PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kışlık Lastik ve Ölçü Değişikliği

keytenkele
24-10-2016, 20:58
Arkadaşlar merhaba.

Mevcut lastiklerimi (yazlık) yakında söküp kışlıkları takmam gerekecek malum.

Kışlık olarak öncelikle ekonomik ve güvenilir bir öneride bulunabilirseniz çok sevinirim. Fabrika çıkışlı olarak 215/45/16 ebatlarında lastikler var üzerinde.

Geçenlerde bir lastikçiye gitmiştim lastik patlamasından dolayı, adam 205 veya 215/55/16 takabileceğimi hiç bir sorun olmayacağını söyledi. Aracımın octavia ve jetta ile aynı olduğunu ve uyumlu olacağını söyledi ve garanti etti. Bu durumla ilgili düşünce ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu arada aracım: 2014 Toledo TDI DSG 90

Hoşcakalın.

Hisarlı
24-10-2016, 21:20
@keytenkele (http://www.seatclubturkey.com/members/101171.html) ; Arabanın milimetre cinsinden lastik çağı 603.mm. dir.
Teknik olarak arabana takabileceğin lastik ölçüleri 15 inç jantlar ile 185/60/15 -
16 inç üzerindeki jantlar ile 195/50/16 - 215/45/16
17 inç jantlar ile 215/40/17 bu ölçü lastikler dışında jant lastik kullanırsan DSG arızası kaçınılmaz olur bu da maddi açıdan fazlaca yorar.
her lastikçinin dediğine inanmamanı temenni ederim onlar ellerinde şişmiş tarihi geçmiş lastikleri satma peşindedir senin araban ne Octavia ne de Jetta ile aynı değildir onlar C segment araçlar
Yeni kasa Tolede ise Big B segment bir araç lastikçinin önerdiği 215/55/16 ölçüsü Passat fabrika ekipman ölçüsüdür.
büyük çaplı lastik takarsan şanzıman arızası, yakıt artışı, frenlerde peroblem, motor performansında düşüş hatta yağ yakma sıkıntısı dahil bir çok istenmeyen sıkıntılar doğar yukarıda yazdığım ölçüler en uygun fabrika teknik belgesindeki tavsiyelerdir, aracının faturası ile birlikte verilen teknik belgeyi incelersen daha net olarak görebilirsin kolaylıklar dilerim.

Not: 16 inc de en gecerli toleransin 195/50/16 oldugunu eklemek isterim.

keytenkele
24-10-2016, 21:30
keytenkele ; Arabanın milimetre cinsinden lastik çağı 603.mm. dir.
Teknik olarak arabana takabileceğin lastik ölçüleri 15 inç jantlar ile 185/60/15 -
16 inç üzerindeki jantlar ile 195/55/16 - 215/45/16
17 inç jantlar ile 215/40/17 bu ölçü lastikler dışında jant lastik kullanırsan DSG arızası kaçınılmaz olur bu da maddi açıdan fazlaca yorar.
her lastikçinin dediğine inanmamanı temenni ederim onlar ellerinde şişmiş tarihi geçmiş lastikleri satma peşindedir senin araban ne Octavia ne de Jetta ile aynı değildir onlar C segment araçlar
Yeni kasa Tolede ise Big B segment bir araç lastikçinin önerdiği 215/55/16 ölçüsü Passat fabrika ekipman ölçüsüdür.
büyük çaplı lastik takarsan şanzıman arızası, yakıt artışı, frenlerde peroblem, motor performansında düşüş hatta yağ yakma sıkıntısı dahil bir çok istenmeyen sıkıntılar doğar yukarıda yazdığım ölçüler en uygun fabrika teknik belgesindeki tavsiyelerdir, aracının faturası ile birlikte verilen teknik belgeyi incelersen daha net olarak görebilirsin kolaylıklar dilerim.

Hocam çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Anladığım kadarıyla 195/55/16 ölçü lastik kullanabilirim. Fiyat bakımından da bu lastik sanki daha ekonomik gibi. Bu arada üstad 195 çok ince olmazmı acaba.

bilgetuna
24-10-2016, 21:32
keytenkele ; Arabanın milimetre cinsinden lastik çağı 603.mm. dir.
16 inç üzerindeki jantlar ile 195/55/16 - 215/45/16

Harikasiniz sizingibi insanlarn sct de çoğalmasını temenli ederim elinize saglik abicim saygilar

ismail
24-10-2016, 22:24
Hocam çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Anladığım kadarıyla 195/55/16 ölçü lastik kullanabilirim. Fiyat bakımından da bu lastik sanki daha ekonomik gibi. Bu arada üstad 195 çok ince olmazmı acaba.

kardeşim sanırım Hisarlı abim 195/55/15 yazacağına 195/55/16 yazmış
gördüğünde düzeltecektir
aracında ya orijinal ebat olan 215/45/16 yada kışın kar ı ve yağmur u yaracak şekilde dar lastik kullanman en uygunu olacaktır
kışın yollarda kar ve yağmur suyu var iken yolu iyi seçemeyeceğinden benim tavsiyem 185/60/15 ebat jant lastik kombinasyonu kullanmandır
böylece janttan lastikleri ayırmak durumunda kalmayıp jant lastik sök tak şeklinde işlem yapman yazlık lastikleri korumak adına daha iyi olacaktır

Hisarlı
25-10-2016, 09:26

16 inc lastik onerisinde ufak bir hesap hatasi olmus kusura bakma
Sizin arabaniza 16 inc lastik de en toleransli olcu 195/50/16 dir fark yuzde olarak 0,24 olup milimetre cinsinden de 1,50 mm dir bu olcu 16 inc de en iyi alternatif olcudur.
195 taban dar sayilmaz aksine surtunme azalacagi icin yakit ve performansa etkisi olumlu yonde gelisir tabiki tercih sizin
ben ibiza cupra da kislik 185 taban ayri jant lastik (185/60/15) kullaniyorum her turlu performansindan cok memnunum butun is pilotajda genis taban sadece goruntuden ibaret bana gore tabiki karar yine de sizin kolayliklar dilerim.

Nihat.1903
25-10-2016, 14:21
Hazır konu varken burdan sorayım ismail ve Hisarlı abilerim. 2016 İbiza lastik ölçüleri 185/60 R15. Kışlık lastikleri 195/60 veya 205/60 olarak alırsam araçta performans, yol tutuşu, yakıt tüketimi ve en önemlisi DSG konusunda ne gibi avantaj ve dezavantaj olur. Açıkçası pek bilgim yok ve lastikçi arkadaşlara her sorduğumda kendi elindeki stokların durumuna göre cevap veriyorlar :)

Discovery Air cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hisarlı
25-10-2016, 14:48
Hazır konu varken burdan sorayım ismail ve Hisarlı abilerim. 2016 İbiza lastik ölçüleri 185/65 R15. Kışlık lastikleri 195/65 veya 205/65 olarak alırsam araçta performans, yol tutuşu, yakıt tüketimi ve en önemlisi DSG konusunda ne gibi avantaj ve dezavantaj olur. Açıkçası pek bilgim yok ve lastikçi arkadaşlara her sorduğumda kendi elindeki stokların durumuna göre cevap veriyorlar :)

Nihat ; Yukarıda da bahsettim İbizanın orijinal lastik çapı 603.mm ve teknik belgedeki jant ve lastik ölçüleri 15.inç jant ile 185/60/15 84 T veya 88 T olabilir yük endeksi 84 ya da 88 fark etmez,
16 inç jant ile 195/50/16 89 T ve ya 215/45/16 90 T lastik ile uyumludur,
17 inç jant ile de 215/40/17 87 T veya H lastik ile uyumludur başka ölçü lastik kesinlikle DSG arızası ve başka yakıt performans sıkıntısı yaşatır.

