PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1999 seat cordoba çalışma sorunu

dexmod_46
05-03-2017, 12:12
yaklaşık 3 4 aydır arabamda çalışma sorunu var, konuyu şöyle izah edeyim. arabayı stop edip bırakınca ertesi gün çalıştırmak istediğimde akü zayıflamış gibi göstergeler sönük halde yanıyor, marşa basınca gösterge panelinde tüm ışıklar gidiyor ve hararet göstergesi ve benzin göstergesi marş esnasında çıldırmış gibi hareket ediyor sonrasında marş zayıflıyor ve bazen 3 veya 4 üncü marşta araba çalışıyor çalışmadığı zamanda akü takviyesi ile tek marşta çalıştırıyorum. en son üstündeki akünün ömrünü bu şekilde bitirdim ve geçen ay yeni akü aldım aynı sorun hala devam ediyor, her gün akünün kutup başını çıkarıp bırakıyorum bu aküyüde öldürmeyeyim diye, kutup başını çıkardığımda sorun kalmıyor istediğim zaman kutup başını takıp tek marşta çalıştırıyordum, fakat son bir kaç gündür kutup başını taktığımda marşa basınca yine göstergeler zayıflıyor ve akü iyice zayıflayıp yine zor gücele çalıştırıyorum arabayı.
küçük bir ilçede yaşadığım için sanayide pek anlayan yok bu arabadan, en son bir sutaya götürdüm kontak termiğinin değişmesi gerek kontağı kapatınca beyin uyumuyor o zamanda akü zayıflıyor dedi, peki kontak termiğinden olsa ben kutup başını söküncede son günlerde aynı sorunu yaşamaya devam ediyorum. neden olur sizlerden yardım bekliyorum.

ikinci bir sorun ise örneğin yarım saat araba ile dolaşıp stop ediyorum motorun sıcak olmasına rağmen tekrar çalıştırmak istediğimde marş süresi 4 5 saniyeye ulaşıyor ve zorla çalışıyor araba. bu sorun neden olabilir.

üçüncü sorunum devir saatim geçenlerde takviye yaptığımda 2500 devirde takılı kaldı, stop etsem bile sayaç 2500 de duruyordu ustaya yaptırdım şimdi yine yukarı kalktı ve 500 devirde takılı kaldı, arabada kontağı açınca devir saati tıkır tıkır ses çıkarıp yukarı aşağı hareket ediyor. bu neden kaynaklanır siz değerli hocalarımdan yardım bekliyorum.

dördüncü sorunum araba ile ne kadar gezersem gezeyim hararet sıfırdan hiç yükselmiyor, sadece şehir içinde yoğun trafikte 2. viteste ilerlerken 90 da sabit kalıyor yola çıkıp hız yapınca yine sıfıra düşüyor termostat arızalı olabilir mi?
not: arabada kontağı tamamen kapatıp yuvasından çıkardığımda fren pedalına basınca stop lambaları yanıyor, bu kontağın beyni uyutmadığını gösterebilir mi?

küçük bir yerde olduğum için usta ve parça konusunda sıkıntım büyük yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla.

ismail
06-03-2017, 22:37
dexmod_46 kardeşim geçmiş olsun
sanırım aracında bir kısa devre var
aratıp bulman lazım
2. hararet müşürünü kontrol ettirip değiştirtmeni tavsiye ederim
3. kesin birşey söyleyemeyeceğim
4. termostat değiştirmen lazım
kontak takılı değilken bile fren lambası yanabiliyor bence bu konuda sorun yok

dexmod_46
06-03-2017, 23:04
ismail abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim, hararet müşürü ve termostat degisimini yaptırıp sonucu paylaşırım. Artık yavaş yavaş siz değerli abilerimden ve hocalarimdan bilgi alıp sorunlarımı çözmeye çalışacam inşallah

HUAWEI G610-U30 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EAGLE01
07-03-2017, 19:09
Hocam bizim ilk seatımız sizin aractandı güle güle kullanın İsmail abi zaten düşündüklerimi yazmış. Akü kutup başı söküldüğünde güzel çalışıyorsa araçta kısa devre olabilir sonradan takılan bir şey var mı demek istedim ama akü kutup başı söktüğünüz halde sorun devam ediyormuş acaba iyi şarj edilmiyor mu akü? Şarj dinamosuna bi baktırın belki akü iyi şarj almıyor? Termostat ve hararet müşiri zaten değişmesi lazım. ama sorun şarj dinamosunda mı araçta mı önce bunu bulmanız lazım.

