PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonu sağa sola çevirince gelen ses

goldeneye61
13-12-2015, 18:45
Merhabalar direksiyonu durduğu yerde sağa sola çevirince arabadan gurt gurt diye ses geliyor.Sürerkende aynı sesi alıyorum.Kasislerden geçerkenden tak diye ses gelmeye başladı.Daha öncede tabla burçlarını ve sağ sol körükleri değiştim.Ses 1haftadır var.Soğuktan lastiklerden geliyordur dedim ama değil.Neden olabilir acaba ?

salihalan
13-12-2015, 19:05
abi aracta uzun süredir yay ve kullanıyorsan yapabilir olmadı amaortisör bilyalarına bi baktır derim goldeneye61

goldeneye61
13-12-2015, 19:10
aracım 2204 model cordoba yay filan kullanmıyorum ole modifiye vs hastalığı yok bende pekde anlamam :) inş onlardandır direksıyon kutusu veya hıdrolıği olmaz inş malum pahalı parçalar :) önerin içinde ayrıca teşeküürler .yarın fırsatım olursa baktıracam

emirkayra
13-12-2015, 21:07
amortisör bilyaları dağılmıştır fatih abi çifti 60-70 tl olması lazım aynısını ben de yaşadım çünkü

m_oslu
13-12-2015, 22:37
goldeneye61 arkadaşlarında dediği gibi muhtemelen amortisör bilyası. yay taktıktan sonra aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlarım oldu, bende bekliyorum ne zaman olacak diye ;)

emirkayra
13-12-2015, 23:21
goldeneye61 arkadaşlarında dediği gibi muhtemelen amortisör bilyası. yay taktıktan sonra aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlarım oldu, bende bekliyorum ne zaman olacak diye ;)

murat abi ben mk3'e yay taktıktan sonra hiç öyle sesler gelmedi ama aldığım 2012 fr'da geldi hemen değiştirdim sıfır ses çukurlara dikkat edelim

m_oslu
14-12-2015, 03:50
murat abi ben mk3'e yay taktıktan sonra hiç öyle sesler gelmedi ama aldığım 2012 fr'da geldi hemen değiştirdim sıfır ses çukurlara dikkat edelim

istemeyerek te olsa zaman zaman düşüyoruz, şehir içinde çok temkinliyim ama uzun yolda da hiç beklemediğin bir anda çıkabiliyo karşına :)

goldeneye61
14-12-2015, 19:39
seslere karşı acayip derecede antipatim var hele yolda giderken kasislerde vs arabdan ses gelmesine dayanamıyorum :) kaç liraise verip yapturacağız artık malum sonuçta rabamıza bakarsak oda bize bakar :)

ismail
14-12-2015, 23:17
goldeneye61 kardeşim geçmiş olsun
muhtemel sorun arkadaşların da yazdığı gibi amortisör bilyası olabilir
resimdeki 2 nolu parça
amortisör bilyası bozulduğunda direksiyonu sağa sola çevirirken gelen sesi tarif edecek olur isem
kaygan beton (basketbol sahası gibi) zemin üzerinde lastiklerin çıkarttığı bir ses olur ya ona benzer bir ses çıkar
fakat ibiza ve cordobaların amortisörleri biraz sesli çalışmakta bunu da göz ardı etmemek lazım
özellikle 6L kasa ibiza ve cordobalar da konfor ve sessizlik için bilstein marka amortisör kullanmak lazım
http://www.seatclubturkey.com/cordoba-mk2-2002-2009/50164-cordoba-bilstein-amortisor.html

http://www.partsbase.org/media/images/seat/24f0084ddc49edd371ef854b60973070.png

goldeneye61
17-12-2015, 17:52
arkadaşlar bugün arabamı yaptırdım ustaya gösterdim usta amartisör bilyelerinden yapıyor dedi.Bilyeleri değiştirmek için aracı lifte kaldırdığımızda durum pek de iç acıcı değildi :)
rot başları,Z rot ,amortisörler patlamış gösterdi usta gerçekten de rotlarda kauçuk olan yerler kopmuş içindeki yağ boşalmış.amortisörü basıyor geri çıkmıyor anlayacağınız ön takımı komple yenilendik masraf çıktı ama yapacak pek bir şeyde yok..

ismail
17-12-2015, 22:05
arkadaşlar bugün arabamı yaptırdım ustaya gösterdim usta amartisör bilyelerinden yapıyor dedi.Bilyeleri değiştirmek için aracı lifte kaldırdığımızda durum pek de iç acıcı değildi :)
rot başları,Z rot ,amortisörler patlamış gösterdi usta gerçekten de rotlarda kauçuk olan yerler kopmuş içindeki yağ boşalmış.amortisörü basıyor geri çıkmıyor anlayacağınız ön takımı komple yenilendik masraf çıktı ama yapacak pek bir şeyde yok..

