PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Leon Stylance 1,6 Mi 1,4 Tsi Mi ???

slvest
19-06-2008, 00:35
Arkadaşlar hangisi daha çok tercih ediliyor 1,6 mı 1,4 tsı mi? Bildiğim kadarıyla geçenlerde RENTEL'e gittigim de en çok hala 1,6 satıyoruz denıldı ama şunuda duyuyorum 1,6 satıp 1,4 tsı alanda var ben çözmüş değilim bilen varsa aydınlatsın...

doguayaz
19-06-2008, 01:14
En çok hangisi tercih ediliyo bilmiyorum fakat tercih edilenin illaki 1.4 tsi olması gerektigi kanısındayım :) , turbo diyince fazla yakar diye bide 42.000 ytl fiyat çekince millet korkuyo kafası karışıyo ondan dolayı 1.6 alıyo galiba :D:D

HHaKo
19-06-2008, 01:39
sen boşver neyin çok satıldıgına şu anda en mantıklısı 1.4 tsi forumlarda 10larca konu var oku ztn sende aynı karara varırsın :) ve şunuda unutma bunu bi 1.6 kullanıcı söylüyo :)

kurtbil
19-06-2008, 02:03
Kesınlıkle 1.4 tsi bencede,1.6 dewrını kapatcak b motor secenegı oldu vw ıcın...

pascal
19-06-2008, 03:08
tsi kullanıcısı olarak benim de şahsi fikrim tsi yönünde

taykac
19-06-2008, 08:52
Eskiye rağbet olsa,bit pazarına nur yağardı.1.6 yı olayı bilmeyenler alıyorlardır.Sen olayı eğer forumları okuduysan az çok biliyorsundur.1.6 için Yüksek yakıt düşük performans.1.4 için düşük yakıt yüksek performans.Bak şimdi madalyonun diğer yüzü ise 1.4 TSI motora lpg takılamıyor.Direk enjeksiyon olayı.Oysa 1.6 ya lpg takılabiliyor.bundan dolayı insanlar 1.6 yı tercih ediyor olabilir.Karar senin.

desperado_32
19-06-2008, 11:11
Bende bir ibiza kullanıcı olarak söyliyim yeniliklere ayak uydurmak lazım diye düşünüyorum 1,6 nın sesi harika bayılıyorum ancak 1,4 TSİ ninde turbosu var :)

fnasif
19-06-2008, 11:24
1,6cc 8v motorlar hala yeni araçlarda üretimde ve kolay kolay vazgeçileceğe de benzemiyor. 1,6fsi devri kapandı gibi. 1,4 tsi teknolojisi yüksek ve ödüllü bir motor ama 1,6ları lütfen aşağılamayalım. Bence 1,6yı aşağılamak yerine verimini yükseltecek ve sarfiyatı düşürecek, aynı zamanda motora zarar vermeyecek seçenekleri ön plana çıkarmaya çalışalım. VW grup bu motorları hala yeni çıkacak modellerde de kullanacağına göre sağlamlığına hala güveniyor demekki. Firmamız araçlarından 1,6cc 8v motorlu bora kullanıyorum şu an, aracın ses gelmeyen yeri kalmadı ve 7 senedir şantiyelerde toz toprak içinde kullanılıyor. Aracı kullanmayan kalmadı, motor hala ciddi bir işlemden geçmedi. Biliyorum ki sürekli el değiştirdiği için bakımları da çoğu zaman yetkili olmayan kişilerce yapıldı. Araç defalarca neredeyse sıfır yağla kullanıldı. Bir haftadır araç bende, önceki gün merak edip yağ çubuğunu kontrol ettim, temizleyip yerine soktuğum yağ çubuğu yine aynı temizlikte çıktı, korkmakla beraber hemen yağ eklemeyle durumu kurtardık. Buna rağmen gaza yüklendiğinde araç hala istikrarlı ve eksilmeyen heyecanı ile hızlanmaya devam ediyor, araç 250.000kmye dayanmak üzere. Bu motorların sağlamlığına ben iyice emin oldum. Temiz bakımı yapılan hor kullanılmayan bu araçlar bence 400.000-500.000kmyi rahatça devirebilecek kadar sağlam. Bakalım 1,4tsi'lar da bu kadar sağlam olabilecek mi asıl merak ettiğim bu.

