PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Huzurum kalmadı :)

alkin
13-10-2016, 19:44
Merhaba arkadaşlar,

80 bin km' de 2013 Ibiza Cupra sahibiyim. Aracımı severek kullanıyordum; ta ki DSG hakkındaki şikayet konularını okuyana kadar! Cahillik mutlulukmuş; "DSG artık sorunsuz, eskidendi o" vs derken, okudukça problemlerin eskisinden daha erken kilometrelerde yaşandığını görmeye başladım. Ve artık mutsuzum:) Hakikaten arabam evimin arkasındaki otoparkta yatıyor; hiç binesim gelmiyor. Son 2 ayda 1 kere; toplamda 40 km kullandım.

Okuduğum konularda "iyi niyet garantin varsa takma, %70'ini öderler!" yorumlarını görünce yazmak istedim. Benim düşüncem çok kestirmeci bir yaklaşım ve bu şekilde sorumlu firmanın böyle bir krizden dahi karlı çıkmasına çanak tutmuş oluyoruz.

Benim durumum:

Aracımın garantisi bitti. Bu süreçteki yetkili servis bakımları sonrasındaki ilk periyodik bakımımı filtre&yağ değişimi için 505 TL isteyen yetkili servise değil, orjinal yedek parçaların kullanıldığını bildiğim özel servise 300 TL' ye yaptırmayı düşünüyorum. Hatta sonraki küçük çaplı bakımlarımı kendim yapıp, buradaki bazı arkadaşlar gibi aracıma %100 hakim olmak istiyorum. Böylece belki servisin insiyatifinde %50 olacak "iyi niyet garantisi" ihtimalim sıfırlanmış olacak (sanırım).

Sorularım:

*Doğuş oto kronik olarak sorunlu olduğu çoktan kanıtlanmış bir mekanizma için neden bize karşılıksız bir güvence vermek yerine, "her bakımda bana gelirsen belki taşın altına elimi koyarım" diyor? Daha 10 bin km' de dahi şanzıman sorunu bu denli çok görülüyorsa hakikaten rezalet bir durum! Firmanın bu lekeyi temizlemek için çalıştığını görmek isterdim.

*Bu kronik sorunları önlenmesi adına geri çağırıp yazılım güncelleme & sorunlu komponent değişimi ya da sorunsuz kullanım adına yapmamız gerekenler konusunda neden bir bilgilendirme yapma çabasına girişilmiyor? - biliyorum Tr pazarı için ütopik bir dilek:)

*Sizce bu konuya dikkat çekmek için bir buluşma & eylem vs planlayamaz mıyız? Sizce faydalı olur mu?

*Muhtemel hasarlar karşısında "iyi niyet garantisi" olmadan nasıl bir önlem alabilirim? Sigorta, vs...

Ve "neden otomatik araç aldım?" diyeceğim ama sorunlar kenara konduğunda performans & sürüş keyif konusunda TSI & DSG kombinasyonunu tek geçerim:)

İyi akşamlar

Fuat_Şahin
13-10-2016, 20:39
Merhaba,
Açıkçası yazdığınız ve şikayetçi olduğunuz konular defaten burada yada başka forumlarda tartışılan konular.
Ben çözüm olarak buluşma veya yazı veya herhangi bir eylem yolu ile bir yere varılamayacağı kanaatindeyim.
Diğer taraftan yüzde 70 50 yada her neyse garantisi bitmiş bir araca yetkili servisin hizmet vermesine kestirmeci demişsiniz ama burada atladığınız konu şu: bir baskı balatanın ömrü ne kadardır? Mesela manuel bir araçta baskı balata arızalansa bu araç da 10k üzeri olsa bir çok marka size bunu yüzde yüz ödetir. Benim kız kardeşimin garantili Punto (dizel yarı otomatik ) aracında 30 binde kavrama bitti bize 1000 küsür tl ödettiler, kendimi yırttım nerelere yazılar yazdım nafile. Adamların argümanı ''kullanım payı'' ''hatalı kullanım'' ''aşırı zorlama''. Ben 80.000 130.000 de araçlarda yüzde yetmişle kavrama değişimi yaptıklarını da biliyorum. Netice de bunun da bir kullanım ve eskime payı olacaktır. Yedek parçaların tamamında vardır bu.
Ben iyi niyet garantisinin yerinde olduğunu düşünüyorum sizin yaklaşımınızın aksine. 5 yaşında 10 yaşında bir arabaya gerektiğinde 0 şanzıman koyup sadece işçiliğin yüzde otuzunu almak bence çok adil.
Kaldı ki ben aracımı bayiden 0 aldığımda titriyordu ve ilk fırsatta kavramayı değiştirdim.

bilgetuna
13-10-2016, 20:44
Takılma allah buyuktur

Revo55
13-10-2016, 20:57
Şu arabaları şanzımanları bu kadar büyütmeyin gözünüzde. Araba bu sonuçta sorun da çıkaracak eskiyecekte. Hatasız kul olmuyorken hatasız sorunsuz araba mı olur ?

