PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geç çalişan Cordoba

green
08-04-2008, 22:00
Sabahlari Cordobam özellikle Soğuk Günlerde Daha Geç çaliyor

1 Ay önce Istanbuldan 2006 Model Bir Cordaba Tdi Getirdim Ankaraya Sabahlari Araç Marş Basiyo 5 Marştan Sonra Aliyo Bu Konu Yavaş Yavaş Sinir Etmeye Başladi Beni Herkes Başka Bişey Söylüyo Kimi Dedi Akü Baktirdim Değil Kimi Dedi Kizdirma Bujileri Değil

gorkemsarigul
08-04-2008, 22:26
düzelttim ben konuyu;)

bu arada bendede aynı araç var bi sıkıntı olmuyor servise göstermen gerekir bence!

aramıza hoşgeldin bu arada...

green
08-04-2008, 22:45
Servise Gittim Herhangi Bi şey Söylüyemedi Her şey Olabilir Diyo Bilgisayarda Hiç Bi şey çikmiyo Versiyon Atalim Dediler Arabaya Atin Dedim Değişen Bi şey Yok Hala Araç Ayni

green
09-04-2008, 20:00
sanırım bu konu hakkında yardımcı olabilecek kimse yok

gorkemsarigul
09-04-2008, 20:47
arkadaslar bu konuda ne düşünüyorsunuz benim araba hiç geç çalışmadı çok şükür anlamadım neden olabilir????

green
09-04-2008, 20:53
görkem kardeş sende olmasan yanlızız vallahi burda;) aslında bana ankarada bu cordobanın motorundan iyi anlayan bi usta lazım

gorkemsarigul
09-04-2008, 20:59
ben gelicem ankaraya ama ustalıgım yoktur:( arkadaslar su cordobaya bi el atalımda çalıssın ya;)

azuL
10-04-2008, 09:44
Dizel araçların geç çalışmasının en büyük nedeni ısıtma bujileri veya akü oluyor genelde. Isıtma bujileri normalde 2 saniye içinde 100 derecenin üstünde bir ısıya ulaşıyor. Eskidiklerinde ısınma süreleri gecikiyor. Ama sen kızdırma bujilerinde sorun yok demişsin. Ne desem boş şimdi :)

gorkemsarigul
10-04-2008, 11:35
abi çok merak ettim su sorun çözülsede bizde ögrensek neden geç çalısıyor bu araba ısıtma bujileri tamam içinde mazot var:D akü saglam marş motorundamı sıkıntı var?

green
10-04-2008, 19:36
görkem ankaraya gelince bi çayımız kahvemizi içmeye gel yanımıza

green
10-04-2008, 19:37
ahmet kardeş sanada yorumların için teşekkür ederim

green
10-04-2008, 19:58
ahmet kardeş yorumların için teşekkür ederim

quoasimodo
11-04-2008, 09:02
valla benim araç yattığı zaman bile tek marşda gaz vermeden çalışıyor ama genelde ahmet'in de dediği gibi sorun aküden yada kızdırma bujilerinden kaynaklanıyor

Elessar
11-04-2008, 09:30
kontağı çevirdikten sonra marş basmadan dizellerde kızdırma bujilerinin işareti çıkar ekranda o sönmeden marş basmamak gerekir genelde o işaretin sönmesi işte kızdırma bujisinin gerekli ısıya eriştiğini gösterir! cordobalarda da aynı şekil mi bilmem ama sarmal yapan bir tel şeklidir genelde o işaret yanıyo mu bir bak o sönmeden marşa basma bence

azuL
11-04-2008, 14:17
ahmet kardeş yorumların için teşekkür ederim
Rica ederim. Bildiğimiz kadarıyla yardımcı oluyoruz birbirimize.
Görkemin dediği gibi sorun çözüldüğünde nedenini bildirirsen sevinirim. Çok merak ettim :)

green
11-04-2008, 17:23
.kızdırma bujisi ikaz lambasına dikkat edirim hep .kızdırma bujilerini değiştirdim aküyü ölçtürdüm durumu iyi .

