PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dump valve blow off

gorkemsarigul
16-05-2008, 13:58
Dump Valve, turbo beslemeli otomobillerde turbo basıncını sürekli yüksek tutarak gaz tepkisini arttırmak için üretilmiş bir parçadır.

Turbo beslemeli otomobillerde ayak gazdan çekildiğinde turbo hala dönmeye devam etmektedir, fakat turbonun bastığı havanın gideceği bir yer olmadığı için oluşan yüksek basınç turbo pervanesine büyük bir kuvvet uygulayarak pervaneyi aniden yavaşlatır. Gaza tekrar bastığınızda turbo basıncının tepe noktasına gelebilmesi için pervaneyi tekrar hızlandırmak gereklidir ve bu esnada istenilen turbo basıncı elde edilemediği için büyük bir performans kaybı yaşanır.Dump valve işte bu performans kaybını önlemek için vardır.

Dump Valve vasıl çalışır?

Ayağınızı gazdan çektiğinizde Dump Valve hemen devreye girerek turbonun bastığı havayı dışarı verir, bu sayede turbonun önceden bastığı hava geri tepmeyeceği ve bir geri basınç uygulamayacağı için pervane yavaşlamaz, sizin de tekrar gaza bastığınız anda pervane yavaşlamamış olduğu için turbo basıncı hemen tepe noktasında ulaşır ve siz ani gazdan çekme ve basmalar arasında performans kaybı yaşamamış olursunuz.

Dump Valve'in faydaları?

- Turbo pervanesi üzerindeki olumsuz geri basıncı önleyerek turbonun ömrünü uzatır.

- Turbo pervanesinin hızının yavaşlamasını engelleyerek turbo basıncını sürekli yüksek tutar. Yüksek turbo basıncı yüksek güç anlamına gelir.

- Gazdan çekme ve gaza basma arasındaki eski ısınmış havayı dışarı verip yeni, soğuk havayı içeri aldığı için artı güç sağlar.

howercraft
16-05-2008, 14:03
Güzel paylaşım Görkem sağol

erk4n
16-05-2008, 14:08
Görkem teşşekürler paylaşım için.
Acaba bizim tdi'lara takılabilir mi?

taykac
16-05-2008, 14:13
Teşekkürler kardeşim.

Demon
28-05-2008, 23:18
öncelikle bilgiler için teşekkürler . Ben uzun zamandır internette dump valve ve blow of valve araştırması yapıyorum. Atmosferik araçlarada uygulandığını gördüm . Sistem anlatılana göre basit gözüküyor . Ama sistem ismi Syncronic Blow Off diye geçiyor . Youtube üzerinden yazarsanız videolarına ulaşmanız mümkün. Bu işlem hakkında bilgisi olan varmı ? :S

Sefa2318
11-10-2008, 21:13
Cossss sagol çok güzel paylaşım..... )

muratcantona
12-04-2009, 12:47
saol arkadasım guzel paylasım evet tdi larada takılabılıyor

ilkerakkan
12-04-2009, 18:26
malesef tdi araçlara takılamıyor. bende çok araştırdım ve motorsporlarında görevli bir ustamla konuştum. piyasada tdi lara uygulama yapıldığını söyleyenler var ama bunu valfi turbo üzerinden değilde gaz pedalından aldığı komutu bir beyin vasıtasıyla dönerek ses çıkaran motor üzerinden yapıyorlar. yani turbo basıncınız düşüyor işlevsel olarak bir hoparlör misali sadece ses alıyorsunuz.

eupsrn
01-05-2009, 06:05
malesef tdi araçlara takılamıyor. bende çok araştırdım ve motorsporlarında görevli bir ustamla konuştum. piyasada tdi lara uygulama yapıldığını söyleyenler var ama bunu valfi turbo üzerinden değilde gaz pedalından aldığı komutu bir beyin vasıtasıyla dönerek ses çıkaran motor üzerinden yapıyorlar. yani turbo basıncınız düşüyor işlevsel olarak bir hoparlör misali sadece ses alıyorsunuz.

