PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cordobam Hakkındaki Soru(n)larım

Berkobal
28-02-2016, 16:38
Selamlar dostlar,

Tecrübeli arkadaşlara birkaç tane sorum olacağından hepsi için ayrı başlık açmak istemedim tek başlıkta sormak istedim.

Şoför kapısını açtığımda iç aydınlatma yanmıyor. (diğer kapıları açtığımda yanıyor bir sorun yok) Önceki aracım Mazda idi ve onlarda gövdede kapının üzerine kapandığı bir switch (anahtar) var ve kapı ona basmadığı zamanlarda iç aydınlatma yanar, kapı kapanıp o switch e bastığında ışık sönerdi. Bu araçta böyle bir sistem yok galiba çünkü göremedim. Bu konuda fikri olan var mı?
Kontağı ilk çevirdiğimde gösterge panelindeki ışıklar test için yandığında emniyet kemeri lambası yanıp sönüyor. Fakat aracı emniyet kemersiz kullanırsam ne sesli ne de görsel bir uyarı vermiyor. (Marşa basmadan emniyet kemeri takan biriyim sadece test etmek için bir süre emniyet kemeri takmadım yanlış olmasın) Acaba vagcom ile kapatılmış mı? Yoksa bir arıza mı olabilir?
Aracı ikinci el aldığım için benden önceki sahibi orijinal anahtarları kaybetmiş sanırım ki bendeki orijinal anahtarı değil. Bu anahtar sadece kontağı çeviriyor. Yani kapı, bagaj ve yakıt deposuna tam girmiyor bile (bırakın kilitlemeyi) Bu yedek anahtarın kopyası olduğundan olabilir mi? Doğuş Oto Kartal'a sorduğumda orijinal anahtar için 550 TL istediler (Mazda 3 için 800 TL gibi bir fiyattı) ben de yakın zamanda isteyeceğim ama o anahtarın da bu kilitleri kilitleyip-açmama gibi bir riski olur mu?

Biraz fazla oldu kusura bakmayın. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

asparapanpa
28-02-2016, 16:52
Sorunlar hakkinda bi fikrim yok ama bilgi sahibi olanlar yardimci olacaklardir hayirli forumlar kazasiz belasiz surusler diliyorum.

Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail
29-02-2016, 13:44
Berkobal kardeşim
1. kapı kilidi switch hatası vardır
şu http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/52567-mk1-leon-mk2-toledo-kapi-kilidinin-acilmasi-basit-arizalari-hk.html konusu fikir verip yol gösterebilir
2. muhtemel bir arıza yada havayastığı iptali gibi bir durum söz konusu olmuş olabilir
kontrol edilmesi lazım
3. kilitlerinde bir oynama yok ise orijinal anahtar ile heryeri açabilmen lazım

CounTDowN
29-02-2016, 19:39
Berkobal BErkay kardeşim aracın kaç model ?

Aracın sürücü kapısı switchini kontrol ettirmen gerekiyor.
BEnim aracım 2005 model ve emniyet kemeri için herhangi bir uyarı ve ikazı bulunmamakta orjinalinde.
UZaktan kumandası varmı anahtarın yoksa çıplak anahtarmı ? Kilitlerinde bir sorun yok ise anahtarın rahatlıkla yuvaya girmesi gerekiyor. Orjinal değil ise Orjinal anahtarı istemen iyi olacaktır.

lokmancordoba01
01-03-2016, 09:08
yanlis anlamazsan Berkobal kaca aldin o araci bendede 2008 model varda ondan soruyorum

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkobal
01-03-2016, 13:40
ismail abi konuyu inceleyeceğim sorunum aynı büyük ihtimalle. Teşekkürler.
CounTDowN kardeşim aracım 2008 model. Bugün biraz daha dikkatli baktım da göstergede emniyet kemeri ikaz lambası var ama ilk mesajda söylediğim gibi kontağı çevirince yanıp sonradan sönmüyor ( bunu ben uydurdum galiba :Sct 001: ) acaba gerçekten emniyet kemeri uyarısı orijinalinde mi yok ? Bu durumda hız sabitleyicisinin bile olduğu araçta emniyet kemeri ikazı olmaması ilginç olur. Anahtar sustalı, kumandayla tümleşik. Kumanda üzerinde kapıları kilitleme, ortada bagaj açma (ama çalışmıyor sadece dörtlüler yanıyor basınca) en altta da kapıları açma düğmesi bulunan google görsellerde "vw uzaktan kumanda" diye arattığınızda çıkan kumanda. Orijinali isteyeceğim servisten.
lokmancordoba01 neden yanlış anlayayım :) 27 bin liraya aldım.

lokmancordoba01
01-03-2016, 16:38
2005 model araci 27 cok degilmi bende 2008 vardi 27500 e satiyordum hemde tertemiz

lokmancordoba01
01-03-2016, 16:38
2005 model araci 27 cok degilmi bende 2008 vardi 27500 e satiyordum hemde tertemiz

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi Berkobal

ismail
01-03-2016, 20:22
ismail abi konuyu inceleyeceğim sorunum aynı büyük ihtimalle. Teşekkürler.
CounTDowN kardeşim aracım 2008 model. Bugün biraz daha dikkatli baktım da göstergede emniyet kemeri ikaz lambası var ama ilk mesajda söylediğim gibi kontağı çevirince yanıp sonradan sönmüyor ( bunu ben uydurdum galiba :Sct 001: ) acaba gerçekten emniyet kemeri uyarısı orijinalinde mi yok ? Bu durumda hız sabitleyicisinin bile olduğu araçta emniyet kemeri ikazı olmaması ilginç olur. Anahtar sustalı, kumandayla tümleşik. Kumanda üzerinde kapıları kilitleme, ortada bagaj açma (ama çalışmıyor sadece dörtlüler yanıyor basınca) en altta da kapıları açma düğmesi bulunan google görsellerde "vw uzaktan kumanda" diye arattığınızda çıkan kumanda. Orijinali isteyeceğim servisten.
lokmancordoba01 neden yanlış anlayayım :) 27 bin liraya aldım.

rica ederim kardeşim

kardeşim fiyatlara birşey demiyorum
fakat donanım ve motor farkını göz ardı etmemek lazım diye düşünüyorum

Berkobal
01-03-2016, 22:19
lokmancordoba01 aracım 2005 değil 2008 model :)

Berkobal
01-03-2016, 22:26
ismail, CounTDowN bir sorun daha olacak müsadenizle. Benim aracın motor altındaki muhafaza yok. Benden önceki sahipleri kaybetmiş galiba, motordan kaputunu açıp bakınca yer gözüküyor. İnternette "cordoba karter koruma" diye geçen parçalar var Kimileri metal, kimileri plastik. Turbonun hava borusu ve kayışlar yerden gelecek pislik, su ve taşa toprağa karşı açıktalar şu anda. Benimki hangisi olacak ? Bilginiz var mı ?

ismail
01-03-2016, 22:33
ismail, CounTDowN bir sorun daha olacak müsadenizle. Benim aracın motor altındaki muhafaza yok. Benden önceki sahipleri kaybetmiş galiba, motordan kaputunu açıp bakınca yer gözüküyor. İnternette "cordoba karter koruma" diye geçen parçalar var Kimileri metal, kimileri plastik. Turbonun hava borusu ve kayışlar yerden gelecek pislik, su ve taşa toprağa karşı açıktalar şu anda. Benimki hangisi olacak ? Bilginiz var mı ?

plastik olmalı
zira Allah korusun herhangibir kaza anında belli bir süatten sonra motor kulakları kırılıp motoru aşağı bırakıyor ve kabin içine girmesine engel oluyor
motor koruma metal olur ise motor kabin içine girip ağır yaralanmalara neden olabilir
senin aracının motor kodu BNM veya BNV olması lazım
bu motor koduna ait motor koruma ki ses izolasyonu diye geçiyor
6Q0825237AB olarak geçiyor ve yaklaşık fiyatı 220 tl civarında
vw, skoda, seat ve audi servislerinden temin edebilirsin

Berkobal
01-03-2016, 22:38
ismail abi motor kodu BNV. En yakın zamanda servisten fiyat alıp isteyeceğim. Hızır gibisin abi sağol. :)

ismail
01-03-2016, 22:49
ismail abi motor kodu BNV. En yakın zamanda servisten fiyat alıp isteyeceğim. Hızır gibisin abi sağol. :)

estağfurullah kardeşim
sende sağolasın

asparapanpa
01-03-2016, 23:18
plastik olmalı
zira Allah korusun herhangibir kaza anında belli bir süatten sonra motor kulakları kırılıp motoru aşağı bırakıyor ve kabin içine girmesine engel oluyor
motor koruma metal olur ise motor kabin içine girip ağır yaralanmalara neden olabilir
senin aracının motor kodu BNM veya BNV olması lazım
bu motor koduna ait motor koruma ki ses izolasyonu diye geçiyor
6Q0825237AB olarak geçiyor ve yaklaşık fiyatı 220 tl civarında
vw, skoda, seat ve audi servislerinden temin edebilirsin

abi bu BNM BNV tam olarak ne oluyor biraz araştırdım ama bi bilgiye ulaşamadım bilgilendirirsen sevinirim

ismail
01-03-2016, 23:25
abi bu BNM BNV tam olarak ne oluyor biraz araştırdım ama bi bilgiye ulaşamadım bilgilendirirsen sevinirim

motor kodu oluyor ve bu koddaki motorların özelliği aşağıdaki gibi oluyor
1.4 tdi
3 silindirli
80 hp

asparapanpa
01-03-2016, 23:34
motor kodu oluyor ve bu koddaki motorların özelliği aşağıdaki gibi oluyor
1.4 tdi
3 silindirli
80 hp

sağol abi sayende öğrencez bunları inşallah :)

ismail
01-03-2016, 23:39
sağol abi sayende öğrencez bunları inşallah :)

sende sağolasın kardeşim

CounTDowN
02-03-2016, 01:11

İsmail abim yazmış zaten gerekeni :) Benimde altta koruma yok ancak bir sıkıntı göremedim. Senin imkanın varsa ismail abimin dediği gibi yaparsan çok iyi olur :)
asparapanpa ruhsatta motor kodu yazan yerde oluyor. Motor tipini belirtir, stok kodları ve parçaları ona göre değişir :) BEnimkisi 2005 1.4tdi s-rider 75 hp ama AMF motor kodu :)

ismail
02-03-2016, 07:41
İsmail abim yazmış zaten gerekeni :) Benimde altta koruma yok ancak bir sıkıntı göremedim. Senin imkanın varsa ismail abimin dediği gibi yaparsan çok iyi olur :)
asparapanpa ruhsatta motor kodu yazan yerde oluyor. Motor tipini belirtir, stok kodları ve parçaları ona göre değişir :) BEnimkisi 2005 1.4tdi s-rider 75 hp ama AMF motor kodu :)

kardeşim AMF motor kodlu aracın için de aynı parça kodlu parçayı kullanabilirsin

lokmancordoba01
02-03-2016, 07:53
Berkobal en bastaki yorumunda 2005 yaziyordu ondan dedim hayirlisi olsun gule gule kullan

Berkobal
02-03-2016, 13:19
lokmancordoba01 kardeşim teşekkür ederim. Baktım ama göremedim 2005 yazdığım yeri countdown yazmış kendisininkinin 2005 model olduğunu.

lokmancordoba01
02-03-2016, 13:20
lokmancordoba01 kardeşim teşekkür ederim. Baktım ama göremedim 2005 yazdığım yeri countdown yazmış kendisininkinin 2005 model olduğunu.
ben yanlis gordum ozaman 😊

Berkobal
10-03-2016, 21:05
ismail abi aşağıda resimlerini eklediğim parçalardan bulabilir miyim? Bir tanesi yolcu tarafındaki park ve sinyal lambalarının motor tarafındaki arka kapağı bunu kilitleyen demir de lazım. Bir de diğer resimde olan havalandırma çerçevesi hem kalın siyah olan hem de ince gri olandan lazım. Teşekkürler.

http://i.hizliresim.com/PkMO0v.jpg (http://hizliresim.com/PkMO0v)

http://i.hizliresim.com/g8o9qL.jpg (http://hizliresim.com/g8o9qL)

http://i.hizliresim.com/ZkdOZA.jpg (http://hizliresim.com/ZkdOZA)

http://i.hizliresim.com/o376j2.jpg (http://hizliresim.com/o376j2)

ismail
10-03-2016, 23:48
Berkobal kadeşim geçmiş olsun
tabiki buluruz
sağ kapak 6L0941608B yaklaşık fiyatı 32 tl
tutucu tel 6L0941160B yaklaşık 18 tl
yalnız havalandırma tek parça 6L0819203D renk kodunu şasi numarandan tespit ettirmeni tavsiye edeirm
yaklaşık fiyatı 105 tl

Berkobal
11-03-2016, 09:04
ismail abi çok teşekkür ederim :) abi bagaj pistonları da ölmüş artık ebay de filan gördüm çifti 30 $ diyor ama pek güvenemedim açıkçası. Servisten almak mı mantıklı yoksa piyasadan mı? Serviste çok mu pahalıdır ?

ismail
12-03-2016, 00:30
ismail abi çok teşekkür ederim :) abi bagaj pistonları da ölmüş artık ebay de filan gördüm çifti 30 $ diyor ama pek güvenemedim açıkçası. Servisten almak mı mantıklı yoksa piyasadan mı? Serviste çok mu pahalıdır ?

rica ederim kardeşim
piyasada satılan yan sanayi pistonların boyu ve torku farklı olabiliyor
buda aracın bagaj kapağında bulunan menteşelerine zarar verebiliyor
bir sefer alıp orijinalini almak daha mantıklı geliyor bana
zira zamanında ben o hatayı yaptım
2 takım yan sanayi aldım istediğim gibi olmayınca gittim servisten aldım
çok daha pahalıya gelmiş oldu
aslında kaliteli markası bilindik farklı firmaların ürünleri var fakat Türkiye de bulmak ne mümkün
o yüzden servisten orijinal ürünü almanı tavsiye ederim
pistonların üzerinde parça kodu yazacaktır
6L5827550B gibi

SCB
16-03-2016, 16:30
ismail abi aşağıda resimlerini eklediğim parçalardan bulabilir miyim? Bir tanesi yolcu tarafındaki park ve sinyal lambalarının motor tarafındaki arka kapağı bunu kilitleyen demir de lazım. Bir de diğer resimde olan havalandırma çerçevesi hem kalın siyah olan hem de ince gri olandan lazım. Teşekkürler.

http://i.hizliresim.com/o376j2.jpg (http://hizliresim.com/o376j2)

ismail hocam bu kapağın orjinalinden internet üzerinden sipariş vermemiz mümkünmüdür? Veya orjinal fiyatlarına bakabileceğimiz bir site varmı bildiğiniz.

ismail
16-03-2016, 16:42
ismail hocam bu kapağın orjinalinden internet üzerinden sipariş vermemiz mümkünmüdür? Veya orjinal fiyatlarına bakabileceğimiz bir site varmı bildiğiniz.

bu tarz araca özel parçalarda internet üzerinden sipariş verilercek yer bilmiyorum
parça kodlarını biliyorsan
Orijinal Oto Yedek Parça Listeleri ve Eşdeğer Oto Yedek Parçaları (http://www.oemfiyatlar.com) adresinden bakabilirsin

CounTDowN
16-03-2016, 16:56
SCB bu parçayı çıkmacılardan da temin edebilirsiniz.

seat ES
16-03-2016, 17:41
Benim aracım 2005 ibiza signo hız sabitleyici dahil var emniyet kemeri uyarısı yok sizde olmasına anlam veremedim opsiyonmudur acaba :)

teknikeleman123
16-03-2016, 18:03
ismail abi hazır konu açılmışken benim cordobanında arka tampondaki çeki demiri kapağı yok çok çirkin duruyor :) bir iki yere sordum yok diyorlar. Var mı bir öneri n tşkler

ismail
16-03-2016, 19:57
ismail abi hazır konu açılmışken benim cordobanında arka tampondaki çeki demiri kapağı yok çok çirkin duruyor :) bir iki yere sordum yok diyorlar. Var mı bir öneri n tşkler

geçmiş olsun kardeşim
6L5807441B B41 yaklaşık fiyatı 70 tl

Berkobal
18-03-2016, 20:46
Benim aracım 2005 ibiza signo hız sabitleyici dahil var emniyet kemeri uyarısı yok sizde olmasına anlam veremedim opsiyonmudur acaba :)

bende de yok galiba :) ben orada ışığın yerini görünce var zannettim ama yok galiba :)

Yakamoz123
18-03-2016, 21:15
Cordoba kullanicisi olarak emniyet jemerinin uyari sesi falan yok takmazsan birsey olmuyor.Ama aliskanlik kontaga basmadan takarim. Bagaj amartisörü benimde gitmisti.Degismeyince kilidi asagi itiyor kapak aşagi düsmüs gibi oluyor.En azindan bende böyleydi.

SCB
21-03-2016, 15:00
SCB bu parçayı çıkmacılardan da temin edebilirsiniz.

Erdal hocam Cumartesi iş nedeniyle Ankaraya gittiğimde OSTİM'e uğradım.Dolaştım ama sanırım çıkmacılar bu parçayı satarak ön konsolun bütünlüğünü bozmak istemiyorlar.Tanıdık bir parçacı bulmak lazım sanırım.

CounTDowN
21-03-2016, 15:03
Erdal hocam Cumartesi iş nedeniyle Ankaraya gittiğimde OSTİM'e uğradım.Dolaştım ama sanırım çıkmacılar bu parçayı satarak ön konsolun bütünlüğünü bozmak istemiyorlar.Tanıdık bir parçacı bulmak lazım sanırım.
Ostimin karşı tarafındaki yildiz oto sanayiye sormuş muydun acaba ? Genelde komple satıyorlar ama ayri ayrida satan olmasi lazim [emoji53]

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SCB
21-03-2016, 15:43
Ostimin karşı tarafındaki yildiz oto sanayiye sormuş muydun acaba ? Genelde komple satıyorlar ama ayri ayrida satan olmasi lazim [emoji53]

Sordum hocam da, tek klima kapağı diyince parçacıların yüzünden anladım tepkiyi :)

CounTDowN
21-03-2016, 15:45
Sordum hocam da, tek klima kapağı diyince parçacıların yüzünden anladım tepkiyi :)
Valla sizin adınıza üzüldüm aklimda bulunsun satan olursa size ulaşırım [emoji6]

SCB
22-03-2016, 08:02
Valla sizin adınıza üzüldüm aklimda bulunsun satan olursa size ulaşırım [emoji6]

Teşekkürler erdal hocam...

