PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çiğ yakıt atma

dakdoy
14-02-2017, 20:50
Merhaba arkadaşlar. Cordobam da çiğ yakıt atma sorunum başladı. Buji ve hava filtresi değişimi ile çözmeye çalıştık olmadı. Arabada katalizör yoktu onu da taktırdım yine bi değişik olmadı. Bu araba sorunların da sorun hallenene kadar onu değiştir olmadı bunu değiştir. Bu şekilde bütün parçalara el atmadan sorunun kesin kaynağını öğrenemeyecek miyiz. Şu an el atmadığımız enjektörler, oksijen sensörü, yakıt pompası, buji kabloları ve elektirik bobini kaldı. Neyse daha fazla uzatmayacağım. Bu konu ile ilgili sorun yaşayan ve çözümünü bulan yada öneride bulunacak arkadaşlardan yardım istiyorum. ismail kardeş senin de tavsiyelerini bekliyorum.
Teşekkürler.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail
14-02-2017, 21:57
dakdoy kardeşim geçmiş olsun
öncelikle aracını bilgisayara bağlatıp herhangibir hata kodu verip vermediğine bakmak lazım
ayrıca aracında lpg var ise aracın motor kontrol ünitesi kendini toplaması için en az 200 km benzinde kullanmak lazım
muhtemelen oksijen sensörlerinde sorun olabilir
zira motor kontrol ünitesi oksijen sensöründen aldığı veriye göre silindirlere yakıt hava karışımını ayarlayıp ona göre de ateşleme yaptırmakta
oksijen sensörlerinden düzgün veri alınamıyor ise yakıt hava karışımını ve ateşleme zamanlamasında sorun oluyor olabilir
alınan hata koduna göre tekrar durum değerlendirmesi yapılması lazım

dakdoy
14-02-2017, 22:55
dakdoy kardeşim geçmiş olsun
öncelikle aracını bilgisayara bağlatıp herhangibir hata kodu verip vermediğine bakmak lazım
ayrıca aracında lpg var ise aracın motor kontrol ünitesi kendini toplaması için en az 200 km benzinde kullanmak lazım
muhtemelen oksijen sensörlerinde sorun olabilir
zira motor kontrol ünitesi oksijen sensöründen aldığı veriye göre silindirlere yakıt hava karışımını ayarlayıp ona göre de ateşleme yaptırmakta
oksijen sensörlerinden düzgün veri alınamıyor ise yakıt hava karışımını ve ateşleme zamanlamasında sorun oluyor olabilir
alınan hata koduna göre tekrar durum değerlendirmesi yapılması lazım
Teşekkürler ismail kardeş. Peki bilgisayara bağlandığında oksijen sensörü nün arızalı olduğunu net olarak bize söyler mi, yoksa kontrol ünütitesinin kendini toplama aşamasında düzelir mi.

ismail
14-02-2017, 22:58
Teşekkürler ismail kardeş. Peki bilgisayara bağlandığında oksijen sensörü nün arızalı olduğunu net olarak bize söyler mi, yoksa kontrol ünütitesinin kendini toplama aşamasında düzelir mi.

rica ederim
lpg li araçlarda oksijen sensörü sağlam bile olsa uyarı verebilmekte
bence hem şimdi hem 200 km kadar benzinde kullandıktan sonra ayrı ayrı bilgisayara bağlatıp hata kodlarını izlemen iyi olacaktır
şimdi bağlatıp hem hataları görürsün hem de sildirirsin
200 km kullandıktan sonra karşılaştırdığında aynı hatalar var ise işin kolaylaşır gibime geliyor

