PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çekiş Çok Kötü

studioworks
05-08-2016, 00:33
seat ibiza signo 1.4 16v 100hp 2004 model benzinde ve lpgde çekiş çok düşük.
özellikle klima açıkken araba düşük devirlerde aşırı zorlanıyor hatta hafif rampada çok zor kalkıyor.
problem ne olabilir?

ertugsengun
05-08-2016, 02:52
Çekişin kötü olmasının birçok sebebi olabilir. Hava filtresi eskidir ya da kirlidir, buji ya da bobinlerde sıkıntı olabilir, yakıt sisteminde yakıt pompası, yakıt filtresinde problem olabilir hatta ve hatta debriyaj balatanız bitmiş bile olabilir bunların hepsi ihtimal dahilinde, araçta lpg de varmış lpg ayarı düzgün olmayabilir ya da lpg sisteminde de filtre enjektör vs sorun olabilir. Boğaz kelebeğiniz kirli olabilir, ya da emme manifoltu kısmından ya da buna bağlı hortumların herhangi bir yerinden hava da alıyor olabilir. Ben aklıma gelen tüm ihtimalleri yazmaya çalıştım. Bunları tek tek eleyebilirsiniz. Bir de aracınızın o anki davranışına dair daha ayrıntılı bilgi verirseniz iyi olur, tekliyor gibi mi çalışıyor, yoksa devir yükseldiği halde araç bir türlü hızlanmıyor da kuru kuru bağırıyor mu? Bunlar sorunun tespiti noktasında önemli kıstaslar

studioworks
05-08-2016, 06:23
cevap için teşekkürler. tekleme olmuyor, motor gayet sessiz stabil çalışıyor durumda, devirlenmede sorun yok.
motor arıza lambası yanık konumda ve lpg ile alakalı olduğu düşünülen arızaları gösteriyor.
kalkış esnasında birkaç saniye gaz yemiyor gibi oluyor, hız göstergesi 5 km civarlarına geldiğinde araba akmaya başlıyor.
rampalarda klima kapatmak gerekiyor. durum bu şekilde. benzinde durum biraz daha iyi ama 100 beygir bir arabada
olması gereken ki kadar değil. bu arabayı yeni aldım ve normal halinde nasıl olması gerektiğinide pek biliyorum diyemem.

ertugsengun
05-08-2016, 16:41
ismail abi daha ayrıntılı bilgi verecektir diye düşünüyorum

ismail
05-08-2016, 16:48
ismail abi daha ayrıntılı bilgi verecektir diye düşünüyorum

etiketleme için teşekkürler kardeşim
studioworks kardeşim sanırım aracını düşük devirde kullanıyorsun
normal şarlarda aracının motoru maksimum torkunu 4400 devirde vermekte
en az 2800 devir ve üstünde vites değiştirdiğinde bir üst viteste daha iyi hızlanırsın
rampaya çıkarken de 3000 devirin altına düşmeden vites küçülttüğünde sorun yaşayacağını düşünmüyorum
fakat genel kanı az yaksın diye düşük devirde araç kullandığında araç bir üst viteste yada rampada yetersiz kalacaktır
yani atmosferik motorlu araçta gaz pedalı biraz agresif kullanılması lazım

seat ES
05-08-2016, 19:18
Alt devirlerde benimde aracım çabuk toparlamıyor ismail abinin dediğini gibi gaz pedalını biraz agresif kullanınca problem kalkıyor.

horozzi
05-08-2016, 22:17
aynısının 70 liği var ben de lpg de evet biraz düşüyor ama klasik lpg li araçlar gibi yani çok afaki bir düşüş yaşamıyorum sağ ve orta şeritler yoldaşımız her daim malesef :sct-003:

unsal
06-08-2016, 01:16
motor arıza ışığı EGR arızası nedeniyle yanıyor olabilir mi?

unsal
06-08-2016, 01:17
cevap için teşekkürler. tekleme olmuyor, motor gayet sessiz stabil çalışıyor durumda, devirlenmede sorun yok.
motor arıza lambası yanık konumda ve lpg ile alakalı olduğu düşünülen arızaları gösteriyor.
kalkış esnasında birkaç saniye gaz yemiyor gibi oluyor, hız göstergesi 5 km civarlarına geldiğinde araba akmaya başlıyor.
rampalarda klima kapatmak gerekiyor. durum bu şekilde. benzinde durum biraz daha iyi ama 100 beygir bir arabada
olması gereken ki kadar değil. bu arabayı yeni aldım ve normal halinde nasıl olması gerektiğinide pek biliyorum diyemem.

Fuzun
06-08-2016, 09:47
Uzunca süre 1.4 101 hp fabia kullandım yaşadığınız sorun çok normal çünkü atmosferik küçük hacimli bir motor sonuçta. 16v yerine 8v olsa belki alt devirleri daha canlı olurdu ama öyle değil yapılacak şey daha fazla gaz verip öyle kalkmak yokuşlarda falan.

tolgasecki06
07-08-2016, 02:09
Bence aracınızın hiç bir problemi yok.

Aracınız atmosferik zaten çok güç,tork üreten bir motor değil.

12 yaşındaki araçta bakımları eksiksiz, düzenli yapılsa bile elbette güç kaybı yaşanır.

Benzinli araçlarda yeri gelince klima açıkken ayılıp bayılmalar oluyor çok daha büyük, güçlü motorlarda. LPG'de tuzu biberi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

studioworks
08-08-2016, 17:59

bilgisayara baglayip baktilar egr ile ilgili bir hata yoktu. lpg ile ilgili olmasi muhtemel 3 4 hata mesaji vardi. ama emin degilim baktirmak lazim tekrar.

studioworks
08-08-2016, 18:10
dun alttan bir ses geliyordu muhafaza saci vuruntu yapiyor sandim meger katalitik konvektor dagilmis onun yerine susturucu takdirdim. arabanin performansi 1 tik artti sanki. bugunde lpg ayari yaptirdim mesaji yazdigim haline gore 2 kat iyi su anda. duz yolda kalkislardaki sorun %90 duzeldi fakat rampalarda klima acikken durum hala ayni. lpg ile yapabildigi bu kadar sanirim 1.4lerin. daha oncede opel corsa gls 1.4 vardi onda lpg yoktu benzinle bindim ve klima acikken agliyordu o da hatta hararet dussun diye klimayi kapatip kaloriferi actigim bile oluyodu =) .
1.6 ve uzeri forever bundan sonra.

yalniz lpg ayarindan sonra yol bilgisayari 15litrenin altina inmiyor kalkislar haricinde 20 30 50 litreleri filan gosteriyor yolda seyir halindeyken. 15 20 km yaptim bu sekilde. lpgciye gittim ciktik tur attik arabayla yol bilgisayari lpgde duzgun calismaz sen ona guvenme doldurdugun yakita gore hesap yap dedi. ben gazi kistim ustelik su anda daha az yakmasi lazim dedi. fakat lpg ayarlanana kadar yol bilg gosterdigi degerler normaldi.
su anda gosterdigi gibi yakiyosa benzinden 2 3 kat fazla tuketim var demektir.
nasil yapicaz bilmiyorum.

Erhan0786
07-08-2018, 23:43
Malesed aynı problem bende de var baskı Balata gayet iyi tam anlamıyla senin yaşadıklarını yaşıyorum çözüm arayacağım bulamazsam satacağım ama şu konuda eminim bundan sonra 1.6 motordan şaşmam

OZOGUL
08-08-2018, 10:10
Malesed aynı problem bende de var baskı Balata gayet iyi tam anlamıyla senin yaşadıklarını yaşıyorum çözüm arayacağım bulamazsam satacağım ama şu konuda eminim bundan sonra 1.6 motordan şaşmam
Sorununuz inşallah çözülür. Mk4 1.0 Tsi ibizam var. TSI candır diyorum.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şafak!
08-08-2018, 12:35
Araci biraz benzinde kullanip daha sonra lpg de deneyin. Lpgde benzinden daha dusuk bi cekis hissediyorsaniz lpg ayarlariniz sikintilidir. Ariza isiginizda yaniyor demissiniz. Duzgun yapilan bi lpg ayarinda ariza isigi yanmaz. Aslinda obd soketine bi elm cihazi baglayip yakit hava karisimi oranlari ne hale geldigini kontrol etmek lazim. Fakire yada zengine asiri kaydiysa ayarlar hem arizaniz yanar hemde arac cekisten duser. Tabi bi saydigim sorunlar sadece lpg ile alakali olan kismi. Diger detaylari yukarida ertugrul abi yazmis zaten.

gkhnd
08-08-2018, 13:22
dun alttan bir ses geliyordu muhafaza saci vuruntu yapiyor sandim meger katalitik konvektor dagilmis onun yerine susturucu takdirdim. arabanin performansi 1 tik artti sanki. bugunde lpg ayari yaptirdim mesaji yazdigim haline gore 2 kat iyi su anda. duz yolda kalkislardaki sorun %90 duzeldi fakat rampalarda klima acikken durum hala ayni. lpg ile yapabildigi bu kadar sanirim 1.4lerin. daha oncede opel corsa gls 1.4 vardi onda lpg yoktu benzinle bindim ve klima acikken agliyordu o da hatta hararet dussun diye klimayi kapatip kaloriferi actigim bile oluyodu =) .
1.6 ve uzeri forever bundan sonra.