Berkobal
28-03-2016, 10:54
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi 1,4 TDI motorlarda turbo basıncı değeri ne kadar ? Bİr fikrin var mı ? Ben wikipedia da bu motor için "2.3 bars (33.4 psi) absolute boost" gibi bir ifade gördüm. Benim aracımda ELM237 ve cep telefonuna Torque programı ile değerleri izlediğimde turbo basıncının max. 12 psi' a çıktığını görüyorum. Arada da (genelde yokuş yukarı ve araba yüklüyken) P0299 hata kodu düşüyor ve bazen motor arıza lambası yakıyor bazen de yakmadan sadece çekişten düşüyor araç. Torque programından arıza kaydını silince araç tekrardan normal gidişine geri dönüyor. Sanayide turbo temizlenmesi lazım dediler ve yaklaşık 500TL tutar dediler. Benim takıldığım nokta benim turbonun basıncı normalde de hep düşük mü şu anda?

ismail
28-03-2016, 12:57
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi 1,4 TDI motorlarda turbo basıncı değeri ne kadar ? Bİr fikrin var mı ? Ben wikipedia da bu motor için "2.3 bars (33.4 psi) absolute boost" gibi bir ifade gördüm. Benim aracımda ELM237 ve cep telefonuna Torque programı ile değerleri izlediğimde turbo basıncının max. 12 psi' a çıktığını görüyorum. Arada da (genelde yokuş yukarı ve araba yüklüyken) P0299 hata kodu düşüyor ve bazen motor arıza lambası yakıyor bazen de yakmadan sadece çekişten düşüyor araç. Torque programından arıza kaydını silince araç tekrardan normal gidişine geri dönüyor. Sanayide turbo temizlenmesi lazım dediler ve yaklaşık 500TL tutar dediler. Benim takıldığım nokta benim turbonun basıncı normalde de hep düşük mü şu anda?

kardeşim tam olarak bilemiyorum fakat 2.3 bar gibi bir seviye olması imkansız
zira yüklenmiş araçlarda bile 2 bar basınçta stabil gidiyor araçlar diye biliyorum
2.5 bara çıkarttıklarında sorun çıkartma durumu artıyor
p0299 hatası benim araçta da veriyordu emme manifoltunun vakum tüpü değişti ve sorun düzeldi
yalnız sizin araçlarda vakum tüpü yok
o yüzden kontrol etmen gerekenler hava akış metre, basınç valfleri ve turbo wastegate olarak başlayabilirsin
aracın kaç km de
sökme takma dahil ise 500 iyi fiyat
sökme takma dahil değil ise çok

Berkobal
28-03-2016, 13:33
kardeşim tam olarak bilemiyorum fakat 2.3 bar gibi bir seviye olması imkansız
zira yüklenmiş araçlarda bile 2 bar basınçta stabil gidiyor araçlar diye biliyorum
2.5 bara çıkarttıklarında sorun çıkartma durumu artıyor
p0299 hatası benim araçta da veriyordu emme manifoltunun vakum tüpü değişti ve sorun düzeldi
yalnız sizin araçlarda vakum tüpü yok
o yüzden kontrol etmen gerekenler hava akış metre, basınç valfleri ve turbo wastegate olarak başlayabilirsin
aracın kaç km de
sökme takma dahil ise 500 iyi fiyat
sökme takma dahil değil ise çok

Anladım abi. Araç 110 binde şu anda söküm takım dahil turbo temizliği 500 dediler.Biz söküm takım için 150 alıyoruz turbocu 350 alıyor dediler. Dediğin parçalardan kontrole başlayacağım abi teşekkürler.

ismail
28-03-2016, 16:51
Anladım abi. Araç 110 binde şu anda söküm takım dahil turbo temizliği 500 dediler.Biz söküm takım için 150 alıyoruz turbocu 350 alıyor dediler. Dediğin parçalardan kontrole başlayacağım abi teşekkürler.

rica ederim kardeşim
turbo cu ile pazarlık yapmanı tavsiye ederim
eğer parça değiştirmeyecek ise 200 bilemedin 250 iyi fiyattır

Berkobal
14-04-2016, 10:33
merhaba @ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi, abi benim antifrizin olduğu taşma kabında sürekli bir hava oluşuyor. Şöyle ki arabayla bir yere gittikten sonra kaputu açıp su seviyesine bir bakıyorum min çizgisinde veya altında. Kabın kapağını gevşetiyorum içinden hava çıkarken fokur fokur su sesleri geliyor hortumlardan şırıl şırıl su sesleri ve sonunda su seviyesi max seviyesine geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

CounTDowN
14-04-2016, 11:20
Berkobal kardeşim aracı stop eder etmezmi yapıyorsun bu işlemi peki ?

Berkobal
14-04-2016, 12:19
CounTDowN kardeşim aracı stop edince yapıyorum genelde ama soğuyunca da pek değişmiyor.

ismail
14-04-2016, 16:13
merhaba @ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi, abi benim antifrizin olduğu taşma kabında sürekli bir hava oluşuyor. Şöyle ki arabayla bir yere gittikten sonra kaputu açıp su seviyesine bir bakıyorum min çizgisinde veya altında. Kabın kapağını gevşetiyorum içinden hava çıkarken fokur fokur su sesleri geliyor hortumlardan şırıl şırıl su sesleri ve sonunda su seviyesi max seviyesine geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

kardeşim hiç öyle bir izlemde bulunmadım
özellikle sıcak motorda bu işlemi yapmamanı tavsiye ederim
soğuk motorda su seviyesine baktığında az ise tamamla yine soğuk motorda tekrar kontrol ediver eskiklik var ise kaçağı arayabilirsin
onun dışında çok üstüne düşmemeni tavisye ederim
zira soğuk yada sıcak motorda su seviyesi farklı konumda olabilir
sıcak motorda su eklemesi yapman motor soğuyunca sorun çıkartabilir

Berkobal
14-04-2016, 21:51
tamam ismail abi pek kurcalamayacağım :) ama yakın zamanda suyu komple değiştireceğim çünkü bulanık baya bu da içime sinmiyor. Abi hazır seni yakalamışken bir iki soru daha soracağım müsadenle. :)

1) Ön farlarda (kısa huzmeli) bir şapka olması lazım galiba. Geçen gün dışarıda başka bir cordoba gördüm onda vardı benimkileri eski sahibi ne etti bilmiyorum. Bulabilir miyiz onlardan ?

2) Aracı Şubatın ilk günlerinde yeni aldığımda özel servise sokup periyodik bakımı yaptırdım (km 106700 idi) şu anda 600 km yada 89 gün kaldı diye uyarı veriyor (ingiliz anahtarı çıkıyor) araç şu anda 112300 de acaba yanlış mı sıfırlandı o sayaç yoksa 10000 km de bir değil mi bakımlar?

3) Motorda ön kabine döşenmiş izolasyon malzemesi gibi bir keçe var aracın sağ teker hizasından sol teker hizasına kadar uzanıyor. Benimkini ortadan yırtmışlar ve sarkıyor. Kaputu açınca kötü bir görüntü oluyor. Bunun kodunu bulamadım senin bir bilgin var mı? Çok pahalı değilse değiştireyim diyorum.

ismail
14-04-2016, 22:37
tamam ismail abi pek kurcalamayacağım :) ama yakın zamanda suyu komple değiştireceğim çünkü bulanık baya bu da içime sinmiyor. Abi hazır seni yakalamışken bir iki soru daha soracağım müsadenle. :)

1) Ön farlarda (kısa huzmeli) bir şapka olması lazım galiba. Geçen gün dışarıda başka bir cordoba gördüm onda vardı benimkileri eski sahibi ne etti bilmiyorum. Bulabilir miyiz onlardan ?

2) Aracı Şubatın ilk günlerinde yeni aldığımda özel servise sokup periyodik bakımı yaptırdım (km 106700 idi) şu anda 600 km yada 89 gün kaldı diye uyarı veriyor (ingiliz anahtarı çıkıyor) araç şu anda 112300 de acaba yanlış mı sıfırlandı o sayaç yoksa 10000 km de bir değil mi bakımlar?

3) Motorda ön kabine döşenmiş izolasyon malzemesi gibi bir keçe var aracın sağ teker hizasından sol teker hizasına kadar uzanıyor. Benimkini ortadan yırtmışlar ve sarkıyor. Kaputu açınca kötü bir görüntü oluyor. Bunun kodunu bulamadım senin bir bilgin var mı? Çok pahalı değilse değiştireyim diyorum.

kardeşim aracın kaç km de veya kaç yıldır kulanıyorsun
sormamın nedeni triger seti değişmiş mi
değişmemiş ise kısa sürede değiştirmen ve o sırada soğutma suyunu tamamen boşalttırıp en az 1.5 antifiriz ve geri kalan soğutma sıvısını saf su ile tamamlamandır

1. kardeşim o şapkaları bulamazsın da bulabilsen bile takabilmen imkansıza yakın zor olur
2. sanırım periyodik bakım süresini / km sini sıfırlamayı unutmuşlar bakım yaptırdığın yerde sıfırlatmanı tavsiye ederim
yada şu videoları izlemek sureti ile yapmayı deneyebilirsin
https://www.youtube.com/results?search_query=service+limit+reset+seat
3. kardeşim tam olarak anlayamadım kusura bakma
bir resim çekip yayınlayabilirsen daha iyi yardımcı olmaya çalışırım
bizler resim yüklemek için hizliresim (www.hizliresim.com) sitesini kullanıyoruz
resim yüklememizi yaptıktan sonra değişen ekrandaki Forumlar: bbcode satırını kopyalayıp mesaj yazdığımız yere yapıştırmamız yeterli oluyor
hizliresim açılmaz ise 1resimyukle (www.1resimyukle.com) sitesini kullanabilirsin
resimin altında Doğrudan Bağlantılar kısmındaki BBCode satırını kopyalayıp mesaj yazdığımız yere yapıştırmamız yeterli oluyor
tapatalk ile resim eklemek istersen
"İleti yazarken resimi Tapatalk' a gönder dersen sorun çıkmıyor hemen ekliyor. Ama diğer türlü sorun oluyor. Hiç hata vermemesine rağmen yükleme yapmıyor."
eline sağlık
teşekkürler

Berkobal
18-04-2016, 08:31
ismail abi işler yoğun anca yazabildim gecikme için kusura bakma.

araç 112300 civarında 1 şubat 2016 da aldım aracı. Benden önceki sahibi 106000 de almış. iki ay kullanmış 106700 de bana sattı. Ondan önce gaziantep aracıymış bu yüzden triger ile ilgili bir bilgim yok. Hatta başka bir triger konusunda yine bu konuşma geçmişti aramızda :)

abi bahsettiğim keçemsi izolasyon malzemesinin resmi aşağıda

http://i.hizliresim.com/d3dyJD.jpg (http://hizliresim.com/d3dyJD)

abi bir de aracın beyni diye tahmin ettiğim parça takıldığı yere oturmamış haldeydi. Bu tutacak 3 tırnaktan oluşan bir üçgen gibi. Ama benim aracın beyni sanki ona göre büyük ve sadece tek tırnak tutabiliyordu. Tek tırnağı geçirdikten sonra diğer ikisine mümkün değil oturmuyordu ben de oturtacam diye inat ederken parçası kırıldı şu anda aşağıdaki resimlerdeki gibi plastik kelepçe ile tutmakta. Bunun gerçekten tutacak parçası bu mu? Yada beyin aslında daha mı küçük? Çünkü buna oturmasının imkanı yok gibi.

http://i.hizliresim.com/OA616n.jpg (http://hizliresim.com/OA616n)

http://i.hizliresim.com/z5kPkR.jpg (http://hizliresim.com/z5kPkR)

ismail
18-04-2016, 08:46
Berkobal kardeşim tam emin olamamkla birlikte sanırım resimdeki 11 nolu parça
parça kodu 6Q1863353J yaklaşık fiyatı 250 tl

http://vagpart.com/media/images/seat/695ff42c91e59a416f0b136c9bc98179.png

motor kontrol ünitesini tutan parça etka da resimde gözüken 2 nolu parça
parça kodu 6Q0906507 yaklaşık fiyatı 50 tl civarında
etka da resim olarak farklı gösterse de parça kodundan görünümü sendeki gibi
https://www.google.com.tr/search?q=6Q0906507&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjklPThw5fMAhVDWBQKHWQsBm4Q_AUIBygB&biw=1600&bih=1070

http://www.partsbase.org/media/images/seat/57a8fe6e885702b28389ebf6d39aab1e.png

Berkobal
18-04-2016, 19:11
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi trigerin durumunu merak ettim bugün kontrol amaçlı üs kapağını açıp baktım. Gates marka çıktı o da ve üzerindeki yazılar silinmemiş (çok eski gibi durmuyordu, çatlama filan yok). Ayrıca daha önceden bu kapak açılmış galiba çünkü geri takan arka taraftaki kelepçesini kapatmamış. Bu da bende daha önce değiştirilmiş izlenimi yarattı. Resmini çektim tecrübelilerin fikirleri için.

http://i.hizliresim.com/6PWQ9l.jpg (http://hizliresim.com/6PWQ9l)

ismail
18-04-2016, 21:17
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi trigerin durumunu merak ettim bugün kontrol amaçlı üs kapağını açıp baktım. Gates marka çıktı o da ve üzerindeki yazılar silinmemiş (çok eski gibi durmuyordu, çatlama filan yok). Ayrıca daha önceden bu kapak açılmış galiba çünkü geri takan arka taraftaki kelepçesini kapatmamış. Bu da bende daha önce değiştirilmiş izlenimi yarattı. Resmini çektim tecrübelilerin fikirleri için.

http://i.hizliresim.com/6PWQ9l.jpg

kardeşim bence bu kayış değiştirilmiş
o yüzden şanslı olduğunu düşünüyorum
zira üstünden contitech çıksa idi değişmiş mi değişmemiş mi anlayamazdık
çünkü serviste contitech kullanıyor oysa ki bu gates marka
180 bin km yada 2018 e kadar değişmesine gerek gibime geliyor

CounTDowN
19-04-2016, 09:10
Berkobal kardeşim aracına bu kadar çok kafayı takarsan ilerde sende contaları yakabilirsin söyleyim :d

dejawu
19-04-2016, 22:41
1.şoför kapisındaki sivić bozuk.buarada vw grup araçların sivici kilit içinde saklı.bunun avantajlarida var dezavantajlarıda var.
2.ikaz sesinin cıktığı hoparlör bozuk olduğundan ses duymuyor olabilirsin.bu icerde ışık acik kalinca oten sesin cıktigı hoparlorle aynıdir.ama senin sivic bozuk oldugundan bu hoparloru malesef test edemiyorsun.hiz sabitleyici olup emniyet kemeri ikazi olmayabilir.mesela benim aracım.
3.su senin kontak değismiş sanırım.yeni kontakla anahtarını vermisler ama kapılarla bagajin gobeginide bu yeni anahtarın actigı gobekle degişmesi gerekiyordu.
Berkobal

Berkobal
20-04-2016, 23:09
CounTDowN kardeşim araba konusunda hep hassasdım halen de öyleyim :) önceki aracım 93 model Mazda 323 idi. Onun da söküp takmadığım yeri kalmadı desem yeridir. Karbüratörlü bir araca lpg taktırmayacak kadar deliyim yani anlayacağın :) şimdi babamda o araba. Bu aracı da benden önceki sahibi biraz hor kullanmış ve pek ilgilenmemiş. Ben de önce herşeyiyle öğrenip yavaş yavaş halletmeye çalışıyorum. Doğuş oto kartaldaki yedek parçacılarla tanış olduk sipariş vere vere :Sct 001:
dejawu ertan abi kapı kilidi üzerine olan yazını birkaç kez okudum ve ben de yakın bir zamanda onu yapacağım. Çünkü soför kapısının switch hiç çalışmıyor. Ön yolcu kapısı açıldığında bazen ışık yanıyor ama genellikle yanmıyor. Geçen gün yolcu kapısını açıp kilidi elimle kapalı konuma gelecek şekilde bastırıp döndürdüm ve ışık yandı :sct-043: ama kapı kolunu çekip kilidi serbeste düşürdüğümde ışık sönüyor yani sanki ters çalışıyor gibi. Araçta sadece şoför tarafı arka kapı switchi normal çalışıyor. Bir de serviste orijinal anahtar ve bütün kilitlerin yaklaşık 750 TL tutacağı söylendi. O yüzden servisteki görevli sanayide kilitçilerin kilitleri söküp anahtara göre içindeki şifreleri yeniden dizdiklerini söyledi bu şekilde daha ekonomik olur dedi. Ben de bu şekilde yaptırmayı düşünüyorum kilit işini. Youtube da kilit şifrelerinin sökülüp ayarlanması ile ilgili videolar mevcut izledim ama yapabilir miyim bilemedim.

dejawu
21-04-2016, 02:06
CounTDowN kardeşim araba konusunda hep hassasdım halen de öyleyim :) önceki aracım 93 model Mazda 323 idi. Onun da söküp takmadığım yeri kalmadı desem yeridir. Karbüratörlü bir araca lpg taktırmayacak kadar deliyim yani anlayacağın :) şimdi babamda o araba. Bu aracı da benden önceki sahibi biraz hor kullanmış ve pek ilgilenmemiş. Ben de önce herşeyiyle öğrenip yavaş yavaş halletmeye çalışıyorum. Doğuş oto kartaldaki yedek parçacılarla tanış olduk sipariş vere vere :Sct 001:
dejawu ertan abi kapı kilidi üzerine olan yazını birkaç kez okudum ve ben de yakın bir zamanda onu yapacağım. Çünkü soför kapısının switch hiç çalışmıyor. Ön yolcu kapısı açıldığında bazen ışık yanıyor ama genellikle yanmıyor. Geçen gün yolcu kapısını açıp kilidi elimle kapalı konuma gelecek şekilde bastırıp döndürdüm ve ışık yandı :sct-043: ama kapı kolunu çekip kilidi serbeste düşürdüğümde ışık sönüyor yani sanki ters çalışıyor gibi. Araçta sadece şoför tarafı arka kapı switchi normal çalışıyor. Bir de serviste orijinal anahtar ve bütün kilitlerin yaklaşık 750 TL tutacağı söylendi. O yüzden servisteki görevli sanayide kilitçilerin kilitleri söküp anahtara göre içindeki şifreleri yeniden dizdiklerini söyledi bu şekilde daha ekonomik olur dedi. Ben de bu şekilde yaptırmayı düşünüyorum kilit işini. Youtube da kilit şifrelerinin sökülüp ayarlanması ile ilgili videolar mevcut izledim ama yapabilir miyim bilemedim.

Berkay eğer siviç içeride kırılmış ve sabit durmuyorsa istem dışı ve ters fonksiyonlarda çalışabilir.benim en son değiştirdiğim şoför kapısında kapıyı kapatınca araç seyir halinde bile bazen yanıyordu.bazen gecenin bir vakti kapılar kilitliyken içerde yanıyor ve alarm ötüyordu.orjinal siviçin ters bağlanma fonksiyonu yoktur.çünkü zaten iki uçludur.kapı açılır siviç basar ve devre tamamlanır.
şimdi sana senin aracının durumunu anlatmaya çalışacağım.
aracının kilitlerini müstakil dairenin kilidi gibi düşün.1 tane daire kapısı var ve dört tane oda kapısı.sen üzerinde fazla anahtar taşımamak için tek anahtarla bütün daire ve oda kapılarını açmak istiyorsun.ne yaparsın bütün kapıların göbeğini aynı anahtarın açtığı göbeklerle değişirsin.kilitleri değişmene gerek yok sadece göbekleri.daire kapısıda dahil tek anahtarla bütün kapıları açarsın.araçlarda fabrikadan böyle çıkıyor.
ve gün gelir dairenin kapısı yani dış kapı göbeği bozulur ve sen onu değişirsin.aynısı maliyetli olduğundan sıradan bir göbek takarsın.doğal olarakta anahtar sayın ikiye çıkar.dairenin anahtarı ve odaları açan anahtar.
senin aracındaki durumda sanırım bu.önceki arkadaş maliyetten kaçmış ve sadece kontak göbeğini değişmiş sanırım.umarım immobilazerı iptal etmemiştir.
kiltlerde şifreleme diye bişey yok.birkaçtane fotorafla anlatmaya çalışacağım.
http://i.hizliresim.com/nM32Ea.jpg (http://hizliresim.com/nM32Ea)
kapı kilidini açmak için anahtarı yuvasına sokup sola çeviriyoruz.resimdeki parça kilidin göbek kısmı.her araçta bunun içindeki anahtarı tanıyan dişli kısım farklıdır.yani asıl aracın anahtarını seçen kısım budur.seçincede dönmesine müsaade eder ve namluyu çevirir.
http://i.hizliresim.com/D209P1.jpg (http://hizliresim.com/D209P1)
http://i.hizliresim.com/7grPNm.jpg (http://hizliresim.com/7grPNm)
piyasada bu şekilde kilitten ayrı takım halinde satılıyor.
http://i.hizliresim.com/0noLBW.jpg (http://hizliresim.com/0noLBW)
bu fotoda da diğer taraftan görüntüsü var.yani kilidin içine giren kısım. anahtarı çevirince bu ucu sivri metal döniyor ve kilit açılıyor.ama farklı bir anahtarla denersek mu metal namlu dönmeyecek ve kilitte açılmayacaktır.şifre kısmı sadece budur.aynı namlu kontakta da vardır.seninkinde kontakla beraber değişmiş fakat kapılarınkini değişmemişler galiba.buyuzdende tek anahtarla heryeri açmak mümkün değil.
http://i.hizliresim.com/RklBD6.jpg (http://hizliresim.com/RklBD6)
basit bir kontak.yani aracın çalışması için marşa elektrik verir.yani kopuk olan devreyi anahtarı çevirince tamamlar ve araç çalışır.bazen filimlerde araç çalarken bunu kablolarını kopartırlar ve düz bağlayıp aracı çalıştrırlar.yani düz kontak yaparlar.
http://i.hizliresim.com/3LnPgA.jpg (http://hizliresim.com/3LnPgA)
buda anahtar göbek kontak soketler ve direksiyon kilidide dahil komple takım.
yapman gereken bu göbek kısımlarını tek bir anahtarın açtığı bir takımla değiştirmek.kilit siviçleri ayrı bir durum.siviç tamir etmek veya kilidi değiştirmek sana kalmış.750 tl ye bunların hepsini yaptırabiliyorsan bence fiyat iyi

dejawu
21-04-2016, 02:06
bu işten anlamayan bilgisi zayıf olan birisine kurcalatma.yoksa iş daha kötü bir hal alır.aslında bunun en ucuz yolu alarm taktırmaktır.100 lirayı geçmez.alarmın kumandasına basarsın kapılar açılır mevcut anahtarınlada aracı çalıştırıp gidersin.tabi orjinali gibi güvenlikli olmaz.çünkü alarm kumandası frekansları garaj kumandasına yakın.kopyalayıp çoğaltması daha basit.artık sana kalmış.ama önce kapı sivicini yaptırmalısın.yoksa alarm habire öter Berkobal

CounTDowN
21-04-2016, 08:30
dejawu abi ayrıntılı açıklaman için kendi adıma teşekkür ederim.
Berkobal tabiki böyle uğraşman güzel, bende de aynı durum mevcuttu. Benden önceki sahibi pek ilgilenmemiş araç ile yavaş yavaş adam ettim sayılır. 1-2 sorunum daha var onlarıda halledince tam binilecek hale gelecek inşallah.

