PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : en ekonomik araç kullanımı

fnasif
20-06-2008, 17:44
Araç sahibi olan yada araç kullanan tüm tutkunları en ekonomik araçları tartışmak yerine, sahip oldukları yada kullandıkları araçları en ekonomik olarak kullanma alışkanlığını kazandırma konusunda bir konu açmak istedim. Bence yakıt sarfiyatını düşürme konusunda herkes fikirlerini paylaşmalı. Aklıma gelen bir kaç detayı parağraflamak gerekirse,

İlk olarak araçların ağırlıklarını azaltmaya yönelik, gereksiz eşyaların araçlarda taşınmamasına dikkat edilmesi, hatta biraz daha abartmak gerekirse fazla kilo sorunu olanların en sağlıklı ve hızlı şekilde ideal kilolara inebilmesi.

Araçları fazla devirli kullanmaktan kaçınılması, yolun ve hızın getireceği duruma göre gidilebilecek ve aracı zorlamayacak en üst vitesin seçilmesi. Bunu test etmek isteyenler 1. vitesteki aynı devir ile 5. vitesteki aynı devirin yakıt tüketimini karşılaştırarak yapabilirler.

Dikkat edilmesi gerekli biş başka detay, fazla trafik yoğunluğu fazla fren yapmak ve aracı trafik akışında tutmak için sürekli fren ve gazı karışık kullanıp vites değiştirmek zorunda kalmak ve fazla yakıt tüketmek. Bunun için gidilecek olan hedefteki trafik yoğunluğunun en hafif olacağı zaman seçilmeli yada mümkünse daha az yoğunluktaki başka bir güzergahın tercih edilmesi. Bu şu demek, eğer gidilecek yere sıkışık trafikte 5km gidilerek ulaşılıyor, ama trafik yoğunluğu az olan yer 7km mesafe tutuyor ise uzun ve az trafikli yolun seçilmesi.

Araç bakımlarının zamanında yapılmasıda önemli bir etken. Sürtünmeyi en aza indirecek her türlü detay (lastik, yağ, araç temizliği) yakıtı düşürebilecek etkiye sahiptir. Konuyla hiç alakası olmayan araç yüzeylerinin pürüzsüze yakın olabilecek kadar temiz olması, kirli araçtaki rüzgar sürtünmesinden doğacak fazla güç harcamayı engelleyecek bir yapıya sahiptir ama bunu hissedemeyecek kadar az bir etkidedir.

Lastik basınçlarının doğru seçimi, boyutlarının doğru seçimi, kullanılan yakıtın kalitesi de yakıt sarfiyatı düşürecek yapıya sahiptir.

Bir başka detay, fren yapma ihtiyacı ne kadar az olursa, yakıt sarfiyatı da o kadar düşebilir. Yani gereksiz hızlanmalarda kaçınılmaz olan yavaşlamak için fren yapma ihtiyacının ortaya çıkması yakıt sarfiyatını arttırır.

Aklınızdan geçenleri paylaşalım ki dünyamızı daha az kirletelim, bütçemize daha az zarar verelim.

taykac
20-06-2008, 18:26
Benzin istasyonlarında lastiklere hava vurmayın.tabii mecbur kalmadıkça.Geçenlerde 32 hava bastım.Bir gün sonra tesadüf lastikçide ölçtürdüm.22 çıktı 4 lastikde aynı.Daha çok yakıt harcasınlar diye yaptıklarını düşünmemek elde değil.Uyardığım halde yaptırmadılar ve bir daha ordan yakıt almıyorum.

gkn
20-06-2008, 19:57
En önemlilerden birtanesi çoğu sürücü arkadaşlarımız vites bostayken aracın az yaktığını düşünürler.Yokuş aşağı yollarda genelde boşa atarlar ama herzaman viteste bırakıp devrinde inseler gaza basmadan yakıt tüketimi azalacaktır.Yol bilgisayarı olan arkadaşlar bunu test edebilirler boşa atıp inerken ve viteste inmenin farkını bilgisayardanda takip edebilirsiniz.

ONUR
20-06-2008, 21:50
En önemlilerden birtanesi çoğu sürücü arkadaşlarımız vites bostayken aracın az yaktığını düşünürler.Yokuş aşağı yollarda genelde boşa atarlar ama herzaman viteste bırakıp devrinde inseler gaza basmadan yakıt tüketimi azalacaktır.Yol bilgisayarı olan arkadaşlar bunu test edebilirler boşa atıp inerken ve viteste inmenin farkını bilgisayardanda takip edebilirsiniz.
ben bunun farkını hemen söyliyeyim:
eğer vites boşta giderseniz 1.2 lt felan yakar
eğer vitesde gidipte gazdan ayağını çekerseniz 0 lt yakar
bakınız yol bilgisayarı :D

seatleonwhite
20-06-2008, 22:05
ne kadar ekonomı yaparsak yapalım sonuc? benzın fıyatları ve dunyanın en pahalı benzını :(

gkn
20-06-2008, 22:48
Onur aynen verdiğin bilgiler doğrudur.Bende yazıcaktım o şekilde ama herkesin kendisinin bakmasını istedim :D Benzin parası ayrı bi dert zaten onu hiç karıstırmayın :banghead2:

fnasif
21-06-2008, 10:15
Boşta dururken bilgisayardan ,8 - 1lt civarı gözüküyor. Gaza basığınızda rakamlar değişiyor. Boşta kalıp ilerlemeye başlarsanız da rakamlar belli bir hızdan sonra inanılmaz ilerliyor gaza basılmadığı halde, ben o konuda bilgisayar verilerini pek inandırıcı bulamadım. Ha bunu söylerken kimseyi boşta araç kullanmayı tavsiye etmiyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece bilgisayar bu pozisyonda verdiği değerleri nereden alıyor ve doğruluk payı verilen rakamlara eşdeğer mi merak ediyorum.

canerkaraman
22-06-2008, 22:27
bence boşta giden bi araç rolanti benzini yakar. bu da normal viteste giden bi araca göre en az 5 kat daha az yakıt sarfiyatı demek

Engincan
22-06-2008, 23:19
Yokuş aşağı boşta veya viteste yakıtın değişeceğini sanmıyorum. Sonuçta gaza basmıyoruz. Boşta iken aracı durdurmak daha zor olur ve fren mesafesi artar.

karam74
23-06-2008, 09:35
bosta aracın rolentisi zayıfsa stop etme olasılıgı cok yüksek ...

fnasif
23-06-2008, 10:10
Sizler de gördünüz mü, boşta araç hareketlenmeye başlayınca anlık tüketim değerlerinin anormal değiştiğini, bu esnada gaza da basılmıyor. Sanırım burada bilgisayar farklı bir metodla ölçüm yapıyor yada bilmediğimiz farklı bir şey var, farklı bir tüketim var?

gkn
23-06-2008, 10:59
Yokuş yeterince dikse, gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtın tamamen kesilmesini sağlar. Motor, çalışması için yakıt gerekmediğini algılayarak yakıtı tamamen keser ve bu sayede eğime bağlı olarak sıfır yakıt tüketimiyle inmek mümkün olabilir. Araç boştayken daha çok yakıt tüketir.
vites boşa atıldığında uzun bir süre az yakıt yakrarak gitmesine rağmen gerek rüzgar gerekse lastik şanzıman vs... parçaların oluşturduğu sürtünme ile yavaşlayacak,tekrar vitesin boşa atıldığı andaki hıza ulaşana kadarda sabit hızla giderkenkinden çok daha fazla yakıt yakacak.yani hızlanırken hem sürtünmek kuvveti için(rüzgar,lastik,şanzıman)hem de ivme sağlamak için fazladan kuvvete ihtiyacı olacak,fazla kuvvet için de fazla yakıt yakacak.