Tam tersi tdi motorlar için blow off piyasada satılmakta.. ama ne derece sağlıklı olur onu bilemem..Blow off borudaki havayı dışarıya bırakıo fakat dizellerde o kadar fazla basınçlı hava birikmiyor boruda..performans düşüklüğü yaşanıyor..

digiersoy
01-05-2009, 10:39
paylaşım için teşekkürler.

misic
01-05-2009, 10:44
paylaşım için teşekkürler...

omercanilica
01-05-2009, 11:04
yokkı bır turbolu aracımıza takalım :(
Tesekkurler ....

SİMON
01-05-2009, 11:56
arkadaslar bır seye kafam takıldı bu parca madem arac ıcın faydalı neden orjınalde takılı degıl araca...

ZGR
01-05-2009, 12:25
teşekkurler paylasım ıcın

ZAFER
01-05-2009, 14:52
arkadaslar bır seye kafam takıldı bu parca madem arac ıcın faydalı neden orjınalde takılı degıl araca...

Şemun dump valve nin benzeri daha basit yapıda olanı zaten var bizim araçlarda daha gelişmiş bir valve takmak için turbo basıncı ve motorla oynamış olman gerekli stock arabada gerek yok

SİMON
02-05-2009, 02:03
Şemun dump valve nin benzeri daha basit yapıda olanı zaten var bizim araçlarda daha gelişmiş bir valve takmak için turbo basıncı ve motorla oynamış olman gerekli stock arabada gerek yok
tesekkur zafer abı

seremet61
10-05-2009, 01:50
aracımda yaptıracağım her uygulama aklımda acaba garantisini etkilermi şühesi yaratıyor.blow off taktırmayı da chip attırmayıda düşünüyorum ama garantisini bozar mı bilgisi olan varmı acaba.

ibrahim
10-05-2009, 01:55
dışarıdan araca yapılan her mudahale aracın garantisini devredışı bırakır bildiğim kadarıyla

ncati07
29-05-2010, 22:10
arkadaşlar bov işi hikaye takılırsa leona özlellikle tsi araçlara forge oluyor oda turbo basına takılıyor.zaten leonun turbosu ufak hks greddy tarzı bovlar olmuyor. turbo borusunun delinmesi lazım yada krom boru özel boru takılması lazım.forgede performans düsürüyor.zaten araçta mevcut olan bişey aracın üstünde var 1.4 turboya bu kadar çuf az olsada oyle:).leona yapılabilecek en güzel uygulama havafiltresi ve yazılım baska zaten 1.4 motor araba kaldırmıyor.bazı arkadaslar headers takıyo.zten turbo manifoldu mevcut üstünde ekstradan takıldıgı zaman hep araçta sorun veriyor.sadece filtre kit ile hem bov sesi hemde tatlı birses alabilirsiniz.forge blow off u kendiniz bile takabilirsiniz salyangozun arasına tornavidayla takılıyor istedigin zaman tak çıkar kolay bi uygulama.ama forge dısında dedigimgibi hks greddy tarzı blow off alıp turbo borusunu deldirmeyin aracınızı yazık edersiniz basınç borusuda çekilecek.onları düzeltmek için masraf çekmeyin.

Egeli
19-06-2011, 18:51
paylaşım güzel, açık ve okuyanın kafasında soru işareti bırakmıyor teşekkürlerrr...

hsn003
20-06-2011, 00:54
arkadaslar forge dump valfe var leonumda çıkardığı ses gerçekten kulağa çok hoş geliyor..HKS blow off ta var ama ben dumpvalfe sesini daha çok seviyorum..

terziogluemre_37
02-11-2011, 22:47
Arkadaşlar merhaba. Aracımdaki gazı kökledikten sonra turbodan dolayı 2 saniye sonre tepki vermesi hoşuma gitmiyor.Blow off sayesinde bunu çözebilceğimi düsünüyorum.Bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Dsg sanzımanla uyumlu çalışır mı ? motora vs herhangi bir zararı varmıdır ? Öyle çok bi seste istemiyorum ufak bi çuflaması yeter nedir ne değildir ?

