PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İbiza ve Cordoba'lar için bi-xenon+xenon

quoasimodo
26-05-2008, 08:33
arkadaşlar herkeze selamlar iyi haftalar...
henüz gerçekleştirmediğim ama haziran'ın 7'sinden sonra uygulayacağım bir fikrimi sizlerle, buradan paylaşmak istiyorum. aslında uygulama sonrası resimleri ile paylaşacaktım ama heyecanımdan :funky: daha fazla bekleyemedim ve sizlerinde görüşlerini almak istedim.

bu arada neden haziran'ın 7'sinden sonra diye aklınızdan geçirdiğinizin farkındayım.:ponder: bebek beklediğimiz için eşim otobüs yolculuklarında sıkıntı çekiyor ve bu yüzden sürekli arabayla işe gidip geliyor ve bu işlemden sonra 1 gece kuruma payı olacağı için eşimin izine ayrılmasından sonra gerçekleştireceğim uygulamayı.

daha önce http://www.seatclubturkey.com/forum/images/skins/sct1/misc/subscribed.gif "ibiza ve cordoba için mercekli far (Türkiye'de bir ilk!) (http://www.seatclubturkey.com/forum/showthread.php?t=5113)" başlığı altında sizlerle paylaştığım uygulamamı hatırlarsınız. xenonlarla alakalı bir sıkıntı olmamasına rağmen, uzun farların açısının bozulmasından :banghead2: dolayı rahatsız olmuş ve daha sonra sıfır far alarak uygulama yaptığım farları sökmüştüm.

şimdi yapacağım uygulama ise bi-xenon+xenon (uzun) şeklinde olacak. bildiğiniz üzere aracımda 3 takım xenon kit mevcut. ısınma süreci boyunca sellektör öndeki aracın sürücüsüne kendini hissettirse de, bana etkili bir aydınlatma sağlamadığı için bir çözüm arıyordum.:ponder:

araştırmalardan sonra en etkili çözümün bi-xenon mercek uygulaması olacağına karar verdim:doh: ve geçen hafta internet sitelerinden birisinden "mercedes e 200 kompressor" dan çıkma bi-xenon mercek satın aldım. bu mercekler kısa farlar için kullanılacak. daha önceden satın almış olduklarımı ise söktüm ve mercekleri fanuslarından ayırdım. uzun hüzme taslarının önüne perdesiz olarak monte edilecekler.

işlem bittiğinde kabaca aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi bir sonuç çıkacak ortaya... fikir ve görüşlerinizi bekliyorum...:idea:
http://img341.imageshack.us/img341/7094/24052008001wo2.jpg (http://imageshack.us)
http://img341.imageshack.us/img341/7094/24052008001wo2.7c1d9ca99e.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=341&i=24052008001wo2.jpg)

erk4n
26-05-2008, 13:29
çok güzel inşallah yaparsın.
birde içini açmışken angel takarsan süper olur.
ama aydınlatma gücü ve ayarı konusunda karşı tarafıda düşünmelisin ;)

quoasimodo
26-05-2008, 13:47
çok güzel inşallah yaparsın.
birde içini açmışken angel takarsan süper olur.
ama aydınlatma gücü ve ayarı konusunda karşı tarafıda düşünmelisin ;)
angel olayına pek sıcak bakamadım. bu yüzden takmayı düşünmüyorum.
mercek uygulaması yapmayı istememin temel sebebi, xenonlardan güçlü gelen ışığı, aynaların dağıtması sebebiyle önümde giden veya karşıdan gelen sürücülere rahatsızlık vermesi...
mercek uygulanıp farlar ayarlandıktan sonra zaten karşı tarafa rahatsızlık vermesi söz konusu değil. ancak uzun far aynasının önünü uygulanacak olan perdesiz mercek bayaa etkili olacak anladığım kadarıyla. merceğin ampule mesafesini doğru ayarladığınızda ışık hiç dağılmıyor ve nokta şeklinde karşıya yansıyor. dolayısıyla menzilide uzuyor.
üstelik kısa farlarda bi-xenon özelliği olacağı için sellektör ve uzun fara geçmek gibi bir avantaj var. bu da, sellektör yaptığımda ya da uzuna geçtiğimde çok daha etkili bir ışık gücü sağlayacak. bu noktada önümdekiler kısa bir süre için rahatsızlık duyabilirler!

hklavuz
26-05-2008, 15:17
bahadır kardesim ne yaptıgını hıc mı hıc anlamadım ben.
1- eger bi-xenon yapıosan kısaları, uzun fara ne gerek kalıo? bi-xenon zaten hem kısa hem uzunun aynı fardan aynı ampulden cıkması değil mi?
2- uzun farın önune mercek koydugunda ısık dagılımını ayarlaman ıcın ampulu cok fazla gerı cekmen gerekecek bunu nasıl saglıycaksın?

