PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2016 ST 1.2 TSI 15.000km Bakımı Hk.

chembond
20-05-2016, 00:31
Merhaba dostlar;

Aracım şuan 14.000km'de. Ailemizde daha önce hiç arabamız olmadığı için; tecrübeli arkadaşlardan bazı basit sorularımı cevaplamalarını isteyeceğim:

1) Garanti Uzatma ile toplamda 5 yıl garantisi olduğu için yetkili servisler dışında bir yere bakımını yaptırmamın mümkün olmadığı buna karşılık özel servislerde de fiyatların çok daha düşük olduğu söyleniyor. Doğru mudur?
2) Aracın motor yağını değiştirtmeyi düşünüyorum. Forumda tavsiye edilen Mobil 1 ESP Formula 5W30. Toplamda ne kadar yağ almam gerekir? İnternette 4lt 95TL'ye bulunuyor, dışarda daha ucuza bulunur mu?
3) Servisten yapılacak işlemler için kalem kalem belirtilen fiyat teklifi almamı ve yapıldıktan sonra yine yazılanların yapıldığına dair yazı almamı tavsiye ettiler. Biraz aşırı mı, ilerisi için garantiyi göz önünde tutarsak normal mi?
4) İzmir'de MBU ve Vosmer dışında bir yer var mı? (Forumda MBU tavsiye edilmiş çoklukla)

Şimdilik bu kadar aklıma gelirse tekrar eklerim, şimdiden teşekkürler:)

ismail
20-05-2016, 00:38
chembond kardeşim aracının vites sistemi otomatik olmadığından garanti uzatmayı bozdurmanı tavsiye ederim
http://www.seatclubturkey.com/faydali-bilgiler/50402-uzatilmis-garanti-ilgili-bilgi-full-life-vs-garanti-plus.html
motor yağını internetten daha uygun fiyatlı bulabileceğini sanmıyorum
fakat güvenilir sitelerden almaya çalışmanı tavsiye ederim
kolayoto, hepsiburada, özen ticaret gibi

chembond
20-05-2016, 03:44
@chembond (http://www.seatclubturkey.com/member.php?u=30172) kardeşim aracının vites sistemi otomatik olmadığından garanti uzatmayı bozdurmanı tavsiye ederim
http://www.seatclubturkey.com/faydali-bilgiler/50402-uzatilmis-garanti-ilgili-bilgi-full-life-vs-garanti-plus.html
motor yağını internetten daha uygun fiyatlı bulabileceğini sanmıyorum
fakat güvenilir sitelerden almaya çalışmanı tavsiye ederim
kolayoto, hepsiburada, özen ticaret gibi

Hepsiburada'dan indirim çeki ile almayı planlıyorum. Garanti durumunu da ilk arabamız olduğu için illaki bir yerinde bir sorun yaşarız diye düşünmüştük ve ayrıca faiz indirimi yapılıyordu, o yüzden yaptırdık.

Ek:
Konuyu adam akıllı okuyunca fark ettimki bizi yemişler arabayı satarken. Sanki Seat'ın kendi garantisiymiş gibi sattılar bu ürünü, bilinçsizliğim işte... Değilmiş ve bir çok şeyi de kapsamıyormuş, geç gördüm. Ama gel gelelim çektiğim kredinin faiz oranı %1.14, mevcut kredilere baktığımda VDF %1.34'ten, en uygun banka ise %1.25 ile veriyor krediyi. Yine de firmaya soracağım ama, uzatılmış garantiyi iptal ettiğimde eğer güncel faizler ile yeniden yapılandırmaya çalışırsam oldukça zarara uğramış oluyorum. Eğer %1.14ü atıyorum %1.20 yapacaklarsa yine 1000TL gibi bir zararım oluyor.

Aslında; 2 yıl kredi çektiğim için, (mümkünse) kredim bittikten sonra uzatılmış garanti başlamadan iptal etmek lazım. Kendi oyunlarında onları yenmek gibi olurdu bu:sct-016:

Türkşad
20-05-2016, 03:55
chembond
Ben yetkili servis dışına çıkmayab biriydim.
Ta ki arabamı alana kadar.
Şimdi en iyi filtreleri, yağı koymama rağmen harcadığım para yarı yarıya düştü.
Servis 5 litre yağı 230.00 TL'ye koyuyor.
Ben en iyi yağı 200.00 TL'ye aldım satli 'dan.
Filtreleri, (mazot dahil, en pahalısıdır) mann filter'dan alıyorum. 100 TL.
50 TL'de ustama veriyorum.
350 TL'ye en kalitesinden bakımımı yaptırıyorum.
Size de tavsiye ederim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chembond
20-05-2016, 04:22
Türkşad Dediğiniz gibi en iyisi dışarıda yaptırmak ama... Benim hayattaki en büyük finansal yatırımım arabama oldu, büyük bir sorun yaşarım da 500TL için garantiden olursam diye korkuyorum.

Türkşad
20-05-2016, 04:28
Türkşad Dediğiniz gibi en iyisi dışarıda yaptırmak ama... Benim hayattaki en büyük finansal yatırımım arabama oldu, büyük bir sorun yaşarım da 500TL için garantiden olursam diye korkuyorum.
Valla servisin garanti algısı nedir bilemiyorum.
Daha dandik yağ ve filtreyle neyi garanti altına alır bilemiyorum :)

neehot
20-05-2016, 07:43
chembond aracı ne kadar sürede 14bine getirdiniz? yılda tahmini kaç km yaparsınız?

chembond
20-05-2016, 07:52
Türkşad
Garanti uzatma için demiştim bu cümleyi, servis için değil. Net açıklayamamışım.

chembond
20-05-2016, 07:57
chembond aracı ne kadar sürede 14bine getirdiniz? yılda tahmini kaç km yaparsınız?

Normalde daha az yapardım ama bir kaç kez Ankara ve Bandırma ya gitmem gerekti arabayla. Sanırım yılda 10-12.000km yaparım normal şartlarda. Şuan 9 aylık araç.

neehot
20-05-2016, 08:16
Normalde daha az yapardım ama bir kaç kez Ankara ve Bandırma ya gitmem gerekti arabayla. Sanırım yılda 10-12.000km yaparım normal şartlarda. Şuan 9 aylık araç.

yılda 1 kere servise girersiniz ozaman. 500-550tl falan tutar. dışarıda olsun olsun 300tl tutsun yılda 200tl fazla para vermek 5 yıl boyunca 1000tl zarar ettirir. garanti uzatımı yapmışsınız, muhtemelen 1000-1500 de onun için ekstra vermişsinizdir ama yarın öbürgün turboda olsun başka bir yerinde olsun bir arıza çıkarsa bakacakları ilk şey bu aracı zamanında ve yetkili servise bakım yaptırmış mı? bence çok takılmayın yılda 500tl fazla para vermişsiniz diye. güle güle binin.

EndyCooL
20-05-2016, 08:23
Dün ( 19.05.20016 ) Aracın Yağ Değişimini Yaptırdım. Mercedes ve Bmw nin daimi olarak kullandığı Marka Olan "Hengst"

http://i.hizliresim.com/NEb3DO.jpg (http://hizliresim.com/NEb3DO)

Hava Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi, Polen Filtresi Aldım. ( Toplam 100 TL )

Mobil1 ESP 5w / 30 4+1 LT Yağ Aldım. ( Toplam 130 Tl )

işçilik + 50 Tl

Servise gidip dandik parçalara dünya paralar saçmaya gerek yok bildiğiniz yerlerde yaptırırsanız hem içiniz rahat olur hemde daha kârlı çıkarsınız

Ryan Cooper
20-05-2016, 08:28
chembond
Size de tavsiye ederim.

Neden Boşa ziyan ediyorsun Motul u =)

Türkşad
20-05-2016, 08:29
Neden Boşa ziyan ediyorsun Motul u =)
Ne ziyanı kanka :) ?

Ryan Cooper
20-05-2016, 08:50
Ne ziyanı kanka :) ?

Ne Gereği var su böreği varken demek istiyorum =)

Türkşad
20-05-2016, 08:53
Ne Gereği var su böreği varken demek istiyorum =)
Kanka inanki anlamadım hâlâ :) ?
Özelden yazsana daha rezil olmayayım [emoji39]

satli
20-05-2016, 18:48
chembond
Size de tavsiye ederim.

