PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [ YARDIM ] Tek Lastik Değişimi Hakkında

kahramanbakırcı
25-11-2016, 07:45
Merhaba Forumdaşlar,
Aracım Seat leon 2011 cr style dizel
Aracımın lastikleri ile yaklaşık 5000km yol yapıldı.
Arka sağ lastiğim biraz inikti, Dün akşam misafirliğe gittim, arabaya 5 kişi binip 7-8 km yol yaptım, misafirlikte 2-3 saat oturup 5 kişi tekrar araca binince lastiğin havası tamamen indi. önce farkedemedim İnik şekilde 3-4 km yol yaptım.
Dün gece geç saatte olduğu için lastikçi bulamadım evin oraya çektim arabayı bu akşam lastikçiye götürceğim. Lastik konusunda bilgili arkadaşlara bir kaç sorum olacak.

1-) Arka sağ lastik patlak ise arka sağ sol ikisini değişmek mi gerekir?
2-) İstepne hiç kullanılmadı aynısından bir tane daha alıp arka iki lastiği yenilemem mantıklı olurmu?
3-) Hangi marka almalıyım sizce

başka önerileriniz varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

emirkayra
25-11-2016, 08:22
Tek lastik değişimi sıkıntı olur arka çift şeklinde olmalı mevcut markanız ne ise ondan devam edebilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kahramanbakırcı
25-11-2016, 08:36
İstepnem var aynısından 1 tane daha alıp arkaya iki yeni olmuş oluyor. Bu akşam lastikçininde fikrini alıp öyle hareket edeceğim.

ismail
25-11-2016, 08:41
kahramanbakırcı kardeşim geçmiş olsun
kardeşim üyelerimiz başlığı altına daha önce konu açtığından ilk konu haricindeki konularını ilgili konu başlıkları altına açmanı tavsiye ederim
ben bu konunu taşıdım
ayrıca bir konu açmadan önce forum da aratma yapman iyi olacaktır
zira senin yaşadığın sorunu sorduğun soruyu daha önce birinin yaşaması ve sorması durumu söz konusu olma ihtimali çok yüksek
forum da aratma yapmak için şu konumdan fikir alabilirsin
http://www.seatclubturkey.com/forum-yardimi/72075-forum-da-konu-aratma.html
soruna gelecek olur isek lastiğin durumunu ve ebadını bilmeden bir fikir yürütmek zor olacaktır
eğer ki lastiğin yanak kısmında bozulma yok ise değiştirmeye gerek olmuyor olabilir

ismail
25-11-2016, 08:42
İstepnem var aynısından 1 tane daha alıp arkaya iki yeni olmuş oluyor. Bu akşam lastikçininde fikrini alıp öyle hareket edeceğim.

stepnedeki lastik genelde ince oluyor ve tarihi eskidir
sana zahmet olmazsa bir ricam olacak
"Alıntı (mesajın sağ alt tarafındaki) yapmak sureti ile soru / cevap yazabilirsen hem daha düzenli hem daha anlaşılır olur
ayrıca yukarıda bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı yapıldı" şeklinde uyarı verir
veya / yada
etiketleme yapmak sureti ile mesaj yazarsan ulaşmak istediğin kişinin daha çabuk haberi olur
etiketleme yapmak için kullanıcı adı önüne @ işareti eklemen yeterli olacaktır
etiketlemeyi yada alıntıyı aynı anda kullanmana gerek yok
zira her iki taraftan da bildirim gelmekte
birinden birini kullanman yeterli olacaktır
hızlı ve sürekli iletişim için bu iki yöntemden birini kullanmamız yararımıza olacaktır
eline sağlık
teşekkürler

