PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni İbiza Kullanıcısıyım Yardım (1.4 TDI)

metozik
14-12-2016, 23:05
arkadaşlar selam iki gün önce ibiza ailesine katıldım 2004 1.4 tdi aracım. baya merak ettiğim şeyler var hiç bilgim yoktu araç hakkında hep eski model araç kullandığım için de farklı geliyor biraz :). yardım ederseniz sevinirim, sorularım saçma gelebilir kusura bakmayın :)

1-) İlk olarak aracım signo mu baska model mi olduğunu nasıl anlayabilirim? ruhsatta bir şey yazmıyor. gib den motorlu taşıt vergisi sorgularken 1.4 Signo olarak geçiyor. Ancak netten baktığım signolarda dijital klima falan var bende normal klima var. Ön iki cam otomatik ve elektrikli ayna var. İnternetteki ilanlarda her aynı modelde yol bilgisayarı falan yazılmış bi de. ben hala aracımda kesin olarak hangi özellikler var hangisi yok anlamış değilim kesin olan donanımı yazarsanız bi çok memnun olurum

2-) Kaç hava yastığı olduğunu nasıl öğrenebilirim? Yine baktıgım aynı her signoda yan hava yastıgı, perde hava yastıgı falan diyor. Benim direksiyonda airbag yazıyor ancak ön yolcu koltuğunda torpidonun üstünde falan airbag yazısı yok. Sadece ön sağ kapı içinde airbag yazılmış emniyet kemeri resmi var. Bu ön yolcu koltuğunda var demek mi oluyor? Yanlarda olsa yazar veya belli olurdu sanırım bende bir şey yok. Sanırım Abs'de yok galiba. Abs ışığı falan yok.

3-) Aracı her stop edip ineceğimde kapı kilidini içerden tekrar açmak zorunda kalıyorum. Ben mi yanlış bir şey yapıyorum anlamadım.

4-) Gösterge panelinde ortadaki boş bölme ne işe yarıyor? Bir de devir saatinin altında saat ve hava sıcaklığı yazıyor. ORada saati nasıl değiştirebilirim? Başka araçlarda izlediğim videolarda farklı bilgiler yazıyor orda km vs orasını anlamadım değiştirebilir miyim orasını?

5-) Küllük kısmında normalde ışık var mı? Akşamları hiçbir şey görünmüyor.

6-) Aracın hararet yükselmiyor. 50 yi biraz geçiyor ve kalıyor öyle. Dolayısıyla kaloriferde ısıtmıyor. Sorun kesin termostattan mıdır? Servise götürsem işçilik dahil aşağı yukarı ne kadar tutar?
biraz uzun oldu kusura bakmayın

bu da aracın ön kısmı.

http://i.hizliresim.com/Bv227j.jpg

http://i.hizliresim.com/VPYY1q.jpg

ismail
15-12-2016, 00:08
metozik kardeşim aracın hayırlı olsun
Mevlam iyi günlerde kullanmanı nasip etsin
1. aracında digital klima (klimatronik) olmadığından aracın signo değil ayrıca hız sabitleyici de yoktur
2. en az iki hava yastığı vardır diye biliyorum
abs olması lazım
60 - 70 km hız ile giderken fren pedalına tam bastığında pedalda titreme geri tepme oluyorsa abs var demektir
3. güvenlik tedbiri kapı açma kolunu çift çektiğinde kapı açılıyor olması lazım
4. eklediğim bağlantıdan kullanma kılavuzunu indirip kontrol edebilirsin
http://www.seatclubturkey.com/cordoba-mk2-2002-2009-/55056-seat-cordoba-kullanim-kilavuzu-guncel-tr.html
5. olması lazım patlamış yada sigortası atmış olabilir
6. muhtemelen termostat bozulmuştur
motor kodun (ruhsatta motor no yazan yerdeki ilk 3 harf) AMF ise parça kodu 044121113 olacaktır
servis biraz fazla tutacaktır
vw grup araçların tamirlerini yapanlar daha uygun fiyatlı yapacaklardır
ayrıca şasi numaran ile termostat ı dışarıdan (vw grup parçası satan mağazalardan) meyle, topran, valeo, hella, febi, gates gibi markalardan herhangibirini alıp gittiğinde sadece işçilik ücreti ödemek sureti ile çözüme ulaşırsın
en az 1,5 lt febi antifiriz (ki konya da 1,5 lt yeterli gelmeyebilir) ve soğutma suyunu tamamlamak için saf su kullanmanı tavsiye ederim