GÖKHAN ŞİMŞEK
19-06-2008, 11:42
Arkadaşlar ben ekimde 1.6 aldım o zaman 1.4 yoktu şu an alacak olsam 4000 ytl farkı verirmiydim bilmiyorum ama alacak olsam daha ekonomik ve kalkışlarda daha seri ondan isterdim gerisi hikaye 1.6 süper sağlam bir motor az fazla yakıyo o da 10 yıl kullansan anca 4000 ytl yi ya kapatır ya kapatmaz geriye tek kalkış performansı kalıyo o da ilerki hızlanmalarda 3000 devir üssü 1.6 gayet başarılı ve süper sağlam motor kaldıki herkes fsi derken vw bitirdi fsi yi ya tsi?bilmiyoruz gönlüm tsi ama 4000 ytl?gerek varmı bilmiyorum...

gkn
19-06-2008, 12:47
tsı kullanıcısı olarak çok memnunum yakıtıdımda iyi performansımda.tavsiye ederim

taykac
19-06-2008, 13:43
Gökhan şimşek kardeşim vw fsı yı bitirmedi.Yalnızca 1.4 e uyarladı ve turbo ilave etti.1.4 ün Yakıt besleme sistemi , 1.6 fsı sistemi ile aynı mantık.

Avalon
19-06-2008, 13:50
VW grubunun fsi deneyiminden sonra yoğurdu iki kere üfleyerek çıkardığı , Audisinden passatına kadar tüm araçlarına koyduğu , dünyada 2 yıldır ödül üzerine ödül alan bir motora hala güvenmeyenler varsa pes diyorum doğrusu...

Üstelik herkesin isteği olan ekonomi ile performansı aynı anda sunup birde turbo olması dolayısıylada modifiyeye çok elverişli olan bu aracın yanında hala ne alsam diye düşünmeye gerek yok bence...

fnasif
19-06-2008, 14:45
1,4tsi kötü demiyorum, sadece yeni motor olduğu için kendisini 1,6 gibi kanıtlayabileceğini merak ediyorum. Turbo motorun olması gerektiği gibi kullanımdaki dayanma süresi ile olmaması gerektiği gibi kullanımındaki dayanma süresini görmek istiyorum. Biliyorum ve yaşadım ki 1,6lt 8v motor olmaması gerektiği gibi kullanımda da kendisini ispatlamış bir makina.

Şu anda ben de yeni araç alsam tabi ki 1,4tsi tercih ederdim ama güncel durumda aklımda muhakkak bu soru kalırdı. 1,4tsi motorlarla satılmış araçlar hala çok yeni ve yüksek kilometreler yapmış araçlar değiller. Eski teknolojili ve kendini kanıtlamış olan 1,6 her yönü ile dayanıklılığını ortaya koymuş ve defalarca ispatlamış bir makina olmasına rağmen yeni araç tercihinde yeni teknolojiler tabi ki tercihte ön sıralarda yer almalı.

pascal
19-06-2008, 15:06
arkadaşlar zaten 1,6 nın iyi ve sağlam bir motor olduğunu inkar eden yok. hatta canavar gibi bir motor ama işte performans ve yakıt tüketimi açısından bakıldığında tsi daha mantıklı gözüküyor sadece

seatleonwhite
19-06-2008, 15:38
valla herkez tavsıye edıoda 1.4 u bayıler hala tam anlasılamadı yenı motor deyıp duruyor sız en ıyısı bılınen en ıyı motor olan 1.6 yı alın dıyor e ondan 1.6 hala cok satıyor ayrıca bakalım daha deneme suresını kapamadı 1.4 tsı lar ne kadar gıdecegı belırsız

ReDLeoN
19-06-2008, 16:04
Ben hesapladım 2 lt yakıt farketse 100 kmde 40 bin km civarında yani 3,5 4 yılda kapatıyor bu farkı ancak bide şöyle değerlendirin bu tsi lar turbo ve ömrü 8v lere göre daha kısa ve eğer bi turbo arızası verirse Allah korusun büyük maliyetler demek.O yüzden ben çok uzun yıllar Leon um a binmek istediğim için 1.6 aldım.Biraz fazla yaksın ama motorum daha güvenilir .ayrıca performansta aman aman bi şey yok ortada .Sonuçta ben kimseyle yollarda kapışmayı düşünmüyorum bu araçla.Tercihim şimdilik 1.6 8v 102 hp lik güç ünitesinden yana...

