PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CNG hakkında ne düşünüyorsunuz..

ottoboy
14-04-2008, 16:13
ben bu konuyu atlamışım epey geç duymuşum aslında CNG olayı 2-3 sendir gündemdeymiş. netten biraz baktım çok süpper bişi aslında ama dolum istasyonu sıkıntısı çok fazla. bursada bi firma 1.500ytl ye cihazını satıyo. 1.600cc lik bi araç 0,70ytl yakar diye yazmışlar walla gözlerim yerinden çıkıyo az kalsın. LPG benzine göre %30-40 tasarruf sağlıyo. CNG de LPG ye göre %40 tasarruf sağlıyormuş.

CNG yani sıkıştırılmış doğal gaz, diğer yakıtlardan farklı çünkü adı üstünde doğal bir gaz. petrole endeksli değil. doğal olduğundan emisyon "0" mış. çevreye %100 saygılı. diğer yakıtlar petrol bazlı olduğundan motoru yağını zamanla bozuyo daha sık yağ değiştirmek gerekiyo. ama CNG de motor yağını bozma olayı yok 60-70binde yağı değiştiriyosunuz ve dolayısıyla yağı bozmadığından motorun ömrüde uzuyomuş.

neyse niye bunları yazdıysam işte link aşağıda.. yorumlarınızı bekliyorum..

http://www.ekolpg.com/cng_sistemi.html

SMHCN
14-04-2008, 16:39
nerde dolum yapacaksın depo boşalınca?
istanbulda sadece 1 istasyon varmış, ya istanbul dışında?

zapi
14-04-2008, 16:52
ah bi garantiden çıkmasa makinalar

ottoboy
15-04-2008, 08:59
nerde dolum yapacaksın depo boşalınca?
istanbulda sadece 1 istasyon varmış, ya istanbul dışında?

linkteki firma doğalgazı tüplerede dolduruyo. tüm olarakda satıyo mesela. ş.dışına giderken iki tüm daha attınmı olay çözülür :D yaw tamam şuan sıkıntı varda sizce bu sistem nasıl tutarmı. %70 daha az yakan arabaya binmek güzel olmazmıydı..

Analist1
15-04-2008, 09:09
Konu ile ilgili daha önce bilgi vermiştim,
LPG'YE RAKİP! YARI YARIYA UCUZ "CNG" (http://www.seatclubturkey.com/forum/showthread.php?t=5790)

CanTURK
15-04-2008, 09:54
merak etmeyın gencler; Devlet baba yakında bunada uyanır litresini 3 ytl yaparlar; ekonomı yapamadan otururuz aşşağa :D

Ya hala kımse anlamıyo; Bizim benzin petrol pahalı oldugundan pahalı değil; Vergisi anormal. Aynı cep teli gibi kaç kişi bu vergilere tepkı olsun die cebini kapadı; Tıpış tıpış öderiz vergimizi; Sonradan görme milletiz çünkiiiiiiiiiii