Bence araba eskiyecek km yapacak diye korkmayın keyfinizi çıkarın.Bu dünyaya bir kez geliyoruz hiç bir anın geri dönüşü olmayacak.

Kafanıza takılıyorsa serviste yaptırın 100-200 TL den kaçmayın.60-70 bin tl'lik arabalarda 100-200 tl nin pek hesabı olmamalı bence o yüzden yetkili serviste yaptırın kafanız rahat olsun.Benim de dsg olsa yetkili serviste yaptırırım ama şuan yetkili servise hiç gitmem.

iaydin
13-10-2016, 21:44
Şu arabaları şanzımanları bu kadar büyütmeyin gözünüzde. Araba bu sonuçta sorun da çıkaracak eskiyecekte. Hatasız kul olmuyorken hatasız sorunsuz araba mı olur ?

Bence araba eskiyecek km yapacak diye korkmayın keyfinizi çıkarın.Bu dünyaya bir kez geliyoruz hiç bir anın geri dönüşü olmayacak.

Kafanıza takılıyorsa serviste yaptırın 100-200 TL den kaçmayın.60-70 bin tl'lik arabalarda 100-200 tl nin pek hesabı olmamalı bence o yüzden yetkili serviste yaptırın kafanız rahat olsun.Benim de dsg olsa yetkili serviste yaptırırım ama şuan yetkili servise hiç gitmem.

Hay Allahına kurban senin can kardeşim :)
bu arabalar eskimese herhangi bi hasar olmasa bile bi zaman sonra zaten sıkılacağız yani elimizde oldugu sürece tadını zevkini çıkartırım baktım yapacak bir şey kalmadı Satar.
ve yeni aşklara yelken açarım Rabbimin verdiği imkanlar çerçevesinde :)

Emre
13-10-2016, 21:58
Genel olarak Aracı dsg olan bence servisten başka yere bakım v.s yaptırmamalı..
araçta bir sorun olduğunda serviste herzaman yardımcı oluyorlar. Kayıtları birebirse.!
Mesela geçen ay Braderin polo gti aracını 54binde kavrama değiştiler tabi servis bakımlıydı ve uzatılmış garantisiyle hiç para vermedik.

teknikeleman123
13-10-2016, 22:09
Gönül rahatlığıyla binin bence. Sosyal medya kanalı ile sorun yaşayan arkadaşlarımız seslerini duyuruyorlar. Emin olun 10 araçtan 2 si belki sorum yaşıyordur. Bu kadar problemli araçlar olsa kimse almak için sıra beklemez. Görüyorum ki aynı aracı satıp tekrar alan arkadaşlar bile var

Sinan
13-10-2016, 23:25
@alkin (http://www.seatclubturkey.com/members/21006.html) sanırım Bağcı Parkı'nın 2 paralelinde oturuyorsunuz, eğer füme ise aracınız, aracınızı görüyorum ara sıra :)

Yeni mekatroniğim değişti, 5700TL parça fiyatı var. 870 liraya çıktım, bakım zamanım da gelmişti. Bakım + işçiliğin az bir miktarı.

Yetkili servise evet istemiyorum 500 lira vermek yağ filtre için, ancak yeri geldi 5700den kurtuldum :) Diğer parçalarda da benzer şeyler olabilir, bence servise gidip aracın keyfini sürmek lazım. ;)

seyyah_sga
13-10-2016, 23:44
Tek bir mesaj paylaşacağım.

Açılın yoldan DSG'nin savunucusu geldi :D

http://www.seatclubturkey.com/leon-mk3-5f-2013-gunumuz-/70761-dsg-mekatronik-arizasi-ve-iyi-niyet-garantisi.html

Abi rahat ol, sıkıntı yok. Buyrun ya buyrun abi %100 canlı kanlı örnek buyrun ...

seyyah_sga
13-10-2016, 23:45
@alkin (http://www.seatclubturkey.com/members/21006.html) sanırım Bağcı Parkı'nın 2 paralelinde oturuyorsunuz, eğer füme ise aracınız, aracınızı görüyorum ara sıra :)

Yeni mekatroniğim değişti, 5700TL parça fiyatı var. 870 liraya çıktım, bakım zamanım da gelmişti. Bakım + işçiliğin az bir miktarı.

Yetkili servise evet istemiyorum 500 lira vermek yağ filtre için, ancak yeri geldi 5700den kurtuldum :) Diğer parçalarda da benzer şeyler olabilir, bence servise gidip aracın keyfini sürmek lazım. ;)

Bu kadar yaaa bu kadar abi neden bu kadar büyüyor bu konu vallahi anlamıyorum billahi anlamıyorum :D

seyyah_sga
13-10-2016, 23:47
Gönül rahatlığıyla binin bence. Sosyal medya kanalı ile sorun yaşayan arkadaşlarımız seslerini duyuruyorlar. Emin olun 10 araçtan 2 si belki sorum yaşıyordur. Bu kadar problemli araçlar olsa kimse almak için sıra beklemez. Görüyorum ki aynı aracı satıp tekrar alan arkadaşlar bile var

O örneklerden biri de benim.
mk3 dizel otomatik aracımı 100Bin kilometre kullandım DSG ile ilgili en ufak bir problem ya şa ma dım.
yine dsg araç aldım.

Çok şükür yine memnunum DSG'den..

Thecaliph
14-10-2016, 00:01
Esas şaşılacak olay İnternet ortamında milyonlarca DSG bozuk konusu var hiç mi denk gelmediniz ? Arkadaş çevrenizde falan duymuş olmanız lazım .

Bir şekilde duymuş olmalıydınız bence . Neyse sorunuza gelecek olursak

Amerika ve Çin'de bu tür DSG ye yani DQ200 kuru 7 ileriydi sanırım buna 10 yıl garanti getirildi . Türkiye de ise 2 sene garanti .

Ancak " Her millet layık olduğu şekilde yönetilir ." Gittik aldık sesimiz çıkmadı . Sıra bile bekleyen var . Yani bize müstehak

alkin
14-10-2016, 08:34
Yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar. Her yorumda haklılık payı görüyorum, kendi açımdan karamsarlıktan da biraz da kurtuldum yorumlar sayesinde. Muhtemelen yetkili servise devam edip kafama takmayacağım.

Takılma allah buyuktur

Kesinlikle katılıyorum, bu iş biraz kısmet işi:)

Ama bir noktada hala sabitim. Kronik hasarlı bir mekanizma konusunda karşılıksız güvenceye sahip olmamamız. O konuda Thecaliph çok güzel bir örnek verdi, bilmiyordum açıkçası. Tam olarak kastettiğim böyle bir güvence.

Esas şaşılacak olay İnternet ortamında milyonlarca DSG bozuk konusu var hiç mi denk gelmediniz ? Arkadaş çevrenizde falan duymuş olmanız lazım .

Amerika ve Çin'de bu tür DSG ye yani DQ200 kuru 7 ileriydi sanırım buna 10 yıl garanti getirildi . Türkiye de ise 2 sene garanti .

Ancak " Her millet layık olduğu şekilde yönetilir ." Gittik aldık sesimiz çıkmadı . Sıra bile bekleyen var . Yani bize müstehak

Ben buna dair bir talebi dile getirmek için sanal ya da gerçek ortamda bir eylem yapabileceğimizi hala düşünüyorum. Bir gün bu yönde bir kitle oluşursa da memnuniyetle dahil olacağım:)

Sinan teşekkürler yorum için. Benim araç kırmızı bu arada, oraya çok yakın oturuyorum ama biraz daha iskeleye yakın. Bahsettiğin füme Cupra' yı ben de görüyorum ara ara. Geçen gün yine denk geldim. Çok ilginçtir, Cupra sanki kendinde aynısı yokmuşcasına uzun uzun baktırıyor insana:)

Gringo
14-10-2016, 09:23

Doğru tespit kardeşim.

Sinan
14-10-2016, 13:31
Sinan teşekkürler yorum için. Benim araç kırmızı bu arada, oraya çok yakın oturuyorum ama biraz daha iskeleye yakın. Bahsettiğin füme Cupra' yı ben de görüyorum ara ara. Geçen gün yine denk geldim. Çok ilginçtir, Cupra sanki kendinde aynısı yokmuşcasına uzun uzun baktırıyor insana:)

Denk gelmedik o halde sanırım hiç, Bostanlı'da çok yok Cupra, aslında düşününce epey çok da :Sct 001: benim bildiğim 4 oldu şu an Boca+Cupra :Sct 001:

Thecaliph
14-10-2016, 16:19
Doğru tespit kardeşim.

İşte elalemin ülkesinde 10 maaş ile 2.el 5.20D alınırken bizde 30 maaş ile zor Fiesta alınınca arabalar böyle kıymete biniyor . Sanki statü göstergesiymiş gibi kullanılıyor . Oysaki , bizim araç üreticilerine , satıcılarına hükmetmemiz lazım .Adamların ülkede tek bir çivisi yok ama ülke insanını çözmüş olay da orada bitiyor zaten .

