PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MK5 İbiza Style 1.0 EcoTSI 95hp

cagri06
13-02-2018, 00:36
Arkadaşlar Merhaba :)

Foruma henüz eklenmiş bölüme hem ilk konusunu açayım hemde araç hakında merak edenler içim elimden geldiğince bilgi sunmaya çalışayım istedim.

Malumunuz 2017 yılının içerisinde hem vw polo hem de seat ibiza kasasını beraber baştan aşşağı ama birbirine benzer biçimde yeniledi bununla beraber aynı sınıfa hitaben üretilen skoda fabia ve audi a1 mevcut kasa ile aynen devam ediyor.

Kasa değişiminde görsel tasarımdaki değişimden farklı olarak ergonomik benim dikkatimi çeken en büyük değişim arka koltuk diz mesafesinin daha rahatlamış olması yeterli olup olmadığı görecelidir tabi.

Doğuş oto da öncelikle yeni poloya baktım ama hem o aracın sadece 1.0 mpi 75 hplik versiyonuna param yetiyordu hem de tasarım ve donanım olarak seat ibiza beni daha çok cezbetti.

aracın internet sitesinde tanıtılan versiyonlar ile satıştaki versiyonlar içerisinde bazı donanımsal farklılıklar bulunuyor. internet sayfasındaki style görselindeki jant opsiyon olarak sunulan bir model, referans versiyon görselinde bulunan jant ise style versiyon ile standart olarak geliyor. En üzücü yanı ise arka park sensörü opsiyon olarak sunuluyor. Kol dayama ise hiçbir şekilde sunulmuyor. Belki bu durumlar zamanlar değişir bilemiyoruz.

Şu an satışta olan araçlar;
1.0 mpi 75hp style manuel 5 ileri,
1.0 ecotsi 95hp style manuel 5 ileri(BENİM ARACIM BU),
1.0 ecotsi 115hp DSG style-Xcellence-FR

2017 yılında listede 1.6tdi motor seçeneği de gözüküyordu ama 2018 itibariyle bu seçenek yok.

Daha önce 1.2 tsi leon mk3 5f manuel 6 ileri ve 1.2 tsi golf mk7 manuel 6 ileri sahibi olmuş bir kullanıcı olarak aracı hiç yadırgamadım ama B sınıfı olduğunu hissettiren detaylara sahip olduğu kesin bu yüzden basit ama bazı ayrıntılarda c segmentinden aşağı indiğinizi size çok hissettiriyor örneğin golf ve leon da aracı stop ettiğimde anahtarı kontaktan sökmeden elektronik aynaların kontrolünü gerçekleştirebiliyorum ibizada bu alışkanlık yüzünden park ederken ayarını oynattığım sağ aynayı kontağını kapatınca tekrar düzeltemiyorum. basit ama alışınca insana eksiklik gibi geliyor. Yine hill holder elektronik el freni bulunan golfte daha verimli çalışıyordu ama ibiza da yolda ciddi bir eğim yoksa devreye girmiyor hatta lambalarda frene basarak durduğumda start stop devreye girip aracı stop ettiğinde ayağımı frenden bıraktığım zaman golf tutmaya devam ederken ibiza tutmuyor aracı tutması için debriyaja basıp ateşlemenin gerçekleşmesi sonrasında frenin bırakılması gerekiyor bu durumda bile belli bir miktar tutup bırakıyor golf gaz verene kadar tutuyordu sanırım bu elektronik el freni ile gelen bir artı idi.

Aracımla şu ana kadar 4500km yi gördüm ve tüm bu kmler boyunca yol bilgisayarının gösterdiği genel ortalama değer 5.7l/km ancak rodajın tamamlanması ile oldukça düşük tüketim değerleri de yakaladım. tanıyanlar bilir 1.2tsi 105 hp leon ile karma 5 litre gerçek yakıt tüketim değerleriyle dolaşıyordum. şu an sadece bazı tüketim değerlerimi konuda foto olarak paylaşacağım ama ilerleyen günlerde aracın ayrıntılı ve belli başlı bölgelerini yakından gösteren fotoğraflarını da paylaşacağım.

Araç 3 silindir olmasıyla rölantisi biraz yüksek devirde çalışıyor 4 silindir 1.2 tsi motorlar ısındığında 700 devir dolaylarında rölanti gösteriyordu ama 1.0 tsi 3 silindir motor ısındığında 1000-900 arasından aşağı düşmüyor. ama aracın özellikle 5.vites 90km/h hızda düzgün bir yolda ilerlerken motor sesini duymak için kulaklarınızı zorlayabilirsiniz ama yinede pek anlamlı bir motor sesi duyamazsınız. ani gaz verdiğinizde devirlenme esnasında güzel ve tok bir mırıltısı var aracı bilmeyen bir kişi motorunun 1.0 hacimli veya 3 silindirli olduğunu asla anlamayacaktır. Zaten aynı motor önceki kasada da kullanılıyor diye biliyorum. Araçta alışkanlıktan olsa gerek 6. vitesi arıyorum bazen 5 den sonra 6 ya geçmek için elimi vites topuzuna atıp "heaa bu 5 fitesti demi yaa" diye elimi usulca geri çekiyorum. 5 vites oldukça yeterlidir illaki sonuçta dünyanın mühendisliği argesi uygulanıyor ama düz yolda 120 ile giderken 6. vites olsa hem araç zorlanmadan taşır hem de daha fazla yakıt tüketimi olurdu diye de kendimce düşünüyorum.
Araçta seatların genelinde bilindiği gibi ölümüne sert plastik kullanılmış önceki kasada göğüs tasarımını beğenmiyordum ama plastik kalitesi bence daha iyiydi.
ben aracımı genellikle tek kişi kullandığım için çok önemsemiyorum ama aracın tavanında arka aydınlatma veya tabanında arka taraf için herhangi bir aydınlatma mevcut değil aile ile kullanıyor olsaydım bu durum beni üzerdi alternatif arayışlara girerdim.

Araç piyasadaki tüm B sınıfı rakiplerinden fiyat/performans ve tüketim/performans kıyaslaması olarak daha üstün duruyor. Aracımdan oldukça memnunum leon ve golf kullanıp sonrasında ibiza ya biniyor olmam aracı içime sindirmem açısından benim için bir talihsizlik diyebilirim ama araç hem yakıt tüketimiyle günlük ulaşım ihtiyacımı gideriyor hem tasarımıyla gösterişli bir görüntüye sahip hem de binen herkesin bu sınıfta standart olarak bulunmasına şaşırdığı donanımları var.

Aracın resimleri ilerleyen günlerde şu sıralar tüketim değerlerimi gösteren gösteren görseller(Ölçümleri her zaman depomu tam doldurarak ve sayaçdaki km bilgisiyle hesaplayarak teyit ediyorum yol bilgisayarı doğru değerler ölçüyor);

Uzun Süreli(0kmden itibaren):
https://i.hizliresim.com/kOWjVA.jpg

Sincan-Beypazarı arası yolun %80'i ş.dışı sürüşü(Aynı yolu fırsat buldukça basarak 130-140-150 gibi hızlarla gitmeyi denedim yoldaki trafik yoğunluğu ve lambalar yüzünden ortalama hızım 112km/h ve yakıt tüketimim 6 litre oldu):
https://i.hizliresim.com/vjpgOv.jpg

Bu tüketim ise güzergahı bilenler bilir pek hız yapmaya müsait bir yol değil: Çerkeş-Kızılcahamam-Çeltikçi-Güdül-Beypazarı arasındaki bol inişli çıkıştı ve keskin virajlı tek gidiş geliş soğuk asfalt yolda elde edildi:
https://i.hizliresim.com/oOkgPb.jpg

ismail
13-02-2018, 11:26
cagri06 kardeşim aracın tekrar hayırlı olsun
Mevlam iyi günlerde kullanmanı nasip etsin
paylaşım içinde teşekkürler

tayfunk
13-02-2018, 16:44
Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

teknikeleman123
13-02-2018, 16:58
Allah kaza bela vermesin güle güle binin , bu aracı almak isteyen arkadaşlara yol gösterici olmuş elinize sağlık

kdracr34
13-02-2018, 21:04
Çok güzel açıklamışsınız aracınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın

Bu mesaj SM-G800H cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

cagri06
13-02-2018, 23:56
ismail tayfunk teknikeleman123 kdracr34

Teşekkür ederim güzel bir havada daha ayrıntılı fotoğraflarla beraber aracı daha net tanıtırım inşallah:)

fafnir
14-02-2018, 06:49
hoşgeldiniz. güzel açıklama olmuş detaylar güzel.

ben şu hill holder olayına çok takılıyorum. bende dsg olduğu için mi sorun yaşamıyorum anlamadım. bu sorunu yaşayan birkaç kişi tanıyorum. dik ufak hiçbir rampada araç (çok nadir durumlar hariç) kaçırmadı. 50bin km de bir iki defa sapıttığı oldu önemsemedim. umarım sorun yaşamam.

motorunuzun yakıt tüketimi karma da 5 - 5,5 litrelerde sabitlenir diye düşünüyorum.