ReDLeoN
19-06-2008, 16:18
Bir de unuttum ilave edeyim şu anda Lpg kiti bildiğim kadarıyla tsi lara takılamıyor ileride ne olur bilmem ama eğer petrol fiyatları böyle devam ederse ben takarım lpg yi devam ederim yoluma ama tsi sahipleri heralde mecbur olmadıkça araçlarına binmekten vazgeçebilirler.

maceren
19-06-2008, 16:47
arkadaşlara lpg konusunda katılıyorum bu gidişle benzinli arabaya binemeyeceğiz.. onun için fsı yada tsı motorlar türkiye şartları için uygun değil.. ayrıca ilerde tsı larda turbo problemi çıkarmı??? bence çıkabilir yani 16. 8v iyidir..

fnasif
19-06-2008, 17:20
Ben 1,4 tsi kötü demedim kimseyi etkilemek istemem. Umarım 1,6 8vler kadar sağlamdır da aldığı ödülü layıkıyla taşır. Her iki aracı da kullananlar performans konusundaki 1,4tsi üstünlüğünü zaten yaşayarak görmüşlerdir, diğer bütün aksamlar zaten birebir aynı.

Bir de LPG'li araçları çoğu otoparka, feribotlara ve yanıcı parlayıcı ortamlara kesinlikle alamıyorlar. LPG bana hiç bir zaman cazip gelemedi, inşallah gelmez de. Büyük şehirlere uygun bir çözüm olmadığı kanaatindeyim.

seatleonwhite
19-06-2008, 18:37
lpg artık bılındıgı gıbı eskısı gıbı degıl daha guvenlı ve daha ekonomık bazı yerlerde yasak olması bence muamma nıye dıceksınız bı suru kocaman jeeplerde lpg var kımılerı utanıp saklasada bu bole adamlar olew bı gızlıokı arasan bulamassın kapalı yere gırıncede zaten benzıne alıyor aracını yanı lpg bence ılerde hepımızın kullanacagı bırsey cunku sımdı ben aracımı satsam dızel almam ne farkı kaldı benzınden?he bazıları dızel kokluyo dıyo benzınlı 600 gıdıosa oda 700 gıdıo baska cazıbesı yok su benzın yıl sonu bakalım ne olcak?lpg bence daha cok tutulcak ozaman

HHaKo
19-06-2008, 20:01
Atmosferik oldugu için 1.6 lar tabiki daha saglam şüphe yok. Turbo motorunda turbosundan dolayı sorun yaratıcagı açık bi gerçek onuda nerden biliyorum şirkette bir sürü turbo motorlu kamyonetler var daha sorun çıkarmayanını görmedim.. Fakat bu birazda kullanımla ilgili bişey, turbo motoru kullanmasını bilen hassas davranan bu tarz sıkıntılar yaşyacagını sanmıyorum. 1.6 300-400bin gider evet ama ztn bu zamanda adam gibi bakıldıgında ben 500bin km yi çıkartamıycak bi araba motorunun oldugunu sanmıyorum.. Ayrıca tsi la 1.6 arasındaki benzin farkı 2lt fln deil çok daha fazla ve bende hesapladım 4 milyar fazla verip alıyorsunuz ama tsi o 4milyarı kat kat çıkartıyo üstüne para bile kalıyo tabi bu ne kadar km yaptıgınızlada alakalı ben ayda 3-4 depodan aşşagı kullanmıyorum..

slvest
19-06-2008, 23:09
Hakan bence çok haklısın bende ilk önce 1,6 düşünmüştüm ama 1,4 TSI ye döndum dediğin gibi benzin olayı çok buyuk bır faktör heleki şu zamanda anormal can yakıyor hem benzin konusunda tutumlu hemde güçlü onun için bende 1,4 TSI de karar verdim kısmetse 2 hafta içinde alacağım...o verdiğim 4 milyarı kat kat çıkartıcaktır...

Avalon
20-06-2008, 08:04
Ben hesapladım 2 lt yakıt farketse 100 kmde 40 bin km civarında yani 3,5 4 yılda kapatıyor bu farkı ...