Fth
26-06-2008, 15:37
Turbo lu araçlarda her zaman Boşa atmak yerine arabayı uygun viteste bırakmak daha yararlıdır hem turbo açısından hemde yakıt tüketimi açısından

fnasif
26-06-2008, 18:39
Turbo lu araçlarda her zaman Boşa atmak yerine arabayı uygun viteste bırakmak daha yararlıdır hem turbo açısından hemde yakıt tüketimi açısından

Bu söylediğin tüm araçlar için gerekli, bence ayrım yapmayalım.

CanTURK
29-06-2008, 23:46
En ekonomik araç kullanma tekniği egoyu evde bırakıp kullandığımız zaman oluyor :) Egomda benle araca binerse o gün 14l/100 km ün altına inmiyo :D

ONUR
30-06-2008, 01:12
En ekonomik araç kullanma tekniği egoyu evde bırakıp kullandığımız zaman oluyor :) Egomda benle araca binerse o gün 14l/100 km ün altına inmiyo :D
:D :D :D :D :D

Impetus
30-06-2008, 01:23
Onur aynen verdiğin bilgiler doğrudur.Bende yazıcaktım o şekilde ama herkesin kendisinin bakmasını istedim :D Benzin parası ayrı bi dert zaten onu hiç karıstırmayın :banghead2:

abi eminmisiniz sonuçta devir saati hiç çalışmıyor diğerinde 3000 görüyor mantık olarak motor çalışıyor nasıl daha az yakabilirimki?

mslm
30-06-2008, 01:43
arkadaşlar araç motor sistemleri artık daha gelişmiş durumda bu yüzden yokuş aşağı boşta gitmek yerine viteste giderseniz bu esnada araç ataletinden dolayı hareket ettiği içinn motorun çalışması için yakıt ihtiyacı olmayacağından motora yakıt gönderilmez o yüzden rampa aşağı viteste daha az tüketim olur boşa göre (bence)

TAVCI
30-06-2008, 08:56
Mazot bile 3.24 ytl olduktan sonra pek ekonomık olmuyor.Bende bunun için sadece yokus asagı bosa atıyorum ve 3000 deviri gecmıyorum.Fazla kastırmanın anlamı yok cunku.Paylasım için teşekkürler.

TAVCI
30-06-2008, 08:58
abi eminmisiniz sonuçta devir saati hiç çalışmıyor diğerinde 3000 görüyor mantık olarak motor çalışıyor nasıl daha az yakabilirimki?

Vites bosta yokus inerken motor 900 devirde çalışıyor , viteste giderken ise 3000 deviri gördüğü oluyor.Sonuç olarakta tabii ki 900 devirle çalışan motor daha az ,yani rolantide duruyor gibi yakıt harcıyor.

canerkaraman
30-06-2008, 22:46
süper bi yorum bence de . çok doğru. bu arada boşta iken stop etme olasılığı yüksek diyen arkadaşa bi gönderme. arkadaşım leon sahibisin. aracın park tayken motor rolantideyken stop ediyormuki giderken stop etsin?

gkn
30-06-2008, 23:32

Mazot bile 3.24 ytl olduktan sonra pek ekonomık olmuyor.Bende bunun için sadece yokus asagı bosa atıyorum ve 3000 deviri gecmıyorum.Fazla kastırmanın anlamı yok cunku.Paylasım için teşekkürler.

evet eminim ve denedimde :)

gkn
30-06-2008, 23:34
Vites bosta yokus inerken motor 900 devirde çalışıyor , viteste giderken ise 3000 deviri gördüğü oluyor.Sonuç olarakta tabii ki 900 devirle çalışan motor daha az ,yani rolantide duruyor gibi yakıt harcıyor.

Vites bosta inerken yakıtı az yaktığın doğrudur..Peki vitese attığında motorun rolanti ayarında benzin alırken , 3000 4000 devirle baslayaıp bir anda benzini çekmesi? işte bosta giderken yakıtın daha fazla yaktığı burda ortaya çıkıyor..Araç bostayken rüzgar vs gibi nedenlerden kaynaklanan bir yavaslama söz konusu oluyor ve vitese aldığınızda motorun eme bileceği benzini düşünseniz , vitesteyken az yaktığını anlayabilirsiniz.

GÖKHAN ŞİMŞEK
13-07-2008, 00:58
Adaşım Gökhan sana canı gönülden katılıyorum ve inanmak istemeyen kardeşlerimede teessüf ediyorum bikere yol bilgisayarı kesinlikle milimetrik ölçüm yapıyor defalarca denedim(matematik öğretmeniyim meraktan)yokuş aşağı boşta gitmeyin çok yakar.Bunu icat edenler kesinlikle yerçekiminden faydalanmayı planlamışlar.Mantığı da şu araç boşta giderken motorun dönmesi için mecbur benzin harcamalı da?ama viteste yerçekimi motoru çevirdiği için benzini kesiyor sizde 4000 deviri görünce emdi bütün benzini bitirdi sanıyorsunuz ve öyle yanılıyorsunuz ki???bir bilseniz.Leoncular Leon 1600 devirden sonra bayır aşağı benzini keser bu böyle biline...İnanmayan devam etsin sanırım paraları çok...Unutmayın ki ben aşağı doğru 4000 deviri görünce uçuyorum sevinçten yaaaa.Bu sadece matematik öğretmeninin ki artvin gibi 18 km ful rampa peşinede 18 km full iniş olan bir kentte yaşayan kardeşinizin size tavsiyesi saygılar......

SNL08
13-07-2008, 12:39
peygamber vitesinden sasmayin tasarruf yapin :) dinimizcede mubahtir :) ama seytan durte bilir gazla yafrum die o zamanda vitese atmamak gunah :)

fnasif
13-07-2008, 18:22
Dolu depo ile dolaşmak da sarfiyatı arttıran değerler arasında sayılabilir, tam depo ile dolaşıldığında araca yaklaşık tam depo yakıt ağırlığını da yüklemiş oluyoruz. Ayrıca klima, gereksiz çalışan elektrik aksam (teyp, farlar, rezistans...) da sarfiyatı tetikleyici etkenler.