4 saat daha sürüş yaptıktan sonra yol bilgisayarındaki uzun süreli veriye elveda diyebilirsiniz :)

hayırlı olsun iyi sürüşler.

egebilir
14-02-2018, 17:36
Hill holderin duzgun calismasi icin frene yarim degil tam basilmasi lazim, tam basildigi taktirde hic kacirmadi arac.

individual
14-02-2018, 18:28
Fr paket satisa cikmis bende onu merak ediyorum yanliz rakam yuksek yine.

cyrus one
14-02-2018, 21:39
Seat Ibiza yeni kasayla beraber MK kodunu bıraktı diye biliyorum. 2017 yeni Ibizalar K1 sınıfında sanırım!?

cagri06
14-02-2018, 22:13
Hill holderin duzgun calismasi icin frene yarim degil tam basilmasi lazim, tam basildigi taktirde hic kacirmadi arac.

hocam hill holderin çalışmasında sorun yok farklılık var manuel araçlarda farklı otomatik ve elektronik el frenli araçlarda farklı prensipte çalışıyor. sizde daha verimli çalışıyor :)

fafnir
15-02-2018, 06:45
Seat Ibiza yeni kasayla beraber MK kodunu bıraktı diye biliyorum. 2017 yeni Ibizalar K1 sınıfında sanırım!?

ben "mk" olayını hep "mark" olarak algılıyordum. mark1, mark2, mark3. model, standart gibi.

cyrus one
15-02-2018, 19:14
Doğrudur "mark" kelimesinin kısaltılmışıdır. Türkçe çevrimi de "jenerasyon" demek.

ismail
16-02-2018, 16:11
Doğrudur "mark" kelimesinin kısaltılmışıdır. Türkçe çevrimi de "jenerasyon" demek.

bunu öğrendiğim iyi oldu kardeşim sağolasın
yalnız kardeşim öncelikle Forum Kurallarımızı (http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html) okumanı ve sonrasında üyelerimiz (http://www.seatclubturkey.com/uyelerimiz/) başlığı altında kendinden ve aracından bahseden bir tanışma konusu açabilirsen memnun olurum
sonrasında sana zahmet windows işletim sistemli bir bilgisayardan profil bilgilerinin eksik kalanları tamamlayabilirsen memnun olurum

Buraksmsk
14-04-2018, 16:56
2018 ibiza icin bijon araligi nedir

Bu mesaj Le X820 cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

azap5555
14-04-2018, 23:31
1.0 95 hp ile 1.0 115 hp arasında yazılımdan başka az da olsa donanım farkı var mı acaba?

Phaladis
15-04-2018, 18:46
1.0 95 hp ile 1.0 115 hp arasında yazılımdan başka az da olsa donanım farkı var mı acaba?

XDS ve 4 teker ABS disk sistemi var oda ciddi fark bence

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Phaladis
15-04-2018, 18:52
Arkadaşlar Merhaba :)

Foruma henüz eklenmiş bölüme hem ilk konusunu açayım hemde araç hakında merak edenler içim elimden geldiğince bilgi sunmaya çalışayım istedim.

Malumunuz 2017 yılının içerisinde hem vw polo hem de seat ibiza kasasını beraber baştan aşşağı ama birbirine benzer biçimde yeniledi bununla beraber aynı sınıfa hitaben üretilen skoda fabia ve audi a1 mevcut kasa ile aynen devam ediyor.

Kasa değişiminde görsel tasarımdaki değişimden farklı olarak ergonomik benim dikkatimi çeken en büyük değişim arka koltuk diz mesafesinin daha rahatlamış olması yeterli olup olmadığı görecelidir tabi.

Doğuş oto da öncelikle yeni poloya baktım ama hem o aracın sadece 1.0 mpi 75 hplik versiyonuna param yetiyordu hem de tasarım ve donanım olarak seat ibiza beni daha çok cezbetti.

aracın internet sitesinde tanıtılan versiyonlar ile satıştaki versiyonlar içerisinde bazı donanımsal farklılıklar bulunuyor. internet sayfasındaki style görselindeki jant opsiyon olarak sunulan bir model, referans versiyon görselinde bulunan jant ise style versiyon ile standart olarak geliyor. En üzücü yanı ise arka park sensörü opsiyon olarak sunuluyor. Kol dayama ise hiçbir şekilde sunulmuyor. Belki bu durumlar zamanlar değişir bilemiyoruz.

Şu an satışta olan araçlar;
1.0 mpi 75hp style manuel 5 ileri,
1.0 ecotsi 95hp style manuel 5 ileri(BENİM ARACIM BU),
1.0 ecotsi 115hp DSG style-Xcellence-FR

2017 yılında listede 1.6tdi motor seçeneği de gözüküyordu ama 2018 itibariyle bu seçenek yok.

Daha önce 1.2 tsi leon mk3 5f manuel 6 ileri ve 1.2 tsi golf mk7 manuel 6 ileri sahibi olmuş bir kullanıcı olarak aracı hiç yadırgamadım ama B sınıfı olduğunu hissettiren detaylara sahip olduğu kesin bu yüzden basit ama bazı ayrıntılarda c segmentinden aşağı indiğinizi size çok hissettiriyor örneğin golf ve leon da aracı stop ettiğimde anahtarı kontaktan sökmeden elektronik aynaların kontrolünü gerçekleştirebiliyorum ibizada bu alışkanlık yüzünden park ederken ayarını oynattığım sağ aynayı kontağını kapatınca tekrar düzeltemiyorum. basit ama alışınca insana eksiklik gibi geliyor. Yine hill holder elektronik el freni bulunan golfte daha verimli çalışıyordu ama ibiza da yolda ciddi bir eğim yoksa devreye girmiyor hatta lambalarda frene basarak durduğumda start stop devreye girip aracı stop ettiğinde ayağımı frenden bıraktığım zaman golf tutmaya devam ederken ibiza tutmuyor aracı tutması için debriyaja basıp ateşlemenin gerçekleşmesi sonrasında frenin bırakılması gerekiyor bu durumda bile belli bir miktar tutup bırakıyor golf gaz verene kadar tutuyordu sanırım bu elektronik el freni ile gelen bir artı idi.

Aracımla şu ana kadar 4500km yi gördüm ve tüm bu kmler boyunca yol bilgisayarının gösterdiği genel ortalama değer 5.7l/km ancak rodajın tamamlanması ile oldukça düşük tüketim değerleri de yakaladım. tanıyanlar bilir 1.2tsi 105 hp leon ile karma 5 litre gerçek yakıt tüketim değerleriyle dolaşıyordum. şu an sadece bazı tüketim değerlerimi konuda foto olarak paylaşacağım ama ilerleyen günlerde aracın ayrıntılı ve belli başlı bölgelerini yakından gösteren fotoğraflarını da paylaşacağım.