yalniz lpg ayarindan sonra yol bilgisayari 15litrenin altina inmiyor kalkislar haricinde 20 30 50 litreleri filan gosteriyor yolda seyir halindeyken. 15 20 km yaptim bu sekilde. lpgciye gittim ciktik tur attik arabayla yol bilgisayari lpgde duzgun calismaz sen ona guvenme doldurdugun yakita gore hesap yap dedi. ben gazi kistim ustelik su anda daha az yakmasi lazim dedi. fakat lpg ayarlanana kadar yol bilg gosterdigi degerler normaldi.
su anda gosterdigi gibi yakiyosa benzinden 2 3 kat fazla tuketim var demektir.
nasil yapicaz bilmiyorum.Ben 120 bin LPG'li kullandım önceki aracımı, satmadan önceki bir depoyu benzinde kullandım benzindeyken yol bilgisayarı daha yüksek gösterdi. LPG ile kullanırken de bilgisayarın gösterdiğinin yaklaşık %15 üstündeydi tüketim.

RNE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

studioworks
10-08-2018, 03:12

hangi problem var dostum? arabanın çekişi mi kötü durumda? Şafak! da yazmış zaten benzinde dene problem yoksa lpg ayarın bozulmuş olabilir ayarlatırsın düzelebilir. onun dışında zaten motor atmosferik 1.4 ve tork 126nm ve bu torkada yüksek devirlerde ulaşabiliyor. bu değerlere göre zaten motor zayıf bir motor, birde km yüksekse yıpranma payınıda düş, düşük performans kaçınılmaz oluyor. bu arada ben seatı mayısda sattım, pugeot 208 1.4hdi aldım. tork daha yüksek ve düşük devirde maksimum torkunu üretiyor 1.750 devirde 160 Nm. dolayısıyla çekiş problemi yok, 1750 devirde 160nm tork üretiyor. klima açınca araba bayılmaya başlamıyor neredeyse etkilenmiyor. bunda turboda önemli bir faktör. çekiş performansı için motor büyüklüğünden çok tork yüksekliği ve maksimum torku düşük devirlerde üretmesi önemli bence. tabi motor hacmi büyüdükçe torkda yükseldiğinden büyük motorlar performanslı oluyor otomatikman. ama yeni nesil arabalarda küçük hacimlerde de yüksek tork mevcut görüleceği üzere. fakat 3 aydır kullanıyorum hala tam olarak alışamadım dizel arabaya. benzinli arabalar kullandım şimdiye kadar. dizel gürültüsü ve karakteri farklı, devire viteslere filan daha çok dikkat etmek gerekiyor. tavsiyem tork kavramına dikkat edin yüksek olmalı ve o yüksek torku düşük devirde vermeli yoksa araba kendini kaldırmakta zorlanıyor, klima açınca bayılmaya başlıyor bunlar can sıkıcı şeyler. OZOGUL arkadaşın söylediği TSI içindeki T turbo arabada T yazması bu konuda önemli yani. bu saatten sonra turbosuz eski arabalar ancak bütçeye T sığmıyorsa tercih edilebilir.
gkhnd dostum ne yaptıysam yakıt düşmedi. İstanbul şehiriçi 31 veya 31,5 litre tankı dolduruyordum 200km yapıyordu 210 olmuyordu. bu arada benzinden de milim milim gidiyordu. yani 100km de 15-16litre lpg ve birkaç litre benzin yakıyordum. uzun yolda pek bakmadım ama istanbul şarköy arası toplam 220-230km bunun 70km si otoyol veya otoban gerisi e5 düşünün 17-18 litre civarında lpg ile gitmiştim. seat ibiza signo 1.4 100hp 2004 model 200bin km civarındaydı benim arabam. 380tl verip oksijen sensörünü bile orjinali ile değiştirdim, bujiler bosch bilmem ne lpg bujisi yaptım, aküye kadar değiştirdim yakıt yine düşmedi =) ama sahibinden de araba satanlara bakarsan 25 kuruş yakıyor =) nasıl oluyorsa artık benim arabam yazdığım şekilde yakıyordu. özetle donanım ve konforu güzeldi ama performansı ve yakıtı beni hiç memnun etmemişti bu arabamın.