dakdoy
17-08-2017, 21:14
ismail kardeşim merhabalar. daha önce bahsettiğim sorunumdan hala kurtulmuş değilim. daha önce bahsedildiği üzere aracın lpg yi devre dışı bırakıp 200 değil 350-400 km kadar sadece benzinde kullandım netice değişmedi. ilaveten araç bir süre sonra 1. ve 2. viteslerde gaz pedalından ayağı çektiğinde titreme yapmaya başladı, ve hala bilgisayar ile araza kontrolü yapıldığında sadece oksijen sensörü arızası gösteriyor. burada gittiğim tamirci ayar yapalım ayarları bozulmuştur diye aldı eline sente ayarına baktı bir sorun yok. distribütör ile gaz kelebeği ile bişeyler yaptı bu seferde gaz kelebeğinde sıkıntı başladı araç rolantide devir biraz yüksek çalışıyor ve sönecek gibi oluyor, bazı zamanlar ilk çalışmada devir kendiliğinden 2000-2500 kadar yükseliyor. trafik ışıklarında hareket ederken araç söner mi acaba diye tedirgin oluyorum.
başka bir usta da ise gaz kelebeği ile oynandı ise artık düzen tutmayacağını değişmesi gerektiğini söyledi ama daha önce bir beynini kontrol edilmesi gerektiğini söyledi (bu usta gaz kelebeği arızasından önceki durumu da biliyordu ve aracı bir süre benzinde kullanmamı o da söylemiş ti) ve bana bir oto beyin ustasına gitmemi söyledi. ismail kardeş sizce aracın beynini de elden geçirmelimiyiz,daha fazla arıza açmasından da çekiniyorum

eraser89
18-08-2017, 15:54
Geçmiş olsun dakdoy

Ana sorunun hakkında fikrim yok ama, gaz kelebeği konusunda biraz tecrübeliyim. Benim araçta kendi kendine stop etme vardı devir düştüğü için, motor ustam boğaz kelebeğini temizleyelim dedi, ( 1 sene önce de temizlemişti ) spreyle falan temizledi. Stop etmesi kalktı fakat rölantisi orjinalin üstünde 1000 lerde geziyordu ( 800 lerde olması lazım ). Gittim götürdüm sıkıntı olmaz noolcak biraz üstünde olsun dedi, böyle idare ederken yaz geldi klima açmaya başladım hop klima açınca rölanti de motor tak diye stop ediyor. Kaldırmıyor yani klima yükünü, elektrikcimle görüştüm dedi adaptasyon yaptırdın mı temizledikten sonra, hayır dedim, ondandır dedi. Kelebeği temizleyen ustada da kablo ve bilgisayar yok, sonra götürdüm vw servisine bağladı bilg.ı yaptı ayarı şu an sıkıntısız kullanıyorum hem normal hem de klimada. Şunu da öğrenmiş oldum, adaptasyon yapamayacak bir yere boğaz kelebeği elletilmezmiş. :)

ismail
08-09-2017, 16:52
ismail kardeşim merhabalar. daha önce bahsettiğim sorunumdan hala kurtulmuş değilim. daha önce bahsedildiği üzere aracın lpg yi devre dışı bırakıp 200 değil 350-400 km kadar sadece benzinde kullandım netice değişmedi. ilaveten araç bir süre sonra 1. ve 2. viteslerde gaz pedalından ayağı çektiğinde titreme yapmaya başladı, ve hala bilgisayar ile araza kontrolü yapıldığında sadece oksijen sensörü arızası gösteriyor. burada gittiğim tamirci ayar yapalım ayarları bozulmuştur diye aldı eline sente ayarına baktı bir sorun yok. distribütör ile gaz kelebeği ile bişeyler yaptı bu seferde gaz kelebeğinde sıkıntı başladı araç rolantide devir biraz yüksek çalışıyor ve sönecek gibi oluyor, bazı zamanlar ilk çalışmada devir kendiliğinden 2000-2500 kadar yükseliyor. trafik ışıklarında hareket ederken araç söner mi acaba diye tedirgin oluyorum.
başka bir usta da ise gaz kelebeği ile oynandı ise artık düzen tutmayacağını değişmesi gerektiğini söyledi ama daha önce bir beynini kontrol edilmesi gerektiğini söyledi (bu usta gaz kelebeği arızasından önceki durumu da biliyordu ve aracı bir süre benzinde kullanmamı o da söylemiş ti) ve bana bir oto beyin ustasına gitmemi söyledi. ismail kardeş sizce aracın beynini de elden geçirmelimiyiz,daha fazla arıza açmasından da çekiniyorum

