PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel aracınız düz yolda belirli devirlerde kesilme yaşarsa

emr38
06-03-2017, 14:51
Öncelikle belirteyim, bahsettiğim araç 2000 model Toledo 1.9 TDI'dır. Daha yeni araçlarda zaten bir arıza ışığını yakma durumu ile karşılaşabilirsiniz. Plaka ışığını LED yapınca ağlayan araçlar var çünkü...

4. viteste dip gaz seyrederken (pedalın 3'te 2'si ve üzeri) ; düz yolda 3000 d/dk civarı, yokuş yukarı 2500 d/dk civarında aracımda anlık bir kesilme oluyor idi. Buraya dikkat lütfen; tekleme şeklinde değil, daha çok ivmelenmenin bir anda durması gibi düşünün. Gaza basınca tekrar açılıyor ama araç isteksiz davranmaya başlıyor idi. Alt devirler ise komple ölü idi...

MAP idi, N75 idi, MAF idi diye çeşit çeşit benzer olayları okudum internette. Öğrendiğim en güzel şey, hiçbir zaman size "turbo" diyene hemen güvenmemeniz imiş. Her zaman en basitten en zora git mantığı bu noktada da işimize yarar imiş.

Kimine 1900-2000 TL turbo masrafı açtırmış ustalar yine de verim alamamış, 70 TL'ye ( bir kaç yıl önce) aldıkları N75 valfi ile sorun çözülmüş.

Kiminin MAP sensörü basınç kesiyormuş o yüzden arıza veriyormuş.

Kiminin MAF'ı yalan olmuş gibi dertlerle boğuşmuş millet.

Tekrar yazıyorum, bu tarz arızalar birbirine benziyor. Kimse olayı "3000 devirde turboyu kapatıyormuş" olarak anlamasın lütfen. O durumda N75 ve MAP arızaları daha ağır basıyor imiş.

Eğer benim gibi, size "yakıtta pislik mi vardı" minvalinden düşünce yaratacak ama her denemenizde başınıza gelecek bir durum ile karşılaşırsanır, yapacağınız iş eli yatkın bir serviste EGR valfi ile MAF sensörünü (hava akışmetre) Balata Spreyi ya da Yağsız Kontakt Sprey ile temizletmek olsun. Farkı yaşayacaksınız...

Bir dikkat daha rica edeyim; MAF'ı söküp temizletmek RİSKTİR. Ve yapanların kendilerinin sorumluluk alacağı bir durumdur.

Ben bu işlemler sonrası hem kesilmelerimden hem de 2bin altı ve 4bin üstü devirlerdeki ölülüklerden kurtuldum.

Başına gelen ya da geleceklere geçmiş olsun.

Edit: EGR fotoları
Öncesi:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170306/2eb7ccd6b8df731450cb3caf6df3c47d.jpg

Sonrası:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170306/7a5c2b14191f5782f01b899550ff4d34.jpg

CounTDowN
06-03-2017, 15:44
emr38 bilgilendirme için teşekkürler, bu işlemlerin maliyeti nedir acaba ?

Bizim cordobalar malum 3 silindir 75 hp. Alt devirlerin cansız olması ve 2. viteste 15 km hızda filan titreme yapması bundanmıdır acaba diye sordum kendime..:sct-015:

emr38
06-03-2017, 15:46
emr38 bilgilendirme için teşekkürler, bu işlemlerin maliyeti nedir acaba ?

Bizim cordobalar malum 3 silindir 75 hp. Alt devirlerin cansız olması ve 2. viteste 15 km hızda filan titreme yapması bundanmıdır acaba diye sordum kendime..:sct-015:

Yaptırdığım yer tanıdık idi, benden sadece sarf ettiği 3 kutu Balata spreyi ücreti aldı. Tahminen 100 tl yi aşmayacaktır diyebilirim. Lakin lütfen MAF'ı temizlemenin risk olduğunu, arıza yapması durumunda aracına göre 150-300 tl arası bir bedeli olabileceğini unutmayın. Ki bunlar da yan sanayilerin değerleri.

En iyisi EGR'yi temizletin öncelikle. En işçiliklisi o zaten.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ibr@him
06-03-2017, 16:19
Eline sağlık.
EGR iptali yapsaydın bari

emr38
06-03-2017, 19:01
Eline sağlık.
EGR iptali yapsaydın bari

Eyvallah abi, egr iptalini çok düşündüm, forumlara da baktım. Tam olarak yarar ve zararlarını anlayamadım, herkes farklı bir şey söylüyor. Ben de kafamı bulandırmak istemedim [emoji4]

ismail
06-03-2017, 20:25
emr38 kardeşim geçmiş olsun
gözün aydın
aynı benim vakum tüpü arızasına benzer bir durum ile sen de karşılaşmışsın
eline sağlık paylaşım için teşekkürler
Leon FR 2.0 TDI PD 170 DPF bazen güç kaybı (http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/38545-leon-fr-2-0-tdi-pd-170-dpf-bazen-guc-kaybi.html)

emr38
06-03-2017, 20:42
emr38 kardeşim geçmiş olsun
gözün aydın
aynı benim vakum tüpü arızasına benzer bir durum ile sen de karşılaşmışsın
eline sağlık paylaşım için teşekkürler
Leon FR 2.0 TDI PD 170 DPF bazen güç kaybı (http://www.seatclubturkey.com/teknik-destek/38545-leon-fr-2-0-tdi-pd-170-dpf-bazen-guc-kaybi.html)

Teşekkür ederim abi, Allah razı olsun. Ben de başta "turbo gitti sanırım" diyerek pd150 turbosu bakmaya başlamıştım bile. Lakin OSB dönüşü dağ yolu dediğimiz dik bayırda araç bomboş iken o şekilde saçmalaması çok canımı sıktı, üstüne gidesim geldi. İyi ki de gitmişim.