metozik
15-12-2016, 00:35
metozik kardeşim aracın hayırlı olsun
Mevlam iyi günlerde kullanmanı nasip etsin
1. aracında digital klima (klimatronik) olmadığından aracın signo değil ayrıca hız sabitleyici de yoktur
2. en az iki hava yastığı vardır diye biliyorum
abs olması lazım
60 - 70 km hız ile giderken fren pedalına tam bastığında pedalda titreme geri tepme oluyorsa abs var demektir
3. güvenlik tedbiri kapı açma kolunu çift çektiğinde kapı açılıyor olması lazım
4. eklediğim bağlantıdan kullanma kılavuzunu indirip kontrol edebilirsin
http://www.seatclubturkey.com/cordoba-mk2-2002-2009-/55056-seat-cordoba-kullanim-kilavuzu-guncel-tr.html
5. olması lazım patlamış yada sigortası atmış olabilir
6. muhtemelen termostat bozulmuştur
motor kodun (ruhsatta motor no yazan yerdeki ilk 3 harf) AMF ise parça kodu 044121113 olacaktır
servis biraz fazla tutacaktır
vw grup araçların tamirlerini yapanlar daha uygun fiyatlı yapacaklardır
ayrıca şasi numaran ile termostat ı dışarıdan (vw grup parçası satan mağazalardan) meyle, topran, valeo, hella, febi, gates gibi markalardan herhangibirini alıp gittiğinde sadece işçilik ücreti ödemek sureti ile çözüme ulaşırsın
en az 1,5 lt febi antifiriz (ki konya da 1,5 lt yeterli gelmeyebilir) ve soğutma suyunu tamamlamak için saf su kullanmanı tavsiye ederim

Çok teşekkür ederim cevapların için ağabey, sağ olasın. Amin cümlemize inşallah.

Signo değil dediğiniz gibi sanırım gib sorgusunda signo yazması hata olmuş olabilir. Ama tam modeli ne onu bulabilmiş değilim :)

Baktığım fotolarda torpido üstünde airbag yazıyor ama benimkinde bir şey yazmıyor. Dediğim gibi sadece kapıda yazı var. Dediğiniz gibi Abs'yi de deneyeceğim daha aracı çok deneme fırsatım olmadı henüz.

Kullanma kılavuzu için teşekkür ederim aradım baya ama bulamamıştım. İyi bi inceleyeyim o zaman.

Tamamdır çok yardımcı oldunuz yarın ilk işim termostat sorununu halletmek olacak, donuyorum soğuktan araçta :)

Hayırlı geceler.

ismail
15-12-2016, 00:41
Çok teşekkür ederim cevapların için ağabey, sağ olasın. Amin cümlemize inşallah.

Signo değil dediğiniz gibi sanırım gib sorgusunda signo yazması hata olmuş olabilir. Ama tam modeli ne onu bulabilmiş değilim :)

Baktığım fotolarda torpido üstünde airbag yazıyor ama benimkinde bir şey yazmıyor. Dediğim gibi sadece kapıda yazı var. Dediğiniz gibi Abs'yi de deneyeceğim daha aracı çok deneme fırsatım olmadı henüz.

Kullanma kılavuzu için teşekkür ederim aradım baya ama bulamamıştım. İyi bi inceleyeyim o zaman.