dexmod_46
16-03-2017, 23:06
EAGLE01 hocam cevabınızı yeni gördüm, araca sonradan takılan birşey yok, elektrik kaçağı için ustalar detaylı bakmamız lazım diyorlar, aracı bir fırsatta birakacam ustaya, öncelikle şu hararet işini çözdürecem. Bugün yakın bir yerdeki Bosch car servisine gittim termostat ve hararet müşürü değişimi yapıp bir ısınma işini halledelim dedi, aracın soğutma tesisatı komple pas içinde aldığım şahıs sürekli çeşme suyu koyup binmiş araca. Sonrasında da sırasıyla diğer eksiklerini buldurmaya çalışacam sonuçları burda paylaşırım, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

EAGLE01
17-03-2017, 00:20
Son durumda akü kutup başı sökülü de olsa takılı da olsa araç zor mu çalışıyor beklediği zaman?

dexmod_46
17-03-2017, 10:45
EAGLE01 hocam tutarlı bir çalışma yok, bir türlü anlayamadım, bir ara kutup başını çıkarsam bile zor çalışıyordu, ama şimdi kutup başını taktığım zaman tek marşta çalışıyor, usta hararet müşüründen kaynaklanabilir dedi beyne doğru sıcaklığı gondermedigi için ya zengin karışım ya da fakir karışımla yanmaya çalışıyor dedi, çalışma sorunu bundan kaynaklanıyor dedi.

dexmod_46
17-03-2017, 10:47
Önceki mesajınız da şarj dinamosu demişsiniz onu kontrol ettirdim şarj sorunu yok araçta cihaza bağlayınca 13.7 volt civarında gösteriyor şarjı

EAGLE01
21-03-2017, 23:59
Peki hocam akü takılı kaldığında zayıflıyor mu acaba inşallah sorunu çözer mutlu bir şekilde aracınıza binersiniz

adige58
19-04-2017, 10:18
Önceki mesajınız da şarj dinamosu demişsiniz onu kontrol ettirdim şarj sorunu yok araçta cihaza bağlayınca 13.7 volt civarında gösteriyor şarjı

Öncelikle geçmiş olsun Aracınız 100lük aft motor ise termostat burada yeri biraz sıkıntılı benim aracımda 99 cordoba idi sıkışık trafikte hararet 90 da hizlaninca hararet düşüyordu termostat değişince düzeldi. Gösterge isiklarindaki anormal hareketler içinde ben olsam gostergeyi söküp (arkasında tek fiş var ) o şekilde marşa basmayı denerdim elektrik kaçağı oradan mı yada araç beyni silecek motoru yanında suya ve pislige maruz kalıp zarar görmüş olabilirhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170419/bb08185449d6d61583c213144d12dddf.jpg

dexmod_46
19-04-2017, 11:16
Peki hocam akü takılı kaldığında zayıflıyor mu acaba inşallah sorunu çözer mutlu bir şekilde aracınıza binersiniz

evet hocam akü takılı olunca zayıflıyor, hatta bir buçuk gün felan çalışmayınca takviye olmadan çalışmıyor araba, akü bir buçuk günde felan boşalıyor

dexmod_46
19-04-2017, 11:20
Öncelikle geçmiş olsun Aracınız 100lük aft motor ise termostat burada yeri biraz sıkıntılı benim aracımda 99 cordoba idi sıkışık trafikte hararet 90 da hizlaninca hararet düşüyordu termostat değişince düzeldi. Gösterge isiklarindaki anormal hareketler içinde ben olsam gostergeyi söküp (arkasında tek fiş var ) o şekilde marşa basmayı denerdim elektrik kaçağı oradan mı yada araç beyni silecek motoru yanında suya ve pislige maruz kalıp zarar görmüş olabilirhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170419/bb08185449d6d61583c213144d12dddf.jpg