casanova9098
27-08-2012, 04:13
çok sevıyorum ama turbo yok :)

Cagricoban60
18-12-2012, 21:52
bende bütün ekipmanları var beceremiyorum :((( altea 1.9 TDİ krom boruda mevcut blow of un arkadsındaki cıkısa kücük boru takıyorlar o nereye gidiyor bi çözemedim vakum sanırım yardımcı olabilicek varmı istanbul avrupa yakasındayım

BadKoala
18-08-2013, 12:06
Güzel paylasim teşekkürler

Togi
06-03-2015, 02:49
merhaba öncelikle seat ibiza fr var elimde 2012 model 1.2 tsi olurmu acaba oluyorsa ne marka onerirsiniz

Okan
06-03-2015, 07:48
merhaba öncelikle seat ibiza fr var elimde 2012 model 1.2 tsi olurmu acaba oluyorsa ne marka onerirsiniz

Konu çok eski. Cevap vermek gerekirse FORGE

gokselazem
07-06-2015, 22:45
Konuyu hortlatayım
Seat leon 1.4 tsı fr araca sahibim orjinalinde dump valve olduğu yazılmıştı. Sadece filtre kiti veya kutu içi filtreyle blowe. Benzer sesi alabilirmiyim
Ayrıca ekonomik kit veya kutu içi filtre önerisi olan?

brsknkc14
04-06-2018, 15:14
Merhaba arkadaşlar dump valve mi yoksa dump pipe mı farkı nedir ?
Ecufast de yazılım filitresi yaptıracam dump pipe mı valve mı arasında fark nedir

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

suattosun
04-06-2018, 18:44
Merhaba arkadaşlar dump valve mi yoksa dump pipe mı farkı nedir ?
Ecufast de yazılım filitresi yaptıracam dump pipe mı valve mı arasında fark nedir

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Down pipe
Dump valve

İsimler yakın gibi olsada doğrudan alakalı değiller birbiri ile.

Down pipe = aşağı inen boru demek. Motordan Egzoz gazı çıktıktan sonra aşağı arabanın altına doğru bir yol izlediği için ismi bu şekilde. Tabi borunun üzerinde doğayı koruyan egzoz gazını temizleyen bir parça monte etmişler. Ona da katalikkonvektör deniyor. Namı diğer KAT.

Dump valve ise boşaltma vanası. tahliye vanası gibi. Adı gibi yaptığı iş turbo araçlarda ayak gazdan çekilince gaz kelebeği ile turbo arasında bir miktar hava kalır. Çünkü gaz kelebeği kapanır. Oksijen de geri döner geldiği yere. Geldiği yer turbodur. Turbonun pervanesine çarpar. Ve pervanenin dönüş yönünün tersine çarptığı için. Pervane paller yavaşlar. Bu durumda herkes yaşamaktadır ki gaz pedalında bi cansızlaşma görülür. Buna turbo lag denir. Turbonun pervanesinin yeniden hızlanıp dönünceye kadar ki anlık geçikme.

Bunu önlemek için spor otomobillerde genellikle bir valf konmuştur. Tsi motorlar içinde dump valve adında o arada sıkışan havayı dışarı atarak. Turbo pervanesinin yavaşlaması engellenmiş olur. Gaz pedalındaki o geçikme ortadan kalkar.

Birincisi down pipe yapılırsa egzozdan çok ses çıkar. Herkes bunu ses için yapmaktadır zaten. Olumsuz yanı Gazın tahliyesini hızlandırıp dışarı hızlı atıldığı için.geri basınç denen turbonun egzoz gazıyla dönmesi için gerekli basınç düşer bundan dolayıda arabada alt devirlerde güç kaybı olur.

İkincisi yapılırsa nispeten faydası görülür. Ayak gazdan çekilip yeniden bastığımız andaki turbonun geçikme hissini minimum a indirmiş olursun.