Tamamdır çok yardımcı oldunuz yarın ilk işim termostat sorununu halletmek olacak, donuyorum soğuktan araçta :)

Hayırlı geceler.

rica ederim kardeşim
Tr de normal
muhtemelen reference donanımdır
motor gücü yanlış yazar
donanımı yanlış yazar
biz alıştık

scubadiver
15-12-2016, 23:39
Aracın hayırlı olsun.ismail abi herşeyi soylemis.bende biseyler yazayım.araç reference model.yani boş.bendede 2006 benzinli var.farlar tek mercek.aynalarda ısıtma yok.çelik jant yok.bi sofor bi yolcu iki airbag.bende bi tek dijital klima var ekstra.ama seviyorum arabamı;) 10 numara duruşu var.saat ayarida gostergedeki kucuk cubukla yapiliyo.bastirip saga sola cevirerek.nette videolarini bulursun.bi kere bastin mi kisa bi sure gidilen km yi sifirliyo mesela

metozik
17-12-2016, 23:21
Aracın hayırlı olsun.ismail abi herşeyi soylemis.bende biseyler yazayım.araç reference model.yani boş.bendede 2006 benzinli var.farlar tek mercek.aynalarda ısıtma yok.çelik jant yok.bi sofor bi yolcu iki airbag.bende bi tek dijital klima var ekstra.ama seviyorum arabamı;) 10 numara duruşu var.saat ayarida gostergedeki kucuk cubukla yapiliyo.bastirip saga sola cevirerek.nette videolarini bulursun.bi kere bastin mi kisa bi sure gidilen km yi sifirliyo mesela

çok teşekkürler hocam, sıkıntı değil bende memnunum evet bende de çelik jant yok, sanırım bende de aynalarda ısıtma var. kullanım kılavuzunu okudum elektrikli ayna ayar düğmesinin orda arka cam rezidansı düğmesine benzer bi işaret var cam ısıtmasıymış galiba. ibizayı önceden beri beğeniyorum kasalarını kırmızı da olunca cok hos geliyor gözüme. saat ayarını da çözdüm teşekkürler :)

termostatı değiştirdim hararet sorunum ve kalorifer sorunum düzeldi biraz yalnız çok geç yükseliyor hararet bu havalardan mı sizce? yani 30-40 dakika sonra anca 90 a geliyor ve sabit kalıyor, kaloriferde anca o sıra ısınıyor o da çok fazla sıcak üflemiyor sıcaklığı sona getirdiğim halde :( yoksa sorun mu var? nereye baktırmalıyım?

bir de aracın kilit işini hala çözemedim. araca girecekken kilidi açtığımda arka kapıları açmıyor sadece önleri açıyor içerden tekrar kilit acmak zorunda kalıyorum. aynı sekilde araçtan cıkarkende arkaları açmıyor.

scubadiver
18-12-2016, 12:17
çok teşekkürler hocam, sıkıntı değil bende memnunum evet bende de çelik jant yok, sanırım bende de aynalarda ısıtma var. kullanım kılavuzunu okudum elektrikli ayna ayar düğmesinin orda arka cam rezidansı düğmesine benzer bi işaret var cam ısıtmasıymış galiba. ibizayı önceden beri beğeniyorum kasalarını kırmızı da olunca cok hos geliyor gözüme. saat ayarını da çözdüm teşekkürler :)

termostatı değiştirdim hararet sorunum ve kalorifer sorunum düzeldi biraz yalnız çok geç yükseliyor hararet bu havalardan mı sizce? yani 30-40 dakika sonra anca 90 a geliyor ve sabit kalıyor, kaloriferde anca o sıra ısınıyor o da çok fazla sıcak üflemiyor sıcaklığı sona getirdiğim halde :( yoksa sorun mu var? nereye baktırmalıyım?

bir de aracın kilit işini hala çözemedim. araca girecekken kilidi açtığımda arka kapıları açmıyor sadece önleri açıyor içerden tekrar kilit acmak zorunda kalıyorum. aynı sekilde araçtan cıkarkende arkaları açmıyor.