Yeni nesil araçlarda klimanın öncekilere nazaran fazla tüketime etkisi olmayacağı savunulsa da hiç etkisiz denilemez kanaatindeyim.

fnasif
13-07-2008, 18:27
Vitesi boşa almak sarfiyatta belki dikkatli kullanımda olumlu sonuçlar verecektir ama boşa alıp sürekli frenle yavaşlamaya çalışmak ta kazancı başka parçaların yıpranması ile etkisiz hale getireceği şüphesizdir. Aracı viteste tutup 0 yakıt sarfiyatı ile gitmek tabi ki doğru olandır. Sert frenajda frenle beraber aracı 1-2 vites birden düşürebilmek, aracın fren mesafesini azaltabilecek bir etkidir. Boşa aldığınızda ani fren yapmanızda aracı yavaşlatacak tek etkiyi frene yüklemiş olabiliriz.

Unutulmaması gereken asıl nokta aracın hızlanmasından çok durabilme kabiliyetidir.

CanTURK
13-07-2008, 19:28
vitesi bosa atmak hem tehlikeli hemde tasaruuf saglamaz aksıne cok tuketır 1992 yılından ıtıbaren dunyada serı olarak cut off sıstemı kulanmayana arac kalmadı;
aracı aynı yokusta asagı ınerken hem bosa atın hemde yuksek vıteste ayagınızı gazdan cekın

bostayken 1-2 litre /100km kompresyondayklen 0 goreceksınız;
bunun sebebi; giden aracın ataletı sebebı ıle motır zaten doner; ayagızını debrıyaja bastıfınız da beyın programı ıle yenıden benzın puskurtulur bu yuzden motor stop etmez.
rolentıdekı kadar yakıt yakarsınız; rolentıde yanan yakır saatte 1-2 litre kadardır
3 dakkıka rolentıdekı tuketım ıle duz yolda 1 km yol gıdebılırsınız...

Bilgilerinize..

fnasif
14-07-2008, 09:15
Eğim viteste gaza basmadan ilerlemeye yetecek kadar dik değilse ve yine ufak da olsa gaza basmanız gerekiyorsa boşa atmak daha az yakıt tüketir diycem ama siz yine de boşa atmayın. Önemli olan gidebilmek değil acil bir durumda güvenli olarak durabilmek. Anlık değil toplamda az yakıt sarfiyat amaçlı düşünülmeli, boşa atıp hızlanmak için fazla gaza basmanız gereken yolda zaten boşa atarak kazandığınızın fazlasını harcıyorsunuz demektir.

AYDIN
12-09-2008, 01:51
açıkçası bu konuyu çok kişiyle tartıştım deneyimli ustalar bile boşta gitmekten yana.Yol bilgisayarındaki rakamlar bence korkutma amaçlı yapılmış gibi gelio.sonuçta vitestede inseniz benzini keserseniz arabadan motor kasılıp arabayı anormal bir şekilde yavaşlatır bu da demek oluyoki yol bilgisayarı 0 yazarken yalan yazıyor.boşta giden araba rölanti benzini yakar ama viteste inerseniz rölanti + motorda devirden dolayı pistonların yaptığı emmenin getirdiği çok ufak bir sarfiyat daha olur.zaten araba viteste yokuş inerken benzin kesilse motorun seside kesilir çünkü patlama olmaz.kanımca o ufak emmeden kaynaklanan artışı takmayıp viteste inmek daha iidir sonuçta frenler üzerinde büyük etkisi var can her zmn maldan kıymetlidir ;)

GÖKHAN ŞİMŞEK
12-09-2008, 02:16
açıkçası bu konuyu çok kişiyle tartıştım deneyimli ustalar bile boşta gitmekten yana.Yol bilgisayarındaki rakamlar bence korkutma amaçlı yapılmış gibi gelio.sonuçta vitestede inseniz benzini keserseniz arabadan motor kasılıp arabayı anormal bir şekilde yavaşlatır bu da demek oluyoki yol bilgisayarı 0 yazarken yalan yazıyor.boşta giden araba rölanti benzini yakar ama viteste inerseniz rölanti + motorda devirden dolayı pistonların yaptığı emmenin getirdiği çok ufak bir sarfiyat daha olur.zaten araba viteste yokuş inerken benzin kesilse motorun seside kesilir çünkü patlama olmaz.kanımca o ufak emmeden kaynaklanan artışı takmayıp viteste inmek daha iidir sonuçta frenler üzerinde büyük etkisi var can her zmn maldan kıymetlidir ;)
ömercim kesinlikle yanılıyosun bak bidaha dene ve şunu hisset zaten leon viteste bayır aşağı inerken 1700 lü devirlere gelince hiçbi pedala basma o devirde ufak bir sarsıntı yapıyo ve bilgisayar sıfırı gösteriyo ben bunu defalarca denedim depo dolumlarım hep bilgisayardaki gibi çıktı haaa ben artvinde yaşıyorum bunu en çok bilen benim kesinlikle sıfır yakıyo ama 1700 devirin üstünde sıfırlar! brodvayım vardı onunla bayır aşagı viteste iken kontağı kapattım öyle motor döne döne indim geçmişte(sakın bunu leonda deneme zaten benim deneme nedenim de araç ateşleme kesilince frenler mi diye merak idi sonuç hiçbirşey olmuyo araç aynı gürültü ve hızla iniyor...)unutma leonun bilgisayarı sıfırı gösteriyorsa doğrudur...biz sana hoş rampa çıkarken sıfır gösteriyo demiyoz ömerim adamlar sadece yer çekimini boşa kullanmamışlar o kadar gayet hoş bir buluş, ustalara inanma heleki hayatları reno-tofaş ile geçmiş olanlara sen servise sor seni inandırırlar:)

mayham85
12-09-2008, 09:48
ömercim kesinlikle yanılıyosun bak bidaha dene ve şunu hisset zaten leon viteste bayır aşağı inerken 1700 lü devirlere gelince hiçbi pedala basma o devirde ufak bir sarsıntı yapıyo ve bilgisayar sıfırı gösteriyo ben bunu defalarca denedim depo dolumlarım hep bilgisayardaki gibi çıktı haaa ben artvinde yaşıyorum bunu en çok bilen benim kesinlikle sıfır yakıyo ama 1700 devirin üstünde sıfırlar! brodvayım vardı onunla bayır aşagı viteste iken kontağı kapattım öyle motor döne döne indim geçmişte(sakın bunu leonda deneme zaten benim deneme nedenim de araç ateşleme kesilince frenler mi diye merak idi sonuç hiçbirşey olmuyo araç aynı gürültü ve hızla iniyor...)unutma leonun bilgisayarı sıfırı gösteriyorsa doğrudur...biz sana hoş rampa çıkarken sıfır gösteriyo demiyoz ömerim adamlar sadece yer çekimini boşa kullanmamışlar o kadar gayet hoş bir buluş, ustalara inanma heleki hayatları reno-tofaş ile geçmiş olanlara sen servise sor seni inandırırlar:)
o olaydaki mantık tekerlerin olurşutrduğu dönüş enerjisi sayesinde motorda ateşleme olmadan aynı devişr sayısını tutturabilmek bu yüzden enjeksiyonlu arabalarda yakıtı kesen bir sistem var ve alet gerçektende 0 yakıyor.
ayrıca boşa almak oldukça tehlikelidir kontrolü sıfıra indirir kim boşa at gitsin diyorsa şöfşrlük zanaatından zerre kadar anlamayan çevresine tehlike yayan gereksiz bir insandır bence.

ramnet
12-09-2008, 10:40
ayrıca boşa almak oldukça tehlikelidir kontrolü sıfıra indirir kim boşa at gitsin diyorsa şöfşrlük zanaatından zerre kadar anlamayan çevresine tehlike yayan gereksiz bir insandır bence.

