PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [ ÇÖZÜLDÜ ] 0 Lastik - Titreşim sorunu

ultrasmrt
03-05-2017, 10:57
Herkese merhabalar , pazar akşamı izmitteki evime giderken karşıdan gelen kamyonun benim şeridime girmesinden dolayı mecburen kaçtığım alanda çukura girerek sol ön lastiğimi yardım. Durup kapıyı açtığımda gelen hava sesinden lastiğin durumunun bitik olduğunu anladım hemen düz bir alana çekip yedek lastiği taktım.

Ertesi sabah gittiğim lastikçide direk 0 bridgestone turanza T001 aldım ( lastik setimin bu olmasından dolayı) aracım 9000 km de ancak bunun abartısız 8000 km si sehır dısı yollarda yapıldı, gittiğim lastikçide lastiğimin durumunun çok çok iyi olduğunu ama patlağın lastiği tamamen bitirdiğini söyledi , zaten 3 kuruş için güvenliğimi riske atmamak adına lastiği değiştirmeye karar vermiştim , gelelim asıl meseleye pazartesi günü izmir dönüş yolunda otobanda giderken aracımda çok ince bir titreşim hissettim belli bir periyotta takip eden ama nereden geldiğini çözemedim , daha önceden olmadığına eminim. 3 lastiğin 9000 km de olması ve benim sol öne 0 km lastik takmam buna neden olmuş olabilir mi? yoksa başka bir sorun mu var dersiniz?

Şimdiden teşekkürler

http://www.seatclubturkey.com/bakim-ve-arac-temizligi/16231-bakim-paket-fiyatlari-73.html#post1773149

malum kaza sonrası seat keleşler ile yaşadığımız sorunlardan dolayı 2. yıl bakımına babam aracı sakarya öztürklere götürdü ve tutar olarak 1400 tl ödedik.

İşin ilginç yanı http://www.seatclubturkey.com/lastik/75181-0-lastik-titresim-sorunu.html burada bahsetmıs olduğum,daha önce izmir vosmer ve izmit keleşler servislerinin anlayamadığı titreşim sorununu bu serviste çözdüler, sorunun aracın bilyasından kaynakladıngını tespit edip garanti kapsamında ücretsiz değişim gerçekleştirdiler.

ismail
03-05-2017, 11:12
ultrasmrt kardeşim geçmiş olsun
dikkat etmişmiydin lastik takıldıktan sonra balans yapıldı mı
jantında eğrilik olabilir mi

BlueLine
03-05-2017, 11:14
Geçmiş olsun kendi düşünceme göre tabi ki belli belirsiz bir fark olacaktır diğerleri 8bin km yapmış lastikle sıfır lastik aşınmışlığı vs farklı olacaktır. Bana kalırsa ön lastiklerle arka lastikler yer değiştirmeli ve güzel bir Balans 100-200 km sonrada rot ayarı yapılmalı.

ultrasmrt
03-05-2017, 11:15
ismail bey cok tesekkur ederim , balans yapildi janttada cok sukur bir egrilik cikmadi, tepeye tirmandigim icin hizim maksimum 40 km civariydi, egrilikten olsa daha sk bir titresim olurdu diye dusunuyorum donme hizina bagli olarak , cok cok ince bir titresim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ismail
03-05-2017, 11:18
ismail bey cok tesekkur ederim , balans yapildi janttada cok sukur bir egrilik cikmadi, tepeye tirmandigim icin hizim maksimum 40 km civariydi, egrilikten olsa daha sk bir titresim olurdu diye dusunuyorum donme hizina bagli olarak , cok cok ince bir titresim

rica ederim
düşük hızda ise rot ayarına baktırmanda fayda var
bağlantı parçalarında sorun olmuş olabilir

CNR
03-05-2017, 11:19
Büyük ihtimalle dediğiniz farktan kaynaklanıyor. Lastik değişecekse mutlaka sağ-sol birlikte değişmeli.

ApolloBlue
03-05-2017, 20:33
Lastik takilirken balans islemi ya hic yapilmamis yada ozensiz yapilmis..

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

patrıot
03-05-2017, 20:40
Günümüzde butun yollarda belli noktalarda senin hissettiğin titreşim oluyor.
Dikkat etmen gereken titreşim sürekligidir.
Sürekli titreşim oluyorsa yürüyen aksamda sorun oldugunu gösteririr.
Lastik,jant,ön takın seklınde hasar aramaya baslanır.
Sadece belli bir noktada yapıyorsa yoldan kaynaklanma ıhtımalı cok daha fazladır.
İstanbul-izmit arasında bu sekılde bır çok nokta bulunuyor.

adige58
03-05-2017, 21:37
Geçmiş olsun ultrasmrt rot balans ayarı yaptırın .

Hisarlı
04-05-2017, 08:52
ultrasmrt ; Murat bey teknik olarak ön akslar da kullanılan lastiklerin eşit aşınmaya sahip olması gerekiyor aksi taktirde önden çeker araçlarda ön akslarda kullanılan lastiklerin biri birinden bin / ikibin kilometre bile farklı yol katetmesi aracın dengesini bozarak ön takımdaki hassas ayarı bozar

direksiyonda çekme yapar bu da yüksek hızlarda büyük tehlike yaratır,

lastik aldığın lastikçi tecrübeli olsaydı ya da işini düzgün yapan birisi olsaydı ön sağdaki lastik ile yeni aldığınız ön sol lastiği arka akslara takar arkadaki eşit aşınmış ve kullanılmış lastikleri de ön akslara takardı (sol arka sol öne sağ arka sağ öne)

titremeye gelince yeni lastiğe yapılan balans ayarı makinada her ne kadar 0&0 düzgün görünse de balans makinasının bakımsız ve ayarsız oluşu da yanıltıcı sonuçlar verebilir üzerinde yürüdüğünüz lastiği başka bir lastikçi de tavsiyem ( HUNTER) markalı makinası olan bir balansçı da yeniden

yaptırmanız ve birisi yeni birisi eski lastikleri mutlaka arka da kullanmanız emniyetiniz açısından çok önemlidir. Kolaylıklar dilerim.

ultrasmrt
04-05-2017, 08:58
Oncelikle ismail BlueLine CNR ApolloBlue PatrioT adige ve Hisarlı , hepinize ayri ayri tesekkur ederim , benimde icim rahat etmedi hic on arkayla ugrasmadan direk bir lastik daha alip sag on ile degistirecegim. Simdi 100 lira harcamaktan kacip ileride daha buyuk meblalarla ugrasmak istemiyorum acikcasi.

Hepinize tekrar tesekkurler