PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [ SORUN ] 2000 signo 1.6 gariplikler

Gakgocordoba
25-03-2016, 14:06
Merhaba forumdaşlar. 2000 model 1.6 signo cordobam var. Araci alali 1ay olmadi. Aracim ilk calistirmada stop ediyor. 4. Veya 5. Marstan sonra rolantiyi 1000 civarina zar zor getiriyor. Patlamali calisiyor. Kendiliginden yani. Arac asiri titriyor ve gaz verip biraktigimda rolanti 500lere dusup zar zor geri yukseliyor. Araci hareket ettirip 15 saniye sonra kavsak gibi yerde durunca kendiliginden stop ediyor. Yavaslayacagim zaman da fren sismis oluyor ve tutmuyor nerdeyse.
Begenerek aldigim bu arac inanin 1 ayda isyan ettirdi.
Hararet 90i bulana kadar arac asiri titriyor ve düzensiz calisiyor. Hararet normal yerine gelince motordan ÇAT diye bi şartel atma sesi geliyor ve aracin gidisi normale dönüyor. Boyle bi sorunla karsilasan arkadasim var mi. Acil çözüm. Yoksa tamircilerin insafina mi kalacagiz

ismail
25-03-2016, 14:19
Gakgocordoba kardeşim aracın hayırlı olsun
geçmiş olsun
ateşleme sistemine ve yakıt pompana baktırmanı tavsiye ederim
yaşadığın patlamalar
silindir odasında yanamayan yakıt egzoz da yandığından patlama yapıyor

Gakgocordoba
25-03-2016, 14:26
Tesekkur ederim. 10 gun once yagini filtrelerini degistim. Sarj dinamosu ve klima kompresorlerinin bakimini yaptirdim. Direksiyon pompasinin bakimi yapildi. Termostat degisti. Bujiler takim degisti.
. Benzin pompasinda sikinti var zaten diye dusunuyorum. Cunku yakit göstergesi bazen yarim depo gosteriyor cogu zaman da full gosteriyor. Tahminimce pompada sikinti var. Ancak lpgde de ayni patlama ve gogusleme yapmasi atesleme ihtimali gibi. Bu haftasonu bobin ve kablolara baktirmayi dusunuyorum

karapanter21
25-03-2016, 21:41
Tesekkur ederim. 10 gun once yagini filtrelerini degistim. Sarj dinamosu ve klima kompresorlerinin bakimini yaptirdim. Direksiyon pompasinin bakimi yapildi. Termostat degisti. Bujiler takim degisti.
. Benzin pompasinda sikinti var zaten diye dusunuyorum. Cunku yakit göstergesi bazen yarim depo gosteriyor cogu zaman da full gosteriyor. Tahminimce pompada sikinti var. Ancak lpgde de ayni patlama ve gogusleme yapmasi atesleme ihtimali gibi. Bu haftasonu bobin ve kablolara baktirmayi dusunuyorum

araç kaç km'de??

Gakgocordoba
26-03-2016, 16:56
araç kaç km'de??

Orjinal 190bin km

Gakgocordoba
26-03-2016, 16:59
Bu arada arkadaslar bugun antep sanayisinde oto elektrikci arkadas patlamanin nedenini buldu. Tahmin edildigi uzere buji kablolarindan 2 tanesinin bobine takılan yerden yirtigi vardi. Farkli bir cozum yoluyla sorun giderildi

Gakgocordoba
26-03-2016, 17:01
Fakat bugun ekstra bir durum daha tespit edildi. Arac yag yakiyormus. Daha 1000km once yapilan bakimdan bu yana 1 ltye yakin yag eksiltmis. Yere herhangi bir damlama yok. Demekki yakiyor

adige58
26-03-2016, 20:19
Fakat bugun ekstra bir durum daha tespit edildi. Arac yag yakiyormus. Daha 1000km once yapilan bakimdan bu yana 1 ltye yakin yag eksiltmis. Yere herhangi bir damlama yok. Demekki yakiyor
Egzos dan duman atıyormu

d_darko
26-03-2016, 21:27
1.6 AKL Toledo'm vardı daha önce. Benzer sorunlar yaşadım zamanında. Rölanti çok düşüyordu, stop ediyordu ışıklarda falan. Beyin değiştim (hala elimde beyinler var), boğaz kelebeği değişti, önce yan sanayi aldım devir 1200 civarında çalıışıyor ama stop falan etmiyor, sonra orjinal Siemens aldım, sorun düzeldi. Tabi çok şey aldım taktım :) Maf sensörü, vakum valfi, oksijen sensörü, ateşleme bobini, buji kabloları vs vs... Hepsinden elimde kaldı birkaç tane :)

Bu motor çok dayanaklı aslında, ama bazı sorunları var işte, bundan kaçış yok. Sırayla baktırmak lazım. Benzer bir araç varsa ondan parça değişimi ile "deneme-yanılma" ile sorun bulunabilir. Basitten zora doğru gitmek lazım. Hava kaçağı, kablo yırtığı vs vs gibi... Bu arada yağ eksiltme yapıyor bu motorlar, 1000km'de 1lt de değil tabi, o biraz fazla. Araştırmak lazım. 10-40 yağ kullanıyordum galiba ben, castrol edge kullanıyordum ama kapakta sarı bir leke yapıyordu. Sonra ustam ne koyarsa onu kabul ettim, sıkıntı çıkmamıştı, Elf kullanıyordu galiba.