Hisarlı
25-10-2016, 14:50
Harikasiniz sizingibi insanlarn sct de çoğalmasını temenli ederim elinize saglik abicim saygilar

Bu arada yeni araban hayırlı olsun güle güle kullan.

ismail
25-10-2016, 14:57
Hazır konu varken burdan sorayım ismail ve Hisarlı abilerim. 2016 İbiza lastik ölçüleri 185/60 R15. Kışlık lastikleri 195/60 veya 205/60 olarak alırsam araçta performans, yol tutuşu, yakıt tüketimi ve en önemlisi DSG konusunda ne gibi avantaj ve dezavantaj olur. Açıkçası pek bilgim yok ve lastikçi arkadaşlara her sorduğumda kendi elindeki stokların durumuna göre cevap veriyorlar :)

kardeşim öncelikle http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html okumanı ve sonrasında http://www.seatclubturkey.com/uyelerimiz/ başlığı altında kendinden ve aracından bahseden bir tanışma konusu açabilirsen memnun olurum
sağolsun ümit abim gerekenleri yazmış
kışın geniş tabanlı lastik karda kızaklama yoğun suda yüzme (aquaplaning) yaptığından daha çok sıkıntı olur
kar da ve yağmur da dar tabanlı lastik daha iyi yol tutuşu sağlayacaktır
bu sebeplerden orijinal ebat olan 185/60/15 lastik kullanman iyidir
daha da iyileştirmek istersen 14" janta geçip 175/65/14 ebat lastik ile kullanabilirsin
kardeşim sanırım tapatalk ile üyelik oluşturmuşsun
zira yer ağrı aracı diğer olarak gözükmekte
windows işletim sistemli bir bilgisayardan profil bilgilerini de düzeltebilirsen memnun olurum

Nihat.1903
25-10-2016, 15:12
kardeşim öncelikle http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html okumanı ve sonrasında http://www.seatclubturkey.com/uyelerimiz/ başlığı altında kendinden ve aracından bahseden bir tanışma konusu açabilirsen memnun olurum
sağolsun ümit abim gerekenleri yazmış
kışın geniş tabanlı lastik karda kızaklama yoğun suda yüzme (aquaplaning) yaptığından daha çok sıkıntı olur
kar da ve yağmur da dar tabanlı lastik daha iyi yol tutuşu sağlayacaktır
bu sebeplerden orijinal ebat olan 185/60/15 lastik kullanman iyidir
daha da iyileştirmek istersen 14" janta geçip 175/65/14 ebat lastik ile kullanabilirsin
kardeşim sanırım tapatalk ile üyelik oluşturmuşsun
zira yer ağrı aracı diğer olarak gözükmekte
windows işletim sistemli bir bilgisayardan profil bilgilerini de düzeltebilirsen memnun olurum
Cevap için çok teşekkürler İsmail abi. Telefonu yenildiğim için tapatalk profilinde bi sorun oldu ve yeniden üyelik oluşturmak zorunda kaldım forum için. Eski profilimi tanımlamadı bi türlü uygulama. Dediğiniz adımları birer birer uygulamıştım.

Nihat.1903
25-10-2016, 15:14
Nihat ; Yukarıda da bahsettim İbizanın orijinal lastik çapı 603.mm ve teknik belgedeki jant ve lastik ölçüleri 15.inç jant ile 185/60/15 84 T veya 88 T olabilir yük endeksi 84 ya da 88 fark etmez,
16 inç jant ile 195/50/16 89 T ve ya 215/45/16 90 T lastik ile uyumludur,
17 inç jant ile de 215/40/17 87 T veya H lastik ile uyumludur başka ölçü lastik kesinlikle DSG arızası ve başka yakıt performans sıkıntısı yaşatır.
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için, fabrika verilerinden şaşmamak en doğrusu abicim.

Nihat.1903
25-10-2016, 15:33
Şuan eski hesabımdan giriş yaptım ismail abi, tekrardan teşekkür ederim bilgilendirme ve uyarın için.
Eğer diğer hesabımın silinebilmesi gibi bir durum söz konusu ise karışıklığı önlemek adına iyi olur.

ismail
25-10-2016, 15:50
Cevap için çok teşekkürler İsmail abi. Telefonu yenildiğim için tapatalk profilinde bi sorun oldu ve yeniden üyelik oluşturmak zorunda kaldım forum için. Eski profilimi tanımlamadı bi türlü uygulama. Dediğiniz adımları birer birer uygulamıştım.

rica ederim kardeşim eski kullanıcın Nihat.1903 müş
tapatalk ı kaldırıp sonra tekrar kurup eski kullanıcın ile giriş yapmayı denesen
eposta hesabı gmail olarak gözükmekte

ismail
25-10-2016, 15:51
Şuan eski hesabımdan giriş yaptım ismail abi, tekrardan teşekkür ederim bilgilendirme ve uyarın için.
Eğer diğer hesabımın silinebilmesi gibi bir durum söz konusu ise karışıklığı önlemek adına iyi olur.

iki hesabı birleştirdim
Niko.19o3 olan silindi haberin olsun

Nihat.1903
25-10-2016, 15:54
iki hesabı birleştirdim
Niko.19o3 olan silindi haberin olsun
Teşekkürler İsmail abi karışıklık çözülmüş oldu :)

keytenkele
01-11-2016, 17:31
Hisarlı abi tekrar yardım isteyeceğim senden ismail hocamda sağolsun elinden geleni yapıyor.

Depo kapağı gözüme çarptı burada bazı ölçüler var.
http://i.hizliresim.com/PQLB37.jpg

Burada 215/45/16 dışında 16" için hiç bir ölçü yer almıyor malesef.

Seat Toledo 2014 - Wheel & Tire Sizes, PCD, Offset and Rims specs - Wheel-Size.com (http://www.wheel-size.com/size/seat/toledo/2014/#trim-16tdi-eudm)

Bu adreste önerdiğin alternatif olarak 195/50R16 ölçüsü verilmiş öneri olarak.

Ben yarın gidip 195/50/16 alıyorum abi uygunluğu teyit edersen. Bir kaç lastikçe sordum herkes elindekini satma derdinde sanırım.

Tekrar çok teşekkür ederim.

m.sinanp
01-11-2016, 20:56
Hisarlı abi tekrar yardım isteyeceğim senden ismail hocamda sağolsun elinden geleni yapıyor.

Seat Toledo 2014 - Wheel & Tire Sizes, PCD, Offset and Rims specs - Wheel-Size.com (http://www.wheel-size.com/size/seat/toledo/2014/#trim-16tdi-eudm)

Ben yarın gidip 195/50/16 alıyorum abi uygunluğu teyit edersen. Bir kaç lastikçe sordum herkes elindekini satma derdinde sanırım.

Sa ben iki kıştır 185 60 15 kullanıyorum bu kış üçüncü kış olacak çok da memnunum bir sıkıntı yaşamadım ve ayrıca 4 de jant sahibi olmuş oldum lastikleri küçültünce. Birde yanak genişliği artığından arac daha yumuşak sürüşe sahip oluyor tümsek ve bozuk yollarda daha rahat oluyor. Alın hiç düşünmeden zaten orada yazanlar aracın fabrika lastik değerleri

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hisarlı
01-11-2016, 21:57

orjinal ekipman 215/45/16 lastik çapı 599.90 mm. sormuş olduğun 195/50/16 lastiklerin çapı 601.40 mm aradaki fark 1.50 mm yüzde olarak değişim %0,25.
iki ölçü arasındaki fark 1,5 milimetre olup sıfıra yakın fark hiç bir olumsuzluk yaratmaz kesinlikle bu ölçüleri sıkıntısız kullanabilirsin lastik yanağı da yükseleceği için konfor olumlu yönde artar,
ön düzenin "yamalı, kasisli, çukurlu yollardan aldığı darbeler lastik yanağının yükselmesinden dolayı daha fazla absorbe (emilim) olacağından" ömrü uzar yani her türlü olumlu sonuç alırsın,
öncede bahsettim ben İbiza Cupra da kışlık Alpin 4 - 185/60/15 kullanıyorum orjinal lastikler 215/40/17 soğuk havalarda kemik oluyor zaten sert karakterli süspansiyon soğukta ince yanak lastikle hiç çekilmiyor şu an kışlıkları taktım süper konfor kazandım kışın görüntü olmasa da olur emniyet ve konfor daha önemli, kolaylıklar dilerim.

ismail
01-11-2016, 22:30

kardeşim hiçbir sorun yaşamazsın
her ne kadar depo kapağında yazmasa da 195/50/16 ebat zaten aracının orijinal ebat lastiklerinin muadil ebat lastikleridir
eğer ki çok yadırgamazsan 15" jant ve 185/60/15 ebat lastik ile hem daha uyguna gelir yem de kışın daha konforlu olur

Sa ben iki kıştır 185 60 15 kullanıyorum bu kış üçüncü kış olacak çok da memnunum bir sıkıntı yaşamadım ve ayrıca 4 de jant sahibi olmuş oldum lastikleri küçültünce. Birde yanak genişliği artığından arac daha yumuşak sürüşe sahip oluyor tümsek ve bozuk yollarda daha rahat oluyor. Alın hiç düşünmeden zaten orada yazanlar aracın fabrika lastik değerleri