Gidip elimizle alıyoruz . Sahibinden de Sırasını satan vardı ya :sct-016::sct-016:

megathone
17-10-2016, 11:28
bu firma için "rezalet" çok doğru bir kelime..Seat içinse "DSG Kavrama Sorunu" çok doğru bir cümle...Bu araba özürlü..Kabullenin artık bunu

Sinan
17-10-2016, 12:57
bu firma için "rezalet" çok doğru bir kelime..Seat içinse "DSG Kavrama Sorunu" çok doğru bir cümle...Bu araba özürlü..Kabullenin artık bunu

Polemik yaratmayin tekrar tekrar, devam edin sagdan.

DrCupra
17-10-2016, 13:23
7 ileri dsg keyfınden vazgecemem aracı aldım keyıfle kullanıyorum cok şey okudum almadan öncede lakın şimdilik bir sıkıntı yok olursa dıede dert etmıyorum dsg işini en iyi yerine getiren şanzımanların başında gelıyor performnsı cok basarılı. aracımın garnsıtı 1 ay önce son buldu bende aynı gorusteyım bakıma okadar para vermek istemıyorum normalde amma velakın iyi niyeti kati suretle yabana atamam oyuzden devam servıs bakımına haldır haldır gazlamaya :)

söylenecek cok sey var bu konuda fırmaya ama malum ulkemız kosulları ya dsg almaycaktım yada alıp dert etmıyecektım sonuc battı fishing yan going :) benana :):)

Schwarzstein
20-10-2016, 00:12
Hocam ıslak zeminde ani kalkış yapma ve gaza abanma yeter. DSG nin en büyük düşmanı ıslak zemindir. Onun dışında keyfince sür arabayı kolay bozulan bir şanzıman değil.

LeonRdo
26-10-2016, 08:08

kardeşim araba rezalet değil.Tabi ki hTaları olacak.Biraz biz dikkat edicez biraz da şans işi bu işler..Evet DSG sorunlu ama çözümü var sonuçta.Ölüm yok sonunda

furkancesur
26-10-2016, 08:15
konunun adına istinaden paylaşmak istedim :)

https://www.youtube.com/watch?v=wh2fLn0I7Xk

BuRaK39
26-10-2016, 08:42

Çok güzel söylemissin kardeşim aynen bize müstehak hem şikayet ediyoruz hemde almak için sıraya giriyoruz.

ersnbzkrt
26-10-2016, 08:57
Sabah sabah Ferdi Tayfur'un huzurum kalmadı şarkısı dilime dolandı, diyorum nerden geldi bu şarkı aklıma ! Şimdi farkediyorum konu başlığından imiş meğer [emoji2]

Jru68
26-10-2016, 09:03
Hay Allahına kurban senin can kardeşim :)
bu arabalar eskimese herhangi bi hasar olmasa bile bi zaman sonra zaten sıkılacağız yani elimizde oldugu sürece tadını zevkini çıkartırım baktım yapacak bir şey kalmadı Satar.
ve yeni aşklara yelken açarım Rabbimin verdiği imkanlar çerçevesinde :)

baktım sorun çıkardı kakalarım birine demek istememişsindir umarım :) Yakışık almaz pek sanki..

iaydin
26-10-2016, 09:10
baktım sorun çıkardı kakalarım birine demek istememişsindir umarım :) Yakışık almaz pek sanki..

Yok kardeşim yapacak bir şey kalmamış derken modifiye yani Aero tamponlar cupra tamponlar coiller tarzında yapacak bir şey dedim .) diğer türlü de olsa her malın alıcısı var elbet sıkıntısını söyleriz alan olursa alır bu kadar basit bizim şahsımız da .)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Jru68
26-10-2016, 09:12
Yok kardeşim yapacak bir şey kalmamış derken modifiye yani Aero tamponlar cupra tamponlar coiller tarzında yapacak bir şey dedim .) diğer türlü de olsa her malın alıcısı var elbet sıkıntısını söyleriz alan olursa alır bu kadar basit bizim şahsımız da .)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yanlış anlamışım kusura bakma kardşim o halde :) Eyvallah.

imponte
26-10-2016, 09:12
Bin gitsin cok sey yapmamak lazim. İyi sanziman istiyosan leon cupra golf r gibi araclara bakmalisin. Bu paraya bu kadar. Bozulursa da degistirirsin ne olacak ki.

IbizaFR150
26-10-2016, 09:16
Internette yapılan yorumlardan dolayı kabus görüp, dsg/cupra gibi bir araç kullanıp,yılda 100-200tl için sanayide bakım yaptırmayı düşünen herkes bu araçtan kendini kurtarmalı. Bence hemen satıp huzura ermelisiniz.

iaydin
26-10-2016, 09:25
Yanlış anlamışım kusura bakma kardşim o halde :) Eyvallah.

Estafurullah ne demek :)

Cemald
26-10-2016, 09:40
Gönlünüzce binin tadını çıkartın. Araçların sorun çıkartması da eskimesi de normal...Çok takılmayın hocam.