PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İbiza 1.0 lt motor hakkında düşünceleriniz

Floren35
04-10-2015, 00:25
Arkadaşlar İbizanın 1.0 lt 75 hp / 95 tork / 3 silindir / 12v modeli hakkında kafama takılan bazı sorularım var ve sizlerin değerli tecrübelerine ihtiyacım olacak.Şimdiden teşekkürler herkese...

Öncelikle şunu belirtmeliyim bekarım ve yılın 12 ayının 10 ayında tek, kalan 2 ayda da 4 kişilik ailemle arabayı kullanacağım ve de hız meraklısı değilimdir 120 yi geçmemeye çalışırım ( ort. 100 km/s).

1-Fabrika verilerinde 6,5 / 4,5 yazmakta , bu değerler gerçeği yansıtıyor mu?

2-Yokuşlarda ve rampalarda elbette biraz zorlanacaktır bunu kabul ediyorum, ancak bu beni çok rahatsız edecek (bu arabayı neden aldım? gibi sorular sorduracak ) düzeyde olur mu?

3-Arabayı tüp taktırmak istersem arabanın performansı ciddi oranda düşer mi? ( Lpg taktırınca yapılacak tasarruffu düşündüğümde, lpg taktırmak istiyorum)

4-Son olarak bu arabayı bana tavsiye eder misiniz?

emirkayra
04-10-2015, 00:28
1.0 yerine 1.4 düşünürseniz daha iyi olur ve tüpe daha uyumludur ben olsam sıfır almazdım 2. el alırdım hakkınızda hayırlısı olsun

sweetcrazy
04-10-2015, 00:35
1.0 motorun tüketimi problem değilde donanımı referance bomboş olacak,aynı fiyata 2013-2014 1.4 style alıp lpg dönüşümü düşünürseniz daha mantıklı olur verdiğiniz paranın karşılığında iyi bir donanıma sahip olursunuz..

Floren35
04-10-2015, 00:39
1.0 yerine 1.4 düşünürseniz daha iyi olur ve tüpe daha uyumludur ben olsam sıfır almazdım 2. el alırdım hakkınızda hayırlısı olsun

Hocam aslında 1.4 motorları düşündüm ancak seat ibiza 1.4 lerin satışını kaldırmış ve de 2. el arabadan daha önce çok sıkıntılar çektim, o yüzdende sıfır araç almayı düşünüyorum, bütçemde bahsettiğim araca imkan veriyor. Görüşünüz için çok teşekkürler..

Floren35
04-10-2015, 00:44
1.0 motorun tüketimi problem değilde donanımı referance bomboş olacak,aynı fiyata 2013-2014 1.4 style alıp lpg dönüşümü düşünürseniz daha mantıklı olur verdiğiniz paranın karşılığında iyi bir donanıma sahip olursunuz..

DONANIMLAR | SEAT Türkiye (http://www.seat.com.tr/modeller/yeni-ibiza/donanimlar.aspx) hocam linkteki standart donanımlara baktığımda 2013-2014 style 'nin en bariz farkı olarak dijital klimayı gördüm, diğer donanımlar hemen hemen aynı gibi geldi bana.Cevabınız için teşekkürler...

Floren35
04-10-2015, 00:48

DONANIMLAR | SEAT Türkiye (http://www.seat.com.tr/modeller/yeni-ibiza/donanimlar.aspx) hocam linkte standar donanımlara baktığımda, 2013-2014 style'nin bariz fark olarak dijital klimasını gördüm, diğerleri aynı gibi geldi bana.

sweetcrazy
04-10-2015, 01:07
1.0 motor çekiş problemi sebebiyle 1.4 16v motor kadar 2. eli olmayacaktır tıpkı aynı zamanda satışı olan 1.2 70 hp lik motorlar gibi..yinede siz bilirsiniz..

tolgasecki06
04-10-2015, 09:51
Bence turbo motorlar varken artik atmosferiklere bakmak sacma. Tsi motorlar ile 1.4'ü bile karsilastirinca 1.4 yetersiz deniliyor. 1.0 75 lik arac gitmez. Ablamin ibiza fr'dan once 1.2 corsasi vardi. 80 beygir 110 tork ile illallah etmistik. Birde o araca tup takarsaniz iyice oldurursunuz olmayan performansı. Yakit degerleri gunumuzdeki araclarin cogu tutarli bence ancak her nekadar sakin kullanip 120'yi gecmem desenizde bir sollama biraz hiz o arac gitmeyecegi icin daha cok basip daha cok yakmaniza neden olur. Bu arada 1.0 ile 1.2tsi fiyat farki 3.000 tl. Turbo motor icin bence deger.

