PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Falken Zeix ZE310 mu Dunlop FM800 mü

Janberd
16-12-2018, 00:05
Arkadaşlar merhaba

Tanışma bölümünü hariç tutar isek forumdaki ilk mesajım. 42000 km'deki 2012 model İbizamın lastiklerini (185/60 R15 Dunlop) değiştirme zamanı çoktan geçti. Doğal olarak bir arayış içine girmiş bulunuyorum. Her ne kadar önümüzdeki 1 yıl içerisinde aracımı değiştirmeyi düşünsem de gerek kendim için gerekse benden sonra kullunacak kişiye baştan savma kalitesiz bir devir yapmak istemediğim için imkanlarım ölçüsünde iyi bir lastik almak istiyorum. Bu amaçla günlerdir internetteki neredeyse tüm forumları ve elbette bu forumdaki ilgili tüm konuları okudum. Kafamdaki seçenekleri bir hayli azaltmış durumdayım.

Malumunuz olduğu gibi ülkedeki döviz hareketini fırsat bilen tüm üreticiler gibi dövize bağımlılığı gayet yüksek olan lastik üreticileri de bu fırsatı kaçırmadı ve orantısız bir güçle fiyatlarını revize (!) ettiler. Bunun sonucu olarak da fiyatlar yılbaşına kıyasla neredeyse 2 katına çıktı. Böyle olunca da biz tüketicilerin seçenekleri bir hayli daralmış durumda.

AB etiketi olarak ; a) ıslak zemin tutuş notu olarak A seviyesi olmazsa olmazım idi b) çok km yapmadığım için yakıt tüketiminin bana pek bir faydası olmayacağı için bu kriter önemli değildi c) sessizlik seviyesi olarak da 70 db altı olmalıydı.. bu filtrelemeden sonra alınmaya değer lastikler ve fiyatları aşağıdaki gibi :

Michelin Energy Saver 515 TL
Goodyear Efficientgrip Performance 420 TL
Hankook Ventus Prime3 320 TL
Nokian eLine 2 400 TL civarı
Continental ContiPremiumContact 5 413 TL
Falken SN 832 260 TL
Sp Touring R1 250 TL
Dunlop SP Sport FM800 280 TL
Falken 185/60 R15 84H Ziex ZE310 280 TL

Sonuç olarak aynı fabrikanın ürünü olduğu söylenen ve kağıt üzerinde neredeyse birbirinin kopyası olan FM800 ve ZE310 arasında kaldım. Eğer aradaki farka değeceğinden emin olabilsem en pahalısını da almaktan tereddüt etmem ama sanırım böyle bir garanti yok.

Yukarıdaki tablonun ışığında tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar ne önerir ?

Tşk...

Güncelleme 1 : Daha önce hatırlanacağı üzere tercihimi Falken Ziex ZE310'dan yana kullanmıştım. Tam performans görmek için asgari 500 km civarı yol yapmak gerekli olmasına rağmen bugün (11.01.2018) itibariyle 200 km ye ulaştığım yeni lastikler ile ilk izlenimleri paylaşmak istedim. Öncelikle yol yutuşu özellikle ıslak zeminde eski dunlop lastiklerime göre çok çok daha iyi. Ama bu lastiklerin yeni olmasından mı yoksa gerçekten kalitesinin daha iyi olmasından mı bunu ilerideki günlerde göreceğiz. Ve araç her ne kadar içeri bol miktarda motor sesi alıyor olsa da lastik sesi kalmadı desem yanlış olmaz. Bu anlamda 200 km lik deneyim olarak beni mutlu ettiğini söyleyebilirim.

ismail
16-12-2018, 00:19
Janberd abi kriterlerin güzel
imkan varsa michelin, goodyear egp tavsiye ederim
ama imkan yoksa veya araç sakin ve az kullanılıyorsa boşuna neredeyse 2 katı gibi bir fiyat vermenin bir mantığı yok bence
o yüzden falken tavsiye ederim
goodyear, dunlop, falken, sava aynı (sumitoma) kauçuk endüstrisi şemsiyesi altında üretim yapan markalar
fakat fiyatlarına göre lastik içindeki doğal kauçuk oranı fark ediyor
bu orandan dolayı ister istemez lastik ömrüne yansıyor
yalnız yazdığım gibi araç sakin ve az kullanılıyorsa 3 yıl sonra lastik ister istemez sertleşiyor ve her yıl bir önceki yılın performansından ödün veriyor
bu sebepten dolayıdır ki 2 bilemedin 3 yılda bir taze lastik alıp kullanılır mantığındayım

Janberd
16-12-2018, 00:32
çok teşekkürler ismail kardeşim o halde şöyle sorayım aracı hızlı kullanmayı sevmiyorum çok da km yapmıyorum bu durumda efg performance için aradaki farkı ödemeye değer mi ?

Şafak!
16-12-2018, 00:34
Benim bildiğim falken dunlopdan daha yumuşak hamurlu bir lastik. Kullanmadım ama çoğu kişiden öyle duydum.. Ben falkenı tercih ederdim

Alpha
16-12-2018, 00:38
Abi dunlop falkenden daha çabuk sertleşiyor falken tercih edebilirsin.

