PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yumuşak lastik önerisi

Walter Bishop
14-12-2015, 00:44
Herkese merhabalar.

Mk3 Leon sahibiyim. Araçta 225/40/18 jantlar ve potenza lastikler mevcut. Bildiğiniz gibi araç epey sert. Lastikle bunu biraz olsun yumuşatabilir miyiz acaba? Michelin al yumuşar diyenler var. Siz ne diyorsunuz? Lastikleri değiştirerek yumuşatabilir miyiz biraz daha. Eğer işe yarayacaksa 3 bin km deki lastikleri değiştireceğim. Lastik önerilerinize de açığım. Teşekkürler.

toreuyar
14-12-2015, 05:20
40 ~ 18 büyük oranda hangi lastiği takarsan tak rahatlamaz. Michelin de o boyutlarda beklediğin gibi konforlu değil malesef.

euludag
14-12-2015, 07:12
Herkese merhabalar.

Mk3 Leon sahibiyim. Araçta 225/40/18 jantlar ve potenza lastikler mevcut. Bildiğiniz gibi araç epey sert. Lastikle bunu biraz olsun yumuşatabilir miyiz acaba? Michelin al yumuşar diyenler var. Siz ne diyorsunuz? Lastikleri değiştirerek yumuşatabilir miyiz biraz daha. Eğer işe yarayacaksa 3 bin km deki lastikleri değiştireceğim. Lastik önerilerinize de açığım. Teşekkürler.
Hiiiiç boşuna masraf etmeyin. Bizde cla var amg paket, 18" jant var, lastiklerde michelin. Yine sert ve sarsıntılı, malesef yanak çok ince, esnemiyor. Görüntü önemli değil derseniz 17" e geçilebilir.

Toroman
14-12-2015, 08:19
40-18'de alacağınız hiç bir lastik vereceğiniz fiyat farkına değmeyecektir Walter Bishop
belli belirsiz biraz daha yumuşatabilirsiniz ama inan ki lastikleri söktüğünüze değmeyecektir.

emirkayra
14-12-2015, 08:27
goodyear eagle f1 asymetric2 dehşet bi lastik vallaha hem yumuşak hem de ıslak kuru performansı süper kendim de kullanıyorum 9 aydan beri yumuşak konforlu yol tutuşu güzel bi lastik salihalan 18" olanını kullanıyordu mk3 fr act'sinde görünce yazacaktır

Revo55
14-12-2015, 08:55
goodyear eagle f1 asymetric2 dehşet bi lastik vallaha hem yumuşak hem de ıslak kuru performansı süper kendim de kullanıyorum 9 aydan beri yumuşak konforlu yol tutuşu güzel bi lastik salihalan 18" olanını kullanıyordu mk3 fr act'sinde görünce yazacaktır
Ramazan abime katılıyorum bende tavsiyeler üzerine aldım ciddi ciddi beğendim.Yol tutuş olsun ses olsun konfor olsun gayet ideal.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DrCupra
14-12-2015, 09:07
continental sport contact 5 buyur yumusak benım aracımın uzerınde gel takas yapalım banada sert lazsık lazım :)

Gringo
14-12-2015, 11:21
40 yanak lastikten kimse konfor beklemesin. Esneme payı yok denecek kadar azdır.
Türkiye şartlarında en ideal konfordaki lastik 17" tir.