kardeşim kusura bakma bir süredir forum u kullanamadım
geçmiş olsun
benzinli kullanmana rağmen oksijen sensör hatası geçmedi (arıza kaydı sildirdikten sonra tekrar yandı ise) ise oksijen sensörü kesin bozuktur
üzerinden çıkan marka ile (bosch (bosch car service) veya ntk (https://www.ngk.de/tr/dagitim/distribuetoerlerini-burada-bulabilirsiniz/)) değiştirtmeni tavsiye ederim
ayrıca sağolsun eraser89 kardeşimizinde yazdığı gibi gaz kelebeği adaptasyonu yapılması lazım
motor benzinli halde sağlıklı çalıştıktan sonra lpg sistemine geçip lpg ayarı yapılması yararlı olacaktır

https://www.youtube.com/watch?v=2zrmhDw_v7Y

ferdi0858
10-10-2017, 21:04
ismail abi iyi akşamlar bi konuda yardıma ihtiyacım var b1 s2 oksijen sensörü hatası verdi sensörü değiştirmek istiyorum ama parça kodunu bulamıyorum Nereden bulabilirim verdiği hata (000054 b1 s2 heating circuit
P0036 000malfunction open circuit mıl on)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ismail
11-10-2017, 08:25
ismail abi iyi akşamlar bi konuda yardıma ihtiyacım var b1 s2 oksijen sensörü hatası verdi sensörü değiştirmek istiyorum ama parça kodunu bulamıyorum Nereden bulabilirim verdiği hata (000054 b1 s2 heating circuit
P0036 000malfunction open circuit mıl on)

kardeşim aracında lpg yoktur ama yine de danışayım
aracında lpg var ise ondan olabilir
lpg yok ise kablosunda bir sorun olmuş olabilir
yine de ihtiyaç duyarsan
katalitik konvertör öncesindeki 03C906262T
katalitik konvertör sonrasındaki 03C906262AA
bu numaralara karşılık gelen ürünlerin markasına ulaşamadım
fiziksel olarak bakılıp bosch, ntk (ngk ürünüdür), denso hangi marka çıkarsa / çıkacaksa o markadan dışarıdan temin etmen servise göre uygun fiyatlı olacaktır
üçel, adt otomotiv gibi vag parçası satanlardan temin edebilirsin diye düşünüyorum

ferdi0858
11-10-2017, 09:08
kardeşim aracında lpg yoktur ama yine de danışayım
aracında lpg var ise ondan olabilir
lpg yok ise kablosunda bir sorun olmuş olabilir
yine de ihtiyaç duyarsan
katalitik konvertör öncesindeki 03C906262T
katalitik konvertör sonrasındaki 03C906262AA
bu numaralara karşılık gelen ürünlerin markasına ulaşamadım
fiziksel olarak bakılıp bosch, ntk (ngk ürünüdür), denso hangi marka çıkarsa / çıkacaksa o markadan dışarıdan temin etmen servise göre uygun fiyatlı olacaktır
üçel, adt otomotiv gibi vag parçası satanlardan temin edebilirsin diye düşünüyorum

LPG yok abi sanırım daha önce değişmiş çünkü sensörün soketini kırıp uydurup o şekil takmışlar bantlanmışlar benden önceki sahibi anlamıyordu o sekil almiş hatta oksitlenmişti temizledim tekrar taktım ama yine aynı araba 0.80 krş yakıyor:) birde b1 s2 hangisi oluyor abi araştırdım ama sağlıklı bilgi edinemedim.

ismail
11-10-2017, 10:08
LPG yok abi sanırım daha önce değişmiş çünkü sensörün soketini kırıp uydurup o şekil takmışlar bantlanmışlar benden önceki sahibi anlamıyordu o sekil almiş hatta oksitlenmişti temizledim tekrar taktım ama yine aynı araba 0.80 krş yakıyor:) birde b1 s2 hangisi oluyor abi araştırdım ama sağlıklı bilgi edinemedim.