Öneri dersen ismail abinin de yazdığı gibi sava da alabilirsin 2 markaya göre daha yumuşak ve zemine tutunan bir lastik sertleşme oranı da daha az.

Janberd
16-12-2018, 00:44
Yumuşak lastiklerin konfor anlamında daha iyi olduğu ama diğer yandan balon yapma yüzdesinin bir hayli yüksek olduğu şeklinde görüşler var ... gerçi ZE310 yeni bir lastik ve %30 güçlendirilmiş yazıyor kendi sitelerinde.. bu durumda sanırım ZE310 da bu risk daha düşüktür diye umuyorum.

Janberd
16-12-2018, 00:54
falken dunlopa göre daha tercih ediliyor gibi.. ikisi arasında benim de düşüncem bu yöndeydi. ama içimden bir ses her ne kadar konuyu dunlop mu falken mi açmış olsam da tamamen fiyatı nedeniyle tercih listemden çıkardığım good yearı elememi istemiyor :) ... İstemiyor ama bu da başka bir soruyu gündeme getiriyor .4 lastik için arada yaklaşık 600 TL var ... bu 600 TL'yi verdiğimde falkenin bana vermeyeceği neyi satın almış olabileceğim ve aldığıma değecek mi?

Ne zor iş yahu :)

Şafak!
16-12-2018, 10:20
Eminim araştırmışsınızdır da falken dan şikayetçi olan birine rastlamadım ben. Good year iyidir ama dediğiniz gibi fiyat farkının maşallahı var :) Çok performanslı kullanmıyorsanız falken tercih edilebilir. Lastik ölçüleriniz çok ince yanak vs değil. Ben kolay kolay balon yapıcağını sanmıyorum.

Janberd
16-12-2018, 14:16
falkenin SN32 serisi de iyi görünüyor bakalım birini alacağız gibi :)

Janberd
16-12-2018, 14:22
https://lastik.rezulteo.com.tr/falken/sincera-sn832-ecorun

https://lastik.rezulteo.com.tr/falken/ziex-ze310-ecorun

Hisarlı
16-12-2018, 19:22
falkenin SN32 serisi de iyi görünüyor bakalım birini alacağız gibi :)

Merhabalar öncelikle konu başında yaptığınız sıralamadaki Dunlop markanın en kötü seri lastiği kesinlikle listeden çıkarın derim,
ayrıca yollarımızın kasisli çok çukurlu ve görünmez tuzaklı oluşundan dolayı lastiklerinizi XL yanaklı modellerden tercih etmenizi öneririm,
Michelin pahalıdır ancak tüm beklentileri karşılayan ve tüm modellerinde rakiplerinden en az 15.bin km daha uzun ömürlü lastik markasıdır, çok eskiden energ saver modelini Broadway aracımda kullanmıştım muhteşem bir lastik yaz kış iş görür yuvarlanma direnci çok düşük olduğundan (adı üstünde) daha az yakıt yaktırır,
alırken pahalı ancak ben çocuğumun ayağını kendimden çok düşünürüm politikasını güderek ve can güvenliğimi düşünerek kaliteli 1.sınıf lastik alırım canımı taşıyor ne de olsa karar sizin,
kolaylıklar dilerim.

xburakx21
16-12-2018, 19:44
Yıllarca Falken kış lastiği kullandım. Okuldan bir arkadaşım Sumitomo Japonya fabrikasında çalışıyordu. Onun tavsiyesi üzerine aldım. Tabi ki test kuruluşlarının (Adac,autobild gibi) test sonuçların da bakıp karar vermiştim. 50 lastik arasından 5. seçilmişti. Falken dünya genelindeki hemen her kuruluşa lastiklerini gönderip teste sokuyor. Marka olarak çok sessiz ve konforlu lastikler üretiyor.Dediğiniz ZE310 serisi de çok kaliteli bir lastik. Autobild’in test sonucuna aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-5629291.html

Test result: exemplary
Strengths:
New summer profile with very good safety reserves at aquaplaning, good steering precision and stable lateral guidance on dry route, short braking distance on wet and dry route, high mileage
Weaknesses:
Comparatively high rolling resistance

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Janberd
16-12-2018, 19:47
Cevabınız için çok teşekkürler. Dunlopu zaten listemden çıkarmıştım sizin bu kesinlikteki önerinizden sonra bu konudaki fikrim netleşti. Falkene yönelmemin sebebi genel olarak herkesin memnun olduğu bir ürün olması. Söylediklerinize %100 katılıyorum güvenlik ve kalite her şeyin önünde gelir. Aslında genel olarak her konuda da mevcut olmakla birlikte kafamda tam oturtamadığım şey şu : Mesela Falken ve michelini (siz onu örnek verdiğiniz için) alalım üstlerindeki marka etiketlerini sökelim...a) kalite olarak sıralama yaptığımızda michelin gerçekten 2 kat fark atıyorsa falkene , bu durumda gözüm kapalı michelin almakta bir saniye tereddüt etmem. b) ancak ikisi de aynı ya da yakın kalitede ise biz o zaman mevcut durumda aradaki farkı michelinin ismine ödemiş oluyoruz..bunu da ben değil hiç kimse yapmak istemez. özetle ben burada a seçeneği mi geçerli yoksa b seçeneği mi geçerli onu bir türlü kafamda oturtamıyorum.