Umit-G
14-12-2015, 11:41
Walter Bishop michelin alıp balon riskine girmeyin , verdiğiniz paraya da değmeyecektir.Bu ölçüde hangi lastik olursa olsun konfor anlamında hissedilir bir fark yaratamaz

iaydin
14-12-2015, 12:39
Şimdi 18 inc jant almak istesek illa konforsuz mu olacak takılacak lastikden ötürü arac.

erdim11
14-12-2015, 13:55
Aynen 18 de konfor beklemek imkansiz. Zaten yumusak olsa ya surekli balon yapar lastik yada janti yamulturuz. O yuzden sert lastik iyidir 18 de👍

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

iaydin
14-12-2015, 13:58
Aynen 18 de konfor beklemek imkansiz. Zaten yumusak olsa ya surekli balon yapar lastik yada janti yamulturuz. O yuzden sert lastik iyidir 18 de��

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yani desene ya konfor ya Şekil :D

Fuat_Şahin
14-12-2015, 14:04
18 de bildiğim en sessiz lastik michelin pilot sport 2 MO ( Mercedes original ) 70db. Michelin Pilot Sport 3 ise 73db. Good year eagle f1 ise 71 veya 72 db olmalı. Ben ps2 MO kullanıyorum ve çok memnunum. A200 ün orijinal ekipmanı şiddetle tavsiye ederim. Michelin de en önemli konu uygun basınç eğer lastik basıncını sürekli kontrol ederseniz balon sorunu olmaz. Ben Bankette lastik kestim ama balon olmadı ;)
Yani düşük basınca hiç tahammülü yok mesela Bridgestone ile 26 hava da bile balon olmaz fakat sesten duramazsınız araç da.
Bir de Michelin in yeni bir modeli çıktı pilot sport 4 . Onun değerlerini bilmiyorum ama net ten bakabilirsiniz. Benimki ile ayni 70db diye duydum.

Emre
14-12-2015, 14:27
18" jant 40 yanak lastikte hangi marka olursa olsun konfor maalesef olmuyor..!
eniyi 17" janta geçmek mümkünse lastik alırken 215 50 17 almak konfor olarak çok rahatlatacak baya farkedecektir.

iaydin
14-12-2015, 14:32
18" jant 40 yanak lastikte hangi marka olursa olsun konfor maalesef olmuyor..!
eniyi 17" janta geçmek mümkünse lastik alırken 215 50 17 almak konfor olarak çok rahatlatacak baya farkedecektir.

şuan itibari ile kesinlik le 18 jantı aklımdan cıkardım :)

Emre
14-12-2015, 14:46
şuan itibari ile kesinlik le 18 jantı aklımdan cıkardım :)

yapabiliyorsanız tebrik ederim.
araç sözkonusu oldunmu kendimiz tecrübe etmeden nedense mümkün olmuyor :sct-018:
keşke söylenen tecrübeleri uygulayabilsek..

iaydin
14-12-2015, 15:09
yapabiliyorsanız tebrik ederim.
araç sözkonusu oldunmu kendimiz tecrübe etmeden nedense mümkün olmuyor :sct-018:
keşke söylenen tecrübeleri uygulayabilsek..

ben o konuda gercekten iyiyim :) anlamadığım konuyu özellikle araba işinde ehliyle iştişare yapmadan yapmam tecrübeli insanlara her zaman saygım sonsuzdur :)

ismail
14-12-2015, 15:19
Şimdi 18 inc jant almak istesek illa konforsuz mu olacak takılacak lastikden ötürü arac.

kardeşim zaten aracın fr donanım
yani zaten konforun yok
zira konforun %60 - %70 i amortisör sisteminden
%30- %40 ı lastikten gelmekte
senin aracın da fr paket olduğundan konforunda belli belirsiz bir değişiklik ancak olur
yani bana göre konforda ilk öncelik amortisör sistemidir sonra lastiktir
öncelikle 18" jant / lastikli fr donanımlı bir aracı kullandıktan sonra karar vermen daha doğru olacaktır

imponte
14-12-2015, 15:27
Bizim araçlarda spor süspansiyon var bir kere. En ufak taş döşeli yolda araç zıplayarak gidiyor. Benim 4 bin deki araçta kapı içlerinden trim sesi gelmeye başladı bu yollar ve süspansiyon yüzünden. Ama artısı yol tutuş tabiki. Korkmadan kullanabiliyorsun aracı. Ayrıca lastik değiştirmek işe yaramaz. Ama benim tavsiyem potenza kötü lastik. Bir an önce sık sık burnout yapıp lastikleri bitirin :D Daha sonra da Continental Sport Contact 5 alın. Diğer lastiklerle hiç uğraşmayın. Suan piyasadaki en iyi lastik bu.