Sent from my iPhone using Tapatalk

emrez
04-10-2015, 10:38
VW ibiza 1 motoru, polonun satışını kesmemek için ve alternatif fiyat için çıkardı. 1.0 motor verileri tork ve bg ne kadar iyi görünse de 1.0 aracı satmak sorun olacaktır. bunun yerine temiz bir cordoba dizel bile hem daha uygun hem de ekonomik olacaktır. imkanın varsa poloya yönelebilirsin.

MUSTOLOBA
06-10-2015, 11:11
merhaba ben ağustos ayında aldım bahsettiğin aracı senin gibi benimde fazla beklentim yok ondan bu motoru seçtim araç kalitesi alman farkını ortaya koyuyor onun dışında motora çok olumsuz bakman için bir neden yok ben istanbulda yaşadığım için zaten hız yapacak bir yerde yok motor zevkli ne bakımdan diye sorarsan küçük olduğunu biliyosun ama bastığın zaman yüzünde değişik bir tebessüm bırakıyor :) onun dışında biraz kilometre en az 1000KM yapman lazım ve kompresöre bindirmen yağ devri 5rpm,,6rpm leri çıkıcak şekilde vites geçişleri gibi bir takım motoru açma faaliyetleri yapman lzm bende sıfır aldım bayiden aldım çıktım motor bariz sağır gitmiyodu ama motor alışınca tepkileri gidişi sesi değişti gerçek motor hissi vermeye başladı.Birde sanki araçta açık hava filtresi var gibi ses veriyo durduğun yerde ufak ufak gaza dokununca oda hoşuma gitti onun dışında lpg demişsin sakın sakın sakın ! takma yazık edersin aracından soğursun aracın yakıtı çok iyi 90km sabit hızda uzun yolda 3,5lt görüyorum ben şehir içi 5lt görüyorum aracın orjinalliğini bozma tavsiye etmem ayrıca performans kaybı ayrı bir konu.umarım faydalı olmuştur bu bilgiler.

Floren35
07-10-2015, 21:08
merhaba ben ağustos ayında aldım bahsettiğin aracı senin gibi benimde fazla beklentim yok ondan bu motoru seçtim araç kalitesi alman farkını ortaya koyuyor onun dışında motora çok olumsuz bakman için bir neden yok ben istanbulda yaşadığım için zaten hız yapacak bir yerde yok motor zevkli ne bakımdan diye sorarsan küçük olduğunu biliyosun ama bastığın zaman yüzünde değişik bir tebessüm bırakıyor :) onun dışında biraz kilometre en az 1000KM yapman lazım ve kompresöre bindirmen yağ devri 5rpm,,6rpm leri çıkıcak şekilde vites geçişleri gibi bir takım motoru açma faaliyetleri yapman lzm bende sıfır aldım bayiden aldım çıktım motor bariz sağır gitmiyodu ama motor alışınca tepkileri gidişi sesi değişti gerçek motor hissi vermeye başladı.Birde sanki araçta açık hava filtresi var gibi ses veriyo durduğun yerde ufak ufak gaza dokununca oda hoşuma gitti onun dışında lpg demişsin sakın sakın sakın ! takma yazık edersin aracından soğursun aracın yakıtı çok iyi 90km sabit hızda uzun yolda 3,5lt görüyorum ben şehir içi 5lt görüyorum aracın orjinalliğini bozma tavsiye etmem ayrıca performans kaybı ayrı bir konu.umarım faydalı olmuştur bu bilgiler.

Hocam peki 100-120 arası hızlarda giderken motorda çok bağırma oluyor mu ? Vede bahsettiğiniz yakıt değerleri mükemmel,bu değerleri yakalarken nelere dikkat ediyorsunuz ? Klima çalışınca ve Rampalarda motorun zorlanma durumu nasıldır?

MUSTOLOBA
08-10-2015, 09:08
Floren35 Bahsettiğin hızlarda sıkıntı yok şöyle bir durumda var hem motor sessiz hemde yalıtım sağlam araçta,yakıt değerlerini yakalamak için tamamen yol bilgisayarının yönergelerini uyguluyorum vites değiştirme uyarısı ve eco öneriler diye yazılar var ekranda onlara uyuyorum.klima bir tık bayıltıyor ama klimalı uzun bir testim olmadı.Rampalarda 1.0 motor kalkmaz yürümez diyenler çok oldu bana kullanınca anlıyacaksın gayet normal bence neye göre normal kime göre normal 3 silindir 1.0/75bg motora göre iyi işler başarıyor.Motoru yol şartlarına göre devirli kullanırsan hiçbir problem sorun yaşamazsın.

scetinx
08-10-2015, 09:12
floren35 bence 1.2 reference al,tüp olayınıda gerek kalmaz...araç zaten az yakacak..1.0 atmosferik motorun ne yakacağı iananki belli olmuyor kendi arabamdan biliyorum...LPG taksan bile en az 2000 tl paran gidecek,bir deiğer şey satmak istersen satamazsın 1lt motor diye.hazır kur bu aralar biraz düştü bence git pazarlığı yap

imponte
08-10-2015, 11:54
Floren35 Kardeşim merhaba. Ben de aracımı Ağustos ayında aldım. Almadan önce Toyota Yaris 1.0 aracım vardır. 69 beygir 95 tork. Hız olarak 120 yi geçmiyorum demişsin. O zaman sıkıntı yok orada. Yakıt olarak ta atmosferik motor olduğu için zorlasan bile 8-9 litreleri geçmiyor. Yani normal kullanımda ben şehiriçi 5-5.5 litreler ile geziyordum. Uzun yola bir kere çıktım ve sakin-orta kullanımda 900 kmde 4.8 litre yaktı. Dizelden pek bir farkı yok. Yakıt konusunda sıkıntı çekmezsin. Yokuşlarda ise tek başınaysan pek zorlanmıyor ama birkaç kişi varsa arabada yokuşa gelmeden önce 4. viteydeysen 3 e atman filan gerekiyor. Yani vites küçültmen ve devir yükseltmen şart. Ancak bir süre sonra rahatsız etmiyor. Tüpü önermem zaten dediğim gibi arabanın gücü belli, ve zaten dizel gibi yakıyor. Tüp işine hiç girme. Ona vereceğin parayla benzini doldur gez. Atmosferik motor olduğu için fabrika değerlerine benzer yakacaktır zaten. Şehiriçi 6 yı pek geçebileceğini zannetmiyorum. Ben motoru aynı olduğu için tavsiyelerde bulundum. Okuduysan ne mutlu. Ha unutmadan son olarak, aracımı sahibindende 2 günde sattım. Satamazsın diyenler daha önce tecrübesi olmayan kişilerdir. Ayrıca toyota yaris modelinede bakmanı öneririm. Tek paket olduğu için 1.0 motoru donanım olarakta fena sayılmaz hani. Ben memnun kalmıştım ama tabii bir süre sonra gençliğin verdiği heyecanla 1.4 tsi'a geçtim.

Floren35
08-10-2015, 22:43
floren35 bence 1.2 reference al,tüp olayınıda gerek kalmaz...araç zaten az yakacak..1.0 atmosferik motorun ne yakacağı iananki belli olmuyor kendi arabamdan biliyorum...LPG taksan bile en az 2000 tl paran gidecek,bir deiğer şey satmak istersen satamazsın 1lt motor diye.hazır kur bu aralar biraz düştü bence git pazarlığı yap

Hocam max kaç litreyi gordünüz aracınız şehir içi ve şehir dışı ?

Floren35
08-10-2015, 22:45
Floren35 Bahsettiğin hızlarda sıkıntı yok şöyle bir durumda var hem motor sessiz hemde yalıtım sağlam araçta,yakıt değerlerini yakalamak için tamamen yol bilgisayarının yönergelerini uyguluyorum vites değiştirme uyarısı ve eco öneriler diye yazılar var ekranda onlara uyuyorum.klima bir tık bayıltıyor ama klimalı uzun bir testim olmadı.Rampalarda 1.0 motor kalkmaz yürümez diyenler çok oldu bana kullanınca anlıyacaksın gayet normal bence neye göre normal kime göre normal 3 silindir 1.0/75bg motora göre iyi işler başarıyor.Motoru yol şartlarına göre devirli kullanırsan hiçbir problem sorun yaşamazsın.