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

en güzelini yapmışsın
iyi günlerde kullanman dileği ile

orjinal ekipman 215/45/16 lastik çapı 599.90 mm. sormuş olduğun 195/50/16 lastiklerin çapı 601.40 mm aradaki fark 1.50 mm yüzde olarak değişim %0,25.
iki ölçü arasındaki fark 1,5 milimetre olup sıfıra yakın fark hiç bir olumsuzluk yaratmaz kesinlikle bu ölçüleri sıkıntısız kullanabilirsin lastik yanağı da yükseleceği için konfor olumlu yönde artar,
ön düzenin "yamalı, kasisli, çukurlu yollardan aldığı darbeler lastik yanağının yükselmesinden dolayı daha fazla absorbe (emilim) olacağından" ömrü uzar yani her türlü olumlu sonuç alırsın,
öncede bahsettim ben İbiza Cupra da kışlık Alpin 4 - 185/60/15 kullanıyorum orjinal lastikler 215/40/17 soğuk havalarda kemik oluyor zaten sert karakterli süspansiyon soğukta ince yanak lastikle hiç çekilmiyor şu an kışlıkları taktım süper konfor kazandım kışın görüntü olmasa da olur emniyet ve konfor daha önemli, kolaylıklar dilerim.

klavye ye basan parmaklarına sağlık ümit abim
185/60/15 hem uygun fiyatlı hem de kışın konforlu olur
heleki sen antalya dasın iç anadoluda kullananlar için çok daha yerinde bir karar olmuş olur

keytenkele
02-11-2016, 18:46
Hisarlı ismail

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

15" kullanırım sorun değil ama birde jant masrafı yapmak istemiyorum açıkcası. Görüntü benim için çok önemli değil.

215/45/16 ve 195/50/16 için bir kaç lastikçiye sordum ara ebat ikiside deyip en az 230-250 Tl lastik başı ücret istiyorlar. Onlara sorsan 205/55/16 tak bin diyenimi ararsın ne ararsan var.

Benim son sorum 1. ayda muayenem var. Orjinal ölçü olmayınca muayeneden geçemiyorsun gibi birşey duymuştum bu nekadar doğru bilginiz varmı acaba.

Hisarlı
02-11-2016, 19:48
Hisarlı ismail

15" kullanırım sorun değil ama birde jant masrafı yapmak istemiyorum açıkcası. Görüntü benim için çok önemli değil.

215/45/16 ve 195/50/16 için bir kaç lastikçiye sordum ara ebat ikiside deyip en az 230-250 Tl lastik başı ücret istiyorlar. Onlara sorsan 205/55/16 tak bin diyenimi ararsın ne ararsan var.

Benim son sorum 1. ayda muayenem var. Orjinal ölçü olmayınca muayeneden geçemiyorsun gibi birşey duymuştum bu nekadar doğru bilginiz varmı acaba.

Orjinal çap muadili diğer ölçülü lastikler her türlü muayeneden geçer hiç bir sıkıntı olmaz muayenede sadece diş derinliğine bakıyorlar yüzlerce çeşit araba giriyor sıraya hiç birinin lastik ölçüsüne baktıklarını sanmıyorum.
Kaldı ki piyasada pertten çıkma kaynaklı, önü başka ardı başka toplama içi boş hava yastıkları olması gerekirken olmayan (kaza sonrası takılmamış) bi dünya araba var bunlar bile muayeneden geçiyor kolaylıklar dilerim.

gültekinstyle
02-11-2016, 20:55
Orjinal çap muadili diğer ölçülü lastikler her türlü muayeneden geçer hiç bir sıkıntı olmaz muayenede sadece diş derinliğine bakıyorlar yüzlerce çeşit araba giriyor sıraya hiç birinin lastik ölçüsüne baktıklarını sanmıyorum.
Kaldı ki piyasada pertten çıkma kaynaklı, önü başka ardı başka toplama içi boş hava yastıkları olması gerekirken olmayan (kaza sonrası takılmamış) bi dünya araba var bunlar bile muayeneden geçiyor kolaylıklar dilerim.

abi selam geçen sormuştum ama bu hafta lastik alıcam rft d çok bilgim yok
205 55 16 rft kış
nokıan mı alsam
pirelli sotto zero 3 mü alsam
goodyear performance serisimi alsam
sence hangisi fiyatları birbirine yakın benim gönlüm nokıan diyor ama ne tavsiye edersin?

Hisarlı
02-11-2016, 21:27
abi selam geçen sormuştum ama bu hafta lastik alıcam rft d çok bilgim yok
205 55 16 rft kış
nokıan mı alsam
pirelli sotto zero 3 mü alsam
goodyear performance serisimi alsam
sence hangisi fiyatları birbirine yakın benim gönlüm nokıan diyor ama ne tavsiye edersin?

Pırelli hiç kullanmadım ancak bu marka kış lastiği kullananlara deneyimlerini sordum kuru havalarda dehşetli sesli çalıştığından bahsettiler yani pişmanlık yaşatabilir ben şahsen almam,
Nokian kullanıyorum çok yumuşak lastik yuvarlanma direnci de düşük ben ce o da sadece yoğun karda iyi iş çıkarıyor yağmurlu ıslak yol performansını beğenmedim biraz bırakıyor yolun yapısından olabilir aslında yani yol seçiyor bizde de kaymak yol çok az öyle söyleyim,
Goodyear ın UG 9 Salih' in LEON da takılı geçen sene kış başı almıştım kar yağmur kuru yol muhteşem diyebilirim yuvarlanma direnci düşük sessiz ve çok konforlu lastik senin soruna gelirsek Goodyear kışlıkta da UG 9 dan itibaren çığır açtı diyebilirim kalite arttı o yüzden Good year Performance serisi de UG 9 dan sonra çıkarılan bir model olduğundan tavsiye ederim Goodyear artık premium serisi lastik üretiyor.
Karar yine de senin kolaylıklar dilerim.

mehmet38
02-11-2016, 22:04
Ben 205/60/16 yerine 205/55/16 kış lastiği taktım sizce sorun teşkil edermi?

gültekinstyle
02-11-2016, 22:12
Pırelli hiç kullanmadım ancak bu marka kış lastiği kullananlara deneyimlerini sordum kuru havalarda dehşetli sesli çalıştığından bahsettiler yani pişmanlık yaşatabilir ben şahsen almam,
Nokian kullanıyorum çok yumuşak lastik yuvarlanma direnci de düşük ben ce o da sadece yoğun karda iyi iş çıkarıyor yağmurlu ıslak yol performansını beğenmedim biraz bırakıyor yolun yapısından olabilir aslında yani yol seçiyor bizde de kaymak yol çok az öyle söyleyim,
Goodyear ın UG 9 Salih' in LEON da takılı geçen sene kış başı almıştım kar yağmur kuru yol muhteşem diyebilirim yuvarlanma direnci düşük sessiz ve çok konforlu lastik senin soruna gelirsek Goodyear kışlıkta da UG 9 dan itibaren çığır açtı diyebilirim kalite arttı o yüzden Good year Performance serisi de UG 9 dan sonra çıkarılan bir model olduğundan tavsiye ederim Goodyear artık premium serisi lastik üretiyor.

teşekkür ederim abi bende büyük sözü dinleyeyim goodyear

ismail
03-11-2016, 00:00
Hisarlı ismail

kardeşim sağolsun ümit abim gerekenleri yazmış

Ben 205/60/16 yerine 205/55/16 kış lastiği taktım sizce sorun teşkil edermi?

zaten kullanman gereken ebat 205/55/16 yani doğru ebadı seçmişsin
senin aracın için 205/60/16 kullanman uygun değil

mehmet38
03-11-2016, 12:34
kardeşim sağolsun ümit abim gerekenleri yazmış

zaten kullanman gereken ebat 205/55/16 yani doğru ebadı seçmişsin
senin aracın için 205/60/16 kullanman uygun değil

Sayın abim leon için değil fakat fluence için marka belirtmediğim için öyle sandınız :)

ismail
03-11-2016, 13:39
Sayın abim leon için değil fakat fluence için marka belirtmediğim için öyle sandınız :)

aynen leon sandım
megane 2 sedan olsa olur da fluence için 205/60/16 kullanman lazım
tolerans değerlerini aşıyor ve bu işin duayenleri hadi yakıt neyse de yol tutuş ve fren için kesinlikle tavsiye etmiyorlar

mehmet38
03-11-2016, 15:11
aynen leon sandım
megane 2 sedan olsa olur da fluence için 205/60/16 kullanman lazım
tolerans değerlerini aşıyor ve bu işin duayenleri hadi yakıt neyse de yol tutuş ve fren için kesinlikle tavsiye etmiyorlar

Teşekkür ederim hocam takmış bulundum artık yapacak birşey yok )) lastiği satan ve takan bir sorun olmayacağını söylemişti keşke biraz daha araştırsaymışım sağlık olsun...Ciddi bir sorun yaşamam umarım.Benim anlamadığım bu ebat olayları bu kadar önemliyse millet neden araçlarına büyük jant takar lastik ebatı ile oynar??

ismail
03-11-2016, 20:59
Teşekkür ederim hocam takmış bulundum artık yapacak birşey yok )) lastiği satan ve takan bir sorun olmayacağını söylemişti keşke biraz daha araştırsaymışım sağlık olsun...Ciddi bir sorun yaşamam umarım.Benim anlamadığım bu ebat olayları bu kadar önemliyse millet neden araçlarına büyük jant takar lastik ebatı ile oynar??

rica ederim kardeşim
muadil ebatlar vardır
mesela leon araçlarda 195/65/15, 205/55/16, 205/50/17, 225/45/17, 225/40/18, 235/35/19 ebat jant lastik kombinasyonu kullanılabilir
bu ebatların kullanılmasında hiçbir sorun olmaz
belki performanstan ve yakıt tüketiminden ödün verilir fakat yol tutuştan kazanılır gibi kriterler vardır
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/55100-lastik-olcusu-secimi-ve-hesaplanmasi.html

mehmet38
04-11-2016, 08:08
rica ederim kardeşim
muadil ebatlar vardır
mesela leon araçlarda 195/65/15, 205/55/16, 205/50/17, 225/45/17, 225/40/18, 235/35/19 ebat jant lastik kombinasyonu kullanılabilir
bu ebatların kullanılmasında hiçbir sorun olmaz
belki performanstan ve yakıt tüketiminden ödün verilir fakat yol tutuştan kazanılır gibi kriterler vardır
http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/55100-lastik-olcusu-secimi-ve-hesaplanmasi.html

Teşekkür ederim abi verdiğin bilgiler için, bundan sonra daha dikkat ederim bende :)

OzMusti
04-11-2016, 08:14
Bir "ustanın yaptığını yap, dediğini yapma" vakası daha. Ustaların "geneli" bilgisiz. Tavsiye edilen ebatlar uyumsuz.

Nihat.1903
09-11-2016, 16:08
Verdiğin bilgiler gerçekten objektif ve profesyonel abicim. Ben de Nokian ve Goodyear arasında kaldım. 186/60r15 boyutunda 84T ve 88T XL yazan cinsler var, hangisini tercih etmem gerek abi, ya da bi fark var mı arada? Araç İbiza.

seyyah_sga
09-11-2016, 16:16
Ben aracımda kışın 16 inc orijinal jantımda takılı olan 215 55 16 lastiklerimi kullanıyorum :) bir sorun yaşamadım gayet kullanışlı..

ismail
09-11-2016, 16:43
Ben aracımda kışın 16 inc orijinal jantımda takılı olan 215 55 16 lastiklerimi kullanıyorum :) bir sorun yaşamadım gayet kullanışlı..

kardeşim özellikle kışın dar tabanlı lastik kullanmak daha iyidir
ayrıca 205/55/16 lastik fiyatı 215/55/16 lastik fiyatından çok daha uygun

seyyah_sga
09-11-2016, 17:06
kardeşim özellikle kışın dar tabanlı lastik kullanmak daha iyidir
ayrıca 205/55/16 lastik fiyatı 215/55/16 lastik fiyatından çok daha uygun

Aynen abi biliyorum bunu daha önce senden öğrenmiştim fakat lassa snowways 2 lastikler sıfır ayarında ve çok uygun fiyata denk gelince kaçırmadım aldım. Yoksa bende 205 55 16 bakıyordum normalde :)

Ömer Faruk
09-11-2016, 17:21
Elimde eski arabadan kalan 3-4binde 205/55/16 Petlas kiş lastiği var, Ankara da olmasanız yardımcı olurdum.

Hisarlı
09-11-2016, 19:48
Verdiğin bilgiler gerçekten objektif ve profesyonel abicim. Ben de Nokian ve Goodyear arasında kaldım. 186/60r15 boyutunda 84T ve 88T XL yazan cinsler var, hangisini tercih etmem gerek abi, ya da bi fark var mı arada? Araç İbiza.

Lastik ölçüsünün sonundaki 84 rakamı yük endeksini simgeler yani 84 yük endeksli lastik aks başına azami 500.kilogram yük taşıyabilir anlamındadır.
185/60/15 ölçü lastik üretiminde iki adet yük endeksi vardır 84 ya da 88,
88 yük endeksi de aks başına azami 560.kilogram yük taşıma kapasitesine sahiptir
senin aracın yeni tip hafifletilmiş İbiza olduğundan 84 yük endeksli lastik alıp takabilirsin,
arabanın motoru sınıfında oldukça güçlü olduğundan istersen 88 yük endeksli lastik de takabilirsin iki lastik arasında ayrıca dayanıklılık bakımından da fark vardır şöyle ki ; 88 endeksli lastikler ayrıca XL yani ekstra Load (fazla yüke daha dayanıklı) güçlendirilmiş yanak yapısına sahiptir o yüzden eğer ki çok bozuk yamalı kasisli yolları daha fazla kullanıyorsan 88 XL lastik almanı kesinlikle tavsiye ederim güçlü yanak daha az balon riski taşır daha uzun ömürlüdür.

alacağın kışlık lastiği sorarsan sana tavsiyem kesinlikle etiket değerleri çok üstün Good year UG 9 185/60/15 88 T XL lastiği tavsiye ederim.
Alternatif olarak Continental Conti Winter Contact TS860 yeni üretim 2016 modeli bir lastik şu anda revaçta bir incele bak çok kaliteli ürün, bunun yanında Michelin Alpin 4 de çok yumuşak uzun ömürlü ve çok konforlu bir lastik bu üçüne bakmanı tavsiye ederim başka bir çok marka var Nokianı sorarsan 4. sırada diyebilirim Conti 200.TL Good year ve Michelin de aynı fiyat nokian 169.TL civarı karar yine de senin.
Kolaylıklar dilerim.

HB 420
09-11-2016, 20:00
Selamlar,

Benim de bu konuyla ilgili bir sorum olacaktı. Yeni aldığım Euroleague paketli Leon Fr aracımda 18"siyah jantlar bulunmakta. 225/40 R18 Lastiklerle birlikte.
Şimdi ben bunlara kışlık takım yapmayı düşünüyorum. 16" style jantlardan çıkma bulup 205/55 R16 Nokian WR A4 lastikler alacağım.

Bu konuyla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyim? 16"jantların uymama gibi bir durumu olabilir mi veya araç garanti dışı gibi bir duruma düşer mi?
Şimdiden teşekkür ederim..

Hisarlı
09-11-2016, 20:47
Selamlar,

Benim de bu konuyla ilgili bir sorum olacaktı. Yeni aldığım Euroleague paketli Leon Fr aracımda 18"siyah jantlar bulunmakta. 225/40 R18 Lastiklerle birlikte.
Şimdi ben bunlara kışlık takım yapmayı düşünüyorum. 16" style jantlardan çıkma bulup 205/55 R16 Nokian WR A4 lastikler alacağım.

Bu konuyla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyim? 16"jantların uymama gibi bir durumu olabilir mi veya araç garanti dışı gibi bir duruma düşer mi?
Şimdiden teşekkür ederim..

5x112 bijon aralıklı 16 inç jantlar MK 2 üretim LEON larda orjinal fabrika ekipmanıdır, garantiyi kesinlikle bozmaz.
orjinal style paket jantlar ile Good Year ultragrip 9 serisi kışlık lastikleri tavsiye ederim Nokian dan daha üstün olduğunu söyleyebilirim her iki lastiğide kullanmış birisi olarak kesin tavsiyem UG 9 dan yanadır karar sizin kolaylıklar dilerim.