Kardeşim 3-5 dakika icinde en soguk havada bile 90 a gelmesi lazim.belkide isiniyo gostergede sorun var.acilen baktir.kilitde tek basmada sofor tarafi 2.basmada tum kapilar ve bagaj acilir.bendede oyle.klima icinde klimaciya gotir.gazi bitmis olabilir kacak falan var mi diyede baksinlar.bi sivi koyiyolar ordan anlasiliyo kacak.ayna isitman varmis evet o isaret onu gosteriyor ismail abi konyadaki arkadaslari etiketleyebilirmisin.usta konusunda yardimci olabilmeleri icin.tşk

ismail
18-12-2016, 20:36
Kardeşim 3-5 dakika icinde en soguk havada bile 90 a gelmesi lazim.belkide isiniyo gostergede sorun var.acilen baktir.kilitde tek basmada sofor tarafi 2.basmada tum kapilar ve bagaj acilir.bendede oyle.klima icinde klimaciya gotir.gazi bitmis olabilir kacak falan var mi diyede baksinlar.bi sivi koyiyolar ordan anlasiliyo kacak.ayna isitman varmis evet o isaret onu gosteriyor ismail abi konyadaki arkadaslari etiketleyebilirmisin.usta konusunda yardimci olabilmeleri icin.tşk

kardeşim maalesef konya da hiç bildiğim biri yok :(

metozik
19-12-2016, 03:23

çok teşekkürler abi baktırayım bugün uzun yolda denedim 40 dakika sonra ısındı araç resmen. çok geç yükseliyor hararet. göstergede sorun yok sanırım hata başka yerde. umarım iyi bi usta bulabilirim.

Hako
19-12-2016, 07:41
metozik aracın hayırlı olsun
İsmail abim gerekli açıklmaları yapmış
güzel günlerde kullan

metozik
21-12-2016, 00:18
metozik aracın hayırlı olsun
İsmail abim gerekli açıklmaları yapmış
güzel günlerde kullan

teşekkürler hocam inşallah hep beraber.

bugün başka bir serviste termostatı tekrar değiştirdim. eski termostatın hatalı olabileceğini söyledi. bu sefer biraz daha hızlı hararet yükseliyor 90 da sabitleniyor ama 20-25 dk yı buluyor. bir de ısınınca bile ılığa yakın sıcaklıkta üflüyor sanki sanırım dizellerde böyle. son sıcaklık ayarında son hızda diğer kullandıgım araçlarda sıcaktan duramazdım. havaların da etkisi olabilir normalden çok soğuk bu aralar. artık yoruldum kalorifere uğraşmaktan 3-4 usta gezdim :) böyle idare edeceğim onun dışında bi sorun yok çok şükür

metozik
21-12-2016, 00:19
Çok teşekkür ederim herkese yardımlarınız için

metozik
22-12-2016, 16:58

hocam yeni konu açmayayım size burdan sorayım dedim

bizim araçların bijon aralığı kaç oluyor?

dün lastikçiye jant sordum bende yok senin araç 4x110 dedi ama emin olamadım

lastik ölçülerim 185x60x14

scubadiver
22-12-2016, 20:02

Kardeşi. Bizim araçlarin bijon sayısı
5. 5x100 diye biliyorum Hako bi el at kardeşim bilgilendirelim

ismail
22-12-2016, 20:50

kardeşim senin aracın bijon aralıkları 5x100 dür

Hako
23-12-2016, 08:11
Kardeşi. Bizim araçlarin bijon sayısı
5. 5x100 diye biliyorum Hako bi el at kardeşim bilgilendirelim

5x100 aynen kardeşim
Etiketleme için teşekkürler

metozik
23-12-2016, 22:18
Çok sağ olun teşekkür ederim size. Çok yardımcı oldunuz

metozik
23-12-2016, 22:39
çok özür dileyerek, fotolara baktım da şimdi 4 bijon değil mi araç? bu konularda çok acemiyim.

4x100 mü oluyor bu durumda?

http://i.hizliresim.com/o0kA1R.jpg

4rd4
23-12-2016, 23:22
Aracın uzerınde sac jant var kapaklar 4 bıjon seklınde ama aslında bu kasalar 5x100 dür. Kapaga aldanmayın. 2007 var bende de aynı kasa. Bu arada benım de kısın klıma hıc ısıtmıyor aldıgımdan berı bu boyle 90 a gelmesı cok ızun zaman alıyor. Termostat da pek ıse yaramamıs sanırım?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ismail
24-12-2016, 00:11
Aracın uzerınde sac jant var kapaklar 4 bıjon seklınde ama aslında bu kasalar 5x100 dür. Kapaga aldanmayın. 2007 var bende de aynı kasa. Bu arada benım de kısın klıma hıc ısıtmıyor aldıgımdan berı bu boyle 90 a gelmesı cok ızun zaman alıyor. Termostat da pek ıse yaramamıs sanırım?