Gakgocordoba
27-03-2016, 13:38
Egzos dan duman atıyormu

Dun baktim. Durdugum yerde biraz gaz verdim 5bin devir dolaylari. Indim baktim yer siyah olmus. Ilk baslarda eksozun icindeki kurum sandiydim. Ama galiba yag atiyor. Simsiyah

Gakgocordoba
27-03-2016, 13:41
1.6 AKL Toledo'm vardı daha önce. Benzer sorunlar yaşadım zamanında. Rölanti çok düşüyordu, stop ediyordu ışıklarda falan. Beyin değiştim (hala elimde beyinler var), boğaz kelebeği değişti, önce yan sanayi aldım devir 1200 civarında çalıışıyor ama stop falan etmiyor, sonra orjinal Siemens aldım, sorun düzeldi. Tabi çok şey aldım taktım :) Maf sensörü, vakum valfi, oksijen sensörü, ateşleme bobini, buji kabloları vs vs... Hepsinden elimde kaldı birkaç tane :)

Bu motor çok dayanaklı aslında, ama bazı sorunları var işte, bundan kaçış yok. Sırayla baktırmak lazım. Benzer bir araç varsa ondan parça değişimi ile "deneme-yanılma" ile sorun bulunabilir. Basitten zora doğru gitmek lazım. Hava kaçağı, kablo yırtığı vs vs gibi... Bu arada yağ eksiltme yapıyor bu motorlar, 1000km'de 1lt de değil tabi, o biraz fazla. Araştırmak lazım. 10-40 yağ kullanıyordum galiba ben, castrol edge kullanıyordum ama kapakta sarı bir leke yapıyordu. Sonra ustam ne koyarsa onu kabul ettim, sıkıntı çıkmamıştı, Elf kullanıyordu galiba.

Kapakta krem gorunumlu sari renkte olusum b3nim aracta da var. Ustam akl motorlarin hepsinde bu var. Gayet normal dedi. Ben de ustune dusmedim. Ariza tespit cihazina baglandiginda kontrol unitesi hatasi cikiyor. Beyin mi acaba bu. Beyinin ustune baktigimda siemens yaziyordu. Galiba orjinal beyin. Arabanin surusu gidisi keyifli. Ama bu yag yakma tekleme vs sorunlar can sıkıcı

Gakgocordoba
27-03-2016, 13:44

Aslinda adanaya geliyorum arada sirada. Esim orali oldugundan. Ozelden bana numarani atarsan fatih kardes gelince ararim seni. Hem tanismis oluruz hem de anladigim kadariyla akl ler konusunda uzmanlasmissin. Karsilastigin sorunlarindan dolayi:) aracima bakar bana fikir verirsin. Olmaz mi:)

d_darko
27-03-2016, 14:19
Aslinda adanaya geliyorum arada sirada. Esim orali oldugundan. Ozelden bana numarani atarsan fatih kardes gelince ararim seni. Hem tanismis oluruz hem de anladigim kadariyla akl ler konusunda uzmanlasmissin. Karsilastigin sorunlarindan dolayi:) aracima bakar bana fikir verirsin. Olmaz mi:)

Uzmanım diyemem :) Ama insan yaşayarak bazı şeyleri öğreniyor, öğrenmek zorunda kalıyor :) Elimden birşey gelirse yardımcı olmak isterim tabi ki. Numaramı atarım şimdi özelden. Kısmet olursa görüşürüz tabi ki geldiğinizde.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gakgocordoba
27-03-2016, 16:09
Uzmanım diyemem :) Ama insan yaşayarak bazı şeyleri öğreniyor, öğrenmek zorunda kalıyor :) Elimden birşey gelirse yardımcı olmak isterim tabi ki. Numaramı atarım şimdi özelden. Kısmet olursa görüşürüz tabi ki geldiğinizde.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamamdir aldim numarayi. Tesekkur.ederim. gorusuruz insallah

adige58
27-03-2016, 20:05
Bende mobil yağ kullanmaya başlayınca kış aylarında kapakda kremleşme görüyor dum yazın birşey kalmaz .yağ yakma çok değilse nnt bor power iyi gelebilir

GM Discovery II cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gakgocordoba
27-03-2016, 22:38
Bende mobil yağ kullanmaya başlayınca kış aylarında kapakda kremleşme görüyor dum yazın birşey kalmaz .yağ yakma çok değilse nnt bor power iyi gelebilir

GM Discovery II cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dun ilave ettim. Kmyi net aldim. Bakalim tekrar eksilme olayinda kac km gecmis olur. Motor katkilarina pek sicak bakmiyorum ama gerekirse denerim