Benimde 1- kapı kilitleme ve katlanır aynaların bazen kitleyip bazen kitlememesi
2- yürüyen takımda değiştirmem gereken birkaç parça daha var.

Berkobal
02-05-2016, 16:22
CounTDowN kardeşim senin araçta ön koltukların altında çekmece var mı? Ben aracı almadan önce özelliklerini okurken beğendiğim bir yanı da ön koltukların altlarının çekmece olarak değerlendirilmiş olmadıydı. Fakat benim koltukların altı boş. Önde sadece kapak gibi bir plastik var.

asparapanpa
02-05-2016, 16:30
CounTDowN kardeşim senin araçta ön koltukların altında çekmece var mı? Ben aracı almadan önce özelliklerini okurken beğendiğim bir yanı da ön koltukların altlarının çekmece olarak değerlendirilmiş olmadıydı. Fakat benim koltukların altı boş. Önde sadece kapak gibi bir plastik var.

yanlış bilmiyorsam 2006 dan sonraki modellerde koltuk altı çekmecesini iptal ettiler diye biliyorum hatam varsa düzeltin.

CounTDowN
02-05-2016, 16:36

Berkay, benim sadece ön yolcu koltuk altında göz var. Ancak o da pek fazla birşeye yaramıyor diyebilirim. Çok birşey kaçırmamışın bence :) Sadece ruhsat ve kasko sigorta evraklarını koysan yetiyor.

asparapanpa
02-05-2016, 16:40
bide benim bi ses problemim var sanki kuş cıvıltısı gibi yada vıcırtımı denir nasıl anlatsam bilemedim bozuk yollarda sürekli bu sesi duyuyorum dayanılacak gibi değil sanırsın arabada kuş ötüyor :) göğüsün sol tarafında kalan kısımdan geliyo gibi kadran tarafından ama bi türlü nerden geldiğini çözemedim sinirimi bozuyo bu ses bi fikriniz varmıdır bu konuda saygılar :)

CounTDowN
02-05-2016, 17:05
bide benim bi ses problemim var sanki kuş cıvıltısı gibi yada vıcırtımı denir nasıl anlatsam bilemedim bozuk yollarda sürekli bu sesi duyuyorum dayanılacak gibi değil sanırsın arabada kuş ötüyor :) göğüsün sol tarafında kalan kısımdan geliyo gibi kadran tarafından ama bi türlü nerden geldiğini çözemedim sinirimi bozuyo bu ses bi fikriniz varmıdır bu konuda saygılar :)

Video çekip paylaşma ihtimalin varmı acaba :) Alttaki videodaki gibi mi ses geliyor :sct-003:

https://www.youtube.com/watch?v=ee1YtuHxs70

Şaka bi yana tabi ,
- Helezon yaylarının üstünde kauçuk malzeme olur, onda deformasyon varsa o ses yapabilir.
- Salıncak burçlarından gelebilir
- Ön tamponun altında bulunan köpükler gevşeyen tampon vidaları yüzünden tampona sürtüyor olabilir.

başka biryerde okuduğum ;
-Katalitik konvertörün üzerindeki aluminyum ısı yalıtım levhası zamanla kulakları kopup konvertöre değiyor.
Küçük bir tümsekten geçince cik cik cik diye ses gelir.
vs...

asparapanpa
02-05-2016, 17:09
Video çekip paylaşma ihtimalin varmı acaba :) Alttaki videodaki gibi mi ses geliyor :sct-003:

https://www.youtube.com/watch?v=ee1YtuHxs70

Şaka bi yana tabi ,
- Helezon yaylarının üstünde kauçuk malzeme olur, onda deformasyon varsa o ses yapabilir.
- Salıncak burçlarından gelebilir
- Ön tamponun altında bulunan köpükler gevşeyen tampon vidaları yüzünden tampona sürtüyor olabilir.

başka biryerde okuduğum ;
-Katalitik konvertörün üzerindeki aluminyum ısı yalıtım levhası zamanla kulakları kopup konvertöre değiyor.
Küçük bir tümsekten geçince cik cik cik diye ses gelir.
vs...
Video çekip yukleyim ozaman bi tartışalım bu konuyu anladigim kadariyla heryerden geliyo olabilir bu ses. Arnavut sevkette girmiş olabilir kaputun altina [emoji3] [emoji3]

GT-I8262 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkobal
04-05-2016, 09:01
CounTDowN kardeşim, ismail abi benim araçta tandem pompasından yağ kaçağı mevcut. Aracın altlarına kadar inmiş. Türkçe forumlarda pek birşey bulamadım ama yabancı forumlarda vw dizel motorları için tandem pompasının kaçakları için neredeyse kronik bir sorun olduğunu söylüyorlar. Bu pompadaki basınç kaybı, turboyu ve fren sistemini de etkiliyormuş. Sizlerin de başına geldi mi böyle birşey veya bilginiz var mı? (Tandem pompası resmi benim aracın değil netten buldum.)

http://i.hizliresim.com/E8aOnD.jpg (http://hizliresim.com/E8aOnD)

ismail
04-05-2016, 10:16
CounTDowN kardeşim, ismail abi benim araçta tandem pompasından yağ kaçağı mevcut. Aracın altlarına kadar inmiş. Türkçe forumlarda pek birşey bulamadım ama yabancı forumlarda vw dizel motorları için tandem pompasının kaçakları için neredeyse kronik bir sorun olduğunu söylüyorlar. Bu pompadaki basınç kaybı, turboyu ve fren sistemini de etkiliyormuş. Sizlerin de başına geldi mi böyle birşey veya bilginiz var mı? (Tandem pompası resmi benim aracın değil netten buldum.)

http://i.hizliresim.com/E8aOnD.jpg

kardeşim geçmiş olsun
benim başıma gelmedi
fakat ibr@him abin değiştirmişti
http://www.seatclubturkey.com/leon-mk1-1998-2006/49953-yeni-makinam-mk1-leon-1-9tdi-pd150-top-sport-6.html#post1291346

ibr@him
04-05-2016, 10:28
Tandemin pompanın altında ki conta kronik problem.
Yedek parçacilarda conta satılıyor diye biliyorum.

ismail
04-05-2016, 10:37
Tandemin pompanın altında ki conta kronik problem.
Yedek parçacilarda conta satılıyor diye biliyorum.

kardeşim sana birşey danışayım
benim fren pedalı hissi zayıf
fren pedalına bastığımda hemen tepki alamıyorum
dün arkadaşımın 2006 leon sport up 1.6 mpi aracını kullandım
pedala bastığın anda bir tepki alabiliyorsun
senin fren pedalı tepkin nasıl

ibr@him
04-05-2016, 10:51
kardeşim sana birşey danışayım
benim fren pedalı hissi zayıf
fren pedalına bastığımda hemen tepki alamıyorum
dün arkadaşımın 2006 leon sport up 1.6 mpi aracını kullandım
pedala bastığın anda bir tepki alabiliyorsun
senin fren pedalı tepkin nasıl

Bende fren hassasiyeti harika durumda
Detaylı bir inceleyelim haber veririm

ismail
04-05-2016, 11:25
Bende fren hassasiyeti harika durumda
Detaylı bir inceleyelim haber veririm

o zaman haber bekliyorum
bu arada parçaların tamamı geldi
ön kaliperler çıkma olduğundan bu hafta temizleteceğim
ayrıca ön camımda pul atması vardı onu değiştirteceğim
haftaya da fren takımının montajını gerçekleştiririm

CounTDowN
14-05-2016, 11:44
Burdaki bazı sorunları gördükten sonra kaputun altına bir bakayım dedim. 2 yerde yağ birikintileri gördüm. ismail abi ve diğer arkadaşlar resimlere göre bir yorum yapabilir misin acaba ?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/e53f6fa0ae21e52e0780a7d92ea2006e.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/ef801a6355c31c280792344552d0b2ba.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/c79a5ee3f70442d5f6baa02b8b40d80c.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/4759a259164678a9ae69afcecc6f11c9.jpg

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkobal
14-05-2016, 15:17
CounTDowN kardeşim senin de tandem pompasında ufaktan kaçaklar var galiba.

Berkobal
14-05-2016, 15:26
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi, @CounTDowN (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=23400) bu başlık altında daha önce turbonun basıncının altta kaldığını söyleyen P0299 hatası aldığımı söylemiştim. Haftasonu ankaraya gidip geldim uzun yolda özellikle cruise control 110 km/h de yokuşa denk geldiğimde yani turbo gücüne daha çok ihtiyacı olduğunda motorun (ODB2 cihazı sayesinde cep telefonundan motor değerlerini izliyorum) turbo basıncı 8,5 psi değerine geldiğinde araç limp moda giriyor ve bir süre sonra arıza ışığı yakıyordu. Bugün gözüme birşey çarptı. EGR çıkışı yanlış bilmiyorsam, oraya giren kalın hava hortumunu benden önceki (arabanın içine etmesinden dolayı sürekli saygıyla andığım(!)) sahibi tarafından yapıldığını düşündüğüm bir akıllı vida atılmış. Yani oradaki hortumun tırnakları kırıldığından hava basıncı ile hafif geri gelip hava kaçırıyor diye, arkadaş çareyi vidalamakta bulmuş. Vida da zaten tam oturmuyor. Görüp de anladığımda kan beynime sıçradı resmen. Orası arızalandıysa yenisiyle değiştir arkadaş vida ile sağı solu deilmek nedir. Diyeceğim o ki aracın turbo basıncı yükseğe çıkınca havanın büyük bir kısmı buradaki vidanın dişleri arasından kaçıyor ve araç istediği basıncı alamıyor turbodan bu da beyne arıza olarak düşüyor. Buradaki boru değişir onda bir sorun yok ama metaldeki deliği nasıl kapatacağım? Kaynak filan tutar mı ? Yardımlarınızı bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/EJnrqn.jpg (http://hizliresim.com/EJnrqn)

http://i.hizliresim.com/jnPX2J.jpg (http://hizliresim.com/jnPX2J)

CounTDowN
14-05-2016, 19:32
CounTDowN kardeşim senin de tandem pompasında ufaktan kaçaklar var galiba.
210 bin bakımı bana pahalıya patlayacak anlaşılan [emoji20] senin vida olayı hakikaten ilginçmiş. Kaynak tutar orası bence ufaktan yama bile yapılabilir.

ismail
15-05-2016, 22:47
CounTDowN kardeşim öncelikle aracın yağ seviyesini kontrol etmek lazım
motoru çalışmaz halde 5 dk düz bir zeminde bekleyen aracının yağ seviyesi yüksek ise fazlalığının çekilmesi lazım
eğer ki yağ seviyesi normal ise motoru temizletip sonra izlemeye geçmek daha iyi olacaktır
sonrasında halen sızıntı var ise hortumlar değiştirilebilir
Berkobal kardeşim aracın kaç km de bilmiyorum fakat benim aracım da bu hatayı verdiğinde turbo temizliği, wastegate değişimi, turbo değişimi şeklinde öneri verseler de (gerçi turbo temizliği ve turbo değişimi yaptım) ben n75 valfi, map sensörü, fark basınç sensörü, maf sensörü, turbo değişimi yaptım sonuç değişmedi
sonra egr valfi ve emme manifoltu temizliği için emme manifoltunu söktüğümüzde emme manifoltu içindeki kapakçıkları hareket ettiren 60 tl lik vakum tüpü parçasını değiştirdik ve sorun çözüldü
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/38545-leon-fr-2-0-tdi-pd-170-dpf-bazen-guc-kaybi-3.html#post1423159
senin aracın muhtemel sorunu kaputu açtığında sol tarafta (yolcu tarafı) n75 diye tabir edilen selenoid valf bulunur
o valfın hortumlarını bir kontrol ettirmeni gerekirse sağlam bir aracın n75 valfini değiştirmek sureti ile test / kontrol etmeni tavsiye ederi

http://www.pieseauto.ro/poze/solenoid-valve-vacuum-block-unitate-vacuum/solenoid-valve-vacuum-block-unitate-vacuum-521051a37262070bc3-0-0-0-0-0.jpg

teknikeleman123
15-05-2016, 23:03
CounTDowN kardeşim öncelikle aracın yağ seviyesini kontrol etmek lazım
motoru çalışmaz halde 5 dk düz bir zeminde bekleyen aracının yağ seviyesi yüksek ise fazlalığının çekilmesi lazım
eğer ki yağ seviyesi normal ise motoru temizletip sonra izlemeye geçmek daha iyi olacaktır
sonrasında halen sızıntı var ise hortumlar değiştirilebilir
Berkobal kardeşim aracın kaç km de bilmiyorum fakat benim aracım da bu hatayı verdiğinde turbo temizliği, wastegate değişimi, turbo değişimi şeklinde öneri verseler de (gerçi turbo temizliği ve turbo değişimi yaptım) ben n75 valfi, map sensörü, fark basınç sensörü, maf sensörü, turbo değişimi yaptım sonuç değişmedi
sonra egr valfi ve emme manifoltu temizliği için emme manifoltunu söktüğümüzde emme manifoltu içindeki kapakçıkları hareket ettiren 60 tl lik vakum tüpü parçasını değiştirdik ve sorun çözüldü
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/38545-leon-fr-2-0-tdi-pd-170-dpf-bazen-guc-kaybi-3.html#post1423159
senin aracın muhtemel sorunu kaputu açtığında sol tarafta (yolcu tarafı) n75 diye tabir edilen selenoid valf bulunur
o valfın hortumlarını bir kontrol ettirmeni gerekirse sağlam bir aracın n75 valfini değiştirmek sureti ile test / kontrol etmeni tavsiye ederi

http://www.pieseauto.ro/poze/solenoid-valve-vacuum-block-unitate-vacuum/solenoid-valve-vacuum-block-unitate-vacuum-521051a37262070bc3-0-0-0-0-0.jpg

Benim Fabia da bu sorun olmuştu yani genelde 3500 devir sonrası Turbo kesiyor ve arıza ışığı yanıyordu. Kontak aç kapa düzeliyordu. O dönem çok araştırdım şu ismail abinin Son resmindeki valflerin olduğu kutu dediler ama deneme yapacaklar malzeme yok. Malzeme medeni pahalı alsak elimizde patlıcak baya bir sıkıntı çektik. Normalde bu parça eski golflerde n75(Turbo basınç valfi diye geçiyor galiba) tek parça halinde değişiyormuş. Vesselam :) 1 yıl bindim arabayla biraderin şirkete sattım aracı o hali ile ve özel bir servis yapmış. 200 TL Ye Turbo elden geçmiş Pervane felan sorun düzelmişti

CounTDowN
16-05-2016, 08:55
ismail tamamdir abi dedigin gibi yapacagim. birde baska bir sorunum var:

dun aksam cakmaklik girisine kamerami sarj ettigim kablonun ucu girmis ve yapismisti zor cektim cikardim. sonrasinda ise cakmakligim birdaha calismadi ne cakmak nede sarj etmedi, sigorta filan atmis olabilirmi acaba

ismail
16-05-2016, 09:08
ismail tamamdir abi dedigin gibi yapacagim. birde baska bir sorunum var:

dun aksam cakmaklik girisine kamerami sarj ettigim kablonun ucu girmis ve yapismisti zor cektim cikardim. sonrasinda ise cakmakligim birdaha calismadi ne cakmak nede sarj etmedi, sigorta filan atmis olabilirmi acaba

geçmiş olsun
evet kesinlikle sigorta atmıştır

CounTDowN
16-05-2016, 09:17
ismail abi tesekkur ederim,

bu konu iyi oldu gibi yeni konu acmadan burdan sorun paylasirsak belki konu kirliligini bir nebze onlemis oluruz.

ismail
16-05-2016, 09:23
ismail abi tesekkur ederim,

bu konu iyi oldu gibi yeni konu acmadan burdan sorun paylasirsak belki konu kirliligini bir nebze onlemis oluruz.

kesinlikle doğru diyorsun
biraz araştırma işine girişseler forum da mutlaka ilgili bir konu vardır
fakat herkese hemen konu açıp cevap almaya çalışmak kolay geliyor

Berkobal
16-05-2016, 22:54
ismail abi bizim araçlarda (1.4 tdi) MAP sensörü var mı? Hava filtresinin çıkışında bulunan MAF sensörü değil bu galiba.

ismail
16-05-2016, 23:18
ismail abi bizim araçlarda (1.4 tdi) MAP sensörü var mı? Hava filtresinin çıkışında bulunan MAF sensörü değil bu galiba.

evet var gözüküyor kardeşim
parça kodu 038906051B
ara soğutucunun borusu üzerinde bulunuyor
hava filtresinin oradaki yazdığın gibi maf (hava akış metre) sensörü

http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/142615034/Exhaust_Pressure_Sensor_038906051B.jpg

Berkobal
18-05-2016, 20:33
@CounTDowN (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=23400) , @ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi, bizim işyerinde vw, skoda aracı olanların sürekli önerdiği bir usta var geçenlerde bir sorun için ona götürdüm. Motor çalışırken "senin yağ pompası zincirinden ses geliyor değişti mi? onların belli periyodları vardır değişmesi lazım" filan dedi. Ben de zaten yağ değişimi için yaklaşık 1000 km sonra geleceğimi o zaman bakarız dedim. Sonradan bana da ilginç geldi birkaç kişiye sordum vag grubu aracı olan, onlar da şimdiye kadar hiç değiştirmediklerini söylediler. Senin bu konuda bir bilgin var mı ?

ismail
19-05-2016, 20:01
@CounTDowN (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=23400) , @ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi, bizim işyerinde vw, skoda aracı olanların sürekli önerdiği bir usta var geçenlerde bir sorun için ona götürdüm. Motor çalışırken "senin yağ pompası zincirinden ses geliyor değişti mi? onların belli periyodları vardır değişmesi lazım" filan dedi. Ben de zaten yağ değişimi için yaklaşık 1000 km sonra geleceğimi o zaman bakarız dedim. Sonradan bana da ilginç geldi birkaç kişiye sordum vag grubu aracı olan, onlar da şimdiye kadar hiç değiştirmediklerini söylediler. Senin bu konuda bir bilgin var mı ?

