PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ibiza ne zaman ucuzlar?

simetri
10-09-2008, 13:02
Aslında donanımhabere yazdım ama buradaki arkadaşlar konuya daha hakim olduğundan buradaki arkadaşların da fikirlerini almak istiyorum:

Araçlarda yeni kasa çıkınca eski kasa ucuzlar, değil mi?

Yeni kasa IBIZA 25000ytlden başlayan fiyatlarla artık yollarda. İkinci eldeki
Ibizaların fiyatlarına ne zaman yansır? Yani ikinci elde 2006 ibiza 25000 ytlye
alıcı arıyor. Elbette donanım farklılıkları var ama ikinci elinin ucuzlayacağı da
bir gerçek.

Bu aracı şimdi alsam ilerde fiyatı düşünce zarar edeceğim. Yada beklersem ilerde
daha uygun fiyata alabileceğim. İşte ne kadar beklemem gerekir?

Tabi burada birçok Ibiza kullanıcısı mevcut ve kimse arabası değer kaybetsin istemez ama bunun da olacağı belli , sizce ne zaman piyasadaki fiyatlar düşer?

eerkin_07
10-09-2008, 14:15
eski kasa ibiza disel stylance 33bin ytl civarında al anahtar kontaga deysn 10bin ytl kayıbın olur araba alma ev al yatrm yapıcaksan :D

AHHA
10-09-2008, 14:28
önümüzdeki kış sonlarında bişeyler olur, ama tabi bu yeni kasanın satış rakamlarıyla da alakalı bir durum... çok satarsa dediğin olur ama durum toledo daki gibi olursa eski kasa değerini korur...

simetri
10-09-2008, 16:48
eski kasa ibiza disel stylance 33bin ytl civarında al anahtar kontaga deysn 10bin ytl kayıbın olur araba alma ev al yatrm yapıcaksan :D

Ben yatırım için almıyorum tabiki, almışken de göz göre göre zarar etmek mantıksız. Uzun yıllar bineceğim bir araç bakıyordum ve Ibiza/Cordoba'nın bana hitap ettiğini gördüm. Genel kanı kasım/aralık döneminde ikinci el piyasası dibe vurur, alınacaksa bu dönem almak mantıklıdır diye bir tez var. AHHA arkadaşımın söylediği de buna geliyor zaten.

yusuf_1977
19-09-2008, 10:51
Ben Yeni Ibiza Referance Tercih Ettim Yillarca Binmeyi Düşünüyorum.

SNaKE
12-10-2008, 12:40
Benim 2008 İbizam var şuan İzmir Gönende yine aynı model aynı renk'i var ben 30500 e almıştım şuan 2008 model olmasına rağmen 34300 dün konustum elden çıkarmaya çalısıyorlar sanırım 2000-2500 indirim yapmayı planlıyorlar. Bu aralar pek araba alınmaz sanırım piyasalar kötü fiyatlar yükseliyor krediler 1.85 e çıkıyor bence biraz sabredin bekleyin :))

SNL08
12-10-2008, 13:02
doviz dusmeden ucuzlamaz :)

quoasimodo
12-10-2008, 15:56
yeni kasa çıktığı andan itibaren fiyatlar aslında ucuzlar ikinci elde... ancak insanlar ellerindeki malı ucuza satmak istemeyecekleri için bu gerçeği kabullenmeleri biraz zaman alır. bu arada sıkışıpta acil satış yapması gerekenler gerçek değerlere yakın rakamlarla satış açınca piyasa dengeye oturmaya başlar.

ikinci elde bilinen ama gözardı edilen bir geçek daha vardır ki oda; yüksek model araçlarda değer kaybı ilk zamanlarda oldukça fazla olmasına rağmen düşük model araçlarda bu düşüş oranı çok daha az bir hale gelir ve belli bir süre sonra değer kaybı neredeyse ortadan kalkar.

sıfır km ve yeni kasa olsa da 25000'den satılan araçlar 1.2 lt benzinli motora ve en düşük seviyede donanıma sahipler. ikinci elde 25000 ytl'den alıcı arayan araçlar ise dizel ve full donanımlı araçlar. bu araçların sıfırları ise şu an için 36000 ytl gibi rakamlardan yılbaşına doğru satışa sunulacaklar.

aralık ayında ikinci el dibe vurur çünkü bu dönemde firmalar hedeflerine ulaşabilmek için ciddi indirimlerin yapıldığı kampanyalar hazırlarlar ki bu ay satışın yıl içerisinde en yüksek olduğu aydır.