PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : leon 1.4 tsı- focus 1.6 dizel

picassoner
13-10-2008, 13:14
yeni leon 1.4 tsı mı yoksa 1.6 dizel focus mu? fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar. kararsız kaldım çünkü alacağım araç konusunda. fiyat olarakta son baktığımda leon:39,600 focus,: 42,290 tavsiyelerinizi bekliyorum.

pascal
13-10-2008, 13:46
şimdi bir kere için içine benzinli-dizel karşılaştırması giriyorsa önce senede yaptığınız kilometreye bakmalısınız, eğer dizel almanızı gerektirecek kadar yol yapıyorsanız focus sizin için daha mantıklı olabilir(hoş benzinle mazot arasında çok fark kalmadı).

olaya diğer türlü bakarsak yani kilometre hesabı yapmazsak, bence Leon hem tasarım olarak hem karizma olarak hem de performans olarak Focus'un üstünde. benim tercihim Leon olurdu. ama bir soru işareti de burda ortaya çıkıyor Leon 1.6 alıp arabaya bodkit, jant ıvır zıvır yapabilirsin tsi a verecek fazladan parayla, ama tsi aldığında da araban biraz daha performanslı ve düşük yakıt tüketimin olacaktır. yine fikrimi söyliyim Leon Tsi alırdım

hakkınızda hayırlısı olsun...

mayham85
13-10-2008, 13:59
focustaki dizel motor sorunlu bir motor sürekli turbo hortumu sorunu çıkıyor bu sayedede turbonun gitmesi çok kolay. bakım yakıt değerlerini toplarsan tsinin keyfinide eklersen focus yalan olur.
ben olsam leon alırım.

samet
13-10-2008, 14:02
soner hocam bildiğim kadarıyla çok km yapmıyorsun dizelde pahalı ama görüntü itibariyle duruşuyla leon mükemmel...sonuçta herkes bişeyler söyleyecek parayı verecek olan sensin ;) hayırlısı

leonmania
13-10-2008, 14:19
ben kesinlikle ama kesinlikle leon alırdım çünkü leonun baska bir havası var baska bir sürüs zevki var nerdeyse hiçbi araba bu zevki vermez motor kısmına gelirsek 1.4 tsı 125 hp güş üretiyor ve tabir yerindeyse köpek gibi gidiyor ama basmazsan oda az yakar hem performans hem sekil hem sürüs zevki hemde donanım tabi birde arada ki bikaç bin ytl lik fiyat farkı tabiki seçimi yapıcak olan sizsiniz !...

leonmania
13-10-2008, 14:20
hmmm bide su var eger çok yakar leon diorsan tabiki tsı oldugu için basmazsan yakmıo zaten 3000 ytl lik fiyat farkıyla epey bi yol gidersiniz :D hayırlı olsun

mayham85
13-10-2008, 14:30
senin leondan sonra gidipte focus alınmaz bence eski kasa bile yeni focuslardan iidir.

picassoner
13-10-2008, 14:50
teşekkürler arkadaşlar, umarım leon olur güzel olur. iyice leona demeye başladım.

atakan
13-10-2008, 15:13
kesinlikle leon tsı derim focus a bulaşma bile.....

fnasif
13-10-2008, 16:10
koçta tanıdığın varsa ford ayrıca indirim yapıyor, aldığın fiyattan sanırım şu günlerde %15 e kadar fiyat indirtebilirsin bayilere teker teker sor. Ayrıca ford bu yıl makyajlandı, leon ise seneye makyajlanması bekleniyor o yüzden 2. elde az kullanılmış olan leonda daha mantıklı makul bir tercih olabilir.

Leonu anlatmaya gerek yok, çevrede leona binipte tavsiye etmiyecek bir kimseyi tanımıyorum ben.

Sonuç olarak indirimler dahilinde maliyet hesabını yap ve kararını ona göre ver. Her iki araçda güzel.

samet
13-10-2008, 16:12
ayrıca leon için karar verirsen,aracını takasda iyi fiyata değerlendirme olasılığın da var ama bu imkan belki de focus için olmayacaktır hoca!

fnasif
13-10-2008, 16:26
Samet hocam eğer bayi satışda tanıdık birileri varsa söylediğin doğru olabilir ama yoksa ve doğuşa satacaksan durum harbiden çok feci. Doğuş benim araca 20.000YTL fiyat biçti, Erya 24.000YTL verdi, aracı aldığım yer ise 28.000YTL verdi. Yani tanıdık birileri varsa işin kolay ama yok doğuş diyosan resmen insan eti yiyorlar.

gkn
13-10-2008, 17:06
Benzin ile mazot arasında zaten bi fark kalmadı artık.Leon 1.4 TSI yakıt ve performans açısındanda mükemmel hiç düşünmeden al.

Carli
13-10-2008, 17:16
Bende focus dizel arıyodum, sonra Leon nu görünce hayran kaldım kıydım paraya leon aldım, hee benzin belki problem günümüz şartlarında ama senede 10.000 - 12.000 km gecmiceksen bence hem konfor hemde şekil olarak leonu tercih edebilirsin sınıfında tek geçerim aracı

zapi
13-10-2008, 18:33
yeni focusun içini güzel yapmışlar, ama illede leon

Engincan
13-10-2008, 19:27
Leonun üzerine focus gitmez sen leonla devam et derim ben. Karar senin.

isahin
14-10-2008, 00:06
Esp siz focus kullandım. Sakın derim!
iki motor seçeneğide iyi güç bakımından.
Ama her şekilde önde olan Leon. Karar senin tabi..

slvest
14-10-2008, 00:16
TSI den vazgeçmem hem yakıtta cimri hemde performansta mükemmel aracın da ayrı güzelligini sölemıyorum LEon derim...

aspava983
14-10-2008, 00:44
bence hiç dizele bulaşma fazla yol yapmıyorsan bakım ücretleride pahalı zaten..
ben yeni kasa focusun benzinlisini çok merak ediyorum ne yakıyor nasıl gidiyor konforu nasıl vs vs.. var mı kullanan??

yco
14-10-2008, 00:51
2 aracı da iyi biliyorum..
TSI..

aspava983
14-10-2008, 01:16
2 aracı da iyi biliyorum..
TSI..
iki aracı da biliyorsan biraz anlatsana bize fikir ver..

taykac
14-10-2008, 09:36
Leon yeni çıktığı sıralarda almıştım.Sonra satıp 2.0 fsı leon aldım ve onuda satıp şu anda kullandığım 1.6 tdcı focusu satın aldım.Herşeyden önce arkadaşın biri tdcı nin motoruna sorunlu demiş ben motordan hiç sorun yaşamadım ve inanılmaz bir tork olan motor.1800 devirden sonra coşuyor ve son derece ekonomik.140 ytl mazot alıyor euro dizel hepsi şehir içi 800 km yol gidiyor.Şehir dışı da aynı gidiyor çünkü 150-200 km hız arası kullanırım genelde.Leonlarda bu değerlere ulaşmak mümkün değil.TSI yi bilmiyorum.Kullanan arkadaşlara göre onlarda bu değerleri yakalıyorlar.Diğer faktörlere gelince İbrahimin de yazdığı gibi asla ESP siz araç satın almayın.Benim araçda yok focusta opsiyonel.Sipariş üzerine geliyor.Göğüs focusta daha şık.sony müzik sistemi cabası.Sağlamlık konusunda leon iki focus eder.Hergün kaportanın ayrı ayrı yerlerinde küçük küçük fırlayan taşlardan kaynaklanan izlerden bıktım leonda hiç yaşamadım.Leonda yalnızca ön sağ bölümde göğüsün altında bir tıkırtı olurdu.Focusta cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası mozartın ALLAH bilir kaçıncı senfonisini çaldığını.Arka koltuklardan, ön takımlardan her yerden.Yol tutuşunda ise leon daha iyi.Yalnız focusun en büyük avantajı ikinci eli tabii araç temiz kullanılmış ise.Kullanmak için alıyorsan leon tsı derim.Ekonomik takılayım üç beş ay sonra değiştirmem kolay olsun diyorsan focus.

mayham85
14-10-2008, 10:09
ford forumundaki 5 başlıktan 3 ü o motorun turbo hortumu sorunu üzerine idi kullananların %70 inin yaşadığı bir sorun hatta en uç noktada bir arkadaşımızın c-max i 70 bin kmde 6 kez turbo patlattı bu yüzden hatta aynı olay bizim connectte bile oluyordu. sorunlu dediğimiz bu ama tork kamyondada var diyerek motorun zaten enredeyse 12 sn olan 0-100 değeri çok da ahım şahım bir şey değil eklemek isterim 1,9 tdi nin yanında tdci(hdi) sağlamlıkta ve bakım maliyetlerinde geri planda kalıyor malesef.
soner hocam zaten poazntıda ikamet ediyor çok km yapacağını sanmıyorum.

picassoner
14-10-2008, 11:40
evet arkadaşlar öok km yapamıyorum ben. o yüzden leon daha iyi görünüyor. üstelik yer pozantı olunca araçı 2. vitesten üçe atmak nadir oluyor. herkese tavsiyelerinden dolayı teşekkür ederim. mayham kısmetse uğradığında yeni leonla gezeriz birader.
bu arada dikkatimi çeken bir konu da fiyat farklılıkları, bayiler arasında çok fiyat farkları var. bilen arkadaşlar leon 1.4 tsı fiyatları verirse sevinirim.

isahin
14-10-2008, 12:16
bence hiç dizele bulaşma fazla yol yapmıyorsan bakım ücretleride pahalı zaten..
ben yeni kasa focusun benzinlisini çok merak ediyorum ne yakıyor nasıl gidiyor konforu nasıl vs vs.. var mı kullanan??

Eser ben Adana'da iken kullandım.HB(esp'siz) 1,6 benzinli. 200km ile yarım depo gittim ve 80 i bile geçmemiştim. Benim arabam bile okadar yakmıyor:)
Yol tutuşu iyi değil. Koltukları rahat değil. Ve ses yalıtımı iyi değildi. Gerçi Leonlarında ses yalıtımı çok iyi değil.
1.6 Leonlar bile çok daha hızlı ve seri emin olabilirsin.

Geçen gün düşündüm de aracımı satarsam ne alırım diye.
Ne astra, ne golf, nede auris düşünemem bile!
Leon herşekilde üstte!

quoasimodo
14-10-2008, 12:53
leon derim...

taykac
14-10-2008, 13:25
ford forumundaki 5 başlıktan 3 ü o motorun turbo hortumu sorunu üzerine idi kullananların %70 inin yaşadığı bir sorun hatta en uç noktada bir arkadaşımızın c-max i 70 bin kmde 6 kez turbo patlattı bu yüzden hatta aynı olay bizim connectte bile oluyordu. sorunlu dediğimiz bu ama tork kamyondada var diyerek motorun zaten enredeyse 12 sn olan 0-100 değeri çok da ahım şahım bir şey değil eklemek isterim 1,9 tdi nin yanında tdci(hdi) sağlamlıkta ve bakım maliyetlerinde geri planda kalıyor malesef.
soner hocam zaten poazntıda ikamet ediyor çok km yapacağını sanmıyorum.
Yunus Emre kardeşim bunu bana cevaben yazdığın için cevap verme ihtiyacı hissettim. Öncelikle ben ford tdcı motorları sorunlu değil diye yazmadım.Yalnızca bir sorun yaşamadım diye yazdım.M.Ö den önce kalmış 1.9 tdı motorla ford un peugeot un ve volvo nun kullandığı 1.6 tdcı yı kıyaslaman da bence yanlış.Yanyana koyup motor sesini dinlersen yeter aradaki farkı anlaman açısından.2.0 tdı yı kıyaslasan daha iyi olurdu,teknolojik bir motor.Benim içinde 0-100 km nin pek önemi yok.Ben bu aracı günlük kullanım için aldım.Eğer Türkiyemde vergi düşük olsa bineceğim tek araçda LEON 2.0 TDI.dsg lisinin tadından yenmez.Fakat ben yalnızca objektif olarak görüşlerimi belirttim.Ayrıca bakım zamanını 10 000km sanarak servise gittiğimde söylenen bakım zamanının 15 000 km olduğu ve şu andaki bakım tutarının 320 ytl olduğu.Bu rakamın mazot filtresinin devamlı euro dizel kullanıldıysa temiz çıkabileceği ve fiatın 50 ytl daha düşebileceğinide eklediler. Böylece sağlamlığını bilmem ama bakım maliyetlerindede geri kalmıyorlar.Aynı bu 15 000 km bakım aralığı vw grup 2.0 TDI motorlar içinde geçerli olduğunu duymuştum.Emin değilim.

mayham85
14-10-2008, 14:46
Yunus Emre kardeşim bunu bana cevaben yazdığın için cevap verme ihtiyacı hissettim. Öncelikle ben ford tdcı motorları sorunlu değil diye yazmadım.Yalnızca bir sorun yaşamadım diye yazdım.M.Ö den önce kalmış 1.9 tdı motorla ford un peugeot un ve volvo nun kullandığı 1.6 tdcı yı kıyaslaman da bence yanlış.Yanyana koyup motor sesini dinlersen yeter aradaki farkı anlaman açısından.2.0 tdı yı kıyaslasan daha iyi olurdu,teknolojik bir motor.Benim içinde 0-100 km nin pek önemi yok.Ben bu aracı günlük kullanım için aldım.Eğer Türkiyemde vergi düşük olsa bineceğim tek araçda LEON 2.0 TDI.dsg lisinin tadından yenmez.Fakat ben yalnızca objektif olarak görüşlerimi belirttim.Ayrıca bakım zamanını 10 000km sanarak servise gittiğimde söylenen bakım zamanının 15 000 km olduğu ve şu andaki bakım tutarının 320 ytl olduğu.Bu rakamın mazot filtresinin devamlı euro dizel kullanıldıysa temiz çıkabileceği ve fiatın 50 ytl daha düşebileceğinide eklediler. Böylece sağlamlığını bilmem ama bakım maliyetlerindede geri kalmıyorlar.Aynı bu 15 000 km bakım aralığı vw grup 2.0 TDI motorlar içinde geçerli olduğunu duymuştum.Emin değilim.
görüşleriniz için teşekkür ederim ama tdi milattan kalma bir makina değil şuan o sınıfta alına bilecek en sağlam ve ekonomik makina motor ömrünün diğer 1,6 düzellerin bir kaç katı uzun olduğu bir makinadan bahsediyoruz varsın sesli olsun sonuçta 2,0 tdi de sesli.
ayrıca 1,9 tdi o hdi çakması tdci den daha az yakıyor ve PD sistemi sayesinde anlık tork patlamaları ile ifade edilecek ciddi güç veriyor bu olay tdci lerde onlar daha homojen tork dağılımı yüzünden daha hissiz.
bakım zamanı ise şöyle söyliim distribitörler kafasına göre belirliyor o süreyi mesela seatın bakımı için doğuşa gittiğim zaman 15000 kmde bir adana kaviye gidince 10000 km bu servise kalmış almanyada 1,9 tdi lar 30 binde bir giriyor mesela.
hatta bir örnek daha veriim benim 1,8 in trigerini doğuş 125 bin de değişiyor kavi 90 binde parça aynı parça:D
bu arada olay fordu kötülemek değil 10 sene forda bindim hatta geçen hafta 0 km conenct aldık.

mayham85
14-10-2008, 14:48
evet arkadaşlar öok km yapamıyorum ben. o yüzden leon daha iyi görünüyor. üstelik yer pozantı olunca araçı 2. vitesten üçe atmak nadir oluyor. herkese tavsiyelerinden dolayı teşekkür ederim. mayham kısmetse uğradığında yeni leonla gezeriz birader.
bu arada dikkatimi çeken bir konu da fiyat farklılıkları, bayiler arasında çok fiyat farkları var. bilen arkadaşlar leon 1.4 tsı fiyatları verirse sevinirim.
bayram dönüşünde arıyacaktım seni ama peder vardı yanımda acele edip duruyordu.

HHaKo
14-10-2008, 16:55
Ford da tsi da yakınen bildigim araçlar, Ford gerçekten yakıt cimrisi ve performanslı bir araç, aynı performansla tsi ı kullansan yakıt çok büyük ölçüde fark eder buna eminim. Ama km yapmıyorum demişsin dizel in masrafını traktor gibi gürültüsünü , leonunda güzelligini ve performansını göz önünde tutarsak Leon TSI mantıklı seçim..

driftdriver
14-10-2008, 16:58
Abi bir kere inkar edilemeyen birşey var. Hiç bir zaman benzinli motorun rahatlığı dizelde olamıyor. Bilindiği gibi benzinli motorların ömürleri daha uzun. HELE BİRDE BU BİR TSI ise !!!!!

Ford'u aldığında belki lord olabilirsin ama tanıdıklarımın çoğu (çok afedersinz ama) oldu MORT !!! Alacaksın leonu, 2 kat daha düşük bakım masrafı, kirli yakıt derdin yok rutin bakımlara gideceksin. Artı olarak yukarda bi arkadaşında belirttiği gibi turbo hortumlarında sorun çıkıyor. Turbo problemi var aynı zamanda. Ve bu araç ; ki ben kendi gözümle şahit oldum kaç tanesine, bir süre sonra amele gibi oluyor. Yani çabuk yıpranıyorlar.
Yinede herşeyin hayırlısı diyorum, hayırlı alış-verişler diliyorum. ;)

leonmania
14-10-2008, 18:18
ayrıca birisi ford un ol tutusunun daha iyi oldugunu söylemiş bnce ford yol ututsunda leonunyakınna yaklasamaz sadece virajlarda tozunu yutar türkiyede leongibi yol tutan arab yoktur eger varsa sölesinler !.. leon 1.6 sport up mercedesle yarıs yapıobi tanıdıgım tabiki mercedes uzun yolda 1.6 leonu er türlü ayırıo ama iş viraja gelince mercedeste bi fern lambası hemen :D agır olmasına ragmen ama leon hiç. tinlamadan girio viraja!:...

driftdriver
14-10-2008, 18:47
Aynen kardeşim. Ben yukarda aceleden yazmayı unuttum. Şu anda yol tutuş konusunda üst düzey sporculara kafa tutacak bir araç var karşınızda. Bizzat ben 2005 Eylül den beri girdiğim iddiaların hepsini kazandım. Ve hepside sağlam araçlarla sağlam iddialardı.

Adamlar Leonla neredeyse süper spor yarışçıları kapıştırıyorlar yol tutuş konusunda.

MÜKEMMEL !!! :thumbup:

taykac
14-10-2008, 20:03
ayrıca birisi ford un ol tutusunun daha iyi oldugunu söylemiş bnce ford yol ututsunda leonunyakınna yaklasamaz sadece virajlarda tozunu yutar türkiyede leongibi yol tutan arab yoktur eger varsa sölesinler !.. leon 1.6 sport up mercedesle yarıs yapıobi tanıdıgım tabiki mercedes uzun yolda 1.6 leonu er türlü ayırıo ama iş viraja gelince mercedeste bi fern lambası hemen :D agır olmasına ragmen ama leon hiç. tinlamadan girio viraja!:...
Kim söylemiş focusun yol tutuşunun daha iyi olduğunu ben bulamadımda.:) Ayrıca konu 1.6 sport up modeli ile mercedes kapışmasınada kaydı.:D Parmağı olan bilir bilmez yazıyor.Birde düzgün yazabilse.Bu konu iyice kirlendi.Ezbere kulaktan dolma yazılar.Moderatörler müdahele etselerde bu konuyu artık kapatsalar.

picassoner
14-10-2008, 20:04
driftdriver vediğer arkadaşlar teşekkürler yorumlarınız için. driftdriver kadeş tsı kullanıcısı olarak bana performans ve yakıt hakkında detaylı bilgi verirsen sevinirim

hakanbad
14-10-2008, 21:19
ford sakın alma uzak dur çok pişman olursun

driftdriver
14-10-2008, 21:23
driftdriver vediğer arkadaşlar teşekkürler yorumlarınız için. driftdriver kadeş tsı kullanıcısı olarak bana performans ve yakıt hakkında detaylı bilgi verirsen sevinirim

Araçla bir kez uzun yol tecrübem oldu bu yaz. Depoyu 180 ytl ye fulledim ara ara 90 - 110 araç sollamada 130 lara kadar çıktIm. Ama genelde ortalama olarak 100km/h la gittim ve çoğu yerde cruise control devredeydi. Bu şekildde 1030 km yol yaptım. Artı olarak şehir dışında basarsan 700 (160-170km/h lardan bahsediyorum), basmazsan 1100 km yi rahat buluyorsun. Şehir içindede normal trafik seyrinde bir kullanımla 600-700. Kullanıma göre değişir.

Performansa gelirsek :D ne kadar köfte o kadar ekmek misalidir yakıt tüketimi. Bir çok 2000 cc araçla dalga geçtim. Çok keyifli bir araç. Her viteste tork gücünü fazlasıyla hissettiriyor. 2.0 - 1.9 - 1.8 benzinli araç kullandım ama bu motordan aldığım zevki hiçbirinden almadım.

Kısacası motordan ne istersen sana onu veriyor. Performanssa performans, ekonomiyse ekonomi. Orta halli kişilerin alabileceği en zevkli motor seçeneği olmakla birlikte, Leon kalitesine, kasasına, yol tutuşuna en çok yakışan motor aynı zamanda. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsin.

BÖYLE ARAÇ DOSTLAR BAŞINA ! :D

Logical_Election
14-10-2008, 21:50
çevremde tanıdıkların arabalarından biri connect tdci aynı motormu diyeceksiniz örnek veriyorsun ama focus ilen bence farketmez kullandığı turbonun aynı olması yeter.2 kere turbo degişti şuan 110.000 de yaklaşık turbonun maliyetide 3 - 3,5 milyar civarındaydı yine diğer örnek vw polo var tdi onunda 150 binde şuan 2 kez turbosu degişti bence dizel arabada biraz turbo fazla yoruluyor gibime geliyor buna etki den akaryakıt kalitesi,kullanım koşulları da cabası.

mayham85
14-10-2008, 21:55
çevremde tanıdıkların arabalarından biri connect tdci aynı motormu diyeceksiniz örnek veriyorsun ama focus ilen bence farketmez kullandığı turbonun aynı olması yeter.2 kere turbo degişti şuan 110.000 de yaklaşık turbonun maliyetide 3 - 3,5 milyar civarındaydı yine diğer örnek vw polo var tdi onunda 150 binde şuan 2 kez turbosu degişti bence dizel arabada biraz turbo fazla yoruluyor gibime geliyor buna etki den akaryakıt kalitesi,kullanım koşulları da cabası.
connect bizdede var ne kadar düzgün kullansakta intercoolerın yağ atmasını ve hortumları sertleştirerek parçalamasını engelleyemedik gittik uygun fiyata sıfırını aldık.
bu arada dizelde turbo çok yorulmuyor kullanan kişi yoruyordur tdi pololarda uzun süre turbo sorunu olmadan binenler var ama fordun kullandığı fransız çakması ucuz dizellerde çok kötü malzeme kullanılmış ve ucuz plastikler motorun etrafındaki sıcak havaya maruz kalıyor buda ileride turboda hortumalrda sorun çıkmasına neden oluyor. fordun sorunu bu poloda ise genelde kullanıcıların turboyu ilk çalıştırmada yada motoru kapatırken rolantide ısınmasını yada soğumasını beklememeleri.

Logical_Election
14-10-2008, 23:14
"mayham85"
arabanın motorunun hareket ettirilmeden rölantide ısınması tabiri daha öncede tartışılmıştı forumda bunun motora hiç bir faydası yok aksine benzin sarfiyatı oluyor.Ayrıca hangi turbo araç sürücüsü arabasını kullandığı süre içinde arabayı stop etmeden rölantide bekletmekte motoru durumuna göre uzun veya kısa süre.Bence bekletme yapıcak bir olsa olsa hobi amaçlı kullanan özen gösteren aracı kullananlar olabilir belki.günlük hayatta kullanılan araçlarda ben şahsen bu durumu ilk başlarda uygulayan çok gördüm ama devamında hiç takip edenini ve böyle sorunsuz bir şekilde elden çıkararanı hiç duymadım.Bence Connect'in sırf hatası hortumdan kaynaklanmıyor 2 vitesteki yüksek tork kullanıcıları cezbetmekte ve aşırı turbo yüklenmesinden bu tür sorunların çıktığı kanaatindeyim.Vw dede Turbo sorunu oldugunu biliyorum servislerde bir çok kez karşılaştım gerek passat gerek diğer sınıflardaki araçları olsun.

" picassoner" vbmenu_register("postmenu_141718", true);
velhasıl bence turbo araç biraz zevk işidir.Seçeneklerinizin ikiside turbolu ama.Eğer ivmelenmeyi seviyorsanız benzinli turbolu bir tsi alın.ben şahsen tericihimi tsi 'a dan yana kullanıcam.

mayham85
14-10-2008, 23:22
"mayham85"
arabanın motorunun hareket ettirilmeden rölantide ısınması tabiri daha öncede tartışılmıştı forumda bunun motora hiç bir faydası yok aksine benzin sarfiyatı oluyor.Ayrıca hangi turbo araç sürücüsü arabasını kullandığı süre içinde arabayı stop etmeden rölantide bekletmekte motoru durumuna göre uzun veya kısa süre.Bence bekletme yapıcak bir olsa olsa hobi amaçlı kullanan özen gösteren aracı kullananlar olabilir belki.günlük hayatta kullanılan araçlarda ben şahsen bu durumu ilk başlarda uygulayan çok gördüm ama devamında hiç takip edenini ve böyle sorunsuz bir şekilde elden çıkararanı hiç duymadım.Bence Connect'in sırf hatası hortumdan kaynaklanmıyor 2 vitesteki yüksek tork kullanıcıları cezbetmekte ve aşırı turbo yüklenmesinden bu tür sorunların çıktığı kanaatindeyim.Vw dede Turbo sorunu oldugunu biliyorum servislerde bir çok kez karşılaştım gerek passat gerek diğer sınıflardaki araçları olsun.

" picassoner" vbmenu_register("postmenu_141718", true);
velhasıl bence turbo araç biraz zevk işidir.Seçeneklerinizin ikiside turbolu ama.Eğer ivmelenmeyi seviyorsanız benzinli turbolu bir tsi alın.ben şahsen tericihimi tsi 'a dan yana kullanıcam.

öncelikle çok önyargılısın.
VW markasında markadan kaynaklanan turbo sorunu yok olsaydı bizim ortağın passatında çıkardı 97 model 1,8 T 455000 kmde sadece 1 kez değişti ve 550000 km de servise girdi ve bu kişi dediğim gibi kullanıyordu.hatta başka bir örnek vereyim kendi aracım 251000 kmde ve hala 0 gibi motoru debriyajını bile 242000 kmde değiştim demekki dikkatli kullanımın ödülü var.
lütfen herkesi kendimiz gibi düşünmeyelim zaten arabanın kitapçığında bile yazıyor bu şekilde kullanılması gerektiği ayrıca arabayı sert kullanıp hemen stop edip kaputu açarsanız turbonun acı çığlıklarını duyabilirsiniz heryerinden çatır çutur sesler gelir.
connectte çok aman aman tork var zaten insanı çok cezbeder 1485 kg ağırlık 0-100 18,5 sn 75 bg 175 tork tam anlamıyla performansı olmayan bir makine sorun intercooler hortumlarında çok ucuz malzeme kullanılması ve zamanla turbonun yağ kaçırması. 2006 modelini 160000 kmde sattık daha 1 hafta önce çarşamba günü 0 kmsini aldık.(160000 kmde 3 kez turbo hortumu 1 kez turbo değişti satılmadan önce turbo bitmişti değişmesi gerekiyordu aynı sorundan önce hortum gitti sonra yağ atmaya başladı ve turbo sizlere ömür.)

bu arada bekleme dediysek saatlerce değil arabaya biner binmez anahtarı takın ışıklar sönünce çalıştırın sonra kemeri takıp aynaları kontrol edene kadar zaten o süre geçer.

Logical_Election
14-10-2008, 23:41
öncelikle çok önyargılısın.
VW markasında markadan kaynaklanan turbo sorunu yok olsaydı bizim ortağın passatında çıkardı 97 model 1,8 T 455000 kmde sadece 1 kez değişti ve 550000 km de servise girdi ve bu kişi dediğim gibi kullanıyordu.hatta başka bir örnek vereyim kendi aracım 251000 kmde ve hala 0 gibi motoru debriyajını bile 242000 kmde değiştim demekki dikkatli kullanımın ödülü var.
lütfen herkesi kendimiz gibi düşünmeyelim zaten arabanın kitapçığında bile yazıyor bu şekilde kullanılması gerektiği ayrıca arabayı sert kullanıp hemen stop edip kaputu açarsanız turbonun acı çığlıklarını duyabilirsiniz heryerinden çatır çutur sesler gelir.
connectte çok aman aman tork var zaten insanı çok cezbeder 1485 kg ağırlık 0-100 18,5 sn 75 bg 175 tork tam anlamıyla performansı olmayan bir makine sorun intercooler hortumlarında çok ucuz malzeme kullanılması ve zamanla turbonun yağ kaçırması. 2006 modelini 160000 kmde sattık daha 1 hafta önce çarşamba günü 0 kmsini aldık.(160000 kmde 3 kez turbo hortumu 1 kez turbo değişti satılmadan önce turbo bitmişti değişmesi gerekiyordu aynı sorundan önce hortum gitti sonra yağ atmaya başladı ve turbo sizlere ömür.)

bu arada bekleme dediysek saatlerce değil arabaya biner binmez anahtarı takın ışıklar sönünce çalıştırın sonra kemeri takıp aynaları kontrol edene kadar zaten o süre geçer.

no comment.ı dont want to talk about again:no:

picassoner
16-10-2008, 09:04
Araçla bir kez uzun yol tecrübem oldu bu yaz. Depoyu 180 ytl ye fulledim ara ara 90 - 110 araç sollamada 130 lara kadar çıktIm. Ama genelde ortalama olarak 100km/h la gittim ve çoğu yerde cruise control devredeydi. Bu şekildde 1030 km yol yaptım. Artı olarak şehir dışında basarsan 700 (160-170km/h lardan bahsediyorum), basmazsan 1100 km yi rahat buluyorsun. Şehir içindede normal trafik seyrinde bir kullanımla 600-700. Kullanıma göre değişir.

