PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : antifriz degisimi

marmaralı_18
02-11-2015, 07:53
Slm arkadaslar. Aracim cordoba 2006tdi. Yaklasik iki yildir bende ve sorunsuz kullaniyorum. Arasira antfriz (mavi) eksiliyordu uzerine su eklersen sorun olmaz demisti ustalar. Bunun uzerine kardesimde bi yildir uc dort kez bi cay bardagi su eklemis herseferinde. Su anda aracin antfrizini kirmizi renkli olaniyla degistirmek istyorum. Arac kisin doguda kalacagi icin mavi donabiliyor. Kirmizi antifriz araca ilk konuldugunda zarar verebilir mi.(su anki antfrizin icindeki su orani yuksek oldugu icin sogutma sistemi paslanma yapmis olabilir).. Maviden kirmiziya geciste sorun olabilir diyor bazi arkadaslar. Sizin bu konudaki gorusleriniz nelerdir?

ismail
02-11-2015, 10:54
marmaralı_18 kardeşim sorun olacağını düşünmüyorum
yalnız öncelikle su kaçağının nereden olduğunu bulman daha faydalı olacaktır
soğutma suyu değişiminde antifiriz + saf su kullanman yararlı olacatır

dejawu
02-11-2015, 21:26
renklere takılma .asıl sorun sudan antifirize geçişlerde olur.:)
ama antifirizsizde olmaz marmaralı_18

Sinan3405
02-11-2015, 22:11
belli bir yasa gelmiş aracın suyuyla pek oynama derler,bu durumda ne yapmalıyız? arac sogukken radyator kapagını acalım serum hortumu ıle 1 lıtreye yakın su cekebılırsın ve ustunu antıfırız ıle dolduralım kapagı kapatalım,sonra su haznesının ıcındekı suyuda aynı yontem ıle bosaltalım 1.5 litre kadarda buradan su alırsak toplamda 2.5 lıtre antıfırız senın her turlu soguklarda ısını gorur, dıger turlu radyatorten dırek suyu cıkarmak yada tamamen cıkarmak radyoterde zamanla olusmus kucuk deliklerin acılmasına sebeb olur bu yuzden cok aracta radyator degıstırdık bılgın olsun. renklere takılma dejawu ertan arkadasın dedıgı gıbı onemlı olan soguklarda antıfırızsız kalmasın,bu arada sadece saf antıfırız kullanılmaz bıraz su ıle cozeltmek gerek. dedıgım yontem ıle sen bıle yaparsın sonrada sanayıde derece olcumu yaptırabılırsın. marmaralı_18

dejawu
03-11-2015, 07:51
belli bir yasa gelmiş aracın suyuyla pek oynama derler,bu durumda ne yapmalıyız? arac sogukken radyator kapagını acalım serum hortumu ıle 1 lıtreye yakın su cekebılırsın ve ustunu antıfırız ıle dolduralım kapagı kapatalım,sonra su haznesının ıcındekı suyuda aynı yontem ıle bosaltalım 1.5 litre kadarda buradan su alırsak toplamda 2.5 lıtre antıfırız senın her turlu soguklarda ısını gorur, dıger turlu radyatorten dırek suyu cıkarmak yada tamamen cıkarmak radyoterde zamanla olusmus kucuk deliklerin acılmasına sebeb olur bu yuzden cok aracta radyator degıstırdık bılgın olsun. renklere takılma dejawu ertan arkadasın dedıgı gıbı onemlı olan soguklarda antıfırızsız kalmasın,bu arada sadece saf antıfırız kullanılmaz bıraz su ıle cozeltmek gerek. dedıgım yontem ıle sen bıle yaparsın sonrada sanayıde derece olcumu yaptırabılırsın. marmaralı_18
sinan antifirizi ister genleşme kabından koy istersen radyatörden veya başka bir yerden farketmez.sonuçta devirdaim yapıp bütün sistemi dolaşacağından eğer kaçak vereceği varsa yapacaktır.
belli yaşa gelmiş araçlarda eğer ideal koruma derecelerinde antifiriz koyarsak zaten kaçak verme ihtimali yüksek.ama koymazsak ta olmaz.
çünkü antifirizin 3 temel görevi vardır.
1.motor suyunun donmasını önlemek
2.motor suyunun kaynama derecesini yükseltip harareti önlemek.
3.motor içindeki korozyonu önlemek.buna soğutma sitemini yağlamak diyebiliriz.
bu sayede motor içindeki ince su kanalları pas tutmaz.tıkanma yapmaz.eğer araç belli yaşa geldi diye antifiriz koymazsak bu su kanalları tıkanır ve su dolaşım yapamaz hatta blok bile çatlatabilir.böyle bir araca antifiriz koyup kaçak yertleri tebit edip kaçakları tamir etmekten başka şansımız yok.oyuzden antifiriz şarttır.g12 antifirizler(kırmızı)4 mevsim koruma sağladığı için mavi renkte olanlardan daha iyidir.en yüksek korumada yarı yarıya yani 2 litre suya 2 litre antifiriz şeklindedir.

