PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı tüketim verileri vs gerçek tüketim verisi

ibizasporttourer17
28-07-2020, 11:07
2014 model 1.2 tsi dsg ibiza aracımla aranıza katılmış bulunuyorum. Henüz 15 gündür kullanıyorum. Dikkatimi çeken bir noktayı sizle paylaşmak istiyorum. Aracın deposunu pompa attığında bırakmak kaydıyla fulledikten sonra 635 km yol yaptım. Bu süreçte yol bilgisayarındaki ortalama tüketim verisi 6.2 gösteriyordu. Aynı istasyondaki aynı pompadan yine pompa attığı yere kadar depoyu tekrar fulledim. Bu veriye göre 39 litrelik bir tüketim olması gerekirken 43 litre yakıt aldı. Benim hesabima göre gerçek tüketim verisi 6.8 oldu. Yani yol bilgisayarındaki tüketim verisi ile gerçek tüketim verisi arasında %10 civarında fark var. Yıl bilgisayarı tüketimi %10 civarında eksik gösteriyor diye hesapladım. Önceki golf aracımda bu veri birebir doğruydu. Kullanıcı arkadaşlardan hesap edenler var mıdır acaba? Tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim. Teşekkürler.

GM 6 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BlaCKaDDeR
28-07-2020, 11:25
Yol bilgisayarının toleransı zaten %10 civarıdır. Reelde +/- bir sapma mutlaka olur. Yani gayet normal bir durum. Fark %10 üzerine çıkarsa sorun var diyebiliriz belki ki en doğru ölçü pompa ölçümüdür. Ama orda da +/- 1-2 litre ortalamayı değiştirir. Yakıtın köpürerek pompayı erken attırması, sıcak/ soğuk havalarda (gece/ gündüz) yakıt alımı vb...

fafnir
28-07-2020, 15:44
2014 model 1.2 tsi dsg ibiza aracımla aranıza katılmış bulunuyorum. Henüz 15 gündür kullanıyorum. Dikkatimi çeken bir noktayı sizle paylaşmak istiyorum. Aracın deposunu pompa attığında bırakmak kaydıyla fulledikten sonra 635 km yol yaptım. Bu süreçte yol bilgisayarındaki ortalama tüketim verisi 6.2 gösteriyordu. Aynı istasyondaki aynı pompadan yine pompa attığı yere kadar depoyu tekrar fulledim. Bu veriye göre 39 litrelik bir tüketim olması gerekirken 43 litre yakıt aldı. Benim hesabima göre gerçek tüketim verisi 6.8 oldu. Yani yol bilgisayarındaki tüketim verisi ile gerçek tüketim verisi arasında %10 civarında fark var. Yıl bilgisayarı tüketimi %10 civarında eksik gösteriyor diye hesapladım. Önceki golf aracımda bu veri birebir doğruydu. Kullanıcı arkadaşlardan hesap edenler var mıdır acaba? Tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim. Teşekkürler.

GM 6 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu işlemi kaçıncıya yaptınız. Sağlam İstatistik oluşturması açısından son üç tüketimi hesaplamak en doğrusu.

Benim st ye göre(1.0ecotsi) yol bilgisayarı ve tüketim birbirini tutıyor 0.1-0.2 oynuyor artı ya da eksi o da anlık pompanın kalibrasyonuna göre diyorum.

Ama bana sorarsanuz 6.2 tüketime göre 635km normal bence yol bilgisayarı doğru.
Not: bir de yakıt aldığınızda kaç diş vardı ve menzil neydi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ibizasporttourer17
28-07-2020, 15:53
Bu işlemi kaçıncıya yaptınız. Sağlam İstatistik oluşturması açısından son üç tüketimi hesaplamak en doğrusu.

Benim st ye göre(1.0ecotsi) yol bilgisayarı ve tüketim birbirini tutıyor 0.1-0.2 oynuyor artı ya da eksi o da anlık pompanın kalibrasyonuna göre diyorum.

Ama bana sorarsanuz 6.2 tüketime göre 635km normal bence yol bilgisayarı doğru.
Not: bir de yakıt aldığınızda kaç diş vardı ve menzil neydi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildiHocam yakıt aldığımda 2 küçük diş yakıt vardı 70 km daha gider diyordu. 1 defa denedim daha ama aynı istasyonda aynı pompadan aldım. Yakıt ekonomisi kabul edilir düzeyde lakin yol bilgisayarındaki 6.2 litre ortalama doğru olsaydı 43 litre yakitla 700 km gitmesi gerekirdi. 3. ye fulledikten sonra yakıt azalınca bidaha deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak.