evet hocam arabam 100 lük aft motor, termostat yerini gösterdiğiniz için teşekkür ederim öğrendiğim iyi oldu, hala söktüremedim şimdide devirdaim dinamosu arızalandı arabayı yaklaşık bir aydır kullanamıyorum. fotoda anladığım kadarıyla aşağı doğru sallanan parça devirdaim hem onu değiştirecem hem klima dinamosu bilya dağıttı onu yaptıracam hemde bu termostat işini yaptıracam, ayrıca söktürmüşken radyatörüde temizletecem, benden önceki sahibi 3 sene boyunca arabaya su koymuş su tesisatı komple pas içinde. elektrik kaçağı tavsiyenizi de denerim hocam. arabadan iyice soğudum adam tam arıza zamanında satmış sağ olasıca :)

adige58
19-04-2017, 12:12
evet hocam arabam 100 lük aft motor, termostat yerini gösterdiğiniz için teşekkür ederim öğrendiğim iyi oldu, hala söktüremedim şimdide devirdaim dinamosu arızalandı arabayı yaklaşık bir aydır kullanamıyorum. fotoda anladığım kadarıyla aşağı doğru sallanan parça devirdaim hem onu değiştirecem hem klima dinamosu bilya dağıttı onu yaptıracam hemde bu termostat işini yaptıracam, ayrıca söktürmüşken radyatörüde temizletecem, benden önceki sahibi 3 sene boyunca arabaya su koymuş su tesisatı komple pas içinde. elektrik kaçağı tavsiyenizi de denerim hocam. arabadan iyice soğudum adam tam arıza zamanında satmış sağ olasıca :)
Aşağı doğru sallanan parça direksiyon pompası sisteme hidrolik basıyor. Soğutma suyunu degistirmenizi ben tavsiye etmem çünkü antifriz pasları açar ve aracınız su eksiltir.Triger ve devirdaim son 4 yılda değişmemiş ise değişin koparsa çok masraf açar

dexmod_46
19-04-2017, 15:40
Aşağı doğru sallanan parça direksiyon pompası sisteme hidrolik basıyor. Soğutma suyunu degistirmenizi ben tavsiye etmem çünkü antifriz pasları açar ve aracınız su eksiltir.Triger ve devirdaim son 4 yılda değişmemiş ise değişin koparsa çok masraf açar
Valla hocam araba çalışınca bir bilya sesi geliyor, şarj dinamosu dediler yaptırdım azaldı ama kesilmedi, şimdi ses daha yüksek geliyor, hem klima dinamosunun bilyası değişecek dediler hemde devirdaim değişecek bu ikisi ses yapıyor dediler, hatta en son kullandığımda araba gaz yemedi yol ortasında stop etti tekrar çalıştırdım güzel bir yanık kokusu geldi :) ustaya sordum devirdaim bitmiş o takılı kalmış stop etmiş çalıştırdığında gelen kokuda kayışı zorlamış ondan dedi yaptırana kadar binme kayış kopartir dedi. Sogutma suyu konusuna gelecek olursam kışa girmeden mecburen değiştirdim antifiriz koydum malum - 20 dereceli görüyoruz hocam, kaçak işinden korktum ama şükür bir sıkıntı çıkmadı antifiriz eksilmiyor hocam. Triger setini ilk aldığımda direk değiştirdim hocam onu hiç bir zaman şansa bırakmam :)

adige58
19-04-2017, 18:28
Valla hocam araba çalışınca bir bilya sesi geliyor, şarj dinamosu dediler yaptırdım azaldı ama kesilmedi, şimdi ses daha yüksek geliyor, hem klima dinamosunun bilyası değişecek dediler hemde devirdaim değişecek bu ikisi ses yapıyor dediler, hatta en son kullandığımda araba gaz yemedi yol ortasında stop etti tekrar çalıştırdım güzel bir yanık kokusu geldi :) ustaya sordum devirdaim bitmiş o takılı kalmış stop etmiş çalıştırdığında gelen kokuda kayışı zorlamış ondan dedi yaptırana kadar binme kayış kopartir dedi. Sogutma suyu konusuna gelecek olursam kışa girmeden mecburen değiştirdim antifiriz koydum malum - 20 dereceli görüyoruz hocam, kaçak işinden korktum ama şükür bir sıkıntı çıkmadı antifiriz eksilmiyor hocam. Triger setini ilk aldığımda direk değiştirdim hocam onu hiç bir zaman şansa bırakmam :)