kardeşim metozik kardeşimizden "Alıntı yada etiketleme yapmazsan haberi olmayacaktır
ancak konuya bakarsa haberi olacaktır
hızlı ve sürekli iletişim için "Alıntı yada etiketleme yapmayı ihmal etmezsen memnun olurum

metozik
24-12-2016, 00:32

Anladım teşekkürler hocam. Evet içim rahat etmedi 2 kere değiştirdim termostatı sonuç pek değişmedi. Geç ısınıyor ve fazla ısıtmıyor. 90'a geldiğinde bile çok fazla ısıtmıyor sıcaktan ılığa yakın bir şey. Sanırım bu araçlar böyle. Başka yerden kaynaklanabilir mi bilmiyorum 3-4 özel servise götürdüm hepsi termostattan başka bir şey demiyor. Önceden ae101 kasa corolla vardı son sıcaklıkta içerde duramazdım sıcaktan kışın falan. Artık kışı böyle idare edeceğim. Kahrını çekeceğiz biraz :)

Osmankaypak
24-12-2016, 00:51
Anladım teşekkürler hocam. Evet içim rahat etmedi 2 kere değiştirdim termostatı sonuç pek değişmedi. Geç ısınıyor ve fazla ısıtmıyor. 90'a geldiğinde bile çok fazla ısıtmıyor sıcaktan ılığa yakın bir şey. Sanırım bu araçlar böyle. Başka yerden kaynaklanabilir mi bilmiyorum 3-4 özel servise götürdüm hepsi termostattan başka bir şey demiyor. Önceden ae101 kasa corolla vardı son sıcaklıkta içerde duramazdım sıcaktan kışın falan. Artık kışı böyle idare edeceğim. Kahrını çekeceğiz biraz :)

Daha bu akşam ustama bıraktım aracı bende de 90 ı sadece trafikte görüyor kış kaynaklı dedim ama içim rahat etmedi v kayıştan da ses geliyordu ona da bakıver dedim büyük ihtimal arada termostatıda değiştirir zaten 30/40 tl bir şey sonuçlandıgında sizi de bilgilendiririm.hayırlı olsun aracınız kazasız belasız inşallah

Osmankaypak
24-12-2016, 00:55

Bu arada 4rd4 kardeşim ve ismail abimin dediği gibi bizim kasalarda bijon aralığı 5*100 dür

metozik
24-12-2016, 00:57
Daha bu akşam ustama bıraktım aracı bende de 90 ı sadece trafikte görüyor kış kaynaklı dedim ama içim rahat etmedi v kayıştan da ses geliyordu ona da bakıver dedim büyük ihtimal arada termostatıda değiştirir zaten 30/40 tl bir şey sonuçlandıgında sizi de bilgilendiririm.hayırlı olsun aracınız kazasız belasız inşallah

Sağ olun hep beraber kazasız belasız binmek nasip olur inşallah. Aynen 35 tl ye aldım termostatı. Sonucu merakla bekliyorum.

jhan71
24-12-2016, 08:58
Aracın hayırlı olsun

aşiyan künefeden gönderildi

metozik
24-12-2016, 22:22
Aracın hayırlı olsun

aşiyan künefeden gönderildi

İnşallah teşekkürler hocam.

ismail
25-12-2016, 00:27
Bu arada 4rd4 kardeşim ve ismail abimin dediği gibi bizim kasalarda bijon aralığı 5*100 dür

eyvallah kardeşim
yalnız sanırım tapatalk kullandığından 4rd4 abinin 31 yaşında olduğunu görmemişsin :)

Osmankaypak
25-12-2016, 00:30
eyvallah kardeşim
yalnız sanırım tapatalk kullandığından 4rd4 abinin 31 yaşında olduğunu görmemişsin :)