Sinan3405
03-11-2015, 09:02
Benim bahsettim sekilde uyguluyorum ben genelde,su haznesine sadece 1.5 litre kadar ekleyebiliriz radyatordende alirsak 2.5 litreyi koymus oluruz,belli bir yasa gelmis araclarda benim usta boyle takviye yapardi,radyator borusundan komple bosaltim yapmazdik,komple bosaltim yaptigimiz cok aracta deliklerin aciga ciktigini defalarca gorduk,zaten eklenen antifiriz yeterli oluyor. Antifiriz eklendikten sonrada mutlaka derece olcumu yapilmali. Mesela onceki aracimda yaptirdigimda olcum -18 dereceye kadar cikmisti istanbul icin yeterli seviye ama doguda filan mumkun degil.

dejawu
03-11-2015, 09:52
Benim bahsettim sekilde uyguluyorum ben genelde,su haznesine sadece 1.5 litre kadar ekleyebiliriz radyatordende alirsak 2.5 litreyi koymus oluruz,belli bir yasa gelmis araclarda benim usta boyle takviye yapardi,radyator borusundan komple bosaltim yapmazdik,komple bosaltim yaptigimiz cok aracta deliklerin aciga ciktigini defalarca gorduk,zaten eklenen antifiriz yeterli oluyor. Antifiriz eklendikten sonrada mutlaka derece olcumu yapilmali. Mesela onceki aracimda yaptirdigimda olcum -18 dereceye kadar cikmisti istanbul icin yeterli seviye ama doguda filan mumkun degil.
senin yöntemin donmaya karşı.kaçırırsa 1,5 litrede bile kaçırır.demekki sistemin sağlam.zaten periyodik olarak bakımını yaparsan belli bir yaşta olsa bile kaçırmaz.ama benim tavsiyem paslanmış suyu tamamen radyatör alt tıpadan boşaltıp yüzde 50 su yuüzde 50 antifiriz koymandır.yoksa donmaz ama korozyon devam eder.korozyonlu aracın suyuna bakınca pas kokar ve kahverengine döner.antifirizi koyunca seninkinin rengi bir süre sonra değişiyomu buna dikkat et.Serdar abim ne diyo bak
.
https://www.youtube.com/watch?v=UXEtB3oLq2o

uLtrasLanfatee
08-12-2015, 12:01
arkadaşlar merhaba,

bnm araca antifiriz koymak istiyorum fakat nerden başlamam gerek yukarıdan mı çekeyim yoksa alttan bir tıpası mı var varsa nerdedir. ve hangi marka antifirizi önerirsiniz. son olarakta antifirizin olup olmadığını basit yolla nasıl anlarız. eski çalıştığım şirkette parmağımızı çalıp tadına bakıyorduk acı ise var anlamına geliyordu. bu yöntem doğrumu?

ismail
08-12-2015, 12:40
arkadaşlar merhaba,

bnm araca antifiriz koymak istiyorum fakat nerden başlamam gerek yukarıdan mı çekeyim yoksa alttan bir tıpası mı var varsa nerdedir. ve hangi marka antifirizi önerirsiniz. son olarakta antifirizin olup olmadığını basit yolla nasıl anlarız. eski çalıştığım şirkette parmağımızı çalıp tadına bakıyorduk acı ise var anlamına geliyordu. bu yöntem doğrumu?

kardeşim sistemin hava yapması ve motorda ısınma olması ihtimali ile bir bilene yaptırmanı tavsiye ederim
radyatörün alt kısmından hortumu söküp sistemdeki suyun tamamını boşaltsın
3 lt febi kırmızı organik antifiriz + 3 lt saf su
sistemdeki antifirizin ne kadar soğuğa dayanacağını ölçen cihazlar ile ölçtürmeni tavsiye ederim
Febi Antifriz Organik (kırmızı) 1,5 Lt Motor Yağı ve Antifriz - Antİfreeze Aracınız İçin Herşey (http://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/1460/Febi-Antifriz-Organik-kirmizi-1-5-Lt#)

http://www.akyol.net/_fm/2136-6-20150330172305.jpg

http://www.sanayimalzemeleri.com/images/Refraktometre/vbc2t_refraktometre.jpg

http://www.sanayimalzemeleri.com/images/Refraktometre/refraktometre_drbn.jpg

teknikeleman123
09-06-2017, 23:27
Benim aracın antifiriz triger değişimi sırasında geçen sene değişti, ama antifiriz bidonu içi çok pis yağ tabakaları var ve dıştan su seviyesi belli olmuyor. İnternet çok videolar izledim bu içi ehli biri yapsa en iyisi bazı yerler baştan sağma tam sistemi boşaltmadan iş yapıyormuş. Şimdi sorum şu ki benim aracın bu bidonu ne kadardır ortalama yan sanayi orjinal çok önemli midir. Hatta varsa Anadolu yakasında bir yer öneriniz iletirseniz sevinirim, ismail abi senin yorumlarıda okudum. Nacizane bir yönlendirmen olacak ise sevinirim