kahramanbakırcı
25-11-2016, 09:20
stepnedeki lastik genelde ince oluyor ve tarihi eskidir
sana zahmet olmazsa bir ricam olacak
"Alıntı (mesajın sağ alt tarafındaki) yapmak sureti ile soru / cevap yazabilirsen hem daha düzenli hem daha anlaşılır olur
ayrıca yukarıda bildirimleriniz kısmında "mesajınızdan alıntı yapıldı" şeklinde uyarı verir
veya / yada
etiketleme yapmak sureti ile mesaj yazarsan ulaşmak istediğin kişinin daha çabuk haberi olur
etiketleme yapmak için kullanıcı adı önüne @ işareti eklemen yeterli olacaktır
etiketlemeyi yada alıntıyı aynı anda kullanmana gerek yok
zira her iki taraftan da bildirim gelmekte
birinden birini kullanman yeterli olacaktır
hızlı ve sürekli iletişim için bu iki yöntemden birini kullanmamız yararımıza olacaktır
eline sağlık
teşekkürler

İsmail Bey, konu açmadan önce forumda arama yaptım. tam soruma cevap bulamadım. oyuzden yeni bir konu açma gereği duydum. Söylediklerinize bundan sonra elimden geldiği kadar dikkat edeceğim.
Bilgi için teşekkür ederim.

ismail
25-11-2016, 09:31
İsmail Bey, konu açmadan önce forumda arama yaptım. tam soruma cevap bulamadım. oyuzden yeni bir konu açma gereği duydum. Söylediklerinize bundan sonra elimden geldiği kadar dikkat edeceğim.
Bilgi için teşekkür ederim.

http://www.seatclubturkey.com/lastik/60618-tek-lastik-degisir-mi.html
http://www.seatclubturkey.com/toledo/11795-tek-lastik-degisimi.html

Önder
25-11-2016, 09:45
sol arkadaki lastiğin aynısından bulursan sağ arkadaki lastiğe de aynısını taktırabilirsin. Aksi taktirde ikisini de bir değiştirmek de fayda var. Birisi farklı diğeri farklı sıkıntı olur.

Şafak!
25-11-2016, 11:02
Su an lastik ne durumda? Bence once bi lastikkciye gidin sonra senaryolara bakariz. Lastik janta oturduysa sizde yada komsunuzdan biyerden cakmaklikla calisan kompresor bulup sisirmeyi deneyin, oyle hareket ettirin araci. Sert xl yanakliysa birseyde olmamis olabilir. Civi vida girdiyse basit bi sekilde hallolur.

Hisarlı
25-11-2016, 13:54

Konu başlığındaki sorularından yola çıkarak cevaplayayım;

Arka akslardaki lastiklerin diş derinliği farklı olabilir birisi kullanılmış diğeri yeni lastik kullanmanın hiç bir sakıncası olmaz,

Ancak ön akslardaki eşit aşınmış lastiklerden birisi kullanılamaz durumda patlar ve arızalanırsa o zaman her iki lastiği birden yenisi ile değiştirmek gerekir

çünkü arabanın kumandası ön tekerlerde olduğundan aynı marka model ön lastiklerden biri diğerinden diş farkı olduğunda (birisi eski birisi yeni lastik) araba dişi daha eski lastiğin tarafına çekme yapar bu da (direksiyon hakimiyeti ve fren emniyeti bakımından) sürüş güvenliğini tehlikeye sokar,

o yüzden tecrübeli lastikçiler önleri çift olarak değiştirmenizi tavsiye eder

arka lastikler için bu durum söz konusu değildir imkanlar dahilinde farklı lastikler de kullanılabilir, kolaylıklar dilerim.

kahramanbakırcı
25-11-2016, 16:49
sol arkadaki lastiğin aynısından bulursan sağ arkadaki lastiğe de aynısını taktırabilirsin. Aksi taktirde ikisini de bir değiştirmek de fayda var. Birisi farklı diğeri farklı sıkıntı olur.

bende sizin gibi düşünüyorum önder bey, akşam lastikçiye göstereceğim, yapamazsa aynı lastikten yenisini alacağım. Sol lastik zaten çok kullanılmadı o yuzden dengesizlik olacağını sanmıyorum.

kahramanbakırcı
25-11-2016, 16:53
Su an lastik ne durumda? Bence once bi lastikkciye gidin sonra senaryolara bakariz. Lastik janta oturduysa sizde yada komsunuzdan biyerden cakmaklikla calisan kompresor bulup sisirmeyi deneyin, oyle hareket ettirin araci. Sert xl yanakliysa birseyde olmamis olabilir. Civi vida girdiyse basit bi sekilde hallolur.