quoasimodo
11-04-2008, 17:54
akü ve bujiler sağlam ise enjektörlerdeki bir sorun düşünülebilir ama bu sefer rölantide çalışırkende düzensizlikler olur.
yakıt kötü desek ilk çalışma sonrası yine düzensiz çalışma olur...
belki akü değiştirilmiş ise orjinalden daha düşük ilk akım veren bi akü takılmış ise ilk çalıştırmada volanı çevirmekte zorlandığı için çalışmakta zorlanır ama daha sonra çalışmasına devam eder. bu arada akü şarj olduğu için de ölçümler normal çıkabilir

green
11-04-2008, 18:08
evet kardeş işte yorum bu ya bu hiç aklıma gelmemişti.hemen bi bakıyım akünün amperine

green
11-04-2008, 18:11
peki cordobada aküsü orjinal kaç amper olur.bildiğim kadarıyla 60 olması lazım

maximus
12-04-2008, 08:31
kizdirma bujileri ve aküde yenise su isi sensörü olabilir cünkü beyne isi derecesini bildirip kizdirma bujileri devreye girer yalnis bilgi verirse calismasi zor olabilir

green
04-05-2008, 11:00
Evet Arkadaşlar 1 Haftadir Araç Yetkili Serviste Sorunun Ne Olduğu Hala Bulunamadi .arabada Değişmedik Parça Kalmadi Artik Gülüyorum Ya

hayatduru
04-05-2008, 11:53
alla alla ustalar anlamıcakta kim anlıcak ?Marş motoru yada dinamoda sorun olabilir

aliihsangun
04-05-2008, 21:07
Erkan arkadaş, El kitabında motoru çalıştırma bölümünü iyice bir okusan bazen küçük bir detayı atlıyoruz ve aylarca uğraşıyoruz. Belki de sorunu orda bulabilirsin.

skydancer
05-05-2008, 17:40
aynı sorun arkadaşımın 1.9tdi jettasında vardı, doğuş otoya 2 kez gitti bir ton masraf yapıldı, yazın bile yapıyordu onu, şu an düzeldi ama nedeni anlaşılamadı.

seydi
05-05-2008, 20:11
dostum ihtimalleri anladığım kadarı ile sen öndecen kapatmışsın zaten benim aracım geçtiğimiz kış ayını sorunu yaşadı ama benimkisi aküden kaynaklanıyordu sağlam bir akü takarak denemeni tavsiye ederim başka bir ihtimal aklıma gelmiyor ha bide zor bir ihtimal ama gene aklıma gelmişken sorayım aracına doğru yakıt koyduğuna eminmisin az ihtimalde olsa bazen böyle yanlışlıklar olabiliyor

aliihsangun
08-05-2008, 20:50
Hiç deponun bittiği oldumu? Bu araçlarda depo tamamen bitmeden doldurulmalı. Dipteki pislikler enjektörü tıkayabiliyor. Bunun için çözüm Yakıta katkı maddesi koy. Pisliği o eritir. Yalnız Yakıt filtresini erken harcarsın. olsun o da 10 - 15 ytl bişey.

hayatduru
08-05-2008, 21:00
Sabahlari Cordobam özellikle Soğuk Günlerde Daha Geç çaliyor

1 Ay önce Istanbuldan 2006 Model Bir Cordaba Tdi Getirdim Ankaraya Sabahlari Araç Marş Basiyo 5 Marştan Sonra Aliyo Bu Konu Yavaş Yavaş Sinir Etmeye Başladi Beni Herkes Başka Bişey Söylüyo Kimi Dedi Akü Baktirdim Değil Kimi Dedi Kizdirma Bujileri Değil
arkadaşım öncelikle aracın hayırlı olsun çok fazla teknik bilgim yoktur ama en azından fikir yürütebilirim marş motoru yada dinamoda sorun olabilir.ayrıca akünün amperi kaç

green
08-05-2008, 21:50
arkadaşım öncelikle aracın hayırlı olsun çok fazla teknik bilgim yoktur ama en azından fikir yürütebilirim marş motoru yada dinamoda sorun olabilir.ayrıca akünün amperi kaç yok kardeş dediğin bütün ihtimallere bende baktım değil.akü ise 60 amper

green
08-05-2008, 22:02
arkadaşlar servisin koyduğu teşhis son olarak bir şey bulamayınca motorda kurum var dediler bu işe pek sıcak bakmadım araç dah a 40,000 . de ki araçda nasıl kurum olabilir açıkcası arabama kıyamadım motorunu açtırmaya .bakalım ilerleyen günler neyi gösterecek

hayatduru
08-05-2008, 23:23
arkadaşlar servisin koyduğu teşhis son olarak bir şey bulamayınca motorda kurum var dediler bu işe pek sıcak bakmadım araç dah a 40,000 . de ki araçda nasıl kurum olabilir açıkcası arabama kıyamadım motorunu açtırmaya .bakalım ilerleyen günler neyi gösterecek
hmmm haklısın bencede peki başka servise yada ustaya götürdünmü aracını daha olmadı istanbula bi atla gel burdakiler bi baksın (eğer müsaitsen):)

