PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [ YARDIM ] Yakit tuketimi

uaslan
10-10-2016, 11:44
Arkadaslar merhaba yakit normalde 750-800 km arasi yanan yakit isigi bugun 640 km itibariyle yanmis bulunmakta. Biraz agrsif kullanmis olsam bile bu kadar km fark etmesi anormal degilmi. Bu tuketim icin aracta nelere bakmam gerekir. Yakitimi hep shellden alirim degistirmem. ismail

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

salimok
10-10-2016, 12:06
Neye göre 750-800 km bir depo mu yoksa aldığınız belli bir litre mi var acaba? Atıyorum ben her seferinde 100 tl dizel alırım haliyle son zamlardan sonra ışık yanma mesafesi kısaldı o açıdan soruyorum...

ismail
10-10-2016, 12:51
uaslan kardeşim aracında kesinlikle yakıt ışığı yanmadan hatta ve hatta çeyrek depo altında düşmeden yakıt almanı tavsiye ederim
yakıt tüketimleri genelde depo doldurup yaklaşık 200 - 250 km gittikten sonra tekrar depo doldurulur
yapılan km alınan yakıt miktarına bölündüğünde 1 lt yakıt ile kaç km gittiği hesaplanır
onun dışında yapılan ölçümler bana göre yanlıştır
mesela yakıt ikmali yapan pompacı genleşme tankını da dolduruyordur onun için aracın fazla km gidiyordur
bu kez genleşme tankını doldurmamıştır o yüzden aracın az gitmiş olabilir
zaten o yakıt genleşme tankının da doldurulması tavsiye edilmez

uaslan
10-10-2016, 12:57
Genleşme tankını doldurtmam hicbir zaman. Yakiti genelde isik yanmadan alirim zaten de yakit ibresi ceyrek çizgisinin altindaki cubuga yakin bile degil daha. Bu yuzden bana garip geldi bu durum. Yakiti kullanim disinda etkileyen faktorler nelerdir mesela, 3bin km once disk ve balatalarım degismisti

ApolloBlue
10-10-2016, 13:00
ismail abi çok doğru bir konuya değinmişsin,pompacı geçen gün soruyor abi depo doldu yedeğide doldurayımmı diye?Yedek diye birşey yok..ona dikkat ediniz..Birde salimok hocamda çok dogru bir konuya değinmiş..100 TL benzin ile 22 litre alıyorduk geçen ay,bu ay 100 TL ye 20 litre alıyoruz..

ismail
10-10-2016, 13:07
Genleşme tankını doldurtmam hicbir zaman. Yakiti genelde isik yanmadan alirim zaten de yakit ibresi ceyrek çizgisinin altindaki cubuga yakin bile degil daha. Bu yuzden bana garip geldi bu durum. Yakiti kullanim disinda etkileyen faktorler nelerdir mesela, 3bin km once disk ve balatalarım degismisti

eğer ki ön kaliperlerinde veya arka kampanada / kaliperlerde sorun varda balata diske / kampanaya çok basıyor ise yani aracı kasıyor ise yakıt tüketimi artabilir
eklediğim konu fikir verebilir
http://www.seatclubturkey.com/leon-mk2-2005-2012-/69315-leon-2-0-tdi-fr-fren-problemi.html
tavsiyem her tekeri tek tek krikoya alıp el ile rahat dönüp dönmediğini kontrol edebilirsin

uaslan
10-10-2016, 14:18
eğer ki ön kaliperlerinde veya arka kampanada / kaliperlerde sorun varda balata diske / kampanaya çok basıyor ise yani aracı kasıyor ise yakıt tüketimi artabilir
eklediğim konu fikir verebilir
http://www.seatclubturkey.com/leon-mk2-2005-2012-/69315-leon-2-0-tdi-fr-fren-problemi.html
tavsiyem her tekeri tek tek krikoya alıp el ile rahat dönüp dönmediğini kontrol edebilirsin ismail önlere baktik bu haffta sonu arkalara bakmamistim. Arkalara da bakayım en kisa zamanda