ismail
10-06-2017, 00:29
Benim aracın antifiriz triger değişimi sırasında geçen sene değişti, ama antifiriz bidonu içi çok pis yağ tabakaları var ve dıştan su seviyesi belli olmuyor. İnternet çok videolar izledim bu içi ehli biri yapsa en iyisi bazı yerler baştan sağma tam sistemi boşaltmadan iş yapıyormuş. Şimdi sorum şu ki benim aracın bu bidonu ne kadardır ortalama yan sanayi orjinal çok önemli midir. Hatta varsa Anadolu yakasında bir yer öneriniz iletirseniz sevinirim, ismail abi senin yorumlarıda okudum. Nacizane bir yönlendirmen olacak ise sevinirim

kardeşim genleşme kabı 90 tl civarında
istersen kireç sökücüler ile temizlersin gibime geliyor
ayrıca sağolsun dejawu kardeşimin paylaştığı aşağı eklediğim konu da faydalı olacaktır
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/72357-genlesme-kabi-hk.html#post1613648

dejawu
10-06-2017, 11:04
etiketleme için teşekkürler ismail abi.genleşme kabı malum plastik olduğu için aşırı ısıdan sararmakta.buna çok fazla yapacak bişey yok.kabdan ziyade önemli olan kapak.çünkü kapakta aşırı basınca karşı tahliye sistemi var.bu çok önemli çünkü aşırı basınç olutuğunda bu kapaktan atamadığı suyu sistemdeki en zayıf yerden atacak ve kaçaklar oluşacak.
sadece kapakta satılmakta bildiğim kadarıyla.genleşme kabı çatlak falan değilse tek kapakta alınabilir teknikeleman123

teknikeleman123
10-06-2017, 13:55
dejawu ismail abilerim bilgilendirme için teşekkür ederim. Diğer konuyu da inceledim, benim kapak sağlam gibi ama işte kalan kısmı baya kirlenmiş. Bidon çok kirli olduğundan değişirsem kapakta üzerinde gelir diye düşünüyorum. Geçen bakımda bir ustaya sordum dedim bu bidonu temizlesek felan bana bidonun temizliği olmadığını söyledi. İçime sinmedi bidon alsam bile bu ustaya götürsem sistemi tam temizlemeden iş yapar. Ben p.tesi bir servise sorum ne kadar diyecek antifiriz ile beraber, kendime güvensem ve aracı kaldıracak yerime olsam girişicem ama önemli bir iş çünkü videolarda bakıyorum sistemi doldurduktan sonra yine su eklemesi felan yapılıyor sonra yanlış bişi yaparım elimde patlar

gültekinstyle
10-06-2017, 14:10
Antfriz araç üreticisinin tavsiye ettiği marka ve cins olmalıdır aksi halde conta birleşim yerleri gibi alanlardan kaçıracak yani delecektir bu yüzden antfriz muhteviyatını önemsemek gerekir

Sadece genleşme veya taşırma kabı denen yere antfirz eklemesi yeterli olmayacak ve keisnlikle sadece taşırma kabına konan antfirz sisteme karışmayacaktır bu işlem için motor bloğu ve taşırma kabı radyatör içindeki su tamamiyle boşaltılmalı bir kapta saf su ve uygun antfriz bome ile ölçülecek sisteme bu şekilde konacaktır.saf su karışımı korozyonu önleyecek ömrü uzun sağlıklı olacaktır delik yerler basınç testi yapılarak tespit edilecek hurafe işler yapılmayacaktır. Sistem hava yapıyormu havası yapıyorsa hava nasl alınıuor çok önemlidir(motor hararet yapar) genleşme kabı sadece sistemde eksilen suyu motora peyderpey dahil eder devirdaim sisteminde dahil olan bir kap değildir sürekli su sirkilasyonu yoktur dikkatli olmak gerekir sirkilasyon sadece radyatör ve motor içinde olmaktadır iyi sürüşler

Berkobal
10-06-2017, 17:50
@teknikeleman123 (http://www.seatclubturkey.com/members/31100.html) ben antifreeze değişimini kendim yaptım. Radyatörün alt kısım şoför tarafında bir musluk var oradan açıp sistemi boşalttım. Sonra genleşme kabından bütün sisteme saf su koydum. Bir gün o şekilde sağa sola gittim yakınlarda. Ertesi gün saf suyu da boşalttım böylece sistemi temiz suyla çalkalamış oldum. Sonra üzerine Castrol Radicool SF (pembe) koydum. Bu antifreeze G12+ özelliklerini karşılıyor ve aracın için olması gereken bu. Üzerini de saf su ile tamamladım. Servisten yeni taşma kabı ve kapak almıştım ben de. Benimki de sapsarı ve çamur gibi olmuştu gözüme kötü görünüyordu. Kap ve kapak ayrı satılıyor haberin olsun.