green
08-05-2008, 23:28
hmmm haklısın bencede peki başka servise yada ustaya götürdünmü aracını daha olmadı istanbula bi atla gel burdakiler bi baksın (eğer müsaitsen):)sanırım durum onu gösteriyo yazın gelirim zaten istanbula rentel bakıcak artık. çok ta hayati bişey değil ama genede insanın canını sıkıyo

hayatduru
08-05-2008, 23:35
sanırım durum onu gösteriyo yazın gelirim zaten istanbula rentel bakıcak artık. çok ta hayati bişey değil ama genede insanın canını sıkıyo
tanışmak ve görüşmek dileğiyle saygılar:)

green
08-05-2008, 23:39
tanışmak ve görüşmek dileğiyle saygılar:)inşallah ruşen kardeşim

omertek
10-05-2008, 18:35
Arkadaşlar aracımla ilgili diğer forumlarda araştırma yaparken senin sorununla ilgili olabilecek yani senin sorununa benzer bir sorun gördüm ve neden olduğunu bulmuşlar.Aslında araç VW ama sonuçta dizel motor hatta oda TDİ o yüzden aynen kopyalıyorum
(Kısaca özetlersem 2001 model 123.000 polo TDI sabahları ve uzun süreli duruşlarda geç çalışıyordu. yaklaşık 15 sn marş çevirdiğim zaman çalışıyordu. Uzun araştırmalar sonucu motorun yanında bulunan yardımcı pompa ve vakum pompası diye bilinen parçanın altından mazot geldiğini tespit ettik. Bu parçada Üstte bulunan bendeki sarı kapağın altından baya mazot geliyordu. Yeni modellerde siyah kapak üzerinde LUK yazıyor. Bu parçanın orjinali çok pahalı dediler araştırmadım ama ben yıldız san. hurdacılarından daha hesaplı aldım. İsteyen pm atabilir. Bu parçadan polom çalışırken mazot gelirken fazla yakıt sarfiyatı bi tarafa araç durduğu zaman buradan hava girişide oluyormuş. Hava girişi sonucu aracım zor çalışıyordu. Herkes kurum temizliği dedi ama polomun performansı o kadar iyiki en son yaptıracağım iş kurum temizliği olcaktı ki onada gerek kalmadı.)

TAVCI
10-05-2008, 20:05
Benıım ısyerınde 200.000 kmde vw volt minibus var 1998 model o bile kurum yapmadı.2006 model arabada ımkanı yok.

TAVCI
10-05-2008, 20:06
Arkadaşlar aracımla ilgili diğer forumlarda araştırma yaparken senin sorununla ilgili olabilecek yani senin sorununa benzer bir sorun gördüm ve neden olduğunu bulmuşlar.Aslında araç VW ama sonuçta dizel motor hatta oda TDİ o yüzden aynen kopyalıyorum
(Kısaca özetlersem 2001 model 123.000 polo TDI sabahları ve uzun süreli duruşlarda geç çalışıyordu. yaklaşık 15 sn marş çevirdiğim zaman çalışıyordu. Uzun araştırmalar sonucu motorun yanında bulunan yardımcı pompa ve vakum pompası diye bilinen parçanın altından mazot geldiğini tespit ettik. Bu parçada Üstte bulunan bendeki sarı kapağın altından baya mazot geliyordu. Yeni modellerde siyah kapak üzerinde LUK yazıyor. Bu parçanın orjinali çok pahalı dediler araştırmadım ama ben yıldız san. hurdacılarından daha hesaplı aldım. İsteyen pm atabilir. Bu parçadan polom çalışırken mazot gelirken fazla yakıt sarfiyatı bi tarafa araç durduğu zaman buradan hava girişide oluyormuş. Hava girişi sonucu aracım zor çalışıyordu. Herkes kurum temizliği dedi ama polomun performansı o kadar iyiki en son yaptıracağım iş kurum temizliği olcaktı ki onada gerek kalmadı.)
Evet cevabı bulunmus galıba

green
10-05-2008, 23:24
Evet cevabı bulunmus galıba pazartesi belli olacak bakalım sorun aynı sorunmu