Aynen ismail abi sürçü lisan ediyoruz bilmeden [emoji846] 4rd4 abi affola [emoji846]

Osmankaypak
25-12-2016, 23:28
metozik aracım geldi termostat değişti ve normale döndü araçtakinin ayakları kırıkmış fotoğraftaki gibi bildirmek istedim http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/35b189d7b1f2d28ae55f7c2a5b637246.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/979e707d4304e944c88ec6f397ed82ff.jpg

metozik
26-12-2016, 01:42
metozik aracım geldi termostat değişti ve normale döndü araçtakinin ayakları kırıkmış fotoğraftaki gibi bildirmek istedim http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/35b189d7b1f2d28ae55f7c2a5b637246.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/979e707d4304e944c88ec6f397ed82ff.jpg

hayırlı olsun kardeşim.

şimdi benimkine baktımda termostatlar farklı mı bizim?

http://i.hizliresim.com/6ry5kE.jpg

Osmankaypak
26-12-2016, 08:48
hayırlı olsun kardeşim.

şimdi benimkine baktımda termostatlar farklı mı bizim?

http://i.hizliresim.com/6ry5kE.jpg
Elindekinden farklı şase no dan sorguladıgımda bu parça çıkıyo http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161226/fee20e2fe30f00af1716cc97e9f195b7.png

4rd4
26-12-2016, 13:17

Gecmıs olsun duzelmesı iyi olmus sanırım bende degıstırıcem. Pekı bu termostat tam olarak nerde yeri sokmesı zormu bılgınız varmı?

Osmankaypak
26-12-2016, 14:44
Gecmıs olsun duzelmesı iyi olmus sanırım bende degıstırıcem. Pekı bu termostat tam olarak nerde yeri sokmesı zormu bılgınız varmı?

Yer olarak bu tarafta abi arada kalıyo biraz usta işi

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161226/88334abcd7c30350fbf0bdb390a2a406.jpg

4rd4
26-12-2016, 14:46
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161226/88334abcd7c30350fbf0bdb390a2a406.jpg

Ustama bır soktureyım bakalım termostatın durumu ne alemde bir gun ıse gıderken donucam:)

Osmankaypak
26-12-2016, 14:50
Ustama bır soktureyım bakalım termostatın durumu ne alemde bir gun ıse gıderken donucam:)

Bende soguktan elimi bacaklarımın arasına koyuyodum bazen [emoji4] otobüsün yanından falan geçerken utanıyodum millet yanlış anlar diye [emoji23]

metozik
26-12-2016, 18:59
Elindekinden farklı şase no dan sorguladıgımda bu parça çıkıyo http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161226/fee20e2fe30f00af1716cc97e9f195b7.png

Allah allah ondan mı yapıyor ki acaba ya, böyle değil benimki. bi de tuttum 2 kere aldım parçacıdan.

metozik
26-12-2016, 19:13
http://www.parcafilosu.com/oto-yedek-parca/seat-ibiza-1-4-tdi-55-dizel-manuel/termostat/ibiza-termostat/?sid=6171&stokPaketId=2050

şase no ile sorguladım 3-4 seçenek çıktı ibizanın benzinli modeli ve cordoba 1.4 tdi çıkıyor. ibiza dizel çıkmadı şase nodan. cordobayı seçtiğimde de bu parça çıktı :)

Osmankaypak
26-12-2016, 19:38
BEHR Termostat Fiyatı 044121113HBEH - SEAT IBIZA (2002 - 2008) 1,4 TDI V. 2050 (http://www.parcafilosu.com/oto-yedek-parca/seat-ibiza-1-4-tdi-55-dizel-manuel/termostat/ibiza-termostat/?sid=6171&stokPaketId=2050)

şase no ile sorguladım 3-4 seçenek çıktı ibizanın benzinli modeli ve cordoba 1.4 tdi çıkıyor. ibiza dizel çıkmadı şase nodan. cordobayı seçtiğimde de bu parça çıktı :)

Valla o kadar derin bilmiyorum kardesım ama benim sana attığım fotoğraftaki orijinal parçasıydı zaten olmama sebebi o yüzden midir bilemem [emoji4]