Yağ ile aran nasil :)) kardesim nasil tdi ve tsi durumlar.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Türkşad
20-05-2016, 18:49
Yağ ile aran nasil :)) kardesim

Sevişiyoruz kendisiyle :)

satli
20-05-2016, 18:52
Sevişiyoruz kendisiyle :)

Artik km bakımından oturmuştur :) arada bi gazla kara ciğerleri dolsun :)) motorun :))

Türkşad
20-05-2016, 18:53
Artik km bakımından oturmuştur :) arada bi gazla kara ciğerleri dolsun :)) motorun :))

Çok nadirde olsa 180-190 yapıyorum kardeşim.
Ben benzinin sesliğine alışmışım epey.
Mazotlu araç bayağı sesli geliyor bana ^^))

satli
20-05-2016, 18:55
Çok nadirde olsa 180-190 yapıyorum kardeşim.
Ben benzinin sesliğine alışmışım epey.
Mazotlu araç bayağı sesli geliyor bana ^^))

Sorun yok viteste 6. Olsa ses azalır ama koymamış vw amca

yasaminonuru
20-05-2016, 23:47
Aracınızı 9 aydır kullanıyorsunuz daha yılı bile olmamış. Benim tavsiyem ilk bakımınızı serviste yapın, devamında zaten makul bir süre geçmiş olur ve servise gitmenize de gerek kalmaz. Belki 250 TL gibi fazladan ödeme yapmış olacaksınız ama kafanızdaki deli sorulardan kurtulursunuz. İkinci yılın sonunda gönül rahatlığıyla istediğiniz yerde bakımınızı yaptırırsınız ne de olsa aracınız manuel...

chembond
23-05-2016, 11:59
Tekrar merhabalar,

Bugün 15.000km bakımı için Vosmer'den 570TL ve MBU'dan 500TL fiyat aldım. Vosmer'de araçtaki benden kaynaklı ufak tefek şeyleri de yapacaklarını söylediler ancak kendi aldığım yağı getirmem durumunda motor yağından dolayı doğabilecek sorunların sorumluluğunu kabul ettiğime dair bir yazı imzalatırlarmış, anlaşmaları Castrol'le olduğundan bu markaya ait aracım için tanımlanmış yağı kullanıyorlarmış. MBU'da bunu sormamıştım açıkçası, telefonla soracağım.

VDF sorumlusu ise Garanti Uzatmayı iptal etmemin mantıksız olduğunu anlattı...

chembond
05-06-2016, 22:57
Merhabalar, foruma bir süredir girmiyorum. Sonuç olarak; aracı da ordan aldığım için muhabbetim olduğundan (nazımı çekeceklerini düşündüğüm için) Vosmer'e gittim, herşey 560TL tuttu, aynı günde teslim ettiler. Araçla ilgili not aldığım ufak sorunları dinlediler, servis şefi ile deneme sürüşüne de çıktık. Sessizlik konusundaki takıntımdan dolayı biraz sohbet etmiştik servis şefi ile, deneme sürüşüne çıkınca benim fark etmediğim şekilde kapıdan ses geldiğini belirtti, onu da dediğine göre "özel bir" spreyle (WD40 mı acaba :sct-013:) çözmüş. Sanki biraz daha sessizleşti içerisi gibi, bilemiyorum. Ayrıca arka tampondaki 15cmlik nazarlığıma (derin çiziğe) da ufak rotüş yaptılar. Ek olarak: El freni ayarı yapıldı. Klima fanından ses geliyordu, fan motoru temizlendi. Far yükseklik ve seviye ayarı yapıldı. Geri vitese/1. vitese geçişlerde güçlük vardı, düzeltildi. Ancak teyp üzerinde yazılımla arka hoparlörleri açamamışlar, servisin bunu yapamaması hem garip hem de üzücü. Araca herhangi bir yazılım güncellemesi yapıldı yada yapılmadı diye bilgi vermediler.

50 kere ne kullanıyorsunuz dışardan getirsek olurmu vs. sorduğum için olsa gerek, motor yağını (Castrol EDGE Professional Titanium FST Longlife III 5W-30) özellikle gözümün önünde kapalı kutusundan açarak döktüler. Aracı ilk aldığım günden bu yana rolantide belli belirsiz bir titreme vardı ve hafif sesli çalışıyor gibi geliyordu. Şimdi hayretler içerisindeyim ki rolantide motorun çalıştığını anlamakta güçlük çekiyorum, ne bir titreme ne bir ses, gerçekten inanılmaz bir fark var. Acaba arabanın fabrikadan gelirken üzerine konan yağ farklımıydı demeden edemiyorum. 2-3000km sonra durum değişecek mi o da ayrı bir merak ettiğim husus.