Kapak için parça numarası: 3B0121321

Taşma kabı için parça numarası: 6Q0121407A

ismail
11-06-2017, 11:37
dejawu ismail abilerim bilgilendirme için teşekkür ederim. Diğer konuyu da inceledim, benim kapak sağlam gibi ama işte kalan kısmı baya kirlenmiş. Bidon çok kirli olduğundan değişirsem kapakta üzerinde gelir diye düşünüyorum. Geçen bakımda bir ustaya sordum dedim bu bidonu temizlesek felan bana bidonun temizliği olmadığını söyledi. İçime sinmedi bidon alsam bile bu ustaya götürsem sistemi tam temizlemeden iş yapar. Ben p.tesi bir servise sorum ne kadar diyecek antifiriz ile beraber, kendime güvensem ve aracı kaldıracak yerime olsam girişicem ama önemli bir iş çünkü videolarda bakıyorum sistemi doldurduktan sonra yine su eklemesi felan yapılıyor sonra yanlış bişi yaparım elimde patlar

rica ederim kardeşim
genleşme kabı kapağı ayrı satılmakta
yaklaşık fiyatı 50 tl civarında
sistemdeki suyun tamamını boşaltmak için radyatör alt tapasını sökmen lazım
sistem yaklaşık 7 - 8 lt civarı sıvı ihtiva etmekte
1 veya 2 şişe (şişelerin herbiri 1.5 lt) febi kırmızı antifiriz
geri kalanını da 3 - 4 lt saf su şeklinde tamamlamanı tavsiye ederim

teknikeleman123
10-08-2017, 14:50
dejawu ismail abilerim selam, şimdi baya zaman geçti ama yeni vakit bulabildim benim aracın su bidonunun yağlı olması işi için.

Bugün bir tamirci de sistemdeki su boşaltıldı ve hortum ile sisteme su verilerek araç çalıştırıldı. su bidonunu da kum taş ve balata spreyi karışımı ile temizlediler. Şuan 1 lt civarı antifiriz ve kalanına su eklendi ve araç toplandı. Usta 3/4 gün bu şekilde kullan halen yağ karışımı olur ise yağ soğutucunun değişmesi gerekir dedi. Eğer yağ karışım olmaz ise de 1/5 2 lt daha antifiriz ekleriz dedi. Su bidonu iyice temizlendi sadece sarımsı kaldı. Usta istersende bidonu da yenileriz dedi. Bu işlem için 70 tl ödedim ve ayrıldım. Şimdi internet te suya yağ karışır ise conta değişmesi lazım vs diyor ancak usta yağ soğutucu değişir dedi sizlerin bir yorumu var ise sevinirim ��

ismail
10-08-2017, 14:53
dejawu ismail abilerim selam, şimdi baya zaman geçti ama yeni vakit bulabildim benim aracın su bidonunun yağlı olması işi için.

Bugün bir tamirci de sistemdeki su boşaltıldı ve hortum ile sisteme su verilerek araç çalıştırıldı. su bidonunu da kum taş ve balata spreyi karışımı ile temizlediler. Şuan 1 lt civarı antifiriz ve kalanına su eklendi ve araç toplandı. Usta 3/4 gün bu şekilde kullan halen yağ karışımı olur ise yağ soğutucunun değişmesi gerekir dedi. Eğer yağ karışım olmaz ise de 1/5 2 lt daha antifiriz ekleriz dedi. Su bidonu iyice temizlendi sadece sarımsı kaldı. Usta istersende bidonu da yenileriz dedi. Bu işlem için 70 tl ödedim ve ayrıldım. Şimdi internet te suya yağ karışır ise conta değişmesi lazım vs diyor ancak usta yağ soğutucu değişir dedi sizlerin bir yorumu var ise sevinirim ��

ve aleyküm selam kardeşim
her iki taraftan da yağ geçişi olabilir
üst kapak (yani külbütör kapağı) sökülmeden birşey demek imkansız olur

teknikeleman123
19-08-2017, 10:28
ismail abi 650 km aracın bu hali ile yol yaptım ve su koyduğumuz gibi temizdi. Sistemdeki suyu tekrar boşaltarak g12 antifiriz ve suyu tekrar doldurduk. Şuan sorun olmadığını söyledi usta. Muhtemelen daha önceden oluşan sorundan kaynaklı sistem tam temizlememiş. Teşekkürler

gültekinstyle
19-08-2017, 10:47
1-antfrizin cinsi önemlidir araç üreticisinin tavsiye ettiği normlarda kullanılmalıdır içinde kimyasal bileşeninden dolayı.radyatör birleşim yerlerinde açılma yapabilir sistem su kaçırabilir.
2-antfriz saf su ile karıştırılmalı asla tek başına kullanılmamalıdır
3-taşırma veya genleşme kabına konan antfriz sisteme girmez bu sadece sistemin eksildikçe çektiği yedek depodur
4-değişimlerde sistem hava yapabilir hava alınması gerekir yoksa hararet yapar silindir kapak contası yanar
5-eşinin ehli kişiler tarafından yapılması daha doğru olacaktır

FR.BJK
03-12-2017, 17:36
Beyler antifriz için bi markaya yönelmek mi gerek yoksa a101 bim vs satılan uygun fiyatlı ürünler iş görür mü? Bide değişimi biz mi yapalım yoksa servistemi yaptıralım. Ne önerirsiniz?