:d :d Evet bu yoruma bende katılıyorum. Arabayı boş viteste inmek çok tehlikeli. Araba her an stop edebilir, yoldan çıkabilir ki çünkü direksiyonu tutsanız bile....

Bir yokuşu çıktığın vitesle inmek gerekiyor. Mesala eğimde bol kavşaklı Ralli yolu gibi yollarımız var. Vitessiz buraları inmek fevkalede tehlikelidir. Yakıt sarfiyatımı bence vites geçişleri yapmazsak yakıt sarfiyatımız artar....

turker
12-09-2008, 11:43
Bir de bazen fren kurtarırken bazen de gaza basmak kurtarabilir, örneğin sert viraj dönerken. O yüzden viteste olmak daha mantıklı. Cut-off da cabası.

leon sport
12-09-2008, 11:59
Bir de bazen fren kurtarırken bazen de gaza basmak kurtarabilir, örneğin sert viraj dönerken. O yüzden viteste olmak daha mantıklı. Cut-off da cabası.

sert bi viraja girdiğinizde gaza basmakta frene basmakta sağlıklı değil.en uygunu girdiğiniz hızı korumakta..

turker
12-09-2008, 12:11
Yanlama olayı başlarsa fren hüsran olabilir. Gazla toparlamak mümkün olabilir. Bir de karda bazen gaz gerekebiliyor.

PİNUS
06-10-2008, 13:46
Yakit Sarfiyatini En Aza Indirmek Için Yüksek Vites,düşük Devir,mümkün Olduğunca Sabit Hiz,az Firen.mümkünse Motor Freni.

yco
06-10-2008, 18:53
her ne kadar sert olursa olsun doğru vitesle girilen bi virajda hız aşırı değilse hiç bi sorun yaşanmaz..

sabit hız, az devir, bişi olduğunda frene basmayı gerektirmeyecek kadar bi mesafeden takip, eğimlerde gaz kesmek ya da azaltarak ekonomiye katkıda bulunmak..

cenkerocak
12-10-2008, 03:32
arkadaşlar onu bunu bırakın aracınıza lpg taktırın. memnun kalacaksınız emin olun. benim 2005 model toledo stylanse marka aracım var. iki aydır yoğun araştırma ve tereddütlerden sonra brc sıralı lpg taktırdım.. harika inanın.. kmde 180 krş yaktım. (ilk depo itibariyle. 75 ytl gazla 420 km gittim şehir içi.ayrıntılı sorusu olan arkadaş olursa bana yazsın..

driftdriver
12-10-2008, 04:06
ÇOK YAKAN MOTOR YOKTUR ; ÇOK YAKIT TÜKETEN ŞOFÖR VARDIR !!! :drive2:

balki77
21-10-2008, 19:13
bence gaza basmadığı sürece ister viteste olsun ister boşta aynı yakıtı yakar araba. önemli olan gaz pedalının konumu..

34NFZ24
30-12-2008, 16:30
uzun yolda cruise control. Çok farkediyor. 120-130km/h arasında 6.vites sabit hız (ort.6,5lt/100km) veya 90km/h 5. vites sabit hızda (ort.5.8lt/100km) kullanırsanız manual gaz ile kullanmaktan daha ekonomik olacaktır. Tek dezavantajı var inişlerde yakıt aktarımını minimumda olsa devam ettiriyor, bu durumda da cruise controlden çıkıp düzlükte tekrardan aktifleştirmek en mantıklısı. Ha bu arada, araç her zaman viteste kalmalı, boşta araç hep bir miktar yakıt harcar.

34NFZ24
30-12-2008, 16:39
Yol bilgisayarı hakkında bulduğum bir bilgiyi paylaşmak isterim. Bu bilgiye bağlı olarak yakıt ölçüm kısmının çalışma prensibinden en sağlıklı verinin iletildiğini görebilmekteyiz.

Yol Bilgisayarı
Yol bilgisayarı sürücünün örnek süre, yakıt tüketimi, kat edilen mesafe vb. parametrelerin gözetim etmesine olanak sağlar. Gözetim birimi ile gösterge biriminden oluşan yol bilgisayarı gösterge panosunun (konsolun) üzerinde yer alır.

Kumanda düğmeleri ön konsolda veya sağ kumanda kolu üzerindedir. Sistemin özünü bir mikrobilgisayar teşkil etmektedir. Bu bilgisayar giriş ve çıkış birim aracılığı ile bütün sistemi denetlemek üzere programlanmıştır.

Algılayıcılardan gelen elektrik sinyalleri veya sürücünün kullanmış olduğu kumanda düğmeleri sinyallerini alır. Gelen bu bilgiler yardımıyla mikro-bilgisayar, verileri hesaplayarak o anki durumu veya sürücünün isteğini sayısal ekran üzerinde görüntüler.

Yol bilgisayarını oluşturan devreler:

• Dijital ekran ve mikrobilgisayar
• Araç hız sensörü,
• Yakıt seviye sensörü,
• ECU (elektronik kontrol ünitesi),
• Buzlanma uyarıcı sensör.

Çeşitli araçlarda farklı versiyonları bulunan yol bilgisayarı genel olarak şu bilgileri içerir.

• Anlık yakıt tüketimi
• Ortalama yakıt tüketimi
• Menzil
• Saat
• Tarih
• Kronometre
• Dış sıcaklık
• Yolculuk sayacı
• Ortalama araç hızı
• Yolculuk süresi
• Motor yağı sıcaklığı

Her bir yolculuk için ayrı ayrı, ortalama yakıt tüketimi ve araç hızı yol bilgisayarının kontrol ünitesi hafızasına kaydedilir.

Hız denetim sistemi;
Hız sensörü, kilometre teli ile kilometre dişlisi arasına yerleştirilmiştir. Bu sensör, kilometre telinin hareketinden faydalanarak “Hall” ilkesine göre dönüş hızını elektrik akımına çevirir.
Hız sensörünün çalışması için 12 Voltluk bir akım gerekir. Sistemde bulunan üçüncü bir kablo ise yol bilgisayarına sinyal taşır. Hız sensörü, yol bilgisayarına karesel voltaj nabızları şeklinde araç hızı ile bilgileri yollar. Bunların frekansı, kilometre teli hızı ile doğru orantılıdır (yaklaşık her 1metre başına beş nabız).
Yol bilgisayarı, hız sensöründen aldığı sinyallerle şu beş unsuru hesaplar:
• Anlık yakıt tüketimi,
• Ortalama yakıt tüketimi,
• Menzil (kalan yakıtla varılabilecek mesafe),
• Katedilen yol,
• Ortalama araç hızı.

