PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren diski eğilmesi bir türlü çözülemedi.

tastech
01-11-2015, 01:26
Merhaba,

2002 model seat İbiza stella aracım var. Alalı 1 sene fln oldu. Aracımın Fren Diskleri sürekli eğiliyor. Frene bastıgımda hem fren pedalı hemde direksion titiryor. 3 kez Disk değiştik 3 kezde bu diskleri taslattık. 2 si orjinal alınıd 1 kerede yan sanayı deneyelim diyerek yan sanayi alıp taktık.

Ancak sürekli diskler eğiliyor. buna bir türlü çözüm bulamadık. İlk taktıgımızda veda Taslattıgımız yag gibi tutuyor ama 1000 kilometre kadar yol yaptıktan sonra tekrar titreme baslıyor.

Bilgisi olan yardımcı olabilcek varmı acaba lütfen.

şimdiden teşekkür ederim.

emirkayra
01-11-2015, 01:28
diskin eğilmesinin sebebi balata bitmişse diskten yemeye başlar ve diski yamultur diye biliyorum balatalarınız ne durumda baktınız mı hiç

tastech
01-11-2015, 01:34
diskin eğilmesinin sebebi balata bitmişse diskten yemeye başlar ve diski yamultur diye biliyorum balatalarınız ne durumda baktınız mı hiç

disklerle birlikte 2 kere balatalarda değişmişti.

emirkayra
01-11-2015, 01:36
disklerle birlikte 2 kere balatalarda değişmişti.

o zaman başka bir sorun var kardeşim ismail abiyi konuya davet ediyorum görünce yazacaktır

tastech
01-11-2015, 01:39
o zaman başka bir sorun var kardeşim ismail abiyi konuya davet ediyorum görünce yazacaktır

insallah bir çözümü vardır teşekkür ederim destek icin :)

OkNisT
01-11-2015, 04:16
tastech Dostum konuyla alakası varmı bilmiyorum belki babamın kuruntusudur ama yediğim fırça sonucunda kulağıma küpe olmuştu,
Bir gün samsuna giderken uzun yolda yani mola verdik mola yerinde aracı yıkadılar bende izledim peşinden fırça yedim araç yol yaptıgında haliyle diskler frenler ısınıyor birden soğuk suyu yediğinde disklerde eğilme oluyormuş su birikintisine girmekte aynı etkiyi gösteriyormuş o günden sonra aracımı asla 15-20 km km yapmış olsam da yıkatmadım takıntı haline geldi :)
Okuduğumda aklıma geldi yazayım dedim bundan olabilme olasılığı varmıdır ki ?
edit: birde tümseklerde ayağım frendeyken kızardı oda eğiyormuş sonradan geldi aklıma :)
Zamanında yediğim fırçalar sayesinde manyak bir sürüş sağlıyorum babam fena adam ya :sct-007:

ersnbzkrt
01-11-2015, 07:53
Eğer takılan balatalar kalitesiz ise orjinal diski bile bozması çok uzun sürmez.

ismail
01-11-2015, 10:40

kardeşim etiketleme için teşekkürler
tastech kardeşim geçmiş olsun
kullanılan disk ve balataların markaları ne idi
orijinal diye yazdığın ne marka idi mesela
çünkü esnaf sağolsun hepsi orijinal diyerek ürün satıyor
kimse yoğurdum ekşi demiyor
trw disk ve balata kullanan arkadaşların neredeyse hiçbirinden şikayet duymadım
trw ürünü disk ve balata kullanmanı tavsiye ederim

CounTDowN
01-11-2015, 10:47
tastech Dostum konuyla alakası varmı bilmiyorum belki babamın kuruntusudur ama yediğim fırça sonucunda kulağıma küpe olmuştu,
Bir gün samsuna giderken uzun yolda yani mola verdik mola yerinde aracı yıkadılar bende izledim peşinden fırça yedim araç yol yaptıgında haliyle diskler frenler ısınıyor birden soğuk suyu yediğinde disklerde eğilme oluyormuş su birikintisine girmekte aynı etkiyi gösteriyormuş o günden sonra aracımı asla 15-20 km km yapmış olsam da yıkatmadım takıntı haline geldi :)
Okuduğumda aklıma geldi yazayım dedim bundan olabilme olasılığı varmıdır ki ?
edit: birde tümseklerde ayağım frendeyken kızardı oda eğiyormuş sonradan geldi aklıma :)
Zamanında yediğim fırçalar sayesinde manyak bir sürüş sağlıyorum babam fena adam ya :sct-007:

Bu yazdıklarının hepsi disklere zararlı yani babanız boşa kızmamış :d

Sinan3405
01-11-2015, 11:34
Fren diski kulkanilan kotu balata,yan sanayi disk,asiri fren kullanimi,en onemlisi diskler sicakken soguk su ile yikanmasi,genel uzun yola ciktiginizda tesislerde bir bakiyorsun sorgusuz sualsiz adam araci yikiyor buda disklerin egilmesine sebeb olan en buyuk etken basima geldiginden biliyorum.

demirhann
01-11-2015, 12:19
Aynı sey onceki aracimda basima geldi. Iki kere fren diski degisti sorun duzelmesi en sonunda fren diskinin tasiyici denilen bi parcasi varmis. Fren diskinin vidalandigi yani sabitlendigi parca. Onuda disklerle beraber degistirince sorun duzeldi. Meger problem tasiyicidaymis tasiyici bozuk oldugu icin yeni diskide hemen egiyormus usta oyle dedi bana onun yalancisiyim. Ama dedigim gibi sorun duzeldi. Eski aracim Skoda Fabia idi bu arada...

OkNisT
01-11-2015, 17:03
Bu yazdıklarının hepsi disklere zararlı yani babanız boşa kızmamış :d

Adam işi biliyor çocukluktan küpe oldu kulaklarıma bu tür şeyler :)

mican
01-11-2015, 17:18
tastech bu olayda 2 durum var birisi OkNisT in bahsettiği durum aynı şeyi zamanında babam söylemişti ve mola yerinde hiç bir şekilde araba yıkatmam bu yüzden..

2.durum ise her hangi bir zaman yolda giderken bir suya girip bir anda frene basıldığında hem balataya baskı olup hem de ısınan diskin su ile bir anda soğumasından ötürü disk yamuluyor ve sonrasında frene basınca fren pedalı hafif hafif sekiyor..

maras
01-11-2015, 20:11
Kullanım hatası yoksa demirhann arkadaşın yorumu dikkat çekici. 3 sefer de aynı ustaya gittiysen uyanması lazım di usta nin

Power+Torque=TDI😈

tastech
02-11-2015, 01:07
Aynı sey onceki aracimda basima geldi. Iki kere fren diski degisti sorun duzelmesi en sonunda fren diskinin tasiyici denilen bi parcasi varmis. Fren diskinin vidalandigi yani sabitlendigi parca. Onuda disklerle beraber degistirince sorun duzeldi. Meger problem tasiyicidaymis tasiyici bozuk oldugu icin yeni diskide hemen egiyormus usta oyle dedi bana onun yalancisiyim. Ama dedigim gibi sorun duzeldi. Eski aracim Skoda Fabia idi bu arada...

bu dediğin mantıklı. Babam bunu zaten biliyormus ama fazla ücret gelir diye hic dememiş tamiriciyi aradım dogruladı ancak babam yuzunden değişmemiş. simdi taslatmaya götürken sağ sol die işaretleyip öyle taslatıcaz hangi taraf eğriyse oranın tasıyıcısını değiştiricez umarım bu cözüm olur insallah. teşekkür ederim bilgi icin

tastech
02-11-2015, 01:10
kardeşim etiketleme için teşekkürler
tastech kardeşim geçmiş olsun
kullanılan disk ve balataların markaları ne idi
orijinal diye yazdığın ne marka idi mesela
çünkü esnaf sağolsun hepsi orijinal diyerek ürün satıyor
kimse yoğurdum ekşi demiyor
trw disk ve balata kullanan arkadaşların neredeyse hiçbirinden şikayet duymadım
trw ürünü disk ve balata kullanmanı tavsiye ederim

Abi en son diski aldıgımda aracı hic yıkatmadım belki bu su olayında eğiliyor dedikleri icin :) ama genede eğildi demekki ondan değişmiş dedik :)
Trw marka olayını bir kere daha konu actıgımda yazmıstın abi en son taktıgımız trw idi :) oda eğrildi. ama sanırım bu insallah taşıyıcı olayı çözücek abi insallah.
İsmail abi bu tasıyıcı nın fiyatını öğrenebilirmiyiz acaba bir bilgin varmıdır abi

ismail
02-11-2015, 08:34
Abi en son diski aldıgımda aracı hic yıkatmadım belki bu su olayında eğiliyor dedikleri icin :) ama genede eğildi demekki ondan değişmiş dedik :)
Trw marka olayını bir kere daha konu actıgımda yazmıstın abi en son taktıgımız trw idi :) oda eğrildi. ama sanırım bu insallah taşıyıcı olayı çözücek abi insallah.
İsmail abi bu tasıyıcı nın fiyatını öğrenebilirmiyiz acaba bir bilgin varmıdır abi

kardeşim taşıyıcı porya üstünde bulunduğundan 400 tl üstünde bir fiyatı var

tastech
02-11-2015, 13:38
kardeşim taşıyıcı porya üstünde bulunduğundan 400 tl üstünde bir fiyatı var

Düzelmesi önemliyse paradan kacmamak gerek abi sanırım :) teşekkürler :)

ismail
02-11-2015, 14:01
Düzelmesi önemliyse paradan kacmamak gerek abi sanırım :) teşekkürler :)

rica ederim
kesin emin olduktan sonra tabiki

osm1907
02-11-2015, 15:01
konuyu takipteyim bende 3 takım disk ve balata değiştirdim ilk ikisi yan sanayi idi en son artık orjinal alıcam dedim servisten orjinal takım aldım balatası ile birlikte onlarda yavaştan titremeye başladı 3 bin km de. taşıyıcı da hata olması muhtemel sorunu cozerseniz haber edin bizlere de :)

dejawu
03-11-2015, 13:24
bu dediğin mantıklı. Babam bunu zaten biliyormus ama fazla ücret gelir diye hic dememiş tamiriciyi aradım dogruladı ancak babam yuzunden değişmemiş. simdi taslatmaya götürken sağ sol die işaretleyip öyle taslatıcaz hangi taraf eğriyse oranın tasıyıcısını değiştiricez umarım bu cözüm olur insallah. teşekkür ederim bilgi icin

aynı sorun kayınbiladerimin aracında da vardı.porya balansı bozuksa nekadar disk değişsende aynısı olacaktır.porya masraflı geliyorsa diski sökmeden araç üzerinde traşlıyorlar.biz bu şekilde düzeltmiştik.daha sonra problem çıkartmadı

turgay
08-11-2015, 17:57
Sorun çözüldümü acaba sonucu merak ettim ?

muhammettas
05-04-2020, 23:01
Arkadaşlar benim leonda da sürekli disk eğilmesi vardı. 4-5 farklı ustaya gittim ve hepside disk eğildiğini ve değiştirmem gerektiğini söyledi. Toplam 3 kez disk değiştim fakat suya girmediğim halde 1 ay içerisinde eğiliyordu. Uzun araştırmalarım sonucu alttaki sitede yazılanı gördüm .
https://www.otoayar.com/fren-diskleri-neden-egrilir/
Porya eğikse araç sürekli fren diski eğiltir yazıyor. Bu yazandan sonra rot balans servisine gittim ve poryayı kontrol ettirdim. Gerçekten de eğikmiş porya ve diski sürekli o eğiltiyormuş. Şuan 60.000 bin km oldu ve hala disk eğilmedi.

Fren diski sürekli eğiliyorsa kesinlikle poryayı kontrol etmenizi tavsiye ederim arkadaşlar. Burada sırf faydalı olayım diye bu konuya cevap yazdım.