maalesef bende tam bilemiyorum
sorununu anlattığın sensöre yoğunlaşabilirsin
yalnız kuruş olarak seni yanıltabilir
100 km deki ortalama yakıtın nedir ona baksan diğer muadil araçlarla karşılaştırsan daha iyi olur

ferdi0858
11-10-2017, 10:26
maalesef bende tam bilemiyorum
sorununu anlattığın sensöre yoğunlaşabilirsin
yalnız kuruş olarak seni yanıltabilir
100 km deki ortalama yakıtın nedir ona baksan diğer muadil araçlarla karşılaştırsan daha iyi olur

Ortalamam 24lt falan abi ikinci viteste 2000 devire gelmeden anlık tüketim 27 28 lere çıkıyor

ismail
11-10-2017, 10:47
Ortalamam 24lt falan abi ikinci viteste 2000 devire gelmeden anlık tüketim 27 28 lere çıkıyor

ortalama 24 lt kabul edilemez bur durum
2. viteste o tüketim göstermesi sorun değil

ferdi0858
11-10-2017, 11:02
İşte bende onu anlamıyorum abi aşırı çok hiç Leon a bakmadım ama normal benzinli araçlara bakıyorum Mazda falan ortalama 8 lerde tsi daha ekonomik olması lazım benim bildiğim ismail

ismail
11-10-2017, 14:51
İşte bende onu anlamıyorum abi aşırı çok hiç Leon a bakmadım ama normal benzinli araçlara bakıyorum Mazda falan ortalama 8 lerde tsi daha ekonomik olması lazım benim bildiğim ismail

kardeşim oksijen sensörü egzoz çıkışını algılayamadığından yakıtı ayarlayamıyor olabilir

ferdi0858
11-10-2017, 16:25
kardeşim oksijen sensörü egzoz çıkışını algılayamadığından yakıtı ayarlayamıyor olabilir

Ama ısıtma sistemi ilk çalışmada gerekli bişey değilmi sonra zaten ısınıyor benimkinde ısınma sistemi hatası gibi birşey veriyor anlamadım birşey abi son olarak vag Com kablo ile ölçüm varmış biliyormusum abi nasıl yapıldığını

ismail
11-10-2017, 17:09
Ama ısıtma sistemi ilk çalışmada gerekli bişey değilmi sonra zaten ısınıyor benimkinde ısınma sistemi hatası gibi birşey veriyor anlamadım birşey abi son olarak vag Com kablo ile ölçüm varmış biliyormusum abi nasıl yapıldığını

P0036 hata kodu direkt oksijen sensörü kontrolü diyor
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16420/P0036/000054
ayrıca bir de hararet müşürüne baktırabilirsin
belki ısıtma devresinden kastı odur
hararet müşürü doğru çalışmıyorsa motoru hep soğuk olarak algılayıp yakıtı arttırıyor olabilir

ferdi0858
11-10-2017, 19:03
P0036 hata kodu direkt oksijen sensörü kontrolü diyor
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16420/P0036/000054
ayrıca bir de hararet müşürüne baktırabilirsin
belki ısıtma devresinden kastı odur
hararet müşürü doğru çalışmıyorsa motoru hep soğuk olarak algılayıp yakıtı arttırıyor olabilir

Tamam abi bi baktırayım garanti olsun çok teşekkürler.