ismail
01-07-2019, 12:00
Mrb İsmail Bey ben aracımı daha 1 hafta önce aldım ekspertize soktum motor gücü %87 çıktı araç motoru benzinli tüp takılmamıştır. Geçen gün uzun bir yol yapma fırsatı buldum araç yokuşlar da çok güç kaybediyor vites 3 ve 2 ye düşüyor o derece . Neden olabilir ? ben daha filtre ya da diğer bakımlarını yaptırmadım sizden sadece neden olabilir öğrenmek istedim saygılar ... :)

mrb alper murat kardeşim
aracın hayırlı olsun
Mevlam iyi günlerde kullanmanı nasip etsin
ekspertizlerin motor gücü ölçümünü güvenli bulmuyorum açıkçası
ama lpg bağlantılmadı ise ve düzenli bakımları yapıldı ise motorda bir sorun olduğunu düşünmüyorum
daha önce sürekli kullandığın bir araç var mıydı
varsa neydi
zira daha önce turbo beslemeli bir araç kullandın ise bu aracın torku düşük gelmiş olabilir
yok daha önce kullandığın aracın motoru da atmosferik beslemeli ise ateşleme sistemi, hava, yağ filtresi ve motor yağı değiştirilmesinde fayda var
bir de özellikle yokuşlarda vites yükseltirken veya vites küçültme esnasında motorun maksimum tork devrine yakın değerlerde vites büyütmen veya bir alt vitese geçtiğinde o motor devrini yakalaman gerekmekte
yoksa aracın toparlaması çok
ateşlemede ve yakıt karışımında sorun yok ise motor tork değeri de dikkat edildiğinde rahat yürümesi lazım diye düşünüyorum
1.4 mpi 16V 100 hp aracın 4400 devirde 126 nm tork veriyor
vites yükseltirken özellikle yokuşta 3800 den aşağı olmaması lazım
vites düşürmen gerektiğinde de vites düşürdüğünde motor devrinin 2500 den aşağı olmaması lazım ki düştüğün viteste ilerleyebilsin
yoksa toparlaması zor olacaktır

azap5555
02-07-2019, 00:40
Bir de motul xclean+ 5-30 kullanılırsa biraz performans artışı hissedilecektir.

AlperMurat
03-07-2019, 08:06
Öncelikle teşekkür ederim , Seat Cordoba'mdan önce ki aracım clio sembol 1,4 sedan extreme 2008 di . Aracı aldıktan sonra baktırmadım yağ durumu iyi gibi ama kısmi bir bakım yaptırdıktan sonra tekrar dener sizinle paylaşırım . Değerli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için size ve Seat ailesine teşekkür ederim ...

AlperMurat
03-07-2019, 08:12
S.A azap5555 motul xclean+ 5-30 Motor yağı yerine ben Castrol Magnatec Benzinli 10W40 motor yağı kullanmayı düşünüyordum . sizin önerdiğiniz yağ daha mı iyi olur ? ben pek bilmiyorum daha yeni arabalarla ilgili ve araştırma yoluna girdim .

ismail
03-07-2019, 09:25
Öncelikle teşekkür ederim , Seat Cordoba'mdan önce ki aracım clio sembol 1,4 sedan extreme 2008 di . Aracı aldıktan sonra baktırmadım yağ durumu iyi gibi ama kısmi bir bakım yaptırdıktan sonra tekrar dener sizinle paylaşırım . Değerli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için size ve Seat ailesine teşekkür ederim ...

rica ederim
önceki aracın da atmosferik imiş
yalnız renault larda genelde tork biraz daha fazla olabiliyor
ayrıca tekerlekten aldığı verim de daha iyi olabiliryor
o yüzden çekiş biraz zayıf gelmiş olabilir ama ateşleme ve yakıt sistemine biraz bakım ile ve özellikle hava filtresinin durumu ile alakalı olabilir
bakılmasında fayda var
bir önceki mesajındaki etiketlemeyi düzelttim
kullanıcı adı önüne @ işereti eklediğinde etiketleme yapabilirsin
etiketleme yaptığın kişiye bildirim gidecektir
alıntı yapmak sureti ile de soru cevap şeklinde iletişim sağlayabilirsin

azap5555
03-07-2019, 15:17
A.S. AlperMurat tavsiye ettiğim yağ uzun ömürlü en az 15000 km en çok 30000 km yağ değişim aralığını destekler, araç lpg li olduğundan 15000 de değişmesi iyi olur, bu yağda performans artışı hissedilir, tabi aracın diğer sistemlerinde sorun yoksa, lpg bence motoru yoruyor daha sıcak çalıştırıp daha çok yıpratıyor, lpg li aracım olmadı, olanların çoğu performansı da törpülediğini söylüyor, yağ değişiminden sonra bir depo benzinde kullanın sonra lpg de devam edersiniz, ne gibi farklar oluyor kendiniz görün bizimle de paylaşın bilgilenelim.

AlperMurat
04-07-2019, 08:54
Tekrar çok teşekkür ederim bilginiz için . Tmm bakımını yapıp aracı kullandıktan sonra tekrar sizinle iletişime geçerim ...

AlperMurat
04-07-2019, 08:58
s.a azap5555 tamam ben de sizin öneriniz üzerine o yağı kullanayım yalnız benzin li benim aracım tüp takılı değil , bakımlarını yaptırıp önermiş olduğunuz yağı da araca koyar deneme yapar sizinle buradan paylaşırım . Tşkler ....