dün gece geç saatte lastikçi bulamadığımdan, sabahda işe geldiğimden şuan lastik inik durumda evin altında duruyor. Lastikçiye gitmeden ön bilgi edinmek adına bilgili arkadaşlardan destek almak amacıyla yazdım ve gerçektende bilgi sahibi oldum. Cevap yazan bilgi veren bütün arkadaşlara teşekkürler.

kahramanbakırcı
25-11-2016, 16:57
Konu başlığındaki sorularından yola çıkarak cevaplayayım;

Arka akslardaki lastiklerin diş derinliği farklı olabilir birisi kullanılmış diğeri yeni lastik kullanmanın hiç bir sakıncası olmaz,

Ancak ön akslardaki eşit aşınmış lastiklerden birisi kullanılamaz durumda patlar ve arızalanırsa o zaman her iki lastiği birden yenisi ile değiştirmek gerekir

çünkü arabanın kumandası ön tekerlerde olduğundan aynı marka model ön lastiklerden biri diğerinden diş farkı olduğunda (birisi eski birisi yeni lastik) araba dişi daha eski lastiğin tarafına çekme yapar bu da (direksiyon hakimiyeti ve fren emniyeti bakımından) sürüş güvenliğini tehlikeye sokar,

o yüzden tecrübeli lastikçiler önleri çift olarak değiştirmenizi tavsiye eder

arka lastikler için bu durum söz konusu değildir imkanlar dahilinde farklı lastikler de kullanılabilir, kolaylıklar dilerim.

eğer arka sağ lastikte çok sorun yoksa yaptırıp kullanıcam, sorun varsa aynı model yenisini takıp durumu kurtarıcam.
bilgi için teşekkür ederim,

Okanceliks
17-12-2016, 18:36
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161217/003de51c7ebb3faaea3d07eb42879652.jpg
Eminönünde isparka girmeden sağ tarafta Ön sağ tekeri yanaktan cam kırığı yırttı 2 ay öncede yanaktan yırtılmıştı yenisini aldım ama çok aradım hiçbiyer tek lastik vermedi buna yama yapamazmıyız bilen varmı arkadaşlar bu nedir ya 8 ay oldu aracı alalı 4 teker yamalı biri yanaktan yırtılmıştı yenisini aldım 2 ay önce aynı teker aynı yerden tekrar yırtıldı arkadaş göz mü nazarmı anlamadım

AlkanExclusive
17-12-2016, 19:21
Eminönünde isparka girmeden sağ tarafta Ön sağ tekeri yanaktan cam kırığı yırttı 2 ay öncede yanaktan yırtılmıştı yenisini aldım ama çok aradım hiçbiyer tek lastik vermedi buna yama yapamazmıyız bilen varmı arkadaşlar bu nedir ya 8 ay oldu aracı alalı 4 teker yamalı biri yanaktan yırtılmıştı yenisini aldım 2 ay önce aynı teker aynı yerden tekrar yırtıldı arkadaş göz mü nazarmı anlamadım
Sen RFT'ye geç okan :Sct 001:

mayham85
17-12-2016, 22:03
5000 km yapmış ise o lastik eskimemiştir. 1 mm diş derinliği kalınlığı problem yaratmaz. Eğer yanak zarar görmemişse yapılır görmüş ise tek alınıp takılır herhangi bir problem yaratmaz.