Araç 3 silindir olmasıyla rölantisi biraz yüksek devirde çalışıyor 4 silindir 1.2 tsi motorlar ısındığında 700 devir dolaylarında rölanti gösteriyordu ama 1.0 tsi 3 silindir motor ısındığında 1000-900 arasından aşağı düşmüyor. ama aracın özellikle 5.vites 90km/h hızda düzgün bir yolda ilerlerken motor sesini duymak için kulaklarınızı zorlayabilirsiniz ama yinede pek anlamlı bir motor sesi duyamazsınız. ani gaz verdiğinizde devirlenme esnasında güzel ve tok bir mırıltısı var aracı bilmeyen bir kişi motorunun 1.0 hacimli veya 3 silindirli olduğunu asla anlamayacaktır. Zaten aynı motor önceki kasada da kullanılıyor diye biliyorum. Araçta alışkanlıktan olsa gerek 6. vitesi arıyorum bazen 5 den sonra 6 ya geçmek için elimi vites topuzuna atıp "heaa bu 5 fitesti demi yaa" diye elimi usulca geri çekiyorum. 5 vites oldukça yeterlidir illaki sonuçta dünyanın mühendisliği argesi uygulanıyor ama düz yolda 120 ile giderken 6. vites olsa hem araç zorlanmadan taşır hem de daha fazla yakıt tüketimi olurdu diye de kendimce düşünüyorum.
Araçta seatların genelinde bilindiği gibi ölümüne sert plastik kullanılmış önceki kasada göğüs tasarımını beğenmiyordum ama plastik kalitesi bence daha iyiydi.
ben aracımı genellikle tek kişi kullandığım için çok önemsemiyorum ama aracın tavanında arka aydınlatma veya tabanında arka taraf için herhangi bir aydınlatma mevcut değil aile ile kullanıyor olsaydım bu durum beni üzerdi alternatif arayışlara girerdim.

Araç piyasadaki tüm B sınıfı rakiplerinden fiyat/performans ve tüketim/performans kıyaslaması olarak daha üstün duruyor. Aracımdan oldukça memnunum leon ve golf kullanıp sonrasında ibiza ya biniyor olmam aracı içime sindirmem açısından benim için bir talihsizlik diyebilirim ama araç hem yakıt tüketimiyle günlük ulaşım ihtiyacımı gideriyor hem tasarımıyla gösterişli bir görüntüye sahip hem de binen herkesin bu sınıfta standart olarak bulunmasına şaşırdığı donanımları var.

Aracın resimleri ilerleyen günlerde şu sıralar tüketim değerlerimi gösteren gösteren görseller(Ölçümleri her zaman depomu tam doldurarak ve sayaçdaki km bilgisiyle hesaplayarak teyit ediyorum yol bilgisayarı doğru değerler ölçüyor);

Uzun Süreli(0kmden itibaren):
https://i.hizliresim.com/kOWjVA.jpg

Sincan-Beypazarı arası yolun %80'i ş.dışı sürüşü(Aynı yolu fırsat buldukça basarak 130-140-150 gibi hızlarla gitmeyi denedim yoldaki trafik yoğunluğu ve lambalar yüzünden ortalama hızım 112km/h ve yakıt tüketimim 6 litre oldu):
https://i.hizliresim.com/vjpgOv.jpg

Bu tüketim ise güzergahı bilenler bilir pek hız yapmaya müsait bir yol değil: Çerkeş-Kızılcahamam-Çeltikçi-Güdül-Beypazarı arasındaki bol inişli çıkıştı ve keskin virajlı tek gidiş geliş soğuk asfalt yolda elde edildi:
https://i.hizliresim.com/oOkgPb.jpg

Değerli kardeşim öncelikle hayırlı olsun Yüce Allah kaza bela vermesin. Bendede sendeki hesap 2015 led leon ve 2016 Golf highline vardı satıp ıbıza aldım :))

Ankara Çankaya Doğuş Oto’dan bende geçen hafta 1.0 style manuel 95 hp 8” ekran ıbıza aldım. Ekrandaki vites geçişlerini dikkate alarak turboyu neredeyse hiç kullanmayarak dikkatle araç kullanıyorum ama tüketim değerlerinde sendeki verilere ulaşamadım. Ek olarak depoyu fulledim ekranda menzil 560 km gösteriyor, sende ise 700 küsür km’lerde. Sen nasıl yaptın yardımcı olabilirmisin ? Saygılar

Mevcut araç km’si 800 km

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

cagri06
15-04-2018, 23:46

bu beygir farkı sadece yazılımsal mı yoksa turbo boyutu piston çapı sıkıştırma oranı gibi farkları da var mı?

ismail
16-04-2018, 17:19
2018 ibiza icin bijon araligi nedir

Bu mesaj Le X820 cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

kardeşim değişiklik olmadı
halen 5x100

azap5555
17-04-2018, 05:01
bu beygir farkı sadece yazılımsal mı yoksa turbo boyutu piston çapı sıkıştırma oranı gibi farkları da var mı?

Bence motor tamamen aynı, 95 lik 115 liğin yazılımla kısılmış hali, belki yetkili serviste tanıdık varsa 115 lik yazılım bile yüklenebilir, tamamen ticari satış politikası.

ismail
17-04-2018, 11:41
Bence motor tamamen aynı, 95 lik 115 liğin yazılımla kısılmış hali, belki yetkili serviste tanıdık varsa 115 lik yazılım bile yüklenebilir, tamamen ticari satış politikası.

silindir ve piston olarak aynı olabilir fakat enjektör, turbo ve elektronik kontrol üniteleri farklıdır diye düşünüyorum

azap5555
17-04-2018, 19:50
ismail 1.2 tsi 90 ve 110 hp için herşeyin aynı sadece yazılım farkı olduğu söyleniyordu ve yazılımla ikisini de 130 hp 215 torka yükselttiklerini iddia ediyordu yazılımcılar, yurtdışı kaynaklı standart yazılımdı sanırım herkes aynısını kullanıyordu ne bir eksik ne bir fazla, 1.2 tsi de böyleyse durum 1.0 tsi de de aynıdır diye düşünüyorum, aynı motoru üretip yazılımla farklılaştırmak sıfır maliyete yakınken farklı motor üretmek çok daha maliyetli olsa gerek, bilmiyorum tabi detayları mantıklı yorum yapmaya çalışıyorum.

ismail
17-04-2018, 22:51
ismail 1.2 tsi 90 ve 110 hp için herşeyin aynı sadece yazılım farkı olduğu söyleniyordu ve yazılımla ikisini de 130 hp 215 torka yükselttiklerini iddia ediyordu yazılımcılar, yurtdışı kaynaklı standart yazılımdı sanırım herkes aynısını kullanıyordu ne bir eksik ne bir fazla, 1.2 tsi de böyleyse durum 1.0 tsi de de aynıdır diye düşünüyorum, aynı motoru üretip yazılımla farklılaştırmak sıfır maliyete yakınken farklı motor üretmek çok daha maliyetli olsa gerek, bilmiyorum tabi detayları mantıklı yorum yapmaya çalışıyorum.

parça listesi aşağıda listelediğim gibi abdi abi
bir tek enjektörler tutuyor ki ibiza da onu da 2017 nin 2. ayından sonraki modellerde değiştirmişler
yazılım işi yapanların neredeyse tamamı bu işi böyle lanse ederler
ayrıca yazılım ile bir alt sürüm bir üst sürümün değerlerini rahatlıkla yakalayabilir
örnek 1
2.0 tdi cr motorlar 170 beygir iken bir sonraki sürümde 184 beygir oldu
ufak bir yazılım değişikliği ile 170 hp lik motor 184 hp ye yükseltilebilir
örnek 2
ibiza fr 1.4 tsi 150 hp ibiza cupra 180 hp
yine ufak bir 150 hp lik motor 180 hp lik motor değerlerine çıkartılabilir
fakat bu işlem araçlar arası bir farklılık olmadığının anlamına gelmez diye düşünüyorum
gerisi sizlerin takdirinde

ibiza 1.0 eco tsi motor kodu CHZL
piston : 04C107065BA
enjektör : 04E906036R
turbo : 04C145702R
motro kontrol ünitesi : 04C906026BD

leon 1.0 eco tsi motor kodu CHZD
piston : 04C107065AM
enjektör : 04E906036R
turbo : 04C145702D
motro kontrol ünitesi : 04C906026AB

cagri06
21-04-2018, 19:29
ismail abi benim asıl merak ettiğim şuan mk5 ibiza 1.0tsi manueller 95 hp ve dsgler 115hp olarak çıkıyor bu iki seçenek arasında piston, enjektör ve turbo olarak farklar var mı? yoksa sadece yazılım farkı mı var?

ismail
22-04-2018, 00:27
ismail abi benim asıl merak ettiğim şuan mk5 ibiza 1.0tsi manueller 95 hp ve dsgler 115hp olarak çıkıyor bu iki seçenek arasında piston, enjektör ve turbo olarak farklar var mı? yoksa sadece yazılım farkı mı var?

beygir güçleri farklı araçlar arasında mutlaka enjektör, turbo, motor kontrol ünitesi farklılıkları vardır

cagri06
25-04-2018, 01:28
Arkadaşlar bu konudaki ilk mesajımda da açıklamaya çalıştığım gibi 1.0 eco tsi ibiza aracı seçmemdeki en büyük etken hem ekonomik bir tüketim sağlaması hem de gerektiğinde oldukça yeterli beygir ve tork kapasitesiyle performanslı bir araç olmasıydı. Aracımda başka hiç bir ibiza da rastlamadığım şekilde arka tampon içinde dışarıdan fark edilmeyecek şekilde boya dökülmesi başladı ilerde büyüyüp tamponun dış yüzeyinde de döküntüye neden olacağını düşünerek garantiye başvurdum ve tamponun araçtan sökülerek boyasının kazınıp yeniden boyanmasına karar verildi ve yapılan işlemde 2 yıl garantili olacak denildi zaten araç için de 2 yıl garanti veriyorlar üzerinde çok düşünmedim ve aracımı bu gün çankaya doğuşa bıraktım daha önce ilk 100 saatlik uzun süreli tüketim verisini paylaşmıştım 5.7-5.8 arası bir tüketim meydana gelmişti şu anda km olarak 8bini geçtim ve 2. 100 saatlik çalışma süresinin dolmasına da az kaldı dolunca onu da paylaşacağım. yakıt tüketimi olarak aracı servise teslim etmeden önce tam dolu bir depo ile meydana gelmiş tüketimi paylaşacağım ve servisten tam olarak teslim ettiğim aracın aynısı(aynı renk-motor-şanzuman) ikame araç olarak verildi. bende bu araçla tekrar beypazarına dönüş yaptım bu sırada gerçekleşen tüketim değerlerini ve ikame araçta gördüğüm opsiyon özelliklerinin artı ve eksilerini belirteceğim. Önce Tüketim değerleri:

bu benim aracıma ait servise teslim ederken çektim:
https://resmim.net/f/qHMHNY.jpg
https://resimyukle.xyz/resim/S41aRQ

bir deposu 40 litre olan araç için reel olarak test ettiğim bu menzil değeri bence oldukça içi ve beklentilerimi karşılıyor.

bu resim ise ikame araca ait: https://resimyukle.xyz/resim/TII1TC
https://resmim.net/f/ivauGB.jpg
https://resimyukle.xyz/resim/TII1TC

kendi aracım 8bin km de ve tamamını tek kullanıcı ile özen göstererek sürüldü, ikame araç ise 11bin kmyi devirmiş durumda ve kaç sürücü ile bu kmye ulaştığı belirsiz.

aracımda kaporta hasarı yok ama ikame araç sağ marbiyelden ufak bir darbeye sahip

aracımın şifreli bijon kapaklarında düşme olayı yaşamıştım ikame araçta da bir şifreli bijon kapağı düşmüş.

resimde görüleceği gibi ikame araçta 8inch lik multimedia var ve ses sistemi de farklı benim aracımda ise standart 5inchlik renkli ekran var

multimediyanın araç içine farklı bir hava kattığı kesin ama gece çok parlıyor ışık kısılıyordur muhtemelen ama daha o kadar kurcalayacak vaktim olmadı sesli komut harika birşey ama bazen çok net ve tane tane konuşsanız bile anlayamıyor.

ikame araçta cam tavan var cam tavan harika ama kasislerden geçerken parke yollarda ve hatta daha servisten çıkarken eğimli rampa eşğinde bile çatır çutur esneme sesleri ve tıkırtıları var (daha 11 binde araç)

ikame araçta full led var ve aydınlatma halojene göre dehşet seviyede daha iyi imkanı olan multimediyayı cam tavanı boşversin önce full led sonra ötekiler..

iki araç ile de aynı yolda aynı tüketim değerlerini yakalamış olmam beni mutlu etti. eğer aynı teknik özellikteki iki araçla aynı yolda aynı şartlar altında aynı tüketimi tutturamasaydım kusuru aracın mühendisliğine harcanan yetersiz emekte veya üretim esnasında gösterilen disiplinsizlikte arardım ama çok şükür böyle bir şey olmadı.

bu arada soğuk asfaltta ön göğüsten trim sesi az da olsa geliyor müziği açınca gidiyor :)

nikla
25-04-2018, 21:06
Arkadaşlar bu konudaki ilk mesajımda da açıklamaya çalıştığım gibi 1.0 eco tsi ibiza aracı seçmemdeki en büyük etken hem ekonomik bir tüketim sağlaması hem de gerektiğinde oldukça yeterli beygir ve tork kapasitesiyle performanslı bir araç olmasıydı. Aracımda başka hiç bir ibiza da rastlamadığım şekilde arka tampon içinde dışarıdan fark edilmeyecek şekilde boya dökülmesi başladı ilerde büyüyüp tamponun dış yüzeyinde de döküntüye neden olacağını düşünerek garantiye başvurdum ve tamponun araçtan sökülerek boyasının kazınıp yeniden boyanmasına karar verildi ve yapılan işlemde 2 yıl garantili olacak denildi zaten araç için de 2 yıl garanti veriyorlar üzerinde çok düşünmedim ve aracımı bu gün çankaya doğuşa bıraktım daha önce ilk 100 saatlik uzun süreli tüketim verisini paylaşmıştım 5.7-5.8 arası bir tüketim meydana gelmişti şu anda km olarak 8bini geçtim ve 2. 100 saatlik çalışma süresinin dolmasına da az kaldı dolunca onu da paylaşacağım. yakıt tüketimi olarak aracı servise teslim etmeden önce tam dolu bir depo ile meydana gelmiş tüketimi paylaşacağım ve servisten tam olarak teslim ettiğim aracın aynısı(aynı renk-motor-şanzuman) ikame araç olarak verildi. bende bu araçla tekrar beypazarına dönüş yaptım bu sırada gerçekleşen tüketim değerlerini ve ikame araçta gördüğüm opsiyon özelliklerinin artı ve eksilerini belirteceğim. Önce Tüketim değerleri:

bir deposu 40 litre olan araç için reel olarak test ettiğim bu menzil değeri bence oldukça içi ve beklentilerimi karşılıyor.

kendi aracım 8bin km de ve tamamını tek kullanıcı ile özen göstererek sürüldü, ikame araç ise 11bin kmyi devirmiş durumda ve kaç sürücü ile bu kmye ulaştığı belirsiz.

aracımda kaporta hasarı yok ama ikame araç sağ marbiyelden ufak bir darbeye sahip

aracımın şifreli bijon kapaklarında düşme olayı yaşamıştım ikame araçta da bir şifreli bijon kapağı düşmüş.

resimde görüleceği gibi ikame araçta 8inch lik multimedia var ve ses sistemi de farklı benim aracımda ise standart 5inchlik renkli ekran var

multimediyanın araç içine farklı bir hava kattığı kesin ama gece çok parlıyor ışık kısılıyordur muhtemelen ama daha o kadar kurcalayacak vaktim olmadı sesli komut harika birşey ama bazen çok net ve tane tane konuşsanız bile anlayamıyor.

ikame araçta cam tavan var cam tavan harika ama kasislerden geçerken parke yollarda ve hatta daha servisten çıkarken eğimli rampa eşğinde bile çatır çutur esneme sesleri ve tıkırtıları var (daha 11 binde araç)

ikame araçta full led var ve aydınlatma halojene göre dehşet seviyede daha iyi imkanı olan multimediyayı cam tavanı boşversin önce full led sonra ötekiler..

iki araç ile de aynı yolda aynı tüketim değerlerini yakalamış olmam beni mutlu etti. eğer aynı teknik özellikteki iki araçla aynı yolda aynı şartlar altında aynı tüketimi tutturamasaydım kusuru aracın mühendisliğine harcanan yetersiz emekte veya üretim esnasında gösterilen disiplinsizlikte arardım ama çok şükür böyle bir şey olmadı.

bu arada soğuk asfaltta ön göğüsten trim sesi az da olsa geliyor müziği açınca gidiyor :)

boyanin garantisi 10 yil diye biliyorum.

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

buyukcanb
25-04-2018, 22:56
Öncelikle geçmiş olsun. Gerçekten çok merak ediyorum. bu değerlere nasıl ulaştınız. mükemmel değerler kanımca. bende 1 ay önce 1.0 dsg style modelini aldım. hala ortalamam 8.2'lerde gezmekte. su an aracım 800 km. Acaba belli bir rodajdan sonra mı düşmeye başlayacak? depol full iken yaklaşık 40 lt dolaylarında mesafe 500 km gösterdi. acaba bu değer şehir içi kullanımda (sakin tabi) daha da aşağıya düşer mi?

buyukcanb
25-04-2018, 23:01

Öncelikle geçmiş olsun boya için. Bende aracımı 1 ay önce aldım. 2018 model 1.0 ecoTsı style 115bg DSG. Şu an 800 km'de aracım. Çanakkale'de şehir içinde kullanıyorum aracı ve daha uzun yola gitme fırsatını yakalayamadım. Gunluk 30 km yol güzargahım var ve sakin kullanımda tabi. Fakat sizinki gibi bir değere hala yakalayamadım. Acaba daha rodajını tamamlamadığı için mi bu değerler düşmüyor? Rodajdan kastınız kaç km acaba? birde full depo 500 km menzil gösteriyor. sizde bu değer nasıl 700 km olabiliyor. Açıklarsanız çok memnun kalırım.

cagri06
26-04-2018, 06:55
boyanin garantisi 10 yil diye biliyorum.

Bu mesaj iPhone cihazımdan Seat Club Turkey - SCT mobile uygulaması (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94659) kullanılarak gönderilmiştir.

kaporta aksamı tamponu kapsamıyor ne yazıkki ayrıca bu gün fark ettim verdikleri ikame araçta da aynı şekilde dökülme var ikame araç 2017nin ağustosunda yola çıkmış muhtemelen ilk üretimlerde bu tarz eksiklikler var yeni araçlarda görmedim hiç.

buyukcanb
aracınız hayırlı uğurlu olsun henüz kmniz çok düşük ilk bin ikibin km boyunca devri hızlı yükseltmeden ve çok yüksek devirlere çıkmadan rodajı tamamlayın. araçlarımız tsi motorlar seri kullanımda diğer motorlardan daha iyi performans verir ama bu esnada yakıtı da her motor gibi güzel tüketir az tüketim için sakin kullanım tavsiye ederim dsg ile uzun yolda manuel kullanarak daha düşük tüketim değerlerine daha rahat ulaşabilirsiniz. depoyu ilk doldurduğunuzda menzili tam doğru olarak göstermeyebilir aracı kullandıkça yapılan tüketim ve kalan yakıta göre menzil hesaplaması yeniden güncellenir. tüketiminiz azaldıkça menziliniz artacaktır.

rst_k
06-06-2018, 13:39
cagri06 geçmiş olsun. Hatalı yerin fotoğrafı var mı paylaşabilir misin? Ya da tampondan tarif edebilir misiniz? Benim de arka tamponda plakanın solunda dip tarafta biraz dökülme var.

cagri06
07-06-2018, 00:16
@cagri06 (http://www.seatclubturkey.com/members/21029.html) geçmiş olsun. Hatalı yerin fotoğrafı var mı paylaşabilir misin? Ya da tampondan tarif edebilir misiniz? Benim de arka tamponda plakanın solunda dip tarafta biraz dökülme var.

fotosu var ama şu an başka cihazda buraya yükleyemiyorum zaten dış kısımda da değil arka tekerin arkasına bakan iç kısımda boya atması vardı iki tarafta da canımı sıkan bir durum olduğu için garantiye gösterdim bütün arkadaşlarım önemsiz olduğunu bunun için tamponu tekrar boyatmamamı söylediler ama servis düzgün işçilik yapmış şu an tamponda bir kusura hata yok.

cagri06
10-08-2018, 22:06
Arkadaşlar merhaba aracımda bu hafta jant değişikliği yaptım ve yapmayı düşünenler için burada paylaşmak istedim. Ayrıca halen yeni ibiza ve 1.0tsi almayı düşünen ve araştıran varsa aracım 12bin kmyi geçti ve rodajın tamamlandığını yakıt tüketimi ile kanıtladı. ilk 100 saatlik kullanımı boyunca bilgisayar 5.7 litrelik bir yakıt tüketimi göstermişti ikinci 100 saatte bu tüketim 5.4 litre olarak tamamlanırken şu an üçüncü 100 saatin içerisindeyim ve aracımı iki aydır neredeyse tamamen şehir içi ve kısa mesafe kullanmama rağmen genel tüketimim 5.0 litre uzun yolda 100km ye sabitlediğimizde yolun durumuna göre kolaylıkla 4 litre ortalama ve hatta altında tüketim sağlıyor. Daha önce anlattığım arka tampon boya atması garantiden doğuş çankayada arka tampon sökülüp tamamen yeniden boyanarak garantiden yapılmıştı´aylar geçmesine rağmen çok şükür yapılan işlemde bir kusur meydana gelmedi ve araçta başkaca herhangi bir teknik yada mekanik arıza yaşamadım çok şükür ama kapıların cam çerçevelerinin dışının tamamen kauçuk veya yumuşak fitil plastikle kaplı olmasının ses anlamında bozuk yollarda bir dezavantaj olduğu fikrine kapıldım malzeme yada gövdedeki karşılığı daha güzel bir materyal olsaydı daha az ses alırdı diye düşünüyorum. Ancak aracı aldığıma hiç pişman değilim. Güvenli sürüşler.:gozluk:
https://i.hizliresim.com/b69PoY.jpg
https://i.hizliresim.co
https://i.hizliresim.com/2aPpLq.jpg
https://i.hizliresim.com/qvyr1R.jpg

rst_k
10-08-2018, 23:43
Güzel olmuş, güle güle kullanın.

hakan84
29-10-2018, 00:49
Bugun seatin sitesinde gezinirken yeni ibizada donanim degisikli yapildigini gordum.style donanimdan dijital klimayi cikarmislar ,front asistani opsyonel yapmislar,8 inc ekrani opsyondan dahi cikarmislar.
Sadece arka park sensoru ve 6.5 ekran standart olmus.
Bunca eksilen donanima karsi fiyat hala 105.900
https://i.resimyukle.xyz/SPN53H.jpg

cagri06
02-11-2018, 22:49
106 bine bu arabaları hiçbir firma satamaz zaten satışlar durdu, bakalım vergi indirimiyle neler olacak ama seat genelde son bir iki ayda yeni araç getirmiyor 2019 donanımlarını beklemek lazım.

_gkhn_
07-01-2019, 23:54
merhabalar acaba silecek suyu bitmesi uyarısı veriyormu bizim bu araç?

emuna_
22-10-2019, 08:08
Merhabalar,
İmzamdaki araçlarımdan sonra şimdi Golf Highline satıp 70-80 bin TL bir araba alma durumum var.

İbiza 1.0tsi 95hp style ilgimi çekti, bu fiyat aralığında. Biraz inceledim, bir kaç sorum olacak sizlere, ibizayı doğru değerledirebilmek için. bu arada Skoda Rapid SpaceBack 1. alternatifim, 2. olarak da Yeni Kasa İbiza.
Araçta ışık yağmur sensörü hız sabitleyici, bluetooth var, gördüğüm kadarıyla iç konfor anlamında fena değil.

1. Arka frenlerin kampana olduğunu öğrendim. Hiç kampanalı araç kullanmadım. Fren performasnı ve hissiyatı nasıldır?

2. Bagaj 380 lt olan C segmentine yakın şekilde 355 lt. Bebek + 2 kişilik bir aileyiz. Bagaj kullanımını Leona kıyasla değerlendirebilir misiniz?

3. Arka park sensörü standart değil anladığım kadarıyla, sonradan takılanlar çok başarılı olmuyor. 5" ekrana kamera + orjinal sensör takma ihtimali var mıdır araştıran? Veya çözüm öneriniz varsa söyleyebiliseniz memnun olurum.

4. Manuel 5 vites kullanımı nasıl? devir aralıkları veya bantları nasıl oturuyor. misal 100 kmh için 5. vites 2500 devir civarı mı çeviriyor? Üst hızlarda çok bağırıyor mu araç?

Yardımlarınız için teşekkürler:)
cagri06

emuna_
22-10-2019, 08:12
merhabalar acaba silecek suyu bitmesi uyarısı veriyormu bizim bu araç?

2018 leonda kaldırmışlardı bu özelliği, yolcu kemer uyarısı da kalkmıştı. İbizada da yoksa çok anormal değil.

rst_k
22-10-2019, 08:59
Merhabalar,
İmzamdaki araçlarımdan sonra şimdi Golf Highline satıp 70-80 bin TL bir araba alma durumum var.

İbiza 1.0tsi 95hp style ilgimi çekti, bu fiyat aralığında. Biraz inceledim, bir kaç sorum olacak sizlere, ibizayı doğru değerledirebilmek için. bu arada Skoda Rapid SpaceBack 1. alternatifim, 2. olarak da Yeni Kasa İbiza.
Araçta ışık yağmur sensörü hız sabitleyici, bluetooth var, gördüğüm kadarıyla iç konfor anlamında fena değil.

1. Arka frenlerin kampana olduğunu öğrendim. Hiç kampanalı araç kullanmadım. Fren performasnı ve hissiyatı nasıldır?

2. Bagaj 380 lt olan C segmentine yakın şekilde 355 lt. Bebek + 2 kişilik bir aileyiz. Bagaj kullanımını Leona kıyasla değerlendirebilir misiniz?

3. Arka park sensörü standart değil anladığım kadarıyla, sonradan takılanlar çok başarılı olmuyor. 5" ekrana kamera + orjinal sensör takma ihtimali var mıdır araştıran? Veya çözüm öneriniz varsa söyleyebiliseniz memnun olurum.

4. Manuel 5 vites kullanımı nasıl? devir aralıkları veya bantları nasıl oturuyor. misal 100 kmh için 5. vites 2500 devir civarı mı çeviriyor? Üst hızlarda çok bağırıyor mu araç?

cagri06

Merhaba düz vites 95 hp Style donanım İbiza'mı ağustos 2017 de sıfır aldım ve sorularınızı cevaplamaya çalışayım.
1. Arka frenler kampana evet beni rahatsız eden tek şey görüntüsü yoksa frenlerde hiç bir eksikliğini görmedim.
2. Leon kullanmadım ama 355 lt rakipleri içinde en iyisi. Rapid 415 litreymiş.
3. Arka park sensörü çoğunda yok. Ben kendim taktım orjinal tip ve sorunsuz çalışıyor. http://www.seatclubturkey.com/ibiza-mk5-2017-gunumuz-/80895-2017-ibiza-style-1-0-ecotsi-95-hp-6f.html#post1763136 5" ekrana kamera takamazsınız, orjinal park sensörüne de bence gerek yok çok pahalı. Ben lcd ekranlı ve kararan dikiz aynası özellikli ayna aldım taktım geri görüş kamerasını öyle çözdüm.
4. Manuel 5 vites 95 hp gayet yeterli ve ekonomik. 90 km hızda 2000 devir civarı. 100 km'de de 2000 devri biraz geçer. Araba 3 silindir olduğu için benim çok hoşuma giden bir sesi var.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

emuna_
22-10-2019, 09:57
Merhaba düz vites 95 hp Style donanım İbiza'mı ağustos 2017 de sıfır aldım ve sorularınızı cevaplamaya çalışayım.
1. Arka frenler kampana evet beni rahatsız eden tek şey görüntüsü yoksa frenlerde hiç bir eksikliğini görmedim.
2. Leon kullanmadım ama 355 lt rakipleri içinde en iyisi. Rapid 415 litreymiş.
3. Arka park sensörü çoğunda yok. Ben kendim taktım orjinal tip ve sorunsuz çalışıyor. http://www.seatclubturkey.com/ibiza-mk5-2017-gunumuz-/80895-2017-ibiza-style-1-0-ecotsi-95-hp-6f.html#post1763136 5" ekrana kamera takamazsınız, orjinal park sensörüne de bence gerek yok çok pahalı. Ben lcd ekranlı ve kararan dikiz aynası özellikli ayna aldım taktım geri görüş kamerasını öyle çözdüm.
4. Manuel 5 vites 95 hp gayet yeterli ve ekonomik. 90 km hızda 2000 devir civarı. 100 km'de de 2000 devri biraz geçer. Araba 3 silindir olduğu için benim çok hoşuma giden bir sesi var.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

Cevaplanız için teşekkürler. Size de mesaj atacaktım yazdığınıza memnun oldum.

Açıkçası kampana görüntüsü beni de rahatsız ediyor. Düşük seviye araç imajı olarak beliriyor aklımda. Performansını merak ediyorum.

Leonda Golfte genel olarak küçük aile aracı olarak yeterli geliyor, tatilde, bebekle vs. Stepne yoktur diye tahmin ediyorum, tamir kiti oluyor ucuz olsun diye, öyle midir style ibizada da?

Sizin konuyu görmüştüm park sensörü sökme takma, hassasiyeti nasıl sensörlerin, orjinallerle görmeme ve çarpma riski sıfıra yakın. Sizin taktıklarınızın linki varsa paylaşabilir misiniz? Ringsiz orjinal tip olması güzel. Kameranın linkini de paylaşabilirseniz süper olur:)

1.0 tsi leonu 18bin km kullandım ama dsg idi, vites konusunda 6 vites olsaydı 120kmh hızlardan sonrası için iyi olurdu, yapacak birşey yok bu şekilde yapılmış:)

tekrardan teşekkürler, kendi tecrübesini paylaşacak başka arkadaşlar olursa memnun oluruz

rst_k
22-10-2019, 10:38
Cevaplanız için teşekkürler. Size de mesaj atacaktım yazdığınıza memnun oldum.

Açıkçası kampana görüntüsü beni de rahatsız ediyor. Düşük seviye araç imajı olarak beliriyor aklımda. Performansını merak ediyorum.

Leonda Golfte genel olarak küçük aile aracı olarak yeterli geliyor, tatilde, bebekle vs. Stepne yoktur diye tahmin ediyorum, tamir kiti oluyor ucuz olsun diye, öyle midir style ibizada da?

Sizin konuyu görmüştüm park sensörü sökme takma, hassasiyeti nasıl sensörlerin, orjinallerle görmeme ve çarpma riski sıfıra yakın. Sizin taktıklarınızın linki varsa paylaşabilir misiniz? Ringsiz orjinal tip olması güzel. Kameranın linkini de paylaşabilirseniz süper olur:)

1.0 tsi leonu 18bin km kullandım ama dsg idi, vites konusunda 6 vites olsaydı 120kmh hızlardan sonrası için iyi olurdu, yapacak birşey yok bu şekilde yapılmış:)

tekrardan teşekkürler, kendi tecrübesini paylaşacak başka arkadaşlar olursa memnun oluruz

Rica ederim :) Frenlerle ilgili bir sorun yaşamazsınız merak etmeyin. Tam boy stepne var tamir kiti yok. Sensörler için orjinal tip park sensörü yazarsanız çıkar ben çok oldu alalı link açılmıyor. Hassasiyeti güzel ben sorun yaşamadım.
Ayna bu https://tr.aliexpress.com/item/32665999636.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.7fff71d6oM gI57
Benim aldığım kameranın linkini bulamadım o da satıştan kalkmış ama şundan https://tr.aliexpress.com/item/32270733633.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.9c0d65b 5jpCsZN&algo_pvid=b851acd5-3c28-454e-9e28-97581249db1c&algo_expid=b851acd5-3c28-454e-9e28-97581249db1c-20&btsid=a4913cd8-3986-4a02-b4ce-951cf30ce87c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_9,searchwe b201603_55 Fakat bu kameradan tavsiye etmem çünkü bizim tampona taktığımızda yeri gösteriyor. Ben kameranın altına ayak yaptım açısını ayarladım. Ya benim gibi yapacaksınız ya da farklı bir kamera alacaksınız. Bunlar sedan arabalar için sanıyorum.
Motor-vites olarak yeterli bence :)

cagri06
29-10-2019, 20:59
Merhabalar,

@cagri06 (http://www.seatclubturkey.com/members/21029.html)

öncelikle şimdiden hayırlısı olsun diyelim.
ben de imzanızdaki araçlardan 2013 1.2 tsi leon'un reference versiyonunu kullandım. Kesinlikle leon 'bence' diğer araçlardan bambaşka bir araç.
daha sonra yine 1.2 tsi golf7 comfortline kullandım.
sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım;