Şu hesapları herkes bu şekilde yapıyor ama benim aklım bir türlü almıyor...Şimdi TSI alırken 4 milyar pahalıda, satarken 1,6 ile aynı fiyatamı satılıyorki aradaki farkı kapatmasını bekliyoruz....4 milyar pahalıya aldıysan bilki satarkende 2-3 milyar pahalıya satacaksın..

Sözün özü arabaya fazla verdiğiniz para arabanın değeridir , satarken bir karşılığı vardır..ama benzine fazladan verdiğiniz para uçar gider , geri dönüşü yoktur...

fnasif
20-06-2008, 11:01
Şu hesapları herkes bu şekilde yapıyor ama benim aklım bir türlü almıyor...Şimdi TSI alırken 4 milyar pahalıda, satarken 1,6 ile aynı fiyatamı satılıyorki aradaki farkı kapatmasını bekliyoruz....4 milyar pahalıya aldıysan bilki satarkende 2-3 milyar pahalıya satacaksın..

Sözün özü arabaya fazla verdiğiniz para arabanın değeridir , satarken bir karşılığı vardır..ama benzine fazladan verdiğiniz para uçar gider , geri dönüşü yoktur...

Hesabın ve mantığına kesinlikle katılıyorum. Arada muhakkak fark olacaktır. Ama motor dayanıklılığı turbo sorunu gibi bir sorun yaşanırsa ki inşallah bunlarda iyi yönde gelişecektir, o zaman aradaki farkı hesaplamaya bile gerek kalmayacaktır.

Temennimiz yeni teknolojili motorların da kendisini kanıtlamış olanlar gibi sağlam ve dayanıklı çıkması ve yakıt sarfiyatlarının düşmesi.

ReDLeoN
20-06-2008, 11:18
Avalon söylediklerin doğru sonuçta satarken elbetteki tsi lar 1.6 larla aynı fiyatta olmayacak ama ben arabayı kullanmak maksadıyla aldığım için öyle bir hesap yaptım yani ben leonumu ömürlük aldım diye hareket ediyorum.Çünkü önceki arabamız 1984 model 1.6 kartal idi.(rahmetli dedemden yadigar 12 senesini bizzat ben kullandım)Bir arabayı ne kadar kullandığımı anla .O yüzden 1.6 aldım ama 4 sene sonra satar yeni alırım diye düşünüyorsan o zaman tsi mantıklı gelebilir ancak turbo motorlarda başına gelebilecek bir sorun turbo arızası ve maliyeti gerçekten büyük külfet.Ben kendini kanıtlamış motoru tercih ettim.Ve lpg yi taktığım zaman o 4 milyar hesabını yapmaya zaten gerek kalmıyor.karlı olan elbetteki lpg...

Avalon
20-06-2008, 14:24
Avalon söylediklerin doğru sonuçta satarken elbetteki tsi lar 1.6 larla aynı fiyatta olmayacak ama ben arabayı kullanmak maksadıyla aldığım için öyle bir hesap yaptım yani ben leonumu ömürlük aldım diye hareket ediyorum.Çünkü önceki arabamız 1984 model 1.6 kartal idi.(rahmetli dedemden yadigar 12 senesini bizzat ben kullandım)Bir arabayı ne kadar kullandığımı anla .O yüzden 1.6 aldım ama 4 sene sonra satar yeni alırım diye düşünüyorsan o zaman tsi mantıklı gelebilir ancak turbo motorlarda başına gelebilecek bir sorun turbo arızası ve maliyeti gerçekten büyük külfet.Ben kendini kanıtlamış motoru tercih ettim.Ve lpg yi taktığım zaman o 4 milyar hesabını yapmaya zaten gerek kalmıyor.karlı olan elbetteki lpg...

Arabaya çok uzun süre binmek için dayanıklı bir motor seçmen gayet mantıklı...Ama LPG taktırmayı düşünmen bu mantıkla çelişiyor...LPG nin benzine göre üretilmiş motorlarda ömrünün kısalmasına yol açtığıda aşikar...

Ayrıca ben turbo olayını sanki ilk defa TSI motorlarda kullanılmış gibi korkulacak bir teknoloji olarakta görmüyorum...Zaten baya uzun zamandır tüm dizel araçlar başta olmak üzere çoğu araçta turbo kullanılıyor...Ama sonuçta herkesin kendi seçimi ve saygı duyarım...Selamlar , sevgiler...