Problem yaratacağı durumlar şunlardır:

1.Lastikler eskidir.
2.Diş derinlikleri ve tarihleri arasında fazla fark vardır.
3.Yeni lastik modeli farklıdır.

emirkayra
17-12-2016, 22:09

Geçmiş olsun yanaktan yırtılmışsa değişim gerekiyor tamir edilmiyor
Bende 1 adet assymetric 2 var sağlam ve diş derinlikleri çok iyi durumda markası nedir sizin lastiklerin

Okanceliks
17-12-2016, 22:16
Geçmiş olsun yanaktan yırtılmışsa değişim gerekiyor tamir edilmiyor
Bende 1 adet assymetric 2 var sağlam ve diş derinlikleri çok iyi durumda markası nedir sizin lastiklerin

Dunlop spormax 225 45 17

1.4 tsi 150 hp FR

emirkayra
17-12-2016, 22:19
Dunlop spormax 225 45 17

1.4 tsi 150 hp FR

Ebatlarımız aynı hocam benimki de yanaktan yırtılmıştı arkaları çift olarak değiştirdim sağlam olan sol arka lastiğimi sakladım lazım olur diye sonra arabamı sattım sattığım kişiye vermedim öyle duruyor evde işinizi görecekse vereyim size

Okanceliks
17-12-2016, 22:21
Ebatlarımız aynı hocam benimki de yanaktan yırtılmıştı arkaları çift olarak değiştirdim sağlam olan sol arka lastiğimi sakladım lazım olur diye sonra arabamı sattım sattığım kişiye vermedim öyle duruyor evde işinizi görecekse vereyim size

Marka dunlop mu araç sıfır çünkü

1.4 tsi 150 hp FR

emirkayra
17-12-2016, 22:22
Marka dunlop mu araç sıfır çünkü

1.4 tsi 150 hp FR

Marka good year assymetric 2 serisi
Normalde farklı marka lastikler önerilmez desen farkından dolayı ama işinize yarar diye dedim neyse siz en iyisi sıfır çift lastik alın kafanız rahat eder en azından

Okanceliks
17-12-2016, 22:26
Marka good year assymetric 2 serisi
Normalde farklı marka lastikler önerilmez desen farkından dolayı ama işinize yarar diye dedim neyse siz en iyisi sıfır çift lastik alın kafanız rahat eder en azından

Yer neresi nasıl alabiliriz peki

1.4 tsi 150 hp FR

emirkayra
17-12-2016, 22:27
Yer neresi nasıl alabiliriz peki

1.4 tsi 150 hp FR

Gaziantepteyim siz istanbuldasınız yakın değil yani

Okanceliks
18-12-2016, 14:10
Yandan yırtılan Lastiğe kaynak yapıyolarmış ne kadar güvenlidir.Sıfır almana gerek yok abi lastik zaten sıfır yanağa kaynak yapalım problem olmaz sıfırdan farkı yok 300 lira verme dediler ama ne kadar güvenlidir ?

1.4 tsi 150 hp FR

atay78
19-12-2016, 12:29
Yandan yırtılan Lastiğe kaynak yapıyolarmış ne kadar güvenlidir.Sıfır almana gerek yok abi lastik zaten sıfır yanağa kaynak yapalım problem olmaz sıfırdan farkı yok 300 lira verme dediler ama ne kadar güvenlidir ?

1.4 tsi 150 hp FR

Yanaktan giden lastik kullanilmaz acik ve bet basincin yayildigi nokta yanaktirki oraya yapilan yamadasaglikli olmaz o adam para kazanmak icin der ama siz yaptirmayin eger bu arabada can tasiniyorsa uce bese bakmayip sifir alinmali alinmiyosada o araba sehir icinde dusuk hizlarda kullanilmali sehir disi uzun yolda genlesmeden basinctan patladigini dusunuyorumda mazalllah diyorum

Okanceliks
19-12-2016, 17:15
Yanaktan giden lastik kullanilmaz acik ve bet basincin yayildigi nokta yanaktirki oraya yapilan yamadasaglikli olmaz o adam para kazanmak icin der ama siz yaptirmayin eger bu arabada can tasiniyorsa uce bese bakmayip sifir alinmali alinmiyosada o araba sehir icinde dusuk hizlarda kullanilmali sehir disi uzun yolda genlesmeden basinctan patladigini dusunuyorumda mazalllah diyorum

Mazallah hemde ne mazallah ayda ikinci yarık lastiğim hatta arka sol lastikte deforme olmuş yarılmak üzere lastiklere çalışıyoruz her ay [emoji4]

1.4 tsi 150 hp FR