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şafak!
03-12-2017, 18:17
Beyler antifriz için bi markaya yönelmek mi gerek yoksa a101 bim vs satılan uygun fiyatlı ürünler iş görür mü? Bide değişimi biz mi yapalım yoksa servistemi yaptıralım. Ne önerirsiniz?

Antifiriz derken motor suyutma sıvısından bahsediyorsan sakın öyle bir hata yapma. Vag grubuna uygun bilindik markalardan alman gerekli. g12 standartında uygun olmalı. Silecek suyundan bahsediyorsan o olabilir.

FR.BJK
03-12-2017, 18:20
Antifiriz derken motor suyutma sıvısından bahsediyorsan sakın öyle bir hata yapma. Vag grubuna uygun bilindik markalardan alman gerekli. g12 standartında uygun olmalı. Silecek suyundan bahsediyorsan o olabilir.

Motordan bahsediyorum. Peki dikkat etmem gereken marka nedir?

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

Oktayata
03-12-2017, 18:36
Peki bu antifirizlerin ömrü hiçbir ekleme yapılmamış ise ne kadardır tabi motor suyunda eksilmede yok

Yüksek yerlerde açan çiçeğim; Senin altında doğdum, Senin dibinde öleceğim. `A.N.A'

Şafak!
03-12-2017, 18:43
Motordan bahsediyorum. Peki dikkat etmem gereken marka nedir?

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

Mann marka alabilirsin. Genelde kırmızı renkte oluyor. G12 diye aratınca buluyorsunuz. Bilindik markalardan almakta fayda var. Diğer dandik olanlar sağı solu aşındırıp kaçak yapabiliyor.

FR.BJK
03-12-2017, 18:46
Mann marka alabilirsin. Genelde kırmızı renkte oluyor. G12 diye aratınca buluyorsunuz. Bilindik markalardan almakta fayda var. Diğer dandik olanlar sağı solu aşındırıp kaçak yapabiliyor.

Yetkili servise elveda dedim ben. Özel servise gidiyorum. Onlarda yanlış bişey yapmaz herhalde dimi?

Junkers
03-12-2017, 20:04
Yetkili servise elveda dedim ben. Özel servise gidiyorum. Onlarda yanlış bişey yapmaz herhalde dimi?

Febi, motul vb. Bilinen markalardan almak iyi olur. Motorun soğuması ile alakalı bir sıvı sonuçta. 3-5 kuruştan kaçmamak lazım.

Bosch car service lerde genelde hidrolik, klima, antifiriz vb için özel vakumlu cihazlar oluyor.

Youtube da bir çok video var. Önce boşaltıp sonra saf su ile sistemi yıkayıp en son yeni antifiriz eklemek lazım. En güzeli böyle olur.

FR.BJK
03-12-2017, 20:17
Febi, motul vb. Bilinen markalardan almak iyi olur. Motorun soğuması ile alakalı bir sıvı sonuçta. 3-5 kuruştan kaçmamak lazım.

Bosch car service lerde genelde hidrolik, klima, antifiriz vb için özel vakumlu cihazlar oluyor.

Youtube da bir çok video var. Önce boşaltıp sonra saf su ile sistemi yıkayıp en son yeni antifiriz eklemek lazım. En güzeli böyle olur.

Tavsiyen nedir? Bosch mu?

dejawu
03-12-2017, 22:01
vw ve grup araçların genleşme kabında g12 yazar zaten.illa bir marka şart değil fakat kesinlikle a101 vb toptan peakendecilerde satılan ürünlerden kullanmayın.bir markanın uzerine başka bir marka veya renkte eklemeyin,bilenler radyatör alt tapasından tamamen boşaltıp yuzde 50 su yuzde 50 antifiriz karışımını ekleyebilir,tapayı bulamayanlar genleşme kabından su alıp yerine antifiriz koyabilir buda geçici bir çözümdür veyahutta güvendiğiniz bi ustaya antifiriz koruma derecesini ölçtürüp gerektiği kadar ilave ettirebilirsiniz.tabiki tavsiyem özellikle araçlarını ikinci el alanların tamamen suyu boşaltıp yenilemeleridir

Hisarlı
04-12-2017, 17:10
Tavsiyen nedir? Bosch mu?

VAG grubu yeni nesil İNUGEL G 13 Antifiriz kullanmaktadır Orijinal parçacılarda bulabilirsiniz.

Hezarfen
05-12-2017, 09:16
Peki ben şunu merak ediyorum.
Antifriz ve su oranının %50 olması gerektiği söyleniyor.
İstanbul'da hava sıcaklığının 0 'ın altına düşmesi 1 haftayı geçmiyor ve -5 -6 derecelerin de altına neredeyse inmiyor.

Şimdi ben 1,5 litre Kırmızı G12 aldım bunu soğutma sıvısına eklersem istanbul hava şartlarında yeterli olur mu?
Ki aracı neredeyse kar yağdığında yani eksi derecelerde çalıştırmıyorum bile.
Yoksa illa 1,5 litre daha G12 daha eklemeli miyim?