Fuat_Şahin
14-12-2015, 15:29
ismail kardeşime aynen katılıyorum 17 18 arasındaki fark çok anlaşılır değil. Benim de kast ettiğim sadece ses seviyesi idi.

ismail
14-12-2015, 15:33
18 de bildiğim en sessiz lastik michelin pilot sport 2 MO ( Mercedes original ) 70db. Michelin Pilot Sport 3 ise 73db. Good year eagle f1 ise 71 veya 72 db olmalı. Ben ps2 MO kullanıyorum ve çok memnunum. A200 ün orijinal ekipmanı şiddetle tavsiye ederim. Michelin de en önemli konu uygun basınç eğer lastik basıncını sürekli kontrol ederseniz balon sorunu olmaz. Ben Bankette lastik kestim ama balon olmadı ;)
Yani düşük basınca hiç tahammülü yok mesela Bridgestone ile 26 hava da bile balon olmaz fakat sesten duramazsınız araç da.
Bir de Michelin in yeni bir modeli çıktı pilot sport 4 . Onun değerlerini bilmiyorum ama net ten bakabilirsiniz. Benimki ile ayni 70db diye duydum.

fuat abim goodyear eagle f1 asymmetric 2
225/40 R18 Y 92 XL
C A 70dB etiket değerine sahip
buna karşın michelin sitesinde PS2 yok
farklı kaynaklardan bulduğum kadarı ile
Michelin Pilot Sport 2
225/40 R18 Y 92 XL (MO)
E A 70dB olarak gözükmekte

ismail
14-12-2015, 15:38
Bizim araçlarda spor süspansiyon var bir kere. En ufak taş döşeli yolda araç zıplayarak gidiyor. Benim 4 bin deki araçta kapı içlerinden trim sesi gelmeye başladı bu yollar ve süspansiyon yüzünden. Ama artısı yol tutuş tabiki. Korkmadan kullanabiliyorsun aracı. Ayrıca lastik değiştirmek işe yaramaz. Ama benim tavsiyem potenza kötü lastik. Bir an önce sık sık burnout yapıp lastikleri bitirin :D Daha sonra da Continental Sport Contact 5 alın. Diğer lastiklerle hiç uğraşmayın. Suan piyasadaki en iyi lastik bu.

kardeşim diğer marka / model lastikleri kullandın mı bilmiyorum ama benim sıralamam şu şekilde olurdu
1. goodyear eagle f1 asymmetric 2
2. dunlop sport maxx rt
3. continental csc5

iaydin
14-12-2015, 15:39
yani zaten konforun yok
senin aracın da fr paket olduğundan konforunda belli belirsiz bir değişiklik ancak olur
öncelikle 18" jant / lastikli fr donanımlı bir aracı kullandıktan sonra karar vermen daha doğru olacaktır

Dediğin gibi abi en kötü bi denemek lazım

iaydin
14-12-2015, 15:43
ismail kardeşime aynen katılıyorum 17 18 arasındaki fark çok anlaşılır değil. Benim de kast ettiğim sadece ses seviyesi idi.

anladım abi cok teşekkür ederim ismail abininde dedigi gibi test etmek lazım galiba

imponte
14-12-2015, 15:46
kardeşim diğer marka / model lastikleri kullandın mı bilmiyorum ama benim sıralamam şu şekilde olurdu
1. goodyear eagle f1 asymmetric 2
2. dunlop sport maxx rt
3. continental csc5

Ben genel olarak Adac, auto bild, auto express gibi sitelerin yaptığı testlere göre dedim. Bu testlerin yüzde 70-80 ninde continental ilk 2 de. Tabi eagle da iyi lastik. Benim sıralamam 17 inch için konuşuyorum 1- csc5 2-dunlop sportmaxx 3- pirelli cinturato p7(benim kullandığım) Kullandığım lastiği değerlendirirsem yol tutuşu iyi fakat limitlerde aracın yapısından ötürü de birden kopma var. Ama limite kadar araba dönüyor diyorsun. Frenleme zayıf ki bu da leonun frenlerinin zayıflığından kaynaklı bence.

