığı konusunda da WV ne kadar sağlamsa ikiz kardeşi seat 'da o kadar sağlam o konuda ben güveniyorum

gorkemsarigul
08-04-2008, 00:16
leon kullanmadıgım için yorum yapamicam ama
toyota corolla hakkında cok sey yazdım tekrar baslamayım kesinlikle tavsiyem değildir
golf ile ilgilide sunu diyim leon suan golfden bir adım önde hem ucuz hem tutuluyor;)

son olarak dayanıklılık güvenlik diyorsan seat cok saglam diyebilirim kaza yapmadım ama en azından tavana baktıgında kaynak yerlerini kapatacak bi çıta yok yani kaynaklar okadar kalitelikapatılmamış bu aracın saglamlıgını gösterir;)

rochss
08-04-2008, 00:17
Saol koray cevaplar ıcın anlasılan eksık bılgılerle detaylı cevaplar ıstemısım :) Ben 1.6 benzınlı bır arac almayı dusunuyorum.Tasarımı katmadım cunku o konuda seat gozumde bır numara ıste butun sorun burdan kaynaklanıyor.Dıs tasarıma aldanıp pısman olmak ıstemıyorum acıkcası.Bır yazıda bakım ucretlerının 250-300 ytl arasında oldugunu okudum kı bu bana cok gıbı gozukuyor.Aynı segment bır cok aracın bakımları 150-200 ytl arasında gezınıyor.Seat kac km de bır bakıma gırıyor.yakıt olarak aynı sınıf araclardan fazla mı yakıyor.Saydıgım araclardan ne gıbı artıları veya eksılerı var.Cok mu soru sordum ama malum araba alırken ınsanın aklı cok karısıyor.

syam
08-04-2008, 00:19
1- Niçin Seat diye soru bu sitede sorulmaz...:D Duygulardan bagımsız olarak fiyat fayda oranı en mantıklı arac oldugu için diyelim ozetle....
2- Benzer ya da alternatiflerinden dusuk fiyata cok daha dolu bir arac alıyorsun;Surus keyfi nedir anlıyorsun;(hızlanma hariç 1.6 da:D;) Egsoz sesi insanı nasıl tahrik ediyor orjınal halde onu anlıyorsun...vs vs vs....
3- Tum fiyatlar golfle aynı oranda gidiyor ama işcilik kusurları var ufak tefekte olsa mide bulandırıcı işler başa gelebiliyor.. Tuketim golf ile aynı... 1.6 8 v dede 1.4 tsi motordada.... Fsi daha az yakıyordu 6 litre oldugu için ama uretimden kalktı golf te....
4- Kesinlikle golf le aynı ne eksik ne fazla.... Yani ufak tefek sorun olayı golf le paralel....

koraybilge
08-04-2008, 00:34
Saol koray cevaplar ıcın anlasılan eksık bılgılerle detaylı cevaplar ıstemısım :) Ben 1.6 benzınlı bır arac almayı dusunuyorum.Tasarımı katmadım cunku o konuda seat gozumde bır numara ıste butun sorun burdan kaynaklanıyor.Dıs tasarıma aldanıp pısman olmak ıstemıyorum acıkcası.Bır yazıda bakım ucretlerının 250-300 ytl arasında oldugunu okudum kı bu bana cok gıbı gozukuyor.Aynı segment bır cok aracın bakımları 150-200 ytl arasında gezınıyor.Seat kac km de bır bakıma gırıyor.yakıt olarak aynı sınıf araclardan fazla mı yakıyor.Saydıgım araclardan ne gıbı artıları veya eksılerı var.Cok mu soru sordum ama malum araba alırken ınsanın aklı cok karısıyor.
tabii ki soracaksın bedavaya almıyorsun ki servis fiyatları 220ytl civarında geziniyor ve inan çok değil 150 ytl ye hizmet veren araç markasını belirtirsen sevinirim inan merak ettim?
periyodik bakımları 15000km'de yapılıyor. yakıt konusunda yardımcı olmak gerekirse benim aracım 1.6 motora yüklenme durumuma göre şehir içinde 280 ile 320 ykr arasında gidip gelmekte şehir dışı kullanmak daha nasip olmadı o konuda diğer arkadaşlarım yardımcı olurlar diğer araçlardan ne gibi artısı eksisi var diye sormuşsun artı yönleri kesinlikle sürüş keyfi sağlam motor ortalama bir işçilik zaten bunlar golfle hemen hemen aynı sadece golf'e bir iki kişi döner bakar leona 8-10 kişi tek farkı bu;)