1-arka frenlerin kampana oluşunun sürüşe pozitif veya negatif bir etki katmadığını düşünüyorum bence üzerindeki fren sistemi ibiza için yeterli(extrem kullanım koşullarını hesaba katmıyorum) fakat bilmeniz gereken sürüşe ve güvenliğe etkisi olmasa da can sıkıcı bir kusura sahip ön frenler; ilk kez geri geri ilerleme sırasında frene basarsanız sanki balatalarda boşluk varmış da yerine oturuyormuş gibi bir tıklama sesi geliyor.çözümü olmayan bir olay belki gelecekte düzelir.
2-bebek+2 kişi için şehir içinde oldukça yeterli olacağını düşünüyorum ama bagajdan büyük beklentileriniz olmasın daha önce kullandığınız leonun bagajı golfte de yok zaten.
3-forumu biraz kurcalarsanız bir arkadaşımız sonradan takmıştı ama orjinal değil tabi. multimedia ya bağlanıp optik park şeklinde kullanabileceğiniz bir sistemi bildiğim kadarıyla sonradan uygulayan yok olsa bile astarı yüzünden pahalı olacaktır. Golfte bulunan ön arka optik park sistemi ve elektronik el freni konforlarından sonra yeni ibiza canınızı sıkabilir.
4- manuel 5 vites aslında araç için yeterli ama manuel 6 vitesli leon ve golften sonra manuel 5 vites ile geride bıraktığım 38bin kmye rağmen ara sıra vitesi 6 ya atmak için elimi vites topuzuna atıp ağlamaklı olarak geri çektiğim oluyor. yüksek devirlerde 3 silindirli aracımın motorundan oldukça güzel bir ses geliyor kesinlikle rahatsız edici değil sakin sürüşlerde özellikle 90km/h sabit hızda sanki motor sesi hiç yok yada zayıf yalıtım yüzünden yol ve teker sesi motor sesini perdeliyor olabilir.

kısacası aracı bir yere koyacaksam tabiki golf ve leonun altına koymalıyımama bence segmentinde ve fiyat bandında muadillerine göre üst sıralarda bir araç(fiesta-clio-i20 ve hatta aynı fiyata sahip olabileceğiniz donanımları düşününce polonun ve boyut olarak da fabia nın kesinlikle üstünde)

emuna_
30-10-2019, 11:14
Buraya yazdıktan sonra cuma golfümü sattım. Cumartesi gecesi bir ibiza denk geldi. Gece konuştuk, sabah fiyatta anlaşıp pazar öğlen aracın devrini aldım.
Uygun denk gelince ve satan arkadaş da iyi bir arkadaş olunca kaçırmak istemedim. rst_k cagri06

2. El olarak;
1.0 Tsi 95 Hp İbiza Style + Geniş Ekran Multimedya + Park Sensörü(Bayinin Taktığı) şeklinde Mistik Eflatun renginde,
2017 model 2018 çıkışlı 29bin kmdeydi. Kaza hasar vs yok.

Aracı ilk kez aldığımda dendedim, binip baktım. Genişlik, performans ve yakıt verimliliği olarak fiyatına göre alma amaçlarıma karşılık veriyor yeterince.
300-400 km yaptım sanırım. Şimdilik herşey yolunda. Motor sesini alıyor içeri biraz, normal.
Geniş multimedya önceliğim değildi ama geniş ekran golften sonra küçük olsaymış düşük kalırdı sanırım biraz.

Araçları genellikle orjinal haliyle kullanan biri olarak birkaç eksikliği gidermem gerekecek önümüzdeki zamanda.

1- Farlar, son 4 araçtır. Bi-xenon ve yeni leon ve golfün ledlerinden sonra kör gibi hissettim:) Philips Ledler var konusu geçmiş forumda. Kimseyi rahatsız etmeden iyi bir aydınlatma ihtiyacım var. Olurken sisleri de beyaz yapmak lazım.
2- Cam filmi + belki kaput filmi.
3- Ayna buğu olmayan etiket
4- Bagaja bölme, avadanlık vs

rst_k
30-10-2019, 13:46
Hayırlı olsun emuna_ adınıza sevindim :)

emuna_
30-10-2019, 13:54
Buraya yazdıktan sonra cuma golfümü sattım. Cumartesi gecesi bir ibiza denk geldi. Gece konuştuk, sabah fiyatta anlaşıp pazar öğlen aracın devrini aldım.
Uygun denk gelince ve satan arkadaş da iyi bir arkadaş olunca kaçırmak istemedim. rst_k cagri06

2. El olarak;
1.0 Tsi 95 Hp İbiza Style + Geniş Ekran Multimedya + Park Sensörü(Bayinin Taktığı) şeklinde Mistik Eflatun renginde,
2017 model 2018 çıkışlı 29bin kmdeydi. Kaza hasar vs yok.

Aracı ilk kez aldığımda dendedim, binip baktım. Genişlik, performans ve yakıt verimliliği olarak fiyatına göre alma amaçlarıma karşılık veriyor yeterince.
300-400 km yaptım sanırım. Şimdilik herşey yolunda. Motor sesini alıyor içeri biraz, normal.
Geniş multimedya önceliğim değildi ama geniş ekran golften sonra küçük olsaymış düşük kalırdı sanırım biraz.

Araçları genellikle orjinal haliyle kullanan biri olarak birkaç eksikliği gidermem gerekecek önümüzdeki zamanda.

1- Farlar, son 4 araçtır. Bi-xenon ve yeni leon ve golfün ledlerinden sonra kör gibi hissettim:) Philips Ledler var konusu geçmiş forumda. Kimseyi rahatsız etmeden iyi bir aydınlatma ihtiyacım var. Olurken sisleri de beyaz yapmak lazım.
2- Cam filmi + belki kaput filmi.
3- Ayna buğu olmayan etiket
4- Bagaja bölme, avadanlık vs

5- Kapılara fitil ve belki ilerleyen zamanda ses izolasyonu(davlumbaz ve kapı içi)

rst_k
30-10-2019, 14:00
5- Kapılara fitil ve belki ilerleyen zamanda ses izolasyonu(davlumbaz ve kapı içi)

Kapılara fitil bilmiyorum da davlumbaz ve kapı içleri güzel olur.

cagri06
05-11-2019, 23:44
emuna_

hayırlı uğurlu olsun Allah tekerine taş değdirmesin.

far konusundan ben de çok muzdaribim yolculuklarımı geceye bırakmamaya çalışıyorum resmen philips ledler hakkında uygulama yaparsanız tecrübelerinizi ve uygulamaya dair fotolarınızı bekleriz.

izolasyon konusunda subi garaj var istanbulda instagram üzerinden çalışmalarını takip edebilirsiniz yine bizim forumda da kendi aracına yalıtım uygulayanlar var ben de aracıma uzun soluklu binmek istediğim için fırsat bulabilirsem eğer önümüzdeki yaz davulumbazlara yalıtım uygulayacağım. kapı fitilini denedim ama pek sonuç alamadım gibi ayrıca yağmur suyunu tahliye kanallarını kapatarak kapı içine veya kapı arasına su birikmesine sebebiyet verebilirsiniz bu konuda dikkatli olmak lazım.

emuna_
07-11-2019, 07:05
emuna_

hayırlı uğurlu olsun Allah tekerine taş değdirmesin.

far konusundan ben de çok muzdaribim yolculuklarımı geceye bırakmamaya çalışıyorum resmen philips ledler hakkında uygulama yaparsanız tecrübelerinizi ve uygulamaya dair fotolarınızı bekleriz.

izolasyon konusunda subi garaj var istanbulda instagram üzerinden çalışmalarını takip edebilirsiniz yine bizim forumda da kendi aracına yalıtım uygulayanlar var ben de aracıma uzun soluklu binmek istediğim için fırsat bulabilirsem eğer önümüzdeki yaz davulumbazlara yalıtım uygulayacağım. kapı fitilini denedim ama pek sonuç alamadım gibi ayrıca yağmur suyunu tahliye kanallarını kapatarak kapı içine veya kapı arasına su birikmesine sebebiyet verebilirsiniz bu konuda dikkatli olmak lazım.

teşekkürler, yolda olan herkese kazasız belasız sürüşler olsun:)

Led konusunu biraz araştırdım. Durum şöyle;

Led ile xenon karıştırılıyor. Piyasa Led Xenon diye satılanların hepsi fanlı fansız soğutuculu, yüksek güçlü Led lambalar. İyi yapılmaışsa, mühendislik çalışılmışsa Led çipin yani ışık veren kısmın yerleştiği yer halojendeki ışık veren telin olduğu denk yere geliyor. Ufak bir far ayarıyla başkasını rahatsız etmeden güzel bir aydınlatma sağlanabilir. Ledler merdiven altı üretimlerse Çinin dandik ürünleriyse ışık yansıması dikkate alınmadan yapıldığından tüm ışığı doğrudan karşıya veriyor ve karşıdan gelenin görüşünü engelleyip trafiği tehlikeye sokuyor. Sonuç Led takılacaksa konu biliniyor olarak takılmalı.