geçmiş olsun
hayırlı olsun
kesene bereket
inşallah bundan sonra aracını sorunsuzca kullanırsın

karapanter21
17-12-2015, 22:55

ne kadar maliyet oldu??

goldeneye61
18-12-2015, 20:31
işcilik dahil 700 tl ye m al oldu

m_oslu
18-12-2015, 20:41

geçmiş olsun, güle güle kullanın inşallah

goldeneye61
22-04-2016, 08:45
valla yaptıralı 4 ay oldu yine arabamdan ses gelmeye başladı anlamadım ki Müsait olduğumda tekrardan yaptırdığım servise getirip gösterecem

emirkayra
22-04-2016, 09:30
valla yaptıralı 4 ay oldu yine arabamdan ses gelmeye başladı anlamadım ki Müsait olduğumda tekrardan yaptırdığım servise getirip gösterecem

Abi ses gelmemesi lazım 4 ayda başka bi sorun var sanırım

goldeneye61
22-04-2016, 10:21
Abi ses gelmemesi lazım 4 ayda başka bi sorun var sanırım

Ne gibi bir sorun olabilir ki mesela ?

emirkayra
22-04-2016, 10:27
Ne gibi bir sorun olabilir ki mesela ?

Net bir şey söyleyemem abi ama sesi dinlemek lazım nasıl bir ses ve nereden geliyor

m_oslu
22-04-2016, 20:46
araç frende falan değilken direksiyonu sağ sol yapınca gırt gırt gırt gırt diye bi ses geliyorsa amortisör bilyasındandır, konuya yazmışım beklediğim sesi yenilerde bende duymaya başladım, bi ara değiştirtmek lazım

goldeneye61
22-04-2016, 23:27
ön takımı komple değiştim ben . amartisor amartisor bılyesı rot kolu rot bası z rot hepsi değişti

goldeneye61
21-08-2016, 22:13
goldeneye61 kardeşim geçmiş olsun
muhtemel sorun arkadaşların da yazdığı gibi amortisör bilyası olabilir
resimdeki 2 nolu parça
amortisör bilyası bozulduğunda direksiyonu sağa sola çevirirken gelen sesi tarif edecek olur isem
kaygan beton (basketbol sahası gibi) zemin üzerinde lastiklerin çıkarttığı bir ses olur ya ona benzer bir ses çıkar
fakat ibiza ve cordobaların amortisörleri biraz sesli çalışmakta bunu da göz ardı etmemek lazım
özellikle 6L kasa ibiza ve cordobalar da konfor ve sessizlik için bilstein marka amortisör kullanmak lazım
http://www.seatclubturkey.com/cordoba-mk2-2002-2009/50164-cordoba-bilstein-amortisor.html

http://www.partsbase.org/media/images/seat/24f0084ddc49edd371ef854b60973070.png

arabamı yeniden yaptırdım bu sefer ön disk balata değişti .Sağ rot kolu değişti. Arka amartisörler değişti.Ama araba durduğu yerde direksiyonu döndürürken önden yine ses geliyor.Bu sesin gelmesi normal mı acaba lastikler mi ötüyor.Yoksa yine getirmeli miyim.Bir de arkadan da ses geliyor kasisten geçerken bazen oluyor sağ arka taraftan ses geliyor. Anlamadım ki ya yaptırdıkca bir şeyler çıkıyor sinirim bozulmaya başladı artık. Arabamı hevesle 2 gün kullanıyom 3. günü canım sıkılıyor.Fikir ve yardımlarınızı bekliyorum

CounTDowN
22-08-2016, 09:30
arabamı yeniden yaptırdım bu sefer ön disk balata değişti .Sağ rot kolu değişti. Arka amartisörler değişti.Ama araba durduğu yerde direksiyonu döndürürken önden yine ses geliyor.Bu sesin gelmesi normal mı acaba lastikler mi ötüyor.Yoksa yine getirmeli miyim.Bir de arkadan da ses geliyor kasisten geçerken bazen oluyor sağ arka taraftan ses geliyor. Anlamadım ki ya yaptırdıkca bir şeyler çıkıyor sinirim bozulmaya başladı artık. Arabamı hevesle 2 gün kullanıyom 3. günü canım sıkılıyor.Fikir ve yardımlarınızı bekliyorum

aracınız 12 yıllık bir araç ve muhtemelen bu km ye kadar hiç değişmeyen parçalar sizin başınıza gelmiş. Bu yaptırdığınız ve yaptıracağınız parçalar belli bir km ve yaşa göre mutlaka değişim isteyen parçalardır. O yüzden aracınızdan sıkılmayın. Bu kadar yaptırdıktan sonra keyifle binersiniz inşallah.