Down pipe egzozcu imal edip montajlar. Yada belirli ölçülerde hazır imal edilmiş alınıp yine egzozcu montaj etmek zorunda dır. 1000 liradır.

Dump valve ise sadece yurt dışından ithal edilir bir kaç markası vardır. 1250 liradan başlar. Montajınıda bir turbocu veya bu işlerden anlayan usta montajlar.

brsknkc14
04-06-2018, 21:37
Down pipe
Dump valve

İsimler yakın gibi olsada doğrudan alakalı değiller birbiri ile.

Down pipe = aşağı inen boru demek. Motordan Egzoz gazı çıktıktan sonra aşağı arabanın altına doğru bir yol izlediği için ismi bu şekilde. Tabi borunun üzerinde doğayı koruyan egzoz gazını temizleyen bir parça monte etmişler. Ona da katalikkonvektör deniyor. Namı diğer KAT.

Dump valve ise boşaltma vanası. tahliye vanası gibi. Adı gibi yaptığı iş turbo araçlarda ayak gazdan çekilince gaz kelebeği ile turbo arasında bir miktar hava kalır. Çünkü gaz kelebeği kapanır. Oksijen de geri döner geldiği yere. Geldiği yer turbodur. Turbonun pervanesine çarpar. Ve pervanenin dönüş yönünün tersine çarptığı için. Pervane paller yavaşlar. Bu durumda herkes yaşamaktadır ki gaz pedalında bi cansızlaşma görülür. Buna turbo lag denir. Turbonun pervanesinin yeniden hızlanıp dönünceye kadar ki anlık geçikme.

Bunu önlemek için spor otomobillerde genellikle bir valf konmuştur. Tsi motorlar içinde dump valve adında o arada sıkışan havayı dışarı atarak. Turbo pervanesinin yavaşlaması engellenmiş olur. Gaz pedalındaki o geçikme ortadan kalkar.

Birincisi down pipe yapılırsa egzozdan çok ses çıkar. Herkes bunu ses için yapmaktadır zaten. Olumsuz yanı Gazın tahliyesini hızlandırıp dışarı hızlı atıldığı için.geri basınç denen turbonun egzoz gazıyla dönmesi için gerekli basınç düşer bundan dolayıda arabada alt devirlerde güç kaybı olur.

İkincisi yapılırsa nispeten faydası görülür. Ayak gazdan çekilip yeniden bastığımız andaki turbonun geçikme hissini minimum a indirmiş olursun.

Down pipe egzozcu imal edip montajlar. Yada belirli ölçülerde hazır imal edilmiş alınıp yine egzozcu montaj etmek zorunda dır. 1000 liradır.

Dump valve ise sadece yurt dışından ithal edilir bir kaç markası vardır. 1250 liradan başlar. Montajınıda bir turbocu veya bu işlerden anlayan usta montajlar.

Yazılımdan sonra hava filitresi yeterli olur mu peki hangisini yaptırmam mantıklıdır yanlış birşey yaptırmak istemiyorum yazılım hava filitresi yaptırıp dump pipe ve eğzoz yaptırmak yeterli olur mu ileri dönük zararı olur mu olmaz derseniz cumartesi Ankara da yaptırmayı planlıyorum

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

suattosun
04-06-2018, 22:31
Yazılımdan sonra hava filitresi yeterli olur mu peki hangisini yaptırmam mantıklıdır yanlış birşey yaptırmak istemiyorum yazılım hava filitresi yaptırıp dump pipe ve eğzoz yaptırmak yeterli olur mu ileri dönük zararı olur mu olmaz derseniz cumartesi Ankara da yaptırmayı planlıyorum

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.bunları sen mi istiyorsun yoksa biri aklına mı sokuyor. böyle modifiye olmaz.
Yazılımla hava filtresi olmazsa olmaz gibi bir durum yok.
Bak şimdi arabanda motorda bazı iyileştirmeler hedefliyorsan. adım adım sağlıklı yapmalısın.