Nihat.1903
09-11-2016, 20:51
Lastik ölçüsünün sonundaki 84 rakamı yük endeksini simgeler yani 84 yük endeksli lastik aks başına azami 500.kilogram yük taşıyabilir anlamındadır.
185/60/15 ölçü lastik üretiminde iki adet yük endeksi vardır 84 ya da 88,
88 yük endeksi de aks başına azami 560.kilogram yük taşıma kapasitesine sahiptir
senin aracın yeni tip hafifletilmiş İbiza olduğundan 84 yük endeksli lastik alıp takabilirsin,
arabanın motoru sınıfında oldukça güçlü olduğundan istersen 88 yük endeksli lastik de takabilirsin iki lastik arasında ayrıca dayanıklılık bakımından da fark vardır şöyle ki ; 88 endeksli lastikler ayrıca XL yani ekstra Load (fazla yüke daha dayanıklı) güçlendirilmiş yanak yapısına sahiptir o yüzden eğer ki çok bozuk yamalı kasisli yolları daha fazla kullanıyorsan 88 XL lastik almanı kesinlikle tavsiye ederim güçlü yanak daha az balon riski taşır daha uzun ömürlüdür.

alacağın kışlık lastiği sorarsan sana tavsiyem kesinlikle etiket değerleri çok üstün Good year UG 9 185/60/15 88 T XL lastiği tavsiye ederim.
Alternatif olarak Continental Conti Winter Contact TS860 yeni üretim 2016 modeli bir lastik şu anda revaçta bir incele bak çok kaliteli ürün, bunun yanında Michelin Alpin 4 de çok yumuşak uzun ömürlü ve çok konforlu bir lastik bu üçüne bakmanı tavsiye ederim başka bir çok marka var Nokianı sorarsan 4. sırada diyebilirim Conti 200.TL Good year ve Michelin de aynı fiyat nokian 169.TL civarı karar yine de senin.
Kolaylıklar dilerim.
Çok teşekkür ederim değerli bilgilerin için abicim. Kesinlikle dediklerini dikkate alarak seçim yapacam. Böyle bilgi sahibi ve net cevaplar duyarak hem biz gelişiyoruz hem de doğru bilgileri başkalarıyla paylaşarak bilgi kirliliğini azaltıyoruz. Allah razı olsun abicim.

ismail
09-11-2016, 22:23
Aynen abi biliyorum bunu daha önce senden öğrenmiştim fakat lassa snowways 2 lastikler sıfır ayarında ve çok uygun fiyata denk gelince kaçırmadım aldım. Yoksa bende 205 55 16 bakıyordum normalde :)

eyvallah kardeşim kullandığın ebat tolerans dahilinde de bunu belirtmesen ben dahil kimse bilmeyecekti
özellikle kışın karda kızaklama yapmaması suda yüzme (aquaplaning) yapmaması açısından dar tabanlı lastik kullanmamız iyi olacaktır
hem karda yağmurda yol tutuş için hemde görünmeyen çukurlar için

HB 420
09-11-2016, 22:39
5x112 bijon aralıklı 16 inç jantlar MK 2 üretim LEON larda orjinal fabrika ekipmanıdır, garantiyi kesinlikle bozmaz.
orjinal style paket jantlar ile Good Year ultragrip 9 serisi kışlık lastikleri tavsiye ederim Nokian dan daha üstün olduğunu söyleyebilirim her iki lastiğide kullanmış birisi olarak kesin tavsiyem UG 9 dan yanadır karar sizin kolaylıklar dilerim.

Cevabınız için teşekkür ederim. Kullanmayı düşündüğüm jantlar şunlardır. http://www.seatclubturkey.com/members/102234-albums1427-picture13148.html
Başka bir aracımda 4 yıldır UG8 kullanıyorum oldukça memnunum fakat Nokian WR A4 serisinin özellikle asimetrik desen yapısı karlı yollardan ziyade yağışlı zamanlarda da avantajlı gibi gözüktü. Malum sürekli karda kullanmıyoruz ancak sıklıkla kayak merkezi ziyaretlerimiz oluyor ve UGden yana hiç sıkıntı yaşamadım.
İkisini de denedim dediğiniz için UG9 u da tekrardan dikkate alacağım..

macroline
15-11-2016, 16:10
Merhabalar, bende bir Toledo kullanıcısı olarak aynı sorundan müzdaribim,
Lastik ölçüleri ara ölçü olduğu için sıfır lastikler çok pahalı, hatta çıkmaları bile birçok sıfır lastikten daha pahalı.
Bu sebeple eski lastiklerimi kullanmak ve kullanmamak konusunda kafamda iki cephe var tüm riskleri bilmeme rağmen biri diğerine galip gelemedi :) risklerin nekadar gözardı edilebilir olduğunu yada olmadığını sizlerle yorumlayıp son kararı sizlerle vereyim istedim :)

Okuduklarım ve anladıklarımdan çıkardığım;
Bir önceki aracımdan kalma 205/55/16 Lassa kış lastiğim var dış çap 632mm, 215/45/16 orjinal ölçü ise 600mm
arada %5,3 gibi fark var, ismail beyin Lastik Ölçüsü Seçimi ve Hesaplanması (http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/55100-lastik-olcusu-secimi-ve-hesaplanmasi.html) yazısında en fazla %3 farkla kullanılabilir diyor.
Elimdeki kışlık lastik ölçüleri, ismail ve Hisarlı beyin yazılarından da anladığımız gibi araç için uygun ölçülerde değil.

Mevcut %5 lik fark, tekerleğin mil ekseninden yere temas noktasına yaklaşık 16mm ediyor.
Yani araç 16mm yükseliyor bana göre en büyük risk bu gibi geliyor(yüksek sürat ve virajda) çünkü Toledo zaten yüksek bir araç. Diğer cephe kışın nekadar sürat yapacaksınki? diyor
Tahrik miline bağlı yük kolu uzadığı için; kalkışlarda şanzımana duruşlarda firen sistemine %5 fazla yük binecek. Diğer cephe 5 kişilik araca 1 kişi biniyorsun günlük ortalama 15km yol yapıyorsun %5 nekadar etkiler diyor.
%5,3 fazla güç DSG ve elektronik sistemleri nekadar etkiler bilemiyorum. buradada arac 5 yolcu ve bagaj düşünülerek dizayn edimiş max 2 yolcu olacağından tölere edermi diye düşünüyorum

Peki neden bukadar kararsızlık :);
Eski kış lastiklerimin şuanki 4 adet fiyatı yaklaşık 1000 TL, yeni lastik alacak olursam 215/45/16 ebatlarında 4 lastik yaklaşık 1600-2000 TL
Yukarıda bahsettiğim kullanım koşullarında bir yılda max 3 ay için 2000TL ödeyip 1000TL yide çöpe atmak konusunda siz nedersiniz ? :

ismail
15-11-2016, 16:18
Lastik ölçüleri ara ölçü olduğu için sıfır lastikler çok pahalı, hatta çıkmaları bile birçok sıfır lastikten daha pahalı.
Bu sebeple eski lastiklerimi kullanmak ve kullanmamak konusunda kafamda iki cephe var tüm riskleri bilmeme rağmen biri diğerine galip gelemedi :) risklerin nekadar gözardı edilebilir olduğunu yada olmadığını sizlerle yorumlayıp son kararı sizlerle vereyim istedim :)

Bir önceki aracımdan kalma 205/55/16 Lassa kış lastiğim var dış çap 632mm, 215/45/16 orjinal ölçü ise 600mm
arada %5,3 gibi fark var, ismail beyin Lastik Ölçüsü Seçimi ve Hesaplanması (http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/55100-lastik-olcusu-secimi-ve-hesaplanmasi.html) yazısında en fazla %3 farkla kullanılabilir diyor.
Elimdeki kışlık lastik ölçüleri, ismail ve Hisarlı beyin yazılarından da anladığımız gibi araç için uygun ölçülerde değil.

Mevcut %5 lik fark, tekerleğin mil ekseninden yere temas noktasına yaklaşık 16mm ediyor.
Yani araç 16mm yükseliyor bana göre en büyük risk bu gibi geliyor(yüksek sürat ve virajda) çünkü Toledo zaten yüksek bir araç. Diğer cephe kışın nekadar sürat yapacaksınki? diyor
Tahrik miline bağlı yük kolu uzadığı için; kalkışlarda şanzımana duruşlarda firen sistemine %5 fazla yük binecek. Diğer cephe 5 kişilik araca 1 kişi biniyorsun günlük ortalama 15km yol yapıyorsun %5 nekadar etkiler diyor.
%5,3 fazla güç DSG ve elektronik sistemleri nekadar etkiler bilemiyorum. buradada arac 5 yolcu ve bagaj düşünülerek dizayn edimiş max 2 yolcu olacağından tölere edermi diye düşünüyorum