Antifriz kaçağı yoksa geriye kalanlar basit inşallah onları da halledip keyifle binersiniz aracınıza

dexmod_46
19-04-2017, 18:35
Antifriz kaçağı yoksa geriye kalanlar basit inşallah onları da halledip keyifle binersiniz aracınıza
İnşallah hocam

dexmod_46
07-09-2017, 10:00
merhabalar sorunları halledince buraya yazacam dedim biraz geç oldu ama yaptırdığım şeyleri yazayım, sorun yaşayanlar için umarım yardımcı olur. öncelikle bilya sesleri için önce şarj dinamosunu yaptırmıştım, ardından haziran ayının başında klima dinamosunun bilyasını değiştirdim ses azaldı ama kesilmedi, bu sırada hala arabamda elektrik kaçağı devam ediyordu, aracı sanayide hallettikten sonra yolda giderken sigorta kutusundan güzel bir duman yükseldi aracın içinde panik oldum ama şükür kaçak neyse ortaya çıktı diye düşünmeye başladım, aracı stop edip kenara çektim o arada duman kesildi, usta çağırdım sigorta kutusunu açtı baktı ki kapı otomatiği beyni yanmış geçmiş olsun aracının kaçağı bundanmış dedi başka yere zarar vermeden kendi kendini yakmış zaten bu parça bu araçlara uyumlu değil bunu takan kimse git parçayı ver dedi :) o gün kutup başını sökmeden arabayı bıraktım ertesi gün bindim tek marşta çalıştı, araçta akü bitmesi sorunu kalmadı. Ardından temmuz ayında devirdaim pompasını söktürdüm dağılmıştı onu da değiştirdim motorda ses namına bir şey kalmadı, hararet sorunu hala devam ediyordu fakat sıcaklar dolayısıyla çok düşmüyordu, bu arada devirdaimi söktürünce termostatı kontrol ettirdim sorunsuz çalışıyordu usta hararet müşürünü değiştir sorun kalmaz dedi. temmuz ayının sonuna doğru araca müşteri çıktı o arada arka teker bilyaları ses yapıyordu onları da değiştirip arabayı sattım, aşırı bir zararım olmadı fakat ilk arabama gönül rahatlığıyla binemedim.

Cemald
07-09-2017, 10:08
merhabalar sorunları halledince buraya yazacam dedim biraz geç oldu ama yaptırdığım şeyleri yazayım, sorun yaşayanlar için umarım yardımcı olur. öncelikle bilya sesleri için önce şarj dinamosunu yaptırmıştım, ardından haziran ayının başında klima dinamosunun bilyasını değiştirdim ses azaldı ama kesilmedi, bu sırada hala arabamda elektrik kaçağı devam ediyordu, aracı sanayide hallettikten sonra yolda giderken sigorta kutusundan güzel bir duman yükseldi aracın içinde panik oldum ama şükür kaçak neyse ortaya çıktı diye düşünmeye başladım, aracı stop edip kenara çektim o arada duman kesildi, usta çağırdım sigorta kutusunu açtı baktı ki kapı otomatiği beyni yanmış geçmiş olsun aracının kaçağı bundanmış dedi başka yere zarar vermeden kendi kendini yakmış zaten bu parça bu araçlara uyumlu değil bunu takan kimse git parçayı ver dedi :) o gün kutup başını sökmeden arabayı bıraktım ertesi gün bindim tek marşta çalıştı, araçta akü bitmesi sorunu kalmadı. Ardından temmuz ayında devirdaim pompasını söktürdüm dağılmıştı onu da değiştirdim motorda ses namına bir şey kalmadı, hararet sorunu hala devam ediyordu fakat sıcaklar dolayısıyla çok düşmüyordu, bu arada devirdaimi söktürünce termostatı kontrol ettirdim sorunsuz çalışıyordu usta hararet müşürünü değiştir sorun kalmaz dedi. temmuz ayının sonuna doğru araca müşteri çıktı o arada arka teker bilyaları ses yapıyordu onları da değiştirip arabayı sattım, aşırı bir zararım olmadı fakat ilk arabama gönül rahatlığıyla binemedim.

çok geçmiş olsun sorununuzun çözülmüş olması sevindirici...