PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [ NASIL YAPILIR ] motor kulağı kopması

inchmz
05-09-2016, 20:46
merhaba arkadaşlar benim sorunum şöyle ben yozgatta yaşıyorum aracım 2001 model seat toledo sr motor 205000 km dedr..

aracımın tirger değişim zamanı geldi ve yozgatta gayet bilindik servise götürdüm aracımın tirger setini değiştirdim ve sürekli ses gelmeye başladı götürdüm servise ve sesin lastiklerin kayışların alışıncaya kadar devam edeceğini söylediler bu ses böyle devam ederken 2 3 bin km gitti arada bi ses kesiliyordu önemsemiyordum ancak birgün sabah aracımı çalıştırmaya gittiğimde motorum yere düştüğünü gördüm yani karter korumanın üzerine oturdu tekrar servise götürdüm motor kulağın kopmuş dediler bildiğiniz motor yere düşmüş suç sizin dediler arabanın altını vurmuşum falan ayrıca kesinlikle aracımın altını vurmadım tirgeri değiştirdim aracımın düzeni bozuldu.. neyse tirger değişirken söktükleri motor kulağının civatasının diplerinden kopmuş olduğunu gördük ayrıca yalama olmuş ve sesın neden geldiği bence anlaşıldı tirgerı değiştirirken yüzde yüz diş kaptırmışlar ve süreklı motor titreşimden dolayı civatalar diplerinden koptu tabi yine suç bende ilgili motor tamircileri ben onlara motor kasabı diyorum bi tornacı getirdiler diş falan açtılar ama hala düzen tutmadı ara sıra ses geliyor arkadaşlar benim sorum şu yalama olmuş blok üzerindeki civata yeri nasıl tamir edilir ve ankarada bu işi yapan yapabılen gerçek usta tavsiyesi olan var ise lütfen cevap yazsın bu yozgattaki vasıfsız insanlara hakkımı helal etmiyorum,., site kurallarına aykırı olmaz ise ben yozgattaki ilgil tamirci müsvettelerini firma isimleriyle yazabilirim en azından aracınızı onlara götürmeyin arkadaşlar çok teşekkürler herkeze şimdiden

aybekaykut
05-09-2016, 22:13
Kardesim eger mumkunse hatve büyüt. Yani ornek vereyim. Kulak civatasi ve civata yuvasi M16 diyelim. Bunu M20 yaptirabilirsin. Tornaci anlar.(M16 : metrik 16 diye okunur) tabi bu M16 ornek bi rakam. Daha farkli da olabilir. M12 yada whitworth diş yada Unc de olabilir ama %90 M (metrik) dir.sen detayda bogulma. Direk ustaya bu motor kulagi ve karşılığına hatve buyutebilirmisin de. Olursa civataları sıkarken loctite döktür civatalara öyle sıktır

aybekaykut
05-09-2016, 22:13
Bir daha asla gevsemez ve dipten kopmasi neredeyse imkansiz olur

inchmz
06-09-2016, 13:01
çok teşekkür ettim kardeşim
arabanın bakımlarını yaptırayım dedım motoru mahvettiler,
civata sıkmaktan aciz ustalar bunlar

ankarada bu işlemi yapabılecek güvenilir tanıdığınız var ise tavsiye edebileceğiniz birileri burdan yazabılırmı

ibr@him
06-09-2016, 13:09
Geçmiş olsun.
Eğer civata ölçüsü uyuyorsa Ostim de rektefiyecilere git ve Helicoil yapsınlar.

aybekaykut
09-09-2016, 19:25
çok teşekkür ettim kardeşim
arabanın bakımlarını yaptırayım dedım motoru mahvettiler,
civata sıkmaktan aciz ustalar bunlar

ankarada bu işlemi yapabılecek güvenilir tanıdığınız var ise tavsiye edebileceğiniz birileri burdan yazabılırmı

Ankarayi bilmem ama arkadasin dedigi gibi hatve tutuyorsa helicoil yaptirilabilir. Daha az maliyetli olur. Malesef ne yazik ki piyasa ustayim diye gecinen cok. Dukkanda takilan usta oluyor