Piyasada COB, Philips ZES ve Cree xhp50 ve 70 çip ledli far ampulleri var.

Sürekli açık olacak kısalara Philips Ultinon Essential almayı düşünüyorum. Arkası fanlı değil de püsküllü. Fiyatı 280 tl civarı şuan. Fanlı olan philipsler uçmuş biraz ve çok bulunmuyor.
Çok nadir kullandığım uzunlara Philips ZED çipli orta kalite fiyat olarak daha makul çin ürünü takmayı düşünüyorum.
Sislere de photon halojen beyaz takmak mantıklı geliyor. Bu arada sislerde h7 mi başka bir duy tipi mi var açık bakmadım henüz.

Aracı hergün kullanmadığımdan değişim için acele etmiyorum. Philips için uygun fiyatlı denk gelirse önümüzdeki günlerde alacağım.
Uygulayınca yine buradan paylaşırım.

emuna_
07-11-2019, 07:13
cagri06 rst_k

İzolasyon konusunda yapılacak uygulama ile ilgili videolar vs izledim ama uygulama yapabilecek ekipman ve yer lazım.
Forumda mk2 Leonuna yalıtım yapan Ziya Bey var, forumdan arkadaşlar da ondan destek alarak beraber uygulama yaptılar.

İzolasyon aracı bir tık üst seviyeye taşıyacaktır.
Fitillerin ses konusuna yardımda bulunacağını tahmin ediyordum ama siz çok etkilemedi diyorsunuz. Deneyecektim ama sonraya bırakayım.
Benim aldığım ses daha çok motor sesinin içeri gelmesi, dışarıda o kadar ses olmuyor. Bana içeriye dışarıdan çok ses geliyor gibi geliyor. Ön konsol altına yalıtım düşündüm ama yeri zor biraz.

İzolasyon işi biraz sonraya kalacak gibi. hem zaman hem de bütçe olarak ileriki zamanda daha müsait olursam yaptıracağım.

emuna_
27-11-2019, 12:50
Farlara Philips Ultinon Essential H7 Led ampulleri taktım. Sizlere de öneririm. Görüntü de aydınlatma da gayet iyi oldu.
cagri06 ve rst_k sizlere sorum olacaktı.

Start stop devreye girip motoru durdurduktan sonra tekrar marş verirken farlarda göz kırpması oluyor mu? veya iç aydınlatmalarda.

Marş anında marş dinamosu çalıştığından gerilim düşmesi az çok normal ama hissedilme seviyesi akünün sağlığını göstermesi lazım. Benim akü de mi bir zayıflık var merak ettim.

rst_k
27-11-2019, 14:05
Hayırlı olsun, ben Philips Crystal Vision aldım hem kısa hem uzunlara ben de memnunum. Bende olmuyor o ama sanırım led olduğu için yapıyordur.

cagri06
27-11-2019, 21:42
emuna_
hayırlı olsun start stop devreye girerken benim farlarda anlık bir dalgalanma yaşanıyor ama çok sırıtacak şekilde değil iç aydınlatmada ise herhangi bir dalgalanma yaşamadım.

Klaar
06-09-2020, 19:35
herkese merhaba, ıbıza 1.0 ecotsı kullanıcılarına bir sorum olacaktı;

ilk aracım clıo 0.9 tce 3 silindiri 90 hp 140 nm tork a sahipti. Dik yokuşlarda yarım debriyaj halınde aracı sabıt tutup kaldırmak ıstedıgınızde arac geri kaçar yada stop ederdı.(sebebini 3 silindir olusuna bağlıyorum)

ıkıncı aracım ıbıza 1.2 tsı 4 sılındır 90 hp 160 nm torka a sahıptı.Dık yokuşlarda yarım debriyaj halınde aracı sabıt tutup kaldırmak ıstedıgınızde arac bana mısın demez şaha kalkardı. (sebebini 4 silindir olusuna bağlıyorum)

üçünçü aracımın ıbıza 1.0 ecotsı olmasını ıstıyorum fakat kafamı kurcalayan konu şu; dik yokuşlarda yarım debriyajda geri kacırma yada stop etme olur mu?1.0 ecotsı ın torku 0.9 clıo dan da, 1.2 tsı dan da yuksek oldugu halde 3 sılındır olması kafamı kurcalıyor. etrafımda da bunu test edecegım kımsem yok.

sizden ricam bunu tecrube eden arkadaslar varsa lutfen cevaplasın yoksa da tecrube edıp cevaplarsa cok sevınırım.

sımdıden cok tesekkur ederım

emuna_
01-10-2020, 22:13
Özellikle bir kalkmama durumu yok, 1.0 tsi loanda da, ibizada da canlı güçlü bir motor.
Benim aracımda debriyaj biraz yukarıda kavrıyor. Kaçırırsa debrijaj kavramasını tam ayarlayamamaktan olabiliyor. Onun dışında yokuş kalkış desteği çok başarılı. DSG araçlarda bile hafif geri salarken, tam frende 2-3 sn kadar temiz bir şekilde turuyor arabayı.

Bir de ne kadar dik yokuş, onu görmeden kimse birşey diyemez sanırım.

ismail
07-10-2020, 13:52
herkese merhaba, ıbıza 1.0 ecotsı kullanıcılarına bir sorum olacaktı;

ilk aracım clıo 0.9 tce 3 silindiri 90 hp 140 nm tork a sahipti. Dik yokuşlarda yarım debriyaj halınde aracı sabıt tutup kaldırmak ıstedıgınızde arac geri kaçar yada stop ederdı.(sebebini 3 silindir olusuna bağlıyorum)

ıkıncı aracım ıbıza 1.2 tsı 4 sılındır 90 hp 160 nm torka a sahıptı.Dık yokuşlarda yarım debriyaj halınde aracı sabıt tutup kaldırmak ıstedıgınızde arac bana mısın demez şaha kalkardı. (sebebini 4 silindir olusuna bağlıyorum)

üçünçü aracımın ıbıza 1.0 ecotsı olmasını ıstıyorum fakat kafamı kurcalayan konu şu; dik yokuşlarda yarım debriyajda geri kacırma yada stop etme olur mu?1.0 ecotsı ın torku 0.9 clıo dan da, 1.2 tsı dan da yuksek oldugu halde 3 sılındır olması kafamı kurcalıyor. etrafımda da bunu test edecegım kımsem yok.

sizden ricam bunu tecrube eden arkadaslar varsa lutfen cevaplasın yoksa da tecrube edıp cevaplarsa cok sevınırım.

sımdıden cok tesekkur ederım

kardeşim durum tamamen debriyaj sistemi ve aracın torku ile alakalı bir durum
mesela örnek verecek olursam vw grubun 3 silindirli 1.4 tdi motorlu araçlarında hiç gaz vermeden debriyajı ayarlamak sureti ile dik yokuşlarda bile aracı hareket ettirebilirsin
yeni nesil araçların debriyaj sistemi halatlı olmadığından bazen debriyajı hissetmek zor olabiliryor
zaten yokuşta fazla yarım debriyaj yapmak debriyaj baskı ve balatasını aşındırır
ben şahsen bir sorun yaşayacağını sanmıyorum
ayrıca bildiğim kardarı ile araçların tamamında yokuş kalkış desteği mevcut
bir de kardeşim öncelikle Forum Kurallarımızı (http://www.seatclubturkey.com/kurallarimiz/25688-forum-kurallari.html) okumanı ve sonrasında üyelerimiz (http://www.seatclubturkey.com/uyelerimiz/) başlığı altında kendinden ve aracından bahseden bir tanışma konusu açabilirsen memnun olurum

dzm
07-10-2020, 15:28
Selam

3.5 senedir Toledo 1.4 TDI DSG kullanıyorum. (Hill Hold/Auto Hold late konumuna ayarlı.) Ev ve işyeri arasında Çamlıca'nın dik yokuşlarını kullanıyorum. Bugüne kadar yokuşta geri kaçırdığına hiç şahit olmadım.