gorkemsarigul
08-04-2008, 00:39
fiat 70ytl yag yag filtresi hava filtresi 10.bin bakımı:)

rochss
08-04-2008, 00:42
Toyota corolla 190 ytl---Fiat grandepunto multıjet 120 ytl gıbı bunlar yetkılı bayı fıyatı.
Golfu eledım gıbı gozukuyor suan.Seat modellerınde kronıklesmıs sorunlar 2006 Leon ve Altea da gıderıldımı(farların buhulanması) yada yazılmayan sık rastlanan ne gıbı sorunlarınız var.Arkadaslar bu kadar soru soruyorum gercekten kendımı Seat almaya odaklıyorum :)

koraybilge
08-04-2008, 01:00
corolla'nın servis fiyatı iyimiş ama seat'la çok fark yok arasında 20-30 ytl senin için tercih meselesi olmasa gerek...
boşver puntoyu o araba için o servis fiyatı bile çok:)
farların buharlanması hala çözülebilmiş bir sorun değil benimde zaman zaman kısmen buhar yapıyor ama aracımı sevdiğim için bakıyorum ama görmüyorum bunun haricinde biraz yol sesi var tabii bende 225 40 18 ölçüsünde jant lastik var ama orjinalinde de kısmen duyabiliyorsun başkada aklıma gelmiyor yani...
ben kendi adıma sana leon'u kesinlikle tavsiye ederim yeniden araba alacak olsam leonun yeni kasası olur o da henüz çıkmadığından başka seçenek yok:)

rochss
08-04-2008, 01:05
Suan otomobıl fıyatları net de almıs basını gıdıyor.Insanlar bol kesden sallıyorlar dıye dusunuyorum.Gercek satıcı 2006 Leonu ne kadara satar.Benım butcem 25.000 ytl bu paraya temiz bir Leon sahıbı olabılırmıyım

gorkemsarigul
08-04-2008, 01:06
normal düşünürsek almalısın

koraybilge
08-04-2008, 01:18
herkesin malı kıymetli bir sürü para isteyebiliyor ama asla bulunamaz diye bir kaide de yok birazcık kendini imkanlar dahilinde zorlayabilirsen üzerine 1-2 ekleyip çok daha kolay bir şekilde sahip olabilirsin;)

rochss
08-04-2008, 01:23
Koray ıyı hos soyluyorsunda sıfırı 31 kusur olan bır aracn 2006 modelıne 26-27 mılyar vermek ne kadar mantıklı.Keske butcem el verse sıfır alsam ve evvelıyatını bılsem ama o ımkanım suan yok.Her malın bır ederı var dıye dusunuyorum.Stylance ve referance modellerı arasında ne gıbı farklılıklar var.Aradakı fıyat farkı bana ne gıbı donanımlarla gerı donecek

koraybilge
08-04-2008, 01:39
referance'ye ek olarak sis farları, eve kadar izleme fonksiyonu, deri direksiyon ve vites topuzu, alarm , hız sabitleme sistemi, yol bilgisayarı, arka park sensörü, otomatik klima, otomatik yanan farlar şeklinde sıralanabilir... her malın bir ederi vardır bu konuda haklısın ama her malında bir alıcısı vardır son karar senin benimki sadece fikirdi o yüzden kızma yanii

gorkemsarigul
08-04-2008, 02:04
yapmayın arkadaslar suan en kral ikinci el 1.6 leonun fiyatı 26 - 27bin ytl olmalı 30bin ytl sıfır su piyasada cordoba içinde aynı rakam geçerli... ikinci ele adam29-30istiyorsa ilanı aramayın bile bence tok satıcıdır

rochss
08-04-2008, 02:40
Sunu anladım kı ulkemızde cook took ınsan varmıs :) Benım dusuncem gercek satıcı 24-25 bın ytl ye pazarlık yapar.Yoksa Leon benım ıcın hayal olacak.

