PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : aracta cıkmayan lekeler icin gazlı yıkama

existaras
14-05-2008, 01:22
Merhaba arkadaslar pek kullanmadıgım 92 model bi aracıım var,ne varki aptdeden yemek artıklatı attıkları icin aracn boya ve camlarında cıkmayan bazı lekeler var bu lekeleri aracın gazla yıkanarak;cıkartabilecğini ogrendim aynı zamanda gazla yıkanan aracın boyasna zarar verdiğini de duydum,siz ne diyorsunuz bu ise ?

samet
14-05-2008, 08:22
evet ben de duymuştum gazla yıkatınca boyaya zarar verdiğini ama bi kere yıkatmanın hiç bir zararı olmaz herhalde :D

syam
14-05-2008, 08:23
92 model aracta bayasının zarar gormesi olayının cokta yasanacagını sanmıyorum. Gazla yıkama boyaya iyi gelir dsiyen ustalar bile var.. Ben cok cesaret edemesemde aracımdaki zirt izlerini cıkarmak için gazı bir kovada sulandırarak aracıma uyguladım vede mukemmel sonuc verdi... Bence benim yaptıgım gibi normal yıkamam esnasında sadece lokal olarak lekeleri gazlı su ile yıkayabilirsin... Gunes ısıgından uzak bir mekanda mumkunse hava cok ısınmadan....

gorkemsarigul
14-05-2008, 09:47
bir kola şişesi gaz alıp birde eline üstüpü yada pamuklu bez alıcaksın gazı döküp döküp sileceksin aracın heryerini ama gölgede ve arac güneş altından yeni çekilmemişken yani kaporta soguk olacak ondan sonrada tüm araca uyguladıktan sonra tazikli su ile gazdan arındırıp köpükle yıkadıktan sonra kurularsan aracın tertemiz olur ardındanda istegine göre cila yapabilirsin çünkü bu uygulamadan sonra boyan kayganlıgını yitirir ve toz ve kir barındırmaya daha elverişli olur ama pasta cilada uygularsan aracın uzunca bir süre güzel kalır sıraladıgım gibi yaparsan eger boyaya zararı degil yararı olur...

leonlife
14-05-2008, 10:32
bir kola şişesi gaz alıp birde eline üstüpü yada pamuklu bez alıcaksın gazı döküp döküp sileceksin aracın heryerini ama gölgede ve arac güneş altından yeni çekilmemişken yani kaporta soguk olacak ondan sonrada tüm araca uyguladıktan sonra tazikli su ile gazdan arındırıp köpükle yıkadıktan sonra kurularsan aracın tertemiz olur ardındanda istegine göre cila yapabilirsin çünkü bu uygulamadan sonra boyan kayganlıgını yitirir ve toz ve kir barındırmaya daha elverişli olur ama pasta cilada uygularsan aracın uzunca bir süre güzel kalır sıraladıgım gibi yaparsan eger boyaya zararı degil yararı olur...

doğrusu görkemin yazdığı gibi, yıkamacılar ve servisler zift bulaşan araçları ve motordaki yağ, kir kalıntılarını hep gazla yıkarlar. ve sektördeki genel kanı gazın araç boyasını beslediği yönündedir.
15 gün önce bende arabamı kendim gazla sildikten sonra önce deterjanla yıkayıp gazdan arındırdım, sonra enway'ın cilalı şampuanı ile yıkadım. araba sıfır gibi oldu. marşpiyeldeki, çamurluk kenarları ve eteklerdeki zift, ayakkabı sürtmesinden kaynaklanan izlerden eser kalmadı.

gorkemsarigul
14-05-2008, 10:45
aynı zamanda sinek kalıntıları kuş pislikleri yapışmış kirlerden arınacaktır boş bir zamanda en iyisi bende yapayım

quoasimodo
14-05-2008, 11:50
su ile karıştırılmış gaz yağı ile çok sık yıkama yapılmadığı taktirde boyada solma yapmaz... gazyağıda bir anlamda, pastaların yaptığı işi yapıyor. her iki madde de boyanın üzerinden, ince bir tabaka aldığı için ortaya çıkan tabaka parlak ve güzel görünüyor.
çok fazla pasta yapıldığında da tıpkı sık sık gazyağı ile yıkama yapıldığında olduğu gibi boyama ihtiyacı ortaya çıkacaktır...