gorkemsarigul
26-05-2008, 21:40
abicim bi-xenon degil senin bahsettiğin olay tofaş stili diyim h4 farlar hem uzun hem kısa aynı ampulden;)

gorkemsarigul
26-05-2008, 21:43
bugün bir dergide okudum bmw 1.23te kullanacakları aydınlatma sisteminden bahsetmiş sinyal verdiğinle birlikte sinyal verilen yön biraz daha fazla aydınlatılıyor yani o yönün farı oyöne yöneliyor iki far birden dönmüyor
ve en önemlisi eger otobanda ilerliyorsan yolun durumuna baglı olarak daha uzagı görebilmen için farlar yükseliyor alçalıyor yolun durumuna göre degişim gösteriyor...

benim imzamdaki aractada 2 takım mercek xenon var:D

quoasimodo
27-05-2008, 08:37
bahadır kardesim ne yaptıgını hıc mı hıc anlamadım ben.
1- eger bi-xenon yapıosan kısaları, uzun fara ne gerek kalıo? bi-xenon zaten hem kısa hem uzunun aynı fardan aynı ampulden cıkması değil mi?
2- uzun farın önune mercek koydugunda ısık dagılımını ayarlaman ıcın ampulu cok fazla gerı cekmen gerekecek bunu nasıl saglıycaksın?

1- bi-xenon, h4 ampullerde olduğu gibi ışık gücünü arttırarak hem kısa hem uzun ışık vermez. bi-xenon'da tek ampül vardır ve ışığın gücünün denetimi ayna önündeki plaka yardımı ile yapılır.
normal xenon far aynalarının önündeki plaka sabittir. gördüğümüz çizgi de bu sayede oluşuyor. aslında bu plakanın görevi ışığın belli bir şekilde aynadan merceğe ulaşmasını sağlamaktır. plaka aynanın alt kısmındadır. üstten geçen ışık, merceğin ters çevirmesi sebebi ile yere yansır.

bi-xenonlarda ise bu plaka hareketlidir. hareketini ise selenoid valften alır. selonoid valf kabaca bir tabirle elektro manyetik mıknatıs olarak adlandırılabilir ve bir pim vasıtası ile mekanik olarak plakaya bağlanmıştır. plaka yapım özelliğine göre ya bıçak şeklinde aşağı doğru "giyotin" hareketi gerçekleştir ya da bir bütün halinde plaka öne devrilir.

bi-xenon'nun bir handikapı vardır ki o da kısa farlar yanmıyor iken işlevselsizdir. bu yüzden halojen ampüllü uzun farlara ihtiyaç duyulur. bu bmw'dan, mercedes'e kadar tüm araçlarda böyledir. bazı araçlarda çift mercek görüntüsü olduğunu biliyorum ama aslında o ikinci mercek, mercek görüntüsü verilmiş far camıdır ve arkasında xenon ampülü yerine halojen ampul vardır. bunun sebebi ise xenon ampüllerin birkaç saniye için bile olsa ısınma ihtiyacını duymalarıdır. bu yüzden xenon ampüllerde, ilk sellektör yapıldığında etkili ışık akışı olmuyor. ama ısınınca gerçekten etkililer.

bi-xenon farlarda da bu prensibe uygun olarak tasarlanmışlardır. aslında ampül tektir. ancak diğer sürücülere rahatsızlık vermemek üzere plaka vasıtası ile sınırlanan ışık gücü, plakanın hareketi ile serbest bırakılıyor ve uzun ya da sellektör yapması sağlanıyor. aslında işlem tamamen mekanik olarak gerçekleşiyor

2- uzun farın önüne mercek koyulduğunda ekstra bir ayarlama yapmaya gerek kalmıyor çünkü, ayna ile merceği birbirine bağlayan "sacayağı" nın mesafesi buna uygun şekilde tasarlanmış.

abicim bi-xenon degil senin bahsettiğin olay tofaş stili diyim h4 farlar hem uzun hem kısa aynı ampulden;)

yukarıda 1. maddede yaptığım açıklama içinde iki mesajına ait cevapları içeriyor görkem.

bu linkteki videoyu izlerseniz bi-xenon farların çalışma prensibini daha iyi kavrarsınız.
http://www.youtube.com/watch?v=iZYXyhMHZc4

quoasimodo
27-05-2008, 08:44
http://www.youtube.com/watch?v=iZYXyhMHZc4
linkteki video size daha kolay kavrama imkanı sunacaktır.