İbiza sport tourer 1.2 tsi dsg 105 hp style

Genç
28-07-2020, 17:31
Ben de kendi aracımda denemiştim. Pompa verisi ile neredeyse aynı gelmişti.
Bir de pompa dolma hız kademesi olayı var. Hızlı doldurunca yakıt köpürüp pompanın erken atmasina neden oluyor. Ona da dikkat etmek lazım. Sanirim pompalarda 3 kademe var, en yavaş dolum şeklini seçiyorum ben.
Siz de ayni istasyon, ayni pompada bide dolum hızı kademesini kontrol edin. En yavaş ayarda doldurup, bir sonraki doldurusu da oyle yapin, bir de oyle hesaplayin. %10 icin genelde normal derler ama eski aracinizdaki gibi neredeyse tam tutturabilmeyiz bence.

ibizasporttourer17
28-07-2020, 17:50
Ben de kendi aracımda denemiştim. Pompa verisi ile neredeyse aynı gelmişti.
Bir de pompa dolma hız kademesi olayı var. Hızlı doldurunca yakıt köpürüp pompanın erken atmasina neden oluyor. Ona da dikkat etmek lazım. Sanirim pompalarda 3 kademe var, en yavaş dolum şeklini seçiyorum ben.
Siz de ayni istasyon, ayni pompada bide dolum hızı kademesini kontrol edin. En yavaş ayarda doldurup, bir sonraki doldurusu da oyle yapin, bir de oyle hesaplayin. %10 icin genelde normal derler ama eski aracinizdaki gibi neredeyse tam tutturabilmeyiz bence.Hocam dediğiniz şekilde pompa erken attıysa daha kötü. O zaman demek ki 43 litreden de fazla yakmış ve fark %10 dan da fazla?

Genç
28-07-2020, 18:31
Hocam dediğiniz şekilde pompa erken attıysa daha kötü. O zaman demek ki 43 litreden de fazla yakmış ve fark %10 dan da fazla?

Son doldurusunuzda degil de, ilk doldurusunuzda oyle olup pompa erken attıysa iste o zaman normalden daha fazla hesaplamaniza yol acmis olabilir

ibizasporttourer17
28-07-2020, 18:37
Son doldurusunuzda degil de, ilk doldurusunuzda oyle olup pompa erken attıysa iste o zaman normalden daha fazla hesaplamaniza yol acmis olabilirEvet hocam ben onu düşünemedim lakin öyle bile olsa 4 litre çok fazla değil mi? Birdahaki ölçümde ne olacak bakalım.

Genç
29-07-2020, 15:02
Evet hocam ben onu düşünemedim lakin öyle bile olsa 4 litre çok fazla değil mi? Birdahaki ölçümde ne olacak bakalım.

Evet 4 litre fazla gercekten ama belki onun da etkisi vardir, hesap hata payının da etkisi vardır, öyle bi deneyin bakalim, bence daha dogru sonuç çıkacak

Hisarlı
29-07-2020, 20:47
Evet hocam ben onu düşünemedim lakin öyle bile olsa 4 litre çok fazla değil mi? Birdahaki ölçümde ne olacak bakalım.

Pompacının oyunu olabilir siz normalde 39 litre alması gerektiğini düşünüyorsunuz doğrudur ancak pompacılar el çabukluğu ile pompanın ucunu deponun ağzındaki genleşmenin subabına dayayıp fazla yakıt dolduruyorlar benim başıma geldi aynı istasyonda farklı personele denk gelince bu genelde böyle oluyor bu olaydan sonra pompacıya tembihliyorum sakın yedek depoyu doldurma diye ikaz ediyorum tüketim hep stabil oluyor sizin de böyle bir durumla karşılaşmış olmanız muhtemel.

ibizasporttourer17
29-07-2020, 20:59
Pompacının oyunu olabilir siz normalde 39 litre alması gerektiğini düşünüyorsunuz doğrudur ancak pompacılar el çabukluğu ile pompanın ucunu deponun ağzındaki genleşmenin subabına dayayıp fazla yakıt dolduruyorlar benim başıma geldi aynı istasyonda farklı personele denk gelince bu genelde böyle oluyor bu olaydan sonra pompacıya tembihliyorum sakın yedek depoyu doldurma diye ikaz ediyorum tüketim hep stabil oluyor sizin de böyle bir durumla karşılaşmış olmanız muhtemel.İkisinde de personeli yedek depoya yakit koyması ve tabanca attığı anda bırakması konusunda uyardım ama tabi dediğiniz de olmuş olabilir. Anladığım kadarıyla formundaki arkadaşlar genellikle yol bilgisayarının doğru gösterdiğini düşünüyorlar ki aksi bi yorum gelmedi. Geçen kullanımımda bir depo ile 635 km yol yapmıştım ve yol bilgisayarı 55 km daha gidebilir diyordu. Depoyu yeniden fullediğimde yine 2 nolu tüketim verisini sıfırlamıştım. Bu kullanımında da yol bilgisayarındaki verilere oranla daha fazla yol yaparsam, dediğiniz gibi en son yakıt alışımda yedek depoya yakıt konulduğu kanaatine varabiliriz o zaman hocam. Depo bitince tekrardan yazarım inşaallah.

ibizasporttourer17
29-07-2020, 21:03
Bu arada bizim araçlardaki genleşme haznesi kaç litre yakıt alıyor acaba? Orayı kullanmak pek tavsiye edilmese de uzun yola çıkarken belki kullanılabilir.

Hisarlı
30-07-2020, 10:31
Bu arada bizim araçlardaki genleşme haznesi kaç litre yakıt alıyor acaba? Orayı kullanmak pek tavsiye edilmese de uzun yola çıkarken belki kullanılabilir.

Genleşme bölümü 7 litre yakıt alıyor.