Not: Servisteki bakıma gelen veya hasarlı Porsche'leri görünce benim araba oyuncak gibi geldi gözüme. Kaputun içi gözüken araçlar vardı, o nasıl bir mühendisliktir... 911 Turbonun bir lastiği kadar motor var benim arabada :Sct 001:

ismail
05-06-2016, 23:09
Merhabalar, foruma bir süredir girmiyorum. Sonuç olarak; aracı da ordan aldığım için muhabbetim olduğundan (nazımı çekeceklerini düşündüğüm için) Vosmer'e gittim, herşey 560TL tuttu, aynı günde teslim ettiler. Araçla ilgili not aldığım ufak sorunları dinlediler, servis şefi ile deneme sürüşüne de çıktık. Sessizlik konusundaki takıntımdan dolayı biraz sohbet etmiştik servis şefi ile, deneme sürüşüne çıkınca benim fark etmediğim şekilde kapıdan ses geldiğini belirtti, onu da dediğine göre "özel bir" spreyle (WD40 mı acaba :sct-013:) çözmüş. Sanki biraz daha sessizleşti içerisi gibi, bilemiyorum. Ayrıca arka tampondaki 15cmlik nazarlığıma (derin çiziğe) da ufak rotüş yaptılar. Ek olarak: El freni ayarı yapıldı. Klima fanından ses geliyordu, fan motoru temizlendi. Far yükseklik ve seviye ayarı yapıldı. Geri vitese/1. vitese geçişlerde güçlük vardı, düzeltildi. Ancak teyp üzerinde yazılımla arka hoparlörleri açamamışlar, servisin bunu yapamaması hem garip hem de üzücü. Araca herhangi bir yazılım güncellemesi yapıldı yada yapılmadı diye bilgi vermediler.

50 kere ne kullanıyorsunuz dışardan getirsek olurmu vs. sorduğum için olsa gerek, motor yağını (Castrol EDGE Professional Titanium FST Longlife III 5W-30) özellikle gözümün önünde kapalı kutusundan açarak döktüler. Aracı ilk aldığım günden bu yana rolantide belli belirsiz bir titreme vardı ve hafif sesli çalışıyor gibi geliyordu. Şimdi hayretler içerisindeyim ki rolantide motorun çalıştığını anlamakta güçlük çekiyorum, ne bir titreme ne bir ses, gerçekten inanılmaz bir fark var. Acaba arabanın fabrikadan gelirken üzerine konan yağ farklımıydı demeden edemiyorum. 2-3000km sonra durum değişecek mi o da ayrı bir merak ettiğim husus.

Not: Servisteki bakıma gelen veya hasarlı Porsche'leri görünce benim araba oyuncak gibi geldi gözüme. Kaputun içi gözüken araçlar vardı, o nasıl bir mühendisliktir... 911 Turbonun bir lastiği kadar motor var benim arabada :Sct 001:

kardeşim hayırlı olsun
daha nice km ler sorunsuzca kullanmanı dilerim
http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html özellikle 2. maddeyi okumanı tavsiye ederim

chembond
06-06-2016, 10:16
kardeşim hayırlı olsun
daha nice km ler sorunsuzca kullanmanı dilerim
http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html özellikle 2. maddeyi okumanı tavsiye ederim

Merhaba,

Öncelikle çok teşekkürler.

"Foruma kaydolan üyenin üyelik bilgileri hakkında yanlış bilgi vermesi durumunda üyeliği silinecektir."

Hangi bilgilerim yanlış açıklarsanız sevinirim. Plaka mı sorun oldu :)

ismail
06-06-2016, 11:00
Merhaba,
Öncelikle çok teşekkürler.
"Foruma kaydolan üyenin üyelik bilgileri hakkında yanlış bilgi vermesi durumunda üyeliği silinecektir."
Hangi bilgilerim yanlış açıklarsanız sevinirim. Plaka mı sorun oldu :)

rica ederim
ben isim soyismi kast etmiştim

chembond
06-06-2016, 18:42
rica ederim
ben isim soyismi kast etmiştim

Anlıyorum da bir çok üyenin soyadı aynı şekilde. Sanırım sadece benimki sorun oldu. Problem değil, üyeliğimi de silebilirsiniz.

ismail
07-06-2016, 00:49
Anlıyorum da bir çok üyenin soyadı aynı şekilde. Sanırım sadece benimki sorun oldu. Problem değil, üyeliğimi de silebilirsiniz.