xburakx21
16-12-2018, 19:58
Test sonuçları herşeyi kanıtlar bence. Yaz lastiğinin kalite anlamındaki en önemli maddesi ıslak zemin performansıdır. Birincisi Japonlar idare eder düzeyde bir üretim yapmıyorlar. Tam tersi, her anlamda en iyisini yopmaya çalışıyorlar. Michelin çok iyi bir lastik ama energy saver’ın yankları çok zayıf. Bir arkadaşım farklı zamanlarda 4 lastiğini de yarmıştı. Falken’in test sonucunu aşağıda yazılı olarak veriyorum. Bu yazıyı hangi lastik için yazarlarsa onu referans alırdım.

Test result: exemplary
Strengths:
New summer profile with very good safety reserves at aquaplaning, good steering precision and stable lateral guidance on dry route, short braking distance on wet and dry route, high mileage
Weaknesses:
Comparatively high rolling resistance

SCT - Seat Club Turkey kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ismail
17-12-2018, 11:10
çok teşekkürler ismail kardeşim o halde şöyle sorayım aracı hızlı kullanmayı sevmiyorum çok da km yapmıyorum bu durumda efg performance için aradaki farkı ödemeye değer mi ?

rica ederim turgay abi
sağolsun diğer abilerim kardeşlerim de tecrübelerini paylaşmışlar
bence değmez
ancak çok az kullanılmış yeni tarihli çıkma bir takım bulabilirsen alınabilir / tercih edilebilinir

Janberd
17-12-2018, 11:11
rica ederim turgay abi
sağolsun diğer abilerim kardeşlerim de tecrübelerini paylaşmışlar
bence değmez
ancak çok az kullanılmış yeni tarihli çıkma bir takım bulabilirsen alınabilir / tercih edilebilinirÇok tşk..[emoji4]

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Janberd
17-12-2018, 11:49
An itibariyle Falken ZiexZE310 siparişini vermiş bulunmaktayım. İlerleyen süreçte diğer arkadaşlara fikir vermesi adına deneyimlerimi paylaşacağım inşallah.

Öneri ve tavsiyelerini belirten tüm dostlara teşekkür ederim.

Redhot
17-12-2018, 12:06
Aracımda fabrika çıkışlı Falken (yazlık) lastikler var. 1,5 senedir kullanıyorum ve sorun çıkarmadı. Yaz döneminde 3-4 ay boyunca 2 haftada bir olmak üzere haftasonu İstanbul-Altınoluk arası yol yaptım. Yeni İzmir otobanını kullandığım için hızım 140-150 nin altına inmedi diyebilirim. Bu süreçte de sorunsuz kullandım. Özetle f/p noktasında güzel bir lastik. Ben de ilk kez bu markayı kullandım ve bundan sonra tercihlerim arasına alabilirim.

fafnir
17-12-2018, 12:45
seçenekler arasında nokian eline2 gördüm. bu lastiği uzun uzun araştırmalardan sonra almıştım ama aldıktan sonra düşeş 17" jant bulunca 215 40 17 boyutuna geçtim ve kullanmak nasip olmadı. eğer nokian almak içinize sinmeyecekse ki en kaliteli ve güvenli olanı o; yerine falken ziex ze914 ecorun alabilirsiniz.

ab etiketine göre AA değerini verebilen tek lastik nokian eline 2 ki bu da fren mesafesi ve yakıt tüketiminde çok kritik öneme sahip bir değer.

Janberd
17-12-2018, 13:08
çok teşekkürler..nokian eline2 de çok övülen bir lastik....benim aracımın ölçülerinde bulmakta zorlandım ama daha önemlisi fiyatı da bir hayli pahalı idi..yanlış hatırlamıyorsam michelin kadar falan :)

fafnir
17-12-2018, 13:12
ben aldığımda da çok pahalıydı. değişmiyor o lastiğin fiyatı ama falken her türlü uygun fiyatlı. benim 215 40 17 de falken. çok başarılı.

emirkayra
17-12-2018, 13:13
Hayırlı olsun seçim yapmışsın abi

Janberd
18-12-2018, 23:01
Hayırlı olsun seçim yapmışsın abi

çok teşekkürler kardeşim... Aldık hayırlısı ile :)

tufan_26
14-01-2019, 17:11
Hayırlı olsun lastikelriniz güle güle kullanın güzel araştırmalar yapmışsınız. Bende 52k mk3 leon fr aracımın üstünde fabrikasyon bridgestone var (225/40/18)
Artık lastikler ömrünü tamamladı. Bende araştırdım siZin kadar olmasada [emoji4] falken 225/4018 xl ziex ze914 siparişini verdim. Yarın gelecek inşallah.
Yanlız aklıma şöyle bi soru işareti takıldı konuyu gördükten sonra ziex ze310 ile arasında ki fark nedir?
Ben ze914 sipariş verdim.
Arasında ne gibi farklar var?