Bu son sorununuzda bana göre direksiyon kutusundan gelme ihtimali yüksek. Ancak yağ kaçağı veya direksiyonda aşırı sertleşme yoksa değişime gerek yoktur. Gittiği yere kadar kullanırsınız. Çok rahatsız ediyorsa 500-700 tl ye kadar tamiri mümkün. Ancak tamir tavsiye edilmiyor. Yenisi ise 1000 -1300 tl arasında diye duymuştum yanluş değilse. Geçmiş olsun.

ismail
22-08-2016, 12:31

genelde 1P (mk2) leon larda amortisör bilyaları ses yapabiliyor
senin aracının da aynı sorunu olabilir
tabiki yaz aylarında lastiklerden de yapma ihtimali var
dinlemek lazım
arka taraftan gelen seste travers takozunun aşınmasından yada amortisör kule bağlantı noktalarındaki gevşeme veya deformasyondan dolayı olabilir
arka koltuğu açıp dinlemen nereden geldiği konusunda fikir sahibi olmana yardımcı olabilir

goldeneye61
22-08-2016, 20:45
genelde 1P (mk2) leon larda amortisör bilyaları ses yapabiliyor
senin aracının da aynı sorunu olabilir
tabiki yaz aylarında lastiklerden de yapma ihtimali var
dinlemek lazım
arka taraftan gelen seste travers takozunun aşınmasından yada amortisör kule bağlantı noktalarındaki gevşeme veya deformasyondan dolayı olabilir
arka koltuğu açıp dinlemen nereden geldiği konusunda fikir sahibi olmana yardımcı olabilir

Bugün taktırdığım yere getirdim martisörün bozuk olduğunu yeni sipariş verdiğini söyledi. Amartisör takılalı bir hafta oldu ilk başına böyle bir durum geldiğini belirtti.Artık benim şansıma mı bilemiyorum.:sct-015:

scubadiver
22-08-2016, 21:13
goldeneye61 bozuk olan sana denk gelmiş işte.boşver takılma hiç CounTDowN doğru söylemiş.bendede 2006 ibiza var.104.000 de aldım diye sevindim km düşük diye.100.000 bakımı bize patladı gibi bişe oldu.balata , radyatör ,bobin , lpg enjektörü ne ararsan var.ama motor sağlam ona şükrediyorum.bence yeni kasalardan çok daha sağlamlar.:sct-003:

CounTDowN
23-08-2016, 09:03
Bugün taktırdığım yere getirdim martisörün bozuk olduğunu yeni sipariş verdiğini söyledi. Amartisör takılalı bir hafta oldu ilk başına böyle bir durum geldiğini belirtti.Artık benim şansıma mı bilemiyorum.:sct-015:

Oluyor böyle şeyler, en azından sorun belli çözüm belli ;)

goldeneye61
25-08-2016, 09:41
Oluyor böyle şeyler, en azından sorun belli çözüm belli ;)

Yeni amartisör takıldı bu seferde yine arka sağ taraftan bayırlarda hafif eğimlerde geri geri gelip sağa manevra yaparken küt diye ses geliyor.Bugün gösterecem yine bakalım ne çıkcak takoz mu bu sefer arızalı anlamadım ki.Amartisörler patlakken bu kadar sorun yaşamadım ne zaman değiştiler sorun çıkmaya başladı :Sct 001: ayrıca ustaya özellikle söledim ki arkada değişmesi gereken bir şey varsa değişelim diye ama yine yok.bakalım ne cıkacak

CounTDowN
25-08-2016, 09:48
Yeni amartisör takıldı bu seferde yine arka sağ taraftan bayırlarda hafif eğimlerde geri geri gelip sağa manevra yaparken küt diye ses geliyor.Bugün gösterecem yine bakalım ne çıkcak takoz mu bu sefer arızalı anlamadım ki.Amartisörler patlakken bu kadar sorun yaşamadım ne zaman değiştiler sorun çıkmaya başladı :Sct 001: ayrıca ustaya özellikle söledim ki arkada değişmesi gereken bir şey varsa değişelim diye ama yine yok.bakalım ne cıkacak

BEn sizin yerinizde olsam bu arabayı hiç satmam, o kadar emek ve para harcandı :)

goldeneye61
25-08-2016, 20:55
Satmayı düşünüyorum da düşünmüyorumda çünki sürekli bir şey çıkıyor.Yeni araç alsak oda böyle olcak diyosun ama ne bileyim arabamı seviyom ama her gün bir şey çıkmasından da artık bıkmadım değil....

adige58
26-08-2016, 03:46
Satmayı düşünüyorum da düşünmüyorumda çünki sürekli bir şey çıkıyor.Yeni araç alsak oda böyle olcak diyosun ama ne bileyim arabamı seviyom ama her gün bir şey çıkmasından da artık bıkmadım değil....
Öncelikle geçmiş olsun inşallah sorunu tez zamanda çözülür. Hani bi laf vardır ya ev alma komşu al diye ona ek olarak araba alma usta al . Kötü usta elindeki arabayı dert eder adama.

goldeneye61
26-08-2016, 21:54
gösterdim arabayı ön takımlarda civata gevşemiş dedi sıktık sorun yok dedi bana bakalım deneyecem pek içime sinmedi ama yapacak da pek bir şey yok.