Yakıt seviye sensörü;
Yakıt göstergesine, yardımcı uyarı sistemi eksik yakıt uyarı lambasına ve yol bilgisayarına akım göndermek üzere iki direnç elemanı vardır.
Bir şamandıraya bağlı olan ve hareket edebilen sürgü mekanizması, yakıt seviyesini bir ayarlı dirence iletir. Ayarlı direncin ölçtüğü “direnç" değeri, önceden kontrol ünitesi hafızasına kaydedilmiş ve her belli bir W (ohm) değerine karşılık gelen, litre cinsinden yakıt miktarını ifade eder.
Yol bilgisayarı, menzili hesaplamak için de sensörden gelen bu direnç değerini kullanır.

Elektronik kontrol ünitesi;
Gösterge tablosunun altında bulunan dijital beyin yol bilgisayarına bağlıdır.Bu bağlantı sayesinde yol bilgisayarı, motorun çalışma durumu hakkında bilgi alır. Ayrıca, yol bilgisayarı sabit programlanmış motora, özel verilere ve ECU’nin yakıt püskürtme nabızlarına göre yakıt tüketimini hesaplar. Bunlara ilaveten, ortalama yakıt tüketimini, anlık yakıt tüketimini ve menzili hesaplamak için hız sensörü ve yakıt seviye sensöründen gelen verilere ihtiyaç vardır.

Buzlanma uyarıcı sensör;
Buzlanma uyarıcı sensörü aracın motor tarafında bulunur. Bu sensör iki bağlantı ucuna sahiptir ve yol bilgisayarı ile irtibatlıdır. Bazı modellerde ise bu uçlar, (bilgi gönderen uçlar) gösterge tablosunda bulunan elektronik birime; uyarı modülüne bağlıdır.

İşlev göstergesi; Yol bilgisayarı ve hırsızlık önleme alarm sistemi olan araçlarda, hırsızlık önleme göstergesi de yol bilgisayarı göstergesinin içindedir.Üzerinde sıcaklık, tarih,saat, menzil, ortalama yakıt tüketimi, anlık yakıt tüketimi, kronometre, dış sıcaklık, yolculuk sayacı, ortalama araç hızı..gibi verileri sürücüye bildirir.

Yol BilgisayarlarıAkıllı yol bilgisayarlarında 12 fonksiyon bulunmaktadır ve bunların bazılarına sürücüden veya yolcudan manuel giriş yapılabilmektedir. Arzu edilen seyahat zamanını ve seyahat uzaklığını ayarladıktan sonra bilgisayar, ortalama hızı ayarlayabilmektedir. Ayrıca belirli yol aralıklarında yakıt tüketimini hesaplayabilmededir.
Yol bilgisayarları, yakıtı korumayı ve daha eğlenceli seyahat etmeyi sağlayabilmektedir. Şekilde bir yol bilgisayar sisteminin blok diyagramı bulunmaktadır

Yol bilgisayarının çalışmasıYol bilgisayarı 4 sensörden giriş sinyallerini alır. Bu sensörler araç hızını, yakıt akışı oranını, yakıt seviyesini ve dışarıdaki hava sıcaklığını almaktadırlar. Bu giriş sinyalleri yol bilgisayar saatiyle birleşerek, fonksiyonların numaralan genel biçimde hesaplanır ve dijital formda görülür.

Fonksiyon - zaman
Mikroişlemci teknolojisiyle birleşen quartz kristalinin doğruluğu, kontak ister açıkolsun ister olmasın ekranın kolayca okunmasını sağlamaktadır. Saat. 12 veya 24 saat sistemine sahip olmalı ve batarya veya güç kesildikten sonra kolay bir şekilde reset edilebilmelidir. Zaman üretici firma tarafından belirlenmiş uygun tuşlara basılarak baştan girilmiştir.
Kronometre, uygun butonlara basılarak başlatılabilir, durdurulabilir ve sıfırlanabilir. Bu geçen zaman fonksiyonu, ne kadar yolculuk yapıldığını bulmada ve hız ölçümü için kullanılır.

Fonksiyon - anlık yakıt tüketimi
Bu fonksiyon seçildiği zaman, bilgisayar zaman başına akan yakıtı algılayan yakıt akış sensörlerinden pals frekanslarını okumaya başlar. Bu nicelik bilgisayar tarafından kilometre başına veya mil başına ne kadar yakıt tüketildiğini hesaplamakta ve anlık tüketim ekranında görüntülenmesini sağlar. Yakıt enjeksiyon sistemindeki zaman palsi, bu enjekte edilmiş yakıt miktarıyla orantılı olarak hesaplama için temel teşkil eder. Sadece bir tane enjektör zaman palsi ölçülebilir. Bu, kullanılan yakıtın toplam miktarını bulmak için silindir sayısıyla çarpılır. Bilgisayar saat başına litredeki yakıt akma oranıyla, saat başına mildeki(km 'deki) araç hızını kıyaslayarak yakıt tüketimini hesaplamaktadır. Kıyaslama ise şu şekildedir: Tüketim (mpg) = Hız(mph) / Yakıt akma oranı (gph)
Anlık yakıt tüketim her saniye olmak üzere sık, sık güncelleştirilir ve çalışma şartlarındaki değişmelere göre sonuç ekranda hızlı bir şekilde değişerek gözükür. İşlem şart çeşitleri hızlandırma pozisyonlarına bağlıdır. Bunlar; aynı hızla uzunca bir süre gitme, tırmanma veya tepelerden aşağıya inmek, veya hızlanma. Verilen her hangi bir anda kullanılan kesin yakıt miktarının bilgisi gösterildikten sonra, yol bilgisayarı ekonomik yakıt için kullanışlı kazançlara adapte olmuş sürüş tekniklerine yardım etmektedir

Fonksiyon - ortalama yakıt tüketimi
Ortalama yakıt tüketimini seçtiğimiz zaman', yol bilgisayarı, yolun başlangıcından bu yana kullanılmış olan toplam yakıtı seyahat boyunca gidilen yola böler.
Ortalama yakıt tüketimi= Gidilen Yol / Toplam Yakıt
Değerlerin ikisi de bilgisayarın normal fonksiyonlarının parçalan gibi kaydedilir. Değerlerden gidilen yol hız ölçer devresinden, kullanılan yakıt ise yakıt akış oranından elde edilir. Hesaplama başlar ve her hangi bir anda tekrar başlar, eğer kontak kapalı işe bile etki etmez. Ekran mil/galon veya kilometre/litre cinsinden gösterir

Fonksiyon - ortalama hız
Bu değer, seyahat zamanının ortalaması alınmış hız palsleri kullanılarak hesaplanır. Yol bilgisayarı yolculuk boyunca her hangi bir zamanda mil/saat (mph) cinsinden aracın ortalama hızını gösterir. Bu fonksiyon yolculuğun özel kısımları veya bütün yolculuk için yardımcı seyahat zaman bilgilerini sağlayarak her zaman başlatılabilir. Kontağın kapalı olduğu seyahatlerdeki aralar bunlara katılmazlar
Fonksiyon - gidilebilecek mesafe
Bu program depo içinde kalan yakıt ile arabanın ne kadar gideceğini gösterir. Hesaplama, ortalama yakıt tüketimi ve depodaki yakıtın içerikleri kullanılarak hesaplanmaktadır. Ekran gidilebilecek mesafeyi kilometre veya mil olarak göstermektedir

Fonksiyon - gidilen uzaklık
Gidilen uzaklık, en son resetten bu yana araç hızının ölçülmesinden elde edilen hız palslerinin toplamıyla elde edilir.