kardeşim maalesef bu konu hakkında hiçbir yazı okumadım yada görüştüğüm ustalardan öyle bir bilgi duymadım
eğer ki zincir değişiyor ise zincire bağlı karşılıklı dişlilerin de değişmesi lazım
yalnız şöyle bir mantık yürütebilirim
yağ pompasına hareket sağlayan dişli ve zincirler tasarım itibari ile çok devir yapan şekilde tasarlanmadığından kolay kolay deforme olmaz gibime geliyor
zira zincirin yağ pompasına hareket sağlayacak olan dişlisi küçük yağ pompasında olan dişlisini büyük olarak görüyorum
buda bu mekanizmanın çok düşük devirde hareket ettiğini algılatıyor bana

CounTDowN
19-05-2016, 23:02

BErkay bu konu hakkında bende ismail abime katılıyorum, ayrıca eklemek istediğim birşey de yağ pompası değişimini triger seti ile birlikte değiştirilmesi gerektiğini söyleyen ustalar var ancak şart değil diyorlardı. Zaten 40-50 tl gibi birşey olması lazım. İStersen bakımda değiştirebilirsin. Tabi sorunlu olursa 10 bin km de bir bile değişebilir. Ben değiştirmedim açıkcası.

ismail
20-05-2016, 00:12
BErkay bu konu hakkında bende ismail abime katılıyorum, ayrıca eklemek istediğim birşey de yağ pompası değişimini triger seti ile birlikte değiştirilmesi gerektiğini söyleyen ustalar var ancak şart değil diyorlardı. Zaten 40-50 tl gibi birşey olması lazım. İStersen bakımda değiştirebilirsin. Tabi sorunlu olursa 10 bin km de bir bile değişebilir. Ben değiştirmedim açıkcası.

kardeşim triger seti ile yağ pompasından ziyade su pompası değişir
zira triger seti sökülüpte su pompası değişmezde sonra bozulursa triger seti sökülmesi gerektiğinden ve işçiliği zahmetli olduğundan dolayı su pompasının değişimi önerilir

Berkobal
24-05-2016, 19:53
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi, @CounTDowN (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=23400) geçen gün karter muhafazasının üzerinde alttaki parçayı buldum düşmüş biryerden. Somun desen değil garip birşey hiç karşılaştınız mı böyle birşeyle nerenin olabilir bir fikriniz var mı ?

http://i.hizliresim.com/R3XQp6.jpg (http://hizliresim.com/R3XQp6)

http://i.hizliresim.com/kvAE8A.jpg (http://hizliresim.com/kvAE8A)

http://i.hizliresim.com/aEjXN5.jpg (http://hizliresim.com/aEjXN5)

ahmetokcu
24-05-2016, 21:27
yaz geldi hava ısındı benim sorun gene ortaya çıktı.gülmek yok
aracı güneşe koyduğumda ilk marşta çalışmıyor geçen sene ve önceki sene de yaptı sürekli bi çözüm bulamadık.bu sene gene başladı bazen 4üncü 5inci marşta çalışıyor var mı bu durum başına gelen.iş yerinde arkadaşta 2013 ibiza var onda da ara sıra oluyor..

ahmetokcu
24-05-2016, 21:34
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/60336-ilk-marsta-calismama-acil-olmasa-arabayi-yakmadan-yardim-2.html

http://www.seatclubturkey.com/ibiza-mk4-2008-gunumuz/45384-2013-ibiza-calismama-sorunu.html

bu sayfaları da okudum denedim yapılması gerenleri yaptım.gene olmadı

ismail
25-05-2016, 11:55
Berkobal kardeşim parça somun olmaya somun da nereden düştüğü hakkında benim bir bilgim yok maalesef
kusura bakma

Shg
01-06-2016, 01:16
Ustalarım abilerim farklı konu açmadan bende buraya yazmak istiyorum sıkıntımı.
1- AC yi açınca sanki pervane biyerlere değiyormuş gibi sesler geliyor. Boşta atınca devam ediyor sonra debriyaja bazınca kesiliyor.
2- 1.marşta çalışmama probleminden bilgisayara bağlattım aracı alternatör soketi uyarısı verdi. Sonra enjektör değerlerine baktık.1.si 1.20, 2. Si 0.89 3.sü 0.20 civarı çıktı. Usta 1 ve 2 nolu enjektörlerin zamanı gelmiş dedi. Ben bu enjektörlerin çıkması bulabilirmiyim. Yada ustanın dediği gibi 0.00 olmasa bile yakın değeri olanların tane fiyatı ne olabilir.

ismail
01-06-2016, 09:01
Ustalarım abilerim farklı konu açmadan bende buraya yazmak istiyorum sıkıntımı.
1- AC yi açınca sanki pervane biyerlere değiyormuş gibi sesler geliyor. Boşta atınca devam ediyor sonra debriyaja bazınca kesiliyor.
2- 1.marşta çalışmama probleminden bilgisayara bağlattım aracı alternatör soketi uyarısı verdi. Sonra enjektör değerlerine baktık.1.si 1.20, 2. Si 0.89 3.sü 0.20 civarı çıktı. Usta 1 ve 2 nolu enjektörlerin zamanı gelmiş dedi. Ben bu enjektörlerin çıkması bulabilirmiyim. Yada ustanın dediği gibi 0.00 olmasa bile yakın değeri olanların tane fiyatı ne olabilir.

kardeşim geçmiş olsun
klima ile debriyaj bağlantısını anlayamadım
bir de klima mı kalorifer / havalandırma fan motoru mu
motor kodunu verebilirsen enjektörlere bir bakalım

Shg
01-06-2016, 15:16
kardeşim geçmiş olsun
klima ile debriyaj bağlantısını anlayamadım
bir de klima mı kalorifer / havalandırma fan motoru mu
motor kodunu verebilirsen enjektörlere bir bakalım

BNV051722 motor kodum.
Kaloriferi açınca ses yok. AC tuşuna basınca ses geliyor. Oda debriyaja basınca gidiyor.

ismail
01-06-2016, 16:10
BNV051722 motor kodum.
Kaloriferi açınca ses yok. AC tuşuna basınca ses geliyor. Oda debriyaja basınca gidiyor.

kardeşim enjektörlerinin parça kodu 038130073AG serviste yaklaşık satış fiyatı 1350 tl
enjektörler bosch marka olduğundan belki tamir takımı değiştirilmek sureti ile sorun çözülebilir
sahibinden de çıkma parçalar var
https://www.sahibinden.com/yedek-parca?query_text=038130073AG
oto2000, elvan otomotiv ve mina motorlu araçlara da sorabilirsin
avatarındaki bilgi doğru ise adana dasın
belki firozat kardeşim çıkma parça konusunda sana yardımcı olabilir
klima ile debriyaj bağlantısını çözemedim

Shg
01-06-2016, 16:42
kardeşim enjektörlerinin parça kodu 038130073AG serviste yaklaşık satış fiyatı 1350 tl
enjektörler bosch marka olduğundan belki tamir takımı değiştirilmek sureti ile sorun çözülebilir
sahibinden de çıkma parçalar var
https://www.sahibinden.com/yedek-parca?query_text=038130073AG
oto2000, elvan otomotiv ve mina motorlu araçlara da sorabilirsin
avatarındaki bilgi doğru ise adana dasın
belki firozat kardeşim çıkma parça konusunda sana yardımcı olabilir
klima ile debriyaj bağlantısını çözemedim
Aslında en iyisi serviste yaptırmakta durumlar müsait olamadığından çıkmasına bakacağım. Çok sağoasın abi. Fırattan müsait olunca soracağım.

firozat
01-06-2016, 19:12
Aslında en iyisi serviste yaptırmakta durumlar müsait olamadığından çıkmasına bakacağım. Çok sağoasın abi. Fırattan müsait olunca soracağım.

Klima fanı ile debriyaj bağlantısına bende anlam veremedim doğrusu.
Senin kendi enjektörlerin pompacılarda bir şekilde onarılabilir veya ellerinde çıkma olanları vardır mutlaka. Sanayide bir kaç pompacı var bu işleri yapan.
Veya benim ustamın yanına gelirsen birde onlar bakarlar gerekirse yönlendirirler daha uyguna maal edersin. E5 üzerinde otogar istikametine doğru Yeşil Evlet kavşağınıda geçtikten yaklaşık 500 metre sonra yol üzerinde Esas Otoya beklerim, ben olmasamda haber veririm ilgilenirler mutlaka. Zaten Vag grubu araçlar üzerine yeterince uzmanlar kendileri..

ismail
01-06-2016, 20:25

kardeşim bu pd enjektörleri bosch car service ten temin etsen tanesi 700 tl falandır
neredeyse vw grubun tüm araçlarında kullanıldığından temin etmen kolay olabilir
yani servise bulaşmaya hiç gerek yok

Berkobal
17-06-2016, 18:16
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi bugün aracın yağ pompası zinciri değişti dolayısıyla karter indi. Ben aracı gündüzden bırakıp işe gittim akşam geldiğimde yapılmıştı. Usta "karterde yatak talaşları vardı. Bu araç zamanında ya yağsız çalışmış yada uzun süre yağ değişimi yapmamış yakında yatak sarar komple motor yapılması lazım o da en aşağı 7 bin tutar" dedi. Acayip moralim bozuldu. Gerekli yağ değişimini zamanında yapsam halen aşınma devam mı edecektir ? Kafam çok bozuldu. :sct-022: Yatak sarması yağsız kalınca anlık olacak birşey değil mi? Yataklarda aşınma varsa sadece yataklar değişmez mi? dedim. Olmaz komple motor yapılacak dedi.

zelimhan
17-06-2016, 18:33
yaz geldi hava ısındı benim sorun gene ortaya çıktı.gülmek yok
aracı güneşe koyduğumda ilk marşta çalışmıyor geçen sene ve önceki sene de yaptı sürekli bi çözüm bulamadık.bu sene gene başladı bazen 4üncü 5inci marşta çalışıyor var mı bu durum başına gelen.iş yerinde arkadaşta 2013 ibiza var onda da ara sıra oluyor..

Kardeş aynı sorun benim toledoda vardı. Sendeki de muhtemelen anlatacağım şekilde çözülür.
Aracım güneşte kalınca çalışmıyor, 10- 20 dk sonra hiç birşey olmamış gibi çalışıyordu.Uzun araştırmalarım sonucu vw forumlarını vs. tarayarak bulduğum netice şudur; Benzin pompasını çalıştıran role var.(bir çok usta ve servisin bu roleden haberi yok tabi) Bu role yüksek akım çekiyor ve zamanla lehimlerinde çatlamalar oluşuyor. Sıcak havalarda role içindeki elektronik devre kartı genleşince, çatlayan lehimden temas alamıyor. Çözüm: Benzin pompasını çalıştıran Role sökülüp lehimlerine bakılacak, yada yeni role ile değiştirilecek. Bu problemin çözümünü, ustaya anlattığımda güldü. olmaz öyle şey vs.. gibi söylemlerde bulundu. Ben parasıyla değilmi kardeşim sök roleyi bak diye ısrar edince tabi söktü. Ve ustamızın yüzüne karşı son gülen ben oldum. Rolenin içinde 2 lehimde çatlaklık vardı. Ve sorunum çok şükür çözüldü. Umarım senin sorununda böyle basit bir nedenledir. kolaylıklar..

ismail
18-06-2016, 03:17
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=2617) abi bugün aracın yağ pompası zinciri değişti dolayısıyla karter indi. Ben aracı gündüzden bırakıp işe gittim akşam geldiğimde yapılmıştı. Usta "karterde yatak talaşları vardı. Bu araç zamanında ya yağsız çalışmış yada uzun süre yağ değişimi yapmamış yakında yatak sarar komple motor yapılması lazım o da en aşağı 7 bin tutar" dedi. Acayip moralim bozuldu. Gerekli yağ değişimini zamanında yapsam halen aşınma devam mı edecektir ? Kafam çok bozuldu. :sct-022: Yatak sarması yağsız kalınca anlık olacak birşey değil mi? Yataklarda aşınma varsa sadece yataklar değişmez mi? dedim. Olmaz komple motor yapılacak dedi.

kardeşim geçmiş olsun
yatak sarması demek motorun randuman vermeyecek hale gelmesi olarak adlandırılan genel bir kavram
sen aracının düzenli bakımını yaptır gerisini Allah a havale et
inşallah önemli bir sorun çıkmaz

ahmetokcu
20-06-2016, 14:05
Aracım benzinli tüplü özellikle klima açıkken durmak için yavaşladığında debriyaja basıyorum araç stop ediyor ve akü ışığı yanıyor.boğaz kelebeği dendi temizlettim adaptasyon yaptırdım gene yapıyor.lpg ayarına baktırdım sıkıntı yok ama gene yapıyor Nasıl bi çözümü var

ismail
20-06-2016, 21:27
Aracım benzinli tüplü özellikle klima açıkken durmak için yavaşladığında debriyaja basıyorum araç stop ediyor ve akü ışığı yanıyor.boğaz kelebeği dendi temizlettim adaptasyon yaptırdım gene yapıyor.lpg ayarına baktırdım sıkıntı yok ama gene yapıyor Nasıl bi çözümü var

kardeşim geçmiş olsun
aracını lpg den izole edip bir süre (yaklaşık 200 km kadar) benzinde kullanmanı tavsiye ederim
lpg den izole edebilmek için lpg benzin dönüşüm anahtarından değil de akü den lpg motor kontrol ünitesine giden bir kablo olur ve o kablo üstünde bir sigorta olur
o sigortayı sökmek sureti ile aracı lpg siz çalıştırır ve devam edersin
aracını benzinli kullanmayı sürdürdükten sonra izlenimlerini tekrar yazarsan ona göre bir yol bulmaya çalışırız

ahmetokcu
21-06-2016, 12:14
kardeşim geçmiş olsun
aracını lpg den izole edip bir süre (yaklaşık 200 km kadar) benzinde kullanmanı tavsiye ederim
lpg den izole edebilmek için lpg benzin dönüşüm anahtarından değil de akü den lpg motor kontrol ünitesine giden bir kablo olur ve o kablo üstünde bir sigorta olur
o sigortayı sökmek sureti ile aracı lpg siz çalıştırır ve devam edersin
aracını benzinli kullanmayı sürdürdükten sonra izlenimlerini tekrar yazarsan ona göre bir yol bulmaya çalışırız

tamam deneyip bilgi veririm

DarkLachkla
21-06-2016, 13:37

http://i.hizliresim.com/E8aOnD.jpg (http://hizliresim.com/E8aOnD)

ismail abi benim aaracımda bahsedilen pompada yağ kaçağı mevcut ustalara sordum birşey olmaz terleme yapıyor dediler ne yapmam gerekiyor?

ismail
21-06-2016, 14:55
ismail abi benim aaracımda bahsedilen pompada yağ kaçağı mevcut ustalara sordum birşey olmaz terleme yapıyor dediler ne yapmam gerekiyor?

kardeşim o popma yakıt pompası görevide görmekte
hortumlarını kontrol etmeni ve yüksek basınca dayanıklı yakıt pompası ile değiştirmeni tavsiye ederim

DarkLachkla
21-06-2016, 14:57
kardeşim o popma yakıt pompası görevide görmekte
hortumlarını kontrol etmeni ve yüksek basınca dayanıklı yakıt pompası ile değiştirmeni tavsiye ederim

abi ilk çalıştırmada sıkıntı yaşıyorum sebebi bu olabilir mi ? bu aralar çoğalmaya başladı

ismail
21-06-2016, 15:42
abi ilk çalıştırmada sıkıntı yaşıyorum sebebi bu olabilir mi ? bu aralar çoğalmaya başladı

evet olabilir

Berkobal
22-06-2016, 11:32
DarkLachkla kardeşim oradan akan şeyin yağ mı mazot mu olduğuna kontrol et. O pompadan mazot basınçlandırılarak basılıyor. Motor ile birleştiği yerde (sol tarafta) metal bir conta var eğer o conta sızdırmazlık özelliğini yitirmişse motordaki yağ oradan kaçıyor. Mazot kaçağı varsa hortumlar kontrol edilmeli belki de değiştirilmeli, yağ kaçağı varsa conta değiştirilmeli. Conta 25 TL 2-3 hafta önce değişti. Mazot kaçağı varsa hava yapıyor olabilir ve aracı çalıştırmakta zorlanabilirsin. Kolay gelsin.

DarkLachkla
22-06-2016, 16:46
DarkLachkla kardeşim oradan akan şeyin yağ mı mazot mu olduğuna kontrol et. O pompadan mazot basınçlandırılarak basılıyor. Motor ile birleştiği yerde (sol tarafta) metal bir conta var eğer o conta sızdırmazlık özelliğini yitirmişse motordaki yağ oradan kaçıyor. Mazot kaçağı varsa hortumlar kontrol edilmeli belki de değiştirilmeli, yağ kaçağı varsa conta değiştirilmeli. Conta 25 TL 2-3 hafta önce değişti. Mazot kaçağı varsa hava yapıyor olabilir ve aracı çalıştırmakta zorlanabilirsin. Kolay gelsin.
Yasadigim sorunlari dile getirdin musait zamanda degistirmeye gidicem

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkobal
27-07-2016, 12:23
ismail, CounTDowN aracımın antenini değiştireceğim ama anteni sökemedim :sct-015: sola doğru çevirip gevşetiyorum sonra tam çıkacak gibi oluyor ama boşa dönüyor. Biraz çektim ama gelmedi çok da asılmak istemedim işin açıkçası. Siz karşılaştınız mı böyle bir durumla ?

ismail
27-07-2016, 14:33
ismail, CounTDowN aracımın antenini değiştireceğim ama anteni sökemedim :sct-015: sola doğru çevirip gevşetiyorum sonra tam çıkacak gibi oluyor ama boşa dönüyor. Biraz çektim ama gelmedi çok da asılmak istemedim işin açıkçası. Siz karşılaştınız mı böyle bir durumla ?

vw grup tüm araçlarda durum aynı
kopartacakmış tarzda çekmek lazım
zira çıkmıyor

Berkobal
28-07-2016, 14:43
vw grup tüm araçlarda durum aynı
kopartacakmış tarzda çekmek lazım
zira çıkmıyor

abi anten orijinal değildi asıldım anten elimde kaldı vidası orada :sct-003::sct-003::sct-003:

ismail
28-07-2016, 18:08
abi anten orijinal değildi asıldım anten elimde kaldı vidası orada :sct-003::sct-003::sct-003:

anten nasıl orijinal değil
peki vidayı sıkıp tavana doğru düşürebiliyor musun

Berkobal
28-07-2016, 21:45
anten nasıl orijinal değil
peki vidayı sıkıp tavana doğru düşürebiliyor musun

abi anlamadım uyduruk bir anten vardı (anten de değil de kablomsu birşey) başka bir cordobanın antenini görünce dedim benimkinde bi çakmalık var. Servisten orjinalini istedim ama sökmede problem yaşadım, bugün kalan kısmı pense ile abanıp çıkardım. Tavana düşürmeden kastın arkaya doğru eğilmesi mi?

ismail
28-07-2016, 22:25
abi anlamadım uyduruk bir anten vardı (anten de değil de kablomsu birşey) başka bir cordobanın antenini görünce dedim benimkinde bi çakmalık var. Servisten orjinalini istedim ama sökmede problem yaşadım, bugün kalan kısmı pense ile abanıp çıkardım. Tavana düşürmeden kastın arkaya doğru eğilmesi mi?

parçayı çıkarttıysan sorun değil
eline sağlık
kısa anten istersen peugeot servisinden alabilirsin
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/41089-kisa-anten.html#post899995

CounTDowN
27-09-2016, 17:15
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi ve diğer konumu okuyan arkadaşlar selamlar,

Bizim araçlardaki fren problemini biliyorsun.

Ben aracımı alalı 2 yıl oldu ve 25 bin km yaptım.

Lastiklerim Goodyear EGP 1 yıllık daha. 50 km hız üstündeki fren performansından hiç memnun değilim.

Fren Hidroliğimi değiştirmem gerekirmi ?

Bana gözle görülür faydası olurmu ?

Malzeme olarak ne kullanmalıyım ve ne kadara mal olur acaba ?

Şimdiden teşekkür ederim.:sct-005:

ismail
28-09-2016, 12:43
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi ve diğer konumu okuyan arkadaşlar selamlar,
Bizim araçlardaki fren problemini biliyorsun.
Ben aracımı alalı 2 yıl oldu ve 25 bin km yaptım.
Lastiklerim Goodyear EGP 1 yıllık daha. 50 km hız üstündeki fren performansından hiç memnun değilim.
Fren Hidroliğimi değiştirmem gerekirmi ?
Bana gözle görülür faydası olurmu ?
Malzeme olarak ne kullanmalıyım ve ne kadara mal olur acaba ?
Şimdiden teşekkür ederim.:sct-005:

ve aleyküm selam kardeşim
çok hissedilir bir farkı olmaz
seat ların tamamının frenleri sorunlu
kardeşim ile konuştuğumda şu ortak fikre vardık bizim araçların ya westinghouse ları küçük yada abs ünitesinde sorun var
yalnız 2 bilemedin 3 yılda bir fren hidroliğinin değişmesi gerekiyor
2 - 3 yılda nemden ve ısınıp soğumadan dolayı fren hidroliğinin özelliği bozuluyor
ancak fren pedalını hissetmen için yumuşak balata tavsiye edebilirim

CounTDowN
28-09-2016, 17:39
çok hissedilir bir farkı olmaz
seat ların tamamının frenleri sorunlu
kardeşim ile konuştuğumda şu ortak fikre vardık bizim araçların ya westinghouse ları küçük yada abs ünitesinde sorun var
yalnız 2 bilemedin 3 yılda bir fren hidroliğinin değişmesi gerekiyor
2 - 3 yılda nemden ve ısınıp soğumadan dolayı fren hidroliğinin özelliği bozuluyor
ancak fren pedalını hissetmen için yumuşak balata tavsiye edebilirim

Cevap için teşekkür ederim abi o halde,

bana fren hidroliği ve balata markası önerebilirmisin rica etsem.

ismail
29-09-2016, 12:29
Cevap için teşekkür ederim abi o halde,

bana fren hidroliği ve balata markası önerebilirmisin rica etsem.

rica ederim kardeşim
fren hidroliği olarak bosch, ate gibi piyasada rahat bulunan dot 4 fren hidroliklerinden en fazla 1 lt si yeterli olacaktır
fren balatası olarak aşağıdaki markaların standart serilerinden tercih yaptığında sorunsuzca kullanabileceğini düşünüyorum
ebc, brembo, textar, ferodo vb.

CounTDowN
29-09-2016, 12:57
rica ederim kardeşim
fren hidroliği olarak bosch, ate gibi piyasada rahat bulunan dot 4 fren hidroliklerinden en fazla 1 lt si yeterli olacaktır
fren balatası olarak aşağıdaki markaların standart serilerinden tercih yaptığında sorunsuzca kullanabileceğini düşünüyorum

Teşekkürler abicim ;)

CounTDowN
30-09-2016, 20:11
ismail Leonturco abi resimlerde gözüken yağ yada mazot kaçağımıdır acaba ? Motora üstten giriş yapan kısım. Yada o hortum ne bağlantısıdır acaba ?

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160930/a2ee51588e4699fa935693b61eec01d2.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160930/26b3a04b1fb4d7db0b3092e0ef4aa191.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160930/dfff9c417c8739f4651db5ceb74e9e0e.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160930/8038c8c7622254524c70750e7ef91d17.jpg

ismail
03-10-2016, 16:24
CounTDowN kardeşim yağ olma ihtimali yüksek gibi geldi bana
aracın düz bir zeminde iken motoru 5 dk stop etmiş vaziyette yağ seviyeni kontrol etmeni fazla ise serum hortumu ve enjektör yardımı ile fazla yağı çekmeni tavsiye ederim
turboya zarar verebilir

CounTDowN
04-10-2016, 09:33
CounTDowN kardeşim yağ olma ihtimali yüksek gibi geldi bana
aracın düz bir zeminde iken motoru 5 dk stop etmiş vaziyette yağ seviyeni kontrol etmeni fazla ise serum hortumu ve enjektör yardımı ile fazla yağı çekmeni tavsiye ederim
turboya zarar verebilir

Tamam abi dediğin gibi bir kontrol edeyim bakalım :sct-045:

Berkobal
11-10-2016, 16:28
merhaba ismail abi 2008 cordoba TDI için rotil bakıyordum servisten almayı düşünüyorum sistemde 3 farklı parça numarası çıkıyor. Üstteki ikisi aynı fiyat 75 TL en alttaki 136 TL. Hangisi doğrusu yardımcı olabilir misin?

6Q0407365A guide joint; left
6Q0407365M guide joint; left
6R0407365 guide joint; left

Şase No: VSSZZZ6LZ8R101436

ismail
11-10-2016, 16:38
merhaba ismail abi 2008 cordoba TDI için rotil bakıyordum servisten almayı düşünüyorum sistemde 3 farklı parça numarası çıkıyor. Üstteki ikisi aynı fiyat 75 TL en alttaki 136 TL. Hangisi doğrusu yardımcı olabilir misin?

6Q0407365A guide joint; left
6Q0407365M guide joint; left
6R0407365 guide joint; left

Şase No: VSSZZZ6LZ8R101436

kardeşim parça şasi aralığından değişmekte
senin aracının şasi numarasına göre (6LZ7R088001 den 6LZ8R185000 aralığında) 6Q0407365M olduğunu görüyorum
fiyat senin de yazdığın gibi 75 tl civarında

Berkobal
11-10-2016, 16:41
kardeşim parça şasi aralığından değişmekte
senin aracının şasi numarasına göre (6LZ7R088001 den 6LZ8R185000 aralığında) 6Q0407365M olduğunu görüyorum
fiyat senin de yazdığın gibi 75 tl civarında

Sağolasın abi :)

ismail
13-10-2016, 12:48
İyi günler @ismail Abi benim araba 2006 cordoba uzun yolda giderken turbo kesiyor. P0234 aşırı sıkıştırma arızası veriyor neden olabilir acaba

bozok_3466 kardeşim geçmiş olsun
bu şekilde ilgili bir bulup etiketleme yapmak sureti ile danıştığında aynı sorun ile karşılaşanlara yardımcı olacaktır
öncelikle N75 yani kaputu açtığında sol taraftaki selenoid valfi kontrol ettirmeni tavsiye ederim

Berkobal
29-03-2017, 21:21
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi direksiyonu sağa sola çevirirken kütür kütür ses geliyor amortisörlerin oradan, büyük ihtimalle yayların üzerindeki rulmanların değişmesi lazım (2 numara). Bu rulmanlar değişirken, değişmesi gereken başka şeyler de var mıdır? Mesela körük (9 numara) veya amortisör takozu (4 numara) veya kauçuk stop (3 numara) filan?

http://i.hizliresim.com/p0G4m0.png (http://hizliresim.com/p0G4m0)

ismail
29-03-2017, 21:59
Berkobal kardeşim bende hiç değiştirme durumu olmadı
diğer parçaların da değiştiğini hiç okumadım

CounTDowN
30-03-2017, 09:35
Berkobal bence gerekmez, 9-3 numarada herhangi bir şey yoksa değiştirmesende olur gerçi çok bir para değillerdir. ama 4 numaraya ustanın bakması lazım fakat o parçada deforme olacak bir durum yok. deforme olan 2 nolu parça içindeki dişliye benzer şeyler özelliğini yitiriyor.

CounTDowN
12-04-2017, 14:36
rica ederim kardeşim
ismail abi merhaba, fren hidroliği olarak aşağıdaki ürünlerin hangisini kullanmalıyım, ya da başka bir ürün tavsiyesi de alabilirim.
Ayrıca Ön fren balatası olarak bana link verebilirsen çok sevinirim.

Brembo Dot 4 Fren Hidrolik Yağı 500 Ml X 2 Adet (brembo) - n11.com (http://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/brembo-dot-4-fren-hidrolik-yagi-500-ml-x-2-adet-brembo-P116813039)

Bosch Dot 4 Fren Hidrolik Yağı 1000 Ml - n11.com (http://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/bosch-dot-4-fren-hidrolik-yagi-1000-ml-P146858531)

Ate Fren Hidrolik Yağı Dot 4 500 Ml - n11.com (http://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/ate-fren-hidrolik-yagi-dot-4-500-ml-P13873119)

ismail
12-04-2017, 14:44
ismail abi merhaba, fren hidroliği olarak aşağıdaki ürünlerin hangisini kullanmalıyım, ya da başka bir ürün tavsiyesi de alabilirim.
Ayrıca Ön fren balatası olarak bana link verebilirsen çok sevinirim.

Brembo Dot 4 Fren Hidrolik Yağı 500 Ml X 2 Adet (brembo) - n11.com (http://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/brembo-dot-4-fren-hidrolik-yagi-500-ml-x-2-adet-brembo-P116813039)

Bosch Dot 4 Fren Hidrolik Yağı 1000 Ml - n11.com (http://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/bosch-dot-4-fren-hidrolik-yagi-1000-ml-P146858531)

Ate Fren Hidrolik Yağı Dot 4 500 Ml - n11.com (http://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/ate-fren-hidrolik-yagi-dot-4-500-ml-P13873119)

mrb kardeşim aralarında uçuk farklar olduğunu düşünmüyorum
fakat brembo ünlü bir fren tedarikçisidir
ilk etapta brembo
olmazsa ate de fren üreticisidir
ate markasınıda tercih edebilirsin

CounTDowN
12-04-2017, 14:59
mrb kardeşim aralarında uçuk farklar olduğunu düşünmüyorum
fakat brembo ünlü bir fren tedarikçisidir
ilk etapta brembo
olmazsa ate de fren üreticisidir
ate markasınıda tercih edebilirsin

Teşekkür ederim abicim birde sana zahmet olmazsa Ön fren balatası için yumuşak (hissedebilmem için) balata linki verebilirmisin ? Nokta atışı yapayım.

ismail
12-04-2017, 15:10
Teşekkür ederim abicim birde sana zahmet olmazsa Ön fren balatası için yumuşak (hissedebilmem için) balata linki verebilirmisin ? Nokta atışı yapayım.

rica ederim kardeşim
servis parça kodu 6Q0698151
bu koda karşılık gelen textar (2313001), ferodo (FDB1094), brembo (P 85 041), ebc, remsa (0633.20) gibi markaların ürünlerini tercih edebilirsin

CounTDowN
12-04-2017, 16:38
rica ederim kardeşim
servis parça kodu 6Q0698151
bu koda karşılık gelen textar (2313001), ferodo (FDB1094), brembo (P 85 041), ebc, remsa (0633.20) gibi markaların ürünlerini tercih edebilirsin

Tekrar teşekkürler abi , linlklerini de paylaşayım.

Alacağım ürünler ;
Seat Cordoba 3 On Fren Balatası 1.4 16v 75 Hp [2003-2009](ferodo) - n11.com (http://urun.n11.com/fren-balatasi/seat-cordoba-3-on-fren-balatasi-14-16v-75-hp-2003-2009ferodo-P99862459)

Bunlarda diğer balatalar, diğer arkadaşlara lazım olabilir.

TEXTAR - On Fren Balata - 2313001 (https://www.aloparca.com/yedek-parca/TEXTAR/On-Fren-Balata/2313001/80057384)

FERODO FDB1094-Fren Balatası Seti | Mobil Oto Servis (https://mobilotoservis.com/fren-balatasi-seti/ferodo-fdb1094-p)

Seat Cordoba 3 Brembo On Fren Balata - n11.com (http://urun.n11.com/fren-balatasi/seat-cordoba-3-brembo-on-fren-balata-P140932087)

CounTDowN
26-04-2017, 15:56
ismail abi merhaba,,

Sileceklerim için Su Fıskiye Memesi arıyorum ama iki farklı kod çıktı.

Hangisine göre aramalıyım ?

Örn; Cevrimici Seat Cordoba yedek parca kataloğu, Avrupa pazarı, 2002 model yılı: Elektrik grubu, Cam yıkama sistemi alt grup, Seat VIN kod cozucu, satış sonrası, etka cevrimici (http://tr.realoem.me/Seat/E/CORA/2002/511/R/9/955/955025#15)

burda ikiside yazıyor.

IFInterface (https://ifinterface.com/prog/car/prog2/inprog.php)

burda ise
6E0955985B kodu var.

yardımcı olabilirsen sevinirim. Ya da şunu sipariş etsen daha iyi dediğin birşey varsa onu getirtirim çinden.

ismail
26-04-2017, 16:03
ismail abi merhaba,,
Sileceklerim için Su Fıskiye Memesi arıyorum ama iki farklı kod çıktı.
Hangisine göre aramalıyım ?
Örn; Cevrimici Seat Cordoba yedek parca kataloğu, Avrupa pazarı, 2002 model yılı: Elektrik grubu, Cam yıkama sistemi alt grup, Seat VIN kod cozucu, satış sonrası, etka cevrimici (http://tr.realoem.me/Seat/E/CORA/2002/511/R/9/955/955025#15)
burda ikiside yazıyor.
IFInterface (https://ifinterface.com/prog/car/prog2/inprog.php)
burda ise
6E0955985B kodu var.
yardımcı olabilirsen sevinirim. Ya da şunu sipariş etsen daha iyi dediğin birşey varsa onu getirtirim çinden.

ben aşağıdaki bağlantıda ve etka da 6E0955985B olarak görüyorum
2005 Seat Cordoba/Vario market: Electrics Windscreen washer system (http://www.oemepc.com/seat/part_single/catalog/se/markt/E/modell/CO/year/2005/drive_standart/401/hg_ug/955/subcategory/955010/part_id/1403209/lang/e)

CounTDowN
26-04-2017, 16:05
ben aşağıdaki bağlantıda ve etka da 6E0955985B olarak görüyorum
2005 Seat Cordoba/Vario market: Electrics Windscreen washer system (http://www.oemepc.com/seat/part_single/catalog/se/markt/E/modell/CO/year/2005/drive_standart/401/hg_ug/955/subcategory/955010/part_id/1403209/lang/e)

Tamamdır abicim peki başka önerebileceğin birşey varmı bu parça hakkında ?

Leon kullanıcı bazı arkadaşlar çinden farklı ürün getirdiklerini hatırlıyorum ama o 3 lü jet olanlar bana uymaz herhalde ?

ismail
26-04-2017, 16:09
Tamamdır abicim peki başka önerebileceğin birşey varmı bu parça hakkında ?

Leon kullanıcı bazı arkadaşlar çinden farklı ürün getirdiklerini hatırlıyorum ama o 3 lü jet olanlar bana uymaz herhalde ?

önerebileceğim birşey yok
zira benim polo bile aynı jeti kullanıyor
leonlarınki farklı

CounTDowN
26-04-2017, 16:10
önerebileceğim birşey yok
zira benim polo bile aynı jeti kullanıyor
leonlarınki farklı

Buna da şükür be abi :) hem zaten memnundum fıskiyelerimden :sct-014:

CounTDowN
29-06-2017, 09:51
Bu cordobanın kapı kilidinden çektiğim kadar yürüyen aksamından çekmemişimdir herhalde :sct-005:

Sağ Ön kapı ve Sol Arka kapının kilitlerini tamir ettirmiştim en son.

Şimdi de Sürücü kapım uzaktan kumanda ile açılmıyor/kapanmıyor ancak Mekanik kilit ile işlem yapabiliyorum. Anahtarla işlem yapabiliyorken uzaktan neden yapamıyorum acaba ?

Yine kapıya 100 tl sıkıştı sanırım.

vedat34
01-07-2017, 07:14
ismail abi arabada bir sorun fark ettim . 140 km hızda giderken motor hız kesiyor . 120 km düşüyor . bassamda 120 km üzerine çıkmıyor . motor sop edince sart yaptığımda sarı motor arıza ışığı yanıyor . 1 yada 2 gün kapalı olunca sönüyor . ama şimdi ise 140 km hızda hız kesiyor motor arıza ışığı yanıyor . normal şehir trafiğinde kullanırken arıza ışığı sönmüştü ama ne zaman fark etmedim . tesadüfen fark ettim . ustaya baktırdım . bilgisayara bağladı . abi turbo içi temizlenmesi lazım dedi . yine olmasa hotumlar hatta turbo değişebilir dedi . en az 300 ile 700 yada komple değişim dedi . daha önce bahsettim aracı 2 mayısta aldım ilk aracım . her defasında ayrı problem . 2 gün önce 4 kişi arabaya bindik ben giderken sorun yok gelirken arkadaş kullandı o çok hızlı sürüyor durması gereken yerde ise fren yapınca frenden ses geldi . ama bende ses yoktu . bana dedi frenlerden ses geliyor ve devriyaj yukarda kavrıyor . köye gittim 1 hafta önce el freni yukarıda durmuyor . çekiyorum aşağı iniyor çekiyorum pat aşağı iniyor . istanbula gelene kadar duraklamalar viteste yaptım . ustaya baktırdım plastik muhafaza söktü indirdi kaldırdı mandala bastı . abi tornacıya göstermek lazım dil yapılırsa olur yoksa tabanca değişecek dedi . orda eski haline döndü indir kaldır yapmaktan usta gittiği yere kadar dedim . yine olursa gelirim . ilk araba alayım dedim 24 bin tl ye 860 tl trafik 1250 tl kasko 900 tl lastik değişimi 160 tl map sensör değişimi 1500 tl kaza sağ raraf boyama ve 300 tl yağ ve filtre değişimi temmuz ayı sonu 50 tl egsoz ve 200 tl tüv türk muayene . elimde ki parayı da araba alacak galiba . benden önceki sahibi arabayı serkeş kullanmış ben alalı 2 ay oldu bütün sorunlar çıktı . suçu bana atıyor sen arabayı düzgün kullanmadın diye . 2006 model cordoba s rider 209 bin km . önceliğim hız kesmesi abi . bunu fazla para vermeden nerde yaptırabilirim istanbul içi . ortalık çakal dolmuş faiş fiyat istiyorlar .

Bu mesaj LG-H990 cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

ismail
02-07-2017, 00:47
ismail abi arabada bir sorun fark ettim . 140 km hızda giderken motor hız kesiyor . 120 km düşüyor . bassamda 120 km üzerine çıkmıyor . motor sop edince sart yaptığımda sarı motor arıza ışığı yanıyor . 1 yada 2 gün kapalı olunca sönüyor . ama şimdi ise 140 km hızda hız kesiyor motor arıza ışığı yanıyor . normal şehir trafiğinde kullanırken arıza ışığı sönmüştü ama ne zaman fark etmedim . tesadüfen fark ettim . ustaya baktırdım . bilgisayara bağladı . abi turbo içi temizlenmesi lazım dedi . yine olmasa hotumlar hatta turbo değişebilir dedi . en az 300 ile 700 yada komple değişim dedi . daha önce bahsettim aracı 2 mayısta aldım ilk aracım . her defasında ayrı problem . 2 gün önce 4 kişi arabaya bindik ben giderken sorun yok gelirken arkadaş kullandı o çok hızlı sürüyor durması gereken yerde ise fren yapınca frenden ses geldi . ama bende ses yoktu . bana dedi frenlerden ses geliyor ve devriyaj yukarda kavrıyor . köye gittim 1 hafta önce el freni yukarıda durmuyor . çekiyorum aşağı iniyor çekiyorum pat aşağı iniyor . istanbula gelene kadar duraklamalar viteste yaptım . ustaya baktırdım plastik muhafaza söktü indirdi kaldırdı mandala bastı . abi tornacıya göstermek lazım dil yapılırsa olur yoksa tabanca değişecek dedi . orda eski haline döndü indir kaldır yapmaktan usta gittiği yere kadar dedim . yine olursa gelirim . ilk araba alayım dedim 24 bin tl ye 860 tl trafik 1250 tl kasko 900 tl lastik değişimi 160 tl map sensör değişimi 1500 tl kaza sağ raraf boyama ve 300 tl yağ ve filtre değişimi temmuz ayı sonu 50 tl egsoz ve 200 tl tüv türk muayene . elimde ki parayı da araba alacak galiba . benden önceki sahibi arabayı serkeş kullanmış ben alalı 2 ay oldu bütün sorunlar çıktı . suçu bana atıyor sen arabayı düzgün kullanmadın diye . 2006 model cordoba s rider 209 bin km . önceliğim hız kesmesi abi . bunu fazla para vermeden nerde yaptırabilirim istanbul içi . ortalık çakal dolmuş faiş fiyat istiyorlar .