koraybilge
08-04-2008, 02:45
seat olsada olmasada alacağın araç şimdiden hayırlı olsun o halde....

quoasimodo
08-04-2008, 08:01
muhakkak kesene uygun güzel bir leon bulursun...

TAVCI
09-04-2008, 00:23
corolla'nın servis fiyatı iyimiş ama seat'la çok fark yok arasında 20-30 ytl senin için tercih meselesi olmasa gerek...
boşver puntoyu o araba için o servis fiyatı bile çok:)
farların buharlanması hala çözülebilmiş bir sorun değil benimde zaman zaman kısmen buhar yapıyor ama aracımı sevdiğim için bakıyorum ama görmüyorum bunun haricinde biraz yol sesi var tabii bende 225 40 18 ölçüsünde jant lastik var ama orjinalinde de kısmen duyabiliyorsun başkada aklıma gelmiyor yani...
ben kendi adıma sana leon'u kesinlikle tavsiye ederim yeniden araba alacak olsam leonun yeni kasası olur o da henüz çıkmadığından başka seçenek yok:)

Kesinlikle katılıyorum.Uşenme git sıfırını incele Puntonun.Daha bayiide dokulmeye baslamıs.Plastık kalıtesı dıye bırsey yok.Bır de seata bak.Daglar kadar fark var.Fiat 5 yıl seat 12 yıl paslanmazlık garantısı , arkasında koskoca Volkswagen var.

rochss
09-04-2008, 01:48
Ben fiat almayı dusunmuyorum zaten aklımda kı araclar bellı ve ılk sırada leon var ama gercekten cok para ıstıyorlar.Aynı model golf alınıyor o paralara.Demek kı cıddı satıcı cıkana kadar beklıyecegım.Yınede aklınızda olsun arkadaslar 2006 model stylance modelıne 25 bın ytl verıcem.En fazla opsıyonum 25.750

HHaKo
09-04-2008, 02:21
saglamlık bakımından toyota tartışılmaz üstündür diger saydıklarından. Ama tasarım sürüş keyfi aksesuar özellik vs. leon tartışılmaz daha iyi..

egge06
09-04-2008, 13:44
Arkadaslar 2 gunluk bekleyısten sonra anca uye olabıldım :)Bekledıgıme de deydiğine ınanıyorum.Bırcok yorumu okudum ve gercekten dayanısmanın guclu oldugunu gordum.
Sımdı eskı yenı seatcılar bana yardım ederse sevınırım.Ben 1 ay ıcerısınde yenı bır araba almayı dusunuyorum ama aklıma takılan bırcok soru var.Suan kullandıgım arac fiat bravo arabamı gercekten cok sevıyorum ama yası epey oldu :)Bır cok elemelerden sonra aklımda Seat Leon-Altea, Toyota Corolla,WV Golf var sımdı sızlerden tarafsızca(en ıyısı benımkı mantıgı olmadan) arac secımıme yardımcı olmanızı beklıyorum
1-Nıcın seat almalıyım
2-Tasarımı saymadan ne gıbı ustunlugu var
3-Parca fıyatları-bakım ucretlerı-Yakıt tuketımı hangı ayardadır
4-Saglamlıgı nasıldır(Boya kavlaması,tıkırtılar,plastık kalıtesı vs vs...)

rakipler benim gözümde en başta dizayn konusunda kaybediolar...
cevap olarakta
1-standart donanımı en dolu olan ve rakiplerine göre en uygun fiyatı olan araç...rakiplerinde seattaki cruise control,yağmur ve park sensörü falan ekleyince arada dağlar oluo...
2-plastik malzeme en az kullanılan arabalardan biridir içindede plastik kalitesi gayet iyidir...
3- parça fiyatları ve bakım ücretleri piyasada birbirine çok yakın artık zaten orta sınıfta...
4- leon ilk çıktıından beri kullanıorum ama bi sıkıntı göremedim arabada kalite konusunda ama dönem dönem hatalar verio buda bi gerçek...