kardeşim elimizden geldiğince üyelik bilgilerinin doğruluğunu sağlamaya çalışıyoruz
bir çok üyenin soyadı aynı şekilde yazınca forumda kaç üye var ve bu üyelerin %51 inin soyadları yanlış yazılmış bilgisine sahipsin diye bir durum algılıyorum
fakat öyle bir durum olduğunu sanmıyorum
örnek gösterebilirsen o kardeşlerimi de uyarmaya çalışırım
insanlık hali gözümüzden kaçan mutlaka vardır da öyle bahsettiğin gibi birçok üyenin soyadı yanlış değildir diye düşünüyorum
ben yapıcı olmaya çalışan bir kişilikteyim o yüzden bilgi verme / uyarma ihtiyacı duydum
değiştirmek zor olacaksa yada illa ki ben değişiklik yapamam üyeliğimi silin derseniz de elimizden geldiğince yine yardımcı olmaya çalışırım
kişisel tercihine saygı duymak zorundayım

chembond
07-06-2016, 02:31
kardeşim elimizden geldiğince üyelik bilgilerinin doğruluğunu sağlamaya çalışıyoruz
bir çok üyenin soyadı aynı şekilde yazınca forumda kaç üye var ve bu üyelerin %51 inin soyadları yanlış yazılmış bilgisine sahipsin diye bir durum algılıyorum
fakat öyle bir durum olduğunu sanmıyorum
örnek gösterebilirsen o kardeşlerimi de uyarmaya çalışırım
insanlık hali gözümüzden kaçan mutlaka vardır da öyle bahsettiğin gibi birçok üyenin soyadı yanlış değildir diye düşünüyorum
ben yapıcı olmaya çalışan bir kişilikteyim o yüzden bilgi verme / uyarma ihtiyacı duydum
değiştirmek zor olacaksa yada illa ki ben değişiklik yapamam üyeliğimi silin derseniz de elimizden geldiğince yine yardımcı olmaya çalışırım
kişisel tercihine saygı duymak zorundayım

Merhaba, mevcut 4949 adet üyenizin kaçının adı soyadı girili yada değil bunun yüzdesine sahip değilim. Çok umrumda değil ancak veritabanınıza erişme imkanım olsaydı bunu söylerdim. Ben de gayet yapıcı biriyimdir ancak forumlarda Nick kullanılmasının bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Şahsen isim ve soyismimi paylaşmayı istemiyorum. Tartışmaya değer bir konu değil, tercih meselesi sonuçta. Sizden yeşil rengi neden beğendiğinizi açıklamanızı isteyemez sonuçta kimse, böyle bir şey bu da.

Tüm bunlardan çok forumda yapılan paylaşımın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı fikirde değilseniz üyeliğimi hemen siliniz, hem misafir olarak ta görüntülenebiliyor forumunuz hem de internet forum dolu.:sct-016:

ismail
07-06-2016, 07:25
Merhaba, mevcut 4949 adet üyenizin kaçının adı soyadı girili yada değil bunun yüzdesine sahip değilim. Çok umrumda değil ancak veritabanınıza erişme imkanım olsaydı bunu söylerdim. Ben de gayet yapıcı biriyimdir ancak forumlarda Nick kullanılmasının bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Şahsen isim ve soyismimi paylaşmayı istemiyorum. Tartışmaya değer bir konu değil, tercih meselesi sonuçta. Sizden yeşil rengi neden beğendiğinizi açıklamanızı isteyemez sonuçta kimse, böyle bir şey bu da.

Tüm bunlardan çok forumda yapılan paylaşımın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı fikirde değilseniz üyeliğimi hemen siliniz, hem misafir olarak ta görüntülenebiliyor forumunuz hem de internet forum dolu.:sct-016:

kararına saygı duyup forum kurallarımız dahilinde üyeliğinizi sonlandırıyorum

satli
07-06-2016, 19:11
chembond
Size de tavsiye ederim.

Engine flush eklememisin kardesim :))

Türkşad
07-06-2016, 19:17
Engine flush eklememisin kardesim :))

Onu da sen ekle kardeşim diye bıraktım [emoji39]

gültekinstyle
07-06-2016, 19:22

iyi forumlar bu forumda herkes kardeştir kimse sahtekar değildir foruma üye olmuşsunuz herkeste size elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmış derdinizi dinlemiş alacağınız bilgileri almışsınız ayrıca kimse fake değildir reel hayatta görüşen insanlardır hıyarlığın alemi yok güzel kardeşim