PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır İbiza vites geçişleri

fatiherbas
21-08-2016, 14:33
Merhaba arkadaşlar 16 8 2016 tarihinde sifir ibiza 1.2 tsi referance model araba aldim arabadan genel anlamda memnunum ama vites geçişlerinde sıkıntılarım var ilk aldığımdan beri birinci vitese ve geri vitese takarken takılmalar oluyor hatta bazen hiç geçmiyor başka viteslere takip oyle geciriyorum 10 yildir farkli markalarda araçlar kullandim ilk sifir arabam boyle bir sey yasamak cok moralimi bozuyor arabada cok hassasim 19.08 2016 tarihinde 100 km iken servise goturdum servis elemanlari yanindada ayni durumu yapti 1 gun serviste kaldi ertesi gun aldigim da da ayni proplem devam ediyordu bana servis elemaninin cevabi şanzimanda bisey gozukmuyor biraz daha kullanin oyle bakalim diyor vitesi yaglayalim derken vites kolunun orayi acmislar ve plastik aksamini zedelemisler su an 300 km her bindigimde yapiyor gecmiyor veya cok zor geciyor en cokta bunu 1. Ve geri viteste yapiyor sizlerde de boyle proplem varmi yardimci olursaniz sevinirim

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

metekaantosun
21-08-2016, 15:12
fatiherbas abi öncelikle aracın hayırlı ugurlu olsun. Geri vitese geçmeme problemi benim araçta da vardı ama zamanla düzeldi. Ben fazla problem yapmadım servise de gitmedim, yeni araç olduğundan geçmediğini düşündüm nitekim zamanla düzeldi maşallah şuan saat gibi :)

fatiherbas
21-08-2016, 15:14
Tesekkur ederim zamanla duzeliyorsa sikinti yapmam ama duzelmemesinden korkuyorum birde sifir olup boyle yapmasina kizdim

imponte
21-08-2016, 15:38
Tesekkur ederim zamanla duzeliyorsa sikinti yapmam ama duzelmemesinden korkuyorum birde sifir olup boyle yapmasina kizdim

1 ve geri viteste senkromec olmadigi icin gecirmesi zordur. Bu sizin araca ozel degil. Benim eski 14 model yariste, corsa da poloda da boyleydi. Zamanla belki biraz daha yumusar fakat her zaman zor gecer. Gecmedigi zaman ya debriyaja birakip tekrar basip oyle gecireceksiniz ya da 2 ye filan atip tekrar 1 e atacaksiniz.

fatiherbas
21-08-2016, 15:48
Aynen oyle yapip geciriyorum cok model araba kullandim digerleri nasir yapiyorsu bu cok yapiyor sifir olmasindan dilayi demekki alisma olayi var

keopsmehmet
21-08-2016, 15:52
Dostum ibizadan otomatikten önce benim manüel aracimda hanıma eğitim verirken hanım vites geçmiyor diye şikayet ediyordu.Cunku 30 km hızla giderken 1.vitese almaya çalışıyor haliyle vites geçmiyordu.10 yıllık şoförüm dediğin için sorun bu değildir sanırım ama aklıma ilk bu geldi.Acaba devir kabul etmediği için mi geçmiyor diye..

madman
21-08-2016, 16:02
fatiherbas merhabalar ben de aracı aldığımda böyle sıkıntı var gibiydi biraz kemikli ve yavaş açılıyor vitesi özellikle 1 den geriye takarken oluyordu hatta 1 de takılı kaldığı oluyordu boşa alın bir iki kez debriyaja basıp tekrar deneyin düzelir zamanla zaten kaymak gibi oluyor o vites bi sıkıntı çıkarmıyor bide eğer geri vitesin benim gibi 1 in olduğu yerde olmasına alışkın değilseniz geçti zannedebilirsiniz geriye geçmemiş durumdayken vitese bastırdıktan sonra kıpırdatmadan attığınıza emin olun ben bastırıp geriye atarken hafif elimi kıpırdatıyormuşum meğer geri yerine 1 e geçiyormuş hep aşağıda durduğuna aldanmayın ama kullandıkça çok güzel açılıyor ilk aydan sonra hiç sıkıntı yapmadı

yavuz67
21-08-2016, 16:27
Benim arac 10 bin km oldu hala aynı ilk gün ki gibi 1 ve geride sıkıntılar oluyor ara ara