Fonksiyon - dışarıdaki hava sıcaklığı
Dışarıdaki hava sıcaklığı NTC termistör kullanarak ölçülür. Sıcaklık 40°C 'den 170°C’ye kadar 0,5°C 'lik adımlarla ekranda gösterilir. Dışarıdaki hava sıcaklığı arabalara yerleştirilen klimalar ilginç bilgi kaynaklandır. Bu fonksiyon yol güvenliği için gerçek bir katkı yapabilmektedir. Çünkü sıfırın altındaki sıcaklıkta yol yüzeyindeki buzlanma ve dışarıdaki hava sıcaklığını doğru okuma, buzlanma şartlarında Önceden uyan verebilmektedir.

yusuf_1977
30-12-2008, 16:45
eskiden az yakıt tüketmek için gaz pedalına yumurta gibi davranın kırmadan basın derlermiş...

OzzzY
30-12-2008, 17:47
Arkadaşlar,
Benim denemelerime göre deviri 2000-2200 devir/dak.'da tutmaya çalışın. Alt limite göre vites düşürün, üst limite göre artırın. Bunun iki sonucu oluyor. Birinicisi benzin sarfiyatınız azalıyor, ikincisi aracınızın motor köreliyor. Ara ara yoklamakta fayda var. Anladınız beni...

34TL3855
16-03-2009, 22:34
benim aracım 2008 leon 1.6 stylance ve 10000km de.uzun yolda yaptım ve genelde 2500-3000 devir arası vites geçişleri yaptım ancak şehir içinde ortalam 15 16 lt yakıyor.hergün erenköyden kayışdağına okula giderken çok az gaza basınca bu oran 17 18lt. ye çıkıyor.şehir içinde daha az yakıt tüketmek için ne yapmam gerekiyor? çünkü aracım nerdeyse 3.0 motor bi araç kadar yakıyor

fnasif
16-03-2009, 22:41
Düşük viteste devri düşük bile tutsan yüksek vitesten daha fazla yakarsın. Mekanik olarak herhangi bir sıkıntın yoksa aracının en az yakacağı miktarı anlık tüketimi sürekli açık tutup nerelerde az yaktığını yada 0 gösterdiğini çok iyi çözmen gerekiyor. Benim son zamanlarda bulduğum bir başka çözüm, kutu içi performans hava filtresinin kapağını söküp sese daha fazla odaklanıp en düşük ses seviyesi ile aracı yormadan gazlamak. Dur kalk trafiğe girmessem yer yer şehir içi tüketimde 7leri bile görmeye başladım. 12ltleri ancak çok azdığım yada dur kalklı köprü trafiğinde görüyorum.

İlk iş aracının mekanik bir kusuru olmadığından emin ol.

schumi
16-03-2009, 22:41
çok ilginç nerdeyse cupra gibi yakıyor...

kfy
16-03-2009, 22:43
benim aracım 2008 leon 1.6 stylance ve 10000km de.uzun yolda yaptım ve genelde 2500-3000 devir arası vites geçişleri yaptım ancak şehir içinde ortalam 15 16 lt yakıyor.hergün erenköyden kayışdağına okula giderken çok az gaza basınca bu oran 17 18lt. ye çıkıyor.şehir içinde daha az yakıt tüketmek için ne yapmam gerekiyor? çünkü aracım nerdeyse 3.0 motor bi araç kadar yakıyor
oldukça fazla bir servise göstermende fayda var.yanlız bu şikayetlerini olduğu gibi belirt ve hafta içi git sakin bir zamanda araçla yeteri kadar ilgilensinler.

34TL3855
16-03-2009, 23:00
mekanik bi sorun olduğunu tahmin etmiyorum çünkü aracı 0 aldım ve aldığım günden beri böyle.0 bir araçta mekanik sorun olacağını pek zannetmiyorum.peki bana anadolu yakasında servis olarak nereleri önerirsiniz? ben aracımı seat rentelden satın almıştım ve çok ilgililerdi.kapandıktan sonra bu sorunum için eryaya gittim ancak beni yaklaşık 45 dakka beklettiler ve çok ilgisizdiler.belki bana denk gelmiştir ters zamanları bilemiyorum

34TL3855
16-03-2009, 23:01
mekanik bi sorun olduğunu tahmin etmiyorum çünkü aracı 0 aldım ve aldığım günden beri böyle.0 bir araçta mekanik sorun olacağını pek zannetmiyorum.peki bana anadolu yakasında servis olarak nereleri önerirsiniz? ben aracımı seat rentelden satın almıştım ve çok ilgililerdi.kapandıktan sonra bu sorunum için eryaya gittim ancak beni yaklaşık 45 dakka beklettiler ve çok ilgisizdiler.belki bana denk gelmiştir ters zamanları bilemiyorum

yco
16-03-2009, 23:28
Erya'ya tekrar gitmende fayda var şanssızlık olmuş senin ki daha çok..
bence de çok yakıyo sabahları gittiğin yol daha çok yokuş yukarı ve gittiğin saatlerde yolun durumu nası oluyo bilmiyorum trafik oluyo olsa bile yine de fazla..

Cupra
17-03-2009, 00:22
Arabanız kaç km'de bilmiyorum ama bujilerde ya da oksijen sensöründe bir sorun olabilir. Ya da yakıt pompası vs. gibi takıt sistemi elemanlarında. Sorun yol bilgisayarında da olabilir. Aldığınız benzinle ne kadar yol yaptığınızı hesapladınız mı hiç?

34TL3855
17-03-2009, 00:28
aracım 10 kilometrede 2008 temmuz ayında aldım.50 tl lik benzinle normal kullanışta 100 120 km yol yapabiliyorum.

34TL3855
17-03-2009, 00:28
pardon 10.000 km

Cupra
17-03-2009, 00:45
Sorun yol bilgisayarında değil o zaman. Dediğim parçalarda sorun olabilir.