EAGLE01
12-10-2017, 01:14

doğrudur ama sonrasında da okuma gerçekleşmiyor malesef ben de benzer sorun yaşadığımda aynı arızayı vermişti dediğiniz gibi ısındıktan sonra normale dönmesi lazım ama arızanın genel tanımı da olabilir bu benim hemen çıkıştaki sensördü değiştiridm. Tamam çok yaktırıyordu ama 2ye 3e katlamıyordu geçmiş olsun. öndekinin yada arkadakinin fişini sırayla çekin 2.arızayı da verir bilgisayarda böylece hangisi olduğunu netleştirebilirsiniz. Değil mi ismail abi yanlış yönlendirmeyeyim.

ferdi0858
12-10-2017, 10:07
doğrudur ama sonrasında da okuma gerçekleşmiyor malesef ben de benzer sorun yaşadığımda aynı arızayı vermişti dediğiniz gibi ısındıktan sonra normale dönmesi lazım ama arızanın genel tanımı da olabilir bu benim hemen çıkıştaki sensördü değiştiridm. Tamam çok yaktırıyordu ama 2ye 3e katlamıyordu geçmiş olsun. öndekinin yada arkadakinin fişini sırayla çekin 2.arızayı da verir bilgisayarda böylece hangisi olduğunu netleştirebilirsiniz. Değil mi ismail abi yanlış yönlendirmeyeyim.

Eyvallah valla çok iyi oldu 3 gündür hangisi 1 hangisi 2 onu araştırıyordum bu iyi bir fikir[emoji106] teşekkürler.

dakdoy
20-10-2017, 18:53
Merhaba arkadaşlar. Çiğ yakıt sorunumu sonunda çözdük. Önceki yazılarımda bahsettigim gibi sorun beyinde değilmiş. Sorunun beyinde olabileceği üzere tavsiye edilen bir ustaya götürdüm orada farklı iki beyin ile denen di fakat sorun map sensörü ve hararet müşürünün değişmesi ile düzeldi. Gaz kelebeği ni ise adaptasyon ile düzelttiler. Yardımlarınızdan ötürü sizlere de taşekkür ederim ismail kardeş, eraser89 kardeş.

Bu mesaj GT-I9500 cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

ismail
23-10-2017, 13:40
Merhaba arkadaşlar. Çiğ yakıt sorunumu sonunda çözdük. Önceki yazılarımda bahsettigim gibi sorun beyinde değilmiş. Sorunun beyinde olabileceği üzere tavsiye edilen bir ustaya götürdüm orada farklı iki beyin ile denen di fakat sorun map sensörü ve hararet müşürünün değişmesi ile düzeldi. Gaz kelebeği ni ise adaptasyon ile düzelttiler. Yardımlarınızdan ötürü sizlere de taşekkür ederim ismail kardeş, eraser89 kardeş.

Bu mesaj GT-I9500 cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

gözün aydın dinçer kardeşim
senin adına memnun oldum
aracını sorunsuzca kullanmanı dilerim

dakdoy
23-10-2017, 18:01
gözün aydın dinçer kardeşim
senin adına memnun oldum
aracını sorunsuzca kullanmanı dilerim
Teşekkürler ismail kardeşim

ferdi0858
25-10-2017, 21:27
ortalama 24 lt kabul edilemez bur durum
2. viteste o tüketim göstermesi sorun değil

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171025/fe98337bb3804abcc0840dc88199fe73.jpg.

Abi ortalama yakıt tüketimim[emoji846] sensör işini çözdüm sensör söketi ters takılmış düzelttim çözüldü ama ortalamam 30 larda sonra yavaş yavaş düşüyor 13 Lere falan her sabah ta sıfırlıyor ortalamayı sonra bu şekil yüksek çıkıp düşüyor ismail

ismail
26-10-2017, 16:21
Abi ortalama yakıt tüketimim[emoji846] sensör işini çözdüm sensör söketi ters takılmış düzelttim çözüldü ama ortalamam 30 larda sonra yavaş yavaş düşüyor 13 Lere falan her sabah ta sıfırlıyor ortalamayı sonra bu şekil yüksek çıkıp düşüyor ismail

