PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıvı Değişimleri Hk.

Canbaz89999
17-09-2020, 10:45
Arkadaşlar merhaba,

2017 model bir Seat ibizam var. Size bazı sorularım ve araç bendeyken yaptıracağım ilk bakımla ilgili fikirlerinizi soracağım.

1. P konumuna alırken bir "tık" sesi oluyor. Bunun aslında P konumundan kaynaklanmadığı, vitesi D'den P'ye alırken geçiş esnasında R konumunun yaptığı bir ses olduğunu okudum ve sonra ben de deneyimledim. Sizce bu bir sorun mu?
2. Arabayı çalıştırıp hızlanmaya başladığımda (ki bir süre motorun yağlanmasını beklerim hep) 4. vitesten 5. vitese geçerken yine bir "tık" sesi oluyor. Fakat bu vuruntuyu doğrudan gaz pedalında açıkça hissediyorum. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

===========

Aracın 2. sahibiyim. İlk sahibi aracı 2017 Ağustosunda almış. 2 kere servise girmiş (2018 Kasım - 2019 Kasım). Ben aracı 2020 Temmuz'unda aldım. Şu an 38.000 km'de. Fakat önceki sahibi, aracın bakımı üzerinde pek durmamış. Bu sebeple Kasım'ı beklemeden tüm bakımlarını yaptırmak istiyorum. Bu arada, Daha önceki bakımlarda Shell 0W-30 yağ kullanılmış. Ben DSG yağı da dahil olmak üzere, aracın üstünde bulunan tüm sıvıları değiştirmek istiyorum.

1. Motor yağı olarak (VW 504 00) Shell AV-L 0W-30 yağını düşündüm (Shell'in Volkswagen grubu için özel olarak ürettiği yağ) Ama sanırım piyasada pek yok. Sizin fikriniz nedir?
http://www.haberekonomi.com.tr/index.asp?sayfa=haber&icerik=12878

1.a Ek olarak hangi yağ filtresini almalıyım?

2. Fren hidroliği için "vw 501 14" standartlarını karşılayan sıvı denilmiş kitapçıkta. Fakat hangi marka almak gerek bilmiyorum. Sizin fikriniz nedir?

3. Direksiyon hidroliği ne sıklıkla değişir ve spesifikasyonları nedir bu hidroliğin onu da tam bilmiyorum. Sizin fikriniz nedir?

4. Soğutma sıvısı için en az %40 G13 (TL VW 774 J) katkı maddeli mor sıvı önerilmiş kitapçıkta. Hangisini almalıyım? Ne sıklıkla değişmeli?

5. DSG yağı spesifikasyonu nedir? Hangisini almalıyım? Buna ait bir filtreleme aparatı maliyeti de var mı?

6. Benzin filtresi için ne almalıyım?

7. Hava ve polen filtresi için hangi markayı tercih etmeliyim?

Yukarıdaki sorularıma bilgili arkadaşlar cevap verebilirlerse çok sevinirim. Bu arada, unuttuğum bir sıvı, değişmesi gereken başka bir mekanik aksam varsa lütfen hatırlatın.

Teşekkür ederim.

azap5555
17-09-2020, 20:50
Antrifriz ve fren hidroliğini yetkili serviste değiştirtmiştim fiyat uygundu, motor yağını motul 8100 x-clean + 5-30 alıp yetkilide değiştirtiyorum motor rahat çalışıyor bulabildiğim en iyi yağ belkide, Manuel şanzımanın yağınıda 125000 de yetkilide motul 300 müydü ne en pahalı tam sentetikle değiştirttim ısrar ederek çıkan yağ kararmıştı kötü değildi ama değiştirttiğim iyi oldu vites geçişleri baya fark etti, yetkili değiştirmeye gerek yok desede 200000 km gibi şanzımanın arızalanması olası, avrupada arabaya biçilen ömür 150-200 bin arası sanırım, bizde o durum yok ekonomik sebeblerden milyon km yapmak istiyoruz ona da böyle birinci sınıf bakımla ve yumuşak kullanımlar yaklaşılabilir belki.