Son olarak kendim değiştirecek olsam hava yapmaması için izlenmesi gereken bir yol var mıdır?

Ayrıca soğutma sistemine koyulacak antifriz yanında cam silecek suyuna eklenecek cam suyu antifirizinin de havanın don yaptığı zamanlarda
hayat kurtardığını da hatırlatayım.

Hisarlı
05-12-2017, 10:55
Peki ben şunu merak ediyorum.
Antifriz ve su oranının %50 olması gerektiği söyleniyor.
İstanbul'da hava sıcaklığının 0 'ın altına düşmesi 1 haftayı geçmiyor ve -5 -6 derecelerin de altına neredeyse inmiyor.

Şimdi ben 1,5 litre Kırmızı G12 aldım bunu soğutma sıvısına eklersem istanbul hava şartlarında yeterli olur mu?
Ki aracı neredeyse kar yağdığında yani eksi derecelerde çalıştırmıyorum bile.
Yoksa illa 1,5 litre daha G12 daha eklemeli miyim?

Son olarak kendim değiştirecek olsam hava yapmaması için izlenmesi gereken bir yol var mıdır?

Ayrıca soğutma sistemine koyulacak antifriz yanında cam silecek suyuna eklenecek cam suyu antifirizinin de havanın don yaptığı zamanlarda
hayat kurtardığını da hatırlatayım.

Antifiriz sıvısı eksi derecelerde donmayı önlemekle beraber kimyasal özelliği gereği motor içerisinde dolaşımda olduğu bölümleri ve motor bloğunu temiz tutar korozyonu, paslanmayı ve kireç tutmayı önler, antifiriz oranının suya göre fazla olması her zaman daha fazla avantaj sağlar

kendiniz de yapabilirsiniz ancak tahliye şişesini motor kaputu içerisinde yükseğe asıp üzerine sıvı ilavesi yaparken alttan da radyatör boşaltma musluğundan tahliye gerekir sistem içerisindeki hava bu şekilde tasfiye edilir biraz meşakkatli bir işlemdir.

FR.BJK
05-12-2017, 21:45
Servisimden 50tl fiyat aldım. Normal mi beyler 50tl antifriz için. Zaten önce ölçeriz dedi. Duruma göre değişiriz dedi. Ne dersiniz? Kırmızı antifriz fln dedi. Markayı sormadım ama vag grubu servisi.

Boraleo
08-12-2017, 22:29
Arkadaslar bu totalda satilan antifiriz bizim araclara olur mu is yerinde ki dobloya koydum sorun olmadida kalanino bizim eleman yani 1 lt nin ceyregini benim arabaya eklemis
.. sorun cilarirmi

Şafak!
09-12-2017, 13:53
Servisimden 50tl fiyat aldım. Normal mi beyler 50tl antifriz için. Zaten önce ölçeriz dedi. Duruma göre değişiriz dedi. Ne dersiniz? Kırmızı antifriz fln dedi. Markayı sormadım ama vag grubu servisi.

Ben disardan 40tl ye almistim. Serviste 50 tl normal bence. En azindan olcup kontrolunude yaparlar.

yuzufyılmaz
09-12-2017, 20:20
Tüm bilgilere ek olarak (serviste yapacaksanız eğer ) sistem temizliğini muhakkak yaptırın
Antifiriz kutusu kararma ve içerdeki sıvıyı görmemeye kadar kararabiliyor
Tüm o sistemdeki kurumları temizletip antifirinizi koyun en son .
Geçen ay ben serviste yaptırdım fakat fatura edilmedi bana [emoji28]
150 tl civarı denmişti ama fiyat olarak

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

muratburunce
17-01-2020, 11:50
kardeşim sistemin hava yapması ve motorda ısınma olması ihtimali ile bir bilene yaptırmanı tavsiye ederim
radyatörün alt kısmından hortumu söküp sistemdeki suyun tamamını boşaltsın
3 lt febi kırmızı organik antifiriz + 3 lt saf su
sistemdeki antifirizin ne kadar soğuğa dayanacağını ölçen cihazlar ile ölçtürmeni tavsiye ederim
Febi Antifriz Organik (kırmızı) 1,5 Lt Motor Yağı ve Antifriz - Antİfreeze Aracınız İçin Herşey (http://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/1460/Febi-Antifriz-Organik-kirmizi-1-5-Lt#)
http://www.akyol.net/_fm/2136-6-20150330172305.jpg
http://www.sanayimalzemeleri.com/images/Refraktometre/vbc2t_refraktometre.jpg
http://www.sanayimalzemeleri.com/images/Refraktometre/refraktometre_drbn.jpg

Yeni konu açmamak adına burayı hortlatayım dedim. Önerebileceğiniz antifiriz varmı?

ismail
17-01-2020, 13:19
Yeni konu açmamak adına burayı hortlatayım dedim. Önerebileceğiniz antifiriz varmı?

