PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Bakımı nasıl yapılmalı.

dakdoy
11-02-2016, 19:54
Merhabalar.
Yaz girmeden aracıma bakım yaptırmayı düşünüyorum neler yaptıracağımı bilmiyorum tam olarak. Bir tamircinin insafına bırakıp kazıklamnak istemiyorum. Arabamda görünürde herhangi bir sorun yok sadece bozuk yollarda ve kasislerde çok takır tukur ses geliyor birde yakıt tüketimi fazla gibi. Yakıt uzun yolda 1lt lpg ile 10-11km yol gidiyor hız ortalama 100-120. acaba normal mi.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Yağız Ç.
11-02-2016, 19:57
Z rotları çabuk eskir özellikle yaşı gelmiş araçlarda... Direksiyona da vurur lok lok lok ses yapar...

Şafak!
11-02-2016, 20:05
Motordan herhangi bi sikayetiniz yoksa disardan biyerden araciniza uygun yagi, yag filtresini ,hava filtresini ve polen filtresini alip sanayide herhangi bi ustaya gidip bunlari degistirin diyebilirsin. Daha sonrda bi rot balansciya gidip araciniz test ettirip kontrol ettirebilirsiniz. Onlar degismesi gereken parcalarin listesini veriyolar. Onlarida bi mekanik ustasina yaptirirsiniz. Ama agir bakim zamani geldiyse o zaman is degisir.

dakdoy
11-02-2016, 20:15
Motordan herhangi bi sikayetiniz yoksa disardan biyerden araciniza uygun yagi, yag filtresini ,hava filtresini ve polen filtresini alip sanayide herhangi bi ustaya gidip bunlari degistirin diyebilirsin. Daha sonrda bi rot balansciya gidip araciniz test ettirip kontrol ettirebilirsiniz. Onlar degismesi gereken parcalarin listesini veriyolar. Onlarida bi mekanik ustasina yaptirirsiniz. Ama agir bakim zamani geldiyse o zaman is degisir.

Ağır bakım zamanı geldiğini nasıl karar veririz.

Şafak!
11-02-2016, 22:05
Ağır bakım zamanı geldiğini nasıl karar veririz.

Arac kac binde. ? Triger baski balata degisimleri ne zaman yapilmis. Bunlara bakmak lazim.

dakdoy
11-02-2016, 22:09
Arac kac binde. ? Triger baski balata degisimleri ne zaman yapilmis. Bunlara bakmak lazim.
Araç 170 000 de 5 aydır bende araç geçmişini bilmiyorum ama triger setini ve devirdaym pompasını değiştirdim

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şafak!
11-02-2016, 23:16
Araç 170 000 de 5 aydır bende araç geçmişini bilmiyorum ama triger setini ve devirdaym pompasını değiştirdim

Baski balatada iyi durumdaysa , bi rot balansa girip on duzen kontrolu yaptirin. Yagina antifirizine filtresinede baktinizmi islem tamamdir. :)

dakdoy
11-02-2016, 23:19
Baski balatada iyi durumdaysa , bi rot balansa girip on duzen kontrolu yaptirin. Yagina antifirizine filtresinede baktinizmi islem tamamdir. :)
Teşekkürler kardeş

Şafak!
12-02-2016, 09:11
Teşekkürler kardeş

Ne demek abi. Bi yardımımız dokunduysa ne mutlu bize. :)

CounTDowN
12-02-2016, 09:39
dakdoy bizim araçların z rotları , rot başlarındaki boşluk yapma ve tabla burçları biraz sıkıntılı oluyor. Bu 3 nün fiyatı yan sanayi 120 tl civarı. İşçilik için 20 tl rot balansçı alır en az 100 tl de usta alır.
Yıllık veya 10 bin bakımı geldiyse 160-180 tl civarında Yağ + filtrelerin malzemesi var. Bunlar içinde en az 75 tl işçilik ödersin.

Baskı balatanı da kontrol ettirmende fayda var.