PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klimanın motora ve yakıta etkisi

TAVCI
24-04-2008, 01:41
Arkadaşlar malum havaların ısınmasıyla klimaya yüklenmeye başladık.Ben Toyota Yaris'i incelemiştim Cordoba almadan önce.Klimanın ayrı bır motoru vardı ve motordan guc almıyor dendı.Bıldıgım kadarıyla Cordobalarda da Klima motoru var.Klima gucunun % 100 unu bu klıma motorundan mı alıyor ,yoksa motordan da guc cekıyor mu?

100 km de yakıt artısını ne kadar etkıler?

orhnaydn61
24-04-2008, 04:49
hocam kendı aracıma göre söylüyorum,klimanın acık olması demek yaklasık 10bg lik bir kayıp demek,nomalde sehir içi 0.23 ytl yakan araç yaklasık olarak 0.3 ile 0.31 ytl arasında yakıyor,ben de bu sebepten dolayı sol ön ve sağ arka camları 5-10cm indirerek doğal klimayı çalıstırmıs oluyorum...

doguayaz
24-04-2008, 05:09
sol ön ve sağ arka camları 5-10cm indirerek doğal klimayı çalıstırmıs oluyorum...

Yazın istanbulda pek işe yarayacağını düşünmüyorum :)

007
24-04-2008, 06:24
En basit örnek araç normalde yol bilgisayarına göre rolantide 0.5 litre /saat harcama yapıyor..Ama klima açıkken bu değer 1.0lt/saat oluyor..Yine yol bilgisayarına göre normal kullanım değerlerinde yol bilgisayarı 7.2lt veriyor ama klima açıkken bu 8.6 lt'ye çıkıveriyor..En fazla 1 lt oynuyor..

quoasimodo
24-04-2008, 08:00
yaris'ler de elektrikli bir kompresör kullanılıyor bu yüzden motordan güç çalmıyor. ama bizim araçlarımızda klima devreye girdiğinde hem güç çalıyor hemde tüketim artıyor. benzinliler de bu rakam ortalama 1 lt gibi, dizellerde ise 0,6 lt gibi oluyor.
bir de şöyle bir durum var... acil bir durumda gaz pedalına tam basıldığında araç güce ihtiyaç olduğunu algılayarak klimayı devre dışı bırakıyor... gaz pedalı normal konuma geçince de klima tekrar devreye giriyor.

kenan_k
24-04-2008, 10:36
Evet bencede araç beygirinin %10 kadar güç çektiğini duymuştum yani 10 cıvarı ve ayrı bir motoru yok diye biliyorum.Buda tabi yakıt sarfiyatını arttırdığı kesin :(

TAVCI
24-04-2008, 12:14
Arkadaşlar bilgileriniz için teşekkürler...

007
24-04-2008, 12:17
Ayrı bir motor olsa o da gücünü sonuçta motordan alıcak..Yine güçten çalınacak..Peki Leon'larda da varmı gaza ani basışta klimayı devre dışı bırakma özelliği?

by_carizma
24-04-2008, 13:07
Peki bu değerler econ moddamı? :(

TAVCI
24-04-2008, 13:20
Peki bu değerler econ moddamı? :(

normal modda olması lazım

007
24-04-2008, 14:10
Klima ekranında Auto yazarken Econ. tuşuna basınca hem auto hem de econ yazıyor..o zaman ne oluyor peki?klima devre dışımı kalıyor?onu çözemedim bilen biri varsa sevinirim..

CanTURK
24-04-2008, 14:45
Valla 1.6 dizel bılemede FR turboda klımanın acıklıgı kapalılıgı hıc farketmıyo; ıkı durumddada delı gıdıo; yakıt tukeytımıde paso 10 litre farketmıyo.

SKYLARK
24-04-2008, 14:53
econ yazısını gördüğünzde klima ekranında klima devre dışı kalır, aynı anda auto ve econ yazması havayı sabit debide üflediği için oluyor, eğer siz (+) (-) ile hava debisini değiştiriseniz "Auto" yazısı söner, bu arada klimanızın ömrünü uzatmak için şu iki noktaya dikkat edin, klima motoru uzun süre kullanılmadığında arıza yapmaya mahkumdur, o yüzden belirli aralılaklarda klimanızı azıcıkta olsa kullanın kışın yazın farketmez, bir diğer konuda sakın motorunuz yüksek devirde iken klimanızı devreye sokmayın, hep alt devirlerde açın veya kapatın, ekstra olarak sıcak yaz günlerinde aracınıza bindiğinizde klimanızı çalıştırmadan evvel camlarınızı açıp kapatarak içeriye temiz hava girmesini sağlayın ve klima derecesini dışardaki hava sıcaklığından 5-6 derece farkı aşmayacak şekilde ayarlayın, sonra araçtan indiğinizde çarpılma riskiniz var buda kendi sağlığınız için :)

doguayaz
24-04-2008, 16:50
econ yazısını gördüğünzde klima ekranında klima devre dışı kalır, aynı anda auto ve econ yazması havayı sabit debide üflediği için oluyor, eğer siz (+) (-) ile hava debisini değiştiriseniz "Auto" yazısı söner, bu arada klimanızın ömrünü uzatmak için şu iki noktaya dikkat edin, klima motoru uzun süre kullanılmadığında arıza yapmaya mahkumdur, o yüzden belirli aralılaklarda klimanızı azıcıkta olsa kullanın kışın yazın farketmez, bir diğer konuda sakın motorunuz yüksek devirde iken klimanızı devreye sokmayın, hep alt devirlerde açın veya kapatın, ekstra olarak sıcak yaz günlerinde aracınıza bindiğinizde klimanızı çalıştırmadan evvel camlarınızı açıp kapatarak içeriye temiz hava girmesini sağlayın ve klima derecesini dışardaki hava sıcaklığından 5-6 derece farkı aşmayacak şekilde ayarlayın, sonra araçtan indiğinizde çarpılma riskiniz var buda kendi sağlığınız için :)

Tam yerinde ve doğru bilgi bence , teşekkürler ;)