Bu mesaj LG-H990 cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

kardeşim geçmiş olsun
işinin ehli ve güvenilir bir ustaya ihtiyacın var diye düşünüyorum
ibr@him kardeşim seni işinin ehli ve güvenilir bir ustaya yönlendireceğini düşünüyorum
inşallah kısa sürede aracının bütün sorunları uygun fiyatlı çözüme kavuşur da aracını ağız tadı ile sorunsuzca kullanırsın

Berkobal
02-07-2017, 12:38
ismail abi, ibr@him abi size bir sorum olacak. Aracın önü hafif yokuş yukarı bakacak bir yere park etsem çalıştırmakta zorlanıyorum. Stop ettikten 15 dk geçtikten sonra araç zor çalışmaya başlıyor ve süre uzadıkça marş basma sürem de uzuyor. Sanki mazot geri kaçıyormuş gibi bir durum var. Araç düz durduğunda veya burnu yokuş aşağı bakacak şekilde durduğunda çalışmasında herhangi bir sorun yok. Sorun nerede olabilir?

ismail
03-07-2017, 00:38
ismail abi, ibr@him abi size bir sorum olacak. Aracın önü hafif yokuş yukarı bakacak bir yere park etsem çalıştırmakta zorlanıyorum. Stop ettikten 15 dk geçtikten sonra araç zor çalışmaya başlıyor ve süre uzadıkça marş basma sürem de uzuyor. Sanki mazot geri kaçıyormuş gibi bir durum var. Araç düz durduğunda veya burnu yokuş aşağı bakacak şekilde durduğunda çalışmasında herhangi bir sorun yok. Sorun nerede olabilir?

kardeşim aracı çalıştırmadan önce 5 - 6 kez kontağı ışıklar yanacak şekilde 2. konumuna getirip birkaç sn bekledikten sonra geri kapat
5 - 6 kez kontağı açıp kapattıktan sonra marşa bastığında araç çalışıyor ise yakıt pompanda sorun olabileceğini düşünüyorum

Ercan3535
03-07-2017, 21:48
Geçmiş olsun aracın hareket halinde de stop ediyorsa eksantrik mili devir sensörü olabilir ama sabahları ve normalde geç çalışıyorsa enjektör bakımı yaptırman lazım lastikleri yıprandığı için kaçırma yapıyordur.

Berkobal
04-07-2017, 06:41
Geçmiş olsun aracın hareket halinde de stop ediyorsa eksantrik mili devir sensörü olabilir ama sabahları ve normalde geç çalışıyorsa enjektör bakımı yaptırman lazım lastikleri yıprandığı için kaçırma yapıyordur.

Teşekkürler, motor çalışınca herhangi bir sorun yok ama burnu yokuş yukarı uzun süre bekleyince zor çalışıyor.

Berkobal
03-08-2017, 13:37
ismail abi aracımın yağ değişim zamanı geldi. Liqui moly top tec 4200 ile değiştireceğim. Değişim yapmadan önce eski yağı boşaltıp, başka bir yağ ile (mesela Shell Helix HX8 Synthetic 5W-30) ile 15 dk rölantide çalkalama yapıp onu da boşaltıp normal yağımı koysam bir sorun olur mu? Shell in bu yağının 505,01 onayı yok çünkü VW 502.00/505.00 normlarını karşılıyormuş. Yada böyle bir çalkalama gerekli mi? Yararlı olur mu?

ismail
03-08-2017, 16:01
ismail abi aracımın yağ değişim zamanı geldi. Liqui moly top tec 4200 ile değiştireceğim. Değişim yapmadan önce eski yağı boşaltıp, başka bir yağ ile (mesela Shell Helix HX8 Synthetic 5W-30) ile 15 dk rölantide çalkalama yapıp onu da boşaltıp normal yağımı koysam bir sorun olur mu? Shell in bu yağının 505,01 onayı yok çünkü VW 502.00/505.00 normlarını karşılıyormuş. Yada böyle bir çalkalama gerekli mi? Yararlı olur mu?

kardeşim shell yağı boşuna kullanmana gerek yok diye düşünüyorum
liqui moly engine flush (motor içi temizleyici) kullandığında daha iyi temizlik sağlar
ayrıca yağı da incelttiğinden daha rahat akıp gidiyor

Berkobal
03-08-2017, 16:53
kardeşim shell yağı boşuna kullanmana gerek yok diye düşünüyorum
liqui moly engine flush (motor içi temizleyici) kullandığında daha iyi temizlik sağlar
ayrıca yağı da incelttiğinden daha rahat akıp gidiyor

abi bir önceki yağ değişiminde cera tec katkısı koymuştum satli kardeşimle yaptığım dünkü telefon görüşmesinde engine flush' ın cera tec katkısını da temizleyeceğini söylediği için böyle birşey geldi aklıma. (cera tec 50.000 km etkisi var)

ismail
03-08-2017, 17:03
abi bir önceki yağ değişiminde cera tec katkısı koymuştum satli kardeşimle yaptığım dünkü telefon görüşmesinde engine flush' ın cera tec katkısını da temizleyeceğini söylediği için böyle birşey geldi aklıma. (cera tec 50.000 km etkisi var)

bir önceki kullandığın yağ neydi

Berkobal
03-08-2017, 17:08
bir önceki kullandığın yağ neydi

Liqui Moly Top Tec 4200

ismail
04-08-2017, 07:11
Liqui Moly Top Tec 4200

o zaman engine flush kullanmana yada başka bir yağı motora bulaştımaya hiç gerek yok diye düşünüyorum

CounTDowN
05-08-2017, 15:51
ismail abi merhaba, angarya vitese taktığımda geri giderken frene bastığımda hafiften bi tak diye vuruntu gibi bir his ve ses geliyor. Sebebi ne olaki aceb ?

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ismail
06-08-2017, 00:00
ismail abi merhaba, angarya vitese taktığımda geri giderken frene bastığımda hafiften bi tak diye vuruntu gibi bir his ve ses geliyor. Sebebi ne olaki aceb ?

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

muhtemelen fren balatalarındaki boşluklardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum
balata durumlarına bakılması lazım

CounTDowN
06-08-2017, 00:06
muhtemelen fren balatalarındaki boşluklardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum
balata durumlarına bakılması lazım

Olabilir abi arka fren pabuçlarımı yoksa ön fren balatalarımı dersin ?

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

ismail
06-08-2017, 00:19
Olabilir abi arka fren pabuçlarımı yoksa ön fren balatalarımı dersin ?

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

arka kampanadan olacağını pek sanmıyorum
öndeki balatalardan gelme ihtimali daha fazla gibime geliyor

Berkobal
05-09-2017, 19:35
Merhaba @ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) @ibr@him (http://www.seatclubturkey.com/members/2663.html) abiler Cordoba'm hakkındaki sorularım tüm hızıyla devam ediyor :Emoji (17): abi bayramdan önce arabaya cam filmi çektirdim (LLumar Ahmet te yaptırdım tavsiye ederim bu arada :) ). Cam filmi için dükkanda bir gün kaldı araç. Usta orada dedi ki "şoför kapısının döşemesini söktüğümde orada sonradan takılmış bir kutu var sanki merkezi kilit beyni gibi birşey, sabitlenmemiş ses yaparsa haberin olsun ben sıkıştırdım vs" dedim kendi kendime ne alaka merkezi kilit beyni? Geçen hafta aklıma geldi sökeyim mi bakayım ne var. Açtığımda ne göreyim aşağıdaki resimde olan MFK marka beyin zaten anahtar da resimdeki gibi üç tuşlu.

https://i.hizliresim.com/5QAYyj.jpg (https://hizliresim.com/5QAYyj)

Zaten ben aracı aldığımda tek anahtarı vardı onun da orjinal olmadığını anlamıştım ama bu kadarını beklemiyordum. Bu aracın zaten bir merkezi kilit beyni var neden böyle bir uygulama yapılmış olabilir? Anahtarım sadece kontağa giriyor kapı, depo kilidi ve bagaja girmiyor zaten. Ben servisten orjinallerini sipariş edecektim zaten anahtarların şimdi böyle bir sonradan takılma merkezi kilit beyni görünce bir duraksadım. Ben anahtarların siparişlerini versem geldiklerinde bu çakma merkezi kilit beynini iptal ettirip orjinaline döndürsem, kontak anahtarının kilidi de sanayideki kilitçilerde yeniden dizip yeni anahtara uygun hale getiriyorlarmış bu şekilde yaptırsam nasıl olur? Acaba orjinal merkezi kilit beyni çalışıyor mudur? Düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir abi? ismail

ismail
12-09-2017, 13:01
Berkobal kardeşim kusura bakma bir süredir forum u kullanamadım
senden önceki sahibine ulaşabilirsen bu ürünü neden taktırdığını öğrenmeni tavsiye ederim
zira söktürdüğünde belki merkezi kilit çalışmayacak
bir de bu ürün otomatik cam kapama modülü yada alarm olabilir mi
ikisi de değilse büyük ihtimal ile merkezi kilit bir şekilde bozuldu ve yapamadılar bu şekilde bir çözüm buldular
sen uzaktan kumandalı anahtara takılma
uzaktan kumandalı anahtarın bıçak denilen kısmı orijinaldir
susta kısmından sökülüp takılabilmekte
bence anahtarla yada kilitlerle oynamaya hiç gerek yok
ayrıca akü bitmesi yada kilit içindeki switch bozulması durumunda sürücü kapı kolu üzerindende anahtar ile kapı açılabilmekte

https://image.dhgate.com/0x0/f2/albu/g3/M01/A0/E3/rBVaHFYiDXuAJVO5AADruE6W48c497.jpg

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1ZkEBLpXXXXavXVXXq6xXFXXXZ/04-Car-Key-blade-Blank-For-Chrysler-300C-Jeep-Dodge-Cherokee-Flip-Remote-key.jpg

Berkobal
16-11-2017, 21:47
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi, aracın ön fren diskleri bitmiş ve değişim gerekiyor. Balataları da birlikte değiştireceğim. Netten fiyatlara baktığımda Brembo sağ-sol disk takımı 200 TL serviste orjinal 220 TL , balatalar brembo 110 TL serviste orjinali (sağ-sol takım 4 adet) 200-220 TL. Hepsini servisten mi alsam yoksa brembo mu alsam? Senin fikrin nedir? Bir de hazır yapılmışken fren hidroliğini de değiştirmek istiyorum kaç litre almalıyım?

ismail
17-11-2017, 07:55
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi, aracın ön fren diskleri bitmiş ve değişim gerekiyor. Balataları da birlikte değiştireceğim. Netten fiyatlara baktığımda Brembo sağ-sol disk takımı 200 TL serviste orjinal 220 TL , balatalar brembo 110 TL serviste orjinali (sağ-sol takım 4 adet) 200-220 TL. Hepsini servisten mi alsam yoksa brembo mu alsam? Senin fikrin nedir? Bir de hazır yapılmışken fren hidroliğini de değiştirmek istiyorum kaç litre almalıyım?

alacağın yer güvenli ise dışarıdan almanı tavsiye ederim
n11 tarzı bir siteden alıyorsan araştırdıktan sonra alman yararına olacaktır
hatta ön fren disklerini trw alıp maliyeti daha da düşürebilirsin
sanırım otosupermarket brembo ve trw ürünlerini satıyor

Berkobal
17-11-2017, 11:29
alacağın yer güvenli ise dışarıdan almanı tavsiye ederim
n11 tarzı bir siteden alıyorsan araştırdıktan sonra alman yararına olacaktır
hatta ön fren disklerini trw alıp maliyeti daha da düşürebilirsin
sanırım otosupermarket brembo ve trw ürünlerini satıyor
Aynen abi oto süper markette gördüm. N11 de de mağazası var.

Bu mesaj HTC One cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

Berkobal
21-11-2017, 15:08
ismail abi aracıma amortisör bakıyorum. Fabrika üzerinde orjinalde Sachs kullanmış, parçanın Türkiye tedarikcisi de evime yakın olduğu için Sachs sitesindeki katalogdan baktığımda Cordoba 6L kasa için önleri "300 032" numaralı parça gösteriyor. Bunlar da özelliklerine bakınca (aşağıda sayfası mevcut) yağlı tip olduğu yazıyor. Bizim orjinallerde de önler yağlı tip mi? Bunları alsam bir sorun yaşar mıyım? Arka amortisörleri ise gazlı gösteriyor. Önceden forumda açılmış cordoba amortisör konusunda Bilstein takan bi abi olmuş memnun da kalmış fakat Bilstein' in tedarikcisi olan ROTAŞ halen getiriyor mu bilemedim. Fikirlerin nelerdir abi?

https://webcat.zf.com/index.asp?PKW=1&KHERNR=104&KTYPNR=19222&KMODNR=4961&KAT_KZ=P&ARTNR=300+032&EINSPNR_ART=32&LASTPAGE=nc2_teile_info.asp

ismail
21-11-2017, 16:00
ismail abi aracıma amortisör bakıyorum. Fabrika üzerinde orjinalde Sachs kullanmış, parçanın Türkiye tedarikcisi de evime yakın olduğu için Sachs sitesindeki katalogdan baktığımda Cordoba 6L kasa için önleri "300 032" numaralı parça gösteriyor. Bunlar da özelliklerine bakınca (aşağıda sayfası mevcut) yağlı tip olduğu yazıyor. Bizim orjinallerde de önler yağlı tip mi? Bunları alsam bir sorun yaşar mıyım? Arka amortisörleri ise gazlı gösteriyor. Önceden forumda açılmış cordoba amortisör konusunda Bilstein takan bi abi olmuş memnun da kalmış fakat Bilstein' in tedarikcisi olan ROTAŞ halen getiriyor mu bilemedim. Fikirlerin nelerdir abi?

https://webcat.zf.com/index.asp?PKW=1&KHERNR=104&KTYPNR=19222&KMODNR=4961&KAT_KZ=P&ARTNR=300+032&EINSPNR_ART=32&LASTPAGE=nc2_teile_info.asp

kardeşim bulduğun ürün doğru
fakat aracın üzerindeki yağlı mı gazlı mı bilemiyorum
rotaş a baktım bilstein göremedim ama danışmak lazım
en azından kendilerinde yoksa bile nereden bulabileceğin hakkında fikir verebilir
istersen bir de monroe ye bakabilirsin
amortisörlerin bozuk mu ölçtürdün mü keyfe keder mi değiştireceksin

Berkobal
21-11-2017, 16:27
kardeşim bulduğun ürün doğru
fakat aracın üzerindeki yağlı mı gazlı mı bilemiyorum
rotaş a baktım bilstein göremedim ama danışmak lazım
en azından kendilerinde yoksa bile nereden bulabileceğin hakkında fikir verebilir
istersen bir de monroe ye bakabilirsin
amortisörlerin bozuk mu ölçtürdün mü keyfe keder mi değiştireceksin
Abi ölçüm yaptırmadım ama çukurlarda lok lok vuruyor. Direksiyonu çevirirken de takozlardan ses geliyor zaten. Girmişken hepsini değiştireyim 150k da 9 yaşında araç yıpranmış normal olarak. Daha uzun süreler de binmeyi düşündüğüm için iyi birşey almak istiyorum. Onleri kriko ile kaldırıp numaraya bakmak lazım dediğin gibi o zaman anlaşılır yağ mı gaz mı. Eyvallah abi :)

Bu mesaj HTC One cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

ismail
21-11-2017, 16:46
Abi ölçüm yaptırmadım ama çukurlarda lok lok vuruyor. Direksiyonu çevirirken de takozlardan ses geliyor zaten. Girmişken hepsini değiştireyim 150k da 9 yaşında araç yıpranmış normal olarak. Daha uzun süreler de binmeyi düşündüğüm için iyi birşey almak istiyorum. Onleri kriko ile kaldırıp numaraya bakmak lazım dediğin gibi o zaman anlaşılır yağ mı gaz mı. Eyvallah abi :)

aracı sıfır da çukurlarda lok lok vurur
o dönemki ibiza ve cordobalardaki amortisörlerin çalışma şekli öyle
bence bir test ettir gerekli ile değiştirirsin
benim arkadaşımın 2008 cordoba aracının şasi numarasından
ön amortisör kodu 6Q0413031BR
arka amortisör kodu 6Q0513025BH
bu şekilde gözüküyor

ön
monroe gazlı
bilstein gazlı
meyle gazlı
trw gazlı
sachs yağlı
koni yağlı
bendix yağlı

arka
monroe gazlı
sachs gazlı
koni gazlı
trw gazlı

Berkobal
21-11-2017, 19:20
aracı sıfır da çukurlarda lok lok vurur
o dönemki ibiza ve cordobalardaki amortisörlerin çalışma şekli öyle
bence bir test ettir gerekli ile değiştirirsin
benim arkadaşımın 2008 cordoba aracının şasi numarasından
ön amortisör kodu 6Q0413031BR
arka amortisör kodu 6Q0513025BH
bu şekilde gözüküyor

ön
monroe gazlı
bilstein gazlı
meyle gazlı
trw gazlı
sachs yağlı
koni yağlı
bendix yağlı

arka
monroe gazlı
sachs gazlı
koni gazlı
trw gazlı

Abi çok teşekkür ederim bilgiler için sağolasın :)

ismail
22-11-2017, 07:56
Abi çok teşekkür ederim bilgiler için sağolasın :)

rica ederim kardeşim
sende sağolasın

ethemozt
24-11-2017, 12:27

Ön diskleri ve balataları bende geçenlerde değiştirdim parçaları aldığım yer disk olarak MINTEX verdi 150 TL balata olarak da Textar 100 TL şu anda 300 km oldu alışma sürecindeler

ethemozt
24-11-2017, 12:37

Benim Cordoba 201.000 km de iken bu yollardaki bordürler var ya hani virajlarda veya ışıklardan önce onların üzerinden 60-70 km ile geçerken araba geziyordu, ustama gittim rot balanscıya yönlendirdi rot balanscı baktı kendi tabiri ile reçetemi yazdı sonuç 4 amortisör ve viraj lastikleri de değişti önlere monroe arkalara boge taktırdım takılalı 13.000 km oldu memnunum.

Berkobal
26-11-2017, 13:56
Benim Cordoba 201.000 km de iken bu yollardaki bordürler var ya hani virajlarda veya ışıklardan önce onların üzerinden 60-70 km ile geçerken araba geziyordu, ustama gittim rot balanscıya yönlendirdi rot balanscı baktı kendi tabiri ile reçetemi yazdı sonuç 4 amortisör ve viraj lastikleri de değişti önlere monroe arkalara boge taktırdım takılalı 13.000 km oldu memnunum.

Tecrübeleriniz paylaştığınız için teşekkür ederim.

ismail abi dün amortisör testine soktum aracı önler %83-%84 arkalar %82-%82 çıktı değiştirmeme gerek kalmadı.Tavsiyen için teşekkürler abi.

Berkobal
25-12-2017, 20:07
ismail abi aracımın kumandalı anahtarını araca tanıtmak istiyorum bir tane orjinal anahtarım var kullanma kılavuzundaki anahtar senkronize etme bölümündeki gibi yapıyorum fakat herhangi birşey olmuyor. İnternette bulduğum aşağıdaki yöntemleri de denedim fakat olmadı. Senin bir tavsiyen var mı ?

https://i.hizliresim.com/zJdp64.gif (https://hizliresim.com/zJdp64)

Alternatif,

1) Anahtarı kontağa takın ve marş yapmayacak kadar çevirin bu konumda 5 saniye tutun

2) Anahtarı kontaktan çıkarın. Bundan sonraki adımlar için 20 saniye vaktiniz var.