şimdi yazılım yaptın süper bunu bir üst levele taşımak istiyorsun.
kapalı veya açık hava filtresi. buna karar vermelisin.
Açık hava filtresi olursa avantajları neler dejavantajları neler.
Kutuiçi filtre içinde geçerli bu.

hadi hangi marka filtre kullanmak sağlıklı Yağlı tip filtreler var belirli aralıklarla özel kiti ile temizlik ve bakım yapılıyor.
birde kuru tip yüksek hava geçirgenli performs filtreleri var.

sen bunları araştırmadan bilmeden gideyim kendime bi yazılım yaptırayım sonra filtere kiti alayım doğru olmaz.

İllaki problem çıkar demiyorum.

Madem bu işe girdin.

Yazılım
filtre
komple egzoz
dump valve

bunlar 5000 lirayı rahat bulur geçer.

Senin egzoz sisteminde hangi varexi kullanacağına araştırıp karar vermen kaç günü nü alır.

Egzoz yaptırmak istiyorsan varex önemli bir konu. 250 lirayada varex var 2500 liraya da. arasinda ciddi fark var.kullanımda da.

Ben simdi sana ne demem lazım.
buraya marka yaz diyorsan yazarım.

Zaten varex e ismini veren Varex ( X Force ) markası. fiyati en son 2000 lira üstüne çıkmıştı.

birde egzozcu senden 2000 lira alır.

bunların yanında tamponun kesilmesini filan hep düşün.

Bence ilk git Egzozcu ile bi konuş. egzoz sistemi sonrası yazılımciya yine ihtiyacın olacak araba arıza yakacak. birde egzoz sistemine uygun güncelleme belki gerekecek.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suattosun
04-06-2018, 22:41

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.buları yapan birinin bazı şeyleri göze alması lazım.
Yazılımın hiç bir zararı yok diyemez kimse. getirdiği faydası vereceği zarardan fazla.

bence çekinmeden yazılim da yap
filtre kiti de tak
ünlü bir egzozcuda egzoz da yaptır.
dump valve olsun.

yahu bir kere buları yaptın iyi bir lastik takımı da lazım.
onu geçtim dış kozmetik görüntü için bir kere aracın hafif basık olması bile tamamlayıcı bir etmen.

adım adım

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

theagle07
12-10-2018, 02:11
mk3 leon fr 140 lık için böyle bişey takılıyor mu yoksa bu hortumlu sistemler mi gerekli dump valve için

http://i.hizliresim.com/7DzR1m.jpg (http://hizliresim.com/7DzR1m)

Mert1940
30-07-2019, 23:54
https://i.hizliresim.com/GZBdPr.jpg
HB’da böyle bir ürün buldum ben de. Forge’nin ürünü. Bu iş görür mü acaba ama fiyatı uygun. Çin malı çakma vs mi anlamadım.
Benim de 1.4 ecoTSI ACT 150 lik FR var. Soft bir yazılımım mevcut. Çok prof olmayan bir kat. iptalli orta susturucudan vanalı egsozum var. Dump valve işine gireyim diyorum. Bu işte kapı her türlü powershop’a mı çıkıyor? Ankara’da bu işi yaptıran, bilen önerebilecek olan var mı

djercyn
31-07-2019, 01:26
HB’da böyle bir ürün buldum ben de. Forge’nin ürünü. Bu iş görür mü acaba ama fiyatı uygun. Çin malı çakma vs mi anlamadım.
Benim de 1.4 ecoTSI ACT 150 lik FR var. Soft bir yazılımım mevcut. Çok prof olmayan bir kat. iptalli orta susturucudan vanalı egsozum var. Dump valve işine gireyim diyorum. Bu işte kapı her türlü powershop’a mı çıkıyor? Ankara’da bu işi yaptıran, bilen önerebilecek olan var mı