leonlife
14-05-2008, 13:16
arkadaşlar biliyormusunuz bilmem şehirler arası otobüs şoförleri otobüslerini yıkarken çoğunlukla yıkama suyunun içerisine boyadaki matlığı giderip parlak görünsün diye hatırı sayılır miktarda bildiğiniz çamaşır suyu eklerler. bir keresinde petrolde arabamı yıkarken otobüsünü yıkayan şöför banada tavsiye etmişti, bende o kadar cesaret yok deyip güldüm.
millet 500.000 euroluk setrayı çamaşır suyuyla yıkıyor, biz gazyağı zararlımı diye tartışıyoruz. demekki araçlarımız bizler için fazlaca önemli.
ayrıca aracınızın yeni gibi görünmesi için son yıkama yada durulama suyuna bulaşık makinalarında kullandığınız parlatıcıdan yarım bardak kadar dökerek bu suyla yıkarsanız aracınız pırıl pırıl yani bulaşık makinasından çıkan porselenler, bardaklar gibi oluyormuş. başka bir forumda bu konu tartışıldı. bunu uzun yıllardır kullanan ve hiçbir zararını görmediğini idda eden arkadaşlar var. tabi denemek biraz cesaret işi ama bana mantıklı geldi.

samet
14-05-2008, 14:18
yıkamacı mı açsak modum :)

existaras
14-05-2008, 17:59
ya arkadaslar bu arada bu gazı nerden temin edebilirim ?

Engincan
14-05-2008, 23:55
Motorinde aynı işi görüyor benaracımdaki ziftleri motorinle temzledim. artı araç biraz daha parladı.

ottoboy
15-05-2008, 08:32
arkadaşlar bizim fabrika eskişehir merkeze 25 km uzaklıkta ve bi köyün yanında birde karşımızda çimento fabrikası var. bi akrabam o köyde kalıyor. arabası üstü kapalı bir yerde durduğu halde geceleri çimento fabrikası bacadan veriyo dumanı. çimento zerrecikleri arabalara yapışıyo ve gece çiğ yağmur olduğunda arabada betonlaşıyo. resmen arabanın yüzeyi zımpara gibi oluyor. köylüler yöntemi bulmuş arabayı önce sirkeyle yıkıyorlar ardından köpürtüm duruluyorlar çimento sadece öyle gidiyo. bir kere akraba kaldım ozaman ki arabadam siyah prelude tü. sabah bi kalktım kabus gibi. çimento fabrikasının o marifetinden haberim yoktu. resmen arabam gri olmuş. çok toz olmuş hemen su tutayım dedim. yıkıyorum kuruyan yerler gene gri. nerdeyse ağlıyacaktım :) sonra akraba geldi biz sirkeyle yıkarız dedi. yıkadık gerçekten hiç birşey kalmadı.

gene aradan uzun bi süre geçti köyde kaldık. bu sefer çimento fabrikası ne yaptıysa bacalarından normalden çok daha fazla çimento tozu salmış. artık işi biliyoruz ya hemen sirkeyle yıkadım baktım tamamen gitmedi. bidaha yıkadım gene gitmedi. hemen akrabayı çağırdım dedim bunlar gitmiyo. dur dedi onunda çaresi var :) ayda bi kaç kere çimento değişik işlemler yaptığında bacasından çok daha fazla kirlilik salıyomuş. bikaç saat bekle köye deterjan satan minibüs gelicek dedi ondan fayans temizlemede kullanılan bi kimyasal satıyo onu sulandırıp kullanıcaz dedi. neyse geldi ve aldık onunla yıkayıp bol suyla duruladık ve tüm plastiklere kadar araba tertemiz oldu. en sonki olaydan sonra kesinlikle arabayla gitmedim. o kimyasal kim bilir nası bişeydi ki sulandırarak kullandık. bi daha yıkamak istemem onunla.

neyse işte böyle olaylar yaşadım. sizlerede yol göstermek amacıyla ayrıtılı anlattım. umarım faydalı olur.

ACAR
15-05-2008, 09:08
benım sureklı kullandıgım yontem ıse soyle.gaz yagını duzgun guzel bır beze ıyıce dokerım sonrasında havalandırmak ıcın guzelce asarım.az nemlıyms gıbı kalana kadar bekledıkten sonra onceden yıkanmıs olan aracımı bu bezle guzelce sılerım.aracım parıl parıl parlamıs olur. işlem bıttıkten sonra gazlı bezı bır posete koyup agzını sıkıca kapatıp aracın bagajına koyarım kı bır daha kı sefere gazlı bez kuramaz.kaportacıların dedıgıne gore bu yontemı ıle boya beslenmıs olurmus.