Edv
24-06-2008, 00:26
kesinlikle tsi , yolda kesinlikle altta kalmaz

fnasif
24-06-2008, 09:37
kesinlikle tsi , yolda kesinlikle altta kalmaz

Buna kimsenin itiraz edecek hali yok. Tek merak konusu dayanıklılık, onu da zaman çözecek, inşallah beklentileri karşılayabilecek.

GÖKHAN ŞİMŞEK
27-06-2008, 11:31
tekin kardeşim vw nin fsi yi kaldırmayıp sadece 1.4 tsi ye uyarladığını söylüyor bikere oyle olsaydı en basiti 1.6 tsi olmalıydı heralde.hemde biliyoruz ki 1.4 tsi motor ile 1.6 fsi motor arasındaki fark 1.3 mutijet motor(dizel) ile 2.0 benzinli motor kadar birbirinden farklı neredeyse.tamamen farklı çalışma prensiplerine sahipler öyle 1.6 fsi nin uyarlamsıyla 1.4 tsi uyarlanma şansı dahi yok.Ayrıca arkadaşlar adamlar heralde fsi çok iyi olsa kalkıp ta daha 2004 de çıkmış motora 10 yıllık motoru tercih etmezdi bence cevap burada....Ha bende 1.6 leon var gönlüm hep 1.4 tsi den yana ama gerçekten yakıtı iyi ama 4000 ytl fark satarken aynı olmayacak ilerleyen km lerde örneğin sıfır dizel clio ile benzinli nin fiyatlarını biliyonuz değilmi ne kadar farklı ama satarken neredeyse 2.elleri aynı ki bu durum biz mutijet albeayı 27000 e aldığımızda 1.2 benzinlisi 18 civarı idi şu an albea 20000 km de 19 dan yukarı vermiyolar aynı model 1.2 benzinliyede 16 dan aşagı istemiyolar(aynı km) inşallah leonumuzada öyle olmaz 1.4 tsi ci arkadaşlar kalkışları falan nasıl?serimi?merak ta ediyorum valla?

fnasif
27-06-2008, 11:38
Gökhan Erzuruma servise gittiğnde 1,4tsi ile bir test sürüşü yapmanı tavsiye ederim. Aracın 1,6lardan daha performanslı olduğu şüphesiz, ayrıca daha sessiz ve izolasyonu daha iyi. Tüketimin de iyi olduğu görülmekte. Sahip olduğu tork değeri alt devirlerden itibaren etkili, yani kalkışta hemen farkediliyor aracın üstünlüğü. Şu ana kadar çok olumsuz bi haber de almadık, umarım almayızda 1,4tsi hakkında.

gölge
27-06-2008, 11:51
tsı kullanmadım ama ıkıncı el satıstakı performanssa konu turkıyede 1.6
turbolu motorlar otomatık vıtesler km yapmıs araclar ıcın satarken aracınıza dusuk fıyatlar bıcılmesıne neden oluyo

NESLİHAN
27-06-2008, 12:46
Yusuf leon 1.4 tsı siyah aracını 1 Temmuz da hayırlısı ile teslim alacak

slvest
30-06-2008, 00:11
Evvet arkadaşlar son bir günnn :)))

b.tutkan
30-06-2008, 12:41
Öncelikle aracın hayırlı olsun yusuf...
Bence 1.4 tsı da en büyük sorun turbodan çıkacaktır.Daha önce de turbo araç kullandım ama aracı alırken turbo kulanımı konusunda kimse bilgi vermemişti.Yani usulune uygun kullanmadık.Arbayı stop ederken ve çalıştırırken 30-40 saniye rolantide bekletmedim bilmediğim için.Araç 40.000 km geldiğinde turbo yağ kaçırmaya başladı.Bayağı bir masraf çıkacaktı ama yaptırmadan araç pert oldu.Sonuç olarak ön gördüğümüz turbo arızası içinde eğer usulune uygun kullanırsak hiç bir problem yaşayacağımızı sanmıyorum...
Saygılar...

slvest
30-06-2008, 12:57
Teşekkürler bülent bilgilerin için evvet kullanım hakkında iyi bir bilgi almak lazım sonuç olarak yeni bir motor...