gorkemsarigul
27-05-2008, 09:31
ben o h4 tofaş stili olayını ramazan arkadasımızın sorusuna cvp olarak yazmıştım:)

şimdi abicim senin aracında kısalar bixenon ve h7 olacak uzunlarında xenon h7 olacak selektör yaptıgında kısa farındamı yani h7demi selektör yapmış olacak????

quoasimodo
27-05-2008, 12:42
ben o h4 tofaş stili olayını ramazan arkadasımızın sorusuna cvp olarak yazmıştım:)

şimdi abicim senin aracında kısalar bixenon ve h7 olacak uzunlarında xenon h7 olacak selektör yaptıgında kısa farındamı yani h7demi selektör yapmış olacak????
yine makara yapıyorsun sanmıştım....:P
kısalar h7 xenon ampülü ile bi-xenon olacak. uzunlarım da h3 xenon olacak.yani ampüllerimle alakalı bir değişim söz konusu değil.

normal şartlar altında sadece uzunlarım sellektör yapacak. ama kısa farlarımı yakarsam o zaman kısa farlarımda sellektör yapma ve uzun fara geçme özelliği kazanacaklar.

gorkemsarigul
27-05-2008, 13:40
bahadır abi yanlış yazmısım eve uzun h3 kısa h7 yazım hatası sadece:D

şimdi abicim farlar acık akşam gidiyorsun selektör yapacaksın kısalar nasıl selektör yapacak h7 ile??? yani dediğin mekanik olayın işleyişini anladım fakat kısaların ozaman aydınlatma olanagı kısıtlanıcak selektör esnasında artıcak? yani normal şartlarda kısalar max seviyede aydınlatamayacak selektör zamanına ayrılmış bir artı adınlatma bulunacak buda selektöre ayrıldıgı için normal şartlarda bir kayıp degilmidir?

quoasimodo
28-05-2008, 08:41
bahadır abi yanlış yazmısım eve uzun h3 kısa h7 yazım hatası sadece:D

şimdi abicim farlar acık akşam gidiyorsun selektör yapacaksın kısalar nasıl selektör yapacak h7 ile??? yani dediğin mekanik olayın işleyişini anladım fakat kısaların ozaman aydınlatma olanagı kısıtlanıcak selektör esnasında artıcak? yani normal şartlarda kısalar max seviyede aydınlatamayacak selektör zamanına ayrılmış bir artı adınlatma bulunacak buda selektöre ayrıldıgı için normal şartlarda bir kayıp degilmidir?
aslında görkem ışık gücü hep aynı değişen birşey yok. sadece merceğin üstüne yansıma esnasında bir yönlendirme yapılıyor. xenon farların ışık gücü, halojen farlara göre daha fazla olduğu için yönlendirme yapıldığında dahi etkisinde bir azalma olmuyor.
sellektör olayı ise plakanın ışığın önünden çekilmesi ile ışığın akışı değiştirilerek daha doğrusu serbest bırakılarak gerçekleştiriliyor.
farkındaysan xenon taktıktan sonra gece sürüşlerin daha da rahatlamıştır. çünkü xenonlar daha uzak mesafeyi aydınlatıyorlar.işte bu güç farkı olayları çözümlüyor...
üstte verdiğim linkte ulaşabileceğin videoda bi-xenon'un nasıl çalıştığına dair bilgi edinebilirsin. orada ışığın serbest bırakıldığında nasıl bir şekil aldığına dair grafikde veriliyor. zaten ışığın yola etkisini de görebilirsin.
videoyu izlemeni şiddetle tavsiye ederim.

gorkemsarigul
28-05-2008, 11:01
videoyu bir kez izledim ondada bir aradasın yanındaydım onun pcde baktım bende youtube acılmıyor:(

abi ozaman şöyle açıklarsak daha dogru olacak mercekteki bi-xenonun mercekteki plaka ısıgın yönünü degiştiriyor selektör yapmış gibi oluyor yani ısıgı kaldırıyor yukarı daha uzagı aydınlatmasını saglıyor eger böyle degilde plaka absorbe ettiği ışıgı plaka düşünce gönderiyorsa plaka düşmeden önce dediğğim gibi bir absorbe söz konusu tabiki sonuçta en az gelen ışık bile normal xenon yada halojen fardan daha fazla daha ileriyi aydınlatıyor buna şüphe yok....

quoasimodo
28-05-2008, 14:52
aşağı yukarı dediğin gibi.. bir şeyi eklemeden geçemeyeceğim... o da; merceğin üzerine düşen görüntü ve ışığı ters çevirme özelliği... yani alttan bir plaka ile sınırlama yaptığında üstten mercek üstüne düşen ışık alta yansıyor, engeli kaldırdığında ise eşit olarak ileriye doğru yönleniyor...