Benim bildiğim şaşmazda bt auto service bu işi iyi beceriyor. Bi görüşün derim. Batuhan mekanik, anıl yazılımla ilgileniyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ttokmak
31-07-2019, 01:59
Mert1940 İki turku valve var. Bu attiginizi iki golfumdede kullanmistim, ama yansanayileride var bu n11de vs gerci onlardanda ses cikiyor ama forge tercih etmek daha mantikli tabiki..
Herhangi bir faydasi vs yok basinc kaybi yapabilir ama onu hissedeceginizi dusunmuyorum.
Birde kit olarak valve bu biraz daha maliyetli bir parca buda forgenin, sessizide sesliside var bunun ekstra faydasida olabiliiyor araca sadece ses degil yani..
Biri 300 tlye biri 1200 1500 tl dir .
Tabi sadece o sesi istiyorsaniz forge dump valve almaniz yeterlidir.

Mert1940
31-07-2019, 10:18
Mert1940 İki turku valve var. Bu attiginizi iki golfumdede kullanmistim, ama yansanayileride var bu n11de vs gerci onlardanda ses cikiyor ama forge tercih etmek daha mantikli tabiki..
Herhangi bir faydasi vs yok basinc kaybi yapabilir ama onu hissedeceginizi dusunmuyorum.
Birde kit olarak valve bu biraz daha maliyetli bir parca buda forgenin, sessizide sesliside var bunun ekstra faydasida olabiliiyor araca sadece ses degil yani..
Biri 300 tlye biri 1200 1500 tl dir .
Tabi sadece o sesi istiyorsaniz forge dump valve almaniz yeterlidir.

şimdi siz n11 diyince onu da araştırdım aynı satıcı HBuradadakiyle. forge yazmış ama yan sanayi mi orjinal mi bilemiyorum. bu 300 liralık parça ses almamıza yarar mı diyorsunuz o zaman? Sonuç itibari ile hard bir yazılımım olmadığı için kite de ihtiyaç olmadığı düşüncesindeyim ama yine de tecrübem olmadığı için net konuşamıyorum

Alpha
31-07-2019, 12:01
şimdi siz n11 diyince onu da araştırdım aynı satıcı HBuradadakiyle. forge yazmış ama yan sanayi mi orjinal mi bilemiyorum. bu 300 liralık parça ses almamıza yarar mı diyorsunuz o zaman? Sonuç itibari ile hard bir yazılımım olmadığı için kite de ihtiyaç olmadığı düşüncesindeyim ama yine de tecrübem olmadığı için net konuşamıyorumGaza basınca turbo dolmaya başlıyor haliyle turbo içindeki pal yani fan da dönüyor ya hava ile diğer bir deyişle basınç ayağını gazdan çektiğinde turbonun içine çektiği hava boğaz kelebeği kapanınca içinde kalıyor buda havanın ters yöne doğru gitmesine sebep veriyor yani turbonun içindeki hava pal'i zorluyor turbonun ömrünü kısaltmış oluyorsun.

Dump valve içeri de kalan fazla havayı dışarı atmaya yarıyor böylece turbo ömrün uzuyor, turbo daha çabuk doluyor yani gaz tepkimesi artıyor.

Sesli sessiz fark etmez eğer forge ise yazdıklarım geçerli.

Boşu boşuna üretilmiş bir şey değil.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mert1940
31-07-2019, 14:10
Gaza basınca turbo dolmaya başlıyor haliyle turbo içindeki pal yani fan da dönüyor ya hava ile diğer bir deyişle basınç ayağını gazdan çektiğinde turbonun içine çektiği hava boğaz kelebeği kapanınca içinde kalıyor buda havanın ters yöne doğru gitmesine sebep veriyor yani turbonun içindeki hava pal'i zorluyor turbonun ömrünü kısaltmış oluyorsun.

Dump valve içeri de kalan fazla havayı dışarı atmaya yarıyor böylece turbo ömrün uzuyor, turbo daha çabuk doluyor yani gaz tepkimesi artıyor.

Sesli sessiz fark etmez eğer forge ise yazdıklarım geçerli.

Boşu boşuna üretilmiş bir şey değil.