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171025/fe98337bb3804abcc0840dc88199fe73.jpg

hadi gözün aydın
senin adına memnun oldum diyeceğim fakat halen bir anormallik yok mu
bu paylaştığın ortalama gibi duruyor
ortalama tüketim ise çok yüksek
hadi en fazla 12 lt olsun

ferdi0858
26-10-2017, 17:14
hadi gözün aydın
senin adına memnun oldum diyeceğim fakat halen bir anormallik yok mu
bu paylaştığın ortalama gibi duruyor
ortalama tüketim ise çok yüksek
hadi en fazla 12 lt olsun

Çok fazla işte abi ortalama zaten bu şekil başlıyor 13 kere kadar iniyor araba 2 saat yatsın yine sıfırlıyor yine 30 lara çıkıyor

ismail
26-10-2017, 17:26
Çok fazla işte abi ortalama zaten bu şekil başlıyor 13 kere kadar iniyor araba 2 saat yatsın yine sıfırlıyor yine 30 lara çıkıyor

ortalama tüketim 1 ekranı sıfırlanır
olmazsa ortalama tüketim 2 ekranına bak

suattosun
26-10-2017, 19:26
Ben çiğ yakıt atsın diye uğraşıyorum:))

ferdi0858
26-10-2017, 22:58
ortalama tüketim 1 ekranı sıfırlanır
olmazsa ortalama tüketim 2 ekranına bak

Orda sürekli 14 lerde

ismail
27-10-2017, 07:17
Orda sürekli 14 lerde

nisbeten o normalmiş
aracında elektrik sistemine bağlı ekstra birşeyler var mı veya elektrik sisteminde oynanmış değiştirilmiş birşeyler var mı

ferdi0858
27-10-2017, 12:45
nisbeten o normalmiş
aracında elektrik sistemine bağlı ekstra birşeyler var mı veya elektrik sisteminde oynanmış değiştirilmiş birşeyler var mı

Ne gibi abi

ismail
27-10-2017, 14:53
Ne gibi abi

ses sistemi, amerikan park modülü vb

ferdi0858
27-10-2017, 15:22
ses sistemi, amerikan park modülü vb

Sadece ses sistemi var başka hiçbirşey yok. Orjinalin dışında sadece siste xenon var

ismail
27-10-2017, 16:45
Sadece ses sistemi var başka hiçbirşey yok. Orjinalin dışında sadece siste xenon var

o sistemlerde bir kaçak olabilir
kontrol ettirmeni tavsiye ederim

ferdi0858
27-10-2017, 18:50
o sistemlerde bir kaçak olabilir
kontrol ettirmeni tavsiye ederim

Yakıtla alakalı nasıl bi kaçak olabilirki abi.

ismail
28-10-2017, 23:09
Yakıtla alakalı nasıl bi kaçak olabilirki abi.

elektriksel sistemlerdeki her aygıt yakıtı az yada çok mutlaka etkileyecektir
mesela arka cam buğu çözücüyü açtığından yakıt en çok etkileyen o aygıttır
ayrıca sistemde bir kaçak var ise kaçaktan dolayı da yakıt artması kesinlikle söz konusu olur

ferdi0858
29-10-2017, 12:15
elektriksel sistemlerdeki her aygıt yakıtı az yada çok mutlaka etkileyecektir
mesela arka cam buğu çözücüyü açtığından yakıt en çok etkileyen o aygıttır
ayrıca sistemde bir kaçak var ise kaçaktan dolayı da yakıt artması kesinlikle söz konusu olur

Çok şaşırdım peki bunu nasıl anlayabiliriz abi varmı bi çözüm yolu

ismail
30-10-2017, 15:38
Çok şaşırdım peki bunu nasıl anlayabiliriz abi varmı bi çözüm yolu

şu bağlantıdaki yöntem işine yarayabilir
http://www.seatclubturkey.com/toledo-mk2-1999-2005-/77754-aku-kablolari-isinmasi.html#post1721394

ferdi0858
30-10-2017, 18:37
şu bağlantıdaki yöntem işine yarayabilir
http://www.seatclubturkey.com/toledo-mk2-1999-2005-/77754-aku-kablolari-isinmasi.html#post1721394

Teşekkürler abi deneyip sonucu paylaşırım.