Eski kış lastiklerimin şuanki 4 adet fiyatı yaklaşık 1000 TL, yeni lastik alacak olursam 215/45/16 ebatlarında 4 lastik yaklaşık 1600-2000 TL
Yukarıda bahsettiğim kullanım koşullarında bir yılda max 3 ay için 2000TL ödeyip 1000TL yide çöpe atmak konusunda siz nedersiniz ? :

kardeşim şahsen ben amerikayı tekrar keşfetmekle uğraşmazdım
senin bu yaptığın hesapların daha fazlasını yapıp ona göre bilgi sunmuşlardır bu işin mühendisleri / duayenleri diye düşünüyorum
bana göre 16" jantta kış lastiği olarak en uygun kullanacağın ebat 195/50/16 olmalıdır ki aslında 5x100 15" jant bulup 185/60/15 lastik kullansan hem jant hem lastik masrafın belki daha uygun fiyatlı olacak
hem de mevsim değişimlerinde janttan lastik sök tak yapmak sureti ile lastiklerini yada jantlarını yıpratmayıp
jant lastik kombinasyonunu söküp taktığında her türlü avantajlı çıkacaksın
eski aracından kalma 205/55/16 kış lastiklerini de rahatlıkla elinden çıkartabilirsin gibime geliyor

macroline
15-11-2016, 16:34
kardeşim şahsen ben amerikayı tekrar keşfetmekle uğraşmazdım
senin bu yaptığın hesapların daha fazlasını yapıp ona göre bilgi sunmuşlardır bu işin mühendisleri / duayenleri diye düşünüyorum
bana göre 16" jantta kış lastiği olarak en uygun kullanacağın ebat 195/50/16 olmalıdır ki aslında 5x100 15" jant bulup 185/60/15 lastik kullansan hem jant hem lastik masrafın belki daha uygun fiyatlı olacak
hem de mevsim değişimlerinde janttan lastik sök tak yapmak sureti ile lastiklerini yada jantlarını yıpratmayıp
jant lastik kombinasyonunu söküp taktığında her türlü avantajlı çıkacaksın
eski aracından kalma 205/55/16 kış lastiklerini de rahatlıkla elinden çıkartabilirsin gibime geliyor
ismail bey yapmaya çalıştığım yeni bir keşif yada mühendislik hesaplamasından ziyade kaldığım ikilemi mizansen bir yazıyla paylaşmaktan ibaretti.
Değerli yorumunuz için teşekkürler.

Hisarlı
15-11-2016, 22:36

Kış lastik maliyeti konusunda yerden göğe haklısınız ancak size DSG nin bu konuda hiç toleranslı olmadığını % yüz kanaatle belirtmek isterim tolerans dışı lastik kullanmak kesinlikle arıza çıkarır bu durumda ne halihazırda süregelen garantiniz ne de iyi niyet garantisi işlerliğini yitirir ve pişmanlık yaşarsınız, maliyet çok yüksek çıkar,
dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyimi nin anlamı gibi olur.
Size tavsiyem kışlık lastik mutlaka kullanmanız gerekiyorsa imkanları çok zorlamadan piyasada çok rahat bulabileceğiniz tertemiz 15 inç 5x100 demir polo jantı alıp 4 tanede mis gibi Nokian WRD 4 lastik (185/60/15 88 T tanesi 160.TL civarı) ile bu işi oldukça ucuza çözersiniz,
şimdi kara jantın görüntüsü de çok çirkin der gibi olduğunuzu duyar gibiyim inanın bu takıntı biz de var,
özellikle Almanya' da adamlar ağır kış şartlarında hep demir jant ile kışlık lastik kullanıyorlar
sök tak daha pratik artısı yaz lastiğinin ömrü uzuyor, ayrıca bu jantları tartım ben tanesi 7 kilo lastik de 7 kilo aks başına toplam 14.kilo mis gibi kombinasyon gazın ucuna dokunarak sürüyorsunuz yani ,
ben şahsen İbiza Cupra arabamda şu an aynı kombinasyon 15 inç kışlık lastik kullanıyorum sağdan soldan bakınanlar oluyor bu arabaya bu jantlar hiç olmamış diye hatta abi bu ibizaya ne kadar masraf ettin CUPRA yapmak için diyenler bile oldu güldüm geçtim,
benim düşüncelerim bu yönde karar tabi ki de sizin kolaylıklar dilerim iyi akşamlar.

ismail
16-11-2016, 23:51
sağolsun Hisarlı abimin bahsettiği olay
yurt dışında kış tan yaz a geçişteki araca yaptıklarını anlatan bir video
küçük çaplı dar tabanlı kışlık jant + lastik kombinasyonu sökülüyor
detaylı temizlik ve cilalama sonrasında
büyük çaplı geniş tabanlı yazlık jant + lastik kombinasyonu takılıyor

https://www.youtube.com/watch?v=5EYipScm8ek

macroline
17-11-2016, 20:38
Kış lastik maliyeti konusunda yerden göğe haklısınız ancak size DSG nin bu konuda hiç toleranslı olmadığını % yüz kanaatle belirtmek isterim tolerans dışı lastik kullanmak kesinlikle arıza çıkarır bu durumda ne halihazırda süregelen garantiniz ne de iyi niyet garantisi işlerliğini yitirir ve pişmanlık yaşarsınız, maliyet çok yüksek çıkar,
dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyimi nin anlamı gibi olur.
Size tavsiyem kışlık lastik mutlaka kullanmanız gerekiyorsa imkanları çok zorlamadan piyasada çok rahat bulabileceğiniz tertemiz 15 inç 5x100 demir polo jantı alıp 4 tanede mis gibi Nokian WRD 4 lastik (185/60/15 88 T tanesi 160.TL civarı) ile bu işi oldukça ucuza çözersiniz,
şimdi kara jantın görüntüsü de çok çirkin der gibi olduğunuzu duyar gibiyim inanın bu takıntı biz de var,
özellikle Almanya' da adamlar ağır kış şartlarında hep demir jant ile kışlık lastik kullanıyorlar
sök tak daha pratik artısı yaz lastiğinin ömrü uzuyor, ayrıca bu jantları tartım ben tanesi 7 kilo lastik de 7 kilo aks başına toplam 14.kilo mis gibi kombinasyon gazın ucuna dokunarak sürüyorsunuz yani ,
ben şahsen İbiza Cupra arabamda şu an aynı kombinasyon 15 inç kışlık lastik kullanıyorum sağdan soldan bakınanlar oluyor bu arabaya bu jantlar hiç olmamış diye hatta abi bu ibizaya ne kadar masraf ettin CUPRA yapmak için diyenler bile oldu güldüm geçtim,
benim düşüncelerim bu yönde karar tabi ki de sizin kolaylıklar dilerim iyi akşamlar.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, burada tecrübeyle sabit paylaşımlar bizi birçok olası masraflardan/hasarlardan kurtarıyor , ismail beyinde, sizinde dediğiniz gibi en mantıklısı 185/60/15 + Siyah jant olarak gözüküyor, balans ve lastik sökme takmasıylada uğraşmam birde 50 TL ye kapak aldıkmı bu iş tamamdır.

ismail
17-11-2016, 21:54
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, burada tecrübeyle sabit paylaşımlar bizi birçok olası masraflardan/hasarlardan kurtarıyor , ismail beyinde, sizinde dediğiniz gibi en mantıklısı 185/60/15 + Siyah jant olarak gözüküyor, balans ve lastik sökme takmasıylada uğraşmam birde 50 TL ye kapak aldıkmı bu iş tamamdır.

rica ederim
kesinlikle en doğru karar

macroline
21-11-2016, 14:16
Orjinal VW ekipman jant lastik kapak takımı hafta sonu aldım ve taktırdım fotoları sizlerde paylaşayım dedim,
Satan arkadaş Polo'da kışlık takım olarak kullanmış yeni Golf alınca bunlar elinde kalmış.
Jant ve kapaklar sıfır gibi lastiklerde baya iyi durumda ama Petlas nasıldır görücez, hepsini 500TL ye aldım baya karlı oldu, öneri için tekrar teşekkürler ismail, Hisarlı .

http://i.hizliresim.com/njGmGl.jpg (http://hizliresim.com/njGmGl)

http://i.hizliresim.com/VPyXyr.jpg (http://hizliresim.com/VPyXyr)

Hisarlı
21-11-2016, 14:18
Orjinal VW ekipman jant lastik kapak takımı hafta sonu aldım ve taktırdım fotoları sizlerde paylaşayım dedim,
Satan arkadaş Polo'da kışlık takım olarak kullanmış yeni Golf alınca bunlar elinde kalmış.
Jant ve kapaklar sıfır gibi lastiklerde baya iyi durumda ama Petlas nasıldır görücez, hepsini 500TL ye aldım baya karlı oldu, öneri için tekrar teşekkürler ismail, Hisarlı .

http://i.hizliresim.com/njGmGl.jpg (http://hizliresim.com/njGmGl)

http://i.hizliresim.com/VPyXyr.jpg (http://hizliresim.com/VPyXyr)
Hayırlı olsun Güle güle kullan

ismail
21-11-2016, 14:46
macroline kardeşim rica ederim
hayırlı olsun
senin adına çok memnun oldum
çok karlı ve faydalı bir yapmışsın

fr150act
21-11-2016, 15:05
ismail bey bir sey sorucam 30/1 18' leon jantlarıma pirelli sottozero 225-40-18 kışlık taksam bir sıkıntı yaşarmıyım cevabınız için teşekkür ederim şimdiden

neehot
21-11-2016, 15:07
Hayırlı olsun. Güzel iş.