ACAR
09-04-2008, 14:37
25 bın e temız leon bulmak cok zor.benım 2007 model aracımda degısen ve 4-5 parca olmasına ragmen 27400 e takasa verdım(bu fıyat artıslarından once) oradan pay bıcın

rochss
09-04-2008, 15:23
Wv grubun 2.eli olarak bılınen DOD da bile aracın ekspertiz fıyatı 22.500 ıle 25.000 ytl arasında2006 model stylance ıcın sızce bu satıcı ıle kullanıcı arasında bı celıskı yok mu.Anlamadıgım yapılan aksesuarın parasını alıcıdan cıkarmak nıye.Sonucta kendı zevkıne gore yapmıs havasını atmıs bence bu haksızlık.Lutfen kımse kızmasın aracı kotuleyıp fıyat dusurmek değil amacım sadece Sevdıgım bı aracı ederı olan fıyatda almak.Bu arada cebımdekı yengecı cıkardım arkadaslar 2006 leon stylance ıcın son lımıtımı 26.000 ytl yapıyorum :)

ugurcoskun28
09-04-2008, 17:50
sakın ama sakın fiat alma.parana yazık etmiş olursun.eğer aracın içine ses istemiyorsan ve güvenlikte benim için önemli diyorsan seattan ve vwden vazgeçme.hele seatın ön konsolunda kullanılan malzeme hiç bir araçta yok.git istersen 2008 focusla,mondeoyla karşılaştır.ama yinede sen bilirsin...

leonlife
09-04-2008, 21:46
Wv grubun 2.eli olarak bılınen DOD da bile aracın ekspertiz fıyatı 22.500 ıle 25.000 ytl arasında2006 model stylance ıcın sızce bu satıcı ıle kullanıcı arasında bı celıskı yok mu.Anlamadıgım yapılan aksesuarın parasını alıcıdan cıkarmak nıye.Sonucta kendı zevkıne gore yapmıs havasını atmıs bence bu haksızlık.Lutfen kımse kızmasın aracı kotuleyıp fıyat dusurmek değil amacım sadece Sevdıgım bı aracı ederı olan fıyatda almak.Bu arada cebımdekı yengecı cıkardım arkadaslar 2006 leon stylance ıcın son lımıtımı 26.000 ytl yapıyorum :)

O rakamlar DOD' un züğürt tesellisi, madem 2006 model leonların ekpertiz rakamları 22.500-25.00 ytl arası neden kendileri aynı model arabalara 28-29.00 ytl para istiyorlar. kendi arabalarını da aynı fiatlara satsınlar. beyler DOD' u gözünüzde fazla büyütmeyin ve onların her söylediği kayıtsız şartsız doğrudur zannetmeyin. ben leonu almadan önce DOD da cordoba dizel baktım bana araç orjinal dendi sonra arkadaşım olan bayi müdürüne arattırınca çamurluk birisi değişik dediler.

leonlife
09-04-2008, 21:57
[quote=rochss;91833]Koray ıyı hos soyluyorsunda sıfırı 31 kusur olan bır aracn 2006 modelıne 26-27 mılyar vermek ne kadar mantıklı.Keske butcem el verse sıfır alsam ve evvelıyatını bılsem ama o ımkanım suan yok.Her malın bır ederı var dıye dusunuyorum.Stylance ve referance modellerı arasında ne gıbı farklılıklar var.Aradakı fıyat farkı bana ne gıbı donanımlarla gerı donecek[/quot

Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Liste Fiyatı

LEON Reference 1.6 lt 102 hp 33.590

LEON Stylance 1.6 lt 102 hp 36.625

LEON Sport up 1.6 lt 102 hp 38.460

LEON Stylance 1.4 lt TSI 125 hp 40.105

LEON Stylance 2.0 lt FSI 150 hp Tiptronik 53.560

LEON FR 2.0 lt TSI 200 hp 63.030

LEON FR 2.0 lt TSI 200 hp Tiptronik DSG 68.080

LEON CUPRA 2.0 lt TSI 240 hp 67.015

LEON Stylance 1.9 lt TDI 105 hp 47.800

LEON Stylance 2.0 lt TDI 140 hp Tiptronik DSG 58.180

LEON 2.0 lt TDI 170 hp DPF 63.030

sataylance donanımı 36.625+885 metalik farkı=37.500 ytl liste fiatı olan aracı 31 küsüre şu anda hangi bayi veriyor merak ettim.

rochss
09-04-2008, 23:37
Ahmet fıyatları ben uzun suredır takıp edıyorum bunlar zamlı fıyatlar 1 hafta once 31 kusurden baslıyordu.Ortalama 2 mılyar zam geldı ama bu 2.ele gelmedı bu fırsatcılık olur.

CanTURK
10-04-2008, 13:05
DOD benım bmw me 32 verdi ben 42 ye sattım; DOD ölücü arabamı vermemde ordan arac almamda...

leonlife
10-04-2008, 13:06
Ahmet fıyatları ben uzun suredır takıp edıyorum bunlar zamlı fıyatlar 1 hafta once 31 kusurden baslıyordu.Ortalama 2 mılyar zam geldı ama bu 2.ele gelmedı bu fırsatcılık olur.

kardeşim araçların ikinci el fiatlarına zam gelmedi mantığı çok yanlış, herkes aracının fiatını piyasa şartlarında kendisi belirler, niye fırsatçılık oluyor. adam aracını satıp yenisini alacaksa ve yenisine 2-3 milyar fazla verecekse eskisinede ona göre fiat isteyecek. sende zam gelmeden alsaydın şimdi karda idin. zam gelmeden alan arkadaşlarınki fırsatçılık olmuyorda zam geldikten sonra günün şartlarına göre satanlarınki niye fırsatçılık oluyor. ama diyeceksinki bu işler nasip meselesi , haklısın. birincisi; piyasa şartlarında arçların en ucuz olduğu dönemler kış aylarıdır. kimisi ihtiyaçtan, kimisi kışın fazla araba lazım olmayacağından vb. sebeplerde aracını satar ama kışın alıcıda genelde az olur. mart- nisan ayı ile birlikte yazın gelmesi, kurban ve ramazan bayramlarının yaklaşması ve milletin yıllık izinlerinin yaklaşması vb. nedenlerden ikinci el piyasasında bir canlılık başlar ve dövizde fırlayınca şimdi acil satmak zorunda olanlar dışında herkes gardını aldı fiatını belirledi bekliyor. piyasa ekonomisi yani arz talep meselesi.
ikincisi seat için farklı olan bir konu daha var, seat araçlarında çok yüksek miktarda bir indirime gitmişti ve aynı seğmentteki aynı donanıma haiz araçlar içerisinde seat markalı araçlar çok cazip hale gelmişti. firmalarında piyasa şartlarında bir dayanma güçleri var. eğer seat önce indirimi kaldırıp ardından dövizden kaynaklı bir zam yapmış olsa fiatlar daha yüksek olurdu. bazı arkadaşlar 15-20 gün önce 2006 model leon staylanceleri 26-27 milyara çok diye almayıp 24 milyara alabileceklerini düşünüyorlardı. şimdi 26-27 milyarada zor bulacaklar. inşalalah gönlüne göre ve bütçene uygun bir araba alırsın. bu konuda hepimiz yardımcı oluruz.