green
10-05-2008, 23:25
(Kısaca özetlersem 2001 model 123.000 polo TDI sabahları ve uzun süreli duruşlarda geç çalışıyordu. yaklaşık 15 sn marş çevirdiğim zaman çalışıyordu. Uzun araştırmalar sonucu motorun yanında bulunan yardımcı pompa ve vakum pompası diye bilinen parçanın altından mazot geldiğini tespit ettik. Bu parçada Üstte bulunan bendeki sarı kapağın altından baya mazot geliyordu. Yeni modellerde siyah kapak üzerinde LUK yazıyor. Bu parçanın orjinali çok pahalı dediler araştırmadım ama ben yıldız san. hurdacılarından daha hesaplı aldım. İsteyen pm atabilir. Bu parçadan polom çalışırken mazot gelirken fazla yakıt sarfiyatı bi tarafa araç durduğu zaman buradan hava girişide oluyormuş. Hava girişi sonucu aracım zor çalışıyordu. Herkes kurum temizliği dedi ama polomun performansı o kadar iyiki en son yaptıracağım iş kurum temizliği olcaktı ki onada gerek kalmadı.)yorumun için teşekkür ederim arkadaşım

omertek
11-05-2008, 00:10
Ne demek kardeşim birazcık faydam olursa ne mutlu bana:) Hoş ordaki benim yorumum değil ama jeneratörlerden edindiğim tecrübe ile sabittirki orda anlatıldığı gibi biyerde sızıntı varsa ordan sisteme hava girme ihtimalide vardır bununda sonucu = PROBLEM :) inşallah kısa zamanda çözülür problem

green
14-05-2008, 19:41
evet arkadaşlar uzun bi bekleyişten sonra geç çalışan cordobanın sorunu bulundu .40,000 deki araç motoru kurum bağlamış .servisin cevabı euro dizel kullanılmamış ve bakımları yapılmamış bi araç olduğundan kurum tutmuş dendi.

sameterten
14-05-2008, 19:57
sorun çözülmesine sevindim sizi çok uğraştırmış ama ... görkem abide bildiğim kadarıyla euro dizel kullanmıo umarım onunda başına böle bişi gelmez ki benim tanıdığım çok kişi var normal mazot kullanan vede arabaları 200bine dayandı bana biraz garip geldi mazottan dolayı olması ... ama tabikide bilgi sahibi deilim bu konuda sizden ne okuduysam okadr biliorum ... sorunsuz kazasız belasız huzurla cordobanızı kullanmanız dileğiyle ....

oarik
25-05-2008, 01:45
senin yazıyı gezinirken gördüm seatçılar kardeşimiz diye bir yorum eklemek istedim bende de 1.4 tdi ibiza var aynı sorun ve biz ailecek dizelci oldğumuz için ayrıca abim bizzat dizelci sanayide dükkanımız var neyse sorun aslında kolay yalnız sana sorum uzun süre beklediğindemi geç çalışıyor yoksa her zamanmı eğer akşam park ettin sabah çalıştırmaya çalıştığında geç çalışıyorsa yakıt deposundaki yakıt pompasında çünkü akşam park ettiğinde yavaş yavaş boruda kalan mazot depoya doğru gidiyor sanah çalıştırdığında depodaki mazotu flitreden sonraki vakkum çakiyorsa gelene kadar ki zaman aracının geç çalışmasına sebep oluyor umarım anlatmışşımdır yani sorun depodaki yakıt pompası olabilir bendeki sorunda bu ben değiştirmedim yakıt pompasını çünkü pahalı yakıt deposundan ön taraftaki flitreye giren hartuma sibop takıp deniyecem yani arabayı stop ettiğimde hortumdaki mazot tekrar depoya doğru aktığında sibop geri gitmesini engelliyecek sanırım düzelmesi lazım ama sen diyorsanki benim para çok depodaki mazot pompasını değiştir kolay gelsin

omertek
25-05-2008, 10:34
Sorunun çözüldüğüne ve merakımın gittiğine sevindim :) problemsiz günler :)

NESLİHAN
25-05-2008, 12:45
artık şu yakıt sorunu bitsede biz de kurtulsak .aracım benzinli geçen gün totalgazdan benzin aldım motor ışığım yandı.Boğaz kelebeğini temizletmem gerekecek.

mayham85
25-05-2008, 14:22
ya bizim toledoda boğaz kelebeği yok yada serviste benden habersiz ücretsiz temizliyorlar yada bana hiç dandik benzin rastgelmedi.

swatt06
22-06-2008, 17:25
kardesım kusura bakma ama senın mazot pompası gıtmıs ıyı bır elden gecmesı lasım bilg baglattım bısı yok dıyosun motor komprosorunun ıyı oldugunu gosterır buda sana gerıye tek secenek kalıyo pompa yanı dızel aracların kalbı uzgunum...