Cenkshn
21-11-2016, 15:26
ismail bey bir sey sorucam 30/1 18' leon jantlarıma pirelli sottozero 225-40-18 kışlık taksam bir sıkıntı yaşarmıyım cevabınız için teşekkür ederim şimdiden
İsmail abiye sormuşun ama ben 215/55/16 sottozero seri 2 kullanıyorum. İstanbul'da 2 senedir sıkıntı çıkarmadı. Siz yeni alacalsanız büyük ihtimalle seri 3 dür. Benimkilerden daha iyidir.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail
21-11-2016, 15:28

kardeşim yaşarsın yada yaşamazsın diyemem
yaptığın eylemin artısına eksisine bakmak lazım
bana göre
artısı
aracının görüntüsü bozulmayacak
eksisi
karlı yada sulu zeminlerde lastik geniş tabanlı olduğundan aracın karda kızaklama / yoğun suda (göllenmelerde) yüzme yapabilir
lastik maliyetin yüksek olabilir
40 yanaklı lastik sökülüp takılırken hem lastik hem jant zarar görebilir
kışın hava muhalefetinden yollar su iken asfalttaki bozukluklar seçilemeyip bir çukura düştüğünde lastiğin balon yapma riski fazlalaşacak
bunlar benim aklıma gelenler

fr150act
21-11-2016, 15:31
kardeşim yaşarsın yada yaşamazsın diyemem
yaptığın eylemin artısına eksisine bakmak lazım
bana göre
artısı
aracının görüntüsü bozulmayacak
eksisi
karlı yada sulu zeminlerde lastik geniş tabanlı olduğundan aracın karda kızaklama / yoğun suda (göllenmelerde) yüzme yapabilir
lastik maliyetin yüksek olabilir
40 yanaklı lastik sökülüp takılırken hem lastik hem jant zarar görebilir
kışın hava muhalefetinden yollar su iken asfalttaki bozukluklar seçilemeyip bir çukura düştüğünde lastiğin balon yapma riski fazlalaşacak
bunlar benim aklıma gelenler
Eyvallah abi bende jantlar dan lastik çıkarıp takmaya pek sıcak bakmıyorum zarar gorebilirler ama bunun yanı sıra geniş taban dezavantaj i var ama lastikler çok uygun olduğu için bir sana sormak istedim teşekkür ederim

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail
21-11-2016, 15:37
Eyvallah abi bende jantlar dan lastik çıkarıp takmaya pek sıcak bakmıyorum zarar gorebilirler ama bunun yanı sıra geniş taban dezavantaj i var ama lastikler çok uygun olduğu için bir sana sormak istedim teşekkür ederim

rica ederim kardeşim
yalnız lastik fiyatı neden uygun diye de bir sorgulamak lazım
üretim tarihleri eski mi
eğer ki 2015 üretim ve az km yapmışlar ise ve istanbulda aracını kullandığın güzergahta kar hemen temizleniyor veya eriyorsa
yağmur suyu asfaltta kalmıyorsa
ayrıca lastik değiştirene de güveniyorsan bir ihtimal olabilir

fr150act
21-11-2016, 15:40
rica ederim kardeşim
yalnız lastik fiyatı neden uygun diye de bir sorgulamak lazım
üretim tarihleri eski mi
eğer ki 2015 üretim ve az km yapmışlar ise ve istanbulda aracını kullandığın güzergahta kar hemen temizleniyor veya eriyorsa
yağmur suyu asfaltta kalmıyorsa
ayrıca lastik değiştirene de güveniyorsan bir ihtimal olabilir
Arkadasimin aracının lastikleri geçen kış alıp kullanmış şimdi boşta ondan uygun alacaktım 2015 üretimi iyi bir lastikci de başında bekleyerek bu işi halledicem galiba

cenk_fb
21-11-2016, 23:33
Bende kışlık lastik almak istiyorum. Aracım fr üzerinde 18 jant var.

Jant ebatını 16'ya düşürmek istiyorum. Lastik ebatı 205/55/16 mı olmalıdır?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ismail
22-11-2016, 00:11
Bende kışlık lastik almak istiyorum. Aracım fr üzerinde 18 jant var.
Jant ebatını 16'ya düşürmek istiyorum. Lastik ebatı 205/55/16 mı olmalıdır?

evet aynen öyle olmalı

cenk_fb
27-12-2016, 17:49
evet aynen öyle olmalı

İsmail Bey merhaba,

Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Allah nasip edersa yarın Nokian D4 kışlık lastik ve sac jant alacağım. Lastikte t serini mi tercih etmeliyim yoksa h serisi mi almalıyım? Aracım 2015 fr model.

ismail
27-12-2016, 23:53
İsmail Bey merhaba,
Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Allah nasip edersa yarın Nokian D4 kışlık lastik ve sac jant alacağım. Lastikte t serini mi tercih etmeliyim yoksa h serisi mi almalıyım? Aracım 2015 fr model.

kardeşim T serisi lastikler 190 km/s
H serisi lastikler 210 km/s hıza kadar dayanırlar
eğer ki konfor istiyorsan ve zaten kış lastikleri ile 160 km/s hızı geçmem diyorsan T serisi
yok kış lastiği olsa da ben araç gittiğince giderim konfor önemli değil diyorsan H serisi lastik almanı tavsiye ederim
bana göre T serisi lastik yeterli olactır

cenk_fb
28-12-2016, 00:03
Teşekkür ederim. Zaten İstanbul gibi bir yerde 160km'yi geçmek çok zor. Güvenlik herşeyden önce geliyor, zaten fiyat olarakta aralarında lastik başına 10 tl fark var. ismail

kancello
28-12-2016, 09:36
ismail abi ben de Falken Eurowinter Hs449 lastik aldım.Bunlar da H sınıfı mı oluyor? Petlas alacakken uzerine cüzi bir miktar ekleyip bu lastikleri aldım.Senin lastik hakkında yorumun ne olur abi?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail
28-12-2016, 12:29
ismail abi ben de Falken Eurowinter Hs449 lastik aldım.Bunlar da H sınıfı mı oluyor? Petlas alacakken uzerine cüzi bir miktar ekleyip bu lastikleri aldım.Senin lastik hakkında yorumun ne olur abi?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kardeşim hayırlı olsun
lastiğin hız sınıfı lastik yanağında yazacaktır
görmeden birşey demek imkansız
kış lastiği olarak forumdaki diğer kardeşlerimden abilerimden duyduğum bir marka değil
yaz lastiği olarak alıp kullananlardan olumsuz bir yorum okuduğumu hatırlamıyorum
ayrıca yaz lastiği olarak bazı ebatlarını inceleyip fiyatı ve o fiyata göre değerler olarak tavsiye ettiğim bir lastik markası
sorun yaşayacağını düşünmüyorum

Smsn8899
07-10-2018, 18:24
İyi akşamlar arkadaşlar Ağrı ilinde ikamet ediyorum. Aracım 2004 ıbiza signo kışlık lastik ihtiyacım var. 185/55 r15 lastik taktırsam ne gibi durumlar olur. Arkadaşımdan alacağım. Bu araca bu ebat bir lastik kullanalı mıyım ? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun kalırım. Forumda arattım ama tapatalk ilk defa kullanıyorum. Daha önce açılmış olabilir konu kusuruma bakmayın. Teşekkürler. (Orijinal ebatları 195 55 r15)

osm1907
08-10-2018, 10:05
185/60/15 lastik kullanmanız gerekiyor arkadasınızdaki lastik küçük gelir

fafnir
08-10-2018, 10:42
https://www.nokiantyres.com/tyres/passenger-car/winter-tyres/

buradan aracınızı seçip lastik ebatlarına bakabilirsiniz. sizin için 195/55R15 görünüyor. 185 60 14 de oluyor.

ismail
08-10-2018, 11:36
Smsn8899 kardeşim sağolsun diğer kardeşlerim bilgi vermiş
195/55/15 veya ki benim de tavsiye edeceğim 185/60/15 ebat lastik kullanmanı tavsiye ederim
yalnız kardeşim öncelikle Forum Kurallarımızı (http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html) okumanı ve sonrasında üyelerimiz (http://www.seatclubturkey.com/uyelerimiz/) başlığı altında kendinden ve aracından bahseden bir tanışma konusu açabilirsen memnun olurum
sonrasında sana zahmet windows işletim sistemli bir bilgisayardan profil bilgilerinin eksik kalanları tamamlayabilirsen memnun olurum
Profilini Düzenle (http://www.seatclubturkey.com/profile.php?do=editprofile)
Üye Kayıt İşlemi ve Profil Bilgilerinin Doğruluğu (http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/40442-uye-kayit-islemi-ve-profil-bilgilerinin-dogrulugu.html)

Emrahgumus
08-10-2018, 11:41
@Smsn8899 (http://www.seatclubturkey.com/members/111421.html) taktırabilirsiniz hocam yuvarlanma farkı % -1.8819503849443864 yapıyor +3,-3 aralığında değişimler yapılabilir. Orjinal lastik dış çapı 596mm, istenen lastik çapı 585mm arasındaki fark -11mm'dir. Sadece görsel olarak biraz küçük gelebilir gözünüze. Yani km de bir miktar fark olur. 100km mesafeyi aracınız 101.8km olarak ölçer.

Smsn8899
08-10-2018, 21:52
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum forum kuralları konusunda daha dikkatli olacağım

Dombilly
18-12-2019, 21:29
Yeni konu açmak yerine burdan devam edeyim dedim. Malum kış ayındayız ve belirli illerimiz hariç kar tipi lastik şart olabiliyor.
Ben Mersin'de yaşıyorum ve tahmini önümüzdeki 3-4 sene daha buradayım. Ocak ayında yıllık iznime çıkacağım ve güzergahımda Aksaray, Ankara, Bolu, İzmit, Bilecik ve Eskişehir olacak. Malum Mersin'de kar tipi lastik lazım olmuyor senede 1 gün anca.
Ben de minimum masrafla bu işi çözmek için arkadaştaki 185 65 15 lastiklere teneke jant alıp git gel yapacağım. Bu ebatta sürtme vs yaşar mıyım. Ölçü değerleri aşıyor farkındayım ama malum çürüteceğim bir takım lastiğe 1250-1500₺ min. Para vermek istemiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

2007 Cordoba 1.4 TDI 80 Stylance

ismail
18-12-2019, 23:00
Yeni konu açmak yerine burdan devam edeyim dedim. Malum kış ayındayız ve belirli illerimiz hariç kar tipi lastik şart olabiliyor.
Ben Mersin'de yaşıyorum ve tahmini önümüzdeki 3-4 sene daha buradayım. Ocak ayında yıllık iznime çıkacağım ve güzergahımda Aksaray, Ankara, Bolu, İzmit, Bilecik ve Eskişehir olacak. Malum Mersin'de kar tipi lastik lazım olmuyor senede 1 gün anca.
Ben de minimum masrafla bu işi çözmek için arkadaştaki 185 65 15 lastiklere teneke jant alıp git gel yapacağım. Bu ebatta sürtme vs yaşar mıyım. Ölçü değerleri aşıyor farkındayım ama malum çürüteceğim bir takım lastiğe 1250-1500₺ min. Para vermek istemiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

kardeşim çamurluklarda o kadar tolerans vardır
sakin sakin gidip gelirsen bir sorun olacağını sanmıyorum
yolun açık olsun

Dombilly
23-12-2019, 15:42
kardeşim çamurluklarda o kadar tolerans vardır
sakin sakin gidip gelirsen bir sorun olacağını sanmıyorum
yolun açık olsunTeşekkür ederim abi sağolasın bir sorum daha olacak. Teneke jantlara orjinal çelik jant bijonu olur mu yoksa bijon da almak gerekecek mi?

Hisarlı
23-12-2019, 17:00
Teşekkür ederim abi sağolasın bir sorum daha olacak. Teneke jantlara orjinal çelik jant bijonu olur mu yoksa bijon da almak gerekecek mi?

Lastik arızalarında kullanılan stepne de kara jant (demir ) ve aynı bijonlar kullanıldığından her türlü uyum sağlar farklı bijona gerek yok kullanabilirsin.

Dombilly
23-12-2019, 17:09
Çok mantıklı [emoji28] Bazen duruyo kafa [emoji23]

ismail
24-12-2019, 16:06
Teşekkür ederim abi sağolasın bir sorum daha olacak. Teneke jantlara orjinal çelik jant bijonu olur mu yoksa bijon da almak gerekecek mi?

rica ederim kardeşim
sağolsun ümit abim cevap yazmış

DagNir
29-12-2019, 14:08
Selam arkadaşlar...
Lastikler ile 60bin kmyi devirdim.
Araç muayeneden geçti ama artık yolda pek hüven vermiyor.
Kışlık lastik mi yoksa 4 mevsim diye satılan lastiklerle mi devam etmeliyim?

Sent from my MI 5s Plus using Tapatalk

BlaCKaDDeR
30-12-2019, 08:04
Selam arkadaşlar...
Lastikler ile 60bin kmyi devirdim.
Araç muayeneden geçti ama artık yolda pek hüven vermiyor.
Kışlık lastik mi yoksa 4 mevsim diye satılan lastiklerle mi devam etmeliyim?

Sent from my MI 5s Plus using Tapatalk

Bölgenizde kış çetin geçiyorsa yazlık/ kışlık ayrı kullanmalısınız. Eğer hafif koşullarda bir kış geçiriyorsanız 4 mevsim işinizi görebilir.

Dombilly
07-01-2020, 20:54
Petlas snowmaster w651 kullanan var mıdır tavsiye eder misiniz?

Agave
07-01-2020, 23:38
Petlas snowmaster w651 kullanan var mıdır tavsiye eder misiniz?

Sürekli kullanan yakınlarım çok memnunlardı ancak 3 kış sonrasında da ilk performansı verir mi bilemiyorum.
2 sezon kullanlardan şikayet duymadım.

BlaCKaDDeR
08-01-2020, 08:29
5 seneden uzun zamandır farklı araçlarımda kullandım ve kullanıyorum. Tam fiyat/ performans lastiği. Parasına göre gayet başarılıdır. tavsiye ederim. Ek olarak Sava Eskimo da bakabilirsiniz.

alteacı
10-02-2023, 10:10
Aracım Citroen C3 Picasso 195 55 16 kullanıyor üzerinde Dunlop FM800 vardı aldığımda 2018 üretimi daha önceki aracımda Falken AS210 4 mevsim vardı memnundum onlardan da lakin İstanbul'da senede 1-2 kez birkaç gün kar yağıyor ve bu süreçte toplu taşıma kullanmayı tercih ediyorum çünkü yaz lastiği ile yola çıkanlar zaten bizi yolda kalmak zorunda bırakıyorlar ayrıca acil durumlar için Matte kar çorabı alıp bagaja koydum, o yüzden bu sefer 4 mevsim yerine (evet 7 derecenin altında kış lastiği olmalı kabul ediyorum ) ama İstanbul' da hava genelde aşırı soğuk olmuyor kış lastiği alsam saklama alanım yok dolayısı ile ıslakta A etiketi olan yumuşak hamurlu bir lastik almak istedim. Aslında aklımda Uniroyal RainSport 5 vardı. Sonra Hankook Ventus Prime 3 lastiğini araştırdım biraz kullanan arkadaşlarımda var yorumlar da olumlu gelince 195 55 16 olan lastik ebatlarımı ustama da danışarak 205 55 16 ya çevirdim ve Hankook ta karar kıldım. 205 55 16 tanesini 1100 tl ye aldım orjinal ebat 195 55 16 malesef ki 1700 tl civarı idi. Ama zaten C3 Picasso sahiplerinin tamamına yakını araçlarını ilk değişimde 205 55 16 ya çevirmiş 15 gündür kullanıyorum herhangi bir olumsuzluk görmedim. Lastikler gayet yumuşak Citroen C3 Picasso amortisörleri konfor odaklı bir araç bu lastiklerle de pamuk gibi oldu. Bu fiyata yan marka almak yerine ana marka lastik almış oldum. Aracımın üzerinden çıkan lastikleri de malum sarı sayfalarda 1000 tl ye sattım böylece 4 lastiiği 3400 tl ye almış oldum.

https://i.hizliresim.com/pmegaqq.jpg (https://www.hizliresim.com/pmegaqq)

https://i.hizliresim.com/11j6rnf.jpg (https://www.hizliresim.com/11j6rnf)

https://youtu.be/GgnnYZmuogM