Bu Greddy markanın Blow Off Valve ürünleri de mi aynı görevi görüyor Forge ile

Alpha
31-07-2019, 14:40
Bu Greddy markanın Blow Off Valve ürünleri de mi aynı görevi görüyor Forge ileGreedy nin blow off diye geçer bizde dump valve bizim araçlar da turbo ya bağlı çalışır blowlar hava filtresi basıncı ile Mk3 kasalar da dump valve diye geçiyor ama hava filtresinden alıyor basıncı bir nevi blow off aslında yeni nesil isim kazanmış Dump valve diye senin dediğin blow off ama sadece ses için.

Alpha
31-07-2019, 14:43
Gerçek dump valve ya turbo üstünde ki egr ye bağlanıyor yada egr sökülüp yerine forge dv yani dump valve konuluyor.

Mert1940
31-07-2019, 14:56
Gerçek dump valve ya turbo üstünde ki egr ye bağlanıyor yada egr sökülüp yerine forge dv yani dump valve konuluyor.

sadece ses almak için bu 300 küsür liralık olanlardan alsam iş görür mü sizce? tatmin eder mi? kit ile alabileceğim aynı sesi alır mıyım? Amacım çok teferruatlı olmadığı için işimi görsün yeter kafasındayım. Hı 300 liralık mal aracıma zarar verecek vs. gibi bir durumlar olacaksa da hiç acımam gider 1.500 liraya kit alırım :)

Ttokmak
31-07-2019, 18:40
Zarari olmazz. Ses tatmin eder

Alpha
31-07-2019, 19:01
sadece ses almak için bu 300 küsür liralık olanlardan alsam iş görür mü sizce? tatmin eder mi? kit ile alabileceğim aynı sesi alır mıyım? Amacım çok teferruatlı olmadığı için işimi görsün yeter kafasındayım. Hı 300 liralık mal aracıma zarar verecek vs. gibi bir durumlar olacaksa da hiç acımam gider 1.500 liraya kit alırım :)Hangisinden bahsediyorsun foto paylaşsan yardımcı olalım.

Mert1940
31-07-2019, 20:19
Hangisinden bahsediyorsun foto paylaşsan yardımcı olalım.

Bu ürün 300-350 liraya satılıyor n11 ve hepsiburadada.
İki delikli olan model. diye belirtmişler

Alpha
31-07-2019, 20:59

İki delikli olan model. diye belirtmişlerBu tamamdır 2 delikli olan 1.4 motor için 3 delikli 2.0 motor için 1.4 motor da egr valve sökülüyor bunu egr ye takıyorsun sonra egr nin takılı olduğu yere bunu takıyorsun işlem tamamdır.

Egr ulaşılabilir yerde ise sende yaparsın çok basit bir şey.

Alpha
31-07-2019, 21:07

İki delikli olan model. diye belirtmişler
https://youtu.be/H7F7OPUtyjU

Bak burada bütün valve türleri nasıl takıldığı anlatılıyor.

Video yu izleyerek yapabilirsin.

Araç golf R ama bağlantı şekli hepsinde aynı burada 3 delikli versiyonu var sizin ki 2 ama yöntem aynı şekilde uygulanıyor egr basit bir yerde ise rahatça kendin de takarsın alyan anahtarı ile halledersin.

Mert1940
04-08-2019, 15:15
https://youtu.be/H7F7OPUtyjU

Bak burada bütün valve türleri nasıl takıldığı anlatılıyor.

Video yu izleyerek yapabilirsin.

Araç golf R ama bağlantı şekli hepsinde aynı burada 3 delikli versiyonu var sizin ki 2 ama yöntem aynı şekilde uygulanıyor egr basit bir yerde ise rahatça kendin de takarsın alyan anahtarı ile halledersin.

teşekkür ederim süper bir paylaşım olmuş bu benim için. Niyetim var, komple kit değil de sadece valve için. Ben biraz baktım motoruma da tam çözemedim yerini ve resimlerini çektim.

https://i.hizliresim.com/BOyoLD.jpg

https://i.hizliresim.com/od6nO7.jpg

https://i.hizliresim.com/VQ32rP.jpg