3) Kumandadaki kapatma tuşuna basılı tutarken açma tuşuna 3 defa basıp çekin ve basılı tuttuğunuz tuşu bırakın. Eğer işlem başarı ile tamamlanırsa araç kapılarını kilitleyecek ve kumanda üzerindeki uyarığı ışığı 5 defa yanıp sönecektir.

Ayrıca,

bununla ilgili birkaç yöntem var
1.Anahtarı kontağa takıp kontağı açıyoruz ve kapıları açma düğmesine basılı tutarak kontağı kapatıp düğmeyi bırakmadan anahtarı kontaktan çekiyoruz ve aç kapa düğmelerine basıyoruz bundan sonuç çıkmazsa
2.anahtarı şoför kapısına takıp kapı kapalı iken açma tarafına çevirerek aynı anda açma düğmesinede basarak camlar sonuna kadar açılıncaya kadar bekliyoruz camlar açıldıktan 3-5 saniye sonra anahtarı bırakarak bu sefer kapatma işlemini uygulamamız gerekiyor ve aynı şekilde hem kapatma yönünde anahtarı çevirirken hemde düğmeye yine aynı anda basıyoruz ve camların kapanmasını bekliyoruz

ismail
26-12-2017, 08:28
Berkobal kardeşim tavsiye edeceğim tüm yöntemleri denemişsin gibi
kapı üstündeki anahtar silindirine anahtarı taktıktan sonra anahtar kumandası üstündeki kilitleme tuşuna basık tutup anahtarı kilitleme yönünde bir süre
açma tuşuna basılı tutup açma yönünde bir süre tutma işlemini yapmışmıydın

Berkobal
26-12-2017, 10:43
kapı üstündeki anahtar silindirine anahtarı taktıktan sonra anahtar kumandası üstündeki kilitleme tuşuna basık tutup anahtarı kilitleme yönünde bir süre
Evet abi onu da yaptım. Bugün anahtarciya gideceğim bakalım. Sonucu yazarım.

Berkobal
26-12-2017, 17:07

Abi durumu anahtarcıda çözdük. Yukarıdaki gönderilerimde belirttiğim sonradan takılma merkezi kilit sistemi ile gelen kumandaydı kendisi. Ben merkezi kilit beynini söküp aracı orjinal hale getirdim. Sorun da burada başladı ki umarım başkalarına da yardımcı olur bilgiler. VAG araçlarında kumanda yaklaşık 450 MHz frekansında çalışıyor benim araca gösteremediğim, merkezi kilit setiyle gelen kumanda da 150 Mhz frekansında çalışmaktaydı bu yüzden araç senkronizsyon adımlarını uygulamama rağmen kumandayı görmüyordu. Kumandanın elektronik kartında frekans ayarlama gibi bir özellik olmadığından dolayı yeni bir kumanda aldım ve araca göre programladılar. Aldığım kumandanın elektronik kartı üzerinde bir soket var oradan cihaza bağlayarak gerekli frekans ayarlaması da yapılabiliryor. Bu da farklı bir tecrübe oldu :)

Berkobal
18-01-2018, 17:54
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi selamlar, abi aracımdaki motor kulaklarını değiştireceğim servisteki fiyatlar çok uçuk çıkıyor. Toplamda 3 tane var yaklaşık 1500 TL tutuyor. Aşağıdaki sitede bulduğum aynı parçalara toplamda 625 TL fiyat çıkıyor. Sorum şu ki sence bunları servisten mi almalıyım yoksa bu siteden aldıklarım da iş görür servise soyulmaya gerek yok mu? Bir de site hakkında tecrüben var mıdır abi?

Sitede de şöyle bir yazı var;

"Ek Bilgiler; Ürün Marka Olarak Üç Ortak Kalitedeki (FEBİ / SWAG / LEMFÖRDER) Markalarından Biri Olarak Stoklarımızın Durumuna Göre Gönderilir... Üç Markamızın Ürünlerininde Kalite Düzeyi Eşittir, Bu Şekilde Satışa Sunmamızın Sebebi Sürekli Olarak Bulunabilirlik Sağlamaktır..."

https://www.vwyedekleri.com/Polo-Motor-Kulagi-Sag-14TDI-BNV-BNM-AMF-6Q0199167DH,PR-2540.html

https://www.vwyedekleri.com/Polo-Sanziman-Alt-Takozu-14TDI-6Q0199851AR,PR-2712.html

https://www.vwyedekleri.com/Polo-Sanziman-Kulagi-Sol-14-14TDI-6Q0199555AC-6Q0199555AD,PR-2635.html

ismail
19-01-2018, 07:11
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi selamlar, abi aracımdaki motor kulaklarını değiştireceğim servisteki fiyatlar çok uçuk çıkıyor. Toplamda 3 tane var yaklaşık 1500 TL tutuyor. Aşağıdaki sitede bulduğum aynı parçalara toplamda 625 TL fiyat çıkıyor. Sorum şu ki sence bunları servisten mi almalıyım yoksa bu siteden aldıklarım da iş görür servise soyulmaya gerek yok mu? Bir de site hakkında tecrüben var mıdır abi?

Sitede de şöyle bir yazı var;

"Ek Bilgiler; Ürün Marka Olarak Üç Ortak Kalitedeki (FEBİ / SWAG / LEMFÖRDER) Markalarından Biri Olarak Stoklarımızın Durumuna Göre Gönderilir... Üç Markamızın Ürünlerininde Kalite Düzeyi Eşittir, Bu Şekilde Satışa Sunmamızın Sebebi Sürekli Olarak Bulunabilirlik Sağlamaktır..."

https://www.vwyedekleri.com/Polo-Motor-Kulagi-Sag-14TDI-BNV-BNM-AMF-6Q0199167DH,PR-2540.html

https://www.vwyedekleri.com/Polo-Sanziman-Alt-Takozu-14TDI-6Q0199851AR,PR-2712.html

https://www.vwyedekleri.com/Polo-Sanziman-Kulagi-Sol-14-14TDI-6Q0199555AC-6Q0199555AD,PR-2635.html

servisten almaya gerek yok
febi ve swag aynı markadır alman menşeyli bir firmadır
lemförder da sachs ın şemsiyesi altında olan bir firmadır
lemförder markayı tercih etmeni tavsiye ederim
site hakkında bilgi sahibi değilim
adt otomotiv ve üçel otomotive de danışman menfaatine olabilir

Berkobal
19-01-2018, 17:10
servisten almaya gerek yok
febi ve swag aynı markadır alman menşeyli bir firmadır
lemförder da sachs ın şemsiyesi altında olan bir firmadır
lemförder markayı tercih etmeni tavsiye ederim
site hakkında bilgi sahibi değilim
adt otomotiv ve üçel otomotive de danışman menfaatine olabilir

abi febi-bilstein Türkiye genel dağıtıcısına mail atmıştım parça fiyatları ile ilgili, satışı bayileri üzerinden yaptıklarını söyleyen aşağıdaki maili gönderdiler. Bu markalardan alacak arkadaşlar için daha kolay temin etme yolu olur diye paylaşmak istedim.

Berkay Bey merhabalar,

Öncelikle mailiniz ve markamıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.

Ferdinand Bilstein TR Otomotiv olarak ürünlerimizi bayilerimiz aracılığıyla satmaktayız, konuyla ilgili aşağıda web adresleri olan “VW-AUDI-SEAT-SKODA” uzmanı bayilerimiz veya onların size en yakın şubeleriyle iletişime geçerseniz, ihtiyaç duyduğunuz ürünlerle ilgili sizlere yardımcı olacaklardır.

http://www.akyoloto.com/

https://www.ucelotomotiv.com.tr/

ismail
19-01-2018, 17:16
abi febi-bilstein Türkiye genel dağıtıcısına mail atmıştım parça fiyatları ile ilgili, satışı bayileri üzerinden yaptıklarını söyleyen aşağıdaki maili gönderdiler. Bu markalardan alacak arkadaşlar için daha kolay temin etme yolu olur diye paylaşmak istedim.

Berkay Bey merhabalar,

Öncelikle mailiniz ve markamıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.

Ferdinand Bilstein TR Otomotiv olarak ürünlerimizi bayilerimiz aracılığıyla satmaktayız, konuyla ilgili aşağıda web adresleri olan “VW-AUDI-SEAT-SKODA” uzmanı bayilerimiz veya onların size en yakın şubeleriyle iletişime geçerseniz, ihtiyaç duyduğunuz ürünlerle ilgili sizlere yardımcı olacaklardır.

http://www.akyoloto.com/

https://www.ucelotomotiv.com.tr/

eyvallah
yazdığım gibi üçel otomotiv de kuvvetli bir yedek parçacı
Tr genelinde şubeleri var
bir de simkan otomotiv var
akyol oto yu yeni duydum oda aklımda olsun

Berkobal
05-07-2018, 20:12
ismail abi benim aracın arka camlarını açarken en aşağıya gelince taaak diye vuruyor bir aparat mı kırıldı acaba yoksa normali mi böyle? Ben aldığımdan beri bu şekilde. Bir de bütün camlarda camlar yarım açıkken kapıyı kapatınca camlar zangır zangır ediyor. Böyle bir tecrüben var mı ?

ismail
06-07-2018, 07:17
ismail abi benim aracın arka camlarını açarken en aşağıya gelince taaak diye vuruyor bir aparat mı kırıldı acaba yoksa normali mi böyle? Ben aldığımdan beri bu şekilde. Bir de bütün camlarda camlar yarım açıkken kapıyı kapatınca camlar zangır zangır ediyor. Böyle bir tecrüben var mı ?

kardeşim geçmiş olsun
hiç normal değil
kapı döşemesi sökülüp bakılması lazım
muhtemelen camı tutan parçada gevşeklik vardır
resim ekleyecektim ama kapı döşemesi arkasındaki sac panelden gözükmediğinden eklemeyeyim dedim
yine de ekleyeyim aklında kalmasın

https://seat.7zap.com/ImgsWatermark/images//Bilder/254/254837600.png

Berkobal
26-09-2018, 19:45
ismail abi üst mesajdaki bahsettiğim camların vurma sorunu sana yazdıktan sonra kendiliğinden geçti :) anlamadım ben de ama yine de söküp bakacağım, tavsiyen için teşekkür etmeyi unutmuşum kusura bakma.

Şimdi yeni bir sorun değil de soru ile geldim :) vagcom dan baktığımda enjektör değerlerim normalden sapmış gibiler. Aşağıdaki değerler motor sıcaklığı 90 derece iken alınmış sonuçlardır.

1.Enjektör--> -1,74 mg/str
2.Enjektör--> -1,39 mg/str
3.Enjektör--> 2,99 mg/str

Bu değerler enjektörlerin tamir takımının değişmesi gerektiğini mi söylüyor? Tamir takımı parça numarası 038198051C olarak geçiyor yetkili servis fiyatı yaklaık 200 TL. Bu tamir takımı bosch oluyor galiba ve bosch car servislerden bulabilir miyim? Yoksa sadece parçacılarda mı vardır.

ismail
27-09-2018, 10:20
ismail abi üst mesajdaki bahsettiğim camların vurma sorunu sana yazdıktan sonra kendiliğinden geçti :) anlamadım ben de ama yine de söküp bakacağım, tavsiyen için teşekkür etmeyi unutmuşum kusura bakma.

Şimdi yeni bir sorun değil de soru ile geldim :) vagcom dan baktığımda enjektör değerlerim normalden sapmış gibiler. Aşağıdaki değerler motor sıcaklığı 90 derece iken alınmış sonuçlardır.

Bu değerler enjektörlerin tamir takımının değişmesi gerektiğini mi söylüyor? Tamir takımı parça numarası 038198051C olarak geçiyor yetkili servis fiyatı yaklaık 200 TL. Bu tamir takımı bosch oluyor galiba ve bosch car servislerden bulabilir miyim? Yoksa sadece parçacılarda mı vardır.

rica ederim kardeşim
senin adına memnun oldum
sağolsun ibrahim kardeşim eklediğim konuyu paylaşmıştı
http://www.seatclubturkey.com/faydali-bilgiler/56187-pd-motorlarda-enjektor-ayari-pd-engine-injector-adjustment.html
belki senin aracın için de faydası olur
ayrıca bir zamanlar 1.4 tdi araç kullanan ibr@him kardeşim daha iyi fikir verecektir diye düşünüyorum
enjektörler bosch ise bosch car service lerde bulabilmesi lazım gibime geliyor

ibr@him
05-10-2018, 09:12
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi üst mesajdaki bahsettiğim camların vurma sorunu sana yazdıktan sonra kendiliğinden geçti :) anlamadım ben de ama yine de söküp bakacağım, tavsiyen için teşekkür etmeyi unutmuşum kusura bakma.

Değerler çok yüksek ve kötü.
Tamir takımları Elring marka yada Bosch oluyor.
Değerlerin yüksek çıkmasını sadece tamir kitine bağlayamayız.
Bu noktada aracın KM side önemli faktör.
Zamanla aşınan kam mili,kam şaft makarası ve değişen enjektör ayarıda etkendir.
En temizi üst kapak açılıp kontrol edilmeli ve tamir kitleri değişip ayar yapılmalıdır.
Sonrasında değerler tekrar kontrol edilir.
@ismail (http://www.seatclubturkey.com/members/2617.html) abi teşekkürler

Berkobal
15-10-2018, 23:40
ismail, ibr@him abiler konu havada kalmasın diye yazıyorum. Aracımı Ümraniye' de Bosch Car Dizel Servisine götürdüm ve tamir takımları değişti, temizlik ve ayarları yapıldı değerler (0, 0.2, 0.3) oldu. Araçta rölantideki sallama kesildi, ilk marştaki zor ve sarsıntılı çalışma bitti motor daha da sessizleşti. Gayet güzel oldu. :)

Dombilly
16-10-2018, 13:01
ismail, ibr@him abiler konu havada kalmasın diye yazıyorum. Aracımı Ümraniye' de Bosch Car Dizel Servisine götürdüm ve tamir takımları değişti, temizlik ve ayarları yapıldı değerler (0, 0.2, 0.3) oldu. Araçta rölantideki sallama kesildi, ilk marştaki zor ve sarsıntılı çalışma bitti motor daha da sessizleşti. Gayet güzel oldu. :)Maliyet ne oldu abi bem de öyle bir işleme gircem gibi.

2007 Cordoba 1.4 Tdi 80 Stylance

ismail
16-10-2018, 14:28
ismail, ibr@him abiler konu havada kalmasın diye yazıyorum. Aracımı Ümraniye' de Bosch Car Dizel Servisine götürdüm ve tamir takımları değişti, temizlik ve ayarları yapıldı değerler (0, 0.2, 0.3) oldu. Araçta rölantideki sallama kesildi, ilk marştaki zor ve sarsıntılı çalışma bitti motor daha da sessizleşti. Gayet güzel oldu. :)

hadi hayırlı olsun
gözün aydın
senin adına memnun oldum
aracını sorunsuzca kullanmanı dilerim

Berkobal
16-10-2018, 17:27
Maliyet ne oldu abi bem de öyle bir işleme gircem gibi.

Maliyet 600 TL oldu. Ama sana tavsiyem Bosch Dizel Servis' e gitmen. Çünkü bu servislerde kullanılan yedek parça ve test cihazları orjinal Bosch.

Dombilly
16-10-2018, 17:29
Mersinde bir araştırayım bakalım inşallah vardır. Benim de yakıt tüketimi biraz fazla ve duman atma var. Gerçi tek etmen enjektör değil ama en azından tam kontrol olur.

Berkobal
16-10-2018, 19:40
Mersinde bir araştırayım bakalım inşallah vardır. Benim de yakıt tüketimi biraz fazla ve duman atma var. Gerçi tek etmen enjektör değil ama en azından tam kontrol olur.

Enjektörün de etkisi vardır onlara. 100 bin km de bir tamir takımının değişimini öneriyorlar.

Dombilly
16-10-2018, 19:51
Bosch var ama sadece dizel olarak yok malesef diğerlerine bir sormak lazım.

ismail
10-07-2019, 11:22
Mrb İsmail Bey benim aracım ile ilgili sizden bir bilgi alacaktım . Bende ki araçta da aynalar katlanıyor mu otomatik ? Bir de camlar açıkken kapıyı anahtar ile kilitlerken camlar da otomatik kapanıyor mu öğrenebilirimiyim ... ?

mrb AlperMurat kardeşim
öncelikle araçlar ile ilgili soruları ilgili bir konu bulmak sureti ile sorabilirsen memnun olurum
http://www.seatclubturkey.com/forum-yardimi/72075-forum-da-konu-aratma.html konusu konu aramada yardımcı olacaktır
hem benzer soru soracak abilerim / kardeşlerim de bilgi sahibi olurlar
hem de benim bilmediğim konularda bilgi sahibi olan abilerim / kardeşlerim cevap verebilirler
hem de forum umuzun trajını arttırmış oluruz
soruna gelecek olursak dikiz aynası ayar kumanda düğmesinde dikiz ayna kapanması işareti varsa dikiz aynaların elektrikle kapanıyordur
işaret yoksa dikiz aynaların elektrikle kapanmıyordur
kontak anahtarını kapı kolundaki kilitte iken kapatma yönünde bir süre beklediğinde camlar da kapanacaktır
açma yönünde bir süre beklettiğinde de camlar açılacaktır
1. resim dikiz aynası elektrikli kapatmalı kumanda düğmesi
2. resim dikiz aynası kumanda düğmesi

https://images.parcafilosu.com/yedek-parca/ayna-kumanda-dugmesi/6l1959565g-ayna-kumanda-dugme-katlanir_1000_a3de95fe-55ab-40cd-9594-b21054b5644d.jpg

https://www.bildelsbasen.se/img/a/a/a/afde89/path/mnt/newftp/122/bil/lgnr/1644081_1.jpg/seat_ibiza_2007_spegel_str%EF%BF%BDmst%EF%BF%BDlla re.jpg

AlperMurat
11-07-2019, 07:51
Çok teşekkür ederim ben interneti çok iyi kullanamadığım için forum yazılarını nasıl nereden yazacağımı da tam bilemiyorum . Yalnız sizin gönderdiğiniz konu aratma butonuna basarak öyle işlem yapayım birdaha kine ... :) tşk ederim bilginiz için ...

Berkobal
13-11-2019, 21:42
ismail abi nasılsın uzun zamandır bu konuya yazmamıştım :) abi bugün lastikler sökülünce baktım sol rot başı lastiği gitmiş. Bakmadım ama aynı yapıda olduğu için gitmemiş olsa bile rotiller de gitmiştir diye düşündüm servis fiyatına baktım 3 sene önce servisten rot başı+z rot+rotil takımını 400 TL gibi bir fiyata almıştım bugün tek rotil fiyatı 187 TL, tek rot başı 167 TL ( yuh arkadaş oha be ) rot başı ve rotil gibi parçaları servisten almaya değer mi yoksa hangi markaları kullanabilirim ?

ismail
13-11-2019, 23:30
ismail abi nasılsın uzun zamandır bu konuya yazmamıştım :) abi bugün lastikler sökülünce baktım sol rot başı lastiği gitmiş. Bakmadım ama aynı yapıda olduğu için gitmemiş olsa bile rotiller de gitmiştir diye düşündüm servis fiyatına baktım 3 sene önce servisten rot başı+z rot+rotil takımını 400 TL gibi bir fiyata almıştım bugün tek rotil fiyatı 187 TL, tek rot başı 167 TL ( yuh arkadaş oha be ) rot başı ve rotil gibi parçaları servisten almaya değer mi yoksa hangi markaları kullanabilirim ?

çok şükür iyiyim kardeşim
inşallah sende iyisindir
servis fiyatları ile karşılaştırıp zf çatısı altındaki lemförder markayı tercih edebilirsin

lokmancordoba01
30-11-2019, 14:35
benim sağ ön kapım açılmıyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz içten de dıştanda açılmıyor ismail abi yardımcı olurmusun

Neffos C5 Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dj_yuxexes
30-11-2019, 15:41
benim sağ ön kapım açılmıyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz içten de dıştanda açılmıyor ismail abi yardımcı olurmusun

Neffos C5 Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiKumanda dan bastığınızda kapıya yaklaşıp dinleyin ses var ise açılma ihtimali var. Yoksa kilit bozulmuştur. Kapı döşemesi içeriden sökülüp kilit sökülecek.

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lokmancordoba01
30-11-2019, 15:42
Kumanda dan bastığınızda kapıya yaklaşıp dinleyin ses var ise açılma ihtimali var. Yoksa kilit bozulmuştur. Kapı döşemesi içeriden sökülüp kilit sökülecek.

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildivalla bir gojj diye bi ses çıkıyor zorlanarak acilip kapaniyordu sonra kapi acilmamaya basladi ve maliyeti ne olur bana

dj_yuxexes
30-11-2019, 15:44
valla bir gojj diye bi ses çıkıyor zorlanarak acilip kapaniyordu sonra kapi acilmamaya basladi ve maliyeti ne olur bana

Neffos C5 Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiBen 2 sene önce 150 ye yan sanayi almıştım. Ses geliyor ise hafiften yumrukla vurarak açmaya çalışın çok zorlamayın. Eğer ki açılır ise kilit tamiri yapan yer bulursanız içini söküp tamir edilebilir.

lokmancordoba01
30-11-2019, 15:46
Ben 2 sene önce 150 ye yan sanayi almıştım. Ses geliyor ise hafiften yumrukla vurarak açmaya çalışın çok zorlamayın. Eğer ki açılır ise kilit tamiri yapan yer bulursanız içini söküp tamir edilebilir.

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiişçilik ne aldılar peki ben çıkma yan sanayi bulurum

dj_yuxexes
30-11-2019, 15:52
işçilik ne aldılar peki ben çıkma yan sanayi bulurum

Neffos C5 Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi30 lira gibi bir işçilik verdim ama benim kapı açıkken gittim.

lokmancordoba01
30-11-2019, 15:53
30 lira gibi bir işçilik verdim ama benim kapı açıkken gittim.

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildisıkıntı ozaman desene biraz

dj_yuxexes
30-11-2019, 16:12
sıkıntı ozaman desene biraz

Neffos C5 Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiEvet döşemeyi sökmek biraz sıkıntı malesef. Büyük şehir de iseniz illaki anlatan bilen işin ustası biri vardır.

lokmancordoba01
30-11-2019, 16:13
Evet döşemeyi sökmek biraz sıkıntı malesef. Büyük şehir de iseniz illaki anlatan bilen işin ustası biri vardır.

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiAntalya'da vardır buralarda evet yeşil sanayi var oraya gidecez artik

ismail
30-11-2019, 23:36

geçmiş olsun kardeşim
vw grubun kronik sorunu
güzel bir kilitçi bulup tamir ettirmen lazım
bulamazsan da yan sanayi yada servisten kilit alman lazım

mercan181
30-11-2019, 23:46
valla bir gojj diye bi ses çıkıyor zorlanarak acilip kapaniyordu sonra kapi acilmamaya basladi ve maliyeti ne olur bana

Aynı sorunun benzerini aracımı ilk aldığımda yaşıyordum. Bir kaç hafta hiç açılmayıp sonra kafasına göre açıldığı oluyordu. Kapıyı açtığımda, bir sitede okuduğum kadarıyla, iç taraftaki kapı açma kolunu çekip diğer elimle kol çekili halde kapıyı sertçe çektim, kapı açma kolunu bırakıp yeniden çektim, ve sertçe bir kez daha kapattım. Anlamsız, saçma ve "ne alaka" diyeceğiniz bir şey ama inanır mısınız 2 senedir tık yok gayet normal şekilde açılıp kapanıyor. :Emoji (88): Umarım aracın kapısı bir kez açılır da en azından bir kez denemiş olursunuz. :)

ismail
30-11-2019, 23:55
Aynı sorunun benzerini aracımı ilk aldığımda yaşıyordum. Bir kaç hafta hiç açılmayıp sonra kafasına göre açıldığı oluyordu. Kapıyı açtığımda, bir sitede okuduğum kadarıyla, iç taraftaki kapı açma kolunu çekip diğer elimle kol çekili halde kapıyı sertçe çektim, kapı açma kolunu bırakıp yeniden çektim, ve sertçe bir kez daha kapattım. Anlamsız, saçma ve "ne alaka" diyeceğiniz bir şey ama inanır mısınız 2 senedir tık yok gayet normal şekilde açılıp kapanıyor. :Emoji (88): Umarım aracın kapısı bir kez açılır da en azından bir kez denemiş olursunuz. :)

denemekten zarar gelmez
inşallah işe yarar

lokmancordoba01
01-12-2019, 07:16
geçmiş olsun kardeşim
vw grubun kronik sorunu
güzel bir kilitçi bulup tamir ettirmen lazım
bulamazsan da yan sanayi yada servisten kilit alman lazımsagol abi kilitciye yolumuz dusecek heralde

lokmancordoba01
01-12-2019, 07:17
Aynı sorunun benzerini aracımı ilk aldığımda yaşıyordum. Bir kaç hafta hiç açılmayıp sonra kafasına göre açıldığı oluyordu. Kapıyı açtığımda, bir sitede okuduğum kadarıyla, iç taraftaki kapı açma kolunu çekip diğer elimle kol çekili halde kapıyı sertçe çektim, kapı açma kolunu bırakıp yeniden çektim, ve sertçe bir kez daha kapattım. Anlamsız, saçma ve "ne alaka" diyeceğiniz bir şey ama inanır mısınız 2 senedir tık yok gayet normal şekilde açılıp kapanıyor. :Emoji (88): Umarım aracın kapısı bir kez açılır da en azından bir kez denemiş olursunuz. :)anlamadim nasil yapacağımı ic kolla dış kolu ayni andami cekecem sertce ne yapacam tekrar soylermisin ne yapacağımı

ismail
01-12-2019, 14:23
sagol abi kilitciye yolumuz dusecek heralde

sende sağolasın kardeşim
aynen iyi bir kilitçi rahatlıkla yapacaktır
buradaki bir kilitçiye ben ve diğer işyerinde beraber çalıştığım kardeşlerimin araçlarını yaptırmıştım tekrar sorun yaşayan olmamıştı
araçlar 2 leon 1 cordoba id

anlamadim nasil yapacağımı ic kolla dış kolu ayni andami cekecem sertce ne yapacam tekrar soylermisin ne yapacağımı

anladığım kadarı ile
aracın içinde iken kapıyı aç
kapı açma kolu çekili (içeriden) vaziyette kapıyı kapat sonra kapı açma kolunu bırak
sonra kapıyı tekrar aç
kapı kolunu tekrar çek ve kapıyı tekrar kapat ve kapı açma kolunu bırak
doğruluğunu mercan181 kardeşim de teyit ederse mamnun oluruz
inşallah sorun çözülür
denemek zarar getirmez

lokmancordoba01
01-12-2019, 14:27
sende sağolasın kardeşim
buradaki bir kilitçiye ben ve diğer işyerinde beraber çalıştığım kardeşlerimin araçlarını yaptırmıştım tekrar sorun yaşayan olmamıştı

anladığım kadarı ile
kapı açma kolu çekili (içeriden) vaziyette kapıyı kapat sonra kapı açma kolunu bırak
sonra kapıyı tekrar aç
inşallah sorun çözülür
denemek zarar getirmezşimdi oldu denemeye gidiyorum burdan yazacam olumlu yada olumsuz ismail abi yok tık ses yok açılmıyor

en

mercan181
02-12-2019, 00:14
sende sağolasın kardeşim

anladığım kadarı ile
sonra kapıyı tekrar aç
inşallah sorun çözülür
denemek zarar getirmez

Mutabık abicim, aynen bu şekilde. Benim hala tık yok maşallah, çalışıyor.

ismail
02-12-2019, 20:31
şimdi oldu denemeye gidiyorum burdan yazacam olumlu yada olumsuz ismail abi yok tık ses yok açılmıyor

en

o zaman mecbur kilitçinin yolu gözüküyor

ademtay
07-12-2019, 18:09
Arkadaşlar kızdırma bujisi ışığı yandı bugün, aracım 5-6 gündür hareket etmiyordu, Bi çalıştırdım ışık yanıp sönüyordu, kontağı kapadım yine çalıştırdım yine aynı, neden yapmış olabilir, Bi sıkıntı yaratır mı?

16th cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dj_yuxexes
07-12-2019, 18:22
Arkadaşlar kızdırma bujisi ışığı yandı bugün, aracım 5-6 gündür hareket etmiyordu, Bi çalıştırdım ışık yanıp sönüyordu, kontağı kapadım yine çalıştırdım yine aynı, neden yapmış olabilir, Bi sıkıntı yaratır mı?

16th cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiArka fren lambalarını kontrol edin önce veya başka ampüllere de bakın. Patlak var ise ondan yapabilir. Yok ise bilgisayara bağlayıp hata kodlarına baktırın.

ismail
09-12-2019, 20:49

birçok sebebi olabilir
sağolsun metin kardeşimin de yazdığı gibi öncelikle ampüllere bakıp sonra bilgisayara bağlatmak lazım
inşallah önemli birşey değildir

lokmancordoba01
12-12-2019, 08:04
sende sağolasın kardeşim

anladığım kadarı ile
sonra kapıyı tekrar aç
inşallah sorun çözülür
denemek zarar getirmez
ismail abi dün antalya yeni sanayide A.R.P Oto ya gittim sağolsun genc bi cocuk vardi murat arabanin kapisina az vurarak acti sonra kilidi cikardi motoru zorlaniyormus sagolsun değiştirmeden tamir etti baskasi olsa ugrasmaz direk degistirirdi yenisiyle 3 saat ugrasti super oldu 150 tl verdim ellerine saglik antalyada olanlarada burayi tavsiye ederim

ismail
12-12-2019, 09:18
ismail abi dün antalya yeni sanayide A.R.P Oto ya gittim sağolsun genc bi cocuk vardi murat arabanin kapisina az vurarak acti sonra kilidi cikardi motoru zorlaniyormus sagolsun değiştirmeden tamir etti baskasi olsa ugrasmaz direk degistirirdi yenisiyle 3 saat ugrasti super oldu 150 tl verdim ellerine saglik antalyada olanlarada burayi tavsiye ederim

gözün aydnın kardeşim
senin adına memnun oldum
vw grupta kilitler kronik sorunlu
işin sırrını çözmüş kilitçiler yapabiliyorlar ve sorunsuz çalışıyor
aracını sorunsuzca kullanmanı dilerim

lokmancordoba01
12-12-2019, 09:20
gözün aydnın kardeşim
senin adına memnun oldum
vw grupta kilitler kronik sorunlu
işin sırrını çözmüş kilitçiler yapabiliyorlar ve sorunsuz çalışıyor
aracını sorunsuzca kullanmanı dilerimtsk ederim abi sagol

ademtay
14-12-2019, 18:56
Arka fren lambalarını kontrol edin önce veya başka ampüllere de bakın. Patlak var ise ondan yapabilir. Yok ise bilgisayara bağlayıp hata kodlarına baktırın.

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi ismail

Cevaplar için öncelikle teşekkür ederim
Dediğiniz gibi fren lambalarim patlamış[emoji28]
Yine de makineye bağladık ,lambalar ile ilgili çıktı .
Her iki lamba da patlamış ,değiştirdik ,arızayı da sildik sorun çözüldü 50 TL ye .
Bundan da ucuz yirttik ,
Buji arıza olursa arıza ışığı yakmaz dedi ustam,fren müşürü yada fren lambalarindan olur demişti, dediği gibi de çıktı

dj_yuxexes
14-12-2019, 19:00
[QUOTE=dj_yuxexes;1794934]Arka fren lambalarını kontrol edin önce veya başka ampüllere de bakın. Patlak var ise ondan yapabilir. Yok ise bilgisayara bağlayıp hata kodlarına baktırın.

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE ismail

Cevaplar için öncelikle teşekkür ederim
Dediğiniz gibi fren lambalarim patlamış[emoji28]
Yine de makineye bağladık ,lambalar ile ilgili çıktı .
Her iki lamba da patlamış ,değiştirdik ,arızayı da sildik sorun çözüldü 50 TL ye .
Bundan da ucuz yirttik ,
Buji arıza olursa arıza ışığı yakmaz dedi ustam,fren müşürü yada fren lambalarindan olur demişti, dediği gibi de çıktı

16th cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiGeçmiş olsun [emoji4]

lokmancordoba01
18-12-2019, 06:26
beyler bu cam ısıtma rezistasinin yeni farkettim poşeti kalkiyor arkasi puslu gibi görünüyor nasıl çözebilirim bu sorunu yavas yavas kalkıyor görüş alanım daralmaya başladı

ismail
18-12-2019, 15:02
beyler bu cam ısıtma rezistasinin yeni farkettim poşeti kalkiyor arkasi puslu gibi görünüyor nasıl çözebilirim bu sorunu yavas yavas kalkıyor görüş alanım daralmaya başladı

geçmiş olsun kardeşim
arka cam resistansı ise resistans tamir setleri olması lazım
o ürünlere bakmanı tavsiye ederim
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ara%C3%A7+arka+cam+resistans+tamir+seti

lokmancordoba01
18-12-2019, 15:09
geçmiş olsun kardeşim
arka cam resistansı ise resistans tamir setleri olması lazım
o ürünlere bakmanı tavsiye ederim
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ara%C3%A7+arka+cam+resistans+tamir+setiabi benim resistans çalışıyor canavar gibi bendeki naylonu kalkmiş buzlanmis gibi gözüküyor tamir setide cozermis o sorunuda

optimistic1983
31-12-2019, 13:43

Aynı problem benim sağ 2 kapımdada mevcuttu. Kapılar kilitlenirse açılmıyordu, açılırsa kilitlenmiyordu. Aracı güvenerek bir yere bırakamıyordum.

Bulunduğum şehirin oto sanayinde kilit tamiri yapan bi kaç firmaya danıştım çoğunun dediği eğer tamiri yapılabilecek durumdaysa 150 şer tl den yaparız eğer yapılamayacak durumdaysa komple kilidi değiştiririz dediler kilidin 1 adetininin yenisine 320-340tl civarı fiyat verdiler.

Bir kaç dükkan daha gezdim bi sonuç bulamadım açıkcası kapıyı açtıktan sonra kilit tamir edilemiyor değişmesi lazım dese 650-700tl yeni kilit için bana çok geldi. sonrasında bi arakdaşa danıştım oda bana başka birini önerdi o ustaya gittim dedim durum böyle böyle.

Usta kilidin tamirini yapabileceğini söyledi. Öğlen saatlerinde başladı ve akşama kadar sürdü her iki kapının kilitlerini tamir etti çalıştırdı. Kiltlerin problemleri ise İçindeki mekanizmayı hareket ettiren motorların kömürlerinin bitmesi ve sargılarının iyice kararmasından kaynaklı artık vadesinin yettiğini söyledi. Her iki kilididn motorlarını yenisi ile değişti.

Bu esnada ustaya tavan lambası switchlerininde çalışmadığını söyledim onlarıda değiştirdi. Şimdi sağ kapılardan hangisi açarsan aç tavan lambası yanıyor bu problemde giderilmiş oldu.

İki kapı kilidi tamiri için ustaya 280tl ödedim. Şuan sanki ilk günmüşcesine tıkır tıkır çalışıyor kilitler.:Emoji (17):

lokmancordoba01
31-12-2019, 13:55
Aynı problem benim sağ 2 kapımdada mevcuttu. Kapılar kilitlenirse açılmıyordu, açılırsa kilitlenmiyordu. Aracı güvenerek bir yere bırakamıyordum.

Bulunduğum şehirin oto sanayinde kilit tamiri yapan bi kaç firmaya danıştım çoğunun dediği eğer tamiri yapılabilecek durumdaysa 150 şer tl den yaparız eğer yapılamayacak durumdaysa komple kilidi değiştiririz dediler kilidin 1 adetininin yenisine 320-340tl civarı fiyat verdiler.

Bir kaç dükkan daha gezdim bi sonuç bulamadım açıkcası kapıyı açtıktan sonra kilit tamir edilemiyor değişmesi lazım dese 650-700tl yeni kilit için bana çok geldi. sonrasında bi arakdaşa danıştım oda bana başka birini önerdi o ustaya gittim dedim durum böyle böyle.

Usta kilidin tamirini yapabileceğini söyledi. Öğlen saatlerinde başladı ve akşama kadar sürdü her iki kapının kilitlerini tamir etti çalıştırdı. Kiltlerin problemleri ise İçindeki mekanizmayı hareket ettiren motorların kömürlerinin bitmesi ve sargılarının iyice kararmasından kaynaklı artık vadesinin yettiğini söyledi. Her iki kilididn motorlarını yenisi ile değişti.

Bu esnada ustaya tavan lambası switchlerininde çalışmadığını söyledim onlarıda değiştirdi. Şimdi sağ kapılardan hangisi açarsan aç tavan lambası yanıyor bu problemde giderilmiş oldu.

İki kapı kilidi tamiri için ustaya 280tl ödedim. Şuan sanki ilk günmüşcesine tıkır tıkır çalışıyor kilitler.:Emoji (17):hangi sehirdesin benim arka 2 kapida açılmamaya basladi

optimistic1983
31-12-2019, 14:39
hangi sehirdesin benim arka 2 kapida açılmamaya basladi

Ben Aksaray'dayım kardeşim.

Benim tamir yaptırdığım ustanın işi sadece kapı kilit tamiri, sunroof tamiri ve cam filmi kime sorduysam hep olumlu geri dönüşler aldım o yüzden ona güvenerekten yaptırdım.

optimistic1983
31-12-2019, 14:42
Geçen sene kışında sorunlu sayılardı sağ iki kapı ama bi şekilde idare etmiştim. Yazın pek sıkıntı etmemişti şimdi kışa girince havalar soğuyunca kilitler komple iptal olmşuştu şans eseri denk gelirse kilitleniyor açmaya çalıştığın zaman açılmıyodu. eğer denk gelirde açılırsa bu sefer kilitlenmiyordu. Şimdi sorunsuz şekildeler maşallah :Emoji (17):

optimistic1983
31-12-2019, 14:44
Sağ kapılardan birini kilitleyemediğim zaman aracı park ederken duvar dibi arıyordum aracın sağ tarafını sıfır yanaştırarak mecburen o şekilde park ediyordum. Artık o sıkıntıdan kurtulduk.

lokmancordoba01
06-01-2020, 18:34
Sağ kapılardan birini kilitleyemediğim zaman aracı park ederken duvar dibi arıyordum aracın sağ tarafını sıfır yanaştırarak mecburen o şekilde park ediyordum. Artık o sıkıntıdan kurtulduk.sanırım kış gelince benim kapilar açılmamaya başladı antalyada arp oto var saglam cocuklar tekrar onlara gidecem sanirim 1 kapi değil arka 2 kapinin biri hic digeri arada sirada aciliyor yaptirmam lazim

optimistic1983
15-01-2020, 10:27
sanırım kış gelince benim kapilar açılmamaya başladı antalyada arp oto var saglam cocuklar tekrar onlara gidecem sanirim 1 kapi değil arka 2 kapinin biri hic digeri arada sirada aciliyor yaptirmam lazim

Aynen hocam kış geldiği zaman kilit mekanizmaları daha zor çalışıyor bence ihmal ettirmeyin bir an önce yaptırmaya bakın güvendiğiniz bir yere.

lokmancordoba01
15-01-2020, 11:39
Aynen hocam kış geldiği zaman kilit mekanizmaları daha zor çalışıyor bence ihmal ettirmeyin bir an önce yaptırmaya bakın güvendiğiniz bir yere.insallah yaptiracaz artık