Gilgamesh
17-03-2009, 01:22

Sayın Aybars bey bunun ters zamana gelmekle alakası yok hemen başta söyleyeyim. Yeri gelmişkende biraz konuyu açayım madem böyle bir serzenişte bulundunuz. Öncelikle ben bilhassa SCT ailesine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum ki bunu saat gecenin 01:06 sı olmuş ve ben yarın 07:00 de kalkıp işe gidecek olmama rağmen bir kaç üyeye daha sıkıntılarında yardımcı olabilir miyim diye klavye başında parmak sallayarak ve kafa yorarak sanırım bir nebze olsun ortaya koyuyorum. Sonrasında ise hali hazırda şu anda Doğuş' un uyguladığı fitness kampanyası haricinde firmamız ERYA otomotivin yürürlükte olan bakım kampanyası ve bizim bir diğer yetkili servis olarak hizmet verdiğimiz marka olan Skoda bakım kampanyası devam etmektedir. Gelen araçlara randevu sistemi ile hizmet vermeye çalışırken ( ki açıkçası bunda bile zorlanıyoruz) harici olarak sıkıntı yaşayan müşterilerimizede (sizin gibi ) elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz. Ha başarılı mıyız sizinde ifadenizden anlaşıldığı üzere maalesef bazen aksıyoruz. Lakin bunu "çok ilgisizlerdi" şeklinde ele almamanızı rica ederim. Şu anda anadolu yakasında sizlere hizmet veren ve araç girişi bakımından en yoğun servis Erya dır. Hak verirsiniz ki herkese gereken vakti ayırma konusunda sıkıntılarımız oluyor. Bunun dışında araçlarınızın büyük bölümü kontrol ünitelerinden oluşuyor ki bu da bir çok zaman bizim elimizi kolumuzu bağlıyor: Sebebi ise çok yakıyor şikayeti ile gelen bir müşterimizin aracını diagnos cihazına bağlayıp değerlerine bakıyoruz aracın değerleri diagnos cihazında bize anormal bir şey vermiyor ise (hata veya arıza) bizde ister istemez sizlere aracınızda bir sorun olmadığı yanıtını veriyoruz. Bunun yanında sizin araç kullanma stiliniz olsun yakıt aldığınız istasyon olsun gün içinde ne kadar yoğun trafikte araç kullandığınız gibi sorgulamaları yapma şansımız olmuyor. Kaldı ki aracınızın hem kilometre bakımı hemde seneden dolayı bakımı yaklaşmış durumda bu ve buna benzer sebeplerden dolayı aracınızda yakıt kullanımı artış gösterebilmekle beraber daha öncede söylediğim gibi sizin kullanım stiliniz ve yakıt istasyon tercihlerinizde bu konuya etken olabilir. Yeri gelmişken randevulu araçlara hizmet vermeye çalışırken harici bir şikayet ile bize başvuran tüm SCT üyelerinden Aybars bey in gıyabında biraz anlayış bekliyorum. Neticede siz randevu ile gelen bir araç kullanıcısı olsanız önceliğin sizin aracınızda olması beklentisi içerisinde olacağınızı unutmamanızı rica eder; Aybars Bey sizi yeniden servisimize davet eder ve direk benim ile irtibata geçmenizi rica ederim. Bakalım konu ile ilgili neler yapabileceğim.

34TL3855
17-03-2009, 19:37
öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim Mert bey.Ancak benim amacım kişisel veya şirket ismine leke sürecek bir yorum yapmak değildi.dediğiniz gibi şikayetimi telefonda dile getirmiştim ve telefonda görüştüğüm hanımefendi buraya gelebilir misiniz diye sordu.bende evim yakın olduğu için hemen gelebilirim dedim ve gittim.
dediğim gibi o günle alakalı bi aksaklık olabilir.en yakın zamanda gelip sizinle bu sorunum hakkında görüşücem.teşekkür ederim

Gilgamesh
18-03-2009, 15:36
öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim Mert bey.Ancak benim amacım kişisel veya şirket ismine leke sürecek bir yorum yapmak değildi.dediğiniz gibi şikayetimi telefonda dile getirmiştim ve telefonda görüştüğüm hanımefendi buraya gelebilir misiniz diye sordu.bende evim yakın olduğu için hemen gelebilirim dedim ve gittim.
dediğim gibi o günle alakalı bi aksaklık olabilir.en yakın zamanda gelip sizinle bu sorunum hakkında görüşücem.teşekkür ederim

Yok zaten bende olayı kişiselleştirmedim sadece sizin serzenişinize istinaden detaylı bir açıklama yapma ihtiyacı duydum. Beklerim efendim

EMR-TOLEDO
24-03-2009, 00:07
ben bunun farkını hemen söyliyeyim:
eğer vites boşta giderseniz 1.2 lt felan yakar
eğer vitesde gidipte gazdan ayağını çekerseniz 0 lt yakar
bakınız yol bilgisayarı :D
ben o olaya inanmıyorum..yani fizik kurallarına aykırı öncelikle.hiç çalışan bir mekanizma 0 lt tüketim değeri gösterebilirmi sizce?bana göre tamamen güvenlik adına bir uygulama bu..yani insanlar vitesi boşa atmasınlar diye yapılmış bişey..

Cupra
24-03-2009, 01:23
ben o olaya inanmıyorum..yani fizik kurallarına aykırı öncelikle.hiç çalışan bir mekanizma 0 lt tüketim değeri gösterebilirmi sizce?bana göre tamamen güvenlik adına bir uygulama bu..yani insanlar vitesi boşa atmasınlar diye yapılmış bişey..
Tam tersi. Fizik kuralına "cuk" oturan bir durum bu. Şöyle izzah edeyim.
Aracınız boşta. İster gitsin ister dursun, lastikler motoru çevirmediği için değişen birşey olmaz. Aracınızın motorunu dışarıdan çeviren bir güç olmadığı için, araç rölantide çalışmak için benzin harcar.
Viteste gaza basmadan gittiğiniz zaman ise, aracın motoru, tekerlekler tarafından döndürülür. Ve motor sadece yağlama yapar. Benzin harcamasına gerek kalmaz.
Umarım anlamanız için yararlı bir açıklama olmuştur.

desperado_32
24-03-2009, 10:33
Açıkçası ben bu içimdeki şeytanla boğusurken bu ekonomik araç kullanımını basaramam :D gaz bedalı bende oldumu şeytan dürtüp duruyor...

Ahmet
24-03-2009, 10:39
kesinlikle Atiila katılıyorum sana cok kere denedim olmuyor :))

rustemmm
24-03-2009, 11:50
kesinlikle Atiila katılıyorum sana cok kere denedim olmuyor :))

kesinlikle bende katılıyorum sana atilla çoğu kez amcamın oğlum bu arabada birde fren pedalı var onuda kullan deyişini duydum:)

hayxe
22-01-2010, 21:24
vitesi 1 e hiç 2 ye çok az atarak..

punisherkp
22-01-2010, 22:04
araci bosa atmayiniz

mtahakorkmaz
22-01-2010, 22:21
neden???

burak mehmet
22-01-2010, 23:29
peki sizede oluyormu, ben aracım temizken çok daha sakin kullanıyorum üzmüyorum 3000 d/d yı geçmiyorum vs vs ama kirliyken tapa gaz gidiyorum..hatta şöyle bir örnek vereyim lpg deposu tam doluyken aracım temizse 350 kirliyse 270 km gidiyorum..