Hocam bir depo ile şehir içi ve şehir dışı yaptığınız km kaç acaba ?

bturksoy
08-10-2015, 23:46
Hocam ben de 1.0 motor almak için gittim bayiye, 1.2 TSI 90 HP aldım çıktım :) Reference oldukça dolu bir model, Seat'ın boşu olmasına rağmen bir çok markada ek paketlerle alacağın özelliklere sahip. Dokunmatik ekran,hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği gibi üst seviye özellikler standart geliyor.

1.0'ın üzerine az daha ekle 1.2 TSI al derim.

scetinx
09-10-2015, 10:00
Hocam max kaç litreyi gordünüz aracınız şehir içi ve şehir dışı ?

benim araç 1.4 benzin + LPG benzinde şehir içi 8,9 arası uzun yolda 6 LT ortalama hız olarak şöyle düşün 90/120 arası ...ben 1.2 tsi aradasa aldım kayseride geçenlerde ..inanki çok fark var..benden sana bir abi tavisyesi..pişman olmazsın 1.2 tsi al..

MUSTOLOBA
09-10-2015, 14:50
Floren35 uzun yolda 1000km gördüm(90km sabit hız/arada bastım) ışık yandı dahada giderdi sanırım şehir için istanbul trafiği 850 rahat yapıyo.Neye karar verdin merak ediyorum paylaşırsan sevinirim birde bayiyle konuştuğun bir fiyat varmı ortada bilgilendirirsen sevinirim.

nickneyime
09-10-2015, 15:48
her zaman iyi bir arabadan daha iyisi oluyor ama bütçe her zaman el vermiyor. bende arabamı alırken gönlüm leonda kalmıştı ama +10 bin tl o zaman için çıkaramazdım. 1.0a bütçeniz yetiyorsa deneme sürüşü yaptıysanız içinize sindiyse hemen alın, fiyatlar gün geçtikce artıyor. her arabanın bir alıcısı mutlaka var. elinizde kalmaz merak etmeyin. hem yakıt değerleride gayet mantıklı. aldığınız karar şimdiden hayırlı olsun.

Floren35
09-10-2015, 16:03
Floren35 uzun yolda 1000km gördüm(90km sabit hız/arada bastım) ışık yandı dahada giderdi sanırım şehir için istanbul trafiği 850 rahat yapıyo.Neye karar verdin merak ediyorum paylaşırsan sevinirim birde bayiyle konuştuğun bir fiyat varmı ortada bilgilendirirsen sevinirim.

Daha kafamda ne alacağıma karar veremedim hocam ancak 1.0 motorun test sürüşünü yapmayı düşünüyorum. Kafama yatarsa bayi-fiyat araştırmasına başlayacağım.

Floren35
09-10-2015, 16:06
her zaman iyi bir arabadan daha iyisi oluyor ama bütçe her zaman el vermiyor. bende arabamı alırken gönlüm leonda kalmıştı ama +10 bin tl o zaman için çıkaramazdım. 1.0a bütçeniz yetiyorsa deneme sürüşü yaptıysanız içinize sindiyse hemen alın, fiyatlar gün geçtikce artıyor. her arabanın bir alıcısı mutlaka var. elinizde kalmaz merak etmeyin. hem yakıt değerleride gayet mantıklı. aldığınız karar şimdiden hayırlı olsun.

Kesinlikle hocam haklısınız 3-5-10 daha fazla ver falan falan bu liste uzayıp gidiyor. Arabayı satma niyetli almayacağımdan, ilk ve son sıfır arabam olması niyetindeyim :)

MuhammeD
09-10-2015, 18:05
1.2 TSI bakmanıda tavsiye ederim ben 12 eylül günü aracımı teslim aldım farklı kişilerde kullandı bu 1.2 90 PS olduğundan eminmisin dedi herkes 1.0 alma bence zamanla üzebilir seni almışken 1.2 TSI 90 HP Style yada Reference paketlere bak derim