PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [ ÖNERİ ] Cordoba'da yaşamış olduğum sorunlar ve çözümleri ek olarak fayda sağlayabilecek bilgiler

almino
22-06-2016, 22:36
2003 1.4 16 valve signo model cordoba kullanıcısıyım.4,5 senedir kullandığım arabamda yaşamış olduğum sorunlar ve çözümleri ve ayrıca ek olarak fayda sağlayacak bilgileri sizle paylaşmak isterim.
şimdiye kadar yaşamış olduğum sorunlar;
1-Araba 5. vitesteyken seyir halinde birden boşa alıyordu kendini.sorun 5.vites dişlisini hareket ettiren Hilal'in tırnaklarından birinin aşınmasıydı ve çözüm olarak tırnağa kaynak yapılıp eğeleme ve taşlama olayıyla orijinal haline çevrilip faal edildi.tüm işçiliğiyle beraber 100 liraya halletmiştim.sadece parça 400 tl idi o zamanlar ve şuan halen sorunsuz bir şekilde işlevini görüyor.
2-Aküden gelen akım dalgalanma sebebiyle abs beyni yanmıştı.çözüm olarak Ankara şaşmaz sanayide sadece abs beyniyle ilgilenen ustaya yaptırmıştım.o zamanki maliyeti 125 tl tutmuştu.abs beynini yeniden almaya kalksam 500 den fazla tutardı sanırım.
Ek olarak fayda sağlayabilecekler;
1-Aracın lpg'sini brc olarak taktırmıştım ve şu ana kadar sürekli bir şekilde motor ikaz lambası yanmadı hiç.cordobalarda motor ikaz lambasının yanma nedenine gelincede;motor çalışır durumda motor yağ kapağını açmaya çalışırsanız motor fazla yava aldığı için stop edecek ve motor ikaz lambasını yakacaktır.bu ikazın motora herhangi bir zararı bulunmamaktadır fakat motor içinde oluşan hava gidene kadar lamba yanacaktır.performans düşüklüğünede sebep olacaktır.
2-Gaz filitresinden enjektörlere gaz iletimini yapan kalın bir hortum var.bu hortumu genelde standart kalitede olarak takıyorlar ve zamanla bu hortumlarda motor ısısından dolayı çatlaklar meydana geliyor ve hem düşük basınca sebep olduğu için motor ikazını yakıyor hemde gaz kaçağı oluşturduğu için daha az performans ve daha çok yakıt harcamanıza sebep oluyor.çözüm olarak;aynı ölçülerde orta basınçlara dayanıklı daha kalın hortum taktırmanız hem yakıt hem performans yönünden sizi rahat ettirecektir.
3-Aracın anahtarla tüm camları kapatma özelliği var ama uzaktan kumanda ile bu işlev gerçekleşmiyor.kumandayla aktif hale getirmek için herhangibir elektrikçiye söför kapı döşemesinin iç tarafına zamanlayıcı taktırdığınızda kumandayla arabayı kitlediğinizde tüm camları kapatma özelliğine kavuşturabilirsiniz.
4-Malum lpg'li araçlarda araç gaza geçtiğinde benzinle işiniz olmuyor fakat benzin pompası sürekli elektrik aldığı için sürekli çalışıyor ve ömrünü azaltıyor.heleki çeyrek deponun altında benzinle dolaşıyorsanız benzin pompası ısınıp yanabiliyor ve maliyetide büyük bir parça.çözüm olarak benzin pompasına role taktırmak.rolenin bir ucu benzin pompasının elektrik bağlantısına diğer ucu lpg tankındaki elektrik bağlantısına takılıyor.araç LPG'ye geçtikten sonra role benzin pompasının elektriğini kesiyor ve tekrar benzine aldığınız vakit pompaya elektrik veriyor.role sayesinde benzin pompasınında ömrünü uzatıp yüklü bir masraftan kurtulabiliyorsunuz.
5-Belli bir zaman sonrasında akü sürekli kendini sıfırlıyor ise ya arabada kısa devre oluşumu var yada açık bir lamba vardır.başıma geldiği için söylüyorum,lamba olarak ilk olarak bagaj lambasının sivici arızalı veya kısa geliyorsa bagaj lambası sürekli yanık kalıp akünün sıfırlanmasına sebep oluyordur.
6-Direksiyon ve fren hidrolik kapaklarını açmak istiyorsanız ilk olarak kapağa bastırıp öyle açma yönüne çevirmelisiniz aksi taktirde kapağa basmadan çevrilip açılmıyor.hidrolik ekleme konusunda da orta boyda bir şırıngayla ikmal etmeniz daha kolay olur.
Şimdilik paylaşacaklarım bu kadardı yardımcı olabileceğim konular olursa elimden geldiğince yardım etmeye çalışabilirim.Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler...

asd399
22-06-2016, 23:06
hocam bilgiler için teşekkürler

almino
22-06-2016, 23:24
Rica ederim hocam.fayda sağlayabildiysek ne mutlu

by_carisma33
23-06-2016, 00:10
Rica ederim hocam.fayda sağlayabildiysek ne mutlu

Arka lambalarda sorun varsa %90 bagaj kapağının ordaki kablo demetinin içinde kopma olmuştur.
Zamanla plastik malzeme özelliğini kaybedip sertleşip içindeki kablolar kopuyor.

ametal
19-07-2016, 14:00
almino Hocam benim aracım ilk aldığımda anahtlarla camları kapatıyordu şimdi kapatmıyor nedense, Şu kumanda ile camları acma kapatma işini nasıl yapacağımızı birazcık acarmısınız ?

almino
27-07-2016, 17:10
ametal hocam arabada normalde anahtarla kitleme yönünde 4-5 saniye çevirdiğinde camları kapatma özelliği var.uzaktan kumandayla kitlediğinde ise bu özellik yok.uzaktan kumandayla bunu aktıf hale getirmek istersen,elektrikçi zamanlayıcı bağlıyor ve bu sayede uzaktan kumandayla kitlediğinde de açık olan camları kapatma özelliği aktif hale geliyor.elektrikçi anahtarla kitleme pozisyonunda camları kapatan siviçin kablosunu ve camların kumanda kablolarını zamanlayıcıya bağlıyor ve zamanlayıcının ayarınıda yapıyor.NOT:arabayı stop ettiğin an araba kilitli olarak algılayıp camların kapanması için zamanlayıcı devreye giriyor ve camları kapatıyor.cam açıkken stop ettiğinde elini kolunu sıkıştırmamak için dikkat etmelisin.aracta normalde uzaktan kumandaya 1. bastığında söför kapısı 2. bastığında tüm kapılar açılıyor.zamanlayıcı taktırdığında 1.bastığında söför kapısını 2. bastığında tüm kapıları açıyor ve geri kapatıyor.3. bastığında söför kapısı 4.bastığında da tüm kapılar tamamen açılmış oluyor.tüm kapıları açmak istersen 4 kere basman gerekiyor yani.anahtarla çevirdiğinde camları kapatmamasınada gelirsek muhtemelen anahtar yuvasına bağlı olan siviçte sorun olabilir.geç cevap attığım için affola.malum olaylar yüzünden siteye girme fırsatım olmadı