mtahakorkmaz
23-01-2010, 00:55
aynen aynen yemin ederim bu psikolojik :):):)

kayitciata
17-03-2011, 21:27
KESİNLİKLE hız sabitleyiciniz varsa KULLANIN KULLANDIRIN. bilen bilir, balçova narlıdere arasındaki otoyolda her gün araba kullanmaktayım, cruise control ile hızımı 80e sabitlediğimde ortalama yakıt tüketimim 5.5 ile 5.8 arasında değişiyor, 90 kmye sabitlediğimde 6.1 ile 6.6 arasında değişiyor. CC kullanmadan kendi ayağımın ayarına güvenip kullandığımda 8 gördüğüm de oluyor 8.5 da... hiçkimsenin ayağı CC kadar hassas değildir.

ve genel kanının aksine CC araba yavaşladığında haldır huldur gazı kökleyip yakıtı içmiyor, Limontepe yokuşunda denedim, maksimum 12 lt tüketime kadar çıkartıyor, daha fazla gerektiğinde aracın yavaşlamasına müsade ediyor.. o yüzden CC KESİNLİKLE kullanın ;) hatta fırsat bulduğunuz ilk yerde, şehir içinde bile kullanmanız işe yarar.

aracımın önceki sahibi bir depo lpg ile 350 370 arasını gördüğünü söylemişti, ben ise en son 440 km yaptım tek depo lpg ile

Şafak!
17-03-2011, 22:17
KESİNLİKLE hız sabitleyiciniz varsa KULLANIN KULLANDIRIN. bilen bilir, balçova narlıdere arasındaki otoyolda her gün araba kullanmaktayım, cruise control ile hızımı 80e sabitlediğimde ortalama yakıt tüketimim 5.5 ile 5.8 arasında değişiyor, 90 kmye sabitlediğimde 6.1 ile 6.6 arasında değişiyor. CC kullanmadan kendi ayağımın ayarına güvenip kullandığımda 8 gördüğüm de oluyor 8.5 da... hiçkimsenin ayağı CC kadar hassas değildir.

ve genel kanının aksine CC araba yavaşladığında haldır huldur gazı kökleyip yakıtı içmiyor, Limontepe yokuşunda denedim, maksimum 12 lt tüketime kadar çıkartıyor, daha fazla gerektiğinde aracın yavaşlamasına müsade ediyor.. o yüzden CC KESİNLİKLE kullanın ;) hatta fırsat bulduğunuz ilk yerde, şehir içinde bile kullanmanız işe yarar.

aracımın önceki sahibi bir depo lpg ile 350 370 arasını gördüğünü söylemişti, ben ise en son 440 km yaptım tek depo lpg ile

Güzel değerler..

Sinan
18-03-2011, 00:15

ben bir depo benzinle en son 632.5 km yaptım :)

bir keresinde çeşmeden karşıyakaya 15liralık benzinle gelmiştim, 90 km oluyor bu mesafe. :) (benzin 3.62 idi sanırım.)

CC kesinlikle güzel bir sistem, ancak benim ayağım daha iyi ekonomi için :)

nedjo
18-03-2011, 10:00
En ekonomik araç kullanımı başkasının aracını kullanmaktır.

gani
18-03-2011, 14:02
CC iyidir. Company Car :D

Sinan
18-03-2011, 15:40
En ekonomik araç kullanımı başkasının aracını kullanmaktır.

CC iyidir. Company Car :D
süper yorumlar :D:D:D

hkoer
19-03-2011, 19:28
leon 1.6 yı uzun yolda 8in altına düşüremiyorum 90la cc de bile

swotr
19-03-2011, 20:46
leon 1.6 yı uzun yolda 8in altına düşüremiyorum 90la cc de bile

tdi degil di mi??

erkani
19-03-2011, 23:19
aynen bende sana katılıyorum dostum.bende ist dan adapazarına gıttım geldım 90 km hızla cc ile 70 tl gaz yaktı.şehir içinde bile en uygun anda kullanıyorum muhteşem bir olay herkes bencede kullanmalı kesınlıkle tavsıye ederım ekonomik acıdan...

blade038
20-03-2011, 15:24
1.6 rekorum 7.6 arkadaşlar, istanbul ankara arası görülebiliyor. autobahn :)

serkan08
20-03-2011, 15:41
geçen ay bodruma giderken opet mehmetçik istasyonundan 91.00 tl gaz aldım depo doldu.. yola çıktım cc ileortalama 80-90 hızla izmire girdim ve 513 km gösteriyordu gaz aldım 92.00 tl ye tekrar depo doldu:)yani kmde 179 kr yakmışım

blade038
20-03-2011, 15:47
geçen ay bodruma giderken opet mehmetçik istasyonundan 91.00 tl gaz aldım depo doldu.. yola çıktım cc ileortalama 80-90 hızla izmire girdim ve 513 km gösteriyordu gaz aldım 92.00 tl ye tekrar depo doldu:)yani kmde 179 kr yakmışım

100 km de 8 litre yapıyor hemen hemen. çok güzel bi değer abi ama senede bir anca görülür bu :)

serkan08
21-03-2011, 00:54
100 km de 8 litre yapıyor hemen hemen. çok güzel bi değer abi ama senede bir anca görülür bu :)

her şehir dışı yolculuğum bu değerde:)

gani
21-03-2011, 09:58

Maşallah abi bize rakip olmuşsun :)

(((CUPRA-R)))
21-03-2011, 12:49
Maşallah abi bize rakip olmuşsun :)

gani sen 100 tl lik mazotla kaç km yapıyosun şehir içi.

gani
21-03-2011, 14:06
VAlla hacı 3.70 olduktan sonra deneyemedim onu :) 3.40'lardayken 550 falan gidiyordu soğuklarda..

mtaha
24-03-2011, 23:43
190 tl lik yakıt ile 1040 km şehir içi gittim yakıt uyarı sesi geldi ve şu an araba serviste ama yol bilgisayarı 80 km daha gider gösteriyordu :D

enddoktor
18-09-2011, 00:26
Merhaba,

ford connecte yokuş aşağı ayağı gazdan çektiğimizde dedivr 1880 2000 civarı kalıyor, Caddy de ise devir 800 1000 arası, bu şartlarda Connectin yokuş aşağı yakıttı yinede tükettiğini Caddy nin ise sadece rölanti değerini mi tükettiğini düşünelim. İyi akş.

Egeli
19-09-2011, 20:45
yokuş aşağı giderken ne kadarda gaza basmasak devir saati gaz veriyomuş gibi gidiyo (örneğin 2500 devir) ama boşa alırsak rölantide çalışıyo arasında bi yakış farkı olmalı diye düşünüyorum. yani boşta giden karlı gider ama sadece yakıt yönünden. kesinkülikle boşta gitmeyi tavsiye etmiyorum. arkadaşlar iki durumuda denerken birde fren mesafesini ve durma kabiliyetini test edelim...

halilturr
02-10-2011, 17:18
Karbüratörlü araçlarda araç boşta iken yakmaz yalnız enjeksiyonlu araçlarda da viteste gaza basmazsan yakmaz.

Leonturco
02-10-2011, 17:58
2.0 TFSI FR kullananlar için en ekonomik değer, düz yolda 80 km hızla 6. viteste giderken elde ediliyor.(2000 d/d)

pehlione
02-10-2011, 18:47
abi benim düşüncem basit olarak gaza ve frene ne kadar az basarsak aracın o kadar az yakacağı :D