PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lastik bilgi ?

agacan_63
19-06-2018, 10:28
2014 ibiza aracıma 185/60/r15 yerine 195/65/r15 prelli verde 1 latik takdırdım, şimdilik sorun yok gibi ama ne tür problemlerle karşılaşa bilirim yardımlarınızı bekliyorum.
lastikçi olur dedi halde içime kurt düştü :)

fafnir
19-06-2018, 11:00
%8 lik bir değişim yapmışsınız. bu tavsiye edilmeyen büyük bir değişim. basitçe; tümseklerde sürtme sorunlarını yaşamanız muhtemel. debriyaj, fren yürüyen aksam üzerine daha fazla yük biner bu da ileriki zaman için parça yorulmalarına sebep olarak aşınmayı hızlandırır.

büyük sorunlardan biriside bence esp gibi sistemlerin bu ölçüye göre kalibre edilmemiş olması olur. kriz anında araç planlanandan daha farklı davranacağı için. denge sorunları yaşayabilirsiniz. araç yükseldiği için alt taraftan planlanandan fazla rüzgar alacağı için aerodinamik de değişir ve yakıt tüketimi artar. özellikle yüksek süratlerde araç daha da hafifleyeceği için yol tutuş bundan etkilenecektir.

195-55 15 olabilir ama 65 olmaz.

ismail
19-06-2018, 20:02
agacan_63 kardeşim sağolsun fafnir kardeşim gerekenleri açıklamış
ek bir bilgi vereyim
bu iş üzerinde söz sahibi olanlar değişim oranı %3 ü (ki bu oran yurt dışında %2 diye biliyorum) aşarsa aracın yakıt fren ve yol tutuşu olumsuz yönde etiklenir şeklinde bilgi veriyorlar
hadi yakıt pek mühim değil de fren ve yol tutuş gitti mi Allah muhafaza
Türkiyedeki esnafın çoğu elindeki ürünü satabilmek adına türlü türlü tutarsız bilgiler vermekte
aracına taktıkları 195/65/15 ebadındaki lastik c sınıfı yani leon, megane gibi araçların 15" jantta kullandığı standart ebat lastiktir
eğer ki tek lastik takacaksan 185/60/15 kullanman daha iyi olur
yok 4 lastik takacağım dersen 195/55/15 kullanabilirsin

Hisarlı
20-06-2018, 09:20
agacan_63 ; Ayrıca belirteyim aracın DSG şanzıman olduğundan Allah korusun bir arıza olursa servis iyi niyet garantisi vermez bir kaza olsa sigorta eksperi sigortanı onaylamaz çünkü servis ya da eksper tarafından yapılan dış muayene de aracına standart dışı lastikler takılı olduğunu görürlerse bu senin aleyhine olur ve garanti dışı kalır sigorta da ödeme yapmaz
bu ölçü lastikler genelde C segment demir jantlı örneğin Golf, Octavia, Jetta, Leon, Astra gibi araçlara uyumludur senin aracın B segment olduğu için teknik olarak tolerans dışı lastik ölçüsü aracında diğer arkadaşlarında belirttiği gibi bir çok teknik sorun çıkarır özellikle DSG ye dikkat lastiğin yuvarlanan çevresi orjinalden çok fazla büyüdüğünden DSG ye binen yük aşırı artar ve arıza kaçınılmaz olur lastikleri en kısa sürede orijinal ölçüyle değiştirmen menfaatinedir kolaylıklar dilerim.

orhanaydnn
22-06-2018, 01:03
2014 ibiza aracıma 185/60/r15 yerine 195/65/r15 prelli verde 1 latik takdırdım, şimdilik sorun yok gibi ama ne tür problemlerle karşılaşa bilirim yardımlarınızı bekliyorum.
lastikçi olur dedi halde içime kurt düştü :)Bende lastikleri bugün değiştim yetkili kişiye 185/65/15 taksak olurmu dedim olur ama firma hangi lastiği öneriyorsa onu takalım muayenede sıkıntı çıkartıyorlar araç bilgilerini girince bu ebatta ölçünüz yok bu şekilde geçemezsiniz diyormuş tabi farkederlerse onun için riske girme dedi

SM-A7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

agacan_63
25-06-2018, 14:55
herkese çok teşekkür ederim