emirkayra
21-08-2016, 16:30
İbizanın vitesleri kemiklidir ama öyle geçmeyecek gibi değil alper kardeşimin de dediği gibi 1 ve geri viteste senkromeç yok zamanla yumuşar inşallah

scetinx
21-08-2016, 16:59
Ayni sorun bende de vardi, zamanla gecti..dert etme

Rivendell
21-08-2016, 17:28
Geri viteste senkromeç yok bu yüzden hemen geçmeye bilir. Vitesi geriye takarken çok yavaş debriyadan ayağınızı kaldırın (vites tam geçmediğinde vites kolunu yumuşakça iktirmeye devam edin) tık diye yerine geçer. İbiza ya özgü değil benim kullandığım tüm araçalarda olan bir durum

ardemirelli
21-08-2016, 18:35
Merhaba kardeşim aracın hayırlı olsun öncelikle buna benzer bir sorunu başka bir araçta yaşamıştım zamanında sonradan öğrendim ki, vitesli araçlarda vites büyütür ve küçültürken 2 vites birden düşürmek veya yükseltmek bu soruna yol açabiliyormuş. O yüzden 5 ten 3'e çekme veya dururken 3 ten bir anda boşa atma gibi alışkanlıkların varsa onlarsız bir daha denemeni tavsiye ederim faydasını görebilirsin.

fatiherbas
21-08-2016, 22:27
Arkadaslar size cok tesekkur ederim yazdiklariniz benim moralimi duzeltti demekki bu arbada ilk baslarda olan sonradan duzelen birsey mehmet bey dururken yapiyor cogunlukla park edmeye calisirken geri ve 1. Vites takarken. Ama bu sikinti genel gibi gozukuyor arkadasima da aldik bu gun onuda denedim ondada yapti ama bendeki biraz daha fazla zamanla duzelir insallah

sbt
23-08-2016, 11:33
aracımı ben de 9.8.16'da aldım. malesef bende de aynı sorun var, sanırım yeni araç diye zamanla düzelir diye umuyorum

fatiherbas
24-08-2016, 21:43
aracımı ben de 9.8.16'da aldım. malesef bende de aynı sorun var, sanırım yeni araç diye zamanla düzelir diye umuyorum
İnsalah kisa zamanda düzelir sifir araba boyle yapmasi can sikiyor ama bu gunlerde daha az kafama takiyorum. Sizde mi 1.2 tsi referance aldiniz

hknbrn
26-08-2016, 15:58
Ben de 19.08.2016'da 1.0 Mpi aldım. Araç şuan 1250 km'de ve bahsettiğiniz şekilde bir sıkıntı yok bende.

canerpense
06-12-2016, 00:21
Aynı sorunu yaşayan birisi olarak servisin verdiği tavsiyeyi söylüyorum: Eğer geri vitese direkt geçmiyorsa (vites kolu zorlanıyorsa), önce birinci vitese takın ve sonra geri vitese takın. Uzun süredir bu şekilde hiç zorlanmadan geçiyor.

fatiherbas
14-12-2016, 21:07
Bu sorunla alakali dogusa ve seat ispanya ya yazı yazdım sonuç yok serviste araciniza normal demişler yapacak bi şey yok diyorlar.:)) yani sıfır bir arabanın geri vitese geçmesi için 2 kez debriyaj yapmak veya 1. 2. Vitese takip sonra geri vitese takmak seat icin normalmis.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erhantatlier
04-07-2017, 16:17
aynı sorunu bende yaşıyorum.1. vitese zor geçiyor,geri viteste de takılıyor ve bayağı zorlayarak boşa alıyorum ve bunun için servise gideceğim bakalım.sizde son durum nedir?

Turgay Toprak
06-07-2017, 09:23
Vw ve seat grubun vites grubu yumuşak diye tabir ettigimiz tarz deil maalesef manuel golflerde oyle sert bir yapısı var el ve ayak koordinasyonunuz onceden kullandiginiz yumusak gecisli bir markaya alistiysa onunda zorluğu olabilir.enistede golf 3 vardi manuel geri vites v.s acaip zorlamıyordum kullanirken.cok seri davranmamak lazim bu vites kutusuna sıkıntısız gecisler istiyorsaniz...

T.T 34 DP 8134