febi markanın g13 özellikli 3800 ürününü önerebilirim

https://b.allegroimg.com/s512/01c573/5ea65e034eb08d8b6674b2b2a56b/FEBI-38200-KONCENTRAT-DO-CHLODNIC-G13-1-5L

muratburunce
17-01-2020, 13:30
febi markanın g13 özellikli 3800 ürününü önerebilirim

https://b.allegroimg.com/s512/01c573/5ea65e034eb08d8b6674b2b2a56b/FEBI-38200-KONCENTRAT-DO-CHLODNIC-G13-1-5L

https://urun.n11.com/antifriz/febi-g12-kirmizi-antifiriz-15-litre-P397100115

şu ürün sanırım 1.5 lt 55 tl fiyat makulmüdür?

ismail
17-01-2020, 14:47
https://urun.n11.com/antifriz/febi-g12-kirmizi-antifiriz-15-litre-P397100115

şu ürün sanırım 1.5 lt 55 tl fiyat makulmüdür?

g12 senin aracın için yeterli olacaktır diye düşünüyorum

muratburunce
17-01-2020, 15:06

çok teşşekür ederim

muratburunce
20-01-2020, 09:11

Cordoba kaç lt antifiriz kaç litre su alıyor? Usta 3 lt antifirizi döktü bu buna yeter dedi ben 6lt toplam diye biliyorum dedim ustaya yok bunlar 3lt dedi. Ben 3lt antifiriz 3lt su diye biliyorum yanlışmıyım? birde yedek su deposunun üstünde soket kısmı boş orası dolumu oluyor normalde?

muratburunce
20-01-2020, 13:02
varmıdır bir bilen tam net kaç litre?

muratburunce
20-01-2020, 16:45
Yardım sever bir arkadaş bekleniyor :)

Dombilly
20-01-2020, 18:18
Yardım sever bir arkadaş bekleniyor :)Usta doğru söylemiş. Forumda da çıkar zaten. 3 su / 3 antifiriz.

2007 Cordoba 1.4 TDI 80 Stylance

muratburunce
21-01-2020, 08:29
Usta doğru söylemiş. Forumda da çıkar zaten. 3 su / 3 antifiriz.

Yanlış anlattım sanırım kusura bakma usta 3lt antifiriz döktü sadece başka bişi dökmedi su ilavesi yapmadı yani... Sistemdeki büyün suyu boşalttı sıfırladık 3lt antifirizi ekledi bu tamam dedi yeter buna sabah kontrol edersin eksilme yaparsa su ilave edersin dedi işin ilginci su çok ekleyemedim en fazla yarım litre aldı max seviyesine ulaştı

Dombilly
21-01-2020, 09:00
Anladım o biraz enteresan olmuş ben şimdi değiştirdim. Pas var diye bir hafta yarım antifiriz koyduk gezdik. Şimdi 3 lt antifiriz 2 litreden fazla su koyduk. Sadece antifiriz ağır gelir. Zayıf nokta varsa ordan sızdırır.

muratburunce
21-01-2020, 11:17
Anladım o biraz enteresan olmuş ben şimdi değiştirdim. Pas var diye bir hafta yarım antifiriz koyduk gezdik. Şimdi 3 lt antifiriz 2 litreden fazla su koyduk. Sadece antifiriz ağır gelir. Zayıf nokta varsa ordan sızdırır.

Şuan kontrol halindeyim benim sistemde çok kirliydi idareten ucuz yollu antifiriz eklettim sistemi temizlesin 1-2 gün böyle gezip sonra normal kaliteli antifiriz ile değişim yapacaktım.. tekrar boşaltınca tam net olarak ortaya çıkar sonuç sanırım.

ismail
21-01-2020, 21:52
Cordoba kaç lt antifiriz kaç litre su alıyor? Usta 3 lt antifirizi döktü bu buna yeter dedi ben 6lt toplam diye biliyorum dedim ustaya yok bunlar 3lt dedi. Ben 3lt antifiriz 3lt su diye biliyorum yanlışmıyım? birde yedek su deposunun üstünde soket kısmı boş orası dolumu oluyor normalde?

soğutma suyunun tamamı 6 veya 7 lt olması lazım
3 lt antifrizden sonra en az 3 lt de saf su konması gerekli
acaba hepsini boşaltmadı mı

muratburunce
22-01-2020, 08:40
valla sistemi su ile duruladık bide en son hepsi çıksın diye yedek su deposundan ağzıyla üfledi alttan hava çıkıyodu sonra 3lt antrifirz döktü tamam bu buna yeter dedi kapadı dün su ekliyeyim dedim su gitmiyor maksimum çizgisine geldi yarım litre almadan çok yavaşmı iniyor acaba su

Dombilly
22-01-2020, 08:42
valla sistemi su ile duruladık bide en son hepsi çıksın diye yedek su deposundan ağzıyla üfledi alttan hava çıkıyodu sonra 3lt antrifirz döktü tamam bu buna yeter dedi kapadı dün su ekliyeyim dedim su gitmiyor maksimum çizgisine geldi yarım litre almadan çok yavaşmı iniyor acaba suHavasını almadığı zaman aynen dediği şekilde olur. Sonrasında motor çalıştığı zaman su yerini bulur ve sistem az suyla çalışır ki bu da tehlikeli.

muratburunce
22-01-2020, 08:53
Havasını almadığı zaman aynen dediği şekilde olur. Sonrasında motor çalıştığı zaman su yerini bulur ve sistem az suyla çalışır ki bu da tehlikeli.