Walter Bishop
14-12-2015, 15:55
cevaplar için hepinize teşekkürler. anlaşılan jantları değiştireceğiz. zaten alırken 17 istiyordum bu yüzden, bursa doğuş'taki haldun abi girdi kanıma :)

ismail
14-12-2015, 15:55
Ben genel olarak Adac, auto bild, auto express gibi sitelerin yaptığı testlere göre dedim. Bu testlerin yüzde 70-80 ninde continental ilk 2 de. Tabi eagle da iyi lastik. Benim sıralamam 17 inch için konuşuyorum 1- csc5 2-dunlop sportmaxx 3- pirelli cinturato p7(benim kullandığım) Kullandığım lastiği değerlendirirsem yol tutuşu iyi fakat limitlerde aracın yapısından ötürü de birden kopma var. Ama limite kadar araba dönüyor diyorsun. Frenleme zayıf ki bu da leonun frenlerinin zayıflığından kaynaklı bence.

17" içinde sıralamam pek değişmeyecektir
tamam continental ı iyi ısıttığında güzel yol tutuyordur
fakat araç yolda tutunacak frene bastın mı duracak diye lastikleri battaniyeye sarıp sonra mı yola çıkacağız
aracında bahsettiğim lastiklerden biri bulunan araçlardan birini kullanmanı tavisye ederim
dunlop sport maxx ın birkaç farklı modeli (sport maxx, gt, tt, rt) var
rt en üst / iyi seviyede olanı

aga01
14-12-2015, 16:08
yani zaten konforun yok

Valla ismail hocam ben bir türlü alışamadım leona 16 jant contıpremium contact olmasına ragmen kasıslerde cukurlarda cok ses geldiğini düşnüyorum yumusak sakin gectiğim çukur hatırlamıyorum.bu kadar sert beklemiyordum açıkçası.

1.2 tsi dsg LeoN

ismail
14-12-2015, 16:21
Valla ismail hocam ben bir türlü alışamadım leona 16 jant contıpremium contact olmasına ragmen kasıslerde cukurlarda cok ses geldiğini düşnüyorum yumusak sakin gectiğim çukur hatırlamıyorum.bu kadar sert beklemiyordum açıkçası.

1.2 tsi dsg LeoN

ahmet abi imkanın var ise style paket başka leon kullanıp karşılaştırma yapmandır
olur ya helezonlar arası takoz unutulmuş olabilir
fabrikasyon bir arıza olabilir
amortisörde bir sorun olabilir
yada daha önce kullandığın aracın neydi

Fuat_Şahin
14-12-2015, 16:45
fuat abim goodyear eagle f1 asymmetric 2
225/40 R18 Y 92 XL
C A 70dB etiket değerine sahip
buna karşın michelin sitesinde PS2 yok
farklı kaynaklardan bulduğum kadarı ile
Michelin Pilot Sport 2
225/40 R18 Y 92 XL (MO)
E A 70dB olarak gözükmekte

PS2 orijinal ekipman sınıfında olduğu için MO AO (audi original) SO ( yanılmıyorsam buda Porsche ) gibi çeşitleri var sadece MO 70db diğerleri 71 sanırım bir de TR de bulunabilirlik açısından MO iyi. Good year in 70db olduğunu bilmiyordum iyiymiş. iaydin kardeşim FR da 17 ve 18 mutlaka sür farkı anlamakta zorlanacaksın ;) sonradan 18 almak çok masraflı ve başka marka takarsan aracını garanti dışı bırakıyor dogus. O yüzden iyice emin olup öyle almalı.

iaydin
14-12-2015, 17:46
PS2 orijinal ekipman sınıfında olduğu için MO AO (audi original) SO ( yanılmıyorsam buda Porsche ) gibi çeşitleri var sadece MO 70db diğerleri 71 sanırım bir de TR de bulunabilirlik açısından MO iyi. Good year in 70db olduğunu bilmiyordum iyiymiş. iaydin kardeşim FR da 17 ve 18 mutlaka sür farkı anlamakta zorlanacaksın ;) sonradan 18 almak çok masraflı ve başka marka takarsan aracını garanti dışı bırakıyor dogus. O yüzden iyice emin olup öyle almalı.

abi simdi sen olsan hangisini alırdın 18 inc jant alacak olsan hangi lastikleri takardın fr aracına

iaydin
14-12-2015, 17:51
OZ Racing üretimi inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 2.300 TL Mağazadan satılık sıfır - 247200654 (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-18-5x114.3-oz-racing-35.yil-anniversary-247200654/detay/)

Bu jantlar hosuma gitti fuatsahin970

Fuat_Şahin
14-12-2015, 18:27
OZ Racing üretimi inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 2.300 TL Mağazadan satılık sıfır - 247200654 (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-18-5x114.3-oz-racing-35.yil-anniversary-247200654/detay/)

Ismail kardeşim bende bu jant ları çok beğeniyorum ama aracının garantisi devam ediyorsa almamanı tavsiye ederim çünkü aracın garanti dışı kalacaktır aksi halde bunun 19 u bile olur ;)

Fuat_Şahin
14-12-2015, 18:37
abi simdi sen olsan hangisini alırdın 18 inc jant alacak olsan hangi lastikleri takardın fr aracına

Kardeş ben aracımı almadan 2 ay önce michelin pilot sport 2 siparis ettim. Aracımı aldığımda lastiklerim gelmemişti. Aracımı aldıktan 7km sonra üzerindeki Bridgestone s 001 leri buradan siteden bir kardeşime 900 tl ye verdim. Ardından 35 gün siparişi verdiğim lastikcim in bana ayarlamış olduğu 4 adet çıkma lastikle gezdim. Sonra lastiklerim gelince gidip ikame leri verip ps2 lerimi taktırdım. Aslında gönlümden geçen pilot süper sport du ama TRye yılda 2 3 kez geldiği için olası bir hasar durumunda beklemek gerekeceği için bu Sevdam dan vazgeçip pss nin 1 eski jenerasyonu olan ps2 aldım. İsabet de olmuş bir bankete düşüp 2 lastiği yardım Datça da kaldım 1 gün sonra lastikcim otobüs e verdi orada teslim alıp taktırdım. Bu sınıfın 1 numarası michelin pilot süper sport dur . Test sonuçları için tirerack e bakmanızı tavsiye ederim. Normal de alman veya ingiliz test sitelerine baktığınız da michelin in ps3 versiyonunu teste alırlar bu normal şeridi ve genelde 4 ncü falan olur ama ps2 nin veya pss nin yer aldığı testlerde bunlar hep kafada dır. Ama dediğim gibi basınç çok önemlidir düşük hava basıncında hemen balon yapar veya yarılır.

iaydin
14-12-2015, 19:27
Ismail kardeşim bende bu jant ları çok beğeniyorum ama aracının garantisi devam ediyorsa almamanı tavsiye ederim çünkü aracın garanti dışı kalacaktır aksi halde bunun 19 u bile olur ;)

Dogus oto bizi bitirdi aracda 2 yılda garanti uzatma mevcut illa servis mi olması gerekiyor cok sacma iş bence

iaydin
14-12-2015, 19:32
Kardeş ben aracımı almadan 2 ay önce michelin pilot sport 2 siparis ettim. Aracımı aldığımda lastiklerim gelmemişti. Aracımı aldıktan 7km sonra üzerindeki Bridgestone s 001 leri buradan siteden bir kardeşime 900 tl ye verdim. Ardından 35 gün siparişi verdiğim lastikcim in bana ayarlamış olduğu 4 adet çıkma lastikle gezdim. Sonra lastiklerim gelince gidip ikame leri verip ps2 lerimi taktırdım. Aslında gönlümden geçen pilot süper sport du ama TRye yılda 2 3 kez geldiği için olası bir hasar durumunda beklemek gerekeceği için bu Sevdam dan vazgeçip pss nin 1 eski jenerasyonu olan ps2 aldım. İsabet de olmuş bir bankete düşüp 2 lastiği yardım Datça da kaldım 1 gün sonra lastikcim otobüs e verdi orada teslim alıp taktırdım. Bu sınıfın 1 numarası michelin pilot süper sport dur . Test sonuçları için tirerack e bakmanızı tavsiye ederim. Normal de alman veya ingiliz test sitelerine baktığınız da michelin in ps3 versiyonunu teste alırlar bu normal şeridi ve genelde 4 ncü falan olur ama ps2 nin veya pss nin yer aldığı testlerde bunlar hep kafada dır. Ama dediğim gibi basınç çok önemlidir düşük hava basıncında hemen balon yapar veya yarılır.

Anladım abi cok teşekkür ederim jant işi yatınca simdilik buda yatar herhalde

Fuat_Şahin
14-12-2015, 19:50
Anladım abi cok teşekkür ederim jant işi yatınca simdilik buda yatar herhalde

Arada bizim sitede orijinal 30/1 performance jant oluyor. Satılık bölümünü takip et . Ama yine de 2500 lerin altına zor.

ismail
14-12-2015, 22:16

adaşım fuatsahin970 abimin lastik (ps2, pss ve lastik basınçlarına çok dikkat) ve jant konusunda yazdıklarına aynen katılıyorum
ek olarak
çok kollu jantlar hb araçlara yakışmıyor gibime geliyor
sanki aracı biraz hantal gösteriyor
çok kollu jantlar sedan araçlara daha iyi gidiyor gibi
sende bir o gözle bakmanı tavsiye ederim
ayrıca aracın manuel olduğundan yaptırdığın +2 yıl garantiyi iptal ettirip paranı geri almanı tavsiye ederim
onun yerine bakımlara sürekli servise gittiğinde inşallah olmaz da olası bir sorunda müşteri memnuniyeti / iyi niyet garantisinden yaptırmaya çalışırsın
zaten doğuş oto bilinçsiz kullanıcılara yutturmak için çoğu şeyi kullanıcı hatası diyor bilinçli olarak gittiğinde gerekeni yapacaktır

iaydin
15-12-2015, 09:45
adaşım fuatsahin970 abimin lastik (ps2, pss ve lastik basınçlarına çok dikkat) ve jant konusunda yazdıklarına aynen katılıyorum
ek olarak
çok kollu jantlar hb araçlara yakışmıyor gibime geliyor
sanki aracı biraz hantal gösteriyor
çok kollu jantlar sedan araçlara daha iyi gidiyor gibi
sende bir o gözle bakmanı tavsiye ederim
ayrıca aracın manuel olduğundan yaptırdığın +2 yıl garantiyi iptal ettirip paranı geri almanı tavsiye ederim
onun yerine bakımlara sürekli servise gittiğinde inşallah olmaz da olası bir sorunda müşteri memnuniyeti / iyi niyet garantisinden yaptırmaya çalışırsın
zaten doğuş oto bilinçsiz kullanıcılara yutturmak için çoğu şeyi kullanıcı hatası diyor bilinçli olarak gittiğinde gerekeni yapacaktır

Abi zaten garanti bozuluyorsa jant işi yatar simdilik
görüntü olarak hosuma gitti dedigin gibi de olabilir agır da gösterebilir.
garanti işi benimde aklımda abi zaten aracı fazla kullanamıyorum işim geregi sabah 6 aksam 10 calısıyorum araca pek vakit kalmıyor
haftada 12 saat belki sürüyorum
garanti uzatma cok mantıksız geldi bana da 2 yıl ve iyi niyet işimi fazlasıyla görür arac fazla yorulmuyor.
bütün verdiginiz bilgiler için cok teşekkür ederim fuatsahin970 abi ve ismail abi Allah sizlerden razı olsun

jcvs337
15-12-2015, 10:36
son zamanlarda yaptığım en mantıklı hareket 18" jantlarımı 2000tl ye 225 40 18 potenzaları 1000tl ye satıp 225 45 17 goodyear asym 2 almak oldu.Cebimde 1000 tl para kaldı araba rahatladı sessizleşti balon ihtimali azaldı taban ölçüsü azalmadığı için yol tutuş güvenlik kaybı gibi dezavantajları yaşamadım kesinlikle tavsiye ederim.(değişim araba 800 km lik iken yapıldı yaklaşık 2.5 ay önce)

Walter Bishop
19-12-2015, 20:30
peki 225/40/18 yerine 225/45/18 lastik taksak ne gibi eksileri olur bu işin?

ismail
20-12-2015, 18:39
peki 225/40/18 yerine 225/45/18 lastik taksak ne gibi eksileri olur bu işin?

ben taktım oldu mantığı ile yaparsan olur olmam demez
fakat bu işin duayenleri lastik dönüşümlerinde belirlenen %3 lük toleransı (ki bu tolerans yurt dışında %2 dir ve dönüşümler %0 a ne kadar yakın olur ise o kadar iyi olur) geçtiğinde "Değişim yüzdesi %3 daha büyük veya daha küçük ebatlardaki ölçüleri Yakıt tüketimi, Yol tutuş ve Fren güvenliği açısından tavsiye etmiyoruz" şeklinde uyarıda bulunurlar
hiç birşey olmaz Allah korusun bir gün istenmedik bir durum hasıl olur acaba diye soru işareti kafana takılır
225/40/18 den 225/45/18 e geçtiğinde dönüşüm yüzdesi 3,5 seviyelerinde oluyor ki bu kabul edilebilir yada tavsiye edilebilir bir durum değil bana göre
bu bilgiler ışığında son karar senindir tabiki
ayrıca http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/55100-lastik-olcusu-secimi-hesaplanmasi.html konusuna bakmanı tavsiye ederim
lastik dönüşüm hesaplaması yapmak için lastikhesaplama (http://www.lastik724.com/lastikhesaplama.aspx) sitesini kullanabilirsin

Walter Bishop
20-12-2015, 19:29
ben taktım oldu mantığı ile yaparsan olur olmam demez
fakat bu işin duayenleri lastik dönüşümlerinde belirlenen %3 lük toleransı (ki bu tolerans yurt dışında %2 dir ve dönüşümler %0 a ne kadar yakın olur ise o kadar iyi olur) geçtiğinde "Değişim yüzdesi %3 daha büyük veya daha küçük ebatlardaki ölçüleri Yakıt tüketimi, Yol tutuş ve Fren güvenliği açısından tavsiye etmiyoruz" şeklinde uyarıda bulunurlar
hiç birşey olmaz Allah korusun bir gün istenmedik bir durum hasıl olur acaba diye soru işareti kafana takılır
225/40/18 den 225/45/18 e geçtiğinde dönüşüm yüzdesi 3,5 seviyelerinde oluyor ki bu kabul edilebilir yada tavsiye edilebilir bir durum değil bana göre
bu bilgiler ışığında son karar senindir tabiki
ayrıca http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/55100-lastik-olcusu-secimi-hesaplanmasi.html konusuna bakmanı tavsiye ederim
lastik dönüşüm hesaplaması yapmak için lastikhesaplama (http://www.lastik724.com/lastikhesaplama.aspx) sitesini kullanabilirsin

bilgilendirme için teşekkürler ismail hocam. orjinalde kalmakta fayda var o halde.

Hisarlı
20-12-2015, 19:54
bilgilendirme için teşekkürler ismail hocam. orjinalde kalmakta fayda var o halde.

Mert kardeşim Antalya'dan önce 8 yıl Bursa' da yaşadım soğuğunu iyi bilirim tecrübelerim ışığında sana tavsiyem eğer ki imkanın varsa konfor adına tekrar 18 inç yumuşak lastik almaktansa kış ayları için temiz ikinci el orjinal 5X112 16 inç alaşım jant (ikinci el çok temizleri var malum sitede ) ve 205/55/16 91H Goodyear Ultra Grip 9 lastik al keyfine bak hem de dağa zincirsiz çık aynı zamanda sert kış aylarında kuş tüyünde gezersin en yumuşak kış lastiğidir bahsettiğim etiket değerleri de emsalsiz diyebilirim (Yakıt=C Islak yol=C Ses geri bildirimi 69 desibel) ben Oğlumun Leon da kullanıyorum sessizlikte de mükemmel lastikler kışlık olduklarına inanamazsın, elindeki potenzalar bizim yollar için biçilmez kaftan kesinlikle değiştirme yazın sıcağında çok mükemmel performansları vardır onlarda yazın iyiler kolaylıklar dilerim.

Hisarlı
20-12-2015, 20:13
Walter Bishop; Ayrıca ilave edeyim yukarıda yazmayı unutmuşum benim İbiza Cuprada da 215/40/17 lastik var 40 yanak oldukça dar olduğundan karakter olarak sert ki performans için öyle olmak zorunda o yüzden kış aylarında soğukta demir üstünde gider gibi olduğundan arabanın ön düzeni direksiyon sistemi daha fazla yıpranmasın diye 15 inç 185/60/15 jant lastik alıp yanağı yükselttim ultra konfor kazandım o yüzden sana tavsiyede bulundum kolay gelsin kardeşim.

Walter Bishop
20-12-2015, 20:26
Mert kardeşim Antalya'dan önce 8 yıl Bursa' da yaşadım soğuğunu iyi bilirim tecrübelerim ışığında sana tavsiyem eğer ki imkanın varsa konfor adına tekrar 18 inç yumuşak lastik almaktansa kış ayları için temiz ikinci el orjinal 5X112 16 inç alaşım jant (ikinci el çok temizleri var malum sitede ) ve 205/55/16 91H Goodyear Ultra Grip 9 lastik al keyfine bak hem de dağa zincirsiz çık aynı zamanda sert kış aylarında kuş tüyünde gezersin en yumuşak kış lastiğidir bahsettiğim etiket değerleri de emsalsiz diyebilirim (Yakıt=C Islak yol=C Ses geri bildirimi 69 desibel) ben Oğlumun Leon da kullanıyorum sessizlikte de mükemmel lastikler kışlık olduklarına inanamazsın, elindeki potenzalar bizim yollar için biçilmez kaftan kesinlikle değiştirme yazın sıcağında çok mükemmel performansları vardır onlarda yazın iyiler kolaylıklar dilerim.

abi çok teşekkür ederim tecrübelerini aktardığın için. bugün bursa'da hava iyiydi. potenzalar sıcakta o kadar da kötü değilmiş dediğin gibi :) ama soğukta hakikaten arabaya binesim gelmiyor. bi yandan trim sesleri, bi yandan yol. 16 alıp görüntüyü bozmak da istemiyorum abi aslında. 17'nin konforu da yetecek bana. bu işi söylediğin gibi kış lastiğiyle çözeceğim heralde. havalar biraz ısındı mı potenzaları takarım. sıcakta o kadar da rahatsız etmiyor potenzalar. gelişmeleri yine yazarım abi. çok teşekkürler.