Performansa gelirsek :D ne kadar köfte o kadar ekmek misalidir yakıt tüketimi. Bir çok 2000 cc araçla dalga geçtim. Çok keyifli bir araç. Her viteste tork gücünü fazlasıyla hissettiriyor. 2.0 - 1.9 - 1.8 benzinli araç kullandım ama bu motordan aldığım zevki hiçbirinden almadım.

Kısacası motordan ne istersen sana onu veriyor. Performanssa performans, ekonomiyse ekonomi. Orta halli kişilerin alabileceği en zevkli motor seçeneği olmakla birlikte, Leon kalitesine, kasasına, yol tutuşuna en çok yakışan motor aynı zamanda. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsin.

BÖYLE ARAÇ DOSTLAR BAŞINA ! :D

çok teşekkür ederim. aradığım araçtan bahsediyorsun tam olarak. inşaallah bu zevki tadarım bende. tekrar teşekkürler.

leon sport
16-10-2008, 10:09
eğer dizelle karşılaştırma yapıyosan leon un dizelleride var dsg şanzımanlı falan..

fnasif
16-10-2008, 10:19
Dizel leon? Motor hacminin getirdiği vergi dezavantajı ile bence hiç cazip değil. 1,6 dizel leon olsa amenna ama güncel dizel motorlar bence hiç cazip değil, şahsi fikrim tabiki. İllede dizel dersem ben oyumu focustan yana kullanırdım ama dizele zaten karşı biriyim.

sertkaya
16-10-2008, 10:21
ortada tsı bir wv motoru varsa gerisi yalan olur kardeş bence leon derim.

mayham85
16-10-2008, 10:35
Dizel leon? Motor hacminin getirdiği vergi dezavantajı ile bence hiç cazip değil. 1,6 dizel leon olsa amenna ama güncel dizel motorlar bence hiç cazip değil, şahsi fikrim tabiki. İllede dizel dersem ben oyumu focustan yana kullanırdım ama dizele zaten karşı biriyim.
neden gereksiz olsun 2,0 tdi bile uyduruk hdi çakması tdci den az yakar ve çok daha uzun ömürllü sağlam bir makina varsın iki sene fazla vergi ödensin.
şuan dizel alacak olsam ya 2,0 tdi yada 1,9 tdi alırım piyasadaki diğer dizellere bulaşmam.

driftdriver
16-10-2008, 12:07
çok teşekkür ederim. aradığım araçtan bahsediyorsun tam olarak. inşaallah bu zevki tadarım bende. tekrar teşekkürler.

İnşallah kardeşim hayırlısı olsun. Memnun kalacağın ve seni tatmin edecek bir araç. Artıları olduğu gibi eksileride olacaktır tabi. M3ün bile fazla kıç sallamasından şikayet ediyorlar :D Bu araç için daha normal şeyler söylenebilir. Mesela torpido gözü soğutması eksi olarak görülüyor.:doh: Ne yapacaksa :rifle:

yco
18-10-2008, 06:04
iki aracı da biliyorsan biraz anlatsana bize fikir ver..

Focus'da bariz bi şekilde turbonun geç açılması sorunu var..
dizel bi motor için geç açılması da pek hoş değil çünkü zaten 4K devir çeviriyo ve özellikle ıslak zeminde hafiften kaşarlık vs. yapılıyosa aracın burnu saçmalıyo bu 1..2.si kalkışta zor bi ihtimal de olsa TSI'ı geçer dicem çünkü Focus'u olan arkadaşımla hiç denemedik..geçme ihtimalini de dizel olduğu için veriyorum yoksa kağıt üstünde geçmiyo zaten..3.sü ara hızlanmaları özellikle 3-4ve 5. viteste pek de iyi değil o da yüksek hızda dizel olmasıyla alakalı eski aracımla 1.6 Renault motoruyla çok rahat istediğimde farkı kapatıyodum..TSI'la çok daha kolay bi halde artık..yol tutuş konusunda da 2sinide denedim Focus da bayaa iyi ama Leon daha iyi.. ;)

ramnet
20-10-2008, 00:39
bendeniz de http://www.seatclubturkey.com/forum/showthread.php?t=7549 linkide seat altea ile ford focus c-maxı karşılaştırma sormuştum. genelde focus c-max ı sadece ikinci el ve dizel motoruyla beğenen arkadaşlar daha fazla çıkmıştı.

Şimdi Altea değilde yeni motor 1.4 TSI leon u bütün arkadaşlar çok sevdi ve çok iyi kullandıklarını tavsye ettiklerini söylüyorlar.

Bende sana bu sefer ford kullanıcıların yorumlarınıda sunmak istiyorum.
http://www.fordclubtr.com/forum/index.php?showtopic=161507 linkinde ford kullanıcılarıda Seat Leonu tartışmışlar. Bunuda okursan ilginç gelebilir.

Benim fikrim ise benim böyle bir meblam olsa kesinlikle Seat Leon alırım.

Seat Leon ingilterede en sert eleştiriler yapan Fifth Gear programında bile beş üzerinden dört yıldız alarak mükemmel bir not almıştır.

http://fifthgear.five.tv/jsp/5gmain.jsp?mnk=201&nulf=n&make=Seat&model=790&find.x=19&find.y=16&find=Find

Tabiki Türk kullanıcıların yorumları daha iyi dir. Bendeniz uzun yol testi sormuştum. Oradada Leonu fevkalede yol tutuş, kaliteli motor ve güvenliği ile öneriyorlar....

Elimden geldiği kadar subjektif olmaya çalıştım. Tabi araba işi biraz bütçe işi. Ve son söz satıyorum topicte ikinci el Leon da var. Bir arkadaşımız istemeyerek leon satıyor. Üstelik otuzbeşbin TL.

Neyse yine lafı uzattım. Hayırlısı olsun şimdiden....

mayham85
20-10-2008, 01:03
ford forumunda asla objektif bir kıyaslama olmaz.
hatta aracı ford olmayanı salakça bahanelerle banladıklarıda var tecrübe ile sabit.

ramnet
20-10-2008, 01:14
ford forumunda asla objektif bir kıyaslama olmaz.
hatta aracı ford olmayanı salakça bahanelerle banladıklarıda var tecrübe ile sabit.

Eyvallah. Zaten ben renk olsun diye link verdim. Ordakilerin teknik bilgi düzeyi çok düşük....

Fanatik ama mantıklı cevap veremeyelerin yeri. Ama yinede Leonu mantıklıca öven ve tavsiye edenler de az değil....

mayham85
20-10-2008, 11:12
Eyvallah. Zaten ben renk olsun diye link verdim. Ordakilerin teknik bilgi düzeyi çok düşük....

Fanatik ama mantıklı cevap veremeyelerin yeri. Ama yinede Leonu mantıklıca öven ve tavsiye edenler de az değil....
sezarın hakkını sezara vermek zorundalar bunu biliyorlar bu yüzden yoksa içleri içlerini kemiriyor zaten oradaki başlıların büyük çoğunluğunda dikkat edin hep 30 40 bin kmde bir turbo patlatan yada hortumdan dolayı sorun yaşayanları anlatıyor.

picassoner
20-10-2008, 11:16
inceledim evet orada yorumlar yanlı ama olacak o kadar. ama ilginç yorumlar yok değil. teşekkürler güzel paylasım olmuş.

bebeto_1979
20-10-2008, 16:45
E Tabiki leon ;)

goyoglu
21-10-2008, 21:39
Hocam selamlar bende leon almadan önce senin gibi leon mu yoksa focus mu diye haftalarca düşündüm.Aracımı sattım serviste araç kontrolü yaptırırken bayiye tekrar girdim.Leondan gerçekten vaz geçemedim aileme son dakikaya kadar focus alacağımı söyledim.Aracımı teslim alıp geldiğimde aileme gösterdiğimde sevinerek çok şaşırdılar focus alacağım diye çok üzülüyorlardı onlar için çok büyük bir süpriz oldu bende doğru karar verdiğime inanıyorum.Sizinde bir hataya düşmeden doğru biri karar vereceğinize inanıyorum bence leon diyorum.Size şimdiden hayırlı olsun..

picassoner
22-10-2008, 14:04
teşekkürler. bu gidişle bende leonda karar kılıp alıp çıkarım gibi geliyor.

mayham85
22-10-2008, 19:01
zamanında benim peder toledoyu almadan önce seata binilirmi diyormuş opele kaparoyu vermiş kredisini çıkartmış sonra ortağı abi bi gel bir test sürüşü yapalım ikisinede deiynce opeli bankadan parayı çektiği gün iptal edip üzerinede 2 milyar koyup toledoyu almış.
iyikide toledoyu almış opel alsaydı ne çekerdik allah bilir.

kuzeyy
28-12-2008, 18:52
arkadaşım focus dizel aldıydı oturdum içine baktım yeni kasa onu belirteyim içi fena olmamışş dışıda fena değil belki ama fordun sorunu bitmezz leon tsii ii araç bencee ben olsam tsi leon alırım düşünmeden

sameterten
28-12-2008, 19:14
benzinli ile dizel arasındaki bakım vs fiyat farkınıda düşünün :)

yco
28-12-2008, 21:49
daha önceden de yazmıştım artık tamamen eminim..
performans olarak üstün, yol tutuş olarak üstün, viraj kabileti olarak üstün, 100km/h'den sonraki ara hızlanmalarda da üstün olan taraf Leon..karşılaştırdığım Focus 2 yaşını henüz doldurmamış olup 1.6dizeldir..
ve veriler duygusallıktan uzak objektif bi şekilde yorumlanmıştır..ve gözle de görülmüştür.. :) ;)

onun aracını ben defalaca kullandım o da geçenlerde kullandı..
kendi de onayladı.. ;)

YsF_TSI
28-12-2008, 21:55
Abimin aracı Focus 1.6 TDCI yakıtı karma kullanımda 7 Lt. altına indiğini hiç görmedm. Aynı yakıtı TSI yakıo, aralarndaki fark benzin w euro dizel arasndaki %12lik oran!! Zaten serwise gittğnzde dizel aracn bakım masrafı daha ağır!
Kalite konusnda Focus Trend donanmlı, malzeme kalitesi Connectlerle aynı. Sanki ticari araç kullanıyormş hawası war..
Kesinlikle Leonu tawsiye ederm...

Caner_FR
06-01-2009, 03:19
zamanında bende focus ve leon arasında cok kararsız kalmıstım ama leon aldım.pısman degıl cok mutluyum.ayrıca bırcok arkadas zaten herturlu konuyu,soylenılebılecek herseyı soylemıs..benım dıyecegım eger performans dıyosan 1.6 benzınlı veya 1.4 tsı her ıkısıde focustan hızlı.ıddası olan varsa soylesın.ozellıkle tsı yı tavsıye ederım.yakıt konusunda kesınlıkle dızel oldugu ıcın daha az yakacaktır bu bır gercektır.benım ıcın onemlı olan sadece yakıt degıl kullanırken zevk almaktır... sokaga cıktıgımda leona bakan gozler benı etkılıyor.focus ıse sırket arabalarıyla dolu.hıcbır ılgısı,sempatısı yok.ozelden cıkmıs tıcarıye cıkmıs bır arac.

fnasif
06-01-2009, 08:55
Caner yiğidi öldür ama hakkını yeme, bizim 1,6lar malesef focus tdci'lardan hızlı değil. Ondan hızlı olabilmen için mod gerek. Ha tercih edilebilecek araçmı dersen zaten herkes cevabını vermiş katılmamak elde değil.

goksar
06-01-2009, 13:08
her iki aracıda kullanmış biri olarak şunu diyebilirim ki; focus tdcı ve leon tsı motor olark kendi sınıflarında bence şuan 1 numaralar.. gerisi alacak kişinin kararı artık yani çok gezecekse dizel yoksa benzinli ama ben olsam her şekilde benzinli alıp lpg takardım hatta yine öyle yapıcam:)