Senin konuyu da okudum, turbo değişimi sonrası maf temizliği yapıp sorunun gittiğini belirtmişsin yalnız vakum tüpü kısmını anlayamadım, kaçırdım mı acaba konuyu diye 3. Sayfaya geri döndüm ama anlayamadım.

Seninki külfetli olmuş ama bir çok parçayı yenileyerek tamamen riskleri azaltmış olmuşsun abi. Sana da tekrar geçmiş olsun.

Bir de, eski turbon naapıyo abi [emoji51]?

ismail
06-03-2017, 20:44
Teşekkür ederim abi, Allah razı olsun. Ben de başta "turbo gitti sanırım" diyerek pd150 turbosu bakmaya başlamıştım bile. Lakin OSB dönüşü dağ yolu dediğimiz dik bayırda araç bomboş iken o şekilde saçmalaması çok canımı sıktı, üstüne gidesim geldi. İyi ki de gitmişim.

Senin konuyu da okudum, turbo değişimi sonrası maf temizliği yapıp sorunun gittiğini belirtmişsin yalnız vakum tüpü kısmını anlayamadım, kaçırdım mı acaba konuyu diye 3. Sayfaya geri döndüm ama anlayamadım.

Seninki külfetli olmuş ama bir çok parçayı yenileyerek tamamen riskleri azaltmış olmuşsun abi. Sana da tekrar geçmiş olsun.

Bir de, eski turbon naapıyo abi [emoji51]?

rica ederim kardeşim
Mevlam cümlemizden razı ve memnun olsun
evet ben birçok parçayı değiştirdikten sonra vakum tüpü arızasını buldum
aslında fiyat olarak kolay değişecek bir parça fakat ulaşması zor bir parça olduğundan o kadar sona kaldı
eski sağlam turbo evde yatıyor

emr38
06-03-2017, 20:46
rica ederim kardeşim
Mevlam cümlemizden razı ve memnun olsun
evet ben birçok parçayı değiştirdikten sonra vakum tüpü arızasını buldum
aslında fiyat olarak kolay değişecek bir parça fakat ulaşması zor bir parça olduğundan o kadar sona kaldı
eski sağlam turbo evde yatıyor

Maşallah, da ben hala vakum tüpünün ne olduğunu anlamadım [emoji51] şu top gibi yuvarlak parça mı blok önündeki?

Turboyu bilahare görüşelim abi [emoji51] önce o turboyu uydurabilir miyiz diye bi araştırayım da [emoji51]

ismail
06-03-2017, 20:51
Maşallah, da ben hala vakum tüpünün ne olduğunu anlamadım [emoji51] şu top gibi yuvarlak parça mı blok önündeki?
Turboyu bilahare görüşelim abi [emoji51] önce o turboyu uydurabilir miyiz diye bi araştırayım da [emoji51]

aynen 3. sayfadaki o parça
turuncu kauçuk parça kat yerinden yırtılmış ve hava alıyor
emme manifoltunun kelebeklerinin zamanında açılıp kapanmasına engel olduğundan dolayı hataya mahal veriyor

http://i.hizliresim.com/J6AAvj.jpg

emr38
06-03-2017, 20:52
aynen 3. sayfadaki o parça
turuncu kauçuk parça kat yerinden yırtılmış ve hava alıyor
emme manifoltunun kelebeklerinin zamanında açılıp kapanmasına engel olduğundan dolayı hataya mahal veriyor

http://i.hizliresim.com/J6AAvj.jpg

Kontrol ettirmeyi Ya da test ettirmeyi denesek nasıl yaparız? Araç geldi 213 bine, belki yıpranmıştır.

adige58
06-03-2017, 20:56
Benim aft motor da vardı buna benzer emme manifoltundaki kelebekleri hareket ettiriyordu https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170306/54ac7dc9f1302974786e0be5e6771af8.jpg

34VR1415

ismail
06-03-2017, 20:56
Kontrol ettirmeyi Ya da test ettirmeyi denesek nasıl yaparız? Araç geldi 213 bine, belki yıpranmıştır.

sende o parçanın emme manifoltunda olduğunu sanmıyorum
ancak egr valfindeki parçayı kontrol edebilirsin
sağolsun ibr@him kardeşim paylaştığı konusunda anlatmıştı
Leon 2.0 TDİ FR emme manifoldu aktuatör arızası (http://www.seatclubturkey.com/leon-mk2-2005-2012-/60059-leon-2-0-tdi-fr-emme-manifoldu-aktuator-arizasi.html)

bilgetuna
06-03-2017, 22:28
Gecmiş olsun

CounTDowN
09-03-2017, 08:51
Yaptırdığım yer tanıdık idi, benden sadece sarf ettiği 3 kutu Balata spreyi ücreti aldı. Tahminen 100 tl yi aşmayacaktır diyebilirim. Lakin lütfen MAF'ı temizlemenin risk olduğunu, arıza yapması durumunda aracına göre 150-300 tl arası bir bedeli olabileceğini unutmayın. Ki bunlar da yan sanayilerin değerleri.

En iyisi EGR'yi temizletin öncelikle. En işçiliklisi o zaten.

Tamamdır mesaj alınmıştır, ustamla bir görüşeyim bakalım, 220 bin bakımında bunuda yaptırabiliriz belki..Teşekkürler :sct-102: