PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : leondaki patinaj önleme sistemi sizce nasıl?

GÖKHAN ŞİMŞEK
19-07-2008, 09:19
Arkadaşlar leondaki patinaj önleme sistemini ben pek sevemedim araç patinaj ettiğinde sağlam tutunan tekere gücü herzaman pratik vermiyo gibi.Birkeresinde aracın önü hafif askıda kaldı teker patinajda patinaj araç geri ivmelenmedi.gücü diğer tekere verse geriye rahatça çıkabilirdim?Arkadaşlar da hani bunda patinaj önleme vardı diyede dalga geçtiler?mesela esp süper ama patinaj önleme(edl)elektronik diferansiyel kilidi ni pek beğenemedim veya bana öyle geldi...

yco
06-09-2008, 20:05
EDL farklı zemin koşullarında araç giderken gücü daha çok tutunan tarafa yönlendirmeyle ilgili olması lazım..youtube da bir video var hatta bununla ilgili..TCS çekiş kontrol sistemi..onu pek deneyebildiğimi söyleyemem sıkıştırmadığım için ama bi yerde 1-2sn. bi teker patinaja kalmıştı..sistem belki daha ağır koşullarda devreye giriyodur..

suhaksk
28-09-2008, 03:29
Bnm bildigim aracta "ASR"(yanılıyor olabilirim) anti patinaj varmi leon stylancelarda ?

GÖKHAN ŞİMŞEK
28-09-2008, 19:24
Bnm bildigim aracta "ASR"(yanılıyor olabilirim) anti patinaj varmi leon stylancelarda ?
evet kardeş var...

BiRTaN_Altea
29-09-2008, 08:31
arkadaşlar leonum yok kullandım ama hiç öyle bi durumla karşılaşmadım fakat benim aracımda tcs dört dörtlük görev yapıyor gayet memnunun

asims
21-10-2008, 19:20
eski ve yeni leon üzerinde anti patinaj sistemi ( manuel şanzımanda ) bulunmuyor. ama kaymaya karşı bir sistem var yeni leonda araç yol tutuşunu kaybedince sarı bir lamba ile kayan bir araba beliriyor. sert kullanımda sürekli görüyorsunuz aleti hatta. aynı mekanizma golf dede var zaten. hatta çukura bile girseniz lastik havada kaldığı için uyarı lambasının yandığını farkediyorsunuz.

ReDLeoN
21-10-2008, 19:42
yeni leonda tcs sistemi var yani çekiş kontrol sistemi(traction control system)

16ns943
21-10-2008, 22:12
Yeni Leon, Altea, Altea XL, Toledo'nun Stylance ve daha üst donanımlarında TCS (Traction Control System) adı altında, patinajı önleyen ASR (Acceleration Slip Regulation), yoldan savrulmasını engelleyen ESP (Electronic Stability Program) ve acil frenleme sistemi EBA (Emergency Brake Assist) yer almaktadır. ASR ve ESP tek bir tuş devre dışı bırakılmaktadır ikisi bir arada çalışıyor.

ASR araç yağmur, kar, mıcır, çamur, vs. gibi nedenlerden dolayı patinaj çekmeye başladığı an devreye girerek tekerleklere aktarılan gücü keserek aracın patinajdan dolayı yanal yada uzunlamasına doğru kaymasını engeller. GÖKHAN ŞİMŞEK 'in aracının yaptığı normal tekerleklere aktarılan gücü keserek patinajı önlüyor çekiş normale dönene kadar devrede kalıyor, lastikler tutunmaya başlayınca araç hareket etmeye başlıyor. Dediğin gibi gücü diğer tekerleğe verme gibi bir durumu yok ASR'nin mantığına ters çünkü patinaj yaptığı zaman iki tekerleğin dönüş oranı yol ve şartlara bağlı olarak farklılık gösteriyor. Öyle bir durumdan zorlanmadan rahatça çıkmanın yolu 4x4 araçtır.

GÖKHAN ŞİMŞEK
21-10-2008, 23:20
Yeni Leon, Altea, Altea XL, Toledo'nun Stylance ve daha üst donanımlarında TCS (Traction Control System) adı altında, patinajı önleyen ASR (Acceleration Slip Regulation), yoldan savrulmasını engelleyen ESP (Electronic Stability Program) ve acil frenleme sistemi EBA (Emergency Brake Assist) yer almaktadır. ASR ve ESP tek bir tuş devre dışı bırakılmaktadır ikisi bir arada çalışıyor.

ASR araç yağmur, kar, mıcır, çamur, vs. gibi nedenlerden dolayı patinaj çekmeye başladığı an devreye girerek tekerleklere aktarılan gücü keserek aracın patinajdan dolayı yanal yada uzunlamasına doğru kaymasını engeller. GÖKHAN ŞİMŞEK 'in aracının yaptığı normal tekerleklere aktarılan gücü keserek patinajı önlüyor çekiş normale dönene kadar devrede kalıyor, lastikler tutunmaya başlayınca araç hareket etmeye başlıyor. Dediğin gibi gücü diğer tekerleğe verme gibi bir durumu yok ASR'nin mantığına ters çünkü patinaj yaptığı zaman iki tekerleğin dönüş oranı yol ve şartlara bağlı olarak farklılık gösteriyor. Öyle bir durumdan zorlanmadan rahatça çıkmanın yolu 4x4 araçtır.

Niyazi kardeş çamurlu biyerden çıkmak zorunda kaldım ama aracım iki tekerlekle birlikte aynı anda pati çekiyor bu esp sisteminde araç pati çeken tekerlekleri abs ile frenliyor ve araç o şekilde çekici diğer tekere veriyo abs sistemi(balatalar vb)ısınınca da sistem uyarı vermeden devreden çıkıyor belki de ben onu yaşadım...

16ns943
22-10-2008, 09:41
Niyazi kardeş çamurlu biyerden çıkmak zorunda kaldım ama aracım iki tekerlekle birlikte aynı anda pati çekiyor bu esp sisteminde araç pati çeken tekerlekleri abs ile frenliyor ve araç o şekilde çekici diğer tekere veriyo abs sistemi(balatalar vb)ısınınca da sistem uyarı vermeden devreden çıkıyor belki de ben onu yaşadım...

Senin yaşadığın durumu ben karda yaşadım, aracıma zincir takmadım. Kar ve yolun durumuna göre ASR (ESP ile) 'yi devre dışı bırakmak zorunda da kaldım. VW grubu araçlarda kullanılan anti patinaj, çekiş sistemi diğer markalardaki araçlara göre daha başarılı bunlara ihtiyaç duyduğum yerlerde oldu. Bahsetmiş olduğun ESP ise aracın şeridinden çıkmasını engellemek diğer bir deyişle savrulmasını engellemek için.

ASR Hakkında Bilgi (Alıntıdır)

.: ASR NEDİR :.

ASR (Acceleration Slip Regulation - ivme kayması kontrolü) sistemi, frenler ve motor yönetim sistemini birlikte kontrol ederek, tahrik tekerleğinin çekiş yeteneği kaybolduğunda bu durumu algılayarak tekerlek hareketini yavaşlatmakta ve kaymalarını önleyerek, sürücüye yanal ve uzunlamasına dinamik kontrol yeteneği sağlamaktadır. Bu özellik, özellikle çekiş yeteneğinin azaldığı kumlu, karlı, yağmurlu yol koşullarında yararlı olmaktadır.

Sistem, yol yüzeyinin durumuna göre veya performansın fonksiyonu olarak en uygun sürüş kontrolünü sağlamaktadır.
Hangisi olursa olsun, sistem motor tarafından gönderilen torku azaltmak yoluyla devreye girer veya ABS ile koordineli olarak her bir tekerleği bağımsız olarak frenler.

Çekiş kontrolü de ABS gibi modern taşıtlar için önemli bir güvenlik özelliği haline gelmektedir. Ancak yeteneklerinden tam olarak yararlanmak için, geleneksel sürüş stillerinden buna bilinçli bir geçiş yapmak gerekmektedir. Çekiş kontrol yeteneği olan bir taşıta sahipseniz, ABS'de olduğu gibi sistemin karakteristiklerini öğrenmek için güvenli bir alan bularak test sürüşleri yapın. İlave sürüş bilgileri için aracın kataloğunu okumayı da ihmal etmeyin.

ASR tipleri :

Sınırlı kaymalı diferansiyel
Bu sistem, herhangi bir durum için en iyi çekişi sağlayacak motor torkunu transfer eden sistemdir. Elektronik olmayan bu sistem, genellikle yeni çekiş kontrol sistemleri kadar iyi görev yapamamaktadır. Modern sınırlı kaymalı (limited-slip) diferansiyeller gücü kayma başlamadan hemen önce iyi durumdaki tekerleğe transfer yeteneğine sahiptir, ancak, her iki tekerlek kaygan zeminde ise, sistem etkisiz hale gelmektedir.