Havasını tam nerden nasıl alıyoruz?

muratburunce
22-01-2020, 16:00
soğutma suyunun tamamı 6 veya 7 lt olması lazım
3 lt antifrizden sonra en az 3 lt de saf su konması gerekli
acaba hepsini boşaltmadı mı

hava yapmış olabilir büyük ihtimalle havasını nasıl alırız sistemin? nette baktım biraz kapağı açık çalıştırın 5-10 dk fan açana kadar sonra havası gider falan yazıyor

Dombilly
22-01-2020, 16:06
O da olabilir ya da borudan da alıyorlar

muratburunce
22-01-2020, 16:34
O da olabilir ya da borudan da alıyorlar

en kolay kapak açık çalıştırmak sanırım borular için alt korumaları falan sökmek lazım

Bendeburadayım
22-01-2020, 17:09
hava yapmış olabilir büyük ihtimalle havasını nasıl alırız sistemin? nette baktım biraz kapağı açık çalıştırın 5-10 dk fan açana kadar sonra havası gider falan yazıyor

Aracın havasını alırken kaloriferi açmayı unutmayın.

ismail
22-01-2020, 22:38
valla sistemi su ile duruladık bide en son hepsi çıksın diye yedek su deposundan ağzıyla üfledi alttan hava çıkıyodu sonra 3lt antrifirz döktü tamam bu buna yeter dedi kapadı dün su ekliyeyim dedim su gitmiyor maksimum çizgisine geldi yarım litre almadan çok yavaşmı iniyor acaba su

termostat açık değilse radyatördeki su hapis kalır
ancak radyatörün altındaki hortum sökülür ise radyatör tamamen boşalır
radyatörün tekrar dolması için termostatın tekrar açık konuma gelmesi yani motor sıcaklığının 87 derece üstü olması lazım

evet genleşme kabı kapağı açık olması sistemin sirkülasyonunu sağlar hava varsa çıkacaktır
zaten 87 derece üzerinde termostat açar
termostat açtıktan sonra ankara havasında fanın açacağını pek düşünmüyorum
sağolsun Bendeburadayım abinin de belirtiği gibi
sıcak suyun kalorifer radyatöründen devirdaimi için kaloriferi sıcak konuma almakta fayda var

muratburunce
23-01-2020, 08:32
Aracın havasını alırken kaloriferi açmayı unutmayın.

Teşekkür ederim tamamdır bunu bilmiyordum.

termostat açık değilse radyatördeki su hapis kalır
ancak radyatörün altındaki hortum sökülür ise radyatör tamamen boşalır
radyatörün tekrar dolması için termostatın tekrar açık konuma gelmesi yani motor sıcaklığının 87 derece üstü olması lazım

evet genleşme kabı kapağı açık olması sistemin sirkülasyonunu sağlar hava varsa çıkacaktır
zaten 87 derece üzerinde termostat açar
termostat açtıktan sonra ankara havasında fanın açacağını pek düşünmüyorum
sağolsun Bendeburadayım abinin de belirtiği gibi
sıcak suyun kalorifer radyatöründen devirdaimi için kaloriferi sıcak konuma almakta fayda var

anladım teşekkür ederim yani kapağı açıp kaloriferide sıcak konuma getirip çalıştırdığım zaman havasını alabileceğim... Benim sistemde radyatör içindeki su kaldı o zmn ordaki suyu termostat açmadan boşaltmıyorsa çünkü araba soğuktu

ismail
23-01-2020, 12:27
Teşekkür ederim tamamdır bunu bilmiyordum.

anladım teşekkür ederim yani kapağı açıp kaloriferide sıcak konuma getirip çalıştırdığım zaman havasını alabileceğim... Benim sistemde radyatör içindeki su kaldı o zmn ordaki suyu termostat açmadan boşaltmıyorsa çünkü araba soğuktu

rica ederim
motor soğukken genleşme tankının kapağını açacaksın
aracı çalıştırıp kaloriferi de sıcak konumuna alacaksın
araç ısınıp hararet göstergesi 90 a geldiğinde motor içi, soğutma ve kalorifer radyatöründen de su devir daim yapmış olacak
hava var ise çıkar ve eksik var ise saf su ile tamamlarsın

muratburunce
23-01-2020, 12:51
rica ederim
motor soğukken genleşme tankının kapağını açacaksın
aracı çalıştırıp kaloriferi de sıcak konumuna alacaksın
araç ısınıp hararet göstergesi 90 a geldiğinde motor içi, soğutma ve kalorifer radyatöründen de su devir daim yapmış olacak
hava var ise çıkar ve eksik var ise saf su ile tamamlarsın

eyvallah çok saol