007
06-01-2009, 15:33
zamanında bende focus ve leon arasında cok kararsız kalmıstım ama leon aldım.pısman degıl cok mutluyum.ayrıca bırcok arkadas zaten herturlu konuyu,soylenılebılecek herseyı soylemıs..benım dıyecegım eger performans dıyosan 1.6 benzınlı veya 1.4 tsı her ıkısıde focustan hızlı.ıddası olan varsa soylesın.ozellıkle tsı yı tavsıye ederım.yakıt konusunda kesınlıkle dızel oldugu ıcın daha az yakacaktır bu bır gercektır.benım ıcın onemlı olan sadece yakıt degıl kullanırken zevk almaktır... sokaga cıktıgımda leona bakan gozler benı etkılıyor.focus ıse sırket arabalarıyla dolu.hıcbır ılgısı,sempatısı yok.ozelden cıkmıs tıcarıye cıkmıs bır arac.
Sonuna kadar katılıyorum..

GÖKHAN ŞİMŞEK
06-01-2009, 22:59
Caner yiğidi öldür ama hakkını yeme, bizim 1,6lar malesef focus tdci'lardan hızlı değil. Ondan hızlı olabilmen için mod gerek. Ha tercih edilebilecek araçmı dersen zaten herkes cevabını vermiş katılmamak elde değil.
abi bence 1.6 lardada iddalıyım iş geçmeye binerse 5000 devirin üzerinde leonla focus nasıl kapışır ki dizellerin turbosu 5000 devirlerde kapanıyo sanırım yada o torku o devirde vermiyolar bildiğim kadarıyla...bence leonu 1.6 tdci focus geçemez...performansta dizel sonuçta....

yco
07-01-2009, 19:46
o motor 5K devir çevirmiyo bile olabilir yakın arkadaşımda var 5K gibi bi rakam hiç hatırlamıyorum..1.6 102hp'nin geçmesi zor beyler o kadar da değil Focus 1.6 dizelin performansı hiç de fena değil..yukarda bahsettiğim ark.ın aracını kalkış hariç Megane 2 1.6 115hp ile geçiyodum ama "yercesine" değil..ve o Renault motorunun performansından memnumdum yani iyi motor bence..ama Leon 1.6 ile biraz zor geçmek Focus'u bence..

kalkışta Focus zaten arayı açar bundan adım gibi eminim 100'den sonra da tahminde bulunarak büyük fark olmasa da yine Focus..

Caner_FR
17-01-2009, 03:26
1998 model audi a3 aracım 101 hp idi yani leonun motoruyla aynıydı dersek eger. benım aracımda katalizator iptali ve hava filtresi vardi.cok defa focus tdci ile kapıstım ve herzaman gecen ben oldum.dızel motordakı beygır gucu anlık performans gosterebılır ama benzınlı gıbı performansını devam ettıremez.suanda kullandıgım arac 1.4 tsi leon sımdıkı aracımla 2.0 tdi 150hp passata kafa tutuyorum ve gecıyorum.son suraat denemesı yapmadım ama pesıne takılıp sollamalardakı performans ve passat kullanıcısının pesını bırakmadım gectım.sonucda bırı dızel dıgerı benzın.kesınlıkle far var.ayrıca babamda 1.8 turbo 150 hp passat var.babamın aracıyla 20 dızel 150hp mondeo ıle takıstım ve yıne gecen ben oldum hatta fark actım....suankı kullandıgım arac 125hp leondur.eger 125 hp dızel focusla kapısırım dıyen arkadas cıkarda bulundugu ıle davet ederse ruhsatına gırer gelır focusuda alır gerı donerım.deneyımlerım sonrasında bukadar ıddalıyım.

mayham85
17-01-2009, 10:19
1998 model audi a3 aracım 101 hp idi yani leonun motoruyla aynıydı dersek eger. benım aracımda katalizator iptali ve hava filtresi vardi.cok defa focus tdci ile kapıstım ve herzaman gecen ben oldum.dızel motordakı beygır gucu anlık performans gosterebılır ama benzınlı gıbı performansını devam ettıremez.suanda kullandıgım arac 1.4 tsi leon sımdıkı aracımla 2.0 tdi 150hp passata kafa tutuyorum ve gecıyorum.son suraat denemesı yapmadım ama pesıne takılıp sollamalardakı performans ve passat kullanıcısının pesını bırakmadım gectım.sonucda bırı dızel dıgerı benzın.kesınlıkle far var.ayrıca babamda 1.8 turbo 150 hp passat var.babamın aracıyla 20 dızel 150hp mondeo ıle takıstım ve yıne gecen ben oldum hatta fark actım....suankı kullandıgım arac 125hp leondur.eger 125 hp dızel focusla kapısırım dıyen arkadas cıkarda bulundugu ıle davet ederse ruhsatına gırer gelır focusuda alır gerı donerım.deneyımlerım sonrasında bukadar ıddalıyım.

2,0 tdi passat 140 bg dir ve passat leondan 200 kg kadar daha ağırdır kıyaslanmaz.
artı olarak 2,0 tdi jetta ile defalarca aynı bg deki 140 lık tsi ları (leondakinden daha güçlü bir makine) eze eze geçtiğimizi bilirim bu yzdende yorumunuza katılmıyorum.

Tsi yi özel yapan dizellerdeki gibi yüksek tork sunuyor olması ki dizellerdeki gibi de direkt benzin enjeksiynu var sonuçta aynı mantıkta ama benzinle çalışan bir araç hatırlatma faydası gördüm sanki:D

not: dizel mondeolarda 150 bg değiller.

Torrado
28-02-2009, 15:25
LEON TSI alayına gider :)

TU2424
01-03-2009, 03:58
valla şunu söyliyeyim burda samimi olarak ben koç grubundan araç alsaydım hatırı sayılır indirim alırdım...ama ben bunu bile bile seat leon aldım... leon leon leon...

leon sport
01-03-2009, 04:02
leon u kendi segmentinde hiçbi arabayla kıstas tutmam...

yılmaz
01-03-2009, 13:16
aynen bilalin dediği gibi leon çok farklı bir araç