Fren sistemi çekiş kontrolü
Bu sistem tıpkı ABS'nin tersi gibi görev yapar. Bu tip sistem bazı sensörler ve elemanlar kullanarak ABS'nin uyguladığı gibi frenleme yaparak tekerleklerin boşa dönmesini önlemektedir. Her tekerlek bağımsız olarak kontrol edilir ve bu çeşitli kayganlıktaki zeminler için mükemmel bir düzenleme sağlar. Genellikle pahalı olmayan ve oldukça etkili olan bu sistem, düşük hız kayması için tasarlanmaktadır. Sistem fren sistemini kullandığından, yüksek hız kaymasında çok fazla sürtünme ve ısı çıkışı olmakta ve fren sistemi elemanları hasar verebilmektedir.

* Aktarma organları çekiş kontrolü
Bu sistem, herhangi bir hızda kayan tekerlek veya tekerleklere gönderilen gücü geciktirmektedir. Fren sistemi çekiş kontrolü gibi aynı ABS-tipi sensörler kullanan bu sistem, şu dört işlemi uygulayan bir işlemciye sahiptir: (a) gaz kesme, böylece ekonomi sağlanmaktadır; (b) yakıt beslemesini kesme; (c) ateşleme avansını azaltma; veya (d) silindirleri kapatma. En gelişmiş aktarma organları çekiş kontrol sistemleri bunların tümünü yapmakta, bunlara ek olarak gaz pedalını sürücünün ayağına doğru iterek çalıştığı konusunda sürücüyü uyarmaktadır. Sistem tüm kaygan zeminlerde gücü kestiğinden, kaymanın arzu edildiği koşullarda sistemi kapatmak için bir düğme bulunmaktadır.

GÖKHAN ŞİMŞEK
22-10-2008, 22:56
sanırım leondaki bunların en gelişmiş olanı...

16ns943
22-10-2008, 23:49
sanırım leondaki bunların en gelişmiş olanı...

Mesela Ford'un bazı modellerinde ASR'yi devre dışı bırakamıyorsun yani saplandığın yerde kalıyorsun özellikle torku yüksek dizellerde bu çok büyük sıkıntı yaratıyor.

HHaKo
12-12-2008, 03:33
ESP TCS vs. hepsi görevini muhteşem şekilde yapıyor arkadaşlar ki çok büyüyebilecek bir kazayı ucuz atlattım bunlar sayesinde..

goksar
30-12-2008, 21:25
Arkadaşlar leondaki patinaj önleme sistemini ben pek sevemedim araç patinaj ettiğinde sağlam tutunan tekere gücü herzaman pratik vermiyo gibi.Birkeresinde aracın önü hafif askıda kaldı teker patinajda patinaj araç geri ivmelenmedi.gücü diğer tekere verse geriye rahatça çıkabilirdim?Arkadaşlar da hani bunda patinaj önleme vardı diyede dalga geçtiler?mesela esp süper ama patinaj önleme(edl)elektronik diferansiyel kilidi ni pek beğenemedim veya bana öyle geldi...
o ancak kilitli difransiyellerde oluyor diye biliyorum... yani antipatinaj onun için değil sanıırm

yco
31-12-2008, 00:19
çekiş kontrolünden gayet memnunum müdahale olduğu ve iyi çalıştığı optimum çekişi sağladığını hissediyorum resmen..ilk mesajımı yazdığım dönemlerde sıkıştıramıyodum motoru..

leon sport
31-12-2008, 00:33
bindiğimiz araçların güvenlik donanımları ve çalışma sistemleri yadsınamaz...

GÖKHAN ŞİMŞEK
31-12-2008, 00:46
bindiğimiz araçların güvenlik donanımları ve çalışma sistemleri yadsınamaz...
evet bilalcim leon güvenlik açısından muhteşem patinaj konusundada kesinlikle fikirlerim değişti sanırım ilk yazdığım mesaj şans eseri olan bir durumdu esp müthiş hızlı leonun bu arabada ne kadar tıkırtı olsa azdır verdiği güven yeter ya arkadaşlar bu artvinde buzlu bayırlara aşağı gigerken ferne ne kadar asılırsan asıl muhtaşem bir uğultu ve de nasıl çalışıyor o esp tek geçerim bütün markaları vızıltılarını da seviyorum artık leonumum...bu sık sık hapşıran babayiğit bir can dost gibi insan dostunun hapşırık sesine nasıl katlanırsa leonun tıkırtı ve de yol gürültüsüne katlanır.....

SoNaT
07-01-2009, 15:52
leon da tcs